Weer aanknoping met Djokja 95 Millioen voor Nederland De „VanderSteng" komt in Leiden DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGfNA 2 de kwestie van iiet uitgeleiden der Republikeinse ambtenaren. Heden werd te Batavia van republi keinse zijde medegedeeld, dat de Ne derlandse autoriteiten Woensdag de republikeinse delegatie er op infor mele wijze van in kennis heeft ge steld, dat, hangende de besprekingen over een hervatting van de onderhan delingen tussen Nederland en de Re publiek, geen republikeinse families uit het door de Nederlanders gecon troleerde gebied zullen Worden uitge leid. Van republikeinse zijde werd hieraan toegevoegd, dat de Ned. In dische regering heden een lijst zal overleggen met namen van personen, tegen wie bezwarende bewijzen voor handen zijn; deze personen zullen wel worden uitgewezen. Hun aantal is echter, volgens een mededeling van republikeinse zijde, niet groot. Hun families zullen niet worden .uitgewe zen, tenzij op eigen verzoek. Over deze aangelegenheid werd van gezaghebbende Nederlandse zijde aan Aneta nog medegedeeld, dat het uit leiden'van republikeinse ambtenaren, dat op 9 October zou plaats hebben, is opgeschort ten aanzien van die re publikeinen, welke zouden worden uitgeleid als actieve leden van repu blikeinse organisaties. Degenen on der hen, ten getale van 32, die op dui delijk aantoonbare wijze in subver sieve handelingen betrokken zijn ge weest, zullen uiteraard wel worden uitgewezen. Wat betreft de hervatting der on derhandelingen, deelde een republi keins woordvoerder aan Aneta mede, dat de Republikeinen niet genegen zijn, over de mogelijkheid van hervat ting der onderhandelingen te spre ken, zolang niet de kwestie-Pegang- saan en die van het uitleiden der re publikeinse ambtenaren is geregeld. Na het incident 'op 17 Augustus j.l. in het republikeinse gebouw op Pe- gangsaan te Batavia, werd dit ge- botiw,.waar op 17 Augustus 1945 de Republiek werd geproclameerd en dat sedertdien diende als ambtswo ning van Sjahrir en Gani, door de Nederlandse autoriteiten gevorderd 1ste Marshall-lening Nederland zal een lening ontvangen van 95 millioen dollar. Dit is een deel van een lening van 815 millioen dol lar, de eerste lening welke de E.C-A. bereid is aan elf landen te verstrek ken in het kader van het Marshall plan. België en Luxemburg zullen te za- men 50 millioen ter leen krijgen. Frankrijk 170 millioen, Italië 50 mil lioen, Noorwegen 35 millioen, Turkije 30 millioen, Denemarken 25 millioen, Zweden 10 millioen, Groot-Brittannië 300 millioen en Ierland 50 millioen dollar. Het geld zou over het algemeen gebruikt worden voor aankoop van machinerieën, aldus deelt een hoog geplaatst functionaris van de E.C.A. mede. Hij zeide voorts, dat de rente van de leningen twee en een half procent zal bedragen. De lening met de langste termijn zal een looptijd hebben van 35 jaar. Voor Juni 1952, de datum waarop het herstelprogram afloopt, zal geen rente of aflossing be taald behoeven te worden. De thans toegestane leningen zullen moeten worden opgenomen voor het einde van het kalenderjaar. POSITIE DR. VAN MOOK. Vragen in de Eerste Kamer. Het Eerste Kamerlid Molenaar heeft in verband met de inhoud van hoofdartikelen in de „Nieuwe Rot terdamse Courant" van 13 en; 17 September