Gevaarlijker dan de coloradokever vrijdag 1 october 1948 DE LEIDSE courant eerste blad pagina 3 UIT DE OMGEVING leiderdorp Postbesteller Zandbergen met pen sioen. De heer F. Zandbergen gaat vandaag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de P.T. T. als besteller met pensioen veria ten. In 1913 werd de heer Zandber gen onder de toenmalige directeur van het postkantoor Leiderdorp, de heer Verhagen, aangesteld als bestel Ier. In die 35 jaar is er veel veran derd. Het postkantoor Leiderdorp werd o.a. opgeheven en hiervoor kwam in de plaats een hulpkantoor van Leiden, met gevolg, dat de func tie van directeur kwam te vervallen en hiervoor in de plaats kwam een kantoorhouder. De heer Zandbergen veranderde echter niet, maar steeg daartegenover in aanzien bij zijn su perieuren en bij de bevolking van Leiderdorp. Hij verrichtte vele ma len de functie van kantoorhouder, wanneer deze wegens ziekte of va- cantie niet aanwezig kon zijn. Zijn omgang met de bevolking was zeer goed en hij is steeds een vraagbaak geweest voor velen. Veel lief maar ook veel leed heeft hij onbewust bij de bevolking thuisbezorgd. Niemand nam hem dit kwalijk, want dat bracht zijn functie nu eenmaal mede. Gisteravond vond het officiële af scheid plaats. Hierbij was aanwezig de directeur van het postkantoor Leiden, die de heer Zandbergen har telijk dankte voor de grote diensten aan het Staatsbedrijf der P.T.T. be wezen, waarbij hij hem overhandig de de oorkonde van het staatsbe drijf, alsmede een enveloppe met inhoud. Ook de burgemeester van Leiderdorp sprak de scheidende functionaris op zeer hartelijke wijze toe en sprak hierbij de wens uit, dat Zandbergen nog vele jaren, zoals voorheen, op verenigingsgebied in Leiderdorp werkzaam mag zijn. Ook wij wensen de heer Zandbergen nog vele jaren een welverdiende rust. LEIDSCHENDAM K.A.B. Gisteravond heeft de af deling alhier van de Kath. Arbeiders beweging een begin gemaakt met het voor deze winter ontworpen program ma. In een uitvoerig openingswoord schetste voorz.Langeveld het onastaan en de resultaten van 60 jaar K.A.B. Na het strijdlied en enige muziek nummers van „St. Cecilia" deelde de voorz. mede, dat hier is opgericht een vereniging van katholieke arbeiders vrouwen die op 27 Oct. a.s. een ge combineerde vergadering met de K. A.B. zullen houden. In verband met het 40-jarig bestaan van de afdeling in 1P51 stelde de voorz. voor, dat ieder lid per jaar 1 gulden zal bijdragen voor het welslagen van dat jubileum. Verplichtend is deze bijdrage niet. Alle aanwezigen gingen met deze vrij willige bijdrage accoord. Het jaarlijk se Bondsfeest zal ditmaal gehouden worden op 23, 24 en 25 November a.s. Na de pauze was het woord aan hoofdbestuurslid, de heer de Lange. Geboren: Wouterus, z. van P. J. van Leeuwen en Th. M. Warmerdam; Johannes Arend. z. van J. Markus en Th. C. Heijnen; Marinus Arnoldus, z. van G. de Groot en J. M. Spaan; Martinus Maria, z. van Th. G. van Heiningen en J. C. Vincenten. Nico laas Stephanus Johannes Maria, z laas Stephanus Johannes, z. van St. J. van Leeuwen en C. J. van der Maat; Leonardus Maria, z. van A. L. Hooij- mans en C. W. de Haan; Lambertus Johannes Maria, z. van W. J. O ver vliet en M. M. Remmerswaal. Mari nus Hendrikus Cornelis, z. van M. L. Waaijer en M. J. van Veen; Petronella Teodora Maria, d. van H. Overdevest en A. M. Verhagen. LISSE HARDDRAVERIJ. Woensdag in de namiddag begon het jaarlijkse harddraverijfeest in de gemeente