S)e C^idóeSoii^cmt Madioen heroverd DE NEUWE KERN Madioen is door Djokja heroverd Moeso c.s. gevlucht het De verdediging van West-Europa Montgomery's benoeming goedgekeurd Verscheping van wapens naar Europa Het probleem der atoom energie Omschakeling van de dood naar leven .VRIJDAG 1 OCTOBER 1948 39ste JAARGANG No. 11506 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengncht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w„ 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 DE VERWACHTINGEN van de Parijse bijenkomst van de Alge mene Vergadeing der Ver. Naties zijn niet bejaald hoog gespannen. Ronduit gezegd de wereldbelangstel ling is vrijwel iul. Zo'n soort wereld praatcollege mge dan een uitlaa— klep betekener voor opgekropte ge voelens, die anlers misschien tot ge vaarlijke spaijiingen zouden kunnen leiden, van deanaere kant is het ook een prachtige gelegenheid om pro- paganda-peecles te houden, die an ders onuitgès roken zouden zijn ge bleven. Voor-en nadeel wegen tegen elkaar op. Mar dit is zeker: dat de Uno niet gevorden is wat zij had moeten zijn: en middel om elkander te verenigen :n tot eensgezinde da den te komer. De eex-ste nnde die der alge mene beschouvingen is nu achter de rug en nu tomen de afzonderlijke problemen aai de beurt. Dat zijn er heel wat en illemaal urgent en be langrijk. Maai onder al die urgente problemen Palestina, Griekenland, Korea, ontvapening, atoomenergie, Italiaanse kobniën enz. staat in de belangsteling le Berlijnse kou de oorlog varaan. Dezer dagen zal de VeiligheicSraad er zich mee be zig moeten louden. Voorzover ivij het nog niet wisten, blijkt thans uit de nota, welke de drie Westersi mogendheden aan Mos- zou hebben iverhandigd en welke is gepubliceerd, dat de langdurige en zo geheimzinnige besprekingen te Moskou volkomen mislukt zijn. Wel iswaar heeft Stalin een paar hoop volle toezeggingen gedaan, maar de Russische militaire autoriteiten wei gerden die toezeggingen te realiseren iets wat zonder Stalins goedkeu ring absoluut onmogelijk moet wor den geacht! en zo was men na we ken en weken van onderhandelen rog even ver als aan het begin. De Westerse mogendheden hebben het Moskou nu onomwonden gezegd, dat het hier geenszins gaat om technische moeilijkheden inzake het verkeer of het muntstelsel, maar dat het de Russen duidelijk te doen is „om door wederrechtelijke en dwangmiddelen politieke voordelen te behalen, waar op zij geen rechten kunnen doen gel den''. Omdat hierdoor een toestand is ontstaan, waardoor de internationale vrede en rust bedreigd wordt, is deze kwestie aan de Veiligheidsraad voor gelegd. Waarschijnlijk wordt er Maandag aan begonnen. Men heeft direct de vraag opge worpen: wat zullen de Russen doen? Zullen zij kwaad weglopen of aan al le zittingen deelnemen en de zaak uitvechten? Zij hebben echter reeds te kennen gegeven, dat zij niet zullen weglo pen maar de strijd in de Raad zullen aanvaarden. Men kan dan ook een hartig debat verwachten en daar Wisjinkski dit maal niet over zijn geliefde veto recht kan beschikken, zal er open hartig gesproken worden, dat de ha ren er afvliegen. En het zal niet twij felachtig zijn, wie ten slotte voor het forum van de wereld-opinie de ne derlaag zal lijden. Maar zal daarmee de blokkade van Berlijn worden op geheven? Niemand is er die ook maar een schijn van illusie in dit op zicht koestert. Maar wat dan? Dan zal de Veiligheidsraad voor de zoveelste maal zijn onmacht moe ten bekennen; het zal eindigen in -de aanvaarding van een of andere re solutie met een vermanende inhoud en dan gaat de Raad weer naar huis, rustig afwachtend of de zaak niet ui: zichzelf tot oplossing geraakt. Dat de Westerse mogendheden het daar niet bij zullen laten ziten, lijkt al even zeker en dan denken wij aar de woorden, welke Bevin dezer da gen gesproken heeft en hierop neer kwamen: Wanneer wij dan niets kun nen bereiken met een