NIEUWE BOEKEN MAANDAG 4 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Het wereldschaakkam pioenschap Een nabeschouwing Schaken is een spel. Sommigen willen het verheffen en tot de Kunst laten behoren, anderen stellen het eveneens op hoger plan en noemen het een wetenschap. Voor beide op vattingen is wat te zeggen. Indien we echter voorlopig nog maar aannemen dat het een spel is, dan toch is het een bijzonder spel bijzonder mooi, bijzonder moeilijk en bijzon der meeslepend. Omdat het zo innig mooi is, ver schaft het iedere beoefenaar zijn leven lang talrijke uren van vreug de, van geestelijke rijkdom; omdat het zo moeilijk is prikkelt het ieder schaker, om die moeilijkheden trachten te overwinnen. Om beide redenen is het meeslepend en ook nog omdat het spelelement aanwe zig blijft. In kunst noch wetenschap kennen wij een kampioenschap. We kennen grote kunstenaars, grote geleerden, maar het zou reeds belachelijk klin ken als we hier van kampioenen zouden spreken. Dat het bij het schaken wel zo is, komt door het spelelement. Men wil uitgemaakt zien wie dit spel het beste kan spelen wie 't het beste kent en begrijpt. Het begint a! in de clubs met de wedstrijden om uit te maken wie nu de sterkste speler, de clubkam pioen is, we kennen onderbonds- kampioenen, landskampioenen, ten slotte de wereldkampioen. Het is duidelijk, dat dit streven naar steeds hogere prestaties zowel voor de beoefening van als de pro paganda voor het schaakspel van onschatbare waarde is. Voor. de schoonheid van het schaken zelf is het wedstrijdelement echter wel eens (of misschien zeer vaak) een belet sel. Immers iedere schaker ook de zwakste broeder kent de situatie, waarin men gaat redeneren: „spee! ik remise, dan ben ik er al dus En met dat „dus" speelt men niet meer om de vreugde van het schaak- zelf, maar alleen om het resultaat ten opzichte van anderen. Bekend zijn in dit verband ook de z.g. mees- ter-remises. Het zou de kupst en de weten schap van het schaken misschien ten goede komen als het spelelement wat of liever veel eraan ontnomen kon worden. Aan dit alles dachten wij, toen we lazen over de organisatie van het wereMkampioenschap schaken. Stel u voor de beste schakers van de landen verenigen zich in zonale tournooien, de hoogst uitkomenden in deze tournooien komen tegen el kaar uit in een voor-candidaten wed strijd. De besten hiervan ontmoeten elkaar in het candidaten-tournooi. De winnaar van dit laatste tournooi mag tenslotte met de titelhouder strijden om de hoogste eer! It is a long way Zouden op deze lange weg niet enige (of vele) concessies gedaan worden aan de .schaaks- schoonheid ten behoeve van het re sultaat? Het zöne-tournooi te Hilversum is alweer bijna vergeten. Het voor- candidaten tournooi te Stockholm is daarop gevolgd en bracht een uit slag, die wel algemeen verwacht werd. De Russische schaakhegemonie werd bevestigd. Wat eenzaam staat de Hongaar Szabo tussen de Sowjet- meesters aan de top. Tot en met de 17e ronde had hij de leiding, in de 18e, voorlaatste ronde werd hij op zij gestreefd en in de laatste ronde gepasseerd door de winnaar, de Rus Bronstein. Niet alleen dat de Russen hun kracht demonstreerden, maar men zag uit het verloop van de strijd ook dat zij getraind zijn op „de lange afstand". Behalve Szabo, die steeds de leiding had en