Lisse met de opening van de daaraan verbonden kermis. Donderdagmiddag waren volgens het programma 37 paarden voor de draverij aanwezig. Bij het rijden bleek, dat niet aanwezig waren Ca lumet Don Juan, Juggler en Johan na N. In de eerste omloop vielen af Al- louez, Leo O., Fiat V, Abdullah Scott, Luxor, Diphias, Fez van Sil- ladar, G. de Mascotta, Kalumet As- hit, George Wilkes, Gonny D., Eve ning Star, Akron B., King Spencer, Leonidas en Baron Havester. In de omloop waren niet minder dan 4 kampritten te verrijden. De tweede omloop ving aan met 19 paarden. Hierin was de strijd he vig en spannend, hetgeen wel uit de vele kampritten, een vijftal bleek, terwijl Lucky Fanfare en Johanna M. met een dead heat er ditmaal over deden alvorens het pleit in het voordeel van Johanna M. werd be slist. In de tweede omloop vielen uit de navolgende paarden: Harold Mc G., Jay Mc Gregor, Dutch Hannover, Lucky Fanfare, Johannes, Harras, Limbus, Frans, Hennie Rolls. De derde omloop met 10 paarden was nog spannender, omdat hierbij eveneens verschillende kampritten waren. Edelman moest in 3 ritten zijn meerdere erkennen in Hendrika D., terwijl Klazina Ashit in 2 ritten de meerdere bleef van Excehanter Brewei". De strijd tussen Johanna M. en Laetare A. was na een dead heat eerst in drie ritten beslist ten gun ste van Johanna M. Ju Ju en Miss A. bekampten elkaar eveneens in drie spannende ritten, waarvan Miss A. de winnaar'werd. Jim Wilkes ver sloeg Eduard Anville gemakkelijk in 2 ritten. Uit de vierde omloop kwamen in de finale Miss A.; Johanna M. en Klazina Ashit. De vierde prijs welke in deze omloop viel werd gedeeld tussen Hendrika D. en Jim Wilkes. In de beslissende omloop versloeg Miss A. zowel Klazina Ashit als Jo hanna M., zodat Miss A. winnaar werd van de courses. Het bestuur deelde voorts mede, dat de tweede en derde prijs gedeeld werden door Klazina Ashit en Johanna M. Lisse heeft nog nimmer zulk een groot aantal paarden op haar drave rijen gehad, terwijl de spanning er tot het eind in bleef. Geboren: Tekela M., d. van G. W. Baars en G. C. J. Beijk; Leen- dert G., z. van P. Boogerd en G. van der Horst; Gerarda M., d. van J. de Kuijper en M. A. Hoogkamer; Jac queline, d. van H. van Luinen en D. Kersten; Petrus G. W., z. van P. van Graas en P. M. Grimbergen. Ondertrouwd: M. H. van de Poll 26 jaar en M. J. van Dijk 26 jaar; W. C. van Es 25 jaar en T. de Groot 19 jaar; A. L. Mesman 33 jaar en A. M. van der Lans 31 jaar. Getrouwd: C. J. van den Berg en J. C. de Klerk, Overleden. Jenneke Zegerdina Paauw, 16 jaar. NOORD WIJK Ambachtstekenschool Onder grote belangstel1 ing is gisterenavond het nieuwe schoolgebouw aan de Pickéstraat door het bestuur der school geopend. De voorzitter, de heer G. Vogelaar, was het een bijzonder groot genoegen hierbij welkom te mogen heten de wethouder van Soc. Zaken, de heer v. Leeuwen, en de gemeentesecretaris, de heer B. Ike, hoofden van scholen, afgevaardigden van de Ambachtsschool te Katwijk, directeur en leraren der school en de heer Dijkstra van het bureau van wederopbouw. In korte trekken zette de voorz. de geschiedenis der school, welke volgend jaar 80 jaar bestaat, uiteen, waarbij zij vele jaren van het ene gebouw naar het andere is opge jaagd en a1leen door het taaie vol houden is de school, welke aan zo vele jonge ambachtslieden de nodige vorming heeft gegeven behouden. Thans heeft de school een prachtige huisvesting gekregen, met een goed aanpassende