Nieuwe stenen noodkerk aan de Haagsche Schouw G.A. DE JAGER DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ho i IOE BLIJ DÉ KATHOLIEKEN rondom de Haagsche Schouw vijftien jaar geleden ook geweest mochten zyn, toen er een houten noodkerk gebouwd werd, zodat zij de lange afstanden naar de parochiekerken in Voorschoten, Oegstgeest en Wassenaar niét meer behoefden af te leggen, zij kunnen onmogelijk zo blij geweest zijn als op dit ogenblik, nu deze kerk zeer binnenkort gaat verdwijnen en vervangen zal worden door een stenen noodkerk. Want het moge waar zijn, dat O. L. Heer ook in de nederigste kerkjes woont, men omringt Hem toch gaarne met de luister van een ge bouw dat werkelijk êen kerk genoemd kan worden. Dit laatste kan men eigenlijk sedert enkele jaren niet meer zeggen van het houten gebouwtje door sommigen smalend een „bollenscnuur" genoemd sinds regen eh sneeuw er vrij toegang hebben en de gelovigen binnen de kerk onfeil baar zeker kunnen vaststellen uit welke richting de wind waait, omdat het verschii in windsterkte binnen en buiten de kerk niet bepaald erg groot is! Zeer sobere constructie Deze noodtoestand heeft de huidige rector, pater Jos M. Bonsel, S.M.M., doen besluiten het onmogelijke te proberen en de zeer lange weg van instanties, vergunningen en toewij zingen gf te lopen, met het bijna Voor onmogelijk gehouden resultaat, dat gisteren de aanbesteding kon plaats hebben en "men binnen enkele Weken met dé bouw van ëeh stenen nood kerk gaat beginnen. De nieuwe kerk wordt geheel in steen opgetrokken, terwijl voor het timmerwerk slechts hout gebruikt wordt, dat afkomstig is van de be staande kerk, waarbij debekapping onveranderd op het nieuwe gebouw komt. Omdat de helling van deze kap te gering is, zal de bedekking niet uit pannen, doch uit rubberoid bestaan. Deze zeer eenvoudige constructie vindt zijn oorzaak in materiaal- en geldschaarste, welke factoren ook hun stempel gedrukt hebben op de architectuur, Welke zeer sober ge houden is. De nieuwe kerk zal plaats bieaen aan 33Ó personen. De practische bruikbaarheid wordt zeer verbeterd door vergroting van priesterkoor en sacristie en door de aanbouw, langs de zijgevels, van dienst- of processie gangen, die door bogen van het schip der kerk zijn gescheiden. Het geheel is sterk verwant aan de stijl van de oud-christelijkè basilica, welke verwantschap nog wordt ver sterkt door toepassing van dè rond boog voor de gevelopeningen. Boven het priesterkoor is een klokketoren- tje geprojecteerd, waarin de bestaan de Angelusklok een plaats zal vin den. Behalve de hoofdingang voorziet het plan in twee zij-ingangen, die uit komen in de beide processiegangen. Wat het interieur betreft, de mu ren Zullen wit gepleisterd zijn, met een 1H meter hoge lambrisering van schoon metselwerk. Ook alwèer in verband met de betrachte soberheid, zal de vloerbedekking bestaan uit ro de geperste cementtegels. Behalve twee biechtstoelen, zullen achter in de kerk een doopkapel en eèn bidka pel gebouwd worden, waarvan de smeedijzeren hekken voorlopig nog achterwege blijven. Uiteraard zullen, de bestaande banken in de nieuwe kerk geplaats worden, terwijl men voorlopig ook met de oude altaren een hoofdaltaar en twee zij-altaren zal volstaan. De kérk zal ver warmd worden met een z.g.n. warme luchtverwarming. In plaats van een preekstoel is ean weerszijde van het priesterkoor een ambo geprojecteerd. Schets van de nieuwe kerk, vanüit het Noorden, d.w.z. uit de richting van de Haagsche Schouw-btug, gezien. Er is bij het ontwerpen do uiterste soberheid betracht. In de verre toekomst Zal edhte? Ver fraaiing