een van zijn beste "prestaties leverde, was de volgorde na de 6e ronde 1. Najdorf, Stahlberg en Pirc 4 p., de Russen of meer punten daarachter. Na de 10e ronde hielden Najdorf, Stahlberg en Pirc de wedloop nog wel vol maar kwa men de Russen opzetten, na de 16e ronde waren 6 van de 7 hoogste plaatsen reeds door de Russen inge nomen. De laatste ronde was sensationeel. Szabo had tegen Lundin de hek kensluiter aan remise voldoende. Lundin verloor in de opening een stuk! En Szabo vatte de zaak te licht op, geraakte in steeds groter moeilijkheden en moest capituleren. Bronstein was tegen Tartakower een pion achter en stond s^ht. Maar Tartakower's toren kwam in 't nauw en kon slechts gered worden ten koste Van een hopeloze pionnen- stand. Plotseling ontstond in de tournooizaal een hevige opschudding Een overspannen Letlander sloeg de stukken van Bronstein's bord af, de schaakklok egen de grond en tracht te de meester te bereiken, schreeu wende, dat de Sowjets zijn zuster in Siberië vermoord hadden, en hij nu alle Russen zou doden. Nadat de politie de man, die door de omstanders in bedwang was ge houden, had weggevoerd kon de zit ting worden voortgezet. Geheel rus tig in schaaksfeer zal het wei1 niet direct gegaan zijn. Bronstein won en verkreeg daarmede 13K> p, Szabo op 121 -JNummer 3 werd Boleslavsky, 4. Kolow. 5. Lilienthal, 6. Bonda- rewsky, 7. Flohr allen Russen. En dezen, vermoedelijk met Najdorf en Stahlberg zullen volgend jaar met Euwe. Keres, Smyslow, Reshewsky en Fine uitmaken wie van hen Botwinnik om de titel zal ontmoeten. Aan deze laatste wedstrijd, het Candidatentournooi zullen dus mins tens 8 Russische meesters deelne men terwijl nu 3, misschien 4 „Westerse grootheden zullen aan treffen. Tenslotte nog weer even een uit stapje in 't algemene. Het schaak spel dateert (vermoedelijk) uit de tijd van Perzische heerschappij van de toenmalige „wereld", 't Kwam naar Egypte in de grote tijd van dit rijk; men vond de grootste mees ters In Italië, toen 't Romeinse rijk zijn hoogste bloei beleefde. Ten tijde dat Spanje de wereld beheerste, stond het schaakspel daar in hoog aanzien. Precies zo ging het Frankrijk in de Napoleontische tijd en daarna in Brittanië. En hoe men over het politiek systeem moge den ken, vast staat dat Rusland thans een wereldmacht betekent en schaakmacht en kracht daar culmi neert. SCHAATSENRIJDEN. TRAINING DER SCHAATSEN RIJDERS BEGONNEN. De droogtraining der schaatsenrij ders, in verband met het aanstaande winterseizoen, is weer begonnen. Door de commissie voor het hardrij den van de K.N.S.B. zijn deze oefe ningen, welke worden gehouden on der leiding van de heer A. Doyes te Amsterdam, uitgenodigd 'Broekman, Langedijk, die het hardrijden er nog niet heeft aangegeven, de Koning, van der Voort en Huiskes, terwijl waarschijnlijk ook Buyen en Verbie- sen aan de training zullen deelnemen. Voorts heeft de commissie enkele zeer jonge rijders geïviteerd, te weten Maarssen (Aalsmeer), Vermeulen (Breukelen), de Heus (Breukelen) en Hoekstra (De Lier), met de bedoeling, dat deze jongeren, onder deskundige leiding, in zo goed mogelijk lichame lijke conditie komen ten einde hun capaciteiten in eventuele wedstrijden in ons land te toetsen. Voor uitzen ding naar het buitenland komen zij nog niet in aanmerking. m Vérder wordt op het ogenblik