3)e £eidóe0oti/fcci/nt Permanente defensieve organisatie van West-Europa De ministers zijn het eens te Parijs De veiligheid der vijf mogendheden Spaak beschuldigt de Russen openlijk WOENSDAG 29 SEPTEMBER i948 39ste JAARGANG No. 11504 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MINISTERS VAN WEST-EUROPA ZIJN HET EENS Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f P.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 V Gemeenteraads verkiezingen ER moeten volgend jaar gemeente raadsverkiezingen worden gehou den. Dan is de zittingsperiode van dc gemeenteraden (4 jaar) nog niet verstreken (dat is pas in 1950 het ge val), maar in 1946 is het aldus be paald, om te vermijden, dat in 1950, evenals dat in 1946 geschiedde, in to taal drie verkiezingen zouden moe ten worden gehouden. Nu de eerstvolgende Tweede Ka merverkiezingen als gevolg van de tussentijdse verkiezingen door de grondwetsherziening pas in 1952 zul len plaats vinden gesteld dat zich geen onvoorzene omstandigheden voordoen is de reden voor deze afwijking van de zittingsduur van 4 jaar vervallen. Wij zouden het toejuichen, als nu er geen reden meer is voor een vervroegd aftreden van de gemeen teraden ook het jaar van aftreden weer normaal op 1950 zou worden gesteld. Gemeenteraden zijn in ons demo cratisch staatsbestel belangrijke or ganen. En dus zijn de verkiezingen voor de gemeenteraden van groot belang. Maar: het wil ons voorko men, dat, hoe het naitonaal en inter nationaal gebeuren ook moge verlo pen, in het volgend jaar, 1949, toch nog wel dringender zaken aller aan dacht en aller activiteit zullen op eisen, dan, nu ongemotiveerd ver vroegde, gemeenteraadsverkiezingen. Daarom zouden wij beslissing in deze geest toejuichen. En ook om redenen van financiële aard. Verkiezingen kosten veel geld aan drukwerk, er.z. Wat óók nog be tekent een aanzienlijk verlies aan pa pier, dat er nog niet overvloedig is. Om al deze redenen moet worden gewenst,dat de gemeenteraadsver kiezingen niet reeds in 1949 plaats hebben. Te hoge belastingen Ï"*AT men geen belasting wil beta- *^len, is een dwaasheid. Men kan evengoed zijn huishuur of bij de bak ker zijn brood niet willen betalen. Wie geen belasting wil betalen, wenst dat men hem gratis bezorgd de straten en wegen, die hij bewandelt, de straatverlichting, de straatreini ging, de politie-bescherming, de rechtsbedeling, het bestuur en alle openbare diensten. Dat men geen belasting wil beta len, is een dwaasheid. Maar dat men zich keert tegen een te hoge belasting, is redelijk en we mogen gerust zeggen: een sociale plicht. Door de te hoge belastingen wordt velen mensen een prikkel, om hard en efficiënt te werken, ontnomen. En er wordt bij de bedrijfsvoering niet meer die zuinigheid betracht, welke redelijk en gewenst is, omdat van de winst tóch zulk een groot deel naar de fiscus moét! De belastingen zijn momentcel te hoog. Gelukkig nu er langzamerhand meer toelichtingen bij de Rijksbe groting verschijnen, krijgen we ster ker de indruk dan aanvankelijk, dat het de regering ernst is, om niet al leen in toezeggingen, maar ook door daden er naar te strevn, de belastin gen niet laag te maken (dat kan nu niet en dat eist ook geen ver standig burger), maar lager te ma ken, dan ze nu zijn. Wij hopen, dat die daden spoedig zullen worden ge steld. Gewestelijk dagblad "LIET gewestelijk dagblad is meer *^*dan vroeger een klankbord van en het leidinggevend orgaan in het be trokken gewest. En niet alleen ten opzichte van de plaatselijke en ge westelijke problemen, maar ook van die, welke een algemeen en inter nationaal karakte rhebben. Aldus schetste enige tijd .geleden het katholieke gewestelijk dagblad „De Gelderlander" de taak en de be tekenis van hét gewestelijke dag blad. Het is ook inderdaad een opvallend verschijnsel, dat na de oorlog van de gewestelijke pers méér verlangd wordt dan voorhen en dat deze pers ook tracht aan dat verlangen te voldoen, hoewel zij daarbij nog ge- handiraüt wordt door de papierdis tributie. De belangstelling voor de geweste