Een bespreking over Duitslands nood en verlangens WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 In de geest van Christelijke naastenliefde (Van onze speciale verslaggever). „ONZE GOEDE BURGERLIJKE DEUDGEN HEBBEN HUN KEERZIJDE." GABRIëL SMIT OVER HET KATHOLICISME IN NEDERLAND. Er is door het Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing op de Drakenburg een congres houden om met de leidende ka tholieke intellectuele Duitsers contact te zoeken en hen met andere Europese stromingen in contact te brengen, ook gespro ken over het katholicisme in Ne derland. Het onderwerp was voor de Duit sers interessant, maar niet alleen voor hen. Ook de Nederlanders die zich op ons gemeenschapsoord in het Gooi bevonden, hebben met belang stelling kennis genomen van wat hierover door verschillende sprekers en debaters naar voren werd ge bracht. Met groot enthousiasme en met een opvallend levendige bijval werd de uiteenzetting van de katho lieke dichter Gabriël Smit ontvangen, die bij alle waardering waarvan zijn betoog sprak, toch ook enkele criti- sche opmerkingen liet horen. De waardering ging uit naar de de gelijkheid waarmede ons organisatie vermogen een Nederlandse eigen schap, die meermalen op dit congres geprezen is ook in ons katholieke leven voortreffelijke dingen heeft op gebouwd. De trouw waarmede men moeilijke tijden als de afgelopen oor log heeft doorgeworsteld en de ernst waarmede onder ons katholieken b.v. het hoge do:' van de heiliging van het gezin, het leven maken van ons liturgisch besef en andere schatten die ons Geloof ons biedt, worden be hoed. En toch, zo merkte Gabriël Smit op, bezit ons geloofsleven zekere beperktheden die hun grote waarde hebben, maar die een medaille vor men met een keerzijde. Een zekere middelmatigheid die die burgerlijk heid met zich meebrengt is er niet vreemd aan. De breedheid die zich Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 304 M. 7.00 Nieuws. Gymn. 7.30 Symph. 5 Prokofief. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.05 Serenade Beethoven. 9.30 Gr.platen. l'O.OO Suite Vincent d'Indy. 10.15 Mor gendienst ds. M. W. Nieuwenhuyse. Chr. Ger. pred. te Den Haag. 11.00 Ziekenbez., 11.45 Palestrina. 12.03 KI. van Beeck. 12.30 Weerpr., 13.00 Nieuws, Bariton m. piano: Duparc. Strauss. 14.00 Celesta-ensemble. 15.00 Philh. Ork: Schubert Fagotconc. v. Mozart, Beethoven. 16.00 Bijbellezing ds. A. Groot, N.-H. pred., Leeuwar den. 16.45 NCRV-kwaret. 17.00 Jeugd journal. 17.30 Ensemble. 18.15 Land en Tuinbouw. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. Weerpr., Leger des Heils. 19.45 R.V.D., 20.00 Nieuws., Progr. Prol., Gr.-pl. 21.00 Sociaal praatje. 21.20 NORV-koor, 21.45 Metr. Ork. 22.15 Vaart der volken. 22.35 Gluck. 23.00 Nieuws. Rachma ninoff. |i HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws. Gr.pl. 7.50 Dagope ning dr. A. Trouw. 8.00 Nieuws. Gr.- muziek. 8.45 Jupiter Symph., Mozart. 9.15 Morgenv/ijding, ds. J. Bahnmül- ler, Ev. Luth. pred. Hilv. 9.30 Wa- terst., Gr.-pl. 10.50 Kleuterprogram. T1.00 Orgelconcert Stoffel v. Vlie gen. 12.00 Joh. Strauss, 12.30 Weer pr., 13.00 Nieuws. Gr.pl. 14.00 Qua- kerschool Ommen 14.15 Solistenconc. 15.00 Ziekenprogram, 16.00 Gev. progr., JL7.00 Kaleidoscoop. 17.20 Dr. Portielje. 17.30 Piet Kuntselaar. 17.50 Kraters in Indië. 18.00 Nieuws S,por- praatje. 19.10 Orgel m. trio en viool. 20.00 Nieuws, Actualiteiten Kamer orkest; Pianoconc. 1, Beethoven, (Roussel. 21.45 Hubermann, viool. 22.00 Gev. progr. 22.45 Ned. Steen koolmijnen. 