RECHTZAKEN Limburg.... zoals U het niet kent! Interessante tentoonstel- Suw'Lmenrov^Too'of Tasbar ling in „De Burcht" SPORT WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3, BANKETBAKKER WERD ROVERHOOFDMAN. In het laatst van de oorlog, 1944, werd door de Duitsers ken transport colonne opgericht, die, zo beweerde men, ten doel had in geval van oor logshandelingen Nederlandse vrou wen en kinderen naar veiliger oor- werd door de Duitsers een transport colonne W. A., een onderdeel van het N.S.K.K., werd des Zondagsmor gens, in autobussen van de H.T.M., door diverse Nederlanders geoefend. Hiervoor ontvangen zij 6 per mor gen. Ook W. van D., voormalig banket bakker uit 's-Gravenhage, nam hier aan deel en was zelfs het hoofd van een groep van deze lieden. Dit oefe nen met en in auto's en bussen ont aardde al spoedig en werd de ca mouflage voor een georganiseerde en gesanctioneerde roofpartij. De Duitsers hadden meer wagens nodig, ook voor de directe oorlogvoering, en er werd opdracht gegeven wa gens te vorderen. Van D. wordt er van verdacht, deze opdrachten, die hij meestal direct van de „Ortskom- mandantur" ontving, stipt te hebben uitgevoerd en er zelf nog een schep je op te hebben gedaan. Zo werd een partij vlees uit een Unox-opslag- plaats mede genomen, rijwielen, on derdelen en banden werden even eens gevorderd of in beslag geno men. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde gisteren deze zaak tegen de thans 49-jarige banketbakker, die op alle vragen van de president, mr. Burgersdijk, antwoordde met een onveranderd. „Dat kan ik mij niet meer herinne ren", of „Zo is het niet geweest, mijnheer de president". Zelfs de ver klaringen die hij eerder had afgelegd en die waren opgetekend betitelde hij als „onjuist". Na de stroom van ontkenningen, werd een begin gemaakt met de ge tuigenverhoren a charge. Drie oud-leden van de transport- colonne, waarvan twee nog gedeti neerd zijn, verklaarden eenparig dat van D. de leider van de groep was geweest en geregeld op de „Orts- kommandantur" kwam, waar hij de adressen van de te vorderen auto's kreeg. Ongeveer 5 auto's per dag werden opgehaald, verklaarde een getuige. De twee gedetineerden be streden heftig datgene, wat zij ten nadele van v. D. enige tijd geleden schriftelijk verklaard hadden. „Ik herinner u er aan dat u onder ede staat", zeide de president tot een van hen. Een bewoner van Wassenaar had schriftel'jk verklaard da^ hij met zijn gezin vanwege de V I's uit Wasse naar moest evacueren, v. D. zich niet ontzien had op dat critieke moment zijn auto te vorderen en al zijn huis raad op straat te gooien, terwijl hij er zijn voldoening over uitsprak, dat door de V I's het hele Engelse volk uitgeroeid zou worden. Hierna volgde nog een groot aantal schriftelijke verklaringen, die de pre sident voorlas, en die alle gewag maakten van autovorderingen en rij wieldiefstallen, welke echter stee vast door verd. werden ontkend. De zes getuigen a décharge, die voor het hekje verschenen waren al len gedetineerd. Zij hadden deel uit gemaakt van de transDortcolonne, later „Sonderkommando" genoemd, waarvan v. D. het groepshoofd was geweest. Verdachte ondervroeg deze getuigen, kort, zakelijk, met steêds dezelfde vragen, die door hen gelijk luidend werden beantwoord. Naar aanleiding hiervan merkte de procureur-fiscaal in zijn requisitoir op, dat het begrijpelijk was, dat de ze getuigen, die met elkaar in de cel lenbarakken in Scheveningen gevan gen waren gezet voor dezelfde zaak trachten hieraan een zekere draai