door het bestuur van de K.N.S.B. onder zocht, of enkele rijders dit jaar ook voor training naar het buitenland kunnen worden gezonden, waarvoor waarschijnlijk Davos zal worden ge kozen, omdat Hamar in het aanstaan- seizoen niet over een baan be schikt en de Europese kampioen schappen in Davos worden georgani seerd. HOUT VOOR DE PAPIER INDUSTRIE. Meer papier.Dan eerst meer hout. Korten tijd geleden lagen de terrei nen rondom de papierfabriek in Vel- sen nog leeg en verlaten. De laatste tijd werden echter verscheidenela dingen hout uit Scandinavië en Rus land aangevoerd en de voorraden herinneren weer aan lang vervlogen tijden. BILJARTEN Ned. Biljartbond, distr. Leiden. Uitslagen van de gespeelde wedstrij den. Ie klasse: DOS 1—OSL 1 4—4; Royal 1—DOS 2 4—4; WDOB l,De Kroon A 162. 2e klasse: P. van Cleef 2WDOB 2 4—4; OSL 2—DOS 3 2—6. 3e klasse: Royal 2De Kroon A 4 6—2; DOS 4—OSL 3 4—4; De Kroon A 3—P. van Cleef 3 8—0. Programma voor de komende week: le klasse Dinsdag DOS 2De Kroon A 1; WDOB 1Royal 1. Woensdag P. van Cleef 1DOS 1. 2e klasse: Maandag De Kroon K 1 De Kroon A 2. Dinsdag DOS 3 OSL 2. 3e klasse: Dinsdag OSL 3Royal 2. Woensdag P. van Cleef 3WDOB 3. Donedrdag De Kroon A 4DOS 4. 4e klasse: Woensdag DOS 5P. v. Cleef 4; 't Noorden 3—WDOB 4. Donderdag P. van Cleef 5-De Kroon K 2. DAMMEN. Damclub „Lisse Vooruit". De uitslagen van de borden wedstrijden zijn: lste klasse. A. Balkenende Gzn. J. Langbroek 11; P. G. Balkenende J. v. d. Poel 02; J. N. van HalN. P. Dekker 0—2. 2de klasse: H. v. DrunenJ. Dui venvoorden 11P. HoekstraA. Balkenende Jr. 11; D. Vergunst G. Balkenende 20; G. 't HortChr. Inthorn 02. Sport in 't kort De Nederlander De Korver be zette met de Belg Verschueren de tweede plaats in de tandemwedstrijd, Zondag in het sportpaleis te Ant werpen gehouden. De A.A.C.'er Overdijk zal op 28 Oct. a.s. te Praag aan de jaarlijkse Marathon wedstrijd deelnemen. Zondag won Schulte (Ned.) een wedstrijd over 70 km. op het circuit te Arlon (België) in de tijd van 2 uur en 10 minuten. Vooren (Ned.) werd no. 17 tus sen een veld van 30 renners, die te Zurich om de Grote prijs van Zwit serland reden, waarbij de Zwitser Kubler eerste werd. De race om de internationale Grand Prix voor het eerst sinds 1927 in Gr. Brit. verreden werd gewon nen door de Italiaanse coureur Vil- lorosi in een Maserati. Hij reed de 250 mijl in 3 uur 18 min. 03 sec., met een gem. snelheid van 7223 mijl per uur. Door een zege op de Britse en Europese lichtgewichtkampioenBil ly Thompson won de Canadese neger Arthur King Vrijdagavond te Man- ekster de lichtgewichttitel van het Britse gemeenebest. P. Thijssen uit Breda is 3-ban- denkampioen van Nederland gewor den in de tweede klasse. De Duitse wandelaar Rudi Luettge liep in Brans wijk de afstand van 30 km. in 2 uur 27 min. 2,26 sec., wat een wereldrecord zou betekenen, als Duitsland bij de I.A.A.F. aange sloten was. Nu kan het niet erkend worden. De internationale universiteits- Bertus Aafjes: Het Konings graf. Honderd en een sonnet ten A'dam, J. M. Meulenhoff, IIIII. 