1 SCHOORSTENEN JUtte Q.ai£ Auto-Stalling DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT' PAGINA 2 Bisschopswijding in Den Haag Onder grote belangstelling van parochianen en genodigden is.' de onlangs benoemde apostolisch-vicaris van Makassar, mgr. Nicolaas Schnei ders, gisterochtend in de St. Martha- kerk aan de Hoefkade te 's Graven- hage tot bisschop gewijd. Mgr. Schneiders, die door Z. H. de Paus tot titulair-bisschop van Cos is benoemd, werd in 1903 in Hoorn ge boren, doch vertrok reeds spoedig naar den Haag. waar hij voor onder wijzer studeerde. Na deze studie wil de hij missionaris worden en trad hij in de Congregatie van de Missiona rissen van Scheut (België). In 1931 werd hij tot priester gewijd en be noemd tot leraar in het missiehuis te Sparrendaal bij Vught, In 1938 vertrok hij naar Makassar, waar hij spoedig de toenmalige apos- tolisch-prefect, mgr. G. Martens, als pastoor opvolgde. Tijdens de Japans-e bezetting werd hij gevangen genomen en in een kamp opgesloten, waar men hem mishandelde, omdat hij bij de kampleiding over het lot van zijn me degevangenen gekleegd had. Men hing hem bij de polsen op en geselde hem, waardoor hij nauwelijks aan de dood ontkwam. Door de zorg van de kampdokters herstelde hij. Na de oor log keerde hij naar de missie in Ma kassar terug, waar hij plaatsvervan gend apostolisch prefect werd. Kort daarop volgde ziin benoeming tot rector te Vught. doch tijdens de boot reis vernam hij zijn verheffing tot apostolisch-vicaris1 van Makassar. Bij de plechtigheid van gisteroch tend trad als consecrator op de Bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, met assistentie van mgr. dr. H. M. Mekkerholt, S.C.J., Apostolisch- Vicarjs van Palembang en de coad jutor-bisschop van Roermond,mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen. Presbyter- assistens was mgr. Th. Beckers, troondiakens waren mgr. dr.' Dam en. onder-directeur van het Hollandse College te Rome en pater H. E. P. Ingelbeen van de Congrega tie van Scheut, diaken was pastoor G. Schneiders, neef van de wijdeling, sub-diaken pastoor A. J. M. Stumpel S.J. De overige assistentie verricht ten de paters van het Missiehuis Spar rendaal en het Mgr. Hamer-huis te Nijmegen. Een uitgeleden gezelschap was me- beschikbaar per 1 Oct. a.s. in onze garages v. Oidenbarneveltstraat 37, Tel. 21583 Hooge Rijndijk 90, Tel. 23041 Gebr. van Ulden VERDAMSTRAAT 6 Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.00 NieuiVs; Gymn. 7.30 Gr.pl. 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws; Ge wijde muziek. 9.00 Ziekenbez. 9.30 Vioolconc. Bruch, Symph. 2 Brahms 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt m. piano Duparc, Debussy, Ravel, De Falla 11.30 Belastingpolitiek, 12.30 Weerpr. 12.33 Vrij en Blij 13.00 Nieuws; Or- gelconc, 13.45 Duetten, 14.00 Compo sities v. Jaap Geraedts, 14.30 NCRV- koor, 15.00 A'dams Trio, 16.00 Post zegels, 16.15 Jeugdprogr. 18.00 Chr. Oratorium ver. Heerenveen. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws; Mozart. 19.25 Bach-koraal, 19.45 Engelse lés, 20.00 Nieuws; Progr. prol; Res. Ork: Symph 5 Bruckner, 21.35 Burgerlijk recht, 22.00 Sans Souci, 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws; Gr.pl. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws; Gr.pl. 8.00 Nieuws, Fr.pl. 9.00 Slowaakse suite v. Novak 9.30 Waterstanden, Smetana. 10.00 Morgenw. 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Gr.pl. 12.00 Ensemble, 12.30» Weerpr. 13.00 Nieuws, Gr.pl. 14.00 Gespr. por tretten: Shaw, 14.15 Kamerork. 15.00 Hoorspel Vrouw in de mist. 15.30 Zie- kenprogr. 16.00 Jeugdprogr. 17.45 Cu- ragaose sprookjes. 