op internatio nale basis opgebouwd orgaan, dan moet er maar een regionaal orgaan komen. Die regionale organisatie nu is reeds in de maak; het is de Westerse Unie, die de kern zal zijn van een geheel nieuwe wereld-organisatie. •"TERWIJL DE UNO te Parijs ver gaderde, kwamen daar ook bij een de ministers van defensie der vijf landen, welke tezamen de Westerse Unie willen organiseren. Eén van de onderdelen dezer Unie en vooral in deze tijd een zeer belangrijk on derdeel is de gemeenschappelijke defensie. Daarover is men het zo juist eens geworden. Er is besloten tot een permanente organisatie, waarvan veldmaarschalk Montgomery de lei ding zal hebben, en eerlang zullen wij dus krijgen: één leger voor Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg, met een eenvormige uit rusting en bewapening onder leiding van een gezamenlijke generale staf. Ter versteviging van de weer standskracht van dit gezamenlijke le ger wordt een beroep gedaan op de Verenigde Staten en Canada en als alle tekenen niet bedriegen, zal in derdaad over een paar maanden de West-Europese Unie worden omgezet in een Atlantische Unie. De West- Europese landen zullen dan kunnen bogen op een sterk defensie-stelsel, waarvan de enorme economische en militaire kracht van Amerika de rug- gegraat vormt. Wanneer dit stelsel eenmaal zal zijn opgebouwd, kunnen wij de dreiging uit het Oosten met meer gerustheid onder de ogen zien rVE MILITAIRE GOUVERNEUR, kolonei1 Gatot Soebroto, heeft, volgens Antara, medegedeeld', dat Madioen gistermiddag om kwart over vier in handen van de republikeinse strijdkrachten is gevallen. In zijn dag order deelde Gatot voorts mede, dat Wonogiri, Ngawi en Magetan even eens werden veroverd,terwijl de volgende campagne zal -zijn gericht op Patjitan, Ponorogo, en Poerwodadi. nog geen nieuws over de militaire verrichtingen ontvangen. Volgens republikeinse zenders zijn het district Djogja en de residenties Kedoe en Banjoemas bij besluit van de president tot militair gebied verklaard, waarover kolonel Bam- hang Soeheng als militair gouver neur is aangesteld. Het grootste ge deelte van het republikeinse gebied van Java staat thans onder militair bestuur, daar ook Solo en Madioen met hun omgeving reeds onder mi litair bestuur waren geplaatst. Het oliecentrumTjepoe zou de enige plaats zijn, waarheen de communis ten in opmars oprukken. Volgens sommige persberichten is deze plaats reeds gevallen, doch een re publikeins woordvoerder te Batavia verklaarde, dat het te Tjepoe rustig is. Intussen deed de bekende revo- lutionnair Boeng Tomo een beroep op de leden van zijn Revolution- naire Volksbeweging om alle onder linge geschillen te vermijden en eensgezind te blijven ten opzichte van het Nederlandse imperialisme. Hij zeide, dat de strijdkrachten al tijd op hun -hoede moeten zijn voor Nederlandse acties en zich meer ge legen moeten laten liggen aan de veiligheid der Republiek dan aan partij-politiek. Moordpartij bij de aftocht Toen de republikeinse troepen Woensdag Gorenk Gareng, op 10 km ten Westen van Madioen, binnen vielen, waren de opstandelingen niet staat hun gevangenen weg te voe ren, zo meldt een Djokja's radiosta tion. „Voordat de opstandelingen z&H vluchtten, hebben zij daarom tien tallen personen vermoord, onder wie godsdienstleraars, onderwijzers, volks leiders en bestuursambtenaren." De P.T.T. te Madioen functionneert nor maal, aldus de zender. De republikei- hebben de radiozender van Ma dioen weer in gebruik genomen. De rust is, naar de republikeinse omroep mededeelt, weergekeerd. De zuive- rings operaties duren voort. De op het buitenland gerichte radio- omroep van Djokja zegt te hebben vernomen, dat Moeso c.s. zijn ge vlucht naar Doengoes, ten Zuiden van Madioen daaraan toegevoegd, dat de 'tekenen van demorahsatie onder de opstandelingen met de dag duide lijker worden. Steeds meer troepen lopen uit de onrustige gebieden