mogelijk zijn. De muren zijn er op berekend, dat na verloop van jaren de thans bestaande kap vervan gen kan Worden door een definitieve, met eiken balken, die spitser zal toe lopen, zodat een bedekking met dak pannen dan mogelijk is. Ook is mét het ontwerp rekening gehouden dat aan de voorzijde een afzonderlijk staande klokketoren gebouwd kan worden, zodat dan het idee van een noodkerk geheel verdwenen zal zijn en de Haagsche Schouw over een vol tooid kerkgebouw beschikt. Maar dat is allemaal nog toekomstmuziek... Voorlopig zijn de parochianen al erg blij met. de grote verbetering, die binnen afzienbare tijd gereed zal zijn. Men verwacht, dat de gunning bin nen enkele dagen zal afkomen, waar na onmiddellijk met het bouwen be gonnen wordt. Als in de a.s. winter het weer meewerkt en de aanvoer van materialen niet al te veel moei lijkheden ondervindt, hoopt men het gebouw in zes maanden op te trek ken, zodat, na verdere afwerking, de plechtige inwijding op 15 Augustus kan plaats hebben. Doch, zoals ge zegd, hangt dit van verschillende fac toren af en heeft men daaromtrent nog geen enkele zekerheid. Het ontwerp is van twee architec- tenbureaux, n.l. van ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama, uit Leiden en van A. Ham, uit Heilo. De rustige, sobere en toch stijlvolle oplossing, die zij in deze moeilijke omstandigheden, Wat betreft materiaal en finantiën, gevonden hebbeh, doet hen alle eer aan. Voor de aanbesteding waren drie inschrijf bil jetten binnengekomen, n.l. W. J. Olsthoorn, Voorschoten 74.374, en 85.889.Gebr. G. en P. Niers man, Voorschoten 73.300,en 77.225,A. J. Kokshoorn, Voor schoten, 63.774,en 67.669,De begroting was 68.350.en 72.350. De guhning is aangehouden. Er is in geschreven voor twee plannen, omdat men n.l. de mogelijkheid open wil houden dat de kerk iets groter wordt door een verlenging met 3,50 nieter. Het is echter waarschijhlijk dat het kleine plan van 29 bij 17 meter zal worden Uitgevoerd. LIMBURGSE TENTOONSTELLING GEOPÈND. Gisteren Schreven wij reeds iets over de tentoonstelling „Limburg, zoals U het nog niet kent", die tot Zondagavond in de grote zaal van „De Burcht" te bezichtigen is. Onze voor beschouwing, naar aanleiding van een gehouden persconferentie, bleek bij een rondgang, die wij hedenmorgen maakten, niet te hoog opgegeven te hebben; Wat Op die tentoonstelling geboden wordt, is werkelijk de moeite waard en geeft een vrij Volledig bééld van Limburgs leven en streven, dat zich uit in industrie, handel, verkeer, kunst, historie, cultuur, folklöl'e en tourisme. Schematisch is de ekpósitiè te Vér- delen in drie aspecten. De meest at. tractieve hiervan is wel de kunst, waarbij vooral de ceramiek een be langryke plaats inneemt, meestal af komstig uit Tegelen. Hierbij trof ons o.a. een eenvoudige kerstgroep in Zeer fijne tinten. Vöorte het geglazuurd serviesgoed, dat hier ook al bekend heid geniet. Opmerkelijk is bij hét porseleinen servies een terugkeer naar oudere vormen. Ook op religieU: gebied enkele zeer góede stukken, waarvan wij noemen een magnifiek crusifix én een fijn gestyléerde sche merlamp-standaard. Op gebied van schilderijen is er niet veel, en nier van groots gehalte. Een aparte plaats neemt een zeer bijzonder tegeltableau in, met verrassend mooie kleurencom- positie. Wat betreft de industrie, nemen de steenkoolmijnen uiteraard een zeer belangrijke plaats in. Aan de hand vah grote foto's wordt eèn duidelijk overzicht gegeven van het procédé en de werkmethode in de mijnen. De toe komst van de Pietersberg als cultuur monument, wordt aan de hand van twee maquettès duidelijk