De Grondwet, beschouwd tegen de achtergrond der historie Herziening Gemeentelijke salarissen te Leiden Aansluiting bij de Rijksregeling niet geheel bevredigend KNIPCURSUS! ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 DE LKIDSE COURANT EERSTE BLAD - FAGINA 2 worven beginselen vastlegt. Hierna vroeg spr. zich echter af, of de constitutie behalve mijlpaal ook wegwijzer dient te zijn, of dat zij zich, wat de toekomst betreft, slechts dient te bepalen tot het openen van de mogelijkheid van verandering en het scheppen van JN TEGENWOORD IGIJEHID van e en groot aantal toehoorders, o.w. de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr, J. in 't Veld, de Secretaris-Generaal van dit epartement, de Commissaris en de oud-Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, heeft Vrijdagmiddag prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsme, nieuw benoemd hoogleraar aan de Leidse universiteit, om als opvolger van prof. mr. R. Kranenburg, onderwijs te geven in het Nederlands staatsrecht, zijn ambt aanvaard met een inaugurele rede over: „De Grondwet in deze tijd". Prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma bij zijn ambtsaanvaarding De nieuwe hoogleraar gaf een uitvoerig overzicht van de geschie denis van het staatsrecht in ons land en het ontstaan van de Grond wet in ons land, veelal aan hand van talrijke uitspraken van bekende schrijvers, waarna hij zich in het vervolg van zijn rede reken schap trachtte te geven, hoe wij, na oorlog, bezetting en bevrijding te genover die Grondwet staan en zijn opinie te stellen tegen de achter grond van de historie. Spr. vroeg zich daarbij Strucken gelijk had, toen hij stelde dat ook de Grondwet haar rechts- karakter, aan geen andere factoren ontleent dan haar feitelijke gelding in, en haar aanvaarding als recht door het volk. Indien ja, wat zou dan de kracht, wat het aanzien worden van die Grondwet na Mei 1940, in de noodtoestand, die ver oorzaakt werd, eerst door de vijan delijke bezetting van successievelijk bijna het gehele Koninkrijk, en ver volgens door de urgentie van_ het allereerste herstel na de bevrijding. Dé verplaatsing van de zetel der regering naar Londen, in strijd met de letter van art. 21, gaf zeker op de duur niet de mees'te aan stoot. Het dunkt spr., dat de feiten hier de vroegere regering *in het ge lijk hebben gesteld, die in 1922 een poging om in het Grondwetsvoor schrift een uitzondering voor het geval van nood op te doen nemen ontried, en verklaarde, dat men bij onvermijdelijkheid zich in afwijking van het voorschrift zou moeten schikken, temeer waar bij een vij andelijke inval aan vele bepalingen der Grondwet toch niet de hand zou kunnen worden gehouden. Ook in dit laatste had die regering goed vooruitgeziener is ongrondwettig, zoals wij allen weten, sinds 1940 nog wel iets méér gebeurd dan ze telverplaatsing! Spr. waagde zich niet aan een opsomming, doch wees slechts op de uitoefening van wet gevende macht; op het algemeen bestuur in Nederlands Indië; ook op de uitzending van dienstplichti gen overzee; op de gezagsuitoefe ning in de provinciën en de ge meenten; op de bijzondere recht spraak en de positie van de rech terlijke macht; op de aantasting van grondwettelijke rechten. Waarlijk, het waren ongrondwettigheden, waarbij men al wat men in de loop der jaren te onzent daarvoor had uitgemaakt, in het niet verzinkt! De feitelijke