aan de minister van Over zeese Gebiedsdelen gevraagd, of de regering bereid is mede te delen of personen» werkzaam op een der de partementen, mededelingen aan de pers hebben gedaan betreffende verandering in de bezetting van de ertegenwoordigers der Kroon in Indonesië en nu publicaties toch éénmaal zijn gedaan mede te de len welke beslissingen zijn genomen. EXTRA VLUCHTEN NAAR BATAVIA. Voor gezinshereniging. Ten einde de achterstand in te ha len, die is ontstaan bij het gezinsver- voer naar Batavia in het kader van gezinshereniging zijn er momenteel besprekingen gaande tussen het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen en de K.L.M. om te komen tot een se rie extra vluchten naar Batavia. Het ligt in de bedoeling met ingang van half October iedere veertien da gen een drietal zgn. versnellings- vluchten van Amsterdam naar Bata via uit te voeren met DC-4-toestellen en Skymasters. De route die zal wor den gevlogen is als volgt: Amsterdam Rome Caïro Basra Kara chi Calcutta Bangkok Singa pore Batavia. Deze vluchten worden speciaal met het oog op de gezinsher eniging gemaakt, slechts bij één der drie vluchten, waarbij tevens New Delhi wordt aangedaan, is in beperkte mate plaatsruimte voor particulieren. AANVULLENDE BEGROTING GEMEENTEFONDS 1947. By de Tweede Kamer is gisteren een aanvullende begroting inge diend van het Gemeentefonds voor het iaar 1947. Hierin wordt, in ver band met de uitkeringen, welke aan de gemeenten' per inwoner extra konden geschieden, een suppletoir bedrag van 40 millioen aange vraagd. Deze uitkeringen zijn alsnog mogelijk gebleken, doordat aan on- aernemings- en grondbelasting een gelijk bedrag meer werd opgebracht dan aanvankelijk was beraamd. en later ter beschikking gesteld als logeergebóuw van de leden der repu blikeinse delegatie. Het besluit tot uit leiding der republikeinse ambtenaren is indertijd door de voorlopige fede rale regering genomen. Deze republikeinse woordvoerder zeide nog, dat de Republiek bereid zou zijn, besprekingen te voeren met betrekking tot een eventueel deelne men van de Republiek aan de inte rim-regering op de voorwaarden, ver vat in Soekarno's redevoering ter ge legenheid van het drie-jarig bestaan der Republiek, waarin o.a. de eis werd gesteld, dat de interim-regering verantwoording verschuldigd zou zijn aan eeft op democratische wijze ver kozen volksvertegenwoordiging. De dat eerst verkiezingen zouden moeten worden gehouden, zou de Re publiek echter willen laten vallen, al dus dezè officiële republikeinse woordvoeder. CONGRES 1948 DER KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Zaterdag 11 en Zondag 12 Decem ber a.s. zal te Utrecht in gebouw Ti- voli het tweede Congres der Katho lieke Volkspartij gehouden worden. Het program van het Congres 1948 biedt drie plenaire zittingen en drie sectievergaderingen. Een der plenaire zittingen Za terdagavond 11 December is ge wijd aan de samenwerking der Bene- luxlanden en de West Europese Sa menwerking, terwijl in de plenaire Zitting van Zondagmorgen de vpor- zitter der Katholieke Tweede Ka merfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, verslag uitbrengt over het parlemen taire werk in de afgelopen periode. In de sectievergaderingen worden de volgende onderwerpen ter sprake gebracht: