Een voordracht over economische, sociale en politieke toestand Indonesië in Berlijn door schoolconflict bedreigd Jiavte Qojty WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD PAGINA 2 ENGELSE GEMENEBEST IN EERSTE KAMER De parlementaire vertegenwoordi gers der overzeese gebiedsdelen van het Britse gemenebest, die op het ogenblik Nederland bezoeken, hiel den gistermiddag een bijeenkomst in het gebouw der Eerste Kamer, alwaar te hunnen behoeve enige voordrachten werden gehouden, nl. over de West-Europese Unie, de Be nelux en de Indonesische kwestie. Na een kbrt welkomstwoord, uit gesproken door de Voorziter van de Eerste Kamer, prof R. Kranenburg en een antwoord hierop door de heer A. F. Molamure, van het Ceylonse Huis van Afgevaardigden, werd de Indonesische kwestie behandeld door de heer P. Kerstens die o.a. zeide: Na meer dan zes tragische jaren waarvan voi'gens mij de laatste drie de meest tragische zijn en geduren de welke wij in het oog der wereld zo dikwijls izijn voorgesteld als „im perialisten" of zelfs werden ge brandmerkt als „koloniale onder drukkers", zelfs nu zijn wij, Neder landers niet bevreesd, de vraag te stellen: Kunt gij ons enig deel van enig ander rijk noemen, onder dezelfde omstandigheden, waar men meer sympathie voor had, dat beter be stuurd was, waar beter voor gezorgd werd en dat zich beter ontwikkelde dan Nederlands-Indië, thans Indone sië genoemd? De hulpbronnen van het land wer den ontwikkeld in het belang van de bevolking zelf zowel als in dat van degenen, die er geld investeer den. Men kan evenals ik van mening zijn, dat een groter deel van de op brengst van het land besteed had moeten worden ten prof ij te van de arbeiders van het land zelf, op wie, gedurende de lange economische cri sis van de jaren 1929—1936 een te groot deel van de last neerkwam, doch anderzijds vraag ik mij af, of dit slechts het geval was met de in heemse arbeiders en of dit alleen gebeurde in landen met een kolo niaal bestuur. Het feil blijft dat, over het geheel genomen, in de laatste veertig jaar, ondanks voorspoed en tegenslag, grote verbeteringen op elk terrein duidelijk aan de dag traden. De heer Kerstens bezag hierna de politieke toestand en zeide o.m.: De republiek Indonesië is een vrucht van het voor-oorlogse streven der meest felle revolutionairen, in stand gehouden door een ongeregeld leger van misleide jongeren, terwijl daartegenover in de 13 deelstaten het vooroorlogse evolutionaire ideaal belichaamd is. Spr. weidt dan uit over de gevolgen van de J.apanse pogingen om de bevolking tegen de Nederlan ders op te zetten en het kwaad, ge sticht door de Laisser-faire poüitiek van de geallieerden na <?e capitula tie van Japan, toen verzuimd werd, ip Indonesië onmiddellijk het bestuur over te nemen, waardoor de Japan ners de gelegenheid kregen, door mid del van het proclameren van de re publiek, een bruggehoofd te vesti gen voor een toekomstige poging tot een Japanse overheersing van .Azië, waarin zij de Aziatische volken dan aan hun zijde hopen te hebben. Thans, vervolgde de heer Kerstens, hebben wij ook nog de zekerheid, dat be halve Japanse, ook de Russische agi tatie, en niet minder, in Indonesië een rol heeft gespeeld en dit in onver minderde .mate nog steeds doet. Spr. gaat hierop dieper in en zet uiteen welke gevaren hieraan zijn verbon den, niet alleen voor Nederland, maar voor de gehele wereld en stelt daar tegenover wat reeds tot stand werd gebracht en wat men hoopt te be reiken in samenwerking met de goedwillende Indonesiërs, door de stichting van de Verenigde Staten van Indonesië en de Nederlands-In donesische Unie, waartoe, naar hij in het btfang van zovele millioenen Indonesiërs, hoopt, ook de republiek eens zal toetreden. EEN VACANTIE-OORD VOOR MINISTERS?! De Tweede Kamer heeft gistermid dag o.a. behandeld de begroting 1948 van het departement van Algemene Zaken, welke in het vorig zittingjaar niet kon worden afgehandeld. De heer Beernink (C.