te geven, elkander en zichzelf sparend. Hij achtte van D. echter aansprake lijk voor de roofpartijen ten gunste van de vijand en eiste tegen hem een gevangenisstraf van tien jaar, een verbeurdverklaring van goede ren ten bedrage van 25.000, en ont zetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van het leven. Uitspraak over 14 dagen. Deze omzetting bedroeg de laatste tijd ongeveer 61.000, waardoor de staat voor f 10.000 werd benadeeld. Van een dergelijke handelwijze is het bedrijfschap voor bloemen volko men op de hoogte en zij stimuleert zulks, daar anders de export geheel zou stil liggen en dit nog een grotere schadepost voor de staat zou beteke nen. De bijzondere politierechter ried verdachte aan gratie te vragen. HAAGSE RECHTBANK. Rechtspraak per knuppel. De 59- jarige veehouder B.S. te Bodegraven, is een lastig mens volgens de mede delingen van J. v. d. T. uit Bode graven, die wegens mishandeling te recht stond. Daar zou S. het zeif naar gemaakt hebben, want de verdachte somde een heel rijtje moeilijkheden op, die S. hem in de weg had gelegd. Toen op zekere dag v. d. T. zich nijdig had gemaakt over S„ had hij deze met een stok een paai; klappen gegeven, en daarvoor stond hij nu te recht. De Officier vorderde f 40 boete of 20 dagen hechtenis, en twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk, doch de rechter vond f 25 boete of 12 dagen hechtenis voldoende. Tal van „Hollanders" zijn in de oorlogsjaren en de jaren na de bevrij ding „noodgedwongen" naar Limburg geweest om hun vacantie door te brengen. Immers, de grenzen waren gesloten en daarna beschikte ieder niet over de nodige deviezen om naar het buitenland te gaan en dus: naar Limburg. Velen hebben daardoor L imburg gezien en zij zullen het daarvan zijn we zeker gaarne weer willen bezoeken. Maar daarnaast zijn er ook nog velen, die Limburg nog niet kennen En vöor beide categorieën is er thans gelegenheid hun verlangens te bevredigen. zal de St. Pietersberg voor een zeer groot deel verdwenen zijn en -plaats.' hebben gemaakt voor een meer Voor zulke interessante dingen moet men belangstelling hebben. Wel nu, tot Zondagavond is daartoe ge legenheid. Limburg wil ook hier gaar ne de Hollandse gasten ontvangen. Voor de kantonrechter te Rotter dam diende gisteren de zaak tegen de 52-jarige E. A. A. L„ die in de be zettingsjaren resp. burgemeester van Gouda en Arnhem is geweest. Voor de bezetting was hij reeds enige ja ren koffiemakelaar( na van zijn jeugd af beroepsmilitair te zijn ge weest. Enige tijd geleden behandelde het Goudse tribunaal zijn zaak en advi seerde vier jaar internering. Dit ad vies werd door de hoge autoriteit, be last met het fiat-executie, gewei gerd als zijnde te licht. Daar de tribunalen zijn opgeheven werd de zaak teruggewezen naar de kantonrechter. De verdediger van verdachte, mr. van Mechelen, was van oordeel, dat, indien de fiatteur geweten had, dat de beschuldigde ondanks zijn N.S.B.-schap verschil lende personen uit handen van de Duitsers heeft gehouden, hjj zeker het advies zou hebben aanvaard. Voorts wees hij er oo, dat, wanneer het advies had geluid zes jaar inter nering, zijn cliënt nu reeds op vrije voeten zou zijn, als men voorarrest en aftrek bij eoed gedrag in minde ring brengt. Hij vroeg om onmiddel lijke invrijheidstelling. Dit verzoek werd door de kantonrechter afgewe zen. Uitspraak over 14 dagen. BLOEMENEXPORTEUR KRIJGT ƒ10.000 BOETE. De bloemenkoopman J. S. te Alk maar werd Maandag door de bijzon dere politierechter te Breda veroor deeld tot een boete van 10.000. Hij was enige tijd geleden onder Zundert betrapt bij het exporteren van bloe men, welke door hem te laag waren- gefactureerd en waarvan de over waarde in Nederlandse guldens werd omgezet en naar ons land ingevoerd. 