lijke katholiekë pers mag ook zeer verheugend worden genoemd. Wij ondervinden het. Wij schreven hierboven, dat de ge westelijke pers het klankbord is in het betrokken gewest. Het is vol strekt niet nodig, dat in dit klank bord alléén redactionele stemmen weerklinken! Naar aanleiding van een onlangs tot ons gerichte vraag, willen wij er op attent maken, dat de rubriek „Wat onze lezers schrij ven" open staat voor iedereen, mits men kort, en natuurlijk zakelijk, schrijft, wat men meent te moeten schrijven. Dan zal onzerzijds gast vrijheid nooit worden geweigerd; in tegendeel gaarne worden verleend! r\E VIJF MINISTERS VAN DEFENSIE der landen van de Wcst-Europesc Unie hebben besloten een permanente defensieve organisatie in het leven te roepen, waarin de kern van een land-, lucht- en zeemacht-com mando zal worden opgenomen met een permanente militaire voorzitter, welke de tactische en technische problemen der verdediging van West- Europa zal bestuderen. Aldus besluit een kort communiqué, gisteren uitgegeven na afloop van de besprekingen der ministers te Parijs door de secretaris-generaal van de permanente commissie der West-Europese Unie. Blijkens het communiqué hebben de ministers tijdens de tweedaagse besprekingen rapporten besproken, die hun voorgelegd waren door de chefs der staven van de vijf mogenheden en het permanente militaire comité. Zij werden het eens over een gemeenschappelijke defensie-poli tiek, die het afzonderlijke werk van hun eigen politieke staven zou be heersen. Deze politiek heeft ten doel de veiligheid der vijf mogendheden te verzekeren binnen het kader van het verdrag van Brussel en het Hand vest der Verenigde Naties. rijs. Men berekent dat alleen de coör dinatie der plannen voor de vijf lan den op minstens vijftig millioen zal komen te staan. Ten slotte wordt uit Parijs verno men, dat men nieuwe stappen over weegt ten einde de reeds aanwezige morele steun van Amerika een meer vaste vorm te doen vinden. —X— Onder leiding der ministers De nieuwe permanente organisatie zal onder leiding staan van de mi nisters, die verantwoordelijk zijn voor de defensie en zal zich bezig houden met het uitwerken van de bedoelde politiek en met problemen, die de productie en het verkrijgen van het materiaal betreffen. Ass. Press verneemt dat het in de bedoe ling ligt zowel bewapening als oplei ding te standaardiseren. Als bekend zijn de Fransen in hoge mate geporteerd voor de bescherming van West-Europa, vooral nu de be sprekingen over Berlijn zijn mislukt. Zij willen graag weten welke practi- sche maatregelen voor hun bescher ming voorgesteld kunnen worden. Hoewel de militaire sterkte van Frankrijk zeer behoorlijk is met .750.000 man, is de bewapening verre van pei'fect. Zij is in de eerste plaats te gering en bovendien is het aanwe zige materiaal voor een groot deel verouderd. De eerste taak van sir Stafford Cripps na zijn terugkeer uit de Ver. Staten zal zijn: het financiële gedeel te van de defensieplannen onder de loupe te nemen. De volledige bedra gen zijn vanzelfsprekend nog niet be kend en deze kunnen een niet onbe langrijke verhoging ondergaan door de besluiten van de ministers te Pa- Hyderabad toch in Veiligheidsraad ARGENTINIë EIST BEVEL TOT ONTRUIMING. Argentinië heeft de Veiligheids raad verzocht India te gelasten zich uit Hyderabad terug te trekken en de onafhankelijkheid van deze staat te herstellen. Wij kunnen onze ogen niet voor de feiten sluiten, aldus de Argentijnse afgevaardigde Arce. Wij weten allen wat er gebeurd is. Waarom kunnen wij geen onderzoek instellen? Zolang de Nizam niet zelf voor ons ver schijnt, kan ik geen geloof schenken aan door hem getekende telegram men of brieven. De Raad moet India verzoeken zich te onderwerpen aan de bepalingen van het handvest. In een nota aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft de vertegen woordiging van Hyderabad haar te vredenheid betuigd over de behande ling van de kwestie-Hyderabad. De houding van de Raad, aldus de nota, betekent, dat de Raad van oordeel is, dat de invasie