-H.) besprak de kwestie van het nationale park „De hoge Veluwe". Hij merkte op, dat het practisch een rijksinstelling is ge worden, hetgeen niet de bedoeling was. Men meende, dat de statuten wijziging, welke in 1942 op sterk ge forceerde wijze tot stand is gekomen, ongedaan zou worden gemaakt, maar men is te dien aanzien bedrogen uit gekomen. De huidige raad van be stuur heeft een zuiver ambtelijke aard. De regering heeft z.i. onjuist gehandeld door het huis „Sint Huber- tus" te maken tot een vacantie- en herstellingsoord voor ministers en ho ge ambtenaren, die er naar hij meen de voor 12.per week kunnen ver blijven. De overeenkomst moet naar zijn oordeel zo spoedig mogelijk ongedaan worden gemaakt. Er dient op de eer ste plaats rechtsherstel te komen. Spr. hoopt dat „St. Hubertus" niet langer als conferentie- en herstellingsoord zal Worden gebruikt. De heer van der Goes van Naters (Arb.) gaf te kennen, dat hij als rap porteur de vragen" over pensionprij- zen op het randje van wat passend is achtte. Overigens meende hij dat ons land op het gebied van ontvangst van buitenlandse gasten wel wat achter is gebleven, hetgeen moet worden in gehaald. De heer Goedhart (Arb.) de centra le veiligheidsdienst besprekend, merkte op, dat de Kamer nog niets bereikt heeft omtrent het rapport- Wijnveldt inzake het onderzoek naar het bureau Nationale Veiligheid. De heer Bruins Slot (A.-R.) wilde De op 1 September, bij het begin van het schooljaar van kracht ge worden nieuwe Berlijnse schoolwet bedreigt de Voormalige Duitse hoofd stad met een schoolconflict. Sinds genoemde datum hebben de katho lieken en evangelisch protestanten bijzondere scholen geopend, hetgeen volgens de centrale Berlijnse onder wijsinspectie niet met deze wet strookt, zodat zij onmiddellijke slui ting van deze instellingen heeft be volen. Ouders, die hun kinderen toch daarheen zouden zenden, zijn straf baar. Het communistisch blad „Neues Deutschland'' publiceerde onder de titel „Illegale scholen in West-Ber- lijn" een uit Sovjet-bron afkomstig bericht, „dat wellicht enige dis- stricts-onderwijsinspecties in dé drie Westelijke sectoren van Berlijn po- litiehulp zou moeten vragen om ver dere vergrijpen tegen de door de Geallieerde Kommandantur goed gekeurde schoolwet te voorkomen." Evenvel billijkt deze wet uitdruk kelijk het stichten van een beperkt aantal bijzondere scholen. De door de communisten beinvloede Berlijn se onderw ijs-autoriteiten trachten echter deze clausule te omzeilen en de bestaande bijzondefe scholen door geniepige maatregelen gelijk te schakelen met de eenheidsschool. Zij zien daarbij voort>ij aan de wil van de ouders: er werden zoveel kin deren voor het bijzonder onderwijs opgegeven, dat niéuwe bijzondere scholen moesten worden gesticht. De katholieke en evangelische Bis schoppen hebben van de comman danten der militaire besturen de uitdrukkelijke verzekering gekregen, dat rekening gehouden zou worden met de aanspraken van deze kerken op nieuwe bijzondere scholen. Op grond hiervan zijn bijzondere scho len geopend, terwijl aan de mili taire besturen en de onderwijsin specties is medegedeeld, dat dit ge schiedde hangend de verwachte goed keuring. Het katholieke diocesane blad voor Berlijn verklaart hierover: „Wij zul len de strijd tegen de onrechtmatige bepalingen van de schoolwet niet opgeven en ons met alle beslistheid verzetten tegen alle afzonderlijke bepalingen en maatregelen van de onderwijsinspectie, welke onze prin cipiële rechten