1 Dit kan geschieden op de interes santé tentoonstelling, welke vanaf morgen tot Zondagavond gehouden wordt in de Burchtzaal. Een tentoon stelling, welke bedoelt Limburg bij allen in ons land bekend te maken, te laten zien wat men er nog niet van weet, te tonen hoe het land is, wat er leeft aan schoonheid en cultuur, aan nijverheid en economische mogelijk heden. Limburg kennen velen niet anders dan als het land van de steenkolen mijnen, maar Limburg is veel meer. En het is daarom, dat de Limburgse Federatie van de Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer vorig iaar be sloot lezingen te doen houden, om Limburg in al zijn aspecten meer be kend te doen maken. Daaruit is ten slotte gegroeid een tentoonstelling, waar men Limburg in beeld ziet, waar men kan aanschouwen v/at ei aan kunst en aan schoonheid aan lit teratuur en aan folklore te zien valt, maar tevens hoe het ambacht en het economisch leven zich een waardige plaats in ons land te veroveren „Lim burg, zoals U het nog niet kent" is het motto van de- tentoonstelling en dit geldt ook nog ongetwijfeld voor hen, die Limburg reeds bezochten. Zwitserland, het unieke land van het toerisme, had in nationaal ver band een plan uitgewerkt, om het land der bergen nog meer bekend te doen worden. De oorlog verhinderde de uitvoering ervan. Maar als het voor Zwitserland nog nodig :s derge lijke plannen te maken, hoezeer mag het dan gerechtvaardigd heten voor Limburg! Zo werd in Kasteel „Den Halder" te Valkenburg-Houthem, waarin ge vestigd is, het Centraal bureau der Limburgse Federatie een bruik leen-geschenk van de gemeente onder leiding van de directeur der L F.V.V., de heer Joh. Miedema, het plan ontworpen voor de tentoonstel ling, welke nu het land doorreist. En kele steden in Noord Holland heb ben de expositie reeds geherbergd. Leiden is als eerste in de Zuid Hol landse rij aan de beurt. Op het gebied van cultuur en folklore vindt men op deze tentoon stelling tal van bezienswaardigheden, als schilderijen, beeldhouwwerk, glas in lood, emails- en litteratuur. Tal van steden en dorpen brengen hun schoonste gebouwen en idyllische na- tuurschoon-plekjes naar voren en in nauwe aansluiting daarop brengt het Toerisme een beeld van de nog meer dan honderd kastelen, welke Limburg rijk isCeramiek vindt men er van diverse fabrieken en ook andere be drijven brengen een beeld van het geen Limburg op velerlei gebied pres teert. Daaronder in de eerste plaats natuurlijk de kolenmijnen en wat menigeen ongetwijfeld zal interesse ren de cementfabrieken, niet zozeer Voor de cement, welke o.m. gewon nen wordt uit de mergelgroeven van de Pietersberg, als wel om deze berg zelf. Want, wat niemand weet kan FLOR PEETERS SPEELT IN DE DORIJKSKERK TE WASSENAAR Voor een concertreis heeft Flor Peeters voor korte tijd Mechelen vaarwel gezegd om na zijn bezoek aan Noord-Nederland weer terug te keren. Dit concert te Wassenaar is gearrangeerd door het Nederlands-, Belgisch accoord. Een luttel aantal mensen (misschien een honderdtal) is komen luisteren naar Peeters organist bij uitnemendheid. Op het bescheiden, maar weUuidende orgel speelde hij behalve Bach een reeks oude Nederlanders van Noord en Zuid, bewonderenswaardige stukjes, beknopt, eenvoudig en vol charme door zeggingskracht. Men hoort