23.00 Nieuws. Wagner. b.v. demonstreerde op de Duitse ka tholiekendag in Bonn, waar men din gen hoorde die getuigden van een grote visie, de verrukkelijke over gave ook waarmede b.v. de zielzorg in Frankrijk to werk gaat, dat mist men in ons land, dat inderdaad een sterk en eenvoudig geloof heeft, maar dat de indruk wekt, als zou men de grote problemen waarin het Christen dom in deze wereld verkeert, niet goed beseffen. Hij noemde in dit ver band de grote kwaal van onze tijd: het steeds losser worden van de ware banden van het geloof, die het maat schappelijk leven eeuwen geleden zo veilig beschermden, de secularisatie der jeugd, het genoegen nemen met een oppervlakkige en halve ontwik keling die slechter kan zijn dan geen ontwikkeling, de jacht naar sensatie en dergelijke verschijnselen. Duitsland blijft een van de strijd tonelen. Gabriël Smit vond de band met de taak van het Genootschap hulp verlenen aan onze geloofsgenoten in Duitsland door op te merken, dat wij onze taak ten opzichte van Duits land niet moeten beschouwen als een tijdelijke hulpverlening, die in de plicht van naastenliefde gebiedt, maar dat wij scherp moeten inzien waarom het hier gaat. Europa is in gevaar. Duitsland is een van de gro te strijdtonelen in een geestelijk ge vecht dat het behoud van onze Chris telijke cultuur in dit werelddeel tot inzet heeft. Willen wij efficient hel pen, dan moet er vooral aan de ge nezing van het gehele lichaam ge werkt worden. Dan moet het besef van de ziekte waarin ons werelddeel verkeert algemeen worden. Dan moe ten wij de ruïnes van Keulen zien als een Mane Tekel Phares van de chaos waarin onze gehele wereld ver keert. Als een signaal van Boven, als een waarschuwing zoals de wereld nog niet gekregen heeft. De betekenis van deze tekenen des tijds moet tot ons katholieken in Nederland door dringen, willen wij onze verantwoor ding voelen voor dat waar het om gaat: het Christendom in Europa, zonder hetwelk geen redding moge lijk is. „Was bleibt, schaffen die Dichter' was het antwoord, waarmede een van van de jonge Duitsers deze visie van Gabriël Smit beantwoordde, een woord van Mörike dat als kernachtig middel om onze jonge poeët te prijzen zeer gelukkig gekozen was. Zielzorg in Duitse diaspora. Wij hebben op dit Congres ook eer indruk gekregen van de moeilijkhe den waarmede de zielzorg in de Rus sische zóne te kampen heeft. In het dorpje Bitterfeld woont een pastoor, die, als het Zondag is, op zijn fiets kruipt. Schoenen heeft hij niet meer. Zijn banden zijn zo slecht dat zij om de tien kilometer gerepareerd moeten worden en voor een beschrijving van het vehikel kunnen wij onze lezers in gedachten verwijzen naar de hongerwinter. Maar de pastoor van Bitterfeld trekt er op uit. Zondagmorgen. Honderd kilometer voor de boeg. Zes hei lige Missen, twintig keer een lek dat geplakt moet worden en als deze lange lange tocht, waarbij een eerbiedwaardig stuk gelopen moet worden, voorbij is, heeft de herder de voldoening althans tien procent van zijn parochia nen bereikt te hebben als toe hoorders bij de H. Mis. Zij heb ben Christus ontvangen in een hart dat naarmate de tegenwer king van de Russische bezettings autoriteiten feller wordt sneller voor Hem gaat kloppen. Acht uur heeft de pastoor op de fiets gezeten of er naast gelopen. Als hij thuis komt vindt hij een aan slagbiljet op zijn tafel van de Russen, die hem een krankzin nige huur berekenen voor het gebruik van de kerk, die. staatsgebouw is geworden. In de offciële cijfers die de Bonifa tius Verein daarover mededeelt, staat vermeld dat het aantal katho