inventaris, waarvoor spr. dank bracht aan verschillende instan ties voor hun medewerking. Nadat weth. v. Leeuwen, de heren Lohmeijer W. Neefjes, Verloop en de heer Volbeda uit Katwijk het woord had den gevoerd, werd het gebouw bezich tigd. Wij kunnen getuigen dat deze prachtige huisvesting zeker veel zal bijdragen tot vorming van goede vaklieden. De bouw Van 64 woningen B. en W. hebben de bouw van de onlangs aanbestede 64 woningen aan de Boe- renburgerweg en Egmonderstraat ge gund aan de fa. v. d. Heiden's Bouw bedrijf te Wageningen voor het to taal bedrag van f 643.000, zijnde de op een na laagste inschrijver. Schietvereniging De wisselme dailles werden gewonnen door: A. J. v. d. Zalm 97 p. Ie klasse; J. P. Goudriaan 97 p 2e klasse; J. Landman 96 p. 3e klasse. Ruitensport. De Nortgho ruiters behaalden op het concours te Koude kerk een 2e prijs in het dressuur- nummer voor viertallen. In het indi viduele dressuur nummmer behaalde P. Barnhoorn de 2e pr. en Y. v. Rooijen de 3e pr. In het springcon cours werd P. Barnhoorn 2 en Y v. Rooijen 4. OEGSTGEEST Geboren: Frans A., z. van M. Riphagen en J Piasier; Adriana R. M. G., d. van J. J. van der Geest en C. A. Rotteveel; Eric, Th. M. M., z. van J G. Bergmeijer en J. P. E. Sanders. Maria W. A., d. van F. J .P. Baras en A. R. Strijk; Gerardus A., z. van A. J. M. van Haasteren en C. M. Borst: Hendrik, z. van F. van Mastrigt en G. de Boer. Ondertrouwd: K. Monster 54 j. en N. Heemskerk 55 j.; J. H. Mulder 30 j. en E. de Bruin 30 j. Gehuwd: J. Hensbergen en C. M. Aalbertsberg; C. Sira en S. Zwart; H. A. M. Dries en J. M. Nouwens: A. M .Gordijn en C. H. M. Hoffman. C Vianen en W. G. Schrijvers: P. F. G. Nieuwland en H. E. C. M. van Kimmenaede; D. Stokmans en J. C. Eregman. SASSENHEIM Jubileum-avond K.A.B. In de flink bezette zaal van het K.S.A.-ge- bouw gaf de plaatselijke afdeling der K.A.B. voor leden met hun dames een jubileum-avond ter viering van het 60-jarig bestaan der K.A.B. in ons bisdom. De heer Kortekaas sprak het welkomstwoord. In 1901 kwam Sas- senheim met een eigen afdeling. Reeds nu spoorde hij de leden aan het eigen fonds voor viering van het 50-jarig bestaan, te steunen. Spreker van deze avond was de heer Andre de Wolf, Deze enthousias te spreker lichtte een schijnwerper op de toestand der arbeidende klasse vóór 60 jaar. Hard, zeer hard werd gestreden tegen het onrecht. Misken ning en verguizing, zelfs broodroof waren in die tijden het middel om de georganiseerden te weren. Och, wat was toen de arbeider? Geen men selijke waardigheid, maar een den kend mechanisme! Het kwam er al leen op aan voor de werkgever wat er aan hem verdiend kon worden. De arbeider moest worden gedrukt tot de laagste klasse. Spr. verhaalde, hoe de gezinnen uiteen werden gerukt, hoe er misbruik werd gemaakt van kinderen- en vrouwenarbeid in fa brieken. De maatschappij was ontwricht. De leer van Christus werd vertrapt. Paus T an "VTTT i;„4. Leo XIII liet zijn zijn stem horen. In „Rerum Novarum" wees hij ons de weg. Als een Vader" der Christenheid gaf hij een lichtend voorbeeld. Man nen als Smit, Ariëns en de pas over leden strijder Mgr. Poels schudden de arbeiderswakker. Zij hebben ge streden eerst voor het droog brood, toen brood met wat erop en zo steeds verder. Om ons omhoog te brengen, niet alleen materieel maar vooral ook geestelijk. Wat doen wij nu?, aldus spr. Het is zo gemakkelijk achter het vaandel te lopen en anderen te laten vechten. Wij moeten