3)e &2idóe(Boti4a/tit Nog steeds: het Duit§e probleem De militaire situatie in de Republiek Kwestie der atoom-controle Wisjinski dient een compromis voorstel in 19 slachtoffers Moskou stelt weer nieuwe besprekingen voor Over het gehele Duitse probleem Koningin Juliana brengt dank Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 4 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG V No. 11507 Bur. Papenaracht 32, Telet. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w„ 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.rn. Teleloontjes 11.50 Semi-barbaarse methoden HET pittig artikeltje, dat hier volgt, is ontleend aan „De Nieuwe Eeuw'. „Het vorig jaar plaatsten wij, naar aanleiding van voorvallen bij de ontgroeningsmanoeuvres der universiteitsstudenten, een geharnast protest van een vader, die meer dan één titel van en kele Nederlandse universiteiten bezat. Ook dit jaar zijq weer on gelukken voorgevallen bij de toepassing van dit volkomen verouderd instituut. Van de zij de der universitaire overheid is men bevreesd op dit terrein af doende in te grijpen, „omdat" het nu eenmaal traditie is te ont groenen. De bij de ontgroening toegepaste methodes zijn echter residuen uit een barbaars tijd perk, waaraan zo snel mogelijk een einde gemaakt moet worden. Duitse studenten vóór de oorlog hielden er nóg barbaarser metho den op na, en lieten dezelfde zotte argumenten gelden als de nog instinctief levende studenten van vandaag. Het wordt tijd aan de semi-barbaarse methoden van de huidige hogeschool jeugd einde te maken zonder zich in het minst te bekommeren om de invectieven, die een meer men selijk standpunt ongetwijfeld ach tern r. geworpen krijgt." De „trouwe lezer" zal het niet ver wonderen, dat wij dit artikeltje hier citeren met instemming! Wij hebben al meer onze ergernis geuit over het feit, dat in studenten kringen „mores", practijken worden gehandhaafd, die eeuwen geleden onder de „gewone burgers" al werden geminacht als totaal uit de tijd, ab soluut verouderd. Men moet toch eens bedenken, wat de invloed daarvan is op andere jon gelieden, die daaraan, al is het onbe wust en ongewild, een voorbeeld ne men voor de wijze, waarop een oude re zijn meerderheid -kan tonen tegen over een jongere, een meerdere mag optreden tegen een mindere! Van Leiden uit is geijverd, en met succes, voor een verfrist studenten leven, aangepast aan de hedendaag se gezonde opvattingen. Moge van Leiden uit nu ook eens worden gepropageerd een „radicale wijziging in de „ontgroening", zoals die nog wordt* toegepast in de Stu dentencorpsen der verscheidene Uni versiteiten. De vrije concurrentie r^OOR de economische omstandig- heden is de vrije concurrentie te veel in het gedrang gekomen. Dit is een feit. Maar een feit, waarvan geen ver wijt kan worden gemaak aan een re gering of aan een minister. Het is een gevolg van de economi sche omstandigheden. Nu zijn er, die vrezen, dat men van boven-af de vrije concurrentie blij vend wil uitschakelen. Die vrees wordt opgewekt door de propagandisten voor „geleide econo mie" en door die voor „socialisatie". Socialisatie schakelt inderdaad de vrije concurrentie uit. Daarover kan geen meningsverschil bestaan. Wij zijn dan ook tegenstanders van be doeld sociaal en politiek streven. En ook bij de Partij van de Arbeid, v/aar „socialisatie" één der grote desi derata is geweest, kan worden-gecon stateerd, dat de geestdrift verflauwt! Wat betreft de „geleide economie", deze behoeft wij herhalen het de vrije concurrentie niet uit te slui ten. Wij, die voorstanders zijn vaiTde geleide economie, willen alléén geen bandeloze vrije concurrentie, maar een geleide vrije concurrentie een vrije concurrentie, die geleid moet worden om heilzaam te kunnen wer ken voor het mensdom. Nu een der laatste dagen weer her haaldelijk stemmen opgaan, die al komen ze er niet rond vooruit dui delijk terug willen naar het vroegere tijdperk der absoluut vrije concurren tie. moeten wij ons beginsel s-cherp stellen. Scherp gesteld is het in „Quadra- gesimo Anno"! Daar zegt de Paus: „Ongetwijfeld is de vrye concur rentie, zolang zij binnen de perken