ze nagenoeg nooit en ze zijn zo mooi. Hij begon met „Prélude enfuga" e. kl. t. Men wordt in dit geweldig werk niet alleen getroffen door Peeters' enorme techniek niet minder door zijn boeiende registratie en in-muzi- kale voordracht. Simpel en losjes laat hij de werkjes van Dufal, de Monte, Cornet en Fiocco uit de vin gers ft'ijden. Statig Willaert's „Ri- cercarvoortreffelijk Sweelinck's Fantasie, evenals de rhythmische ge heel anders gestemde „Preludium en fuga" van Van den Gheyn. Vol over tuiging speelde hij Bach's Choraal voorspel. Intussen wisselden de grote werken, de kleinere af. Tintelend vertolkte hij „Toccata en fuga E. gr.t. en de grootse Preludium en fuga a. kl. t. van Bach boeiend door mous serende en décoratieve belichtingen en analytisch registreren alles ge speeld in warme gloed en zonnig be licht, in het prachtigste rhythme en karakteristiek. Een zeldzame orgelvoordracht van de meest fijn-gevoelige kunstenaar, die de grote stijl verstaat maar bo vendien zijn hart verpand heeft aan de oude meesters. Jammer, dat de belangstelling voor het spel van deze grote künstenaar zo schaars was. J. KORTMAN DE VORMING VAN HET MEISJE Sympathieke medewerking van fabrikanten Vele meisjes hier terstede zijn werkzaam in bedrijven of fabrieken. Dit brengt het grote bezwaar mee, dat de meisjes er zo weinig toe ko men, zich voor te bereiden op haar toekomstige taak van huisvrouw en moeder. In een commissie, die dit probleem heeft bestudeert, hebben naast enkele vooraanstaande industrieelen, in stanties werkzaam op sociaal gebied, zitting, zoals o.a. de wethouder van sociale zaken, de inspectrice van de arbeid, de bemiddelaarster voor vrou welijk personeel, van welke laatste het initiatief tot deze cursussen is uitgegaan. Deze commissie heeft zich met enkele werkgevers in verbinding gesteld. A's resultaat hiervan hebben enige vooraanstaande industrieelen hier ter plaatse besloten, hun werkneemsters in de gelegenheid te stellen ontwik kelingscursussen te volgen in be drijfstijd met behoud van loon. Tach tig meisjes zullen op Vrijdagmiddag tussen 2 en 6 uur des namiddags cursussen volgen in naaien, koken, kinderopvoeding en -verzorging en enkele andere practische vakken. Deze opleiding, die geheel zal zijn gericht op de vorming van het meisje zal geschieden op de beide huis houdscholen; op elk dezer zullen on geveer veertig meisjes worden ge plaatst Grote waardering hebben wij voor dit plan en voor degenen, die er hun royale medewerking aan hebben gegeven. Moge dit nog bescheiden be gin uitgroeien; het is van een emi nent maatschappelijk belang. ANTWERPEN—BRUSSEL. Gezien het groot succes met de trip naar België heeft het bestuur der Ned. Kath. Reisver. afd. Leiden ge meend een extra-tocht in te lassen voor de vele teleurgestelden, die zich te laat aanmeldden. Ook een Herfst- tocht heeft zijn bekoring, waarbij de reizigers dan tevens in de gelegen heid zijn Antwerpen te zien, badend in een zee van licht met overvolle prachtige etalages op allerlei ge bied. Meldt u echter spoedig aan, want er zijn veel formaliteiten te vervullen voor u de grens over mag. Reeds hebben zich deelnemers op gegeven, die de vorige reis hebben medegemaakt. Zegt u dit niets? Men leze de annonce in het blad van he denavond. AANBESTEDING. De onderhandse aanbesteding van: onderh. bestek No. 4: „Het leveren en aanbrengen van zand voor het ophogen van bouwblokken en het dempen van sloten op terreinen ten Zuid-Westen van de Lage Morsweg", gisteren op het bureau van Gemeen tewerken gehouden, had