Rijnlands beste vee voor het oog der jury Jubileumvergadering van de Ned. Ver. voor Koeltechniek WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 VEBO-TENTOONSTELLING 1948 rpOALS ZOVELE MALEN het geval *is, stond Leiden ook vandaag weer in het middelpunt van de belangstelling van heel de Rijnstreek en wel in bijzondere mate voor de boerenbevolking rondom de stad, die vandaag haar beste producten uit weide en stal tentoonstelde. Reeds vroeg in de morgen kwamen van alle kanten de boeren met hun koeien, varkens en paarden naar de Vebo-tentoonstellin g, die vooral wat kwaliteit betreft, een expositie van naam is en kan w edij veren met alle andere tentoon stellingen op dit gebied in heel het land. met een zeer goede kwaliteit wol. Ook op het terrein van schapen kan Rijnland iets presteren. De geiten tenslotte toonden een matige, collectie jonge beesten waar tegenover staan enkele zeer goede oudere dieren. We noemen bijv. de bok „Gustaaf I'' van A. A. van Puf- felen, Kethel, een mooi gesloten beest met prima afstamming wat productie betreft. Grote coPectie slachtvee bewees de gunstige resultaten nu de verplichte veelevering is opgeheven. Kaas. In tegenstelling met het vorig jaar was er deze keer weer een kaaskeu ring aan de Vebo verbonden, op de zolder van de materialenloods. Hier KWALITEIT VEE BEVREDIGEND Het was weer als vanouds. Lange rijen effen zwarte koebeesten, van het zwartblaar veeslag, schaarden zich aaneen, afgewisseld met het zwart-wit van de zwartbonten. Forse stieren, koeien, vaarzen, pinken, schotten en hoe die beesten verder heten mogen, stonden rustig te her kauwen of trokken aan hun touwen en konden de belangstelling van de toeschouwers maar matig waarderen. Het is ten slotte niet zo erg leuk om een hele morgen betast, bekeken, be klopt en beklapt te worden. Maar daar trekken de boeren zich niets van aan en rustig laten zij hun criti- sche blikken over deze slachtoffers gaan, die zich dat allemaal maar moeten laten welgevallen. Zij zijn echter de belangstelling overwaard, want wie gezien heeft hoe vanmorgen, voordat de beesten voor de jury in de ring verschenen, opgepoetst en gewassen werden, be grijpt wat er van afhangt om zo voor delig mogelijk voor de dag te komen. Het is uiteraard onmogelijk nu reeds een volledig overzicht te ge ven van de kwaliteit en toegekende bekroningen. We mogen daarom vandaag volstaan met enkele losse kanttekeningen. Zoals gezegd is de kwaliteit zeker bevredigend ,wat toegeschreven moet worden aan de zeer gunstige gras- groei en de minder hoge temperaturen in de afgelopen zomer. Doordat aan de .toelating tot de tentoonstelling hoge eisen gesteld worden, was het aantal niet zo groot als wat voor de oorlog wel eens voorkwam. Maar bij een tentoonstelling gaat het in de eerste plaats om de kwaliteit en die stemt zeer zeker tot bevrediging. Rijnland heeft een naam op het ge bied van veefokkerij en dat zij die naam eer aandoet bewees de Vebo van vandaag. Zwartblaar. Begrijpelijk nam het zwartblaar veeslag de grootste plaats in onder de koeien, hoewel de kwaliteit van het zwartbont op het eerste gezicht iets beter schijnt. Dit neemt niet weg dat de collectie van W. van Santen rit Wassenaar, die de eerste prijs in de wacht sleepte, door iedereen ge zien mag worden. Het is een zeer uniforme groep, waarop alleen een aanmerking op het wat lichte been- werk gerechtvaardigd is. De stieren mochten er ook zijn, Sam bp" van C. van Haastert uit Zoeterv/oude, die de 1 A prijs kreeg, is een zeer massale stier die goed vererft. M. Visser uit Alphen, die verschillende jaren met een kam pioenstier van de Vebo kwam, kreeg deze keer een 1B prijs voor ..Johan nes", terwijl A. Roest uit Leiderdorp zijn ..Otto" met de IC prys zag gaan strijken. De laatste stier Svas iets minder ontwikkeld, maar maakte toch een zeer soliede indruk en het zal voor de jury een zwsfre opgave geweest zijn hier te beslissen. Zwartbont. De grote strijd tussen de collecties van J. C. Wesselingh, Zoeterwoude en Modelboerderij „Weeresteyn" Hil- legom, is deze keer wederom in het voordeel van de eerste beslist, waar mede de heer Wesselingh de beker van de Kamer van Koophandel de finitief in zijn bezit heeft! Ook dit was een mooie uniforme groep, waarvan de exemplaren als het ware een fabrieksstempel droegen. De IC prijs was voor jhr. J. A. G. Sand- berg uit Wassenaar. Van Öe stieren noemen we „Sjou- ke's Adema" van L. J. Slinter uit Zevenhoven, een dier met zeer goede borstdiepte. mooi .gesloten en prima beenwerk. Iets minder diep, doch ook een solide indruk maakte. „Her man van Bouwlust", van A. B. Uyter- linde, Zoetermeer. Paarden. Verheugend groot was deze keer het aantal paarden, allemaal warm bloedige landbouwtuiepaarden, die getuigden dat in de Rijnstreek een grote belangstelling bestaat voor de warmbloed-fokkerij. Uiteraard vorm den de paarden de meest actractieve groep voor de toeschouwers, waar van het aantal naar1 wij menen het vorig jaar groter was. Een aardig gezicht was het de glanzend opge poetste dieren, met strikjes in hun geknoopte manen in de ring te zien verschijnen Een vooruitgang was het ook dat enkele voorleiders in het wit gekleed waren, iets wat in Groningen algemeen gebruikelijk is en tot nu toe maar weinig navolging in deze streken vond. Varkens, schapen en geiten. Van de varkens waren bij het schrijven van dit overzicht nog geen •uitslagen bekend. De algemene over tuiging was echter wel, dat het ge halte zeer goed te noemen is, spe ciaal wat de dekberen betreft. Het uitstekende fokmateriaal, dat kier aanwezig was. wijst er op. dat in de niet al te verre toekomst de var kensvlees-positie wel zal verbeteren. Niet groot, maar van uitstekend gehalte was de collectie schapen. toonde Rijnland zijn allerbeste pro ducten op het gebied van Goudse en Leidse kaas, die terecht over heel de wereld beroemd is. Een heerlijke pittige geur hing over deze tentoon stelling, waar de kazen op lange ta fels lagen uitgestald, vet glimmend en goud geel. De uitslag hiervan is: Klasse 1: 1. L. C. v. d. Geest, Oud-Ade, 96 p., 2. G. v. d. Hulst, Voorschoten, 95 p. Klasse 2: 1. Jac. de Roos, Bode graven, 95 p. 2A: C. J. Kempenaar, Aarlanderveen 91 p. 2B: S. C. Rij laarsdam, Afphen a. d. Rijn 91 p. Klasse 4: 1. L. de Wit, Alphen a. d. Rijn, 94 p. Dit wat betreft de Goud se kaas. Het maximum aantal te be halen punten was 100. Bij de Leidde kaas werd C. C. van Leeuwen, Zoeterwoude, le met 92 p. Klasse 2: 1. D. A. van Rijn, War mond, 95 p. 2. A. J. Verkley, Sas- senheim, 92 p., 3. C. Wassenaar, Noordwijkerhout, 91 p. C. Wassenaar won voor de tweede maal de door de gemeente Sassenheim beschikbaar gestelde beker, waarvan hij nu defi nitief eigenaar is. Over de kwaliteit zullen we wei nig zeggen, want eerlijk gezegd wat branderig, gassig, scherp en andere aantekeningen betekenen, weten we niet. Morgen komt een deskundige medewerker hier nader op terug, evenals op het overige tentoonge stelde. Hedenmorgen om 12 uur vond de officiële opening plaats in „Amicitia" door burgemeester van Kinschot in het bijzijn van vele genodigden en autoriteiten. Hulde aan prof Kamerlingh Onnes IN DE „GROTE PERS" van de „Lakenhal" werd gistermorgen om 10.45 uur de 70ste algemene vergadering geopend van de Ned. Ver. voor Koeltechniek, welke vergadering deze keer een bijzonder feestelijk tintje had, omdat tevens het veertigjarig bestaan herdacht werd. De vereniging werd n.l. op 23 Sept. 1908 