Mensen in hun Patiënten halen zich de dood op 't lijf Doodstraf geëist tegen beruchte politiemannen Mei hamer en troffel VRIJDAG I OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT DE PARABEL VAN HET INTERNATIONALE HOTEL VOOR HET EERST VAN ZIJN LEVEN met een veilig dak bo ven zijn hoofd, sliep Ahasverus in het hotel ..De Steenrots" als een roos. De storm, die wij, op het terras zit tend, zagen naderen had zich ontke tend' tot een orkaan, die bulderend en gierend rond het gebouw sloeg en verwoede pogingen deed het in een onstuimige omhelzing van de rots te slingeren. „Waart ge niet beangst?" vroe gen wij, bij het weerzien anderdaags. Integendeel. Hij had zich tegen alle nachtelijke gevaren beschermd geweten. Enkele malen was hij uit zijn diepe slaap tot een lichte slui mering opgerezen, vermoedelijk echter niet door het rumoer buiten-, maar wel door het drukke gepraat binnenshuis. „Men zou in een 'sanatorium des nachts meer stilte moeten betrach ten" meende Ahasverus. HET WAS NIET MOEILIJK, hem de oorzaak van deze nachtelijke stoornis te verklaren. Het hotel is zo hoog op de rots gelegen, dat wanneer de zon aan de ene zijde on dergaat, zij aan de andere zijde weer op komt. Dientengevolge is het hotel het etmaal rond in vol bedrijf. Waar Ahasverus overnacht had in de afdeling displaced persons, die uit alle delen van de wereld zijn sa mengebracht en ieder op zijn eigen tijd verzorgd wenste te worden, kon deze bedrijvigheid inderdaad wat hinderlijk zijn geweest. „Wordt iedereen hier op zijn wen ken bediend?" vroeg hij verwon derd. „Men stelt alles in het werk, om het de gasten aangenaam en huise lijk te maken. Van paviljoen-bouw zelfkennis bezit van zijn eigen zie kelijkheid, komt er niet toe genezing te vragen. Juist o.p dat vragen, met aandrang is de gehele kuur geba seerd. Men noemt dat bidden Kijk nu niet de andere kant uit, Ahasverus Wie bidt wordt za lig, wie niet bidt, gaat zeker verlo ren." „Dus het bed en het gebed. Wor den nog andpre geneesmiddelen toe gepast?" ,Een dieet, daarin bestaande, dat men zich op gezette tijden vm lek kernijen onthoudt. Een weelderig bestaan is voedingsbron van 'ailer- hand kwalen. Men moet, voor behoud van de gezondheid, bij tijd en wijle zich iets weten te ontzeggen. De voorschriften dienaangaande zijn na de hongerwinter erg licht, maa- de patiënt wordt dringend aanbe'M- len zichzelf niet in alles zijn zin te geven. Ook hoort tot de bevoegd heid van de geneesheren de patiën ten, die hem met een berouwvol hart, hun ziektetoestand bekennen, van hun ziekelijkheid genezen te verkla ren. Het bruiloftskleed, dat hier en daar besmeurd en bezoedeld was, toen zij de spreekkamer binnengin gen, schittert weer van reinheid als zij, stralend van vreugde, de deur uitkomen. „Maar dan verontreinigen ze 'het weer opnieuw!' zei Ahasverus. „In vele gevallen ja. Iedereen is in sterke mate voor ziektekiemen ontvankelijk. Maar ge zult toege ven, dat als het bruiloftskleed nooit gereinigd werd, het bij velen on toonbaar zou zijn van vuiligheid. Nu is het zo dat men niet aan de ge meenschappelijke maaltijd kan deel nemen, zonder een smetteloos brui loftskleed te dragen. Een klein vlek je kan men er zelf berouwvol '- '"r - ije Kan men er zen oerouwvoi ai- is de directie, op grond van - p0etseil) maar zwarte vlekken wor- tuten, geenvoorstander. Binnen het gebouw echter kan iedere natie haar peultjes doppen in de eigen afde lingen,'met inachtneming van de al gemene richtlijnen. Deze nationale afdelingen hebben ieder hun eigen directie, van oudsher bestaande uit toezichthouders of 'episcopoï, (welk Griekse woord in het Nederlands tot bisschoppen is verbeterd). De natio nale directies houden nauw contact met de centrale directie, doch be zitten zeer veel vrijheid om binnen de grenzen hunner afdelingen, de