industralisatie, inleider: drs G. Zeegers; actieve jeugdpolitiek, inleider: mr R. Höppener; nationale cultuurpolitiek, inleider: Bern. Ver hoeven. Deze drie sectievergaderingen vin den p/aats op Zaterdagmiddag. In de eerste plenaire zitting op Za terdagmorgen houdt de voorzitter, W. J. Andriessen, zijn Congresrede, terwijl de Partijsecretaris, dr L. A. H. Albering, zijn verslag uitbrengt. GEEN STEMMING OP DE BEURS. De handel op de effectenbeurs te Amsterdam die de laatste dagen al weinig te betekenen had, was gister tot een minimum ingekrompen. Van bepaalde stemming kon niet worden gesproken, maar gebrek aan affaire hééft dikwijls tot gevolg, dat de koersen eèn neiging tot afbrok kelen vertonen en ook gister was dit het geval. De aandacht werd nog het meest in beslag genomen door Koninklijken, waarin de gehele mid dag op kalme wijze werd gehandeld, waarbij de omzettep per saldo toch niet hoog wareh. De stemming voor het toonaangevende petroleumaan- deèl was echter goed prijshoudend.' Nederlandse Staatspapieren waren niet noemenswaardig veranderd, maar toch eerder aan de luie kant. De conversielening 1947 was een fractie lager en werd 97 13/16 geno teerd. In pandbrieven en gemeente lijke- en provinciale obligatiën was maar heel weinig te doen. De koer sen waren nagenoeg ongewijzigd. De Amerikaanse markt lag verlaten. OVER 14 DAGEN CACAO EN EXTRA VOEDINGSVETTEN. In de bonnenlij st, welke óp 21 Oc tober wordt gepubliceerd, zullen we derom bonnen wórden aangewe zen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A, B en C-kaartén en 100 gram voor houders Van D en E- kaarten. Vóórts wordt op die datum een extra rantsoen voedingsvetten (boter, margarine óf vet) gegeven, te weten 250 gram voor de leef tijdsgroepen boven 5 jaar en 125 gr. voor de overige leeftijdsgroepen. NEDERLANDERS IN DUITSLAND. Ingeschakeld in de Twentse textielindustrie. In verband met het gèbrek aan werkkrachten in de Twentse textiel industrie, is in samenwerking met de Engelse bezettingsautoriteiten de mogelijkheid geschapen, dat Neder landse arbeiders, in Duitsland woon achtig, in de textielindustrie in Twen te kunnen worden ingeschakeld. Een speciale loonregeling is voor deze grensgangers ontworpen en tevens zijn maatregelen genomen om smok kelarij tegen te gaan. Er zal een proef worden genomen met een klein aantal personen. Men verwacht een grote toeloop van Ne derlandse grensarbeiders. ZITTINGEN KINDERRECHTER. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van dé Kinderrechter in het Arrondissement 's-Gravenhage, om in de vervolge voor de plaatsen in het Noordelijk gedeelte van het Arrondissement, de zittingen te hou den te Leiden in het Kantongerecht, Rapenburg 19. Het betreft de plaatsen: Alphen a. d. Rijn, Alkemade, Bodegraven, Bos koop, Benthuizen, Hazerswoude, Koudekerk a. d. Rijn, Leiden Lei derdorp, Leimuiden, Katwijk, Noord- wijk, Noordwijkerhout Oegstgeest, Rijnsbiu'g, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude, Lisse Hillègom, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaters- Woude, Ter Aar, Woubrugge, Zeven hoven en Zwammerdam. De zittingen worden gehouden op de 2e Donderdag van elke maand, Voor het eerst op 14 October a.s. en wel: te 2 uur: strafzitting ter berechting Van zaken tegfcn minderjarigen be