opgericht. Deputaties van zusterverenigingen uit het buitenland, m.n. uit Frankrijk, België, Luxemburg, Noorwegen, Zweden en Denemarken, gaven aan deze bijeenkomst een internationaal karakter en een voornaamheid, die bij voorbaat al garant is voor een waardige viering van deze herden king. De eerste voorzitter, dr. ir. W. J. Muller, verwelkomde de gasten, waaronder burgemeester F. H. van Kinschot. de rector-magnifici van de Technische Hogeschool te Delft en de Landbouw Hogeschool te Wage- ningen, mr. K. Wiersma, secr. van curatoren der Leidse Universiteit en de zoon en kleinzoon van de oprich ter der vereniging, prof. dr. H. Ka merlingh Onnes. Tot de buitenland se gasten richtte spr. zich in het Frans en Engels. Dr. Muller sprak zijn vreugde uit over hun aanwezig heid, herinnerde aan het congres in Den Haag in 1936, en gaf de verze kering dat de Ned. Ver. voor Koel techniek deze bijeenkomst zo aange naam en nuttig mogelijk zou maken. Spreker memoreerde de oprichting van de vereniging, door wijlen prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, die tot 1926 voorzitter is geweest, schetste de ver diensten van deze eminente geleerde en weidde uit over de bedoeling van de stichter, om een instituut te ver krijgen, dat gericht was op de bevor dering van economische belangen. Dr. Muller sprak vervolgens vol waardering over de andere voorzit ters, prof. dr. M. de Haas, prof. dr. W H. Keesom en prof. C. F. van Oijen, en herdacht de tijdens de oorlog overleden secr.-penn., ir. J. F. H. Koopman, 'die bijna dertig jaar deze functie heeft waargenomen en in het buitenland een grote reputatie ge noot. Dr. M. Piettre. directeur van het Bureau de l'Institut International du Froid, te Parijs, dankte voor de uit nodiging, die hij gaarne aanvaard had. Spr. bracht hulde aan het werk van prof. dr. M. Keesom en herin nerde aan de fundamentele arbeid van prof. dr. H. Kamerlingh Onnes op het gebied van koeltechniek. Hij wijdde voorts uit over de verrichtin gen op dat gebied in Frankrijk. Een Kamerlingh Onnes-fonds gesticht. Aan H. M. Koningin Juliana werd een telegram verzonden. Met algemene stemmen besloot de vergadering het erelid prof. dr. M. de Haas tot ere-voorzitter te benoe men en over te gaan tot het benoe men van vier ereleden, n.l. de twee oud-voorzitters prof. dr. W. H. Kees om te Leiden en prof. C. F. van Oijen te Utrecht, benevens de op richters der vereniging, de heren E. S. Kerkhoven te Amsterdam en C. C. Vattier Kraane te Aerdenhout. Onder leiding van de heer E. S. Kerkhoven had zich uit de leden een comité gevormd, dat zich ten doel stelde de nagedachtenis van prof. Kamerlingh Óhnes waardig te eren, door het stichten van een Kamerlingh Onnes-fonds, waarvan de gelden op de eerste plaats worden aangewend voor de instelling van een Kamer lingh Onnes-mêdaille, periodiek uit te reiken aan personen van Neder landse of andere nationaliteit, die zich op enigerlei wijze buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt voor de koeltechniek. De uitreiking iou b.v. om de 5 jaar kunnen geschieden, op voordracht van een college van personen van internationale «ver maardheid op het betreffende ge bied. Reeds werden van verschillen de zijden belangrijke giften toege zegd. Deze plannen werden hedenmor gen aan de lédenvergadering voor gelegd en met veel instemming be groet. Bij monde van de heer Kerk hoven werd aan het bestuur de reeds bijeengebrachte som aangeboden. Ontvangst op het Stadhuis. Na deze officiële opening werden de deelnemers om 12 uur op het Stadhuis door het college van B. en W. ontvangen, waarbij burgemeester van Kinschot de gasten welkom heet te in Leiden. Spr. wees op de bijzonder plaats die Leiden op het gebied van