lieken in de Russische bezettingszo ne sinds de verdeling van Duitsland in zones is gestegen van 1.083.437 tot 2.865.011. Het aantal priesters is ge daald van 1.987 tot 1.564. Dat men niet bij de pakken neerzit moge blij ken uit het aantal noodposten waar godsdienstoefeningen worden gehou den, dat van 317 tot 2.392 is toegeno men. Er zijn op dit Congres bijzonder in teressante dingen verteld. Er zijn tal van meningen naar voren gebracht, er hebben tal van mensen gesproken, die over eenzelfde probleem totaal andere opvattingen hadden. De Franse pater du Rineau heeft zijn gehoor een uur lang vermaakt met zijn bespiegeling over de dwaas heden van de regering in zijn land, die de douanes de opdracht geeft grenzen te sluiten voor de meest vre delievende zaken, als daar zijn boe ken en kranten om. vrienden, die vroeger vijanden waren, te helpen uit hun geestelijke isolatie. De Duitsers die uit hun land nog sterk het merkteken van de enorme ellende meedragen hebben in ons land kennelijk genoten. Zij hebben hier vier dagen lang gedachten uit gewisseld en ervaren, dat er ook on der degenen, die door hun landgeno ten de grootste schade ondervonden hebben, nog vrienden zijn. die hen willen helpen. In deze geest van naas tenliefde is dit Congres gehouden, waarvan de zakelijke resultaten neer gelegd in een resolutie, die een nau wer contact tussen de verschillende Europese organisaties, die voor het zelfde doel werken alsdat van het Ge nootschap, hoe belangrijk dezt ook zijn voor de toekomst, niet halen kun nen bij die geestelijke winst, die door hartelijke vriendschap is verkregen. Niet halen kunnen oók bij de waarde der informaties, die men hier over en weer heeft opgedaan met hetgeen door afgevaardigden uit diverse lan den werd bekend gemaakt. Het gevaar uit het Oosten. Op het Congres heeft ook een pro fessor in de economie, Prof. Berken- kopf, uit Bonn gesproken, die met de toestanden in Oost-Europa bijzonder goed op de hoogte is en die over het dreigende gevaar van Rusland ernsti ge waarschuwingen heeft laten horen, met name aan het adres van degenen die verantwoordelijk zijn voor de rea lisatie van een program van sociale vernieuwing in christelijke geest. „Nog nooit", aldus prof. Berken- kopf, „is er een zo'n beslissend moment in de geschiedenis van Europa geweest als thans. Nooit is de druk, vooral ook geestelijk, zo zwaar geweest. De vraag of Duitsland nog in staat is om zelf een keuze te bepalen tussen Oost en West, moet beslist ontkennend worden beantwoord." Het kan slechts een defensieve houding aannemen op de laatste barrica des. De toestand in Rusland acht hij zeer gevaarlijk voor Europa. Zelfs bij een onmiddellijke dood van Stalin acht hij een paleis revolutie uitgesloten. De twaalf leden van de partij, die de lei ding hebben, zijn er veel te diep van overtuigd, dat er tussen hen geen rivaliteit kan bestaan, zon der dat het gehele apparaat in eenstort. En dit is juist hun kracht. Voeg daarbij een strijd macht van 6 millioen militairen, een uiterst streng controle-sys teem en het feit dat leger en po litie zich onwrikbaar in de han den van de Staat bevinden, dan kan men zelf de conclusie trek ken, dat de kern van wat Krav- chenko ons voorhoudt juist is. Zo is het leven in de Duitse diaspo ra, waar het aantal katholieken door de enorme volksverhuizingen in Oost Europa merkwaardiger wijze is toe genomen. terwijl de zielzorgers er al leen maar op achteruit zijn gegaan. Als ons een zaak duidelijk is ge worden op dit Congres, dan is het wel deze, dat overal in Europa de over