mede durven strijden. Zijn wij een voorbeeld als katholiek voor onze makkers? Zijn wij solidair? Neen, heel veel valt er aan ons te verbeteren. Laten wij al len, zowel mannen als vrouwen, me- debouwen aan de toekomst. Samen met elkaar, voor elkaar, voor een be tere wereld. Alles voor het volk, het volk voor Christus. Een stormachtig applaus voor de vurige en krachtige rede viel spreker ten deel. Door de afd. toneel werd het blij spel ..Aardappelen" opgevoerd. Het viel bij de toeschouwers zeer in de smaak. De voorzitter bracht woor den van dank aan de spreker, het to neel en „The Black Stars", die ons vrolijke klanken bezorgde. Geboren: Teupkéa Grietje, d. van C. H. Bisschop en A. Streunding. Ondertrouwd: H. M. Pipperda 29 j. en J. J. M. Rozema 28 j.; A. v, Duijn 22 j. en J. H. Koppier 22 j. Getrouwd: G. Zwaan 25 j. en W. Heijns 22 j.: M. C. v. Breukelen 23 j. en M. J. Schouten 24 j. VOORHOUT W HET GOUDEN FEEST VAN BROEDER MODESTUS. Op de haar bekende spontane wij ze heeft de B.N.S. het gouden kloos- terfeest gevierd van Broeder Mo- destus. Woensdagavond werd de jubilaris ingehaald, waarbij alle broeders en leerlingen aanwezig waren. Toen de auto voor kwam rijden, brak een ware ovatie los. Direct hierna was er een plechtig Lof, terwijl om 8 uur door de muziekvereniging „St. Cae- cilia" in de grote toneelzaal een uit voering werd gegeven, afgewisseld door het trio „De Maoris". Na de plechtige Hoogmis op Donderdag morgen had er een zeer druk bezoch te receptie plaats, waarna diner. 's Avonds werd er voor de leerlin gen en vele genodigden de film „Sneeuwwitje en de Zeven dwergen" gedraaid, met als voorprogramma de speciale reportage van inhuldiging van H. M. Koningin Juliana. Besluit van de raafl geschorst. In het Staatsblad van 1 October is opgenomen een Kon. Besluit van 13 September 1948 tot scharsing van het besluit van de raad der gemeente d.d. 18 Augustus 1948, waarbij aan een raadslid is toegestaan B. en W. te interpelleren over het door dat col lege gevoerde beleid inzake de vor dering van een woning krachens de Woonruimteewt 1947. Dit raadsbe sluit is geschorst tot 1 September 1949. VOORSCHOTEN Opening Neutrale Kleuterschool. Een feestelijk met bloemen ver sierde zaal aan de Leidscheweg 41. met daarin fonkelnieuwe tafeltjes en stoeltjes, een vrolijk geroezemoes van kinderstemmetjes, glunderende ouders, een grote schare belangstel lenden, een bestuur, dat er zeer ver heugd uitzag, dat was het voorspel van de opening van de Neutrale Kleu terschool in Voorschoten. Donderdag middag zaten de eerste leerlingetjes aan hun tafeltjes, ieder voor zich spelend met aardige nieuwe spelle tjes, maar er waren ook volwassenen bij. En eigenlijk was het hun beurt om zich te verheugen. Voor de kinde ren zou yrijdag 1 October het feest beginnen. Maar zij moesten toch ook bij de opening van „hun" school aan wezig zijn, zo meende de heer J. H. Kroeshof in zijn welkomstwoord. Hij begroette in het bijzonder dr. Th. Duchateau, inspecteur van het onder wijs in de inspectie Delft, burgemees ter C. J. van der Hoeven en de eer waarde Zuster Clara, hoofd van de R.K. Kleuterschool. De heer Krooshof memoreerde in het kort het werk wat sedert 3 Juni was verzet. Hij wees er speciaal op, dat het niet de bedoeling van deze nieuwe kleuterschool is om te concurreren met de bestaande, maar dat uitbreiding van het kleuter onderwijs noodzakelijk was in ver band met de groei van de gemeente en de grotere belangstelling