tot uitslag: N.V. Rijswijkse Betonbouw, Voor schoten 49500, C. P. de Groot, Was senaar 32000; C. J. v. Rooyen, Voor schoten ƒ31453;. Gebr. v. Goozen, Hoogmade 29575; M. A. v. d. Ham, Voorschoten 27770; H. C. Heems kerk, Leiden ƒ26300; Fa. Gebrs. v. d. Lans, Sassenheim ƒ25987; Fa. Ver sloot, Van Rijn en Van Duijn, Kat wijk aan Zee ƒ25787; Fa. Den Haan en Mens, Katwijk a. d. Rijn 25480; H. Compeer, Oegstgeest, 22612; Fa. Gebr. de Jong en A. Thijssen, 's-Gra venhage 17980. ALPHEN AAN DEN RUN „Arti" jubileert. „Arti" jubi leert! Maar als we zeggen Arti, be doelen we Arti en Smolders, want geen mens in onze gemeente zou de ze twee namen kunnen scheiden. De Chr. Muziekvereniging „Arti et Re- ligioni" bestaat 40 jaar en al die tijd is W. J. Smolders haar directeur. Een krasse baas, deze 71-jarige. Zie hoe stram en correct hij daat nog voor zijn corps staat, als in zijn jon ge jaren bij de stafmuziek van 4 R.I. Hij heeft dit fanfarecorps tot een bij zondere hoogte weten op te voeren; het jubileumconcert Dinsdagavond in de kerkzaal van de Martha-Stichting was daar het levende bewijs van. Maar voordat het concert begon had zich heel wat afgespeeld. De voorzitter van de jubilerende vereni ging, de heer Th. v. Leeuwen, liet het thans afgesloten tijdperk voor onze ogen voorbijgaan. Burgemeester Schokking, die mede aanwezig was, werd tot beschermheer benoemd en mevrouw Smolders werd in de bloe men gezet. Ook de directeur zelf moest er aan geloven. Hem werd een boekenkast aangeboden. In zijn dank woord bewees de heer Smolders nog iets anders te zijn dan enkel een fijn gevoelig musicus, hij is evenzeer een goed spreker, 's Middags was er re ceptie geweest in' Concordia. Belang stelling uit alle kringen onzer plaat selijke gemeenschap en van ver daar buiten, een schat van bloemen, veel cadeaux en tal van hartelijke woor den kenmerkte deze middag. HAZERSWOUDE Geboren: Johanna Ida Maria dochter van J. Th. Helling en C. J. v. d. Maat; Cornelis Jacobus Mi- chaël zoon van C. J. M. van Rooijen en van H. M. v. d. Geer: Josina Adriana dochter van A. J. de Witte en M. Bos: Johanna Jacoba dochter van G. Duiker en C. Hoek; Liduina Maria dochter van C. J. Verkleij en A. M. A. de Jong; Willem zoon van J. J. van Vliet en A. Schellinger- houd.. Ondertrouwd: Arie van Aalst 29 j. en Cornelia van Tol 22 j.; Jacobus Adrian us van Haaster 30 j. en Petro- nella Johanna Heemskerk 30 j. Overleden: C. J. M. van Rooijen 1 dag; Hubertus Zonderop 81 jaren. KATWIJK Geboren: Willem, z. van G. van Duyn en J. van Duyn; Jan, z. van G. Knetsch en J. Kuyt; Cornelia, d. yan J. Guyt en E. Ouwehand. Dirk Arie, z -van D. Ouwehand en J. van Loo; Neeltie, d. van C. Kuyt en A. Plok- ker; Heilly, d. van T. Ouwehand en A. de Jong; Olga, d. van A. Bomas er G. van Ginkel; Petrus Ignatius Jo- sepr, z. van H. J. Grimbergen en M. Castenmiller. Ondertrouwd: A. van Duyn en L. van den Oever; J. Hofmeester en L. van Duyn; W. H. C. J. Willems en A. van der Niet; H. Schellingerhout en J. van der Spek; J. Vliegenthart en M. van der Perk. Getrouwd: J. de Best en J. Schaart. J van Duyn en L. van der Plas; M. de Mol en W. de Mol; E. P. M. Va- cano en C. van der Plas; H. Vooys en I. van Tilburg. Overleden: C. van Duyn 73 j., wedr. van J. van den Oever; A. van Duyn 66 j. echtgenote van C. Sip. STOMP WIJK R.K. Naaikrans. Wanneer de avonden langer worden komen de meeste verenigingen weer in actie voor het geven van uitvoeringen enz. Als eerste in de rij zagen we Dins dagavond in café „Het Blesse Paard" de R.K. Naaikrans „St. Elisabeth" met 2 toneelstukjes en wel „Parachu- tiste geland", een spel in 3 bedrijven en „De dame in het zwart". Het eer ste stuk speelde zich af in de tijd voor de invasie en liet zien, welke smartelijke toestanden en dramatische spanningen konden ontstaan,, wan neer een illegaal werkster beticht tvordt van verraad, terwijl zij moet zwijgen. Het laatste stukje was een één-acter en aangekondigd als een vrolijk griezelspelletje. De vrolijk heid voerde echter de boventoon, wat door het publiek ten zeerste werd gewaardeerd, want zelden zal er in de Bles zo gelachen en gebruld zijn als bij die stukje. Alle speelsters hebben uitstekend gewerkt. Een woord van dank aan het adres van de heer Ga- della, voor diens leiding aan de speel sters, werd in de pauze gesproken door mej^B. Luts, onder aanbieding van een bouquet bloemen aan mevr. Gadella. Aan het eind van de avond dankte pastoor Sistermans alle aan wezigen voor de getoonde belangstel ling en financiële steun gegeven aan de R.K. Naaikrans, waardoor deze vereniging weer in staat hoopt te zijn een jaar haar zegenrijk werk te kun nen voortzetten. Hedenavond na het Lof zal nog een uitvoering worden gegeven. WARMOND Straatverlichting. De gasverlich ting in de Dorpsstraat alhier is thans vervangen door een electrische ver lichting. Aangezien echter nog geen voldoende schakelkastjes te krijgen zijn, zal de verlichting worden aan gesloten op de meters van particulie- ren. Bouwvergunning. Aan dr. J Venken alhier is door B. en W. ver gunning verleend tot het bouwen van een landhuis in het bekende Overbos, dat door de gemeente is aangekocht van de familie Krantz en voorheen deel uitmaakte van de buitenplaats „Huijs te Warmondt". NOG NIET GEPUBLICEERDE BRIEVEN VAN FRANCISCUS VAN SALES. Het Katholiek Historisch Genoot schap van Genève bezit een verza meling nog niet uitgegeven brieven van de H. Franciscus van Sales. Daaronder bevinden zich een met de hand geschreven inleiding tot godvruchtig leven met talrijke door de schrijver aangebrachte correcties, a'smede een brief aan Dom Juste Guérin die later bisschop van Ge nève werd. Deze brief werd gevonden tussen oud papier op de zolder van een boer, die er „niets noemenswaardigs" mee deed. Voorts is er een verzoek schrift aan de Prins van Piemont; het eerste ontwerp voor het huwe lijkscontract tussen Pierre de Ballon en Frangoise de Chamois, onderte kend door Franciscus van Sales en epn door de heilige vlak voor zijn priesterwijding aan zijn oom gezon den brief. De verzameling bevat eveneens brieven van de voornaamste fami lieleden van de heilige en de omge ving van de toenmalige bisschop van Genève. LAATSTE BERICHTEN BENDEN BLIJVEN OVERVALLEN PLEGEN OP JAVA. De Loerah van de desa Tjiia- woeng in het regentschap Tjilatjap werd in een huis, waar feest werd gevierd, plotseling door een onbe kende doodgeschoten. De dader kon nog niet worden gearresteerd. Uit Salatiga meldt Aneta: een bende van 25 m'an, waarvan de le den lange haren droegen (de beken de dracht van de B.P.R.I.), gekleed in zwarte uniformen en gewapend met revolvers en klewangs, plun derde het huis van de volksonder wijzer in de kampong Ngasinan bij Ambarawa, en vermoordden de be woner. Hierop verdween de bende, onder bedreiging, de kampongwacht te zullen^vermoorden, indien deze alarm durfde slaan. Het bestuur en de politie stellen een onderzoek in. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE HALVE CENT MAG NAAR BOVEN WORDEN AFGEROND. Het directoraat-generaal van de prijzen deelt mede, dat per 1 Octo ber j.l. de halve cent uit de circula- is genomen. Ook de van over heidswege vastgestelde maximum prijzen en tarieven zijn zodanig ge-# wijzigd, dat hierin de halve cent niet meer voorkomt. Voor zover er nog artikelen zijn, waarvan de op de ver pakking vermelde prijzen op een hal ve cent uitkomen, bestaat er geen be zwaar, indien in de desbetreffende prijsvoorschriften geen afzonderlijke regeling is getroffen, de halve cent naar boven af te ronden. Hierbij is dus geen sprake van afronding per Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 24. Door de scherpe hoeken van de schouders van Suze begint Hendrik de Zeevaarder langzaam bij te komen. Het eerste wat hij zich bewust wordt is, dat inplaats van de blauwe lucht de grond zich boven zijn hoofd bevindt, welke bijzondere omstandigheid even later verklaard wordt door het feit dat hij met het hoofd naar be neden hangt. Het eerste wat Hen drik dus doet is deze natuurkun dige afwijking corrigeren door zijn hoofd in de normale positie te brengen en om zich heen te kijken. Spoedig is hem zijn beklagens waardige toestand duidelijk en hij geeft zich over aan sombere be spiegelingen over het wisselvallige avonturiersbestaan. '„Ja!" zucht Hendrik, .Aan alles komt een*eind. Ook aan een hel denleven. Ik geloof niet dat hier nog ontsnappen mogelijk is...." Nee, voorlopig ziet het er naar uit dat dit inderdaad het einde van Hendrik is, want Suze heeft in middels een dikke boom bereikt en gooit het touw over een tak. Nummer Twee en Nummer Drie slaan deze voorbereidselen met zichtbaar genoegen gade en wrij ven van plezier in hun handen. „Zo! Brave Hendrik!" giechelt Suze, „Dat komt er nou van als eenden rovertje spelen. Goede reis!" Ze legt de strik om Hendriks hals en trek het touw strak. „Hou vast!" zegt ze tegen Nummer Twee en Nummer Drie, „Als ik „drie" zeg moeten jullie hem ophijsen.. „Hihi! Ophijsen! herhaalt Nummer Drie en Süze begint: „Eén!" „Eén!" herhaalt het mannetje. „Twee!" roept Suze. „Tweel" zegt Nummer Drie...* stuk, doch alleen van afronding van het totaal bedrag met een halve cent Bijvoorbeeld, 'p pakje tabak van 39 li cent mag worden afgerond op 40 cent, 2 pakjes van deze tabak zullen echter 79 cent moeten kosten, 3 pakjes 1.19 enz. Dit zelfde geldt voor gevallen, waar de prijs bijvoorbeeld bij 100 gr. op een volcenten bedrag «is vastge steld, doch bij levering van 50 of 250 gram zal uitkomen op een halve cent. DE VERDELING VAN HET TRANSITO VERKEER NAAR DUITSLAND. Naar aanleiding van de overeen stemming, welke bereikt is tussen de vertegenwoordigers van de Neder landse en Belgische regeringen en de bizonale autoriteiten, ten aanzien van de oplossing van de verschillen de problemen, welke met het ver voer naar de Westelijke bezettings zones samenhangen, vernemen wij dat voor het opvarend vervoer naar de Bizone, de volgende regeling ge troffen is. Bij een hoeveelheid van 1.200.000 ton zal het aandeel van België per 'jaar 50 pet. bedragen. B- 2 millioen ton 35.8 pet., bij 214 millioen ton 31.5 pet. bij 3 millioen ton 28.7 pet., bij 3Vi millioen ton 26.4 pet., bij 40 mil lioen ton 25 pet., bij 4% milloen ton 23.6 pet., bij 5 -millioén ton 23 pet., boven 5 millioen ton bedraagt het Belgische aandeel 21 pet. Het Amsterdamse aandeel in het voer, dat Nederland zal ontvangen, is vastgesteld op 12^. pet. De overeenkomst voor een lange termijn, is op 1 October ingegaan. Hoe de uitvoering in de toekomst zal werken, dient afgewacht te worden. Men zal op geregelde tijden bij el kaar komen, om te zien op welke wij ze deze zich ontwikkelt. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 5 Oct. Vee. To taal aanvoer: 345 paarden, 55 veulens, 600 vette koeien en ossen, 1128 ge- bruiksvee, 280 graskalveren, 179 nuchtere kalveren, 638 schapen en lammeren, 26 varkens, 403 biggen, 167 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kwal. 800, 2e kwal. 700, 3e kwal. 600; melkkoeien 775, 675, 575; varekoeien 500, 400. 350. vaar zen 575, 425, 325; pinken 400, 300, 225; graskalveren 180, 130, 100; big gen per week 45, 35, 30, WIELRENNEN DE DOOD VAN DEPOORTER. Bij de op verzoek van de familie verrichte gerechtelijke schouwing op het stoffelijk overschot van de Belgi sche wegrenner Richard Depoorter, die omkwam tijdens de laatste ronde van Zwitserland, is naar een corres pondent van het Parijse blad l'Equipe uit Brussel verneemt, geen schedel breuk geconstateerd. Wel bevonden twee geneesheren, dat beide benen gebroken waren en dat de borstkas was ingedrukt, met als gevolg acht tien gebroken ribben. Hieruit maakt de publieke opinie de gevolgtrekking, dat de dood van Depoorter niet het rechtstreeks gevolg van een val ge weest is. In België heeft het rapport van de schouwing zeer veel opzien gebaard en men verwacht, dat deze zaak nog een ernstige nasleep .zal hebben. BRIDGEN Bridgeclub „De Sleutels''. De Mittchelontnvoeting tussen de Sleu tels A err de Sleutels B werd op fraaie wijze door de Sleutels B met 41 m.p. gewonnen. Groep A: Team v. d. Star voor 48 tegen 63 m.p. Team v. Wingen voor 38 tegen 50 m.p.; team Leeuwin voor 62 tegen 32 m.p.; team Kreft voor 40 tegen 74 m.p. Groep B: Team v. Egmond voor 39 tegen 67 m.p.; team Vrijenhoek voor 65 tegen 29 m.p., team Th ooien voor 57 tegen 45 m.p., team, Beijer voor 68 tegen 47 m.p. De beste resultaten der paren zijn als volgt: 1. Beijer de Vrind 224 m. p., 2. Kuyt-Meester 203 m.p., 3. v. Wingen-Meiners 183 m'.p., 4. Vrijen- hoek-Stikkelman 182 m.p., 5. Bonte- Epskamp 180 m.p., 6. Leeuwin-van Egmond 178 m.p. Door verhindering van enkele spelers kon de tweede aangekondig de Mittchel-wedstrijd niet doorgaan. De uitslagen van de gehouden vier tallen wedstrijden zijn als volgt: Team Oudshoorn wint van team Jacobs met 26 m.p. Team Schouten wint van team Slieker met 24 m.p. Team mevr. v. d. Star gelijk tegen team Bergsma, 4 m.p. voor mevr. v. d. Star. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Quivrain, afstand 202 km. In concours waren 412 vogels, welke werden gelost te 8.30 uur. De eer ste duif werd geconstateerd'te 10.51 uur. (snelheid 1436.10 per minuut). De laatste prijswinnende duif 11.7.23 (snelhend 1290.89 m per rrinvtk Met deze vlucht besloot de L.C.C. voor 1948 hun concourses. De totaal uita'ag werd: J. v. Dort 1, 12, 17, 23, 54, 63, 65, 70; F. Wassenburg 2; N. v. d. Mey 3: R. P. de Graaf 4, 24. $8. P. J. Fasel 5:* J. S. A. Bailey 6, 19, 41, 79. J. Pracht 7, 73. P. Gijsman 8. P. Kramp 31. 42. 53. P. v. Dijk 10, 13, 27, 46, 49. 62, 78. F. Hofman 11, 34, 75. B. Ahrens 14, 25, 68. W. Kapaan 15. C. Onvlee 16. H. V. de Haas 18, 39. J. Smit 20, 22, 33. P. Koenen 21. J. Degen 26, 28. N. Waasdorp 29, 43. 77. P. de Graaff 30, 45, 74. J. Sierrat 32. 51, 60. D. Uythoven 35, 36. A. v. Noord 37, 48. J. den Hollander 40, 47, 56, 66, 71. Chr. v. d. Pluym 44, 82. J. Rozier 50. J. v. Alphen 52, 76. H. E. Christiaanse 53. J. Schipper 57. P. d. Leek 58. J. Vliegenthart 59, 61, 64. J. v. Alphen 67. J. v. d. Burg 69, 72. G. A. v. Albada 80. N. v. d. Lin den 81.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3