tuiging sterker en sterker wordt, dat wij i.p.v. de oude kapitalistische sys temen snel moeten komen met nieu we sociale maatregelen, waardoor de men als volwaardig lid van de schep pende gemeenschap wordt erkend. Hoe zal deze grote nieuwe beweging, I waarvan alles afhangt, zoals Prof. Berkenkopf ons duidelijk maakte, I ooit tot stand kunnen komen, wan neer hier de simpele wet der naas tenliefde uit het evangelie niet tot gelding wordt gebracht. Wanneer het christendom Europa niet verovert! RENTETREKKERS KRIJGEN HOGERE UITKERING. Op 1 October zullen twee belang rijke wetten in werking treden: de wet tot aanvulling van renten krach tens de Invaliditeitswet en de wet re gelende de toekening van kinderbij slag aan invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. De aanvulling van renten krach tens de Invaliditeitswet komt hierop neer, dat ieder, die jonger is dan 65 jaar, in Nederland woont en op grond van de rentekaart invaliditeitsrente of weduwenrentc geniet, een toeslag ontvangt even groot als het bedrag dezer rente, zonder de toeslag, die thans reeds wordt genoten. Iemand, die thans 5.per week aan rente ontvangt met een toeslag van 2.50 per week, zal van 1 October 1948 af 10.ontvangen, dus 2.50 meer dan hij thans ontvangt, omdat de ver hoging van 100 slechts berekend wordt over het rentebedrag en niet over het rentebedrag plus de thans geldende toeslag. Behalve deze verhoging, wordt een gezinstoeslag gegeven van 35.per maand als de rentetrekker is: a. eer gehuwde man; b. een gehuwd ge weest zijnde man of vrouw, wien (wier) gezin één of meer kinderen van 1621 jaar telt; of c. een wedu we, die een gezin heeft als onder b bedoeld. Ook deze gezinstoeslag wordt slechts verleend, indien de rente trekker jonger is dan 65 jaar en in Nederland woont. Alle wezenrenten, gedaan krach tens de Invaliditeitswet, die tot dus ver werden uitgekeerd tot het veer tiende jaar, zullen van 1 October 1948 af worden toegekend tot de zestiende verjaardag. GROOT VERLOF AAN HEN. DIE GAAN STUDEREN AAN EEN UNIVERSITEIT OF HOGESCHOOL In afwachting van de verdere maat regelen, welke zullen worden geno men betreffende het verlenen van groot verlof aan dienstplichtigen van de lichtingen 1945 en 1946, is met het oog op het grote belang, dat er in is gelegen om hen, die het voor nemen hebben de studie aan te van gen of voort te zetten aan een uni versiteit of hogeschool het volgende bepaald. Aan dienstplichtige korporaals en soldaten, die de studie aan een uni versiteit of hogeschool wensen aan te vangen of voort te zetten, kan op een daartoe strekkend verzoek, on geacht de lichting waarvoor zij voor de diensplicht zijn ingeschreven, groot verlof worden verleend, indien zij op 15 October 1948 ten minste 24 maan den in werkelijke dienst zijn of zou den zijn. Deze bepaling geldt uiteraard slechts voor hen, die in Nederland dienen en geen vrijwillige verbinte nis hebben gesloten. HOOFDGROEP INDUSTRIE OORDEELT HUIDIG ONTWERP P.B.O. ONAANVAARDBAAR. Het bedrag van rond f 106.493,000, dat op de weekstaat van de Neder landse Bank per Maandagmiddag 27 September 1948 de tegenwaarde aan geeft van de schenkingen, die onder de Marshall-hulp zijn ontvangen, is samengesteld uit de volgende pos ten (in duizenden guldens) 27 Sept. 20 Sept. broodgraan vetten en oliën veekoeken kunstmest kolen 87.155 66 006 3.685 3.245 2.171 1.919 825 825 5.834 5.834 petroleumproaucten 2.021 2.021 hout ijzer en staal koper chemicaliën vrachten Totaal 140 2.328 1.928 1.392 140 140 902 902 106.593 82.9 Van dit bedrag ad 106.593.000 is voor 100.000 beschikt ten behoeve van de E. C. A.