door de troepen van Hindoestan een gewelddaad is, die in geen enkel opzicht te rechtvaardi gen is. De Hindoestaanse bezettingsautori teiten hebben de Nizam van Hydex*a- bad gedwongen zijn bevoegdheden af te staan aan de Indische militaire be- belhebber. Daarenboven is uit som mige inlichtingen gebleken, dat „een regiem van terreur en vervolging wordt uitgeoefend". Daarom is het nodig, dat de Veiligheidsraad de toe stand onderzoekt. De delegatie van Hyderabad stelt voor. dat de Veilig heidsraad zijn eigen waarnemers naar Hyderabad zal zenden. De Raad heeft de debatten over de kwestie voor onbepaalde tijd ver daagd. BRANDWEERMANNEN VIERDEN EENS EEN FEEST. Tijdens een door brandweerlieden georganiseerd feest in een dorpje in de buurt van Warschau brak in de feestzaól brand uit. Twee en twintig mensen zijn in de vlammen omgeko men. Dertig anderen werden ernstig gewond. Er zijn enige arrestaties ver richt wegens de nalatigheid van de or ganisatoren. Toenemende onrust in Frankrijk Dinsdag is de onrust in Frankrijk toegenomen en werd opnieuw mel ding gemaakt van botsingen tussen Gauillisten en communisten, toen laatstgenoemden Gaullistische bij eenkomsten in verschillende delen van het land trachtte te verstoren. De tek\».en van een komende strijd tussen rechts en links in Frankrijk nemen toe, aldus Reuter. Functiona rissen van het Mijnwerkersverbond zijn er van overtuigd, dat een over weldigende meerderheid der leden zich voor een staking op 4 October zal uitspreken. Bijna 400.000 mijn werkers zcuden hierbij betrokken zijn en het werk-in de mijnen zou volkomen stilgelegd worden. Een tweede verlammende staking dreigt in het gas- en electriciteitsbedrijf uit protest tegen een regeringsdecreet, waarbij het personeel van alle gena tionaliseerde ondernemingen met 10 pet. wordt ingekrompen. De binnenlandse toestand veroor zaakt grote bezorgdheid, die tot uiting komt in de reactie van officiële zijde en in de pers op de huidige slag om Berlijn. Franse commentatoren be treuren het, dat Frankrijk officieel partij gekozen heeft in het geschil. Aan de bijeenkomst van de ministers van defensie der 5 Westelijke landen wordt zo weinig mogelijk aandacht gewijd om te vermijden, dat de te genstanders hierdoor nog meer kracht aan hun argumenten kunnen bijzet ten, aldus Reuter. Drie personen werden hedenmor gen vroeg tijdens een bijeenkomst van aanhangers van de Gaulle te Pa rijs gearresteerd wegens het onbe voegd dragen van wapens. Een grote politiemacht was op de been om schermutselingen tussen Gaullisten en communisten te voox'komen. NIEUWS UIT INDIE AANVAL OP GEVANGENIS IN INDONESIë. Volgens Antara heeft een gewa pende bende zich gisteren toegang verschaft tot de gevangenis te Mod- joranoe, 8 kilometer van Bodjone- goro, 36 gevangenen laten ontsnap pen, 9 bewakers ontvoerd en vee van de bevolking ter plaatse meegevoerd. De bende wordt door militairen ach tervolgd. REPUBLIKEINS LEGER- OVERZICHT. Volgens het laatste legeroVerzicht van een militaire woordvoerder te Djogja, aldus meldt Anara. zijn de republikeinse troepen Madioen aan één zijde tot op 50 kilometer gena derd. Voorts werd Sidohardjo ver overd, 30 kilometer ten Zuiden van Madioen tussen Wonogiri en Pono- rogo gelegen. In het Westen bereik ten de x-epublikeinse ti-oepen Ngav/i, terwijl om Magelan, 25 kilometer ten Westen van Madioen, de botsin gen voortduren. Tijdens gevechten te Sidohardjo sneuvelde een officier van de T.N.I. Volgens deze woordvoerder is bij de arrestaties van aanhangers van Moeso te Djogja een document ge vonden, waaruit blijkt, dat enkele hooggeplaatste regeringspersonen bij de opstand betrokken waren en dat het plan was, Madioen tot centrum voor een langdurige guerilla te ma ken. DR. BUNCHE OVER DE MOORD OP BERNADOTTE. De waarnemende bemiddelaar in Palestina, dr. Ralph Bunche, heeft de Veiligheidsraad te Parijs dx'in- gend verzocht maatregelen te nemen om te voorkomen dat nogmaals moordaanslagen worden gepleegd zoals op Bex-nadotte en Serot. In een telegram op het hoofdkwartier van ae V. N. te