18.00 Nieuws 18.30 „Willen is kunnen" 19.15 Indië 19.30 Klankbeeld: Amsterdam, 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws,' Actuali teiten, Opera-progr. 21.15 Hoorspel: De oranje orchidee. 22.15 Godwin Trio Haydn, Brahms, 22.45 Bespr. Herman Gorters: „School der poëzie com pleet". 23.00 Nieuws, Gev. progr. de in de geheel gevulde kerk aanwe zig, naast de ouders van de nieuwe Bisschop, mgr. B. Eras, directeur van het Hollandse College te Rome, mgr. Klisters, apostolisch prefect van Bandjermasin, deken W. Pompe en verschillende pastoors uit Den Haag, verschillende provinciaals van de mis sionerende orden en congregaties in Indonesië, pater L. Zwaans S.J., als vertegenwoordiger van mgr. P. Wil- lekens, apostolisch vicaris van Bata via, de minister-president van Oost- Indonesië, de heer Anak Agoeng, de burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, enz. De Gregoriaanse gezangen werden uitgevoerd door de missionarissen van de Congregatie van ScheutSparren- daal; de meerstemmige gezangen door het koort van dé H. Marthakerk. ZWARTE HANDEL IN,SERVIES GOED. Naar wij van de persdienst van het ministerie van Ecnomische Zaken vernemen werden op de weekmarkten te Goes, Rotterdam, Haarlem, Leiden, Groenlo en den Haag door de prijsbe- heersingsambtenaren overtredingen achterhaald op het gebied van de han del in serviesgoed. De tegen normale prijzen van de fabrieken gekochte artikelen werden door bepaalde groothandelaren tegen te hoge prijzen aan de detailhandel verkocht, welke op zijn beurt aan marktkooplieden leverde, uiteraard veel te duur. Welk gevolg dit heeft voor de prij zen, welke het publiek betaalt, blijkt uit de volgende cijfers: kommetjes van 11 cent werden op de markt ver kocht a 3 voor een gulden. Een Rot terdamse detailzaak betaalde aan zijn grossier 400 pet. boven de geoorloofde prijs, waarbij men zich trachtte te dekken met vervalste facturen. Een detaillist te Leiden verkocht theeser viezen van 10.80 voor 49.50. Grote partijen handelswaar werden te Goes, Rotterdam, Leiden, Haarlem, den Haag en Groenlo in beslag geno men. DE BEURS IN MINEUR-STEMMING De nieuwe week werd gisteren wel sterk in mineur ingezet. Bij opening lagen alle internationale en grote in dustriewaarden een behoorlijk stuk bëneden Vrijdag en ook de cultuur fondsen en minder courante aandelen boekten verliezen van 3 tot 5 pun ten. De zwakke houding schreef men toe aan de politieke situatie, die, vooral wat Berlijn betreft, in een ernstig stadium lijkt te zijn geko men. De reactie van de Londense markt kwam gistermorgen voor de Oliefondsen in een lagere koers tot uiting. Hier was niet alleen Kon. Olie flauw, maar viel over de ge hele linie een lager koerspeil te con stateren. In de Joop van de middag bleef een herstel achterwege. Zelfs kon worden waargenomen dat be paalde fondsen nog iets verder af brokkelden, zodat het slot veelal op het laagste peil van de dag kwam. De handel was echter uitermate beperkt en zelfs in de hoeken die anders nog wel eens enige activi teit betonen, viel nu nauwelijks enige affaire te bespeuren. Van de Indische credietinste^lingen liepen aandelen Indische Bank tot 116 terug. De staatsfondsenmarkt was nauwelijks aan enige wijziging onderhevig. BINNENLAND. Het hofje van Elisabeth Pauw te Delft wordt gerestaureerd. Dat vergt een bedrag van f 80.000, waar aan het rijk en de provincie reeds besloten hebben een deel te zul1 en bijdragen. Thans stellen B en W de raad van Delft voor een bijdrage tot een maximum van f 8000 voor deze restauratie te verlenen. BUITENLAND. Bij de grote brand te Hongkong, waarbij 150 personen het leven lieten, zijn geen Nederlanders het slachtoffer geworden. Autodieven