blijft, gerechtvaardigd en zeer zeker nuttig, maar zij kan toch onmogelijk leiding geven aan het economisch le ven, zoals de uitkomst maar al te dui delijk bewezen heeft, toen eenmaal de theorieën van die onheilvolle indi vidualistische geest in praktijk wer den gebracht". DE NEDERLANDSE EISEN TOT GRENSCORRECTIES. Berichten, welke verschenen zijn m Duitse bladen van de Britse zone van Duitsland, als zou de Neder landse regering met het oog op de internationale toestand haar eisen tot grenscorrectie hebben ingetrok ken, worden door het ministerie van buitenlandse zaken volkomen onjuist genoemd. De Nederlandse regering heeft stappen ondernomen om de aandacht op deze berichtgeving te vestigen. Antara meldt uit Madioen, dat de opstandelingen onder majoor Mursid uit Madioen in Zuidelijke richting naar de bergen zijn gevlucht. De weg van Madioen naar Doengoes, waarheen ook Moeso is gevlucht, staat thans onder controle van een republikeins bataljon. Antara meldt voorts, dat een tegenaanval door de opstandelingen van uit Doengoes door de republikeinen is afgeslagen. Sidik Arselin, de commandant van'de Pe- sindo, die bekend is onder de naam van „de Tito van Oost-Java" is ge vangen genomen. De aanval werd uit die richting niet verwacht Antara meldt voorts, dat Ponorogo Zaterdagochtend door de republi keinse troepen is bezet, en Zaterdag middag Doengoes. De inwoners van laatstgenoemde plaats vertelden, dat Sjarifoeddin, Moeso, Soemarsono, Moetalip en Djojosoejono daar Vrij dag nog zijn gezien" en dat zij ver moedelijk in Zuidwaartse richting gevlucht zijn. De communistische lei ders hadden blijkbaar niet verwacht, dat de aanval op Madioen van de bergzijde af zou geschieden. De rest van de communistische troepen be vindt zich thans in de driehoek Ma dioenNgawi—Tjaroeban en langs de hellingen van het Wilisgebergte, Antara meldt verder, dat de opstan delingen tegenstanders hebben ver moord en verminkt, waarvan bewij zen werden gevonden. Te Doengoes zijn ook documenten aangetroffen. SOETAN SJAHRIR OVER DE POLITIEKE TOESTAND. „Onder invloed van de gebeurte nissen te Madioen is er in de Repu bliek een anti-linkse hetze ontstaan onder leiding van de Masjoemi, waardoor ook.de gematigde midden partijen worden getroffen", aldus verklaarde Soetan Sjahrir, die, Za terdag na een bezoek van een week uit Djokja te Batavia terugkeerde, aan Aneta. Hij zeide, dat alleen in Djokja al 2000 personen zijn gearres teerd en in Solo 400, ondei^ wie ook leiders en leden van Sjahrir's eigen partij, de P.S.I. (Partai Socialis In donesia) en van andere middengroe pen. De vooraanstaande communisti sche leiders die niet in Madioen wa ren, zijn ondergedoken, o.a. Setyad- jit, Daroesman.en Alimin. De communistische troepen heb ben zich teruggetrokken op het Wi lisgebergte, waarop indertijd reeds door de Japanners militaire verster kingen zijn aangebracht. Naar de mening- van Sjahrir zouden de com munisten een guerilla niet lang kun nen volhouden, daar het communis tische regiem zich te Madioen bij de bevolking spoedig impopulair heeft gemaakt. Zij zal geen steun verlenen aan de guerillatroepen. Hij .deelde verder nog mede, dat door de repu blikeinse regering 5000 man repu- klikeinse troepen tegen de commu nisten zijn ingezet. Sjahrir zeide.ook nog, dat Sjari foeddin reeds tijdens zijn minister schap en later toen hij minister-pre sident was, grote bedragen heeft be steed ter versterking van de volks strijdkrachten, teneinde zodoende een gewapend machtsapparaat te verkrijgen. Met betrekking tot de impasse in de onderhandelingen tussen Neder land en de Republiek zeide de heer COMMANDO OVERDRACHT DER KONINKLIJKE NEDERL. MARINE. Vrijdagmorgen had aan boord van Hr. Ms. Luchtverdedigingskruiser •Jacob van Heemskerck, in tegen woordigheid van deputaties van on derdelen, schepen en inrichtingen van de Koninklijke Marine, het af scheid en commando overdracht plaats van Luitenant-Admiraal C. E. L. Helfrich. De scheidende bevelheb ber der Zeestrijdkrachten, Luit. Ad miraal C. E. L. Helfrich (links) ont vangt van de nieuwe bevelhebber der Zeestrijdkrachten, vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe de gestreken admi raalsvlag in een speciaal bewerkt kistje. Sjahrir, dat op het ogenblik via de C. v. G. D. contact wordt onderhou den. Hij acht een oplossing van het geschil ook thans nog mogelijk en verwachtte, dat daartoe spoedig een poging zou worden gedaan, hetgeen „de laatste kans" zou zijn. Hij ver wachtte, dat de problemen dan van een andere kant dan tot nu toe zou den worden aangevat. REPUBLIKEINSE AMBTENAREN ONTVOERD. Volgens Antara zijn verschillende republikeinse ambtenaren in een ge bied ten Zuiden van Djogja door een onverantwoordelijke bende ontvoerd. Het is-niet bekend waar zij verbor gen worden gehouden. HET NIEUWE NOODSEIN. 8 8 8 8 8 - vijfmaal acht! Onder dit nummer is van Maandag 4 October des middags te twaalf uur af in nood gevallen de centrale van de dan in werking tredende politie-radio-auto- dienst te bereiken. Zes politiewagen rijden dan door de hoofdstad - 88888 en de politieman in de auto krijgt be richt waar zijn assistentie noodig is. W1; TSJINSKI geeft de strijd tegen de atoombom niet op. Zijn oorspronke lijk standpunt was: eerst de atoombom verbieden en vernietigen >en dan via de Vieligheidsraad een beke ersorgaan stichten ter controle van de productie van atoomenergie. Amerika wilde daar vanzelfsprekend niet in trappen, omdat het daardoor zijn militaire voorsprong zou opgeven. Amerika wil al z'n atoombommen gaarne vernietigen als eerst een doel treffende controle gewaarborgd is. Thans heeft Wisjinski een compromis voorgesteld: nl. gelijktijdig verbod van atoombommen en vorming van een internationaal controle-orgaan. EEN OOSTELIJKE MANOEUVRE Dit voorstel is niet bepaald met enthousiasme ontvangen. Warren Austin, de Amerikaanse ge delegeerde, noemde het „een Ooste lijke manoueuvre van het soort waar aan we gewend zijn. Het is onze zienswijze, dat deze resolutie in ge breke blijft enige verzekering te ge ven. dat de Sowj et-Unie bereid is het meerderheidsplqn te aanvaarden. Dit plan, waaraan 31 maanden voortdu rend is gearbeid door technici en staatslieden, is het enige effectieve systeem om de atoomenergie in dienst der mensheid te stéllen". McNaughton, de Canadese gedele geerde, verklaarde, dat het So wj et- voorstel een capitulatie betekent voor de duidelijke logica van de situatie, doch hem niet kon bewegen zijn volle steun op te geven aan het plan der meerderheid. De algemene mening is, dat het op het oog een soort compromis inhoudt, doch het hart van de kwestie niet raakt. Het gaat er niet om of verbod en controle samenvallen, maar de schoen wringt op het punt of de Sow- j et-Unie al dan niet bereid is, een doeltreffende internationale controle op de productie van de mijn tot de bom te aanvaarden. Het standpunt van de Westelijke mogendheden is, dat eerst het toezicht moet worden ingesteld en dat de bom pas verbo den wordt, nadat de wereldproductie van atoomernergie geïnspecteerd en onder beheer der Ver. Naties gesteld zal zijn. EEN HELIUMBOM? Verscheidene* Amerikaanse geleer den, deskundigen inzake atoomener gie, hebben Vrijdag aan een AFP-cor- respondent verklaard, dat de Cana dese afgevaardigde generaal Mac Reughton het bij het rechte eind had, toen hij in de V.N. verklaarde dat de Verenigde Staten een atoombom fa briceren, die 10 maal sterker is, dan die, welke te Hirosjima en te Nagasa ki werd gebruikt. Het schijnt, dat de bom, waarmede proeven zijn gemaakt tijdens de ge heime experimenten op Eniwetok, niets te maken heeft met een nieuw wapen, waarvan sedert enkele tijd in de Verenigde Staten spraak is, nl. een „heliumbom", die thans te Alamos wordt bestudeerd en die „duizend maal sterker is" dan de eerste bom. Militair verdedigingsplan van 25 jaar VOOR DE DEFENSIE VAN WEST-EUROPA. In Amerikaanse regeringskringen spreekt men over het algemeen de mening uit, dat de berichten uit Britse bron, volgens welke „minister Marshall en John Foster Dulles ge heime besprekingen zouden hebben gevoerd met minister Bevin betref fende een militair verdedigingsplan voor 25 jaar tussen de Verenigde Staten en de landen, die het Pact van Brussel hebben ondertekend", wel eens met de werkelijkheid zou den kunnen overeenstemmen. In