zouden schaden." Momenteel bestaan er in Berlijn acht katholiêke en vijf evangelische bijzondere scholen. De stichting van een evangelisch gymnasium kan bin nenkort verwacht worden. ADVISEUR VAN GENERAAL CLAY ENTHOUSIAST OVER DE „LUCHTBRUG'. Dr. Clark J. Friedrich van de Har vard Universiteit, tot kort geleden speciale adviseur van Generaal Lu cius D. Clay, de Amerikaanse mili taire Gouverneur in Duitsland, ver klaarde tegenover journalisten, dat de Russische blokkade van het ver keer over land naar Berlijn „de grootste fout was v/elke de Russen gedurende drie jaren van opeenvol gende dwaasheden hadden begaan.' Terwijl hij wees op de diepe indruk, welke de vele Amerikaanse vliegtui gen die thans om de drie minuten opstijgen naar Berlijn op de Berlij- ners heeft gemaakt,*verk!aarde Dr. Friedrich, dat de bevoorrading door de lucht, waardoor Berijln thans da gelijks 3400 ton tot 3500 ton voedsel en andere voorraden ontvangt, het prestige van de Verenigde Staten zodanig hersteld heeft, dat dit land thans hoger dan ooit sedert het ein de van de oorlog aangeschreven staat. Het heeft diepe indruk ge maakt op de openbare mening zelfs in de Russische zóne en buiten Duits land, aldus Friedrich. Sedert met de bevoorrading door de lucht een begin werd gemaakt, zeide hij, is het aantal gevallen van desertie uit het Russische leger sterk toegenomen. In vergelijking met de enorme Amerikaanse krachtsinspanning wel ke werd vereist voor hetwinnen van de oorlog, verklaarde Friedrich, is de bevoorrading van Berlijn door de lucht slechts een peuleschil, en hij voegde hieraan toe: „Naar mijn mening is ieder, die tracht de Ver enigde Staten op technisch gebied tb overbluffen -een uitgesproken en ab solute dwaas. Het is mogelijk ons op politiek, sociaal, economisch gebied en in vele andere opzichten een rad voor de ogen te draaien, doch niet op technisch gebied. Het zou ons niet zwaar vallen om leerlijn te blijven bevoorraden gedurende één of zelfs twintig jaren zolang ons volk het hiermede eens is. Tot dusverre heb ben wij slechts de eerste spade ge zet. Dr. Friedrich, die tien dagen ge leden naar de Verenigde Staten is teruggekeerd nadat hij twee jaren Generaal Clay bij het bestuur van Duitsland van advies en raad had gediend, sprak als zijn mening uit, dat oorlog niet onvermijdelijk was, doch dat dit uitsluitend afhing van de hoofdpersonen op het wereld toneel. de veiligheidsdienst los van justitie houden. Hij verenigde zich met het verzoek van de heer Goedhart om publicatie van het rapport-Wijnveldt. De minister van Algemene Zaken, de heer Drees, verklaarde, dat de op merkingen van de heer Beernink over de Hoge Veluwe niet in overeenstem ming zijn met wat de regering be kend is. Het leek hem mogelijk nader te bezien of een andere regeling voor het bestuur getroffen kan worden. Spr. verklaarde voorts, dat het slot Hubertus voor het publiek toeganke lijk is. Het bedrag van 12 per week is onjuist. Er wordt f 10 per dag be taald. In dit verband zeide spr. het onjuist te achten stemming te maken op grond van beweringen. Na gewe zen te hebben od het diepgaand ver schil tussen het B.N.V. en de Centrale Veiligheidsdienst verklaarde spr., dat het rapporLWijnveldt niét voor pu blicatie in aanmerking komt. De voornaamste conclusies zijn medege deeld. Hij zal nader laten bezien of een gedeelte van het rapport aan de Kamer zou kunnen worden overge legd. Het begrotingsontwern werd daar na z h. s. goedgekeurd. De Kamer heeft tenslotte nog met 52 tegen 13 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp tot onteigening in het belang van de natuurbescherming van enige percelen bouwland, bos, hak- bos, veen, heide, water, wal en weg, deel uitmakende van de zogenaamde Zeiier