weg en betuigen hun trouw aan de repu blikeinse regering. Soekarno heeft als opperbevelheb ber besloten, de gewesten Soerakarta, Semarang, Patih en Madioen samen te trekken tot een militair gebied, ten einde alle bestuursorganen van dit gebied onder eenhoofdige leiding te brengen. Kol. Gatot Soebroto is benoemd tot militair gouverneur. De val van Madioen SLECHTS EEN PHASE IN DE STRIJD. Een Nederlands woordvoerder heeft medegedeeld, dat de Neder landse regering van mening is, dat de val van Madioen slechts een phase is van de actie, die de rege- ring-Hatta tegen de communisten moet ondernemen. Hij zeide, dat de Nederlandse regering de gebeurte nissen nauwlettend volgt. Na de eerste berichten over de val van Madioen en verspreiding van de communistische trdepen van Moeso naar Doengoes is te Batavia OPLEIDING OUDSTE ZOON DON JUAN TE MADRID. Uit gezaghebbende bron te Ma drid wordt vernomen, dat Don Juan Carlos, prins van Asturië, de 10-ja- rige oudste zoon van de Spaanse kroonpretendent Don Juan, voor de voortzetting van zijn opleiding naar Spanje zal komen. Een officieel communiqué na de jongste bespreking tussen Don Juan en generaal Franco had reeds ge meld, dat de opleiding van de prins te Madrid het voornaamste onder werp van bespreking vormde. Men geloofd, dat generaal Franco heeft aangeboden, de jonge prins als opvolger op de Spaanse troon te ex-kennen, indien Don Juan van zijn aanspraken afstand zou doen. Moeso, de in Moskou geoefende leider van de communisten op Java, tijdens een kort geleden gehouden radio-rede. DE POLITIEMACHT VAN DE V.N. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., heeft zijn plan bekend gemaakt betreffende een politiemacht van de V.N. ter sterkte van 800 man, die later „met verscheidene duizen den manschappen' kon worden uit gebreid. Het cox-ps zou niet-militair zijn en bestaan uit 300 permanent gemobi liseerde leden en 500 reservisten. De laatsten zouden in hun eigen landen blijven, doch op korte termijn in dienst moeten kunen treden. Het corps zou slechts tot taak heb ben waarnemers van de V.N. te be schermen en „geneutraliseerde doe len te bewaken". Het voorstel van Lie zal worden besproken door de politieke commis sie van de V.N. dan thans en zullen wij vrij van vrees kunnen arbeiden aan de op bouw van onze welvaart. Amerika heeft ons op grootse wijze financiële hulp toegezegd, welke hulp thans in het Marshall-plan geëffectueerd wordt. Het is onder de dreiging uit het Oosten niet meer dan "logisch, dat Amerika als noodzakelijk ver lengstuk van het Marshall-plan ook de garantie verleent, dat deze finan ciële hulp niet machteloos gemaakt wordt door een Russische invasie. In zekere zin kunnen wij de Sov jets dankbaar zijn voor hun agressie ve houding, want zonder die prikkel uit het Oosten zouden niet alleen de Westerse landen niet zo 'spoedig tot elkaar gekomen zijn maar zou het Amerikaanse volk ook niet bereid 'zijn gebleken om op een dergelijke royale wijze in te grijpen. In die geest kunnen wij de heftig heid, welke Wisjinski. straks in de Veiligheidsraad waarschijnlijk ten beste zal geven, niet anders dan ge amuseerd incasseren, in de verwach ting dat, hoe harder Wisjinski er op los timmert, des te hechter de aan eensluiting zal worden van de mo gendheden van het Westen. Moge dan de wereldorganisatie van de Uno een reus op lemen voeten zijn gebleken, 'n nieuwe en krachtige kern is in opbouw om haar taak over te nemen en straks wellicht uit te groeien tot een werkelijke wereld macht. npE WASHINGTON wordt vernomen, dat de V.S. en Canada reeds in- formeel hun goedkeuring hebben gehecht aan de benoeming van veld maarschalk Montgomery tot voorzitter van de verdedigingsraad der West- Europese Unie. Als deel van zijn bijdrage tot het gemeenschappelijke verdedigingsplan wordt beoogd, dat Engeland vele van de wapens zal fabricei-en, vooral vliegtuigen, die de continentale