dezelfde kringen wijst men er op, dat het hier een aanvaardbare uitleg betreft van de besprekingen, die sedert maanden te Washington worden gevoerd tussen het ministe rie van Buitenlandse Zaken en de diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada, met het oog op een even tuele deelneming van de Verenigde Staten aan het Atlantisch Pact. Anderzijds verklaart men te Washington, dat zulke besprekingen niets buitengewoons zijn op het ogenblik, dat de Amerikaanse rege ring ten gunste van de West-EUro- pese landen de mogelijkheid onder zoekt van een soort van Leen- en Pachtwet, die voor het oorlogsmate- rieel het zelfde zou betekenen als het plan-Marshall voor het Europees herstel. NOORSE VLIEGBOOT IN ZEE GESTORT. Een viermotorige „Sandringham"- vliegboot van een Noorse lucht vaartmaatschappij, die een geregelde verbinding onderhoudt tussen het Noorden van het land en de hoofd stad, is even voor de landing te Drontheim, door een rukwind in zee geworpen. Het toestel zonk binnen twee minuten. Van de *45 personen, die zich aan boord bevonden, kwamen er min stens 19 om het leven. Het ruwe weer belette het bergen van de vliegboot en de lichamen der slacht offers. Een der passagiers was de 76-ja- rige Britse filosoof Bertrand Russell, die zich drijvende wist te houden in het ijskoude water, tot een reddings vaartuig hem oppikte. pjET officiële Sovjet-nieuwsbureau Tass, heeft de inhoud bekend ge maakt van een nieuwe nota der Sowjet-Unie, welke het antwoord betekent van Moskou op de nota der drie Westelijke geallieerden. Mos kou stelt Engeland, Frankrijk en de V.S. volledig verantwoordelijk voor de in Berlijn ontstane toestand. Het Berlijnse vraagstuk bestond niet, voordat de drie genoemde landen begonnen een afzonderlijke geldher- vorming in te voeren. De geldhervorm'ing was slechts bedoeld als een stap naar de verdeling van Duitsland en het onttrekken van West- Duitsland aan het vier-mogendl^eden bestuur. Ondanks de overeenkomst te Pots dam hebben Amerika en Engeland een afzonderlijk economisch lichaam in de Amerikaanse en Britse bezet tingszone in het leven geroepen. Op deze wijze werd de overeenkomst voor een gezamenlijk bestuur voor het bezette Duitsland op in het oog lopende wijze geschonden. De politiek der drie Westelijke mogendheden werkt de groei der anti-democratische en naziïstische elementen in de hand. Deze elementen hebben hun hoop op wraak 'niet opgegeven en vormen niet alleen een bedreiging vóór de buurlanden doch voor geheel Europa In de laatste tijd, bijzonder in verband met de uitvoering van het plan-Marshall, is er werkelijk ge vaar gerezen van de zijde van een economisch oorlogspotentieel, dat in Duitsland gevormd wordt. Deze toestand vormt een schen ding van de overeenkomst van Pots dam en is strijdig met de belangen van alle vredelievende lénden. Ten slotte stelt Moskou voor, de Berlijnse kwestie en de kwestie van Duitsland als een geheel „overeen komstig de vier-mogendhedenover- eenkomst van Potsdam", te bespre ken op een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Toestand in Palestina wordt slechter ISRAEL WIL DE NEGEF - Volgens een officiële verklaring zal Israël zich verzetten tegen elk plan, de Negef (dor woestijngebied in Zuid-Palestina) van de andere delen van het gebied van Israël te scheiden, wanneer de Palestijnse kwestie door de politieke commissie der V.N. behandeld wordt. Volgens deze verklaring zou met de Negef ongeveer twee derden van Israël's gebied afgesneden worden, het land van de enige reserves be roofd worden, die het voor ontwik keling ten dienste staan, de bestaan de en mogelijke vooruitzichten op wetenschappelijk gebruik van na tuurlijke hulpbronnen ontnomen worden en vooruitgang en groei voor generaties beknot worden. BUNCHE KLAAGT OVER GE BREK AAN MEDEWERKING. Dn Ralph Bunche, de waarnemen de bemiddelaar der V.N. in Pales tina, heeft bij de Veiligheidsraad geklaagd over gebrek aan mede werking van zowel Joden als Ara bieren. In een telegram aan Sir Alexander Cadogan, zeide Bunche, dat de moord op Bernadotte een „tragisch licht had geworpen op de steeds slechter wordende situatie in