koeltech niek inneemt door de aanwezigheid van het Kamerlingh Onnes-labora- torium en herinnerde aan de op richting van de vereniging op 23 Sept. 1908, ten huize van de oprich ter prof. Kamerlingh Onnes. Hierna richtte de burgemeester zich in het Frans en Engels tot de buitenlandse gasten en wees op het prachtige stad. huis, waar Leiden trots op kan zijn. De voorzitter, dr. Muller, dankte de burgemeester voor de ontvangst. Ook werd het woord gevoerd door een Franse afgevaardigde, M. M. Pit- tiot, vice-president van de Associa tion Frangaise du Frord, die dankte voor de uitnodiging en de afwezig heid verontschuldigde van de heer Queuille, voorzitter van de Franse vereniging van koeltechniek en se dert enkele weken minister-president van Frankrijk. Spr. herinnerde aan de belangstelling die de Franse pers getoond heeft voor de jubileumfees ten in Holland en sprak vol lof over de zegenrijke regering van Koningin Wilhelmina, wier opvattingen ook in Koningin Juliana aanwezig zijn. Mede namens de minister-president richtte de heer Piettre felicitaties tot Prinses Wilhelmina en Koningin Ju liana en bracht een welgemeende groet aan het Nederlandse volk over. Hierna werden de deelnemers door het Stadhuis rondgeleid. Rede van prof. dr. C. J. Gorter Vanmiddag om twee uur werd een bezoek gebracht aan het Kamerlingh Onnes-laboratorium, waarbij de di recteur, prof. dr. C. J. Gorter sprak over „Veertig jaren onderzoek bij zeer lage temperaturen". Spr. herinnerde aan het feit, dat prof. Kamerlingh Onnes op 10 Juli 1908 er in slaagde helium vloeibaar te maken. Hij opende daarmede een nieuwe temperatuur interval van on geveer 5 graden absoluut tot onge veer 1 graad absoluut. In dit inter val werden onder leiding van Ka merlingh Onnes zelf en later van de professoren Keesom en de Haas vele onderzoekingen uitgevoerd in zeer verschillende gebieden. Enkele van de belangrijkste gebieden werden door prof Gorter besproken, n.l. de supergeleiding, helium II en het pa- ramagnetisme, welke laatste onder zoekingen met behulp van radio- of radartechniek werden verkregen. Het Kamerlingh Onnes-laborato rium heeft zijn monopolie-positie op het .gebied der zeer lage temperatu ren allengs verloren, doordat vooral in Engeland en Amerika een groot aantal analoge instituten zijn en worden ingericht. Toch is het Leidse laboratorium nog het grootste op zijn gebied en men mag hopen dat het bij de verdere voortgang der weten schap een belangrijke rol zal blijven spelen. Na deze inleiding werden de deel nemers door het laboratorium rond geleid. UIT DE RIJNSTREEK ALPH*5N AAN DEN RIJN DE TREINDIENST OP BAANVAK UTRECHT—LEIDEN. Voorlopig blijft, zoals reeds ge meld, op het baanvak UtrechtLei den de stoomtrein rijden. Bij deze teleurstelling is er echter wel ook een meevaller. Met ingang van 5 Oc tober wordt op dit baanvak een gave uurdienst ingevoerd van des mor gens 7 uur tot des avonds 23 uur, telkens 2 minuten over het hele uur in de ridhting Utrecht en 3 minuten over het volle uur naar Leiden. Des Zondags is de eerste dienst respec tievelijk 9.02 en 9.03. De diensten van 12.02, 14.02 en 16.02 naar Utrecht vervallen des Zondags, evenals de diensten van 12.03, 14.03 mi 16.03 op die dagen naar de richting Leiden. De diensten op Gouda zullen zijn op werkdagen 6.51, 8.04, 9.06, 10,04, 11.06, 12.04, 13.06. 14.04, 15.06, 16.04, 17.06, 18.04, 19.06, 20.04, 21.06, 22.04, 23.06. Des Zondags vervallen de diensten van 6.51, 12.04, 14.04 en 16.04, Alle hier vermelde vertrektij den zijn gerekend van Alphen aan den Rijn. Voor zover ons bekend is met bo venstaande vertrektijden rekening gehouden met aansluitingen in de beide genoemde grote steden, even zo ook in omgekeerde richting, zodat in vele gevallen tegemoet is geko men aan het euvel, dat men de be geerde aansluitende trein ziet weg rijden als de locale binnenkomt, of of omgekeerd. 