zijn dikwijls gevaar lijke heren. Dat bleek te Munster, waar twee autodieven tijdens een ver keerscontrole twee politieagenten neerschoten. De winkeliers in Tsjecho-Slowa- kije hebben het niet gemakkelijk. Zij mogen geen goederen achterhouden, dat spreekt vanzelf, maar zij mogen ook niet toestaan, dat in hun zaken valse geruchten worden verspreid. Dwangarbeid en verbeurdverklaring zal hun deel zijn. Mgr. Huibers naar Gent Op uitnodiging van mgr. K. J. Ca- lewaert, bisschop van Gent, zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, vergezeld door het voltallig Haar lems kathedraal kapittel, zich Don derdag 30 Sept. a.s. naar Gent be geven om er Vrijdagmorgen 1 Oct. te 9 uur in de St. Baafs de plechtige pontificale Mis op te dragen ter ge- légenheid van het feest van Sint Eavo, patroon der bisdommen Gent en Haarlem. Dit bezoek van mgr. Huibers is de tegenhanger van het bezoek dat mgr. Calewaert in Mei j.l. aan Haarlem heeft gebracht. Dit contact is de voortzetting van de nauwe betrek kingen, welke sedert de 16e eeuw tussen de kapittels van Haarlem en Gent bestaan. SPORT VOETBAL MeerburgWarmunda 42. In een van beide zijden goed, doch wat fors gespeelde wedstrijd, toonde Meerburg zich andermaal de sterke re. Voor de aanvang overhandigde de Warmunda-aanvoerder zijn col lega Zandbergen een bouquet bloe men vanwege de 20e verjaardag van Meerburg. Beide aanvoerders spra ken de wens uit dat juist deze wed strijd een sportieve zou worden, wat het inderdaad geworden is. Meerburg wint de toss en verkiest 't wind- en zonvoordeel, zodat Warmunda af trapt. De aftrap wordt direct door Meerburg via de linker vleugel over genomen en reeds in de eerste minu ten moet Rijnbeek zijn talenten to nen door schoten van N. Romijn en Th. Zandbergen te keren. Het Meer- burg-overwicht is het eerste kwar tier duidelijk zichtbaar. Het Meer burg overwicht blijft aanhouden. Di verse corners op het Warmunda-doel worden genomen doch leveren niets op. Na een half uur weet Meerburg haar overwicht met een doelpunt van Th. Zandbergen uit te drukken (10). Even later kruipt Meerburg door het oog van de bekende naald, als de Warmunda-rechtsbinnen, met alleen Hendriksen voor zich, hoog overschiet. N. Romijn weet nog voor de thee met een goed doelpunt de stand op 20 te brengen. Na de th%e is het Warmunda die aanvankelijk de lakens uitdeelt en al spoedig suc ces heeft via haar middenvoor, die Hendriksen kansloos passeert (21). Meerburg de overwinning blijkbaar lang niet veilig voelend, gooit er nog een schepje op en het is andermaal Th. Zandbergen die na 20 minuten spelen met een gloeiende kogel de stand op 31 brengt. Even later weet A. v. Mil na goed doorzetten er zelfs 4- -1 van te maken. Meerburg is bij deze stand weer duidelijk de sterkste. Rijnbeek zien we drie ko gels van S. Kukler uitstekend keren, een kogel van dezelfde speler keert de staander. Even voor het einde een Warmunda-uitval, waarbij de War munda-middenvoor op minder spor tieve wijze door stopperspil van Vel- zen wordt aangevallen in het straf schopgebied, waarvoor de goed lei dende scheidsrechter Warmunda een penalty toekent die feilloos benut wordt (42). Docos 3Meerburg 2 14; Meer burg 3DOSR 5 33; Teylingen 4 Meerburg 4 10; Meerburg jun. Warmunda jun. 11; St. Bern. adsp. Meerburg adsp. 1—-0. Blauw ZwartONA 01 Het zag er voor de BI. Zwarters niet rooskleurig uit, toen ongeveer, een half uur voor het einde N. v. Leeu wen om onbegrijpelijke reden het veld verliet. Hierdoor moest een ge dunde voorhoede met steun van de reeds overbelaste halflinie de strijd tegen de overwichtige tegenstanders voortzetten. Voor de rust waren er betere vooruitzichten. Wel