Palestina" en hij voegde daaraan toe, dat de veiligheid van het per soneel der V.N. in gevaar was. Bun che gaf er voorbeelden van hoe het toezicht op de wapenstilstand werd belemmerd, zoals het weigeren van vrije toegang aan waarnemers van de V.N. tot zekere havens en strate gische gebieden, laksheid in het ge ven van medewerking aan waarne mers die incidenten onderzochten. Zes levens waren verloren gegaan bij het toezicht op de wapenstil stand, het leven van de bemiddelaar zelf inbegrepen, terwijl 7 man wer den gewond. WAARNEMERS VAN DE V.N. BESCHOTEN? Volgens een Israëlische woord voerder zijn 4 Amerikaanse waarne mers en een Joodse verbindingsoffi cier door Egyptische soldaten be schoten, toen zij vroegere Israëliti sche stellingen rondom hét gedemi litariseerde gebied van „Govern ment House" ten Zuiden van Jeru zalem inspecteerden. Er werd nie mand gewond. Een der waarnemers kol. Millet, is de opvolger van de Franse kolonel André Serot, die op 17 September met graaf Bernadotte werd vermoord. ARABIEREN GEWAGEN VAN JOODSE GEVECHTSHANDE LINGEN. Volgens berichten uit Amman zouden Joodse strijdkrachten Zater dagavond de Damascus- en nieuwe poort van Jeruzalem met raketten, mortieren en handgranaten hebben aangevallen. Ook zouden Joodse troepen het vuur geopend hebben op de weg van Jeruzalem naar Je richo. BURGEMEESTERS TREDEN AF. Inmiddels zijn verleden week twee Berlijnse burgemeesters afgetreden, n.l. Erwin Bennewitz, burgemeester van Treptou, en Ernest Griesch, burgemeester van Friedrichshain. Beiden zijn sociaal-democraat en hebben hun ontslag ingediend we gens „voortdurende inmenging der Sovjets". SAMENZWERING TEGEN SIAMESE REGERING? De Siamese politie heeft ingegre pen met betrekking tot hetgeen van officiële zijde „een groot complot om de regering met geweld omver te werpen" wordt genoemd. Een woordvoerder der regering deelde Reuter mee, dat de regering sedert lang van het bestaan de „sa menzwering" had geweten, maar dat de arrestaties doelbewust waren uit gesteld tot Vrijdag „de dag, waarop de samenzweerders hun coup had den bepaald". Voor zonsopgang zijn de als samenzweerdei's aangeduide personen gearresteerd. Onder hen bevinden zich een aantal ambtenaren en legerofficieren. De regering Piboel Sonkram, is, zo meldt Reuter nader, op twee April na een militaire staatsgreep aan het bewind gekomen. Reeds vroeger is bekend gemaakt, „dat in het gehele land" communistische en andere destructieve elementen gearresteerd zouden worden. ARRESTATIES IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Volgens de onder Amerikaanse controle staande radio Rias in de Amerikaanse zone van Duitsland zijn 13 mensen in Tsjechoslowakije gearresteerd, onder wie twee Rooms Katholieke geestelijken, die leden zouden zijn van de katholieke sport vereniging „Orel". Zij worden beschuldigd van een samenzwering tot het doden van de communistische eerste minister, An- tonin Zapotocky. De samenzweer ders werden ook beschuldigd van het distribueren van anti-commu nistische vlugschriften, en het he1/- pen van mensen bij ontsnappings pogingen uit Tsjechoslowakije, zo verklaarde de radio. „Het is mije een behoefte allen van harte dank te zeggen, die in zo ve lerlei vorm getoond hebben, mee te leven met mijn beëdiging en inhuldi ging. Het zeer grote aantal gelukwensen uit Nederland, de Overzeese Gebieds delen en het buitenland, maakt het practisch niet mogelijk, ieder persoon lijk te bedanken, zoals.' ik zo gaarne had gedaan, doch U moogt ervan overtuigd zijn, hoezeer deze dingen ons allen goed hebben gedaan en ons gesterkt hebben, waardoor de voor bije, weken voor ons onvergetelijk werden". £en koAAe.it „Schenk genadig, bidden wij Heer, aan Uw gelovigen kwijtschelding en vrede, opdat zij van alle zonden ge reinigd worden en U met een gerust geweten dienen". In dit „Gebed" (Collecta) van de Mis op de 20ste Zondag na Pinkste ren (gisteren) wordt in slechts enkele regels kernachtig gezegd, wat de eigenlijke vrede is: God dienen met een gerust geweten; en. wat het mid del is om die vrede te bereiken: kwijtschelding van de zonden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1