be stuurszaken te bedisselen naar ieders volksaard. Als het u niet vermoeit, kunt ge u daarvan overtuigen." Achtereenvolgens door liepen WIJ de Franse afde ling waar de „Franse slag" mode was, de Belgische, die er, door een Hollands oog gezien, vrij slordig uit zag, de Hottentotse, die het met. primitieve middelen opknapte en ten slotte de Noord-Amerikaanse, welke glom van nikkelen versieringen en hygiënische tegelwanden. In de meeste afdelingen was een schreeu wend gebrek aan geneesheren en verpleegsters vooral in de Franse. Om in deze nood te voorzien had de centrale directie goedgevonden, dat ook gewone patiënten, die daartoe een kleine voor-opleiding hadden genoten bij de verpleging werden ingeschakeld. Zij vormden, in ieders afdeling, de Katholieke Actie. De voornaamste taak blijft echter weg gelegd voor de geneesheren, die daar toe niet alleen een vakstudie heb ben gevolgd, maar bovendien een speciale wijding hebben ontvangen, een onuitwisbaar stempel, dat hun' wordt ingedrukt door handoplegging der „episcopoi". Sinds de stichting van het hotel op de Steenrots is door een onafgebroken keten van hand opleggingen de bevoegdheid overge dragen van eeuw op eeuw, van volk op volk. „En van vader op zoon", dacht Ahasverus. Wij konden een .glimlach niet on derdrukken De geneesheren, en ook de verpleegsters, in het .hotel „De Steenrots" hebben zich tot eeuwige maagdelijkheid verbonden, om zich, van huiselijke beslommeringen vrij, des te beter aan hun heilzame taak te kunnen wijden. Ook nog om een andere reden, waarover echter later. T^ERWIJL WIJ AL PRATEND 1 DOOR DE BREDE GANGEN en hallen van de nationale afdelingen liepen, ontmoetten wij vele duizen den en millioenen gasten die er al len zeer opgeruimd en levenslustig uitzagen. „Met de ziekte van de patiënten schijnt het nogal los te lopen!" merkte Ahasverus op. „Inderdaad: schrnt het. Zij zijn allen ziek of voor ziekte in hoge mate vatbaar. Het Is al een groot succes voor de geneesheren, als de patiën ten er zelf van overtuigd zijn zwak in hun schoenen te staan. Weliswaar zijn ze door het bad van de ergste besmettelijke ziekte gereinigd, maar de gevolgen van die besmetting blij ven in het lichaam nawoelen en vereisen een stipte medische vèrzor- ging. De man, die daar zo fier als een haan aan komt stappen, heeft last van buien van hoogmoed. Die daar iri een hoekje zijn hoofd staat te krabben, lijdt aan schurft en schaamt zich ervoor. De vallende ziekte is nog de lichtste van alle kWfc'^a want met vahen en opstaan bereiken de meesten het nog ver". „Is de kuur, die zij moeten vol gen, voor allen gelijk?" „Wat zal ik u zeggen het sysceem van genezing is in het gehele hote1 hetzelfde, maar ieder geval w„rdt afzonderlijk bezien. Ge kunt dat veilig aan de geneesheren overla ten, die over een ervaring van 2000 jaar beschikken. De kuur begint met de patiënten de overtuiging in te pompen, dat zij ziek zijn. Immers: ,De gezonden hebben geen genees heer nodig". Wie niet 'een nederige den verwijderd door de geneesheren, die daartoe speciale machtiging heb ben: „Wat gij gebonden zult hebben óp aarde, zal ook in de hemel ge bonden zijn. Wat gij ontbonden zult hebben op aarde, zal ook in de he mel ontbonden zijn." ,Zoudt ge me de eetzaal kunnen tonen?' „Helaas, gij hebt geen bruiloftskleed aan. Ik zal er een ander maak over vertellen. Gij begrijpt, dat de ge zamenlijke maaltijden in het gene- zings-proces een uiterst belangrijks plaats in nemen. Alleen degenen, die hun kamer niet kunnen verlaten, worden op bed gespijzigd. Het lijden van de doodzieken, die op het punt staan via het dakterras het hotel te verlaten, wordt verzacht doordat de geneesheren als barmhartige Sama ritanen hen zalven met olie. Dat is de laatste weldaad, die de verheven Stichter en Bouwer van de Steenrots voor