toonde ÓNA zich direct in haar ware pro porties, maar ook vooral de BI. Zwart voorhoede was tamelijk op dreef, en werkte verschiJende kansen op doelpunten nagoed af. Zo had de Goudse verdediging reden om opge lucht te zijn, als v. Leeuwen na goe de passes van zijn assistenten zijn gevaarlijk schot lost£, en er voor hen geen nadelige gevolgen aankleefden. Ook aan de overzijde echter bleef de doelman niet voor beproevingen ge spaard en wanneer weer eens alles verkeerd dreigde te gaan, redde Bayer op zijn eigen manier. Na de thee, waaruit de Gouwenaars blijkbaar de meeste kracht hebben geput, ont plooien deze geleidelijk een absolute meerderheid en nadat de Goudse midvoor zich even aan de schaduw achtige bewaking van Van der Aa heeft kunnen onttrekken, scoorde deze het enige maar brillante doel punt van de wedstrijd. Het hoge toe rental waarmee BI. Zwart tot nog toe draaide neemt dan steeds meer af. En dan doet zich het onverwachte incident voor, waarna dus 10 man verder moesten strijden. Op dit mo ment lijkt alles verloren. Maar ge- inspireerd door de vastberadenheid van hun aanvoerder, werd door Bl. Zwart wederom een behoorlijk spel peil bereikt, en zelfs zodanig opge voerd, dat hun tegenstanders meer en meer op hun helft werden terug gedrongen. Op die helft was het dat men tot het einde toe ieder ogenblik doch tevergeefs een doelpunt vernachtte. Rijpwetering. Zondag speelde Rijpwetering 1 tegen Morschkwar- tier" uit Leiden. Het begin bracht een gelijk opgaande strijd, met beide doelen beurtelings in gevaar. Morsch- kwartier wist het eerst doel te tref fen (01). Daarop volgde een druk van Rijpwetering op het doel der gasten, maar de uitstekend werkende verdediging wist de voorsprong tol de rust te behouden. Na de rust was Rijpwetering weer voor het doel en wist na veel aanvallen de stand ge lijk te maken, door een mooi doel punt van de linksbinnen. Toen zij eenmaal het doel wisten te vinden, ging het beter en maakten nog twee mooie goals. Morschkwartier liet zich ook niet onbetuigd en wist nog. enkele malen het doel van Rijpwete ring in gevaar te brengen, maar de verdediging wist erger te voorkomen en met 31 voor Rijpwetering kwam het einde van deze prettig gespeelde wedstrijd. De jun. a konden het niet bolwerken tegen Stompw. Boys a en verloren met 30, AltiorKagia 70. Vooral in de eerste helft ontplooide Altior een zeer goed spel en gedurende de ge hele wedstrijd is Kagia er slechts spo radisch in geslaagd gevaarlijk voor het Altior-doel te komen. Nauwelijks is de wedstrijd begonnen, of het is 10 voor Altior. Na 7 minuten ligt de bal voor de 2e maal in het net. Nu probeert Kagia er in te komen, maar de goed spelende halflinie of de backs onderbreken iedere aanval en alles wordt geretourneerd. Na een half uur spelen heeft Kagia veel ge luk als een zeker schijnend doel punt tegen de lat ketst. Er is een groot Altior-overwicht in deze perio de en als de rust aanbreekt is het 30 voor Altior. In de tweede helft heeft het spel wel iets aan aan trekkelijkheid verloren. Maar voort durend blijft Altior de boventoon voeren. Wel doet Kagia pogingen om- de eer te redden, maar het gaat niet. Altior doelpunt in deze tweede helft nog viermaal, zij voeren de stand op tot 7—0. Altior 2—SJC 31 0—1: Altior a- jun.SJC a-jun. 23; Altior b-jun. SJC c-jun. 12. PAARDENSPORT KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND OP DE KORTE BAAN TE JOURE. Op de Nutsrenbaan werden te Joure kortebaans draverijen gehou den, om het kampioenschap van Ne derland. De titel werd behaald door Leeuweriks, eigenaar en berijder S. Bosch Cornwett. De favoriet Little Axkit werd tweede. De September- prijs was voor Leidster van P. Kra mer. De kermisprijs voor Laetare A. uit stal Gooiland. WIELRENNEN MAASTRICHT WON HET CLUB KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Onder ideale omstandigheden van weer en parcours is gisteren het Clubkampioenschap van Nederland verreden. 