's Dichters eigen graf wordt hier bedoeld. Het tweede gedeelte geeft de wereldwijde indrukken weer die Egyptes kunstschatten op hem maakten. Streng voorbehoud om de eroti sche en geestelijke vrijmoedig heid. Karei Abert: De evolutie van de muziek. Van de oudheid tot Beethoven aan de hand van gramofoonplaten Tilburg A. Manteau, V. Geen gedetail leerde muziekgeschiedenis, maar een degelijk en didactisch beeld van de ontwikkelingsgang.' Mu ziekliefhebbers aanbevolen. Jan Bongaarts. Slavenjacht in de Soedan. GeïiL met teken. dr. Rein van Looy Antwerpen: Haarlem, De Sleutel, (Globe trotter). IV—V. Een zeer spannend avonturenboek voor grotere jongens. Dr. E. Bruning, O.F.M.: Het Geestelijk lied van Nederlandi Heemstede, De Toorts, V. 187 geestelijke volksliederen met tekst en melodie. Hoofdza kelijk uit de 16e en 17e eeuw, maar ook van hedendaagse com ponisten. Zeer aanbevolen. Winston Churchill: Memoires over de tweede wereldoorlog, le Deel: De storm steekt op. Van oorlog tot oorlog 1919 1939. Vert. uit het Engels. Ge- ill. met 9 blz. foto's A'dam, Elsevier. V. Dit eerste deel geeft de voorgeschiedenis van de tweede Wereldoorlog. Een persoonlijke visie weliswaar, maar een van enorme beteke nis. Goede vertaling. Franz Dilger: Giovanni Bosco. De weg naar een nieuwe Chris telijke opvoeding. Vert. uit het Duits (Giovanni Bosco. Motiv einer neuen Erziehung) dr. W. Schreuder Utrecht; Brussel, Het Spectrum. IVV. Sugges tief geschreven beschouwingen over opvoeding en jeugdvor- ming. H. W. J. M. Keuls: Verzamel de Gedichten. 4e Deel: Wegen en Wolken Den Haag, A. A. M. Stols, IV. Dit 4e deel dl. 1 en 2 moeten nog verschij nen bevat nog niet iri boek vorm verschenen verzen en een prachtige reeks vertalingen en bewerkingen. Aanbevolen. Dr. Remigius Kwant O.E.S.A. Idealisme en Christendom. Utrecht; Brussel, Het Spectrum. IV. Vrij droge algemene theo rie, maar zeer boeiende toer passing op een levend Christen dom. Een werkje van ernstige en prijzenswaardige bezinning. Assen Jordanoff: Vleugels. Vert. uit het Amerikaans (Your wings) dr. C. van Steenderen en H. Fuchs. Geïli. met tekena dr Frank Carlson Deventer, AE. E. Kluwer. V. Allerlei techni sche details betreffende alle vliegtuigonderdelen en het vlie gen zelf. Bijna 400 tekeningen verduidelijken de tekst. Top Naeff: Letje A'dam, P. N. van Kampen (Verz. Belletr., Werk dl. UI) IV. Letterkun dige schetsen over vrouwen of meisjes; rijk aan zachte ironie en humor. Schrijfster is hier op haar best. A. D. Sertillanges: Jesus. vert. uit het Frans dr. J. M. E. Keet Pi-. Voorhout, Foreholte, V. Evangelie-schetsen over Jesus' vorming, bidden, werken en prediken. Eenvoudig, con creet en diep doorvoeld. Van harte aanbevolen. Ing. Jan Spaander: Stille Krachten. Het mysterie van Vo- lendam. Geïll. met teken. dr. Loes Spaander Jd. Volendam, Simons, IV—V. Compacte, populaire geschiedenis van Vo lendam en zijn bevolking. Zeer leesbaar. W. H. Thysse: Jozef Haydn. Geïll. met fig. en 4 blz. foto's Haarlem; Antwerpen, J. H. Gottmer (Componistenserie no. 2) IVV. Boeiend overzicht van Haydn's leven, aan de hand van brieven, anecdoten en ar chiefstukken,- Schrijver geeft in zicht in de minder bekende werken. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen DE ZUURKOOLFABRIEKEN DRAAIEN WEER. Aan de Langedijk in Noord Holland draaien de zuurkoolfabrieken weer op volle toeren. Voordat de kool in de molen gaat, moet zij eerst worden schoongemaakt. Arbeiders voor een grote „kool-berg" aan de arbeid. spelen zullen in Hongarije en Tsje- cho-Slowakije gehouden worden. De winterspelen van 29 Jan. tot 6 Febr. 1949 te Spindleruwmlin (Tsj.) en de zomerspelen van 11 tot 20 Aug. Budapest. De tweedaagse zwemwedstrijd tussen Engeland en Denemarken, Kopenhagen gehouden, werd wat de dames betrof door Denemarken ge wonnen. De Engelse heren echter haalden een zo grote overwinning, dat de uiteindelijke puntentelling in het voordeel van de gasten besliste. De landen wedstrijd tussen de voetbalelftallen van Hongarije Oostenrijk, werd in Boedapest met 21 door de Hongaren gewonnen. De tweede klas wedstrijd in dis trict 4, KolpingW.S.C., werd twin tig minuten voor het einde gestaakt, omdat de scheidsrechter pijn in z'n Voet kreeg! Zaterdag' 8 October heeft in Belfast de interlandwedstrijd Ier landEngeland plaats. Arie van Vliet won op de baan van Mataro* (Spanje) een koppel wedstrijd over 50 km. met Gosselin. De singelloop te Middelburg werd gewonnen door Thor (Roozen- aaal). Italië won de athletiekwedstrijd van Tsjecho Slowakije met een punt verschil. Zaterdagavond won Marcel Kint de „Trophee des Routiers" in het sportpaleis te Brussel. De ronde van Purmerend werd Zondag voor amateurs en nieuwe lingen gereden. Petri uit Amsterdam deed 2 uur 48 min. en 22 sec. over 100 km. Op zijn terugreis uit Spanje verloor Arie van Vliet op de Oerli- konbaan te Zurich van zijn oude ri vaal Plattner. Nederland krijgt geen „levensruimte" Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 22. Met schoppen en slagen wordt de bandiet naar binnen ge werkt door Suze, Nummer Drie en Nummer Twee met de hangsnor. Het is dus een weinig vertrouwen- Iwekkend gezelschap, maar de [vreemdste en meest onverwachte jfiguur in dit drama is toch wel •Hendrik de Zeevaarder. Want als we ons niet vergissen i» dèt de bandiethier is geen twijfel mogelijk! Suze geeft Hendrik weer een venijnige schop en zegt: „Dat zat je niet glad, hè?" maar op deze vriendelijkheid reageert Hendrik helemaal niet, want hU is bewus teloos. De waard is zichtbaar uit zijn evenwicht gebracht. „Oh... eh... •hum... wat heeft dit te beteke nen?" vraagt hij en Nummer Drie antwoordt: „Dit is een bandiet! Een bandiet, zei ik. Ik was een beetje aan het wandelen om naar een nachtegaal te luisteren. Ik hou veel van muziek, ziet U, en toen zag ik deze eend om het huis sluipen'. Sluipen, zei ik. Hij bleef bij Uw raam staan en gooide een grote steen naar binnen. Maar toen kwam Nummer Drik bedoel, maar toen kwam ik, zei ik. Ik pakte de onverlaat bij zijn hals, zój met één hand, met één hand, zei ik en gaf hem met de andere hand een verschrikkelijke slag op zijn hoofd. Kijk maar wat een buil lj,et is! Ha! Ik wist gelijk dat deze vreemdeling niet te vertrouwen was, dat zeg ik zó! Enne... eh... nu ik door mijn heldhaftige optre den, door mijn adembenemende doodsverachting Uw leven gered heb, spreken we zeker niet meer over mijn achterstallige kamer huur? Kamerhuur, zei ik Nu mengt ook Suze zich in het gesprek, ze wijst op de bewuste-1 loze Hendrik en schreeuwt: „Dit isi natuurlijk een spion van Zwartei Doris. Dat is bewezen! Voor rovers en spionnen is er maar één straf:1 OPHANGEN „Juist! Precies wat ik zeggen wilde!" valt Nummer Drie hem bij en de waard strijkt ^nadenkend door zijn baard. „Ja, het recht moet zijn loop hebben...." zucht' hij verdrietig.... ROND EN IN DE N.O.-POLDER. Meer land dusmeer producten. (Van een eigen verslaggever). „Betekent de landaanwinning in de N.O.