Strubben, gelegen in het ge meente Vries. Bij de beraadslagingen heeft de heer Engelbertink (K.V.P.) o.a. ge vraagd of het de bedoeling van het departement is om alle schone ge deelten van Nederland, welke nog in handen van particulieren zijn, in han den van de Staat te brengen. De mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Rutten, ver zekerde echter, dat hij geen onteige ningsmaniak is. Om 4 uur werd de zitting verdaagd tot Woensdagmiddag 1 uur en stroom de de Kamer vol met de parlementi- re vertegenwoordigers der Overzeese Gebiedsdelen van het Britse Gemene best. die thans een bezoek aan ons land brengen. Tot hen en de Ver enigde Vergadering der Staten-Gene- raal hield de voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, een toe spraak. Hij merkte daarbij op, dat, als de stenen van de historische gebouwen rondom het Binnenhof konden spre ken. zij zouden vertellen, dat Neder land driemaal verplicht was zijn leen en vrijheid tegen vreemde onderdruk kers te verdedigen: Philips II van Spanje. Napoleon en Hitier. Spr. hoopte, dat de resultaten, wel ke het bezoek aan ons land voor de buitenlandse gasten zal oplevéren, ten voordele zullen zijn van hun werk in de „Commonwealth Parliamentary Conference", welke binnenkort zal worden gehouden. De parlementaire vertegenwoordi ger van Canada. G. E. Gerhart, mi nister van Handel en Industrie van Alberta, sprak hierna een kort dank woord voor de hartelijke ontvangst. Ze probeerde de staatskas te bestelen Openbaar ministerie heeft niet zoveel compassie als het commissariaat voor oorlogsschade Gisteren heeft, aldus het „Alge-^ meen Dagblad, de Haagse Rechtbank enkele zaken behandeld tegen men sen, die een valse aangifte hadden gedaan bij de schade- enquête-com missie. Zij hadden opgegeven, dat eigendommen als meubilair e.d door oorlogshandelingen waren verloren gegaan. In werkelijkheid handen zij of de goederen verkocht en het geld er voor opgestreken of zij hadden de meubelen nog ip hun bezit. Bij de behandeling van de eerste zaak vroeg de verdediger de aandacht van de Rechtbank voor een publi catie van het commissariaat voor oorlogsschade, waarin werd gezegd, dat er geen maatregelen zouden wor den genomen tegen hen, die voor een bepaalde datum zouden mededelen, dat zij het formulier opzettelijk on juist hadden ingevuld. Het aantal on juiste of valse aangiften werd op 10.000 geschat. In zijn requisitoir merkte de offi cier van justitie op, dat de publica tie op, dat de publicatie van het commissariaat voor oorlogsschade geen kracht heeft. Hij achtte dat li chaam niet bevoegd om te beslissen of men een zaak, na het vaststellen van de feiten, al of 'niet zal doorzetten. Die beslissing kwam hëm nu wel erg ongelegen voor. Hij noemde het een poging om nog te redden wat er te redden valt. Na opgemerkt te hebben, dat wanneer er een strafbaar feit is gepleegd, dit ook vervolgd moet wor den, eiste hij in de eerste zaak een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. In de tweede eiste hij acht maanden. NA DE OPHEFFING VAN DE KATHOLIEKE SCHOLEN IN HONGARIJE. Ernstig tekort aan leerkrachten. Tengevolge van de nationalisatie van de katholieke scholen in Hon garije en de weigering van de over grote meerderheid der religieuze leerkrachten om hun werk voort te zetten onder de nieuwe condities, heerst er een ernstig tekort aan on derwijzend personeel in de genatio naliseerde lagere en middelbare scholen en vooral in het technisch onderwijs. De Minister van Onderwijs zag zich genoodzaakt van de lekenonder- wijzers bijzondere zware prestaties te eisen. Wat het technisch onderwijs be treft, heeft de Minister besloten, dat de radiozender van Csillaghegy da gelijks beroepscursussen zal uitzen