gem&akt. Belangrijk is ook de expositie van telctiel. terwijl er ook meubels, rub- betwareh, smeedwerk en boekdruk- werk aanwezig is. Het derde deel is voornamelijk ge- richt op de belangrijke plaatsen af zonderlijk, die door foto's in beeid wórden gebracht. De aandacht wordt gevestigd op de prachtige cultuurmo numenten, waaraan het Limburgse landschap zo rijk is, vooral door de vele kastelen, waarvan er verschillen den nog geheel in tact zijn. Met gra fieken è.d. wordt een overzicht gege ven van de plaatselijke industrie en tal van wetenswaardigheden, betref, fende onderwijs, verbindingen, ver keer, ligging en tourisme. Vooral het laatste wordt speciaal de nadruk gelegd, omdat Limburg eèn beiangrij ke bron van bestaan in het tourisme vindt. Mén vindt er dan ook uitvoe rige gegevens over hötèl-accomodatie en bezienswaardigheden, die de naam van Zuid-Limburg als touristen-ceh- trum rechtvaardigen. Een Zeer leerzame tentoonstelling, aan iedereen die Limburg kent of wil leren kenèfiêfl, aanbevolen. Ook voor scholen is op deze expositie veel in structiefs te Vinden. 40-JARIG JUBILEUM C. LAU Procuratiehouder bij de N.V. v/h. L. E. Nieuwenhuizen Dinsdag herdacht de heer C. Lau, procuratiehouder bij de N.V. v/h L. E. Nieuwenhuizen de dag, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij ge noemde firma. Nadat de jubilaris met vrouw en dochtef van huis gehaald was, werd 'hij in tegenwoordigheid van commis sarissen, directeuren, kantoorperso neel. vertegenwoordigers en een de putatie van het fabriekspersoneel al lereerst toegesproken door de heer F. H. Nieuwenhuizen Segaar, die de heer Lau onder aanhaling van oude herinneringen complimenteerde en zijn wensen vergèzeld deed gaan van cadeaux van de N.V. en van hem en zijn gezin persoonlijk. Vervolgens nam de heer L. E. Nieu wenhuizen Segaar het Woord, die de jubilaris schetste als een plichtsge trouwe. nauwgezette en prettige per soonlijkheid en hèm eveneens een geschenk aanbood. Namens de Commissarissen spra ken nog de heren Knottenbe't en G. J. Nieuwenhuizen Segaar, dié even eens in hartelijke bewoordingen ge tuigden van hun grote waardering voor hetgeen de heer Lau voor de firma gedaan heeft en hem een prach tige bloemenmand aanboden. De heer "Heyn bracht de geluk wensen over van het kantoorperso neel en van hem zelf als bedrijfs- 1 èider, onder aanbieding van een ca deau en bloemen. Uit naam van de vertegenwoordi gers gewaagde de heer Mokkenstorm van de prettige samenwerking tussen vertegenwoordigers en de jubilaris eveneens onder aanbieding van ge schenken. De heer Casterop voerde het woord namens het fabriekspersoneel, ook onder aanbieding van een cadeau en een bloemenmand. Tot slot voerde nog het woord de heer J. W. Nieuwenhuizen Segaar, die getuigde van bijzondere waarde ring voor de persoon van de heer Lau. In een geestige toespraak dankte de jubilaris voor arle vriendelijke woorden en de mooie cadeaux hem op deze dag geschonken. Des middags werd in het Gulden Vlies een druk bezochte receptie ge houden, waar al evenzeer bleek hoe de heer Lau zich in de algemene ach ting mag verheugen van allen, die op enigerlei wijze in verband staan tot de N.V. Nieuwenhuizen, terwijl hij ook van andere zijde blijken van belangstelling mocht ondervin den. En hieruit b'eek bijzonderlijk, dat de heer Lau ook in breder kring geen onbekende is. Naast tal van za kenrelaties kwamen- hier o.m. hun opwachting maken de heren mr. F. J. J. Trapman, secretaris van de Leidse Vereniging van Industriëlen, dr. ir P. C. Lindenberg en J. C. J. Lambermont namens de vereniging „Koninginne dag P. v. d. Hoeven