-Polder een verruiming van het leefgebied in Nederland?" Men, denkend dan deze vraag mét een po sitief „Ja" beantwoord zal worden door de directie der Zuidezeewerken, zetelend in het gebouw Flevo in Zwolle, zal zich teleurgesteld voelen. Ons land wint door de N.O.-Polder geen woonruimte, teneinde overbe volking van het oude land te „ver dunnen". Wat zegt het immers, dat over een tiental jaren in de Noord Oostpolder 40.000 mensen een onderdak vin den, terwijl de bevolkingsaanwas per jaar al eern kleine 40.000 zielen be draagt. Men mag en kan de bevol kingsdichtheid op het nieuwe land niet groter maken om de vruchtbare grond niet te verkruimelen in klei ne bedrijfjes, die nimmer zullen ren deren. En zelfs die 40.000 zielen zijn boe ren en neringdoenden, die op het oude land danig in de verdrukking waren geraakt, wier land door de overheid werd her verkaveld (Wal cheren en de kop van Overijsel) en die dus noodzakelijk door de over heid op andere grond gezet moesten worden. En in Groningen waar het z.g. „beklemrecht" juist een versnip pering van de grond tegengaat, krijgt de oudste zoon van de boer het land, terwijl de andere zoons maar moeten zien wat ze doen. Velen gaan stude ren voor dominee, veearts, etc., maar tallozen willen graag boer blijven.... Zonder eigen bedrijf. Zo kwamen in de loop der jaren 75.000 boerenzoons zohder eigen be drijf en zij zoeken als knecht of meesterknecht bij andere bedrijven werk. Natuurlijk kan een deel af vloeien naar de nieuwe polders, maar dat gaat met een aantal van 1500- in tien jaar. Het zal straks misschien in een iets vlotter tempo gaan, wan neer de 56.000 H.A. van de Zuid- West Polder en 96.000 H.A. van de Zuid-Oost Polder zijn ontgonnen, maardan moet mèn tijd van le ven hebben. Dan nog is het probleem de we reld niet uit, omdat de boerenzoons, die nu in het nieuwe land zitten, ook weer kinderen 'krijgen, waaron- der meer dan één stamhouder. Te zij- I ner tijd zal men toch aangewezen zijn op emigratie, tenzij men weer iets J anders vindt om het probleem te on dervangen. Men kan dit nog niet peilen, om dat de bevolkingsaanwas ook onder hevig is aan welstands-invloeden. Als de nieuwe bedrijven renderen blijven zal gemeenlijk het kindertal groter zijn dan in slechte tijden. Die slech te tijden zouden kunnen komen als Argentinië ons bij wijze van spreken weer zou „doodgooien" met graan, waarvan de inkoopsprijs lager ligt dan de kostprijs van het inlandse graan. In een wereld van geleide eco nomie zal men natuurlijk veel narig heid kunnen voorkomen door we reldhandelsorganisaties, terwijl de regering de producenten zou kunnen beschermen, door met invoerrechten de prijzen van het buitenlandse graan te verhogen. Aan de andere kant is het niet ondenkbeeldig, dat juist de geleide economie in de we reld aanleiding kan zijn dat men el kaar onderling dwingt producten af te nemen. We denken in dit verband aan ons eigen land, dat zijn buiten landse afnemers wel pootaardappelen etc. wil leveren, als deze ook bloem bollen accepteren. En Frankrijk le vert ons producten als we maar par fum, leren poederdozen en andere luxe zaken op de koop toe nemen. Chronisch graantekort. Hoe de situatie zich in de wereld ontwikkelt hangt af van de onder- lingen internationale verdraagzaam heid