zijn gasten heeft weggelegd". GOED HEB BEGREPEN" verrastte ons Ahasverus „worden met uiterlijke geneesmiddelen inwen dige of geestelijke ziekten verhol pen". „Gij hebt de parabel zeer goed .begrepen. Zoals de Christus is ver schenen in een Lichaam en een Ziel, zoals de Kerk, zijn Bruid uiter lijk' zichtbaar is en inwendig leeft, zoals een mens is samengesteld uit stof en geest, zo heeft Christus ook gewild en nuttig geacht, dat onder uiterlijke tekenen onzichtbare gena de wordit gegeven, waardoor de ziel wordt genezen en van versterkende middelen voorzien. Dat is de nor male weg der genade-verstrekking. Maar de genade-toevloed is zo ver bijsterend, ja oneindig groot, dat b.v. een simpel, doch hartelijk en welge meend gebed nooit onverhoord blijft. Doe daar uw voordeel mee Ahas verus!" „Onbegrijpelijk blijft me echter", hield de eeuwige zwerver vol „dat de bewoners van het hotel, die zoveel sacramenten ontvangen, niet veel gezonder zijn. dan degenen, die er buiten blijven". z ,,U vergist zich in die zin, dat vele bewoners van de Steenrots een hei ligheid en opofferende liefde verwer ven, die in zulk een graad daarbui ten zelden of nooit voorkomt. En wat de massa betreft. Hebt ge op het gedrag van vele patiënten gelet? Niet zodra hebben ze een geneesmid del tot zich genomen, of zij gaan op de tochit staan, sommigen wagen zich bij noodweer tot aan de rand van de brede weg. Verwacht ge veel heil van een aards medicament, als de koortslijder uit zijn bed springt en in een hagelbui gaat wandelen?" „Hij haalt zich met medicament en al de dood op 't lijf!" „Zo handelen ook alle hotelgasten, die tegen de raad der geneesheren in zich bloot blijven stellen aan het verderf der wereld". MGR. BOUTER NAAR AMERIKA. Z.H. Exc. Mgr. W. Bouter, bis schop van Nellore (India), zal vol gende week per K.L.M. naar New York vertrekken, om in de V.S. over zijn missiegebied en India te spreken. Kort voor Kerstmis zal hij in Nederland terugkeren en in Fe bruari naar Nellore vertrekken. Twee kinderen gedood BRUGHEK SLOEG DICHT. Te Gorinchem gebeurde gisteravond een merkwaardig en "zeer ernstig on geval, dat aan twee kinderen bet le ven kostte. Een afsluithek van de juist weer dichtgedraaide Visbrug sloeg, doordat de brug enigszins door zakte toen er een vrachtauto opreed, plotseling dicht en duwde twee kin deren, die naast de vrachtauto lieden, er onder. Beide kinderen werden op; slag gedood. Het waren de vijfjarige Pieternella Prudon en de zesjarige Huibert Verhoevlen, beiden wonende te Gerinchem. Restaurautie Friese kerken. Van het Nederlands Hervormd kerkje te Eestrum in Friesland is de toren ge restaureerd. Thans wordt het kerkje, daterende uit omstreeks 1230, onder handen genomen. De restauratie gi schiedt onder toezicht van Rijks monumentenzorg. DENEN HADDEN AUTO-ONGELUK Drie zwaar gewonden. Gistermorgen reed op de Rijksweg LochemZutphen een Deense per sonenauto met grote snelheid tegen een boom. De bestuurder, de heer Ta- ge Priess uit Kopenhagen, was, waar schijnlijk door het springen van een band, de macht over het stuur kwijt geraakt. Verder zaten in de wagen mevr. Else Priess en de heren John Fridthoff en Arthur Ellestrup, even eens uit Kopenhagen. De drie man nelijke leden van het gezelschap wer den zwaar gewond. Aanvankelijk werden twee van hen te Zutphen, de derde te Lochem in een ziekenhuis opgenomen. Later werden zij naar het ziekenhuis te Enschede overge bracht. Ook mevr. Priess, die vermoe delijk een lichte hersenschudding heeft opgelopen, vertoeft daar. SLACHTOFFERS ONBEWAAKTE OVERWEG. Gisterenmiddag is op de onbe waakte overweg in de spoorlijn AmersfoortApeldoorn een vracht auto door een passerende trein ge grepen en totaal vernield. De beide inzittenden van d,e vrachtauto wer den ernstig gewond. SLECHT VOORBEELD DEED SLECHT VOLGEN. Twee dames uit Castricum gingen gisteren samen winkelen in Amster dam. Toen de politie hen gistermid dag arresteerde bleken zij in een kof fer en een tas voor ruim 400 gulden gestolen ondergoed parfum, speel goed, kousen, sokken, leren-tabaks zakken, flanel en een tafellaken te hebben: de oogst van bezoeken aan verschillende Warenhuizen in de stad. Motief? „Ach'', zeiden de dames te gen de rechercheur die hen arrest0f>r- de, „wij hadden 's morgens een vrouw zo handig zien gappen, dat wij bij het koffiedrinken besloten het ook maar eens te proberen. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage is het proces gevoerd tegen Leo Poos en Maarten Slagter, twee voormalige Haagse politie-amb- tenaren, die tijdens de bezetting een meedogenloze strijd hebben gevoerd tegen het Nederlandse verzet; tien tallen verloren daardoor in Duite con centratiekampen of voor een vuurpe loton het leven. Zij hadden o.a. luite nant-generaal jhr. W. Roëll die la ter ter dood is veroordeeld, doch aan die dood wist te ontsnappen ge arresteerd. De beide verdedigers hadden ver dachten fin de steek gelaten zonder het Hof hiervan bericht te zenden. De President sprak hierover zijn ver ontwaardiging uit en zeide tegen hen een aanklacht te zullen indienen bij de Raad van Toezicht en Discipline. Mej. mr. I. Boon had zich op het laat ste ogenblik bereid verklaard de ver dediging op zich te nemen. Een aantal getuigen deed medede lingen over het oprollen der O.D.- groepen, waarin verdachten een werkzaam aandeel hadden gehad en waardoor tientallen vaderlanders het leven hebben moeten laten voor het executiepleoton. Ook kwam aan het licht, dat zij Duitse onderscheidingen hadden ont vangen voor hun aandeel in 't „Eng- land-Spiel". De procureur-fiscaal, mr. de Gruy- ter, ving zijn requisitoir tegen Poos en Slagter aan met de opmerking, dat van de Nederlandse politie-beamb- ten, die tijdens de bezetting voor de Duitsers hebben gewerkt, er geen zijn, die de vijand op zulk een effec tieve wijze en in zo'n grote omvang hulp hebben verleend als de verdach ten Poos en Slagter. Het dossier, waarin een ontstellend aantal feiten is verwerkt, is waarschijnlijk het grootste dat door een Bijz. Hof in be handeling is genomen. Met betrekking tot de medewer king van verdachten aan het Eng- land-spiel merkte de proc.-fisc. op, dat de taak van het veelal door ver dachten gevormde ontvangst-comité daarom zo belangrijk was, omdat het verdere verloop, ja zelfs het be staan van het E.-spiel afhing van een juiste beantwoording van enige be langrijke vragen door de afgeworpen agenten, zolang deze zich nog in vrij heid, onder illegalen waanden. Indien de verklaring van Lauwers, dat hij voor de Duitsers geseind heeft met een veranderde „securyty check" juist is, zou de Engelse dienst hebben moeten of kunnen bemerken, dat hij in handen van de vijand was. Wat hiervan zij, van hieruit kan het niet worden beoordeeld, in elk geval is aan de Nederlandse mil. inlichtin gendienst nimmer gemeld, dat er iets aan de checks haperde. Enige con trole van Nederlandse zijde kon daarop niet worden uitgefoel'end, aan gezien de berichtendienst geheel in Engelse handen was. Verdachten bleken af spoedig een paar zeer waardevolle en zelfs onver vangbare krachten voor de Sicher- heitspolizei te zijn. De grote waar dering van de Duitsers voor het werk van verdachten bleek duidelijk hun buitengewoon snelle bevorderin gen en de hun toegekende, voor Ne derlandse politie-beambten unieke, Duitse onderscheidingen. De proc.