17 Ploegen startten met tussenpozen van 3 minuten, nabij het openluchtmuseum te Arnhem, om het parcours over de Veluwe van 58 km. 2 malen te rijden. De Zaandamse wielerclub D. T. S., die reeds 5 maal achtereen het kam pioenschap won, zette onmiddellijk een hoog tempo in, zodat zij als no. 14 gestart, al spoedig op de 11e plaats lag en na de eerste ronde als eerste doorkwam. De Zaanse ploeg, waarin bekende ^renners, als Schéllinger- hout, Evers en C. Bakker meereden, maakte een tijd van 1 uur 21 min. 2 sec. over de eerste' ronde, waarmede ze een voorsprong van 11 sec. had op de T. en W.C. „Maastricht". Ook deze ploeg bestond uit bekende ren ners als Jef Janssen, Sijen en Lam- brichts. Spoedig bleek, dat de Limburgers hun krachten beter hadden verdeeld dan de Zaankanters. Als laatste, dus 17e ploeg, gestart, bleef Maastricht een constant tempo onderhouden en ging tenslotte als 12e ploeg over de finish, in de snelste tijd over 116 km. van 2 uur 46 min. 42.6 sec. D.' T. S. bleek volkomen leeg te zijn gereden en had 2 uur 50 minu ten 21.6 sec. over het parcours gedaan BOKSEN DE WEDSTRIJDEN IN DE HAAGSE DIERENTUIN. In de Haagse Dierentuin werden Maandagavond bokswedstrijden ge houden tussen boksers uit Den Haag, Rotterdam en Leiden. Enkele uitslagen luiden: Vlieggewicht: Ver wijk, Den Haag, w. o. p. van Roe- landse, Leiden. Lichtgewicht: Tepas, Den Haag ver loor op punten van Snik, Leiden. BILJARTEN Leidse Biljartbond. Uitslagen Amstelbeker (3e ronde): Carambole 1TOG 1 80, Vierkantje 1Drei Pottekens 26. Z. H. B.-beker (2e ronde): Vier kantjeMorschpoort 3 44*; 't Zuid de Valk 1 44*; Spijkerbak I Spijkerbak 3 2—6; TOP 2—TOG 1 2—6; TOG 2—TOP 1 8—0. Winnaar door beter moyenne. Het programma voor deze week luidt: Amstelbeker (demi-finale): Caram bole 2de Hoek, Vierkantje; Drei Pottekens vrijgeloot. Z. H. B. 3e ronde: TOG 1—TOG 2 ('t Zuid); 't Zuid.Spijkerbak 2 (U. V. S.); Morschpoort 3 vrijgeloot. BRIDGE „Omnia Omnibus". De bridge- afdeling houdt morgen-, Woensdag avond, om 8 uur in „De Harmonie" haar eerste competitie-avond. Alle R.K, bridgers worden uitgenodigd. Het bestuur rekent op alle leden van de bridge-afdeling en talrijke belang stellenden. POSTDUIVEN De Zwaluw, Voorschoten. Wed vlucht vanaf Quivrain. Afstand van de eerste prijswinnaar is 198,07 km. De duiven werden om 8.30 uur in vrijheid gesteld met Zuid-Westen wind. De prijzen werden behaald als volgt: J. P. v. d. Assem 1, 14, 19, 25 en 26; F. Hendriks 2, 4, 6, 7 12, 16, 17 en 18; A. van Rooijen 3, 15, 20, 22 en 24; K. I. Waasdorp 5 en 21; A. van Haastrecht 8; G. Teske 9; V. L. Pierlot i 10, 11, en 13; G. J. Zwaan 23. De eerste duif werd geconstateerd om 105157 en bereikte een ge middelde snelheid van 1399,09 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 116 58 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1264,98 m. per minuut. Kampioen navluchten zijn geworden: 1. J. P. v. d. Assem met 295,48 ,pnt.; 2. F. Hendriks met 260,12 pnt. 3. A. van Rooijen met 211,63 pnt.; kam pioen-generaal is geworden; J. P. v. d. Assem met 1076,57 punten. De Blauwband, Sassenheim. Op Zaterdag 25 September wedvlucht met oude en jonge duiven, vanaf Li- bramont. Afstand 264 k.m. In con cours 67 duiven, deze werden gelost te 11 uur, de eerste duif bereikte het hok om 2 uur 23 min. 39 sec. en vloog met een snelheid van 1293 me ter Per min., laatste punten duif 2 uur 42 min. 