voor dit onderwijs. De heer Duchateau wees in zijn toespraak op het paedagogi- sche voordeel van goed geleid kleu teronderwijs, dat karaktervormend en zintuigen-ontwikkelend is. De heer W. Kreeft wenste namens „Volksonderwijs" geluk met het be reikte succes en overhandigde een enveloppe met inhoud, bovendien was er namens „Volksonderwijs" een plant bezorgd. Na een kort dank woord van de heer Krooshof bleef men nog enige ogenblikken onder het genot van een kopje thee en een koekje gezellig bijeen, terwijl de kleuters genoten van hun glaasje li monade met een rietje. WASSENAAR HYPOTHEKEN /ïvtë HïjSV en voor a^e an(iere zaken JL op het gebied van on- '3 U J51 roerende goederen H J?) Bouw-enMakelaarsbedrijf iiHr v.d. Drift UllD Oude Vest 29 - Lelden Telef. 20513 ALPHEN AAN DEN RIJN GOUDEN PROFESSIEFEEST ZUSTER HELENA Nationaal huldeblijk. Wassenaar is goed voor de dag gekomen in de actie voor het Nationaal Huldeblijk voor de kankerbestrijding. Niet min der dan 9617 insignes werden ver kocht. De totale opbrengst was ruim 800.hoger dan de minimumver koopsprijs der insignes n.l. ƒ5693.55. T.B.C.-bestrijding. De gecombi neerde collecte van de drie T.B.C.- sanatoria heeft opgebracht 1435.74. Geboren: Maria Johanna Hen- rica d. van H. C. N. Winnubst en M. C. A. Broerse; Jansje d. van J. Jan sen en F. Kreeft; Willem Christiaan Comelis z. van J. F. M. v. Galen en M. Winnubst; Wilhelmina d. van v. Egmond en J. H. B. v. d. Stel; Anna Maria d. van H. M. v. d. Kamp en M. E. Paardekooper; Willem Hen drikus z. van E. L. Wiskamp en M. G. M. Beesems; Lidwina d. van J. v. Wieringen en J. F. Lagerberg; Jan Hendrik Pieter z. van C. D. Hoekveen i C. Brandt. Ondertrouwd: P. v. Straalen en J. J. Schouten; C. H. Remmers waal en E. C. Snelderwaard; J. J. G. Moonen te Voerendaal (L.) en C. H. Rem merswaal. Getrouwd: G. Peet en D. Hilge- man; K. L. Pfeiffer en M. A. M. G. Greve; A. J. de Jager en F. M. Nauta. Overleden: Wilhelmus Dictus 56 echtg. van W. Le Granse; Marten Hovingh 81 j., echtg. vah Georgina J. M. Blauvalet. HAZERSWOUDE (Dorp) Aanhouding. Door de Rijkspoli tie alhier, is aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld, als ver dacht van het drijven van handel in distributie-bescheiden en het uit oefenen van zwarte handel, M. K. al hier. Luisterrijke viering in St Jozefpension Het zal een waarlijk niet alledaags feest zijn, dat de Alphense parochie inzonderheid de inwoners van het St. Josephpension, op 21 October te be leven zullen krijgen. De eerwaarde zuster Maria Helena (in de wereld mej.Margareta van den Berg) hoopt n.l. die dag haar gou den professiefeest te vieren. Op 13 Februari 1875 is zij te Amersfoort geboren, waar haar ouderlijk huis eens stond waar thans op de Vlasak kers het Moederhuis is gebouwd van de Congregatie van de H. Jozef, de congregatie waarin zij op 3 Sept. 1896 als postulante werd opgenomen. Twee jaar later, op 21 October 1898, werd zuster Helena geprofest. Na bijna negen jaren in het Moe-, derhuis te zijn geweest, kwam zij omstreeks 15 April 1907 naar het St.