gelding van de Grond wet was op een aantal van de es- sentieelste punten verdwenen. Werd zij desondanks door ons volk nog als recht aanvaard? Het komt spr. voor als een van de meest bemoedigende verschijn selen van de na-oorlogse tijd, dat op deze vraag zonder aarzeling „Ja" kan worden geantwoord. Het nood- recht, op grote schaal door de re gering uitgeoefend, heeft het Ne derlandse volk niet van zijn fetuk gebracht, maar deed het zich inte gendeel des te meer hechten aan zijn oude Grondwet, van welker in houd het niet door eigen ver dienste! de betekenis in zovele oozichten nu beter kan verstaan. Deze eerbied mag en zal ook, naar spr. meent, niet overslaan in een overdreven verering van de tradi tionele tekst van de „wet der wet ten". Critiek herleeft. En boven dien: door de ontwikkeling van de gebeurtenissen is een verandering van de constitutie, fundamenteler dan ooit sinds anderhalve eeuw, aantocht. Maar wanneer in het jaar 1947 de hoogleraar Veraart Grondwet nog weer een ruïne noem't, dan mist spr. in dit oordeel toch wel iets van de weerklank der ervaringen in de jongste tijd. Onze waardering van de Grond wet is een andere dan die van vo rige geslachten, die jaren als de onze niet gekend hebben. Spr. ging hierna de gang van za ken na de bevrijding na aan de hand van verschillende uitspraken, als die van prof. Kranenburg, mr. Donker en mr. dr. Kortenhorst, om vervolgens te wijzen op grote waar de der grondrechten, zoals mr. van Dullemen, de Amsterdamse advo caat-generaal, deze heeft uiteengezet en waarmede hij zich een der ac tiefste kampioenen voor herstel van de^ rechtsstaat heeft betoond. Prof. Wierdsma behandelde in het eerste gedeelte van zijn rede ten aanzien van onze huidige visie op de -grondwet hoofdzakelijk haar be schermende, bestendigende werking, waardoor zij de in de historie ge vormde staatkundige regels en de als geestelijk nationaal bezit ver- waarborgen, dat zodanige verande ring niet in strijd met de rechts overtuiging van een aanmerkelijk deel van het volk kan geschieden, waardoor de verandering van de grondwet „gelegenheidswetgeving" zou worden. Spr. achtte deze vraag in eerst bedoelde zin beantwoord door de voornaamste van de vier grondwets wijzigingen, die onlangs tot stand zijn gekomen. Overeenkomstig het voorstel van de staatscomm'issie- Beel, die naast het beginsel der continuiteit dat der emancipatie stelde, is immers thans een aantal bepalingen van „ontwikkelings- recht" aan «de Grondwet toege voegd, niet onder de additionele artikelen, doch in een afzonderlijk hoofdstuk, waarnaast de oude bepa lingen over bestuur en staatsinrich ting overzee zijn blijven bestaan. Het was tenslotte sprekers oor deel, dat een volk, dat zijn staats inrichting respecteert, geen lichte eisen mag stellen voor de wijziging van zijn constitutie. Men kan daar in nog iets anders zien dan louter behoudzucht. Wie de eis der twee derde stemmenmeerderheid slechts beschouwt als een niet gerechtvaar digde toekenning van heerschappij aan een minderheid, beziet de zaak van de verkeerde kant. Volstaan met een stemmenaantal van de helft plus een betekent immers geen door de onbetwistbare meerder heid voorgestane duidelijke meer derheid, die nodig is om datgene te wijzigen, waarvoor een volk gevoe lens van onderwerping en trouw koestert. Een zodanige regeling zou geen recht doen aan de waarde, die de Grondwet zich in het oordeel