56 sec, snelheid 1181 meter per minuut. Uitslag: J. A. Meeuwissen .1, 2, 14, 16 en 17; H. J. Krom 3, 8, 9, 10 en 13; J. Moolenaar 4; L. J.' Drost 5; P. C. Baartman 6; G. B. Roodenburg 7 en 15 en H. van Nierferk 11 en 12. Sport in 't kort De Zondag gehouden Boulevard- loop te Vlissingen werd gewonnen door de Belg Herman uit Oudenaerde, die de 3600 meter liep in 10 min. 27,6 sec. In de competitie hoofdklasse Kon. Ned. Schaakbond won Spangen met 73 van S.V.V. Tijdens de internationale athle- tiekwedstrijden in Parijs werd de Ne derlander Lammers tweede op de 100 meter in 11,1 sec. Ook op de 200 me ter eindigde hij als tweede en maak te de tijd van 22 sec, precies. Frits de Ruyter eindigde op de 1000 meter als zesde. Hij noteerde 2 min. 34.3 sec. De internationale voetbalwed strijd Denemarken-Engeland, Zondag te Kopenhagen gespeeld, eindigde in een 00 gelijk sppl. De Engelse ploeg WEERSVERWACHTING OVERDAG KOELER. Aanvankelijk half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Later tijdelijke opklarin gen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid- en Zuid-West. Morgen overdag koeler. bleek lang niet meer zó sterk té zijn als in Huddqrsfield tegen Nederland. Vooral de aanval is minder sterk. Wel maakte Tommy Lawton een doelpunt, doch dit werd door Karei van der Meer afgekeurd, omdat hij reeds voor een overtreding had gefloten. Overi gens had Tommy weinig in te bren gen bij de voortreffelijk schaduwende Deense spil Dion Oernwold. Van der Meer leidde de faire wedstrijd uit stekend. Karl Aage Hansen, aanvoerder van het Deense nationale elftal, speel de tegen Engeland zijn laatste wed strijd. Hij zal voortaan als- prof. uit komen in de Parijse club Stade Fran- gais. waarmed hij1 een bedrag van 8000.per jaar verdient, plus 30.000.te betalen bij zijn aan komst in Parijs. Hij is een der beste goalgetters van Denemarken. Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen, werden in het sportpaleis te Antwerpen internatio nale wedstrijden gehouden, waarbij de Nederlander Middelkamp tezamen met de Belg Schotte de zesde plaats bezette in de wedstrijd op punten over 20 ronden. Bij de wedstrijd over 60 k.m. werd Pellenaars 6e, Vooren 12e en Middelkamp 16e. De bekende Franse renner Ro- bic won de bergwedstrijd over 4,5 km., dwars1 door Lausanne, in 12 min. 4 sec. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Deventer Kracht sportvereniging, werd Zondagavond in de schouwburg te Deventer een worstelwedstrijd gehouden tussen de Ned. Olympische ploeg en een team van Oost-Nederland. De eerste won met 7 tegen 17 strafpunten. Op de Bergse Plas heeft „Aegir" Zaterdag en Zondag haar seriewed- trijden gehouden, waarbij de punten telling van de K.V.N.W.V. toegepast werd. Olympiajollen: le. Zomerweel de, st. J .H. H. J. de Jong (Aegir) 106 p 12 m2. Sharpieklasse: 1. Stormy Wether, st. J. W. Schaar (Aegir) 78 p. Valkenklasse: 1. Bufra, st. P. van Buren (Aegir) 81 p. Op de jaarvergadering van de Ned. IJshockeybond werd de heer mr. J. A. C. Bierenbroodspot als voorzit ter herkozen. Er is nog weinig posi tiefs over de a.s. competitie. Aan de wereldkampioenschappen, die van 12 tot 20 Febr. a.s. te Stockholm zullen worden gehouden, zal waarschijnlijk ook-een Nederlands team deelnemen. Op het prachtige wegdek tussen Lieshout en St. Oedenrode werden Zaterdagmiddag de 1 km. lance voor motoren gereden. 125 c.c.: 1. Huysen (Hoorn) op J.L.O. Snelheid 111,95 k.m. 250 c.c. 1. Slager (Den Haag) op Velocette. Snelheid 120.87. 350 c.c. 1. Drijvers (Putten Gld.) op Norton. Snelheid 144.64. 500 c.c. 1. Iesberts (Hilversum) op Norton. Snelheid 166.74. 