-missie in Nederland, zodat op de jongste weekstaat voor komt een bedrag van rond 106.493.000. LIEFTINCK OVERLEGT IN DE V.S. OVER LENING WERELDBANK. Minister Lieftinck heeft te Was hington verklaard, dat, hoewel zijn bezoek aan de V. S. uitsluitend ten doel heeft het bijwonen van de ver gaderingen van de Wereldbank en het I. M. F., hij waarschijnlijk ook de besprekingen zal voeren met an dere financiële autoriteiten. De minister zal o.m. een onderhoud hebben met Paul Hoffman, de ad ministrateur van het plan-Marsall. In antwoord op de vraag, of hij de lening zal bespreken, die Nederland binnenkort van de E. C. A. zal ont vangen, zeide minister Lieftinck dat over deze lening geen besprekingen meer behoeven te worden gevoerd, aangezien voor zover hem bekend was alle belangrijke kwesties dien aangaande reeds zijn geregeld. De minister zal waarschijnlijk ook besprekingen voeren over leningen van de Wereldbank voor bepaalde projecten in Nederland. Met betrekking tot de binnenkort door de E. C. A. te verstrekken le ning aan Nederland verluidt, dat nog slechts enkele minder belangrijke technische details moeten worden geregeld. Dat deze lening nog steeds niet tot stand is gekomen, vindt voornamelijk zijn oorzaak in de om standigheid. dat de voorwaarden van de lening aan Nederland ver moedelijk zullen dienen als voor beeld voor het opstellen van de voor waarden voor de leningen, die aan ndere worden verstrekt. De voorzitters van de bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen van de Hoofd groep Industrie achten het wetsont werp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in de huidige vorm voor de industrie onaanvaardbaar. Oit blijkt uit een motie, die de voor zitters Dinsdag op een vergadering in Den Haag hebben aangenomen en onder de aandacht van de Tweede Kamer gebracht. In de motie wordt gezegd, dat in 't wetsontwerp zodanige wijzigingen moeten worden aangebracht, dat voorkomen wordt, dat bedrijfsorgani saties worden ingesteld tegen de wens der betrokkenen en dat aan deze or ganisaties bevoegdheden worden verleend, die door de betrokkenen niet wenselijk en nuttig worden ge acht. Voorts dienen, aldus gaat de motie verder, in het wetsontwerp die bepalingen te worden geschrapt, die de zelfstandigheid van de bedrijfsor ganisaties in gevaar brengen, terwijl garanties zullen moeten worden op genomen voor een democratische werkwijze. E.C.A.TOEWIJZING VOOR NEDERLAND De E.C.A. heeft aan Nederland een bedrag van 1.749.506 toegewezen voor de aankoop van katoenen goe deren in Japan. Het voornemen bestaat om de te distribueren hoeveelheid spijsvetten te verhogen met vijftig gram per week, aldus vertelt minister Mans- holt in de toelichting op de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds. In de begroting is gerekend met hoeveelheden vlees, betrekking heb bend op een rantsoen van 250 gram per week. In het algemeen wordt door de regering verwacht, dat een belangrijk deel der distributieregelingen in het komende jaar zal kunnen verval len. MEER PUNTEN BIJ HUWELIJK. Het Centraal Distributie Kantoor deelt mede, dat zij, die op of na 1 October a.s. een aanvrage om tex tielpunten indienen in verband met huwelijk 150 punten zullen ontvan gen. Vóór 1 October ingediende aanvragen worden nog volgens de oude richtlijn behandeld. De textiel- positie laat niet toe aan bovenbe doelde maatregel terugwerkende kracht te verlenen. SCHEERZEEP. Op de bonnenlijst, die aan het ein de vaij deze week verschijnt, zal een scheerzeepbon