van het volk heeft verworven. Na de gebruikelijke toespraken aan het slot van de oratie compli menteerden velen tijdens de recep tie de nieuwe hoogleraar met zijn ambtsaanvaarding. /YM TE VOLDOEIN AAN HET VERLANGEN VAN DE MINISTER van Binnenlandse Zaken, de gemeentelijke salaris-regelingen aan te sluiten bij de Rijksregeling, stellen B. en W. de Raad van Leiden voor een nieuwe wedde-regeling voor het gemeente-personeel. Omtrent deze nieuwe regeling is het advies inge wonnen bij de Ambtenaren- en Werk lieden-commissie en bij het Georganiseerd Overleg, welke beide Ihun instemming hebben betuigd. B. en W. hebben als bezwaar tegen de Rijksregeling dat met plaatselijke factoren bij de samenstelling der salarisschaal geen rekening kan worden gehouden, terwijl er in de gemeenten talrijke functies worden aangetroffen, welke met geen en kele Rijks-functie te vergelijken zijn. NIEUWE INDELING DER GEMEENTE-WERKLIEDEN Abonné's van dit blad kunnen zich opgeven voor de deelname aan een schriftelijke knipcursus. Zij worden daarbij met raad en daad terzijde gestaan door ervaren leraressen. Alle dee'neemsters ontvangen gratis een fraaie modeplaat met ruim 250 modeller^ Per les 75 ct. Schriftelijke aanmeldingen voor 16 Oct. aan het bureau van dit blad, onder motto: JLnipcursus Ilmo. Langdurige besprekingen zijn ten departemente gehouden. Ofschoon m hoofdzaak overeenstemming is ver kregen, is het gevolgde systeem naar inzien van B. en W. onbevre digend. Te veel moet worden ge werkt naar schema's. Op enkele pun ten menen B. en W., dat de door het departement gewenste wij zigingen te ingrijpend waren, om hunnerzijds te kunnen worden aan vaard. Zij vertrouwen, dat op deze punten de Minister „ten slotte" geen bezwaren zal snaken. De volledige aanpassing der werk lieden-lonen aan het rijkspeil bracht aldus B. en W. mede dat de indeling der werklieden-functies op nieuw onder ogen moest worden gezien. Tot dusverre geschiedde de indeling der werkliedenfuncties door de Raad. Met het oog op de „nogal eens wisselende feitelijke toestand" in de staat van de werklieden wensen B. en W. de verdeling der functies aan zich te trekken. Een kleine tij delijke toelage, welke het „plafond" der Rijksregeling doorbreekt, dc z. g. compromis-toelage mag ook ir deze gemeente worden toegekend, in verband met het feit, dat het werklieden-personeel de met i ngang van 1 October 1946 ingfevoerde 10 pet tijdelijke toelage slechts gedeelte lijk heeft genoten. Deze compromis toelage bedraagt in de loongroepen I en II en IH hoogstens 0.96 per week, en IV, V, en VI hoogstens 1.44 per week. Ten aanzien van de ambtenaren, het verplegend personeel van de Gestichten en de brugwachters heb ben B. en W. een overgangs-bepa- ling opgenomen waarbij voorkomen wordt, dat enig lid van het perso neel in wedde achteruit gaat. VERBETERING KINDERBIJSLAG; GEHUWDEN-TOELAGE. De kinderbijslagregeling zal in dier voege aan de Rijksregeling wor den aangepast, dat ook voor kinde ren van 18, 19 en 20 jaar, voor zover deze dagonderwijs volgen, van 1 Januari 1947 af kinderbijslag wordt toegekend.