neden de 18 jaar; te 3 uur: civiele zitting, ter be handeling van vorderingen of ver zoeken tot ondertoezichtstelling van minderjarigen; te 4 uur: gelegenheid om de Kin derrechter te spreken, voor belang hebbenden (gezinsvoogden, minder jarigen en hun ouders), Ambt. v. d. Kinderwetten èh de ambtenaren van de sociale diensten in de boven vermelde gemeenten. SPORT BINNENLAND. De toneelspeler Anton Verheyen die in December a.s. zijn 75ste ver jaardag en zijn 45-jarige toneeljubi leum hoopt te vieren, keerde dezer dagen uit Z.-Afrika terug. Verheijen is van plan ook hier te lande Dosto- jefsky's Schuld en boete" te gaan voordragen. Voorts staat Vondels „Adam in Ballingschap" op het pro gram met de muziek van Rudolf Schartel. Benoemd is tot ridded in de or de van Oranje Nassau: R. J. A. F. Dreesmann te Zeist, directeur N.V. Vi'oom Dreesmann te Utrecht. Er kunnen weer mosselen uit gevoerd worden naar Parijs. 8000 ton ging reeds over de grens. Tegen de ex-commissaris van N.-Holland, mr. A. J. Backer, die eens verklaarde, ik heb in de trou we ogen van mijn Rijkscommissaris gekeken," is 18 jaar gevangenisstraf geëist. Gratie is verleend aan C. van K., voormalig inspecteur van politie te Apeldoorn, die wegens het op sporen en arresteren van Joden tot de doodstraf was veroordeeld. De doodstraf is gewijzigd in levenslan ge gevangenisstraf. Tot levenslange gevangenisstraf heeft het bijz. hof te Arnhem de ge wezen onderluitenant van politie G. F. S. veroordeeld, die gedurende de bezetting op de Veluwe en in de Achterhoek een waar schrikbewind uitoefende. 15000 h.a. aardappelen dreigen in de Veenkoloniën verloren te gaan door gebrek aan rooiers. Men tracht thans overal in den lande rooima- chines te verkrijgen; ook de school jeugd zal worden ingeschakeld. De postzegels met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana uit In donesië en Suriname zijn nu aan de philitalistenloketten der postkanto ren verkrijgbaar. Een hond te Meppel, die aan een ketting lag, wist zich los te wer ken en viel een 2^-jarig meisje zo danig aan. dat het kind énige tijd daarna aan de gevolgen is overleden. De hond is onmiddellijk afgemaakt. In Arnhem is men begonnen met de herbouw van de in oorlogstijd ver woeste Rijnbrug. Dé Groningse Universiteit heeft aan Anton van der Horst, directeur van de Ned. Bach-vereniging hét ere doctoraat verleend. Een anderhalfjarig kind van de i^milie S. te Vlagtwedde is in een tob be heet water gevallen en aan de be komen verwondingen overleden. ZEILEN DE NA-KAAG. Groot aantal inschrijvingen. Voor de najaarswedstrijden van de Kon. Zeil-, Roei- en Motórsportvet- eniging „De Kaag", welke a.s1. Zater dag en Zondag wordt gehouden, be staat bijzonder grote belangstelling. Het aantal deelnemers voor een Na- Kaag is tegenwoordig zö gróót als vroeger bij 'n Kaagweek. Zo zal er Zaterdag en Zondag weer gezeild kunnen worden tot besluit van het seizoen, maar de grote vraag is maar, of er voldoende wind zal zijn. Het mooie \veer der laatste dagen toch brengt als 't ware een minimum aan wind en.... zonder wind, geen zei- lerij! Laten we er echter maar het besté van hopen. De inschrijvingen bedragen ditmaal rond 125, verdeeld over de volgende klassen: 12 M2. klasse 8, Valkenklasse A 21, Valkenklasse B 4, Regenboogklatse 