-fisc. achtte ondanks de kennelijk leugenachtige verkla ring van mr. Hamer, aannemelijk, dat deze de verdachten heeft aange spoord om hun best voor de Duitsers te doen, maar dit neemt niet weg, dat zij door hun instelling en geble ken bereidheid om Duitse belangen te dienen, voor de detachering bij de Sipo werden aangewezen en dat zij hun taak aldaar dadelijk en blijvend met de grootste ijver en toewijding hebben vervuld, waarbij zij er alleen op uit waren om ze snel mogelijk promotie te maken. De schuld van verdachten, die zich beide lange tijd met hun volle per- i voor de vijand hebben ingezet, is vrijwel gelijk. Alleen is het persoonlijk optreden van Slagter tegenover arrestanten ongunstiger geweest (mishandelin- ;en). De houding van verdachten is niet gunstig, zei mr. de Gruyter; zij zijn glashard en tonen geen spoor van medegevoel of berouw. De gevolgen van de handelingen van verdachten zijn verschrikkelijk geweest. Uit puur eigen belang heb ben zij het leven van talloze strij- ders voor de goede zaak op het spel gezet. De dodenlijst, waarbij ver dachten betrokken zijn, telt wel 200 namen. Daarnaast komen nog al die genen, die door toedoen van verdach ten lange tijd van hun vrijheid be roofd zijn gèweest en in Duitse con centratiekampen de grootste ellende hebben moeten ondergaan. Onnoemelijk is het leed, dat zij heb ben veroorzaakt. Voor een lange reeks van landver- raderlijke daden met zulke ver schrikkelijke gevolgen pést slechts de zwaarste straf, aldus mr. de Gruy ter. LEVENSLANG VOOR RAATGEVER. De ex-hoofdredacteur van „Het Na tionale Dagblad", de N.S.B.-er J. Raatgever uit Bilthoven, hoorde gis teren, toen hij voor de tweede maal voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht terechtstond, een levenslange gevangenisstraf tegen zich eisen. Het waren vooral de minderwaardi ge praktijken, die Raatgever in dienst van de Landwacht leverde, welke de procureur-fiscaal tot het eisen van een dergelijke zware straf deden be sluiten. Zoals reeds op de eerste zit ting gebleken was, had verdachte een voorname rol gespeeld bij acties in de omgeving van Utrecht. Bij zijn verdediging merkte Raat gever op, dat hij de propagandistische hoofdartikelen, welke hij voor zijn N.S.B.-dagblad schreef, niet als gear, gumentee'rde propaga'nda had bedoeld. Hij scheefze „voor hen, die reeds overtuigd waren". Overigens was ver dachte inmiddels van inzichten ver anderd. Hij nam het daarom de pre sident kwalijk met artikelen aan te komen, welke verdachte zes jaar ge leden geschreven had Toen de president vroeg wat de be weegredenen van Raatgever waren tot zijn heilloze journalistieke werk, antwoordde verdachte, dat hij op aan drang van Mussert begonnen was. Tegen de ex-landwachters, die ge lijk met Raatgever terechtstonden, eiste de procureur-fiscaal achtereen volgens: tegen H. Oppelaar te Utrecht levenslange gevangenisstraf; tegen A. Jeroense tien jaar; tegen G. van Ra vens waay te Harmeien twaalf jaar met aftrek, tegen F. de Munk te Alk- maat twaalf jaar, allen met aftrek van preventief. *7O, OUWE HEER, kun je het taxeren nog altijd niet laten?" Hij keerde zich om, de reeds grijzende bou wer en schudde mistroostig van neen. Eigen lijk was hij geen bouwer, zoals men dat in bouw vakkringen noemt. Hij was meer een bouwvakpatroon, die ook wel eens grasduinde op het gebied van huizen bouwen en in op dracht had hij in vroeger jaren reeds menig huisje neergezet, dat er wezen mocht. Nu niet meer. Wie kan er nu nog aan denken om een huis te laten bouwen; in deze tijd van mate- riaalschaarste, hoge kosten, ambtenarij en la ge huren. ,Neen, zei hij, ik sta zo maar eens te kij ken. Ik zag dat huis en hij duidde het met een hoofdknikje aan en dacht zo bij mezel- ve; toen bouwden ze toch heel wat beter en solieder dan tegenwoordig. Ik bedoel dan: voor de oorlog, want nu ligt de bouwerij helemaal plat. Ik ken dat huis; mijn collega X. heeft het destijds nog gebouwd en ik zei tegen hem: jongen, dat is veels te goed; daar verdien je geen rojecent aan. Kan me niet schelen, zei hij toen, ik heb er nou eenmaal