* Mef terugwerkende kracht tot die datum zal de kinder toeslag ingaan op de eerste dag van de maand of van de loonweek, vol gend op die, waarin het kind is ge boren. Evenals in de Rijksregeling zal aan ambtenaren op jaarloon een hu- v/elyks-toelage worden gegeven, zo 1 lang het bedrag der jaar-wedde (on- n gerekend kindertoeslag en emolu menten) 2640.niet te boven gaat. Deze huwelijks-toelage bedraagt 264.per jaar. De ongehuwden-aftrek komt te vervallen. De garantie-wedden voor gehuw de ambtenaren kunnen met ingang van 1 Jan. 1948 tot 2000.worden verhoogd. De werktijd van het administratief personeel der gemeente welke werktijd tot nu toe 39 uur per week omvatte, wordt gebracht op 41^ uur per week. De datum van ingang der salaris herziening is voor de werklieden bepaald op 4 Juli 1947, voor de amb tenaren op 1 October 1947. Voor de hogere kosten, voortvloeiende uit deze herziening, zijn reeds op de begrotingen 1947 en 1948 bedragen geraamd. Hieronder volgen de voornaamste salaris-schalen (van 1 Januari 1948 af): HOOFDEN VAN DIENST. De wedden van de hoofden van takken van dienst worden als volgt bepaald (het eerste getal is het minimum, het tweede het maximum): directeur markt- en havendienst, dir. volkscredietbank; 55006700; a chivaris, dir. Lakenhal 6100 7300; dir. gemeentereiniging, dir. dienst van Sociale Zaken 6800 8000; dir. accountantsdienst 7200 8400; dir. slachthuis 78009000; dir geneesk. dienst 84009600; dir. gemeentewerken 930010.500; dir. der Gestichten 980011.000; dir. Lichtfabrieken 10.80012.000. BRUGWACHTERS. 12002000; boden en schrijvers le klasse 16002400; meteropnemers- geldophalers, verpleegster geneesk. dienst H9002700; boden en por tiers le klasse, concierge, amanuen sis 20002800; klerken en ver pleegsters geneesk. dienst le klasse 2100—2900. Boven 3000. Klerken le kl., opzichter-tekenaar, hoofdmonteur hoofdverpleegster, machinist electr. bedrijf, maatsch. werker, technicus, hoofdbode stad huis en hoofdportier: 24003200; adjunct-commies, adj. adm. of techn. ambtenaar, keurmeester, terrein-op zichter Lichtfabrieken en le klasse hoofdmonteurs, -maatsch. werkers en -machinisten 28003600. Boven 4000. Hoofdkeurmeester 34004300; commies A, adm. en tech. ambt. A 36004500; commies B. en adm. ambt. B 41005000. Boven 5000. Tech. ambt. B 4300—5200; hoofd commies A en hoofd-adm. ambt. A 45005400; hoofdcommies B hoofd adm. ambt. B. en hoofd techn. ambt. 5100—6000. Boven 6000. Hoofdambtenaar 55006400; in genieur 2e kl. 51006500; referen daris A 5500—6700. Boven 7000. Keuringsveearts 59007100; refe rendaris B 62007400; ing. 1 kl. adj. dir. slachthuis, geneesheer 6500 —7700. Boven 8000. Administrateur 67008000; le geneesheer 74008600; hoofdinge nieur 76008800. Boven 9000.— Adj. dir. Gem. Werken 8000 9200; adj. dir. Lichtfabrieken 8100 9300 (de oudste adj. dir. in dienst jaren bovendien een vaste toelage van 600.per jaar. PERSONEEL „ENDEGEIEST". Leerling-verpleegsters: tot 1420; verpleegsters 20008600; le verpl. 2300—2900; hoofdverpl. 3200— 3800 (alles inwonend). Uitwonend (gehuwd): verpleger 21002700; le verp. 24003000; hoofdverpl. 33003900; Huish. personeel: 2e ass. 1800—2100; 2e ass. 2000—2600 hoofd huish. 32003800. WERKLIEDEN. In de le groep: ongeschoold werk man lopen de uurlonen op met het aantal dienstjaren van S 0.810.86; het totaal weekloon (zonder tijde- liike compromis-toeslag): 38.88 41.28. 2e groep: werkman, uurloon 0.85 0.90, weekloon 40.8043.20. 3e groep: hulpvakman, uurloon 0.88—0.94 weekloon f 42.2445.12. 4e groep: vakman, uurloon 0.92 0.98, weekloon 44.1647.04. 5e groep: vakman le kl. uurloon 1.00—1.05, weekloon 48—50.83. 