Parijs ontvangen, ver klaarde hij: ,De moorden zijn een uitdaging van een ongebreidelde bende Joodse terroristen aan de V. N., die door bemiddeling een vreed zame oplossing van het probleem Palestina trachten te ver-krijgen." In het telegram weird verder ver klaard, dat Bernadotte op weg was naar de Joodse militaire gouverneur van Jeruzalem, Bernard Joseph, op de dag van de moord". Volgens de getuigenis van leden van het gezel schap van Bernadotte, reed dr. Jo seph, enkele minuten vóór de moord aanslag, in een pantserwagen in de buurt van de plaats, waar dit ge beurde", aldus het telegram. Op 6 September zouden bulletins van de gx-oep Stern zijn verschenen met de woorden: ,De taak op het ogen blik is-om Bernadotte en zijn waar nemers uit de weg te ruimen. Geze gend zij de hand dit dit doet." MAASTRICHT KRIJGT EEN NIEUWE BRUG. De door de Duitsers vei'nielde Wil- helminabrug over de Maas bij Maas tricht wordt hersteld. Een overzicht van de werkzaamheden: de vernielde pijlers worden weer opgetrokken. BRAND IN DANSGELEGENHEID TE OSUCHOW. Bij een brand in een dansgelegen heid te Osuchow bij Warschau zijn 22 personen om het leven gekomen en 80 ernstig gewond. „Uw gedrag heeft de Uno verlamd" DAUL HENRI SPAAK, de Belgi sche minister van buitenlandse za ken, keek naar de Russische delegatie en zei: „Uw gedrag heeft de Uno verlamd. Wij hadden al ons vertrouwen in deze organisatie gelegd en nu verplicht u ons om oïxs heil te zoe ken in regionale verdragen. Ver wacht geen ingewikkelde uitleg van de politiek van de Westelijke landen. Het is eenvoudig vrees die ons beheerst. Wij zijn bang voor u, bang voor uw' regering en uw politiek. Wij zijn bang voor u, omdat u ook in de Uno nooit met ons hebt willen samenwerken. Wij zijn bang omdat u in elk land dat 'hier is vertegenwoor digd, vijfde colonnes hebt, waarbij de organisaties van Hitier maar padvindersbewegingen waren. Op de klacht van Wisjinski dat I maar de zaak uitsluitend ter compe- tentie van de bezettende mogendhe den is. Mocht de Raad dan toch tot behandeling besluiten, dan valt te verwachten, -dat de Sowjet-delegatie demonstratief de zittingszaal verlaat. Ten derde: Moskou boycot de ge hele procedure. Uit artikelen in Russische bladen is reeds gebleken, dat Rusland waar schijnlijk zal verwijzen naar art. 107 van het Handvest, dat bepaalt, dat slechts de Grote Vier hebben te be slissen over de vredesverdragen met Duitsland en Japan. Hiertegen zullen de Westelijke mogendheden inbren gen, dat niet deze verdragen in het geding zijn, maar een geschil tussen deze drie mogendheden en Rusland, dat de wereldvrede in gevaar brengt en mitsdien zeker tot de competentie van de Veiligheidsraad moet gere kend worden. Amerikaanse kranten de afstand tus sen Amerikaanse luchtbases en Mos kou publiceren, antwoordde Spaak- zou de heer Wisjinski ons de verzeke ring willen geven, dat de generale staf van de Sowjet-Unie nooit de af stand door de lucht heeft berekend tussen Londen en Moskou? Zijn rede vond*een buitengewoon gunstig onthaal. Minister Marshall verliet zijn zetel en schudde Spaak de hand. DE BERLIJNSE KWESTIE. De Westelijke grote mogendheden zullen de Veiligheidsraad verzoeken, zich te haasten met het behandelen van de Berlijnse kwestie. De drie ministers van buitenlandse zaken van deze landen zijn het eens gewor den over de tekst van hun nota aan de Uno over de Berlijnse crisis. Te zamen met dertig pagina's bijvoeg sels en documentair materiaal zal ze Woensdag aan Tx-ygve Lie worden overhandigd. De tekst zal Donder dag bekend worden gemaakt. Het Russische voorstel, dat de grote mo gendheden binnen een jaar hun strijdmacht met een derde zullen verminderen is op de agenda van de Uno geplaatst. DRIE MOGELIJKHEDEN. Men neemt aan, dat de Sowjets de strijd - tot het uiterste in de Veilig heidsraad zullen opnemen. Drie mo gelijkheden staan daarbij open: Ten eerste, Moskou aanvaardt dis cussie in de Veiligheidsraad, maar spreekt tegen besluiten een veto uit. Ten tweede, Moskou maakt bij de eerste besprekingen in de