aardigheid aan, om een goed product af te leveren. Ja, zo ging dat vroeger, meneer. Toen had je vak mensen, die hart voor d'r werk hadden en wier vakmanseer het te na kwam om slordig of half werk af te leveren. Het v.akmanschap is in de laatste jaren aardig achterop geko men; tegenwoordig is het: hoe verdien ik er het meeste aan? Revolutiebouw noemen ze dat". „Je hebt m'n vader nog wel gekend, meneer. Die kon zich van plezier in de handen wrijven als hij een lekker partijtje hout uit Zweden kreeg, goed gewaterd en wat wij noemen fijn jarig en fijndradig. Als 'hij een huis moest zetten, dan liet hij de" timmerman 's winters de deuren, ramen en kozijnen maken gre nenhout voor het buitenwerk en vurenhout voor het binnenwerk en in het voorjaar begon hij met de bouw. Dan had het huis in de zomer gelegenheid om goed te drogen en in de herfst konden de mensen erin trekken. Tegenwoordig mag je blij zijn, als je een ku bieke metertje hout krijgt toegewezen en vraag dan maar niet wat dat voor hout is. De boomsappen zitten er dikwijls nog in. En nu moet u eens kijken naar die stenen. Dat is nog van het echte materiaal; gemaakt van uiterwaarden-klei. Als zo'n muur goed ge metseld is, dan heb je een dekselse toer om daar een gaatje in te krijgen. En die muren zijn niet vochtig ook. De laatste jaren maken ze overal stenen van, wat klei uit een weiland met wat zand erdoor en klaar is Kees. Tik er maar 'ns met een hamer tegen en de stukken vliegen eraf. En het vocht zit even dik van binnen als van buiten op de muren. Als u een droog huis hebt, mag u van geluk spreken. Half Leiden is vochtig, meneer". „Ik dacht, zei ik, dat er met een spouw muurtje toch wel wat tegen te doen was?" „Zeker, tegen de regen en zo. Maar niet te gen het grondvocht. Je zit hier zó in het grond water en als er dan geen trasraam of zo iets is aangebracht, dan trekt het water door de steen tot boven in de goot toe. Een trasraam is een klinkerlaag onder de muur, stenen, die geen water opnemen en het dus ook niet door laten. Maar daar kijken ze tegenwoordig niet naar. Er is geen aardigheid meer aan". „Toch moest je eigenlijk volop werk heb ben, merkte ik op. Er is genoeg te doen met al die woningnood. Neem nu eens Leiden. Hoeveel woningen zijn er niet te kort en hoe veel worden er bijgebouwd?" „Och, meneer, je bent afhankelijk van wat Wederopbouw je toewijst. Iedere stad' krijgt een bepaald quotum en daar moet je mee rond zien te komen. Je mag om te beginnen al geen groter huis bouwen dan van 500 M3; daarvoor krijg je 8 M3 hout toegewezen, wat zelfs voor een woning van 500 M3 veel te weinig is. Het gevolg is, -dat ze alle mogelijke capriolen ma ken om maar hout uit te sparen. Tussenvloe- ren van gewapend beton en zo". „Dat is tenminste brandvrij!" zei ik. „Ja, dat is nu precies ook het enige voor deel van zo'n vloer. Maar probeer er maar 'ns een lampje aan te hangen Bovendien wordt ook veel lichter materiaal gebruikt, zoals board, en dat is helemaal niet brandvrij. Nee, geef mij maar balken, tengels, riet en stucadoorsspecie. Maar ja, die vin^ je in oude huizen en die zijn niet modern. Modern is licht en dicht, je hebt grote ramen en veel licht, maar ik kom er 's Winters liever niet op visite!" „Nu ja, zei ik, ik zit 's winters ook liever warm; maar je moet nu eenmaal roeien met de riemen die je hebt. Maar wat ik nog niet goed begrijp is dit: „waarom zijn er niet meer par ticulieren, die een huis laten zetten, al is het dan duur en al is het dan maar licht en dicht, alleen maar om zelf een dak boven hun hoofd te hebben bij de tegenwoordige woningnood? „Practisch onmogelijk, meneer. Je moet al aardig wat kapitaal hebben om een huisje neer te zetten. En om een hypotheek hoef je niet aan te komen. De bank geeft niet meer dan 70 van de verkoopwaarde en die staat in geen verhouding tot de bouwkosten. Alles even duur: een deur kostte vroeger 4. 