11, Drakenklasse 15, Olympiajollen- klasse A 9, Olympiajollenklasse B 6, 15 M2. Eenheidsklasse A 11, 16 M2. Eenheidsklasse B 8, Pampusklassè zonder bijzeilén 14, 12 Voetsjollen- klasse A 9, 12 Vietsjollenklasse B 5. De wedstrijden vangen Zaterdag middag te 3 uur, Zondagmorgen te half élf aan. ZWEMMEN NED. ZWEM- EN WATERPOLO- PLOEG NIET NAAR ZUID-AFRIKA De tour, die een Nedérlandse da mes zwemploeg én èen waterpolo- zevental in November door Zuid- Afrika zou maken, zal, naar de Zuid- Afrikaanse zwembond besloot, geen doorgang kunnen vinden. Als reden wordt opgegeven, dat de provinciale afdelingen van Zuid-Afrika niet in staat zijn de nodige garantie-fond sen bijeen te brengen. ATHLETIEK LEIDSE SINGELLOOP. Door de R.K. Atletiekvereniging „De Bataven" is' wederom de Natio nale Singelloop georganiseerd op Za terdag 16 Oct. a.s. Déze loop, .welke al sinds 1928 wordt gehouden, is pl.m. 5,5 K.M. lang. Als prijs ontvangt de winnaar de reeds 18 jaar omstreden fraaie Peter Verhoef-Bokaal, welke voor het laatst gewonnen is door G. Jansen van Her cules Dordrecht. Deze beker moet drie maal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnén worden om definitief eigendom té worden. Voor alle klassen afzonderlijk wor den fraaie prijzen beschikbaar ge steld, terwijl bovendien de eerst aan komende D-klasser de Rector Vester- Wisselbeker ontvangt, welke vorig jaar gewonnen is door J. v. Rooyen van Z.L.C. Leiden. De start vindt plaats op de Morsch- singel nabij de Morschpoort (kleedge legenheid in de school Potgieters laan, vanaf Station bereikbaar met bus S) om 3.30 uur precies. Vóór la ter starten wordt door de politie geen toestemming verleend, Waar tegen over staat, dat zij de garantie geeft, dat het gehele parcours1 rond de stad geheel Wordt afgezet. De finish is ge legen op de Witte Singel bij hét ge bouw Leids Dagblad. TAFELTENNIS BELGIë— SCHOTLAND 5—0. In een wedstrijd voor de Europa beker hóeft België met 5—0 van Schotland gewonnen. België komt nu in de halve finale uit tegen de win naar van de wedstrijd WalesIer land. GYMNASTIEK Victorie Bij de Kath. Gymver eniging Victorie, afdeling dames, is momenteel plaats voor enkele nieu we leden van 14/16 jaar op Maan dagavond van 8-9 uur en op Woens dagmiddag voor de meisjes van 5 tot 11 jaar aan de Gymzaal Heeren- singelschool. Het Bestuur. SCHAKEN COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND. In October zullen de volgende wedstrijden voor de competitie van de Leidse Schaakbond worden ge speeld. De ontvangende vereniging („thuisclub") is het eerste genoemd. Ie klasse. 12 Oct.: LSG II—Hazers woude; AlphenKatwijk; 18 Oct.: PhilidorBodègraven. Overgangsklasse. 12 Oct.: Boskoop- Leiderdorp;13 Oct.: Caïssa-—Zoeter- woude; 15 Oct.: Vriendenschaar Philidor II. 2e klasse A. 11 Oct.: Sassenheim— Noordwijk II; 12 Oct.: Zwarte Pion Philidor in; 15 Oct.: Voorschoten NZH. 2e klasse B. 13 Oct.: Bodegraven II—VTL: SPW—LSG III: 19 Oct.: Alphen IIBosköóp II; 27 Oct.: Ley- then—SPW. 3e klasse A. 20 Oct.: Lisse—Noord- wijk III: 21 Oct.: Ons Genoegen- Zwarte Pion II; Katwijk II—Kat wijk III. 3e klasse B. 22 Oct.: PTT—Alphen III; AarlanderveenPhilidor IV; 25 Oct.: Roelofarèndsv.Leiderdorp II. 4e klasse A. 19 Oct.: Schaakgenoe gen ÏI't Leytse Anckér: 20 Oct.: SPW III—Philidor V; 21 