- Josephpension, het huis voor ouden van dagen van dezelfde congregatie. Alhoewel het aanvankelijk in de bedoeMng had gelegen, dat zuster He lena slechts voor korte tijd haar werk zaamheden te Alphen aan den Rijn zou voortzetten, als liefderijke ver zorgster van de haar toevertrouwde bewoners op de z.g. kerkgang in het pension, is zij al die tijd aldaar ge bleven en ziet haar profesiefeest verdubbeld door haar ruim veertig jarig verblijf in hetzelfde huis. In die tijd heeft de jubilaresse, die nu nog haar dagelijkse bezigheid uit oefent op de naaikamer van het pen sion, ten behoeve van het sedert ja ren overvolle tehuis voor rustbehoe- venden, een bekendheid verworven, die zich ver buiten de grenzen van het huis uitstrekt. Plannen naar de wens van de jubilaresse in eenvoudige vorm zijn in voorbereiding maar ze zullen waar schijnlijk, ondanks alle eenvoud, in overeensteming zijn met de waarde van een op dergelijke wijze gedu rende vijftig jaren volbrachte levens taak. Zo'n figuur moet zéker in de bloe- mentjes komen en in het zonnetje worden gezet. Wilt U iets weten? Vraag: Wie spreekt men aan met „mevrouw"? Antwoord: In de loop van de tijd is het gebruik van de benaming „me vrouw" veel gewijzigd. Tegenwoor dig wordt iedere gehuwde vrouw met „mevrouw" aangesproken. Vraag: inzake vergunning voor handel in kantoorbenodigdheden? Antwoord: Wend u tot de Kamer Koophandel. Inzake uw andere vraag naar de betrouwbaarheid van een instelling kunnen wij u geen in lichtingen verstrekken. Dat de coloradokever levensgevaar lijk is voor aardapelen, is zo langza merhand wel algemeen bekend. Maar de coloradokever kan rechtstreeks worden bestreden. Er is een nog ge vaarlijker vijand van de aardappel teelt: de z.g. aardappelmoeheid. En deze kan niet zo gemakkelijk worden aangepakt. Daar zijn ingrijpende cul tuurmaatregelen voor nodig. Van deze aardappelmoeheid is van buitenaf niets anders te zien, dan dat er kale plekken in een aardap pelveld komen. Zij worden veroor zaakt door heel kleine aaltjes (ne- matoden), die in de wortels van een aardappelplant binnendringen, waar door deze geheel kan afsterven. Het aaltje, dat de aardappelmoeheid ver oorzaakt, heeft als Zondagse naam heterodera rostochiensis; het is n.l het eerst waargenomen bij Rostock. Dat was in 1913. Vier jaar later trof men het aan in Engeland, waar het rampen heeft gebracht over het aard- appelrijke Yorkshire. In 1922 werd het aaltje voor het eerst gezien in Zweden, in 1928 in Denemarken, in T941 op Long Island en ook op een enkele plaats in ons land. Er bestaat een voortreffelijk mid del ter bestrijding, maar dat kost tijd. De voortplanting der aaltjes wijst de weg. De eitjes van deze aal tjes worden n.l. niet gelegd; ze blij ven in het lichaam van de vrouwe lijke exemplaren; deze sterven en hun. lichaamswand droogt uit. Er blijft dan een klein bruinbolletje Wat men in Indonesië leest Indonesië biedt een bandjir aan bladen en tijdschriften. Dit blijkt uit de opsomming, welke is uitgegeven door de Regeringsvoorlichtingsdienst. Laten wij ons alleen tot Batavia beperken! In Batavia worden uit gegeven: 6 Nederlandse, 5 Indonesi sche en 6 Chinese dagbladen. De grootste oplaag in deze drie groepen bereiken: „Het Dagblad" met 20.500, „Merdeka" met 7500 en „Sin Po" met 13.500 exemplaren en het Indone sische „Pandji Rakjat" van de Rijks voorlichtingsdienst met 20.750. Nu komt de stroom van weekbla- de: 18 Nederlandse, 15-Indenesische, 3 Nederlands-Indonesische, 7 Chine se en 3 Engelse. Dat is dus 46 in to taal. Om de veertien dagen verschijnen er 16 Nederlandse, 5 Indonesisch, 3 Chinese,, 2 Arabische, 1 Javaans en nog enkele andere bladen totaal 27. Maandbladen? Houdt u zich op het ergste voorbereid: 57 Nederlandse, 17 Indonesische, enz. enz., totaal 94 stuks. Minder dan eens per maand ver schijnen 12 bladen. De Goliath onder al deze bladen is „De Wapenbroeders", met 25.000 exemplaren; David is „Op de Werf" van de katholieke studenten, met 75 exemplaren. Dit waren dan alleen de bladen die in Batavia worden uitgegeven. To taal juist 200 bladen, althans vol gens de zeker niet geheel vlekkeloze R.V.D.