worden aangewezen. Aan alle veroordeelden, die vóór 1 Januari 1948 als militair in werke lijke dienst naar de Overzeese Ge- biedsd^en zijn uitgezonden, wordt kwijtschelding verleend van nog niet ondergane straffen van zes maanden of minder of boeten van f 500 of minder. KOOS VORRINK OVER DE „INTERNATIONALE SITUATIE. In een gisteravond te Rotterdam gehouden vergadering van de Par- tn van de Arbeid heeft de algemeen voorzitter Koos Vorrink, sprekende over de internationale situatie, ge zegd. dat Rusland, door zich aan een oorlog te wagen, zijn eigen ondergang zou oproepen. Spr. geloofde niet, dat Stalin zo dwaas zou zijn dit risico te aanvaarden. Hij zag daarvoor o.m. drie redenen. In de eerste plaats was ir Rusland het minste gedaan aan het herstel van spoor- en landwegen. Voorzover dit geschied was, was men slechts tot de oude Poolse grens ge gaan, tussen Weichs-el en Oder. In de tweede plaats had het herstel der oorlogsindustrie na de tweede we reldoorlog nog lang niet een voldoen de peil bereikt. En in de derde plaats weet Rusland, dat de Verenigde Sta ten heel veel verder zijn met de atoomenergie dan de Sovjet-Unie. Niettemin achtte de heer Vorrink de situatie zeer acuut. Elk ogenblik kan er in of boven Berlijn_ een inci dent plaats vinden, waarbij niemand de gevolgen in de hand kan houden. "'SCHORSING VAN KAPITEIN ALSEM OPGEHEVEN. De legervoorlichtingsdienst deelt mede: de schorsing van de reserve kapitein H. M. A. Alsem als officier van de legerfilm- en fotodienst is met ingang van heden opgeheven. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de reserve kapitein Alsem zich aan geen strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt, met uitzondering van een vermoedelijke overtreding van de deviezenbepaling, waarom trent de militaire autoriteiten aan de Nederlands Bank advies zullen vragen, aangezien het vermoeden van een dergelijke overtreding het handhaven van de schorsing niet wettigt, is deze schorsing opgeheven. De kleurenfilms, welke de kapi tein Alsem onlangs vrijwillig aan de verwijzingsofficier van de generale staf had overgedragen, zijn weder om te zijner beschikking gesteld. ZEILBOOTJE MET VIER OPVA RENDEN UIT SCHEVENINGEN VERMIST. Gistermorgen kwam een vrouw bij de vuurtorenwachter te Scheveningen vertellen, dat haar man met een an dere Nederlander en twee Engelsen Maandagmiddag met de gaffelsloep „Dutch Painter", de Noordzee op was gegaan, maar niet was teruggekeerd. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek wees uit, dat de gaffelsloep „Dutch Painter" rustig in de haven van Scheveningen lag. Later bleek, dat het viertal vertrokken was met het zeilbootje „Lucky Star". Het boot je is nog niet teruggekeerd. Een Scheveningse logger heeft van morgen op 45 mijl ten Noordwesten van Scheveningen wel een zeilscheep je gezien, maar dbor het slechte zicht kon men de naam van het bootje niet onderscheiden. Een vliegtuig van het vliegveld Valkenburg zal vandaag naar het scheepje gaan zoeken, Het loodswe zen te Rotterdam houdt er rekening mee. dat er met het scheepje niets aan de hand is en dat het bootje naar Engeland is gegaan. De „Lucky Star" heeft geen radio aan boord. DODELIJK VERKEERSONGEVAL IN BUSSU1M. Aan de droeve lijst van verkeers ongevallen met dodelijke afloop in Bussum is weer een toegevoegd. Een dezer dagen reed de 60-jarige mevrouw Beut, wonende aan de Brinklaan te Bussum op een rijwiel op de Bussumer grintweg. Bij het oversteken van de Lage Naarderweg lette zij niet op een uit de richting Hilversum komende auto, werd ge