mogendheden behoeven om haar verdediging zo spoedig mogelijk op peil te brengen. Dit is één van de redenen, zo meldt een correspondent van Reuter, dat Engeland vrij grote hoeveelheden staal en aluminium kan verwachten op grond Vein het program voor militaix-e hulp, dat in Januari aan het Amerikaanse Congres zal worden voorgelegd. WORDT FRANCO INGESCHAKELD? Het schijnt, dat men in Amerika pogingen doet om Franco in te scha kelen in de verdediging van West- Europa. Amerikaanse militaire leiders zijn ervan overtuigd, dat voor de verde diging van West-Europa gebruik moet worden gemaakt van Spanjaarden en Duitsers. Er zijn al nauwkeurige gegevens verzameld over het aandeel dat Spanje in manschappen en wa pens zou kunnen leveren. De chefs van de Amerikaanse staven hebben elk vertrouwen in Frankrijk verloren en menen dat dat land nimmer meer een grote militaire macht zal worden, Senator Gurney heeft reeds verge zeld van twee generaals en een admi raal een onderhoud gehad met Fran co. Deze besprekingen moet men wel licht zien als de eerste stap op weg naar een militair bondgenootschap, waar de politiek voorlopig helemaal buiten wordt gehouden. Waarschijn lijk is de mogelijkheid besproken dat Spanje Amerikaanse wapens en muni tie zou gaan gebruiken. Senator Gurney heeft om het on derhoud met Franco gevraagd, er hij nam met zich mee de generaals Boatner en Persons en admiraal Woolridge. Gurney en Franco hebben voornamelijk het woord gevoerd. Na de bijeenkomst zei Gurney: „Ik was er zeer van onder de indruk, dat generaal Franco zo trots is op het Spaanse volk, en zoveel vertrouwen heeft in Spanje's militaire macht. De Spanjaarden hebben een morele moed, die zowel de generalissimus als ik graag in heel Europa gevestigd zouden zien." Olifanten-parade. Woensdagmid dag. zijn de olifanten van het Natio nale Nederlandse Circus Mikkenie, dat vanaf 1 October zijn tenten zal opslaan te Amsterdam, in de hoofd stad aangekomen. Hier zien wij de dieren op weg naar de stallen tij dens het passeren van de Amstelbrug. BERICHT MORGEN 2 OCTOBER, WAAROP LEIDENS ONTZET WORDT GE VIERD, ZAL DE LEIDSE COURANT NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Gezaghebbende kringen te Was hington verklaren, dat het program zal voorzien in de in de onmiddel lijke verscheping van Amerikaanse wapens en tanks uit de overtollige legervoorraden naar Europa, alsmede grondstoffen voor de wapenfabricage in West-Europa. Politieke deskundigen te Washing ton voorspellen, dat het militaire hulpprogram niet gemakkelijk door het congres zal worden goedgekeurd. Men heeft hier vooral op het oog de mogelijkheid dat Frankrijk commu nistisch zou worden en de kans, dat de Amerikaanse wapens in Europa in handen van een eventuele aanvaPer zouden vallen. J^E EERSTE DISCUSSIE in een der werkcommissies der Assemblée van de V. N. betrof het onderwerp pan de controle op de atoom-energie. De Canadese gedelegeerde, generaal Mc Naughton, opende de discussie. In bedekte termen deed hij uitkomen, rfat de Ver. Staten thans de enige natie ter wereld vormen, die met voldoende bommen effectief een atoom oorlog zouden kunnen voeren.. Mc Naughton nam twee jaar lang een belangrijke plaats in in de commissie voor atoom-energie der V. N. Hij plaatste zich achter het be staande Amerikaanse plan voor in ternationale controle op de atoom energie en wraakte het Russische plan, dat geen toereikende waarbor gen schiep. In dit verband zeide Mc Naughton: De controle, zoals deze voorzien wordt in het Sovjetplan, zou louter de militaire sterkte van de Ver. Sta ten, welke de enige natie is, die in het bezit is van een' aantal atoom bommen, voldoende voor een atoom oorlog, verzwakken". McNaughton sprak de waarschu wing uit, dat de nieuwe atoombom men veel krachtiger zullen zijn, dan die gebruikt werden tegen Japan toen de bom „haar kinderschoenen nog niet ontwassen was". Vervolgens viel de Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin het Sovjet-controleplan aan. De slechte vordering bij de behandeling van dit vraagstuk weet hij aan de houding van Rusland. „Wij staan voor het feit", zeide Austin, „dat wij ons gemeenschappe lijk moeten inspannen om de ont wikkeling van de atoomenergie van de dood naar het leven om te scha kelen". Indien de V. St. alleen de atoom-energiè controleerden, zou de wereld een betrekkelijk korte tijd van zekerheid bezitten. U kent de reden waarom. Vrees heeft de hoop yervangen, omdat de Sovjet-Unie felijft aandringen op het plaatsen van haar souvereinitei boven de veilig heid en het voortbestaan van allen". De Ver. St. zijn bereèl van hun monopolie af te zien ten gunste van de internationale veiligheid. Her-electrificatie voltooid. Op de weg naar de volledige wederop bouw van 't zwaar getroffen bedrijf, der Nederlandse Spoorwegen is we derom een mijlpaal bereikt. Met in gang van de winterdienstregeling 1948 op 3 October a.s. zal het traject Amsterdam Breukelen Utrecht weer electrisch worden bereden. Hiermede is tevens de her-electrifi catie voltooid. Woensdagmiddag werc^ op dit baanvak een proefrit ge houden. Na ruim vier jaar stopt we derom een electrische trein in Abcoude. WAARDEBONNEN VOOR CON- SUMENTENCREDIET GELDIG. Het centraal bureau voor het con- sumentencrediet vestigt er de aan dacht op, dat de nieuwe waardebon voor het consumentencrediet met ingang van vandaag geldig zijn. VLEESBON. De vleesbon voor de peidode 27 September tot en met 9 October is 244. Abusievelijk is vermeld 224. De luchtbrug werkt reeds 100 dagen RANTSOENEN DER BERLIJNERS HOGER? De Amerikaanse commandant in Berlijn, kolonel Frank Howley, heeft verslaggevers medegedeeld, dat de luchtbrug, die nu honderd dagen oud is, zo efectief is geweest, dat geal lieerde deskundigpn overwegen deze winter de rantsoenen van de West- Berlijners te verhogen. Een Briise woordvoerder verklaar de, dat sinds het begin der klokkade op 23 Juni, 285.000 ton voedsel en steenkool door Britse en Amerfkaan- vliegtuigen in de stad waren ge bracht Er is een voedselreserve voor dagen. Voor het opbouwen van winterreserves zijn deze maand 70.000 ton steenkool in de stad gebracht. Dit is meer dan verbruikt wordt. 3.000 ton goederen, vervaardigd in de Westelijke sectoren, zijn buiten Ber lijn gebracht. Hierbij zijn goederen voor export ter waai-de van 500.000 dollar. Joego-Slavië erkent geen biechtgeheim Het Joegoslavische parlement heeft met algemene stemmen een wet aan genomen, krachtens welke het recht van priesters om als getuigen tijdens processen zich op het biechtgeheim te beroepen, wanneer zij hun in de biechtstoel toevertrouwde medede lingen niet bekend wensen te ma ken, niet langer wordt erkend. Het spreekt vanzelf, dat deze wet een onreohtvaai-dige poging tot schending van het biechtgeheim in houdt. Geen enkele priester mag in geweten op straffe van zware zonde aan een. dergelijke wet gehoor ge ven. Het biechtgeheim moet altijd en overal, onder alle omstandigheden en tegenover i^der persoon bewaard blijven. Deze verplichting het biecht geheim te bewaren, vindt haar be staansgrond in het natuurrecht, in het positief 'goddelijk recht en in het kerkelijk recht, zodat geen enkele aardse macht dus ook geen enkele ijegering aan priesters het recht kan geven dit geheim te schenden. De Joegoslavische priesters zijn dus in geweten verplicht geen gehoor te geven aan deze wet en het zwijgen te bewaren. Volgens het Nederland se recht kan de priester zich met be trekking tot hetgeen hem in zijn ambt is toevertrouwd, in rechte ver schonen van het geven van getuige nis of 'het beantwoorden van bepaal de vragen. £en October, Rozenkransmaand. Roozenkrans! 't Onwinbaar wapen, wint des vijands volk en stee: Mannen, meiskes, vrouwen, knapen, brengt des Heeren bidsnoer meê! Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1