Oct.: NZH IISassenheim II. 4e klasse B. 20 Oct.: Leythen II Schaakgenoegen II; 27 Oct.: SPW IIOude Wetering; 29 Oct.: Voor schoten IIBoskoop III. WINTERWEDSTRIJD L.S.G. In de hoofdgroep wordt deelgeno men door de leden (volgorde na lo ting): 1. G. Bosscha, 2. R. H. van Dijk, 3. A. J. Rotteveel, 4. C. Kuil man, 5. mr. ir. J. Westra, 6. A. A. Ide- ma, 7. W. G. Demmendal en 8. W, H. van der Nat. Reeds werd een partij gespeeld, welke we hier laten volgen: Wit: A. J. Rotteveel; Zwart: A. A, Idema. 1. e2:e4, c7c5; (Siciliaans) 2. Pgl e2, d7d6; 3. g2^-g3, d6d5! Zoals in 'de partij O'KellyDenker (Gro ningen 1946) geschiedde, waarmede deze partij tot de 6e zet indentiek is. Op 3. Pc6 en 4Pf6 volgt 4. Lg2 en c3 en d4 met uitstekend spel voor wit. 4. Lflg2, d5xe4; 5. Lg2xe4, Pg8—f6; 6. Le4g2, g7—g6; (Den ker speelde hier Pb8^c6). 7. 00, Pb8—c6; 8. Pbl—c3, Lf8—g7. 9. d2— d3, 0—0; 10. Lel—e3, Pc6—d4 (Zwart staat reeds beter). 11. h2h3, e7é5; 12. Ddl—d2, Tf8e8; 13. Tal—dl; Lc8xh3I Kan wegens Pd4—f3f niet geslagen Worden. 14. Lè3xd4, Lh3xg2, PROPAGANDA VOOR DE NEDERLANDSE SCHEEPVAART. Het con'tactvaartuig van het Co mité „Onze Marine", dat zich de be- voidering ten doel stelt van de be langstelling voor alles wat op, om en van het water leeft, (dit zijn de Koninklijke Marine, Koopvaardij, visserij, binnenvaart, watersport en scheepsbouw) bezoekt van 814 October onze stad. Het motorschip „VanderSteng" zal ligplaats vinden in de Haven. Onze stad is op maritiem gebied niet verwend: in'vroeger jaren had den we hier de Kweekschool voor Zeevaart, in welk gebouw na de Be vrijding achtereenvolgens de Marine- Opruimingsdienst en een herstellings oord voor marine-mensen zijn onder gebracht. Nederland dankt eén niet gering deer van zijn welvaart aan het zeetransport en daarom ver dient het streven van „Onze Marine" om de belangstelling onder ons volk en in het bijzonder de jeugd hier voor te stimuleren, onze waardëring steun. De „VanderSteng" heeft in deze propaganda-actie een groot werkzaam aandeel. Gebouwd in de jaren 1946 en 1947 bij Wilton-Fijen- oord, ten dele van materiaal, dat aan de Duitsers werd onttrokken, heeft het schip in de afgelopen zomer maanden een groot aantal instructie ve één-daagse vaartochten onderno men, waarbij telkenmale een hon derdtal passagiers wegwijs werd gemaakt in de maritiem-nautische beginselen en vertrouwd werd ge: maakt met de dagindèling en levens wijze aan boord. Nu het vacantie-sei- zoen achter de rug is, zal de ,Vander- 15. Ld4xc5, Lg2xfl; 16. Kglxfl. Na de strategische overwinning is thans de materiële gevolgd. Dd8c8!17. Lc5e3, Dc8h3f (om tijd te win nen. Zwart beschikte hier nog slechts over pl.m, 15 minuten voor de vol gende 21 zetten!). 20. Kglfl, Dh2 h3f; 21. Kflgl, Pg4xe3. 22. Dd2xe3, b7b6; 23. De3—f3; Dh3—e6 (er „dreigde" Pg5 maar meer nog Pf6f); 24. Pe2c3, Ta8—d8; 25. Kgl—g2, h7h6; 26. Tdlel. Te8—e7. 27. Pe4 d2, h6h5; 28. Pd2—c4. De6—g4! Wit kan, gezien zijn materiële achter stand, bezwaarlijk ruilen). 29. D£3 e3, h5h4; 30 De3—e4. Dg4xe4; 31. Telxe4, h4xg3; 32. K^2xg3, f7—f5 (zwart houdt de aanval onafgebro ken vol) 33. Te4e2, e5e4; 34. Pc3 —dl, Wg8—f7; 35. b2b3, e4xd3! 