den. De leerlingen zullen deze les- 'uaSpA uajoips uagia unq ut uas De katholieke arbeidersbeweging Op de gisteren voortgezette Ver- bondsvergadering van de Katholieke Arbeidersbeweging te Utrecht werd met erkentelijkheid melding gemaakt van het feit. dat dr. W. Bronkhorst, geneesheer-directeur van het Sanato rium Berg en Bosch te Bilthoven, be noemd is tot buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In deze benoeming wordt eer erkenning gezien van zijn grote verdiensten op het gebied van de bestrijding van de longziekten. Dr. Bronkhorst blijft aan Berg en Bosch verbonden. Het ledental steeg in het eerste half jrar met 11.319 en bedroeg per 1 Juli j.l. 268.654. Een grootscheepse propa- ganda-jubileumactie „naar de 300.000 leden" werd aangekondigd. Dit aantal denkt men in 1950 te bereiken. De Verbondsbestuurder J. H. Kui per zal op 4 Oct. naar Suriname ver trekken om aldaar behulpzaam te zijn bij de bouw en inrichting van de zich daar ontwikkelende katholieke vak beweging. Tevens zal hij, ter oriën tatie omtrent de toestand, ook Cura sao bezoeken. Een Verbondscommis- sie zal studie maken van het gehele ziekenfondsvraagstuk ten einde het door de K.A.B. in te nemen stand punt betreffende deze materie en met name betreffende de toekomstige sta tus der K.A.B.-ziekenfondsen voor te bereiden. In 1951 zal ter gelegenheid van de jubilea van de encyclieken „Rerum Novarum" 60 jaar) en „Quadragesi- mo Anno" (20 jaar) een massale Ro me-bedevaart worden gehouden. De plannen hiervoor zijn reeds in voor bereiding. In 1941 moest een dergelij ke reis in verband met de oorlogs omstandigheden worden uitgesteld. Een belangrijk deel van de vergade ring was gewijd aan het rapport in zake de organisatie van de financiën der K.A.B.uitgebracht door een daartoe ingestelde commissie. Ten aanzien van de in dit rapport vervatte voorstellen bleek in de vergadering vrijwel algemene overeenstemming te bestaan. Naar aanleiding van be doeld rapport werd o.a. besloten, tot het instellen van een centraal weer standsfonds voor uitkeringen bij eventuele staking en uitsluiting. Om practische redenen werd het wetgevend orgaan van de K.A.B. in omvang beperkt. Daartoe werd ge vormd een Verbondsraad. De Ver- bondsvergadering zal voortaan een algemeen congres zijn met een uit gesproken stimulerende en activeren de taak. Het aantal gesalarieerde Ver- bondsbestuurders werd met twee uit gebreid. Gekozen werden de heren W. Essers (Kath. Grafische Bond) en J. Middelhuis (Kath. Bond in de Kle ding- en Textielindustrie). .Voorts werd besloten tot oprichting van een eigen credietinstelling ter be vordering van het woningbezit onder de leden van K.A.B. Aan het sociaal-economisch vor mingsinstituut te Doorn werd de stichtingsvorm gegeven onder de naam van „A.C. de Bruijn-institxr.it" Bij de behandeling der door de bonden ingediende voorstellen kwa men o.a. aan de orde de vraagstuk ken: arbeid vrouwen en meisjes, kostwinnersvergoeding militairen en uitbreiding van het werk van de rust oorden in de K.A.B. HET GEESTELIJK EN ZEDELIJK LEVEN VAN DE MILITAIREN IN INDIë. De minister van Overzeese Ge biedsdelen mr. Sassen en mr. Schok king de minister van Oorlog hebben schriftelijk geantwoord op verdere vragen van de heer Roosjen betref fende het geestelijk, cultureel en ze delijk leven van de militairen in In- dië. Zij zijn van mening, dat in een goede publieke voorlichting omtrent de werkelijke toestand het beste mid del moet worden gezien om schade lijke overdrijving en ongerustheid te gen te gaan, %al zal dit in het alge meen niet met cijfermateriaal kun nen geschieden. Het gebruik toch van medisch-sta- tistische gegevens voor dit doel moet ongewenst worden geacht, met het oog op het gevaar