-lijst. Van de 40 gestencilde bladzijden neemt Batavia ongeveer 8 bladzijden in. Vermenigvuldigt dus alle getallen met vijf en u weet zo ongeveer hoeveel tijdschriften er in Indonesië uitkomen. Het aantal katholieke bladen in deze bandjir is onrustbarend klein. De vornaamste in Batavia verschij nende katholieke bladen zijn: „Ka tholiek Leven", „Penaboer", „Het Katholieke Scholblad", het hierbo ven vermelde „Op de Werf" en enke- el parochiebladen. Daar komt nog bij (T. H. T.) voor de Chinese katho lieken in Batavia en „De Goede Ge meenschap", onregelmatig verschij nend orgaan van de I.K.V.P., afde ling Batavia. over, een z.g. cyste, waarin de eitjes acht a tien jaar levenskrachtig blij ven. Zij hebben de hebbelijkheid en daar komt het op aan pas uit te komen wanneer er op de grond, waarin zij liggen, aardappelen wor den verbouwd. Worden er in grond, waarin cysten liggen, jaar in jaar uit aardappelen gepoot, dan zal dit ge vaarlijke aaltje zich makkelijk ver breiden. Intensieve aardappelteelt houdt dus besmetting in stand; erger nog, zij doet de besmetting steeds er ger worden. De gevolgen zijn dan, zoals in het buitenland is gebleken, rampspoedig. Wat nu te doen? Een chemische of andere directe bestrijding is nog niet gevonden. De Plantenziektekundige dienst nu meent, dat er twee regels in acht moeten worden genomen. Ten eerste moet aardappelcultuur op be smet terrein voor tien jaar absoluut worden verboden. Ten tweede zal men, om te voorkomen, dat zich een besmetting kan ontwikkelen, op on besmet terrein op zijn hoogst eens in de drie jaren aardapelen mogen ver bouwen; er moet dus, zoals dat heet, een ruime vruchtwisseling worden toegepast. Dit zijn ingrijpende maatregelen. Maar verwaarlozing van de kwaal zou ruineus zijn. Niet alleen zou er gebrek aan aardappelen ontstaan. Maar ook zal het buitenland geen aardappelen en andere land- en tuin bouwproducten willen importeren uit een land, waar aardappelmoeheid heerst. De cysten kunnen immers met andere wortelgewassen, bijv. bloem bollen, meekomen. Het is duidelijk, dat er levensbelangen van ons hele land mee gemoeid zijn. Vast staat wel, dat de aardappel moeheid in Nederland een nieuwe, een geïmporteerde ziekte is. Dit is in zekere zin een troost. Een troost is het ook, dat er in Nederland nog maar een eerste begin van de ziekte is waargenomen. Er is nu nog gele genheid om afdoende in te grijpen. Daarbij zal de medewerking van de boeren en evenzeer van de volkstuin ders nodig zijn. „N. Rott.. Crt." Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. AFSCHEID ADMIRAAL HELFRICH VAN DE MARINE-STAF. Hedenmorgen heeft luitenant-ad miraal C. E. L. Helfrich afscheid ge nomen van de marine-staf. De admiraal sprak een kort af scheidswoord en dankte in het bij zonder de heren, met wie hij recht streeks te maken heeft gehad, voor de samenwerking en goede diensten aan de marine-staf en hemzelf be wezen. Nadat de admiraal persoon lijk van enige der officieren afscheid had genomen sprak de vice-admi- raal E. J. van Holthe de admiraal toe en wenste hem het beste toe in zijn verdere leven. Spreker zeide zeer dankbaar te zijn voor de lei ding, die de admiraal aan de marine staf