namens de Leidse Kunstkring „Voor Allen", L. Baarda en N. Kriek na mens de vereniging „Denneheuvel" en Vóórts tal van vrienden en beken den van de jubilaris, die allen met een hartelijk dankwoord, en gulle lach beantwoordde. Een schat van Woemen en andere geschenken gaf aan het geheel een fleurig aanzien. HAAGSE RECHTBANK Rijwieldiefstal J. H. uit Wasse naar heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens dief stal van een rijwiel. De Officier vor derde tegen verdachte een jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief. De rechtbank heeft hem ver oordeeld. tot een jaar gevangenis straf, waarvan viel' maanden voor waardelijk met aftrek van preventief. HAAGSE POLITIERECHTER Kort aangebonden Dè veehouder L. P. van E. uit Rijnsburg moest er kennen, dat hij erg kort aangebonden was geweest en at's gevolg daarvan op een hond had geschoten, die zich in zijn weiland betfond. Maar ver dachte klaagde er over, dat hij zo veel last van honden ondervonden had, omdat die voortdurend achter zijn schapen aan zaten. De Officier vorderde een week gevangenisstraf, waarna de raadsman uiteen zette, dat reeds twaalf schapen van verd. het slachtoffer waren geworden van hon den, en zijn verontwaardiging dus groot was. Daarmee rekening hou dend, legde de rechter f 25 boete of 10 dagen hechtenis op. Een duur pond suiker! De huis vrouw E. B. te Lelden had zwarte suiker gekocht, omdat ze aan het rantsoen niet genoeg had. Volgens verdachte was het maar een pond geweest, doch de Officier vónd daar voor een boete van f 150 of 2 maanden hechtenis nodig. De rechter deed er wat af, hij legde f 50 boete of 25 dagen hechtenis, hetgeen overigens toch eèn stetfigé prijs voor een pond suiker is. ALPHEN AAN DEN RIJN Estafette „Dwars door Alphen". Voor de Zaterdagmiddag te houden Alphense straatestafette hebben reeds een tiental ploegen ingeschreven; waaronder verschillende teams, die eveneens hebben deelgenomen aan de Leidse en Goudse estafette. De estafette in Alphen gaat over de af standen 800, 4O0, 200, 200 400, 300, 200, 100 M. De start zal precies 5 uur in de ConradStraat plaats vinden de route is als volgt: Hazetfeld, Cohrad- straat, Stationsplein, Stationstraat, Dr. Lovihkiaan langs het Raadhuis door de Stevinstraat, Schoolstraat, Pieter Doelmanstraat, v. Boetselaer- straat met aan het eind daarvan de finish. Een estafette düs inderdaad dwars door Alphen. AAV '36 Comb, start in de volgen de opstelling: J. de Wit, L. Zoete- meijer H. v. d. Meer, A. v. d. Nagel, T. Mooy, J, van KreUningen, F. van Harskamp, en J. Verkerk. De hoofd prijs is de fraaie ,,NieuWsblad"-bè- ker, die reeds gewonnen is door AAV '36 Comb, en in 1947 door V. en L. BOSKOOP Bomitento. Onder grote belang stelling werd gistermiddag de BOs- köopse Middenstands TENTOonstel- ling geopend. De voorzitter van het tentoonstellingscomité, heette de ge nodigden hartelijk welkom, in het bij zonder de burgemeester met zijn echtgenote. Hierna verkreeg de bur gemeester het woord, die de midden standers prees om hun ondernemings geest om in deze tijd zo'n tentoonstel ling te organiseren welke alleen daar om reeds door alle burgers behoort te worden bezocht. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de voorz. van de Bosk. Middenstandsver. die het oudste bruidspaar van Boskoop het echtpaar Soet, hetwelk mede der de genodigden waB, met hun 65- jarig huwelijksfeest gefeliciteerde en hen namens ode B.M.V. een fraaie bouquet rozen aanbood. De heer Pijl sprak nog enkele woorden en dfong er op aan dat alle middenstanders zich zullen organiseren opdat een hechte eenheid wordt verkregen. Hierna werd door de genodigden een rondgang gemaakt langs de stands, waarin een 20-tal Middenstanders op de meest voordelige fraaie wijze hun artikelen tentoonstelden. De 1000 M2 beslaande oppervlakte van de tent was omgetoverd in een lustwaranda waarin men de meest voorkomende artikelen in bonte verscheidenheid kan bewonderen en kopen. De ten toonstelling is geopend tot en met 9 Oct. a.s. HAZERSWOUDE Jubileum. Morgen herdenkt de heer Adi\ de Kort Czn., dat hij voor 25 jaar bij de Stedelijke Gas- en Elec- triciteitsfabrieken te Leiden als gas fitter werd aangesteld. HILLEGOM Motorongeval. De heer L. en mej. C. beiden alhier reden op 'n mo tor. Zij kwamen ter hoogte van de Nachtegaal in botsing met een vracht auto. De berijder liep bloedende ver wondingen op, terwijl de düo-zitster een dubbele beenfractuur en een ver brijzelde knieschijf bekwam. Beiden zijn naar de Mariastichting te Haar lem vervoerd. Internationaal Muziekconcours. In het voorjaar van 1949 zal weder een Internationaal Muziekconcours alhier worden gehouden. .Paard op hol. Een paard van de landbouwer K. schrok op de Elcbroe- kerlaan van 'n bakfiets en sloeg op hol. Het dier stak dwars de Leidse- straat over, toen de motorrijder W. uit Haarlem met z'n vrouw achterop passeerde. Het voertuig reed tegen 't hollende paard op en beiden vielen. De vrouw kreeg 'n bloedende wonde aan het achterhoofd; de man bleef ongedeerd. Het paard huppelde rustig naar de stal. DE ZILK „Echo der Duinen." De R.K. Ge mengde Zangvereniging „Echo der Duinen" heeft besloten een kinder koor op te richten en dit op de eerst volgende uitvoering mede te doen optreden. LISSE K.A.B. Dé heer F. J. van Kes- tereh, vice-voorzitter, deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om een contactcommissie te vormen voor de culturele programma's van -alle standsorganisaties en jeugdvereni gingen. Hiermede wordt bereikt, dat het peil van de avonden opgevoerd k&n worden. „Die Edele Vrouwe' sa mengesteld en ten tonele gebracht door Rien Nout en Cees Griffioen, mét müzikale omlijsting van Tilly van der Werff, zang en Thea Wil brink, zang en costumes en decor Van Harrie Sterk, is éen hulde geheel ge wijd aan de H. Maagd Maria. Deze Maria-aVond Was werkelijk mooi en leervol. RKVV „Lisse" Uit het jaarver slag van de secr., dè heer N. W. Cas- tien, bleek, dat „Lisse" thans 73 se nioren en 68 adèpiranten telt. De heer Mart. Beyck gaf het financiële t slag, waaraan we ontlenen, dat het batig saldo thans 178,80 bedraagt; de ontvangsten Waren 4470,48, de uitgaven 3742,20. Het nadetlg saldo van 1947 is nu geheel ingehaald. De aftr. bestuursleden Mart. Beyck, Jac. van Dijk en N. W. Castien werden allen weder herkozen. Langdurig werd gesproken over de elftalcommissie, waarbij critiek niet achterwege bleef. Na verschillende discussies werd besloten om of Woensdag 27 Oct. wederom een ver gadering te beleggen met als voor naamste punt benoeming elftalcom missie. Geadviseerd werd om zoals voorheen een vijftal personen hier voor te benoemen. NOORD WIJKERHOUT K.A.B. Een honderdtal leden waren opgekomen. De voorz. deelde mede dat de jubileumactie 205, heeft opgebracht. De kinderuitzen ding en de werktuigenzegening zijn grotendeels mislukt, doch vol gend jaar zal dit anders georgani seerd moeten worden. Het retraiten- fonds is weer opgericht. Wie nog een kaart heeft van het oude fonds moet deze inleveren bij één der propagan disten vóór 1 Nov. a.s. Ook de toneel club is her-opgericht en draagt thans de naam „Meer Vreugde". Er is ook een eigen band gevormd onder de naam „O ja, my ladies". Op 19 Oct. a.s. zal een avond belegd Worden, speciaal voor de vrouwen. Op het programma staan voorts verschillen- WIE ER MET DE „GROTE BEER" NAAR HUIS KOMEN Vermoedelijke aankomst op 17 Oct. te Amsterdam Met het troépentransportschip .Grote Beer", dat op 24 September uit de haven Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 17 October a.s. te Amsterdam arriveert komen de volgende militairen uit Leiden naar huis: Leiden: Kon. Landmacht: Korp. J. M. v. d. Berg, Ambonstr. 