van onjuiste in terpretatie door niet-deskundigen. De gewenste voorlichting zal dan ook veeleer door objectieve publica ties in de pers als anderszins van de zijde van zorgvuldige waarnemers moeten worden nagestreefd. De Indische legerleiding houdt haar aandacht ten volle op deze aangele genheid gevestigd en het nodige wordt verricht om, waar mogelijk, onjuiste of sensationele berichten in het juiste licht te stellen. Dit is o.m. geschied in een op 24 Juni j.l. door de hoofdlegerpredikant ds. van der Linde voor Radio-Bata- via in een uitzending voor Neder land gehouden radio-causerie inzake onderhavige aangelegenheid. Omdat cijfers al geen juist beeld van de situatie zouden geven en o.m bij overplaatsingen het geslachtsziek- tecijfer van een troep zich herhaal delijk bleek te wijzigen, zou een op gaaf dikwijls onnodige ongerustheid bij de verwanten der militairen te weegbrengen, zodat daartegen bij de ministers bezwaar bestaat.. Zij zijn echter bereid de periodieke ziektestatistieken van de militair ge neeskundige dienst in Indonesië ter vertrouwelijke kennisneming door de leden aan de Kamer over te leg gen. Deze statistieken zullen zijn ver gezeld van een door deskundigen op gemaakte toelichting. DE STAND DER GEWASSEN. Aan het overzicht van de stand der gewassen op 15 September 1948 van de directie van de Landbouw ontle nen wij het volgende: De temperatuur in de maand Aug. vertoonde geen grote afwijking van de gemiddelde temperatuur. De neerslag was over geheel Ne derland 16 pet. hoger dan normaal. Hagel werd na de eerste helft van Augustus niet meer gemeld. Over het algemeen is de stand van REPATRIERENDEN MET DE „SIBAJAK". Met het troepentransportschip „Si- ba jak", dat op 13 September uit Priok is vertrokken en dat vermoe delijk op 10 October a.s. te Rotter dam zal arriveren, komen de vol gende militairen uit Leiden en om geving naar huis: Leiden: J. F. Frank en gezin, Rijn- zichtstraat 19; Verpl. Ie kl. L. C. Singke, Morsweg 59; G. A. van Is- pelen en gezin, Van den Brandeler- kade 21. Noordwijk aan Zee: Ch. Metselaar, Oude Zeeweg 76. Voorhout: I. J. de Jong en echtge note, Jee. v. Beierenweg. Wassenaar: Sergt. A. Doören en echtgenote, v. Z. v. Nijeveltstraat 92; Kapt. O. Hindeloopen Labberton en gezin, Groot Hoefijzerlaan 54; J. J. M. Geursen, Ursulakliniek; A. E. Heuscher, Jonckerlaan 29, de gewassen welke nog te velde staan, goed. De groenvoederpositie is zeer gunstig, zodat de boeren veel vee konden inscharen en, in tegenstel ling met het vorig jaar, toen in de nazomer veel vee werd verkocht, dit aanbod eerst later is te verwachten. De graanoogst is geborgen en wordt over het geheel gunstig be oordeeld. Door de voor de stambo- nen te natte voorzomer en ook daar na, door het tekort aan zon, laat de vruchtzetting te wensen over. Ook de qualiteit is niet gunstig. Ook voor het klaverzaad was het weer niet gunstig. Tal van percelen waren te geil en werden dan ook ge hooid. Door de vele regens hebben de hommels niet gevlogen, zodat de vruchtzetting klein is. Voor het spi nazie- en bietenzaad waren de om standigheden niet ongunstig, beide zijn sinds het vorige bericht vooruit gegaan. De hakvruchten hebben zich goed ontwikkeld. Het standcijfer voor de consumptie-aardappelen is nog voor uitgegaan, hoewel het optreden van tal van ziekten wordt gemeld. De stand is goed, evenals die van de fa brieksaardappelen. De kwaliteit is gunstig, hoewel de houdbaarheid door phytophthora-.aantasting hier en daar wordt benadeeld. De tweede generatie van de coloradokevers kon zich door de vele neerslag niet goed ontwikkelen. Ook de suikerbieten vertonen een gunstig beeld; de opbrengst is goed en het suikerpercentage is hoog. Ook de voederbieten bleven zich