grepen en moest met een ernstige schedelbasisfractuur naar de Majel- lastichting worden vervoerd. Daar is zü overleden. BEURSOVERZICHT. In tegenstelling tot Maandag, toen behoorlijke verliezen werden gele den, zat er gisteren wat meer grond in de markt. Wel bleef de affaire uiterst gering doch de prijsfluctuaties waren miniem. Bij opening waren Kon. Olie en de voornaamste indus triewaarden iets lager, Indische waar den daarentegen toonden zich in het algemeen wat vriendelijker. H.V.A. boekte een openingswïnst van twee punten en ook de voornaamste ta baks- en rubberwaarden bleken goed prijshoudend. De stemming voor In dische Bankaandelen was verdeeld. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 16) „Een Canadees van Schotse origi ne," trok ze buitengewoon intelligent de conclusie. ..„en komt waarschijnlijk uit een ge heel ander milieu dan het onze..." „Nu zou ik graag willen, dat nij bij zijn bezoek de charme en distinc tie van een Engelse vrouw uit de ho gere kringen leerde appreciëren." „Moet ik dat zijn?'' „Ja." „Pardon?" „Ik vroeg: waarom? Je rnaakt niet bij elke Canadees uit lagere kringen, uie hier voet aan wal zet, reclame voor de Engelse vrouwen uit hogere kringen. En daarom vraag ik, wat steekt daarachter? Of, in ronde woor den, op wat voor manier profiteer jij ervan? „Ik geloof niet, dat ik daaromtrent uitleg verschuldigd ben, Virginia." „Hoor eens, je kunt niet van me verwachten, dat ik-een heie avond ga charmeren, zonder te weten, waarom ik charmeer." „Je hebt een zeer eigenaardige ma nier om de dingen te zeggen, Virgi nia. Als men jou hoorde praten, zou men denken..." „Nietwaar? Vooruit, George biecht eens op!" „Als je zo aandringt. De quaestie is, dat binnenkort in een der Midden- Europese staten onlusten zullen uit breken. En daarom de redenen daarvoor doen niets ter zake is het absoluut noodzakelijk, dat deze jongeman, deze mr McGrath door drongen wordt van de wenselijkheid de vrede van Europa staat op het spel om het koningschap in Herzo Slowakije weer in ere te herstellen." „Die vrede van Europa hadt je er uit kunnen laten," zei Virginia kalmp jes. „Maar ik ben voor de monar chie... altijd en overal, en vooral in Herzo-Slowakije. De mensen zijn veel te schilderachtig voor een repu bliek. Zo dus jij hebt je geld op een Herzo-Slowakijse prins gezet. Wie is het?" George voelde er niet veel voor, die vraag te beantwoorden, maar hij zag geen kans om een antwoord te ont wijken. Het onderhoud liep absoluut I niet zoals hij het zich had voorge steld. Hij had gedacht, dat Virginia een willig werktuig geweest zou zijn, dat ze zich blij getoond zou hebben met de voorkeur, die hij haar schonk, en dat ze zich, in de eerste j^aats, zou hebben onthouden van lastige vragen doen. En ziedaar, met al zijn verwachtingen was hij „er naast" ge weest. Zij wou per se alles en alles van de zaak weten en hij had zich voorgenomen gezien het vrouwe lijke onvermogen om geheimen te bewaren om haar van dat alles en alles niets te vertellen. Hij had zich in haar vergist. Virginia was niet ge schikt voor de rol, die hij haar toe bedeeld had. Integendeel, de kans was groot, dat hij, door haar, in moeilijk heden zou komen. De manier, waarop ze hem van haar onderhoud met die die geldafperser verteld had, had hem dadelijk veel zèèr veel zelfs te denken gegeven. Ze was een onbe trouwbaar type, een vrouw, die ab soluut het vermogen miste om ern stige zaken ernstig te behandelen. „Prins Michael Obolovitch," gaf hij ten antwoord, toen Virginia hem vol verwachting bleef aankijken. „Maar