36. Te2xe7, Kf7xe7; 37. c2xd3, Td8xd3f. 38. Pdle3, Lg7h6; 39. Kg3—f3. Lh6xe3; 40. r2xe3, Td3dl en wit PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP L.S.B. Op 10 Novembër zullen de voorron den beginnen om het persoonlijk kam pioenschap van de Leidse Schaak bond. Er zal gespeeld wórden in 3 zes kampen. De bovenste twee van iedere groep vormen met de kampioen 1948, A. A. Idema, de eindgroep waarin om de titel 1949 zal worden gespeeld. Deze eindgroep kan èventueel wor den aangevuld met één p ominente speler. De voor wedstrijden worden ge speeld in „De Doelen", Rapenburg 2, op de Woensdagavonden 10, 17, 24 November en 1 en 15 Deecmber. Af gebroken partijen op 8 Dec., telkens van 19.3023.30 uur. Tegelijk mrt deze wedstrijden zullen gelijksoortige 6-kampen in dé lagere klassen wór den gehouden. De aanmelding Voor deze wedstrijden dient vóór 1 Novem ber te geschieden bij de wedstrijd leider, de heer J. Galjaard. Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 25. En dan Wil Suïe „Drie!" roepen, maar zover komt het ge lukkig niet. In de verte naderen rennende voetstappen en iemand schreeuwt: Ho! Wacht even! Dit is eeh gé- rechtelijke dwaling! Ho! Stop! Ik zal alles uitleggèn!" Het is Bimmelbam. Haastig knoopt hij het touw om Hendriks nek los en gaat verder: „Ik heb alles gezien! Vannacht ?nd ik aan mijn venster omdat nirt in slaap kon komen, en iL .n zag ik een klein mannetje om het huis sluipen en door het dak Hendriks kamer binnen dringen. Even later kwam hij weer naar buiten met Hendrik op zijn rug en legde hem onder het raam van de gelagkamer. Toen nam hij een grote steen en smeet die naar bin nen, waarna hij in het rond sprong en deed alsof hij verschrikkelijk aan het vechten was. Even later kwam Suze naar buiten rennen en kon ik niet meer zien wat cr ver der gebeurde, want ik wilde ook naar beneden gaan. Maar mijn deur was dicht. Ik was opgesloten! Ik heb toen in mijn toverrecepten- boek een hele tijd moeten zoeken een recept om dichte deuren open te krijgen, en toen ik het ge vonden had en naar beneden kwam waren jullie al weg met Hendrik. Mijn vriend is onschul dig!" „Oh!" zegt Suze, „Ik wil U graag gelovenmaar hebt U de ontvoerder van Hendrik herkend?" Nadenkend kijkt Bimmelbam naar de grond en Nummer Twee staat vlak achter hem en houdt zijn mes onder zijn jas alvast ge reed. „Nee!" zegt Bimmelbam en de twee bandieten slaken een zucht van verluchting. Steng" een propaganda-tournéè dóór ons land maken, waarbij telkens ge durende een week in de voornaam ste steden zal worden gemeerd. Er bestaat dan niet alleen gelegenheid om tegen een kleine vergoeding het fraaie schip te bezientigen, doch even eens voor gezelschappen om een ech te marine-snertmaaltijd te gebruiken of om in de aan 100 personen plaats biedende salon een vergadering, le zing of filmavond te beleggen. Ook wordt gestreefd naar colledtief be zoek door middelbare scholen en in dustriële bedrijven Morgenochtend vindt de officiële openstelling plaats. In Haarlem, waar het schip mo menteel ligt, bleek de belangstelling zéér "bevredigend; moge zulks in Lei den in niet mindere mate het geval zijn! GERAFFINEERDE OPLICHTER IN DE VAL. Goede vangst voor de justitie. In samenwerking met de criminele politie is op verzoek van de Leidse recherche door dé gerechtelijke in stanties te Bergen in België aange houden en uitgeleverd, de 29-jarige J.V., geboren te