gunstig ontwikkelen. Hoewel minder overvloedig, is de stand van de paardepeen nog gunstig. Van de op brengst van de koolrapen op de Ve luwe en in Limburg wordt minder verwacht, evenals in Zeeuws-Vlaan- deren. Elders is de stand wel gun stig. De stand van de uien is goed tot zeer goed. De groenvoeders hebben zich bui tengewoon gunstig ontwikkeld. Er is overal een overvloed van gras. In Zuid-Holland wordt van ongehoorde hoeveelheden gesproken. Ook de 'klavers staan, er goed yoor en er werd nogal wat klaver gekuild. De 2de snéde van de klaver en lucerne was eveneens ruim. De jonge kla vers ontwikkelen zich goed. De stoppelgewassen profiteren het groeizame weer. Ook de spinazie staat goed. In de omgeving van Elle- kom en de Steeg trad zeer ernstige wildschade door herten en wilde zwijnen aan haver en aardappelen op. DE PRIJS VOOR SCHOORSTEEN VEGEN In de nieuwe prijzenbeschikking voor schoorsteenvegen, die op 6 Oct. a.s. in werking treedt, wordt de schoorsteenveger de verplichting op gelegd, zijn opdrachtgevers een beta lingsbewijs te verstrekken met adres, aantal geveegde schoorstenen, datum en prijs. De prijs voor het schoorsteenvegen inclusief het zo nodig verwijderen van kachels, haardkachels of haarden, verschillen naar gelang van de ge meenteklassen, waar de schoorsteen vegers gevestigd zijn: zij bedragen: indien de overeenkomst betreft: voor gemeenteklassen 1 of 2; 3 of 4;" en 5 per rookkanaal resp.: één rookkanaal 1.75 1.50 1.35 twee rookkanalen 1.50 1.30 1.15 3 t/m'10 rookkanalen 1.30 1.15 1. Voor het wederom plaatsen van kachels, haardkachels of haarden mag door de schoorsteenveger niets in re kening worden gebracht. WEERSVERWACHTING OVERWEGEND DROOG. Wisselende bewolking en over wegend droog weer. In het Zuid- Oosten van het land tijdelijke zwakke, overigens meest matige Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. BINNENLAND. Door electrische stroom gedood is de heer M. Willems uit Wylre. De schakelaar van het licht van zijn kelder bleek defect te zijn. Door een goederen trein gegre pen is, op de onbewaakte overweg te Eschen, de 81-jarige Cremers uit Nuth. De man is in het ziekenhuis te Heerlen overleden. Omdat de halve centeri met 1 Oct. van onwaarde worden is het ta rief van de Haagse Tram van 12H op 13 cent gebracht. Wat lezers schrijven Hoe is het mogelijk, dat de 3 October-Vereniging voor de ca baret-avond op 2 October a.s. een amateur gezelschap engageerde, ter wijl honderden beroeps artisten mo menteel zonder werk lopen? Moet dit de werkloosheid onder deze mensen nog meer vergroten?? Volgens mijn inziens kan hier het Gew. Arbeidsbureau te Leiden doel treffend ingrijpen. A. Gerritsen. E.H.B.O.-FEESTAVOND. Ter gelegenheid van het uitreiken van het Eenheidsdiploma, cursus 1948, heeft Dinsdagavond in de „Har monie" de Eerste Leidse E.H.B.O.- Brigade een gezellige avond belegd, die uitnemend is geslaagd. Nadat voorzitter P. Agema, alle aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroe pen, inzonderheid de docent dr. J. H. Teeuwen, wees spr. op de belangrijk heid van deze avond. „Na gedane ar beid is het goed rusten'* zegt het spreekwoord, maar nu juist niet voor de E.H.B.O.'er, want dan komt voor hem pas de taak te tonen, datgene wat geleerd is zo nodig in toepassing te kunnen brengen en op oefenavon den de kennis nog meer te verrijken. Vervolgens sprak dr. J. H. Teeu wen ongeveer in gelijke geest en reik te de diploma's uit aan de volgende dames en heren: dames W. F. Legeer, S. Dekker, J. v. d. Laken, J. Delmeer, mevr, van Leeuwen; de heren: J. v. d. Tuuk, H. Schouwink, R. Liebert, N. Blansjaar, J. W. Snik, F. van Hel den, M. J. Willemse, J. Holwerda, L. Geskes, H. Lock, A. Sira, C. P. van Meerburg, A. G. van