18.een kubieke meter hout kwam je vroeger op 'n 45.nu op 180.kalk zandsteen was vroeger 10.per duizend, ni zo om en nabij 43.De lonen zijn allemaal gestegen, terwijl de arbeidsproductie nog al tijd geen 100 is. En zo ga je maar door. Om nog niet eens të spreken van de ambtelijke weg, die je door moet worstelen en waar geen einde aan komt. Neen, het zijn tegenwoordig practisch alleen de Bouwverenigingen, die kunnen bouwen met steun van de overheid". „Geeft de overheid dan geen subsidie of zo iets?" „Ja, kijk 'ns. Je hebt de werkelijke bouw kosten en de rendabele kosten, waartussen nogal een groot verschil is. Neem bijvoorbeeld nu eens aan, dat je een huisje bouwt voor 12.000. De rendabele kos ten zijn gebaseerd op de huur, die je van dat huisje kunt vragen, en deze huur is vastge steld door het Prijzenbureau. Aan de hand van de huuropbrengst bereken je de verkoopwaar de en die komt dan laten we zeggen: op on geveer 4.800. Dat' is een nadelig verschil van 'n dikke 7 mille. Van dat verschil vergoedt de overheid de rente. Tenminste voor de eerste tien jaar; daarna bestaat de mogelijkheid, dat de overheid de gekapitaliseerde rente ver goedt". „Waarom pas over 10 jaar?" „Omdat de huurprijzen waarschijnlijk in die tussentijd wel zullen worden verhoogd en naarmate de huren stijgen vermindert het ver schil tussen de werkelijke bouwkosten en de rendabele bouwkosten. Wanneer het verschil nu reeds werd vergoed, zouden de bouwers straks een winstje gemaakt hebben. Maar ja, wie kah het zolang uitzingen? Op die basis kan een particulier er bezwaarlijk aan denken om zelf te gaan bouwen. En toch moet het daar naar toe, willen we er weer boven op komen; anders raken we nooit uit de misère". „Ja, misère is het en misère zal het voorlo pig nog wel blijven. Misschien dat Marshall wat uitkomst biedt...." „Tja, wie weet....?" Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland, het geen belast is met de uitvoering van het zgn. groentencontract ten behoeve van de Duitse burgerbevol king, heeft bepaald, dat herfst- en wintergroenten niet meer per vrachtauto verladen mogen worden in verband met de te hoge vracht kosten. De verlading van kool, bie ten, peen en uien mag derhalve al leen nog maar per wagon geschie den. Bovendien is er voor de uit voer van al deze producten naar Duitsland een zodanige regeling ge troffen, dat in een meer geregelde uitvoer over de gehele periode is voorzien en de Duitse markt niet onnodig wordt verstoord. DE POSITIE VAN DE NEDERL. ZUIVELBEREIDING. In een uitzending, voorbereid in sa menwerking met de afdeling voor lichting van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, zal de heer dr. ir. P. N. Boekei, di recteur van het zuivelwezcn van ge noemd ministerie, tevens rijks-zuivel- inspecteur, op Maandag 4 October a.s. te 19.45 uur via de zender Hilver sum 1 een radiocauserie houden over het onderwerp: „de positie van de Ne derlandse zuiverbereiding". KOELHUISHARING EEN CENT DUURDER. Volgens de bij het begin van de haringteelt 1948 getroffen regelin gen mag met ingang van 1 October tengevolge van de kosten van op slag voor gezouten koeihuismaatjes- haring een cent extra worden be rekend, zodat dan de maximum- consumentenprijs per stuk komt op 9 cent, respectievelijk 11 cent schoongemaakt. r.T.T. SCHRAPT DE HALVECENT. Met ingang van heden worden de posttarieven, die op een halve cent eindigen, naar beneden afgerond tot hele centen. VERMIST BOOTJE IN SCHEVENINGEN TERUG. Gisteravond omstreeks half zeven is het zeilbootje „Lucky star", dat sinds Maandag vermist werd doch gisteren door de trawler IJm. 204 werd waargenomen, te Schevenin- gen teruggekeerd. Alles was wel aan boord.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5