6e groep: voorman-vakman uur loon 1.061.12, weekloon 50.88 53.76. WERKSTERS EN JONGERE KRACHTEN. Vrouwelijke ambt., die weekloon genieten: groep A 27.8528.80, gr. B: 30.72—31.68; groep C: 33.60— 34.56 (met uurlonen resp. 0.60, 0.66, 0.72). Adm. en techn. pers. beneden leeft. 21 jaar: Voor eenvoudigste ar beid: van 420.minimum op 14- jarige leeftijd tot max. 1200.op 20 jaar. Voor eenvoudige arbeid: van 420.— tot 1440.—. Leerling-werklieden beneden de leeftijd van 23 jaar: (Groepenverde- ling overeenkomstig de volwassen werklieden). Het aanvangs-weekloon is voor alle groepen gelijk nl. f 7.58. Groep I gaat tot een max. op 22-ja- rige leeftijd van 38.40; groep II tot 40.32; gr. III tot 40.32; groep IV 40.80. Vrouw. ambt. beneden 22 jaar, die weekloon ontvangen: Aanvangsloon voor alle groepen 6.72, bij groep A stijgend tot 23.52, groep B 25.44, groep C 29.76 (max. uurlonen resp. 0.49, 0.53 en 0.62). NEVEN-BETREKKINGEN. De lonen der brugwachters: 2e klasse 4045, le klasse 4247; ha venrechercheur f 55—60, plus kle- ding-toefagen. AMBTENAREN. De wedden der ambtenaren: machi neschrijver 1250—1750; schrijver De wedden der neven-betrekkin gen: stadsvroedmeester 950. predikant en pastoor bij de Gestich ten 1000.ambt. met toezicht op gem. gymnastiek-lokalen 450. beheerder grondbedrijf 800. gem. deurwaarder 1050.hoofd huisvestings-bureau 1200.leider voor- en nazorgdienst 1100. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. B. en.W. stellen de Raad voor: ter verbetering van centr. verwar- mings-installaties van enige scholen en het politie-bureau voorlopig 10.000 beschikbaar te stellen, om terstond enige voorzieningen te tref fen met het oog op het naderende stookseizoen; te bepalen dat de herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbe reid voor een gedeelte van de Roden burgerpolder (van Roomburgerlaan tot Franchimontlaan). Het plan is reeds „in een ver-gevorderd sta dium"; een bezwaarschrift in te dienen bij Ged. Staten tegen aanslag in de grondbelasting voor de gebouwen van Rhijngeest; een bedrag van 1900.beschik baar te stellen voor de verdere in richting van een Möntessori-kieuter- school aan het Schuttersveld. De Raad voteerde verleden jaar reeds 2700.voor de inrichting van één klasse. Er gaven zich ruim 80 leer lingen op, zodat ten spoedigste moet worden overgegaan tot inrichting van een tweede klasse. IEDEREEN BOFT Rom-bom, rom-bom-bom. Zo roeren we de grote trom, om al le oren, die kunnen horen, alle le zers van de krant, in de stad en op het land, allen, die in vreugde leven en wat vreugde willen geven, in te trommelen een groot feest, als er zelden is geweest. 'I Zitten beer en adelaar, te'Parijs elkaar in het haar, terwijl drie leeu wen en een haan fel-geklauwd rond om zich slaan, joliger wordt de Uno- pret, straks in Leiden voortgezet. Al het vee uit Noë's ark, heel het Uno-dierenpark, haan en beer en adelaar komen vreedzaam bij elkaar. Op November 5, 6, 7 vonkt het jaarlijks lieve leven in de Arcke, de Vergulde, die haar werk in stilte hulde, maar nu eens gaat kraaien, brullen om haar lege kas te vullen. Uno heet de pret-bazaar, overvol van etenswaar, ook van kleren zon der bon en een rijke grabbelton, met een rad van rikketik, stapels koek en krentenmik, plof-ballonnen, ping- pong-ballen, die op reuzen-prijzen vallen, zwarte katers, dikke koffie, iedereen heeft 'ns een boffie, die in de Vergulde Arcke achter Sinte Pie- ters Karcke, op November 5, 6, 7 acte de présence komt geven. VRIENDENKRING VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT. Hartebrug-Parochie. Zoals reeds in „Sursum Corda" van 5 October j.l. is aangekondigd, zal morgenavond, Zondag 10 October als aanvullende viering van de Vrien denkring dag een Plechtig Lof wor den gecelebreerd, waaronder feest predikatie over het H. Sacrament door de Z. E. Pater M. van der Schoot, Pastoor van de St. Leonardusparochie, welke plechtigheid helaas wegens om- stndigheden niet op de eigenlijke Vriendenkringdag, 26 September, kon plaats vinden. Parochianen van de Hartebrug, toont morgenavond Uw liefde en dankbaarheid voor het H. Sacrament door zoveel mogelijk dit Lof bij te wonen en, als gij nog geen lid zijt van de Vriendenkring geeft U op bij de parochiële secretaris, de heer M. Cozijn, Jan Lievers&traat 20. WINKELIERS-COMBINATIE HAARLEM1MERSTRAAT. Uitslag etalagewedstrijd 1948. Er waren 2316 inzendingen ingeko men betreffende de gehouden etala ge-wedstrijd. Naar de mening van het publiek waren de navolgende etala- ge's de mooiste: H. Eradus, Haarlem merstraat 12; de verkoopkrachtigste: J. W. Dirkse, Haarlemmerstraat 75; de attractie volle: J. W. Dirkse, Haar lemmerstraat 75. Voor de hoofdprijzen van 50.— kwamen in aanmerking de navolgen de personen: J. A. v. d. Klaauw, Mau- ritsstraat 95; A. Gijzenij, Zijlsingel 5; A. J. Schouten, Morschweg 154a. Voor een prijs van 10.kwamen in aanmerking de navolgende perso nen: L. Stafleu, Leliestraat 22a; de wed. H. Beij, Stevenshof 4; F. J. Se- gaar, Stille Rijn 5a. Verder 3 waardebonnen 5.en 100 waardebonnen 1. Gezien het grote aantal inzendin gen zijn er nog extra 100 waardebon nen a 1.beschikbaar gesteld. Al deze waardebonnen worden de belanghebbenden per post thuis ge stuurd. Mater Amabilis-school In aanwezigheid van deken van der Hagen, het college van B. en W. van Helmond, talrijke geestelijken en vertegenwoordigers van vrijwel alle vak- en standsorganisaties is Donderdagavond te Helmond de eer ste Mater Amabilisschool in het bis dom Den Bosch geopend. De school heeft in België en Lim burg reeds baanbrekend werk ver richt. Thans wordt er begonnen in Erabant, Maandag is Haarlem aan de Ueurt. En dan komt Leiden. Wij hebben er al iets over medegedeeld; volgende week vertellen we er meer van. De school helpt de ouders om de meisjes een juiste levensopvatting bij te brengen en geeft voorlichting aan het rijpere meisje. Na een kort woord van deken van der Hagen en burgemeester A. Moons sprak mej. Schouwenaars haar 145 leerlingen toe. Zij wees op de grote verantwoordelijkheid, die de leerlin gen op de schouders genomen heb ben. „Zo goed als voor de gehuwde vrouw en het gezin staat de Mater Amabilis-school ook in dienst van het ideaal der maagdelijkheid. Voor meis jes, die zich niet tot het huwelijk ge roepen voelen, ligt een grootse taak te wachten". De Mater Amabilis-school streeft naar een ideale levensroeping maar zij doet dit in de stijl van 1948, de tijd van veel woningnood en veel kommer; het ideaal, aangepast aan de werkelijkheid! Hier worden gegeven lessen in ge wetensvorming, opvoedkunde, psy chologie en het scheppen van de juis te, gezellige, huiselijke sfeer. Bioscopen Casino. De hoofdfilm van deze week is getiteld „The Lady from Louisana", een sterke film, die zich afspeelt in een stad in het Zuiden der Verenigde Staten. Een loterij-organi satie heeft zich weten in te dringen bij alle openbare