600 c.c. 1. Jansen (Eindhoven) op Horex. Snelheid 141 km. In een hooge tempo is Zaterdag en Zondag wandeltocht BredaAnt werpenBreda gelopen. Voor deze tocht van circa 100 km. waren 48 deelnemers. De eersten arriveerden na ny2 uur. Er waren vijf uitvallers. Lo Simons en Jansens hebben Zondag deelgenomen aan de inter nationale motor-snelheidswedstrijd op het circuit de Vitesse te Bru&sel. Si mons werd 4e op Excelsior en Jan sens 5e op Benelli, beide in de 250 c.c. Fannie Blankers Koen won de 80 meter horden in 11 9 sec. tijdens de wedstrijden te Hessleholm in Zuid Zweden. Ook de 100 meter won zij in 12.2 sec. Op de Pare des Princesbaan te Parijs werden stayerswedstrijden ge houden, waarbij Pronk achtste werd. Luc van Dam bokst vanavond niet tegen Dick Turpin in Bir mingham. Hij is geblesseerd. Zonder uitvallers bereikten de 35 deelnemers aan de wandelmars BrusselRotterdam in goede condi tie de finish. In Breda werd Zondag een con cours hippique gehouden op het nieu we sportveld van de Chasseckafcerne, waarbij een paardenrenbaan van in ternationale afmetingen is. Tsjecho Slowakije is Europees kampioen Volleyball geworden, tij dens de te Rome gehouden wedstrij den. Bij de jaarlijkse „Nationale Parkloop" in het volkspark te Rijssen. werd Jef Lataster no. 1 op de 3000 meter A en B, in 9.34.01. (1IET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 15) Hij gehoorzaamde haar gedwee. Door de open deur zag Virginia Lo- max, die juist door Chilvers binnen gelaten was en de trap opkwam. Toen de buitendeur dichtsloeg riep Virgi nia hem over de balustrade bij zijn naam. „Ik ben hier, in de bibliotheek, George. Wil je hier thee serveren, Chilvers?" Ze gooide allebei de ramen open en toen George Lomax binnenkwam, vond hij haar met gloeiende wangen en verwaaide haren midden in het vertrek staan. „Ik zal ze zo dadelijk wel weer dichtdoen, George, maar de kamer moest gelucht worden. Ben je in de hall nog over die chantage-man ge vallen?" „Over wat?" Ê- „Over de chantage-man, George. C.H.A.N.T.A.G.E., chantage-man. Een man, die chantage pleegt." „Maar Virginia, je spreek toch niet in eimst!" „Warempel wel!" „Maar wie maar op wie zou hij het dan gemunt hebben?" „Op mij, George." „Maar Virginia wat heb je dan gedaan?" „Deze keer toevallig niets. De goe- die man ziet me voor iemand anders aan." „Dan heb je zeker onmiddahijk de politie opgebeld?" „Neen, dat heb ik niet. Vind jij, dat ik dat had moeten doen?" „Wel..." Lomax dacht diepzinnig na. „Nee, nee, toch misschien ijiet, misschien is het beter zó. Er zou ruchtbaarheid aan gegeven zijn je had de kans gelopen, dat je naam in de kranten genoemd was, misschien zou je zelfs opgeroepen zijn om 'n getuigenverklaring af te leggen..." „Dat zou ik leuk gevonden heb ben, zeg...!'' zei Virginia. „Ik zou het verschrikkelijk leuk vilden om opgeroepen te worden en dan kan ik meteen eens zien, of eigenlijk horen, of de rechters werkelijk zulke flau we grappen maken als er altijd be weerd wordt. Het was wat anders geweest dan dat saai bestaan van te genwoordig. Eergisteren moest ik in Vine Street zijn voor mijn diamanten speld, die ik heb verloren, weet je, en daar was een dot van een inspec teur, een van de leukste jonge man nen, die ik het laatste jaar onder mijn ogen gekregen heb." George volgde zijn gewone negeer- tactiek van alles wat frivool was. „En wat heb je met die kerel ge daan?" „O... het spijt me het te moeten zeggen George, maar ik heb hem 't laten doen." „Wat laten doen?" „Me laten..wat is het werkwoord van chantage?... me geld laten af persen.'» Lomax keek zo komisch-gecho- queerd, dat Virginia zich op haar lip pen moest bijten om niet te lachen. „Je bedoelt toch niet.je wil toch niet zeggen ,dat je dat misverstand een belediging voor je eergevoel... niet uit de weg geruimd hebt?" Virginia schudde quasi-verdrietig het hoofd. „Grote genade, Virginia, ben je helemaal gek geworden?" „Ik was wel bang, dat jij er zó over zou oordelen. „Maar waarom heb je het gedaan? In naam van alles wat me heilig is, waarom?" „Om verschillende redenen. Ten eerste deed hij het gewoonweg vol maakt..." 