Veilig heidsraad over deze kwestie bezwaar tegen de behandeling daarvan, op grond van de opvatting, dat de Raad in deze kwestie niet bevoegd is, Officieel wordt medegedeeld, dat oud-minister A. H. J. L. Fiévez is be noemd tot lid van de commissie van negen voor Indonesië, in de plaats van dr L. J. M. Beel, thans gedele geerde van het opperbestuur in In donesië ALBERT BASSERMANN IN NEDERLAND. De beroemde toneelspeler Albert Bas- sermann komt met zijn vrouw Eles Bassermann, met wie hij in het be gin van het Hitler-x-egime Duitsland verliet om naar Zwitserland uit te wijken, een grote tournee door ons land maken met Henrik Ibsen's „Spoken". De 81-jarige acteur met zijn echtgenote. Honderd Finse schoolgebouwen Spoedig in Nederland Tussen de ministeries van Weder opbouw en van Kunsten. Onderwijs (to Wetenschappen enerzijds en de aannemingsmaatcchappij Panagro n.v. te Warmond anderzijds, is, aldus het „Algemeen Dagblad", een overeen komst gesloten, dat nog dit jaar per boot vijftig complete, geheel houten Finse schoolgebouwen in onderdelen naar Nederland zullen worden ver voerd. De scholen worden vei'deeld over de vele plaatsen, welke drin gend behoefte hebben aan uitbreiding van de beschikbax-e schoolaccommo- datie. Waarschijnlijk nog vóór 1 Maart 1949 zal het laatste van deze schoolgebouwen in gebruik kunnen worden genomen. Zodra de Finse ha vens in het voorjaar ijsvrij zijn, zul len nog eens vijftig schoolgebouwen naar Nederland worden getranspor teerd. De funderingen worden gelegd, nog vóór de scholen in Nederland arrive ren en de gehele bouw van een zes- klassige school vergt tachtig dagen. De scholen worden geleverd in vijf, zes, zeven of acht lokalen, compleet met centrale gasverwarming, accom modatie voor het schoolhoofd, berg ruimten en»al. De kosten bedragen ongeveer 15.000 gulden per lokaal. Het zijn geen noodscholen, maar per manente gebouwen, waarvan het ont werp ook aesthetisch is verantwoord. De eerste vijftig scholen zullen in vier zendingen naar Nederland wor den gebracht. Twee bootladingen ar riveren te Rotterdam, één zending komt te Amsterdam en één te Delf zijl aan. Begin November worden de eerste scholen in de Rotterdamse ha ven gelo&t. Rotterdam "krijgt zes van deze scho len, twee op Overmaas, twee in het Noordelijk stadsdeel, één op Over- schie en één bij het Witte Dorp. Am sterdam zal vier van deze scholen aankopen. Voorts zullen de scholen o.a. worden neergezet te Schiedam, Dordrecht, Voorschoten, in Den Haag, te Haarlem, Velzen, Zaandam, Hilver sum, Amersfoort, Zwolle, Zwart sluis, Almelo, Hengelo, Enschede, Groningen, Hoogezand, Vlissingen, Breda, Eindhoven, Geleen en Heer-' len. OUD-MINISTER BEEL IN NEDERLAND TERUG. Gisteravond om elf uur arriveerde met het lijn-vliègtuig uit Batavia Dr L. J. M. Beel, gedelegeerde van het opperbestuur. Dr Bea1, die er opge wekt uitzag en een goede reis had gehad, kon de verzamelde journalis ten slechts 'n korte verklaring geven. Hij zeide eerder in Nederland te zijn teruggekeerd dan oorspronkelijk de bedoeling was geweest als gevolg van de ontwikkeling der situatie in Indonesië, w^lke hij met .grote be langstelling en bezorgdheid heeft ge volgd. Dr Bee1 zal in Den Haag bespre kingen voei-en met de regering en van deze besprekingen zal afhangen, wanneer hij naar Batavia zal terug keren. Op een desbetreffende vraag ant woordde dr Beel, dat de uitleiding van republikeinse ambtenaren te Ba tavia niet is uitgesteld. Dr Beel werd op het vliegveld bij zijn aankomst begroet door de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen mr. E. M. J. A. Sassen, mr J. Visser, chef protocol, de heer H. Hermans, secretaris van de minister-president, de heer de Pont, juridisch adviseur van de Nederland Indische regering, en mevrouw Beel met haar dochter tje. £en kaAAe.itje... „Zolang een lidmaat nog aan het lichaam vastzit moet men niet wan hopen aan zijn genezing, doch, als het is afgesneden, kan het niet meer ver zorgd noch genezen worden." St. Augustinus

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1