14; sergt. P. Th. Brugman, Mauritsstr 10A; sold. Ie S. Groen, Toussaintkade 13 soldaat J. Th. Haan, Kooihof 11; korp. H. P. v. d. Zon, geen juist adres; sold. C. Montagne, Os en Faardenlaan 8. Mariniers; M. Smit, Rijn en Schie- kade 12. Kon Marine: S. M. C. G. J. Voor ham. Lange Raamsteeg 63. Alphen aan den Rijn: Kon. Land macht: Sold. J. de Vlaam, Hoofdstr. 224. Bodegraven sold. J. E. H. de Nèysel Kr. Nieuwstr. 7. Boskoop Kon. Landmacht: sergt K. Kromhout, Tuinstraat 49, F. C. v. d. Heuvel (sold.) Zuidkade 22; C. Vro lijk (sold.) Emmakade 66. Haarlemmermeer: Kon Landmacht: sold. N. L. C. Arens, Aalsmeerder- dijk 35A; C. H. A. Jansen, Badhoe- veöorp, Zilvermeeuwstraat 38. Hillegom: Kon. Landmacht: Sold. C. Annard, le Amerikadwarsstr. 19. K.N.I.L.: Korp. G. Slingerland, Stationsweg 24. Katwijk aan den Rijn: Kon. Land macht: sold, le A. v. d. Eshof, Rijn straat 10. Katwijk aan Zee: Kon. Landmacht: sold. B. Ouwehand. Varkevisserstraat 213. Leiderdorp: Kon. Landmacht; sold, le A. J. v. Es. Achthoven 45 2e It. G. N. Boot, Zijldijk 6. Nieuwe Wetering: Kon. Landmacht: korp. P. A. S. Bocxe, Voorweg 101. Noordwijkerhout: Kón. Landmacht sold. W. C. v. d. Burg, Zeeweg 109b; sold J. M. v. Berkel, Zilkerbinnenw. 1. Nootdorp: Kon. Landmacht: G. v. d. Graag (kpl) Pr. Beatrixstraat 27. Rijnsburg: Kon. Landmacht: korp. P. Kort, Vliet 28; sold H. W. Blaze, Erouwerstraat 43. Sassenheim Kon Landmacht: korp. A. de Vreugd, Zuiderstraat 25. Voorhout Kon. Landmacht: sold. P. Havenaar, Eikenhorstlaan 1. Voorschoten Kon. Marine: matr. W. Bekkers, P. J. C. de Que'joe, J. Sa- lampessy, allen M.O.C. Wassenaar Kon. Landmacht: sergt H. Ossenwald, Laan v. Koot 4; kan. J. v. Rijn. Chr de Wetstraat 4. Marinier: J. A. Jansen, Schulpstr. 1 Zoetermeer: Kon. Landmacht: H. v. Alphen (serg) Roggeveen 50. Zoeterwoude: Kon. Landmacht: korp. W. A. H. Mulder, Watertje 14; korp. C. N. Berg, Noordbuurseweg 12. de sprekers o.a. de heer A. in 't Veld, Dré de Wolf, de heer Conijrt Uit Hil versum en kapelaan Vink. Er komt nog een toneelavond, viering pa troonsfeest, ontspanningsavond met prijsjassen en jaarvergadering. Hier na nam Pater Engelbertus het woord die een enthousiaste uiteenzetting gaf van doel en werkwijze der Credo- Pugno clubs. De G. A. hield een kor te inleiding op het winterprogramma en wees in zijn betoog op ae heer sende angst onder de mensen en de geest van defaitisme. De avond werd afgewisseld door het optreden van de band „Meer Vreugde" gaf een dra matisch één actertje eh een declaims tie „Het lied v. d. Arbeid". Middenstand. De vergadering was tamelijk goed bezocht. Bespre ken van de centrale contributie-in ning voor vak- en standsorganisatie. De heer Borsten van het hoofdbe stuur was naar Noordwijkerhout ge komen om hierover een uiteenzetting te geven. Na de uiteenzetting wer den vele vragen gesteld over deze nieuwe regeling. De leden zagen wel in, dat de noodzaak er is om tot cen trale contributie over te gaan, doch wezen op de grote lasten voor de middenstanders op organisatiegebied, vooral de hoge kosten der verschil lende vakgroepen werd gehekeld. Vervolgens hield de g. a., kapelaan de Wit een toespraak. Na de sprekers kwam de feestavond in behandeling. Besloten werd alles in handen van het bestuur te laten, dat wel zal zorgen, dat het 'n „ouder wetse" middenstandsviering wordt. Tot afgev. voor de Centr. Raad werd gekozen de heer C. J, van Pinxteren. RIJNSBURG E.H.B.O. De nieuwe E.H.B.O.