't geld afpersen, bedoel ik, en ik vind het altijd zonde om een artist, die aan een bijna volmaakte creatie bezig is, te storen. En ten tweede had ik het nog nooit meege maakt." „Goddank niet." „En ik wou graag weten, wat voor een sensatie het was." „Ik begrijp je niet, Virginia... een vrouw in jouw positie..." „Ik dacht wel, dat jij het niet be grijpen zou." „Je hebt hem toch geen geld ge geven?" „Een beetje," zei Virginia schuld bewust. „Veertig pond!" „Virginia.. „George!!! Kom, ik geef mèèr voor een avondjapon uit. En ik vind het vèèl interessanter dan een nieuwe japon, veel en veel interessanter." George Lomax schudde zijn hoofd. Gelukkig kwam Chilvers juist op dat ogenblik met de theestoof binnen en zo werd het hem bespaard zijn me ning te moeten zeggen. Toen de thee gezet was, en Virginia de kopjes en schoteltjes op de lage theetafel aan het rangschikken was bracht zij zelf de quaestie opnieuw ter sprake. „En dan had ik nog een andere beweegreden, George. Eén die, laat ik hopen, een beetje hoger staat dan al dat andere frivole gedoe. Wij vrouwen genieten 'n reputatie van kattigheid, van elkaar het licht-niet- in-de-ogen gunnen, maarik dacht, toen ik tegenover die man zat, nu help ik tenminste een van de ande ren. Na mijn houding van vanmid dag komt het natuurlijk niet bij hem op om aan mijn identitetit te twij felen. Hij denkt natuurlijk, dat hij de bewuste Virginia Revel gevon den heeft. Bij die had mijn schilder achtige bezoeker gemakkehjk werk gehad. En dat heeft hij bij mij niet, ook al denkt hij op het ogenblik van wel. Met mijn vlekkeloos verleden als morele steun, ga ik kat-en-muis met hem spelen. Diplomatie, George, niets dan diplomatie. Lomax bleef zijn hoofd schudden „Toch vind ik het niet goed," hield hij vol. „Absoluut niet goed..." „Laten we er dan niet verder over doorgaan George. Je bent ten sJotte niet hier gekomen, om je opinie over chantage-plegers te verdedigen... O, ja, nu we het toch erover hebben: Waarom ben je eigenlijk hier ge komen?" „Ik moest je spreken," zei Lo max zwaarwichtig, „en ik tref het dat je alleen bent." „O George..., hoe onverwacht," zei ze. „Ik kom je een gunst vragen, Vir- ignia Ik heb je altijd beschouwd als een buitengewoon charmante.. „O! George!" „En een intelligente vrouw." „Och kom. Merkwaardig, zo goed als de man me kent. „En daarom wou ik je iets vragen. Morgen arriveert hier een jongmens en nu zou ik graag zien, dat jij ken nis met hem maakte..." „Mij goed George... maar jij bent gastheer, begrijp dat goed!" „En je bij die gelegenheid van je beste of beter gezegd, van je char- manste kant liet kennen." Virginia keek hem, met haar hoofd enigszins schuin aan. „George-lief, ik kan niet op com mando charmant zijn. Over het alge meen vind ik de mens, die ik ont moet wel aardig en dan, wel dan vin den zij mij ook aardig. Maar ik zou onmogelijk, in koele bloede een hulp loze vreemdeling kunnen gaan char meren. Dat doet men niet, George, zelfs niet op een verzoek van de heer Lomax. Voor dat soort werkjes ge bruikt men professionele sirenen en die doen het, tussen twee haakjes, heel wat beter dan ik." „Dat is hier een onmogelijkheid. Virginia. Het jongmens in quaestie is een Canadees, hij heet McGrath. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2