en goed wederzijds begrip. Voortshands is er echter en zeker op het hele Europese continent een chronisch graantekoort, waarbij het nieuwe land ons een grote dienst kan bewijzen. Mocht dit zich in de toekomst wij zigen dan zal men op andere manie ren de nog in tekening staande nieu we polders rendabel moeten maken, bijvoorbeeld ten bate van veeteelt of tuinbouw. Wie in de Noord Oost Polder heeft rondgekeken, wie constateren mag dat en laten we het ruim nemen na tien jaar al meer dan de helft in cultuur is gebracht, zal stellig op timistisch zijn over de toekomst, waarin de moeite en het geld, be steed aan deze polder, volledig hun niet geringe vruchten zullen afwer pen! BINNENLAND. In een partij aardappelen vond een koopman te Amsterdam een gra naat afkomstig uit de IJpolder. Hij wierp deze weg en werd daarbij ernstig gewond. Koningin Juliana zal 7 October een bezoek brengen aan Arnhem, waar nege ridders van de militaire Willemsorde zullen worden beëdigd. Prins Bernhard heeft Zaterdag morgen onverwacht incognito een bezoek .gebracht aan de hoogovens te .IJmuiden. Boerderijbranden hebben ge woed bij Oldenzaal en te Deurne. Bij Oldenzaal is de bekende boerderij 't Hazewinkel afgebrand. In Deurne brandde een boerderij af. Verloren ging 17 ton hooi en 6 H.A. rogge- oogst. De Staatscourant bevat beschik kingen betreffende de vrijlating van prijzen van scheermesjes en van inlandse sigaretten en kerftabak. Op vliegveld Twente werd bij het slopen van bunkers de 50-jarige B. C. bedolven onder vallend puin en gedood. De tentoonstelling De Neder landse vrouw in Den Haag heeft 207.603 bezoekers getrokken. Een batig séldo zal aan Prinses Wilhel- mina worden afgedragen, met het verzoek hieraan een bestemming te geven. Tot levenslange gevangenisstraf is door het bijz. gerechtshof te As sen bij verstek veroordee'd A. P. uit Bilthoven, nadat de doodstraf was geëist. Gedurende de bezetting had hij zijn landwachterspractijken in de provincie Drenthe uitgevoerd. D© Haagse journalisten hebben met hun dames bijgewoond en mee gemaakt een uitvoering van oude gracieuse dansen onder leiding van Ruby Dprany en de Leidse instruc- - teur Evert Casteleyn. De journalis ten zijn, zo schrijft het „Binnenhof" huiswaarts gegaan als „poladijnen der herboren gracie". BUITENLAND. In de Peruaanse havenstad Lima zijn m'atrozen aan boord van een paar oorlogsschepen in opstand gekomen. Na de staat van beleg over het hele land te hebben afge kondigd, omdat men vreesde hier met een poging te maken te hebben om de regering omver te werpen, heeft de regering de toestand thans weer in de hand. Tegen de "Duitse groot-indu strieel Fritz Thyssen, die beschul digd werd van steun aan Hitler, is vonnis gewezen. Het vonnis eist in beslagneming van 15 van zyn be zittingen. Een aardig sommetje, daar de heer naar schatting een ver mogen heeft van 211 millioen mark. Thyssen is thans een vrij man; hij wil nu naar Argentinië emigreren. Op de markt te Cairo zyn groentehandelaren met elkaar slaags geraakt. Zij gooiden elkaar niet al leen met rotte tomaten, want er zijn vijf doden gevallen en een dertigtal werd ernstig gewond. Volgens de jongste volkstelling telt België thans 8.510.000 inwoners. De Ver. Staten van Amerika tellen 146 m'illioen inwoners.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8