30-jarig bestaan Chr. Lyceum In de Herv. kerk heeft gisteren de viering van dat schooljubileum plaats gehad: De voorzitter van het bestuur de heer B. Lemkes, herinnerde er in zijn welkomstword aan. dst bij de oprichting de school 30 leerlingen te1 de en nu rond 400. Spr. herdacht de overleden bestuursled m A. Ver- di-yn, J. B. Samsom en H. J. Lem- es en huldigde de penningmeester, de heer L. ue Graaf, die deze functie reeds dertig jaar verricht en de leeraar A. Metz, die eveneens al die tijd aan de school is verbonden. Vervolgens sprak de burgemeester een gelukwens uit, gevolgd door de rector, dr A. J. Scherpbier; door de heer v. d. Veen als secr. van de Bond van Chr. Voorbereidend en Hoger Onderwijs; door Maurits Boot na- de leerlingen, die een gebrand schilderd raam, voorstellende Paitfus op de Areopaag, aapbood: door de heer S. J. Koning namens de ouders; door dr L. W. Hildernisse namens een comité van oud-leerlingen, die een tweetal electrische klokken aanbood; door de heer P. Stouthamer namens de hoofden van lagere scholen en ten slotte door de heer de Groot namens de Bond van Leraren van het Chr. Middelb. Onderwijs. De heer B. Lemkes stond in zijn dankwoord even stil bij het ver scheiden van de heer Kooy, leraar, en Wim Stoktyuyzen, Teerling der school, die beiden in de bezettings tijd voor de goede zaak gevallen zijn. Het kerkgebouw was smaakvol versierd, en zangkoor o.l.v. de heer B. Lemkes, luisterde de feestelijk heden op. Des avonds werd een reünie van oud-leerlingen gehouden. Truck met oplegger te water. Toen Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur de chauffeur J. H. uit Drieber gen zijn truck met oplegger, bela den met ongeveer 10 ton teer in va ten op de smalle Kortsteekterweg vanuit de richting Alphen stuurde langs een hem tegemoet komende tilbury, haalde hij te veel uit naar rechts, waardoor de zware wagen van de weg in de Rijn kantelde. De chauffeur kwam met de schrik en een nat pak er af. Naar zijn zeggen schrok hij van het enigszins zen achtige jomge paard en maakte daar door een te grote zwenking naar rechts. Dit is nu reeds het vierde soortgelijke ongeval, dat langs deze voor het zware verkeer veel te smal le weg plaats vindt. Jonge oplichter. De levensmid delenfirma Zijlstra gebruikt sedert enkele dagen voor reclamedoelein den de afbeelding van onze gulden. De ene zijde geeft een copie van het wettig betaalmiddel, de keerzijde is benut voor de nodige reclame. In strijd met de muntwet zal het niet zijn, geloven wij, want het biljet is zelfs zonder argusogen van ons be taalmiddel te ondersoheiden. Niette min is het een jongen gelukt er de waarde van dit laatste er aan te doen geven. Permantig stapte de jeugdige klant te Alphen aan den Rijn een winkel binnen, tikte aan het loket en bestelde aan de juffrouw drie pakjes kauwgom. Prompt reikte ze de kleine koper de kleine leverantie aan, die in ruil daarvoor, met de no dige grappenmakerij ter afleiding, de dienster Zijlstra's reclamebiljet, ko klein mogelijk opgevouwen, in de hand stopte. Zonder zich van de echtheid ervan te overtuigen, ja.wie zou ook eigenlijk bij zulk een klant daaraan denken, stopte ze het biljet in de lade en gaf de jongen70 centen terug.... De knaap, toen hem de oplichterij was gelukt, ver dween als de wervelwind van het toneel.... net ver genoeg om niet meer gevonden te worden, toen de eigenaar van de onderneming, bij de bediening van een volgende klant tot de onprettige gewaarwording kwam, dat zijn employé bij de neus was genomen. KOUDEKERK Het zilveren corps. Koudekerks fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gaat zijn zilveren jubileum tegemoet. Ondanks de vele moeilijkheden, waar mede het te kampen had, als daar zijn de wisseling van leden, militai re dienst en bovenal financiële, heeft zij zich kunnen handhaven en zet elk feest luister bij. De prestaties van het corps op het laatste Oranje feest herinnert zich ieder. Er heeft zich thans een damescomité gevormd, dat zich tot doel stelt een rondgang door de gemeente te houden ter in zameling van giften, om de jubile rende vereniging enkele muziekin strumenten aan te bieden waaraan zo grote behoefte bestaat. Het dames comité hoopt in de komende week op een goed succes. Laat die hoop werkelijkheid worden. ZOETERWOUDE PATER SIMON SCHUUR. In het vorig jaar werd pater Jan Schuur bij zijn terugkeer uit de mis sie van Brazilië met grote belang stelling begroet; nu is zijn broer Pater Simon Schuur met de „Willem Ruys" 11 September uit Batavia ver trokken en hoopt op 1 October te Rotterdam aan te komen. Van deze missionaris, met wiens lotgevallen de Zoeterwouders steeds hebben meegeleefd, zal de begroeting eveneens hartelijk en uitbundig zijn. Wel zwaar is het missieleVen van deze priester geweest en degenen die bij zijn vertrek naar Nieuw-Guinea September 1933 vijftien jaar ge leden gezegd hebben: Pater Si mon, dat is 'n stoere missionaris, die zal het bij dat rare volkje van Nieuw Guinea wel uithouden, konden niet weten welk bovenmenselijk zwaar werk en lijden het offer zou zijn voor de eer en glorie van God. Zes jaren lang is pater Schuur pastoor geweest aan de rivier de Di- goel bij de m'ensenetcis (Kaja-kajas) en ook in het Digoelkamp (banne lingenkamp van oproerige Indone siërs voor de oorlog). Toen werd het werk te zwaar, ziekte overmande hem en hij werd overgeplaatst naar Ambon ook weer als pastoor. Pater Schuur was daar een van de eerste gevangenen van de Jappen en kwam in een concen tratiekamp op Ambon. Toen de raids van de Amerikanen het kamp en bij liggend munitiedepot vernietigden, werden dc gevangenen in een niet te beschrijven overtocht naar Cele bes gebracht, waar zij de vreselijkste mishandelingen te verduren hadden, zó erg, dat pater Schuur reeds ten dode stond opgeschreven en zelfs zijn graf al gegraven was. N5 de ca pitulatie van de Japanners werd hij bevrijd en tot herstel naar Australië gebracht. Teruggekeerd in Ambon was echter vah zijn kerk, pastorie, school en klooster niets meer te vin den, zelfs de platas waar alles ge staan had, was bijna onherkenbaar. In het voorjaar van dit jaar is pater Schuur benoemd tot religieus over ste van het vicariaat van Ned. Nieuw Guinea en de Molukken. Zondag 3 October 8 uur zal pater Schuur in de Sint Janskerk een plechtige Hoogmis opdragen en zal er die dag gelegenheid zijn tot be groeting en gelukwensen met de be houden thuiskomst. Hieromtrent zul len wij nog nadere berichten geven. UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren; Krijn z. van P. M. Durieux en M. v. d. Plas; Antje d. van J. Hoek en N. Schaap; Gerrit P. z. van W. v. Leeuwen en S. P. Haas noot; Dirk z. van D. Schaap en J. Oliemans; Leonardus O. G. z. van G. Vreeburg en J. C. v. d. Schalk; Wil lem z. van C. de Vreugd en P. Zwa nenburg; Willem z. van L. W. v. d. Plas en T. v. d. Plas. Ondertrouwd: M. v. d. Gugten en A. H. Vermaas; M. v. Duyn en J. Haasnoot; A. v. Duyn en J. Verloop. Getrouwd: G. Krijgsman en W. J. de oevé; A. F. Erkelens en E. v. Dijk; M. FF. Verdoes en D. Zwaan; N. v. d. Eijkel en J. J. v. d. Plas; W. de Vreugd en S. A- Rijns; J. Maagdelijn en E. Andewiel. Overleden: K. de Vries 87 j.G. de Mol 4 d.; W. F. v. d. Akker 65 j. De ballonwedstrijd. Bij dc ge houden ballonwedstrijd waren de bal lonnen van de navolgende kinderen het verst van de opiaatplaats (Kat wijk) geland: 1. dc ballon van Atie Ouwehand die neerkwam in Chedov, 4 K.M. Z/O. van Praag; 2. Wim Groen, Osterild, Denemarken, 3. Kees van der Plas, Felsted, Denemarken; 4. Ma- rijtje van Duyn, Langelohe, voorbjj Hamburg; 5. Liesje van Rijn, Waren- dorf, 25 K.M. ten Zuid-Oosten van Munster; 6. Annie Kuyt, Milte, West- falen, Duitsland. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Tot leraar Nederl. Letteren aan het St. Aloysiuscollege te Den Haag is benoemd de heer Joh. Caspers alhier. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Hendrikus Wilhelmus z. van H. P. PenningsBroekhof; Leonardus Adrianus Mattheus z. van C. J. van den BergPennings; Pe- tronella Emerentia Maria d. van W. C. van der Geervan Söhooten; Pe trus Paulus z. van A C. J. van den Boschvan Den zen; Helena Lam- berta Maria d. van C. de Groot Kouwenhoven; Petrus Maria Chris- tophorus z. van H. Geerlings Brama. Ondertrouwd: A. L. Koclewijn 26 j. en J. G. C. Duivenvoorde 19 j. Gehuwd: J. A. L. J. Duivenvoorde en C. W. va nden Berg; J. C. van den Enden en J. A. M. van Schie; E. L. J. Peeters en G. E. P. Bon; J. J. Schrama en M. van Hage. Overleden: A. Opdam 65 j., echtg. van A. Wijfjes; J. J. Steur 44 j., echtg. van W. Alessie. SASSENHEIM Culturele avond. Gisteravond werd in het K.S.A.-gebouw een bui tenkerkelijke bijeenkomst gehouden voor jongedames boven 17 jaar. Kap. Vulsma sprak een woord van welkom lot de talrijke aanwezigen en tot de heer Wim Quint, spreker van deze avond. Hierna werd een gevarieerd program geboden. De bekende radio medewerker van „de Zonnebloem" hield een boeiende lezing over de taak van het meisje in deze tijd. Ter af wisseling droeg hij enige mooi stuk jes proza voor. Mevr. C. v. Dorpv. Heyningen bracht enige liederen van Mozart en Mendelssohn ten gehore. Een welgemeend applaus bewees, dat het gebodene zeer werd gewaardeerd. Kap. Vulsma sprak een opwekkend woord voor het volgen van de ont wikkelingscursus met lichtbeelden over de H. Mis, welke binnenkort ge houden zal worden. Onder luid ap plaus werden bloemen aangeboden aan de zangers, terwijl ook de pia niste hierbij niet werd vergeten. Ka pelaan Vulsma dankte. VOORSCHOTEN GOEDE VANGST VAN DE POLITIE Grote diefstallen opgehelderd. De laatste tijd werden er in een fabriek te Voorschoten diefstallen van behoorlijk formaat gepleegd. De politie toog aan het werk en spoe dig leidde het spoor naar Haarlem. Dezer dagen deed de Rijkspolitie van Voorschoten, in samenwerking met de Haarlemse politie een inval in ver schillende percelen te Haarlem. Het resultaat wa verbluffend. Bij een grossier werden 2800 pannen en ruim 2100 eierlepeltjes in beslag genomen. Een kapper wilde zeker een handel tje in kammen opzetten. Bij hem trof men tenminste 2450 zij kammen aan. De hoofddader, de 41-jarige mon teur G. J. B., had een volledig maga zijn. Bij hem werden in beslag geno men: vulpenhouders, soepkommen, kammen, eierdopjes, compöteschalen, hoedendozen, eierlepels, papschalen en rijwielhandvaten. En passant leg de men nog beslag op een partij gra naten. Een rader onderzoek moet nog worden ingesteld naar de herkomst van deze laatste buit. Reeds tevoren was verdachte B., die al deze voorwerpen de grana ten uitgezonderd uit de fabriek, waar hij werkzaam was. had ont vreemd, door de Voorschotense poli tie aangehouden. V.V.L.V. Gisteravond hield de voetbalvereniging VVLV in het Bondsgebouw haar jaarvergadering. Na de opening door de voorz., de heer M. Lakeman, volgden de notu len en het jaarverslag van de secre taris. Uit dit laaste bleek o.m. dat het ledental momenteel 134 bedraagt i het aantal donateurs 140 De penningmeester bracht finan