Doetinchem, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats. Met de aanhouding van dit héér schap, dat een brutale dief en op lichter blijkt te zijn, heeft de politie een zeer goede vangst gedaan. In Juli 1947 had hij zich bij een familie hier ter stede weten in te dringen onder voorwendsel student te zijn, uit Zweden afkomstig. Voor de hem verleende gastvrijheid heeft hij handig geprofiteerd dóór de fa milie een bedrag van 600, een hoé veelheid kleding en wat pakjes siga retten weg te nemen. Toen men zijn identiteit hiel' had weten vast te stellen bleek evenwel, dat hij in België ingesloten zat. Daar had hij met een, eveneens hier ter stede gestolen, doch daarna door hem vervalst paspoort, onder de haam van een ander dus dezelfde trucs toe gepast, doch ook daar was hij tegen de lamp gelopen en vervolgens, nog steeds onder zijn Valse naam, ver oordeeld tot 8 maanden gevangenis straf, welke hij inmiddels heeft uit gezeten. Tijdens zijn straftijd wérd zijn uitlevering gevraagd en thans is hij naar Leiden overgebracht, waar het gerechtelijk onderzoek is geopénd. V. blijkt een geraffineerd oplich ter te zijn. Voor zes vonnissen, vijf wegens diefstal en een wegens op lichting, welke hij hier te lande op zijn naam wist te brengén, bracht hij bijna twee jaar in verschillende ge vangenissen door en een nieuw von nis staat hem thans te wachten. Hij doet zich steeds zeer geslepen en geraffineerd voor, waarbij enige kennis van de moderne en Noorse ta len, hem goede diensten bewijzen. „DE NACHT VAN DE 16e JANUARI" Als Eerste Abonnementsvoorstelling. Als eerste van de série abohnè- mentsvoorstellingen in de Leidse Schouwburg zal Maandag het spel van de schrijfster Ayn Rand „De nacht van de 16e Januari" worden opgevoerd. Het bijzondere van dit spel is, dat het publiek zelf meedoet door middel van 12 uit de toeschou wers gekozen jury-leden. Het gaat n.l. om een rechtszaak. Een jonge vrouw, Karen Andre staat voor de rechter, verdacht van moord op Björn Faulk ner, haar vroegere werkgever. Hij viel in de nacht van de 16e Januari van het dak. Moord of zelfmoord? De jury zal moeten beslissen. De jury is gekozen en staat onder voorzitter schap van prof. mr. J. M. van Bemme- len, hoogleraar in het Strafrecht aan dé Leidse Universiteit. DE PRINSESSE-iKALENDÉR 1949. Enige tijd geleden berichtten wij, dat H. M. Koningin Juliana weder om een aantal foto's, welke niet in de handel verkrijgbaar zijn, beschik baar had gesteld, ten behoeve van het werk van Pro Juventute. De opbrengst komt ten góede aan het verwaarloosde en bedreigde kind. De föto's geven aan de kalender, waarvan wij een exemplaar ter in zage kre^n, een bijzorjdere waarde, welke haar bij uitstek geschikt ma ken voor een geschenk voor de a.s. St. Nicolaas etc. De prijs bedraagt slechts 2.50. Bestellingen worden gaarne genoteerd door: Prof. Mr. J. M. van Bemmelen, Boerhaavelaan- 2>6, Leiden, Voort. Pro Juventute; A. J. Riestand, Wasstraat 50, Leiden, Ambt. v. d. Kinderwetten. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale ais volgt gekeurd: Casino: „Lady from Louisiana", strikt volwassenen. Lido: „Crossfire", 18 jaar. Luxor: „Achter de wolken", 14 j.- Rex: „Beauty and the bandil", 14 jaar. Trianon: „Miranda". 18 jaar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2