instellingen Van de stad en beheerst alles, tot de burge meester toe. Door het geldelijk voor deel speculeert zij op de hebzucht der mensen, waardoor corruptie en afpersing hoogtij vieren. Wii zien i.n deze film, met welke moeilijkheden men te kampen heeft, wanneer men, gesteld voor de taak om misstanden op te heffen, niét kan rekenen op de medewerking van de personen in de sleutelposities, die hun eigenbelang stellen boven het belang van het al- John Wayne, als de advocaat, die met de zuiveringsopdracht belast is, en Ona Munson. de jonge, knapoe eigenares van de loterij zijn de hoofd personen uit deze film. Voor strikt volwassenen. Lido heeft deze week een „film van de maand", nl. „Crossfire", op z'n Hollands „Kruisverhoor". Het is de geschiedenis van de ontdekking van een misdrijf, een moord, waarbij een drietal tamelijk dronken Amerikaan se soldaten betrokken zijn. Wie van de drie is de moordenaar, dat is het thema van het eerste gedeelte van de film, en als wij tegelijk met de politie tot het inzicht komen, wie het gedaan heeft, blijft nog de puzzle over: hoe krijgen we een bewijs te gen de moordenaar. De politie past hier een aardig handigheidje toe, waar de slimme moordenaar vlot in vliegt en.geknipt is hij. Een knap geschreven en vlot geënscèneerd ver haal', waarin Robert Yong een uit steken getypeerde politie-speurder neerzet, compleet met pijp en Door een goede opbouw van het ver haal en technisch verzorgd filmwerk steekt deze film uit boven tal van collega's in dit genre. Tevens geeft zij een typische kijk op de mentali teit van uit de oorlog terugkerende scldaten. Voor 18-jarigen. Trianon. Vorig jaar bracht het „Re- «ddentie Toneel" in de Schouwburg Pater Blackmore's blijspel „Miranda" deze week kan men dezelfde ge schiedenis, die inmiddels verfilmd is, gaan zien in het Trianon-theater. Wanneer dokter Paul Marten zijn vacantie al hengelende doorbrengt, verdwijnt zijn dobbertje op een ge geven ogenblik met zo'n vaart on der water, dat hij zelf uit zijn boot geslingerd wordt. Hij verliest bij dit ongeluk zijn bewustzijn en als hij eindelijk bijkomt, bevindt hij zich in gezelschap van de zeemeermin Mi randa in een rotshol. De dokter voelt er weinig voor zijn leven in die gele genheid te slijten, maar ziet geen kans, om er zonder hulp van zijn gastvrouw uit te komen. Deze wil hem echter helpen op voorwaarde, dat hy haar een maand mee naar Londen neemt. Paul Marten grijpt deze enige kans. Met behulp van een zeer progressieve „new look"-japon weet hij de schubben&taart van de zeemeermin aan het oog te onttrek ken en brengt haar als patiënte in zyn flat te Londen. Uit dit gegeven komen dan allerlei zonderlinge situaties voort. Echtelyk geluk wordt tedreigd. verlovingen knappen af enz. De humor van desfc film gaat niet erg diep, uaar alles bij elkaar is het een vrij grappig ge val, waarmee men zich wel een avond kan amuseren. Boven achttien jaar. Luxor heeft „Achter de wolken" opnieuw geprolongeerd. Deze film is de ruime belangstelling inderdaad :.ard. Boven 14 jaar. Rex vertoont „Beauty and the ban dit", een avontuurlijk verhaal van postkoetsen, die overvallen worden en zwendelaars, die ontmaskerd wor den. Boven 14 jaar. A. v. d. EELAART f. Te Oegstgeest is na een kort ziek bed overleden, in de leeftijd van 72 jaar, de'heer A. v. d. Eelaart, oud directeur van het post- en telegraaf kantoor hier ter stede. De heer Van den