cieel verslag uit. Het kassaldo be draagt 254.18. In de kas-commissie voer het komende jaar zijn gekozen de heren J. Niersman, St. Mens en C. v. Rijn. De beide aftredende be stuursleden, de heren M. Lakeman en H. Niersman werden herkozen. Hierna werd besloten het bestuur uit te breiden tot 8 leden door be noeming van een juniorenleider in het bestuur. Hiervoor werd de heer P. J. Karremans gekozen. Een voor stel van het bestuur om de elftal commissie uit te breiden van 5 tot 7 personen, werd door de vergadering verworpen. Nadat de geest, adv., kapelaan J. van Duivenvoorde, nog een korte toespraak had gehouden, volgde de rondvraag. Hierbij werd o.m. aan geroerd de indoortraining, de zomer- training, het wegblijven van spelers zonder afbericht, het cluborgaan en athletiek beoefening. Verder werd gesproken over de viering van het 25-jarig bestaan in 1950. De bestaan de contactcommissie za1 verzocht worden reeds nu hiervoor plannen op te stellen. Geboren: Cornelia Petronclla d. van A. P. Karremans en E. E. van Rijn; Anna Maria d. van L. P. Stam en N. van der Grijn; Pieter Michaël z. van J. J. Heijne en M. H. Gerarts; Thercsia Maria d. van J. J. Kuipers en C. C. Rekelhof; Eduard Adrianus Geertruida z. van K. A. A. Herkströ- ter en H. P. M. Terwijn. Ondertrouwd: D. Kuiper 25 j. en E. Zoetemelk 26 j. Gehuwd: W. J. Oorschot 31 j. en G. van Hemert 29 j.; S. Stolk 22 j. en G. van Ommering 23 j. Overleden: Johannes Cornclis van der Peet 53 j. WASSENAAR Geboren: Adrianus Theodorus en Jacoba Cornelia Francina z. en d. van T. J. Heystek en A. Jacobs; Maria Agnes Helena, d. van J. L. S. van der Boog en H. C. H. Wijtenburg; Geertruida Josephina Maria, d. van A, T. P. M. Wildenberg en J. C. Overdevest; Armand Antoine Maria, z. van H. F. J. M. van Alsem en M. S. A. Schouten: Hubertus Maria, z. van W. N. Bellekom en L. H. Grohs- schedl; Abraham, z. van K. Rietkerk en M. Treur. Johanna Maria, d. van J. J. Noordermeer en J. M. v. d. Heu vel; Dirk Jan, z. van L. de Jong en H. J. Glasbergen; George Waltherus Adrianus Maria, z. van G, Padberg en P. M. Dorken. Alida, d. van D. v. Delft en S. A. Elemans. Ondertrouwd: D. J. Blommendaal en G. F. Robers. Getrouwd: G. A. de Jong en J. H. v. d. Sman; Jhr. D. P. M. Graswinckel en M. J. van Luijn; H. Vrijenhoek en A. P. Groenewege; J. J. Fraanje en B. v. d. Dool; M. Bakker en D. A. Kool. Overleden: C. R. Th. Baron van Kraijenhoff 83 j., wednr. van E. M. v. Beuningen; Maria C. E. van Osse- len 48 j. echtg. van F. J. Ootten; Ge rard van Driessche, echtg. van M. van Driessche. Bernhard E. Stöver, 72 j., echtg. van M. J. Tolk. LAATSTE BERICHTEN RUBBERFABRIEK TE TJILEUNGSIR DOOR BENDE IN BRAND GESTOKEN. Afgelopen nacht heeft een bende de rubberfabriek van de onderne ming Michiel Arnolds te Tjileungsir (West-Java) in brand gestoken. Een machinist van de fabriek werd doodgeschoten en een aantal kam pongs werden vernield. De brand besloeg een oppervlakte van 1200 M2. De schade gedraagt drie ton. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 29 Sept. Kaas. Aan voer 240 partijen kaas: met ryks- merk le kwal. 1.721.77, met id. 2e kwal. 1.67—1.70, zware f 1.86. Handel traag. ROTTERDAM, 26 Sept. Vee. Aan gevoerd: 3392 dieren, w.o. 356 paar den, 130 veulens, 1031 gebruiksvee, 575 vette koeien en ossen 430 gras- kalveren, 124 nuchtere kalveren, 361 schapen, 294 biggen, 135 bokken en geiten, 46 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien f 825—725625, melk koeien 800700600, varekoeien 530430390, vaarzen 600450 350, pinken 1425325250 gras kalveren 180'130100, biggen 453530, werkpaarden f 850 650—450, hitten 650—500—350. Slachtpaarden per kg. f 1.041.20, f 1.—.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3