laat het niet bekend worden, wil je?" „Zeur niet, George. De kranten staan al vol met wetenswaardigheden de gehele Obolovitch-dynastie is op gegraven en over Nikolaas IV wordt geschreven alsof hij een soort krui sing tussen een heilige en een held was, in plaats van een béte kereltje, dat op een gegeven ogenblik verliefd is geworden op een actrice van het achterste plan." Het gezicht van Lomax betrok. Nu was hij er positief van overtuigd, dat hij verkeerd gedaan had, Virginia in die zaak te betrekken. Hoe eerder hij zich van haar afmaakte, des te beter was het. „Je hebt gelijk, beste kind." zei hij haastig meteen stond hij op en ging al een paar passen naar de deur. „Ik heb verkeerd gedaan door met dat plan bij jou aan te komen. Maar we zouden graag willen, dat de Do minions, wat deze Herzo-Slowakijse quaestie betreft, één lijn met ons trokkken en McGrath heeft veel in vloed in journalistieke kringen. En omdat jij voor de monarchie bent en jaren in het land in quaestie hebt vertoefd, dachten we, dat het wel een goed idee was om jullie met elkaar in kennis te brengen." „Zo, dat is dus de ware reden?" „Ja maar we hebben niet goed ge zien. Jij zou hem waarschijnlijk niet sympathiek gevonden hebben en dan" Virginia stond hem strak aan te kij ken. Bij zijn laatste woorden barstte ze in lachen uit. „George, George!" zei ze, „wat ben je een onbeholpen leugenaar!" „Virginia!" „Je kent er niets van, absoluut niets. Iemand met jouw training had wat anders moeten bedenken, iets, dat waarschijnlijk geloofd zou wor den. Maar ik kom er toch wel achter. Ook zonder jouw hulp, George-lief. Wees daarvan maar van overtuigd. Het mysterieuze geval McGrath. Al le kans, dat ik op de Zeven Schoor stenen wel de nodige aanwijzingen krijg." „Op de Zeven Schoorstenen? Ga jij er dan ook naar toe?" Lomax wist zijn ongerustheid niet te verbergen. Hij had beslist gedacht dat hij, door straks even te telefone ren, de gevraagde invitatie had kun nen intrekken. „Bundie heeft me vanmorgen op- geba'd om te vragen of ik kwam!" George besloot nog een laatste po ging te wagen. „Het zal er deze keer niet amusant worden, als ik het wel heb," zei hij. ,.Je zult je er wel niet amuseren, Virginia." „George, George! Waarom heb je me de waarheid niet gezegd.Maar het is nog niet te laat! Keer terug van het pad der zonde..." Lomax drukte haar even slap de hand. „Ik heb je de waarheid gezegd." zei hij, zonder te blikken of te blo zen. „Die is beter," zei Virginia goed keurend. „Maar voor mij toch niet goed genoeg. Kop op, George! Zater dag ontmoet je me weer op de „Schoorstenen', mij en m'n buiten gewone charme! 'Als je eens wist, hoeveel amusanter ik het leven op eens vind. Eerst die chantage-man en nu George Lomax in diplomatieke moeilijkheden! En zal hij zijn ge moed ontlasten ten aanhore der schone dame, die hem zo pathetisch om zijn vertrouwen vraagt? Neen, hü verzwijgt alles tot het laatste hoofd stuk. Dag, George. Niet één blik, een lieve, zachte blik, voor je weggaat? Néé?... Tot Zaterdag dan, dan zal je kwade bui wel over zijn." Geen minuut nadat de voordeur zich acher een langzaam en neer slachtig stappende George Lomax ge sloten had, stond Virginia al aan de telefoon. Na even wachten kreeg ze het nummer, dat ze gevraagd had. „Hallo, ben jij het zelf, Bundie?" zei ze. „Zeg, ik kom morgen wel op de „Schoorstenen". Wat! Denk je, dat ik me dood zal vervelen! Nee, geen sprake van. Ik kom! Voor geen tienduizend dukaatjes blijf ik thuis. Adieu, tot morgen, hoor!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5