- cursus neemt weer een aanvang en wel op 11 October a.s. in het Inter naatgebouw de Houten Burcht. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij F. Bosman, voorz., A. v. Delft, secretaris. WEERSVERWACHTING NOG WEINIG VERANDERING. Koude nacht met weinig wind, plaatselijk nófbhtvorst en hier en daar ochtendmist. Morgen over dag. enkele overdrijvende wol kenbanken. maar later vooral in het Westen van het land toene mende bewolking. Bijna overal droog weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwak ke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen Oost en Zuid. VOORHOUT Schaakvereniging „Het Wi i Paard". Opgericht is de R.K. Schaakvereniging „Het Witte Paard". Het bestuur zal op de eerstvolgende vergadering gekozen worden. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven bij de heer W. Floor, Boerhaavestr. 38. Duivensport. Het ligt in de be doeling ook hier een postduivenver eniging op te richten. ZOETERMEER Aaanrijding. Gisteravond te kwart voor elf heeft op de Molen straat een aanrijding plaats gehad. Een ZoetermeerSe autobestuurder, die ver naar rechts moest uitwijkiéi om een tegenligger te passeren, maar dit met nogal grote vaart deed, kwam in botsing met een wielrijdster, mej. Van Eijk. De wielrijdster werd met een zware hersenschudding en een sleutelbeen-breuk opgenomen en op een draagbaar naar haar woning in de Vlamingstraat overgebracht. Naar de schuldvraag wordt een onder zoek Ingesteld. Voetbal. Zaterdag 9 October LIHLDWO b; 2.30 uur Zondag, 10 October: DWO aDHL 12 uur; CWP 2DWO 2om 1.30 uur Den Haag; DWO 4Adelaars 4 te 1.15 uür; DWO 3DHBV 3 te 2.30 uur. SCHEEPSBERICHTEN JOHAN VAN OLDENBEKNEVELT AmsterdamSabang pass. 5 Oct. Deadefusrif (Rode Zee). MARIE- KERK RotterdamJapan pass. 6 Oct. Kaap Guardafui. MEERKERK JapanRotterdam 7 Oct. te Suez. NI- GERSTROOM 6 Oct. van Port Am- boln naar Loanda. ORANJEFONTEIN 6 Oct. van Lorenzo Marquez naar Beira. ORANJE JavaAmsterdam 6 Oct. 500 mijl Zd Oost van Socotra SIBAJAK BataviaRotterdam pass. 6 Oct. 9 uur Sagres. WESTERDAM 7 Oct. van New York te Rotterdam. WESTLAND AmsterdamBuenos Aires 6 Oct. te Rio Grande do Sul. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 6 Oct. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden he den aangevoerd 266 partijen, le srt. 171—175, 2e srt. 167—170. Zware 188. Handel traag. TER AAR, 6 Oct. Groente. Kas- snijbonen 4.006.30, idem stek 1.60 2.50, snijbonen 2.002.10, idem stek 1.00, ftokprinsen 2.004.00, stambo- nen 2.503.90, spekbonen 2.002.10, id. stek 1.00, witte pronkers 1.20 1.30, per 10 kg.; bloemkool 425 ct., per stuk, bospeen 714 ct„ per bos, sla 1.807.60, per 100 stuks, selderij I.00, per 100 bos, komkommers 511 ct., meloenen 926 ct., per stuk; andijvie 4044 ct., per bak, aardap pelen 5 ct., kroten 8 ct., Waspeen 5— 11 ct., per kg.; slavellen 1540 ct.. per bak, tomaten 1863 ct., wilof 1436 ct.. spinazie 313 ct., uien 6 ct., prei 1314 ct„ postelein 315 ct., Chin, kool 7 ct., rode kool 515 ct., groene kool 48 ct., witte kool 4 ct., spruiten 27 ct., per kg.; bloe men 11 ct., per bos; augurken: fijn 1 8788 ct., fijn 2 44 ct., fijn basterd 3132 ct„ per kg.; basterd 7.50, grof 1 7.40, idem 2 2.80, stippel 4.70, fijn stippel 4.75, bommen 2.752.90, per 25 kg. ROELOFARENDSVEEN, 6 Oct. Bloemen. White Shirley 1432 