Eelaart was officier in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis heeft Dinsdag a.s. plaats op „Rhijn- hof'. „OCEAANSTOMER IN ZAK FORMAAT". Een bezoek aan de „VanderSteng". Het contactvaartuig van het Co mité „Onze Marine", de „Vander- Steng" is op zyn propaganda-tocht door Nederland gisteren onze stad binnengelopen, waar het heeft lig plaats genomen in de Kolk nabij de Haven. Gistermiddag hebben wij deze „oceaanstomer in zakformaat" van stuurboord naar bakboord en van commandobrug tot machineka mer doorkruist, hebben wij met grote belangstelling kennis genomen van de doelmatige inrichting van dit 300-ton metende schip en hebben wij ons aan de hand van grafieken en fotomateriaal op de hoogte laten brengen van de geweldige presta ties, welke de Nederlandse scheep- vaart (Kon. Marine, koopvaardij, visserij, binnenvaart, watersport en scheepsbouw) in de loop der jaren heeft geleverd en waardoor mede Neerlands naam in zulk een hoog aanzieA is gestegen. Maar bovenal hebben wij waardering gekregen voor de wijze, waarop het comité de Nederlandse scheepvaart in al haar geledingen propageert en waar door het mede de „landrotten" weg wijs nvaakt in de maritiem-nauti- sche beginselen en de dagindeling en levenswijze aan boord. De Van derSteng, die vóór alles propaganda wil maken voor alles wat op en om en van het water leeft, werd in de jaren 1946 en '47 gebouwd bij Wil- ton-Feijenoord, ten dele van mate riaal, dat aan de Duitsers werd ont trokken. Onder hen, die gistermiddag de officiële openstelling bijwoonden, merkten wy o.m. op de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders Jongeleen, Van der Kwaak en Menken en verschillende hoofden van gemeentelijke takken van dienst. De commandant van de „VanderSteng", de heer W. Rever- mann, heette allen hartelijk wel kom, waarna hij nog een uiteenzet ting gaf van hetgeen men met deze propagandatochten denkt te berei ken: het Nederlandse volk dichter bij de zee en de zeevaart te bren gen. Vervolgens wees de voorzitter van het Comité „Onze Marine", de heer A. Aengenent. op de allerwege gro te medewerking, welke het comité bij de verwezenlijking van zijn plannen en de stapelloop van de „VanderSteng" mocht ondervinden. Hoewel Leiden wel geen directe verbinding met de zee heeft, meent spr. er op te m'oeten wijzen, dat deze gemeente toch altijd voor de scheepvaart belangstelling heeft ge koesterd. Reeds van zeer oude tij den dateert de voormalige Kweek school voor Zeevaart, in welk ge bouw na de bevrijding achtereen volgens de Marine Miinopruimings- dienst en een herstellingsoord voor marine-personeel zijn ondergebracht Nadat de heer Aengenent nog ge wezen had op de internationale be tekenis van de scheepvaart, zette hij uiteen, dat er bij het Comité plan nen bestaan om mettertijd over te gaan tot de bouw Van een tiental instructieve schoolschepen. Spr. ein digde met de morele steun van de overheid in te roepen voor het werk van het Comité. Hierna maakten de aanwezigen gebruik van de geboden gelegen heid het schip te bezichtigen. Met uitzondering van a.s. Zondag bestaat hiertoe ook voor anderen tot en met a.s. Donderdag, dagelijks van 2 tot 5 en van 710 uur, de gelegenheid toe. Vooral de schooljeugd wordt hier een uitstekende kans geboden om zich wat meer vertrouwd te maken met hetgeen er op en om het water geschiedt.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2