heeft willen geven en verklaar de, dat men zijn raad thans zeer zal missen. Spreker was er echter van overtuigd, dat, mocht één van de leden van de marinestaf deze raad nodig hebben hij niet tevergeefs bij de admiraal zal aankloppen. Admi raal Helfrich antwoordde, dat hij na tuurlijk altijd bereid is om raad te geven, „voor zover de wijsheid der ouden nog wordt gewaardeerd," MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Oct. Vee. Aanvoer: 15 fokstieren, 64 kalf- en melkkoeien 400800, 169 varekoeien e.a. 350 —525, 13 vaarzen f 200—325, 36 pin ken 140—210, 28 nuchtere kalve ren, 473 vette schapen, 400 weide- 50—70, 624 biggen f 35—50, 15 schapen 6085, 40 mestvarkens paarden, 8 veulens, 26 bokken en geiten 1545. Handel: alles matig. Kaas. Aanvoer: 74 partijen Goude kaas; zware le srt. 179; id. le srt. 170176, idem 2e srt. f 166- 169, handel hoog; 7 partijen Leidse kaas: le srt. 165170. Met grote blijdschap geven v/ij kennis van de geboor te van onze dochter en zusje, die bij het H. Doop sel de namen ontving CATHARINA PETRONELLA MARIA Wij noemen haar INEKE C. Vermeulen M. C. Vermeulen-Bocxe Gerard Adri Keesje Leiderdorp, 28 Sept. 1948. Zijloordkade 19. 7925 Tijdelijk: Academisch Zie kenhuis. ADRIANA v. d. ZWET—v. KLINK j de dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden 2 elkaar het H. Sacra- 2 ment des Huwelijks t toedienden. Op 19 Oct. zal tot hun intentie een H. Mis uit X dankbaarheid worden 2 2 opgedragen te 9.30 uur 2 in de parochiekerk van St. Petrus Banden te f Roelofarendsveen. Hun dankbare 2 kinderen en kleinkind R'veen, 2 October 1948. Spoorstraat 10. 2 Heden is in volle vrede van ons heengegaan mijn innig geliefde Doch ter. onze lieve Zuster, Behuwdzuster, Tante en Oud-Tante JEANNE ISABELLE THéRèSE VAN ZWIETEN in de leeftijd van 51 j. G. van Zwieten Zwolle: F. G. van Zwieten M. van Zwieten-Braad Rotterdam: W. van Zwieten H. A. van Zwieten Blonk Leiden: G van Zwieten A. M. van Zwieten Colpa Wassenaar: J. Koenen van Zwieten H. L. J. Koenen Leiden: M. S. van Dijk van Zwieten P. S. van Dijk N. E. van Zoest van Zwieten A. C. van Zoest Neven en Nichten Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandag 4 October, op de begraafplaats Rhijn- hof te 2.30 uur nam. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden, zeg gen wij mede namens onze Ouders hartelijk dank. J. V. d. Meer G. v. d. Meer—Post Hoogmade, Oct. 1948. Boskade 3. 7916 Mede namens wederzijdse familie betuigen wij onze hartelijke dank voor de be langstelling bij ons huwe lijk ondervonden. F. A. Zandvliet A. M. Zandvliet Hoogenboom Leimuiden. 1 Oct. 1948. Dorpsstraat 225. 7914 DANKBETUIGING Voor de vele blijken van medeleven, betoond bij het overlijden van onze lieve Zoon en Broeder, /betui gen wij onze oprechte dank Uit aller naam, G. Th. v. BOHEMEN Leidschendam. Oct. 1948. Pr. Julianaweg 100. 7890 J. C. HARTMAN AFWEZIG VAN ARTS 4 TOT 14 OCTOBER Waarneming: 7919 dokterstelefoon 22222. Dr.VENKER AFWEZIG TOT 15 OCTOBER. 7921 Dr. NAUTA MAANDAGMIDDAG GEEN PARTICULIER SPREEKUUR. 7922 TANDTECHNIEK GANGETJE 1 (hoek Breestraat) Tel. 24334. bü g. g. 20234 LEIDEN SPREEKUREN: dagelijks van 10—12 en van 24 uur; bovendien Woensdag- en Vrijdag, avond van 78 uur. Dinsdags alleen na afspraak. Zlekenfcndsleden en verplicht verzekerden speciaal tarief. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt f 1.50, uitsluitend tegen contants betaling.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3