Leeuwen. H. F. van Tongeren, J. Benning en J. Berg man. Na dit min of meer officiële ge deelte. was het bij monde van de heer A. B. van Leeuwen, dat allereerst dr. J. H. Teeuwen hartelijk bedankt werd voor 1 hetgeen hij voor de cur sisten had gedaan en werd hem na mens de cursisten een fraai boek werk overhandigd, terwijl de heren Agema, Treur, Schreuder, Jansen en Verhoeven eveneens in de hulde wer den betrokken. Later op de avond sprak de heer Agema tevens nog waarderende woorden tot mej. van Dieren (ook haar werd een boekwerk overhan digd) en tot de heer Versloot en zijn commissie, voor het vele werk in het belang van de E.H.B.O. gedaan. Met het welbekende gezelschap van Heyningen, bleef men nog lang en gezellig bijeen. HENRI WELBOOREN VOOR DE K. R. O. De zanger Henri Welbooren zal morgen van 13.20 tot 13.45 voor de microfoon van de K.R.O. (gez.' pr.) een recital geven met liederen van Henri Duparc en Richard Strauss. Jan Nederpelt zal hem aan de vleu gel begeleiden. OUD-PROF. Dr. CH. C. UHLENBECK Vrijdag 1 October a.s. zal het zes tig jaar geleden zijn dat Prof. Dr. Ch. C. Uhlenbeck, oud-Hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Lugano (Zwitserland), aan vorenvermelde Universiteit pro moveerde tot doctor in de Neder landse Letterkunde. GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Dr. A. A. Prins over „Oxford". Ingeleid door de voorzitter, prof. Duyvendak, sprak gisteravond in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk", dr. A. A. Prins, voor de le den van het genootschap Nederland Engeland, over Oxford. De in groot aantal opgekomen leden luisterden aandachtig naar wat de heer Prins over deze oude Engelse stad te ver tellen had, aan de hand vap de vele lantaarnplaatjes, die zijn lezing illus treerden. Dr. Prins ving aan met een stukje geschiedenis van de stad Oxford, die dateert uit de 19e eeuw, waar in de 12e eeuw de beroemde universiteit ontstond. Inderdaad moet men hier spreken van ontstaan en niet zozeer van stichten, omdat deze universiteit meer organisch gegroeid is, dan ge organiseerd. De theologie was het be gin van dit wetenschappelijk cen trum en het duurde tot de tweede helft van de 13e eeuw voordat men werkelijk over een universiteit kon spreken, toen verschillende instellin gen en gebouwen verrezen en meer dere studierechten aanwezig waren. Een nadeel is het dat Oxford als ver- keerscentrum niet die stilte en rust kan opbrengen, welke voor een der gelijk wetenschappelijke, instelling nodig is. Spr. weidde uit over de typische gebruiken van kleding voor studen ten en professoren, de organisatie van de studie en het leven in de colleges, waarbij bleek, dat het onderwijs in Oxford veel meer individueel is dan b.v. in Nederland, waar de college uren een veel belangrijker plaats in nemen. Een serie lantaarnplaatjes met afbeeldingen van de vele prach tige gebouwen, colleges, kerken, enz. vertelde van het rijke culturele peil van Oxford, dat zich ook in steen heeft weten te uiten. BURGERLIJKE STAND. 'Geboren: Johanna Maria Petro- nella, d. van W. J. Waardenburg en S. C. Verhoogt; Sonja, d. van P. Was senaar en F. C. Marck; Jacoba d. van P. van Duijvenbode en J. van Rhijn; Arelis, z. van G. van Egmond en J. de Jager; Dirk Maarten, z. v. K. J. Koenekoop en A. Esveldt; Ni- colaas, z. van G. van Rees en J. N. de Vries; Anna Elisabeth Dirkje, d. van P. van der Schrier en L. Ra- Vensbergen; Nicolaas Hendrik, z. van N H Egelman en J. J. Héunks; Willy Corntlia, d. van W. C. Van Mark en M. C. van den Berg; Elsa Apollonia. d: van K. van der Meer en A. Schippers. Overleden: G. A. Kouwenberg, wed. van C. Kaapaan 84 jaar; G. Vries, huisvr. van C. J. Cornet 82 j.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2