ct., Sept. wit 1225 ct., Sept. geel 1027 ct., Douglas 1224 ct., Gold- Voliany 1323 ct., Precose 1939 finder 13—31 ct., Stella 14—59 ct., ct., Wendy 816 ct., Peter Pan 12 23 ct., Chascity 2232 ct., Engels Bruin 1224 ct., John Waaing 40 50 ct., Harmonium 3560 ct., Asters 416 ct., Dahlia's 022 ct., Helian- the 10—12 ct., Anemonen 1215 ct.. Bouvardia 4049 ct., Anjers 517 ct„ Rayonanten 619 ct., Blanche 724 ct., E. Page 2533 ct., H. Marie 2026 ct., Stella 510 ct., Lelie White Excelsior 2560 ct. Groente. Aardbeien 611.10, per Vi pnd., meloenen 12.0025.00, tomaten 18.00—66.00, kropsla 2.20— II.80, andijvie 4.004.10, bloemkool 4.0025.00, uien 3.005.00, bleeksel derij 6.ÓCK—7.00, per 100; snijbonen 2.003.10, dubb. stambonen 2.00 3.50, pronkbonen 1.201.25, kassnij- bonen 4.005.60, per 10 kg. ARTS, AFWEZIG tot Zaterdag 16 Oct. Voor waarneming t Doklerstelefoon 22222. C Openlijk dank aan God cf> voorspraak van de II. Maria yan Altijddurende Bijstand na het houden Van de Noveen voor Verkregen gunst. C. D. R. K. Meisje, oud 22 jaar. zoekt een prettige werkkring, liefst in gezin met kinderen voor dag en nacht, v. g. g. v. Liefst in Omgeving Leiden. Br. on der nó. 8041 bur-au van dit blad. 3? Meisje gevraagd boven 17 jaar. voor 2 of 3 dagen per week. 3 per dag. Br. onder letter K aan R. Paauw, Kantoorboekhande. Roelofarendsveen. 698 Net R. K. Meisje ge vraagd voor de morgen uren pl.m. 15 jaar. Zondags vrij, Korevaarstraat 11a. Danscursus voor R.K. Aanvang Zondagmiddag- 4 uur. GOED ONDERWIJS LAAG LESGELD GEMAKKELIJKE BETALING. 8043 Dansschool ANTON DE GROOT, Plantage 2 Net meisje gevraagd voor d. of d. en n. Mevr. Lenen, Oranje Nassaulaan 31, Warmond. 686 Meisje, 18 jaar lx z. a. als winkeljuffrouw emhulp in de huishouding, liefst brood- en banketzaak. In tern. Bij voorkeur Leiden of directe omgeving. Br. on der no. 691 bureau van dit blad. 3? Te huur voor 2 dames Studenten 1 gr. en kl. ka mer. Br. franco onder no. 694 bur. van dit blad. S" Wegens sterfgeval aan geboden zwarte wölgevoer- de winterjas f 80, nieuwe zwartse H. overjas '90. maat 54 voor klein per soon bruine wintermantel, maat 40 2-0.Alles voor oorlogse kv/aliteit in prima staat. Lammenschansweg po. 45. 688 3P .Te koop: Bakfiets, ge schikt voor bakker of krui denier, drie zitsbank met 2 crapeauds en pulmankus sen, Radio, vloerkleden, 1 en 2 pers. ledikanten en matrassen, P. J. Hooymans. Lijnbaanweg 1, Noordwijk Telef. 2012. 8037 Misdienaarstoog aange boden prachtstof in ruil Voor meisjes trainingbroek of zeilbroek of breiwol. Br. onder no. 697 bureau van dit blad. 2* Nieuwe meubelen. Di vans 55,dresoirs 95, haardfauteuils 27,50. vier stoelen 2 fauteuils 135, ta fels, clubs enz. A. Boter, Nieuwstraat 9, tel. 23274. "2 Prima Jaarsma Haard kachel Rex no. 1, aangebo den. Te bevragen Zoeter- woudse weg 00, Telefoon no. 26571. 684 Te koop: zoo goed als nieuwe groene Haardkachel 85.box met wringer 15.4-ipits petroleum stel 20,Lange winter jas 15.kookkachel vanaf 20.Te zien bij F. v. d. Pluym. Jan vossen-' steeg 51. 693 Stalbenodigdheilen! Ruime voorraad ijzeren staken, grampels, stalbe zems. houten en ijzeren schoppen lantaarns, schep emmers. varkenstroggen, touwwerk, voeremmers, ratten- en mollenklemmen, spek- en waskuipen enz. Vanouds voordeligst adres A. J. Hartwijk, N. Bees tenmarkt 79. t. o. Markt- kantoor. tel. 2662724013. S? Uitgelezen collectie ga ve vooroorl. vloerkleden, lopers, velours overgordij nen. hand- en trapnaaima- chines. kantoor- en offer schrijfmachines etc. Pr. Mariannèlaan 209, Voor burg. 8027 Adverteert in dit blad

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3