2)e £ei<i&e(Boti4a/ttt Dr. van Royen zet Nederlands standpunt uiteen Berlijn en de Veiligheidsraad Katholiek Werkliedenverbond vergadert DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 39ste JAARGANG V No. 11503 Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEK. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Berlijn komt voor de Veiligheidsraad Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Voor het forum der Ver.Naties TyR. J. H. VAN ROYEN, de Nederlandse ambassadeur in Canada, heeft op de Algemene Vergadering van de V. N. verklaard, dat Nederland nooit had erkend en nog steeds niet- kan erkennen de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om in Indonesië tussenbeide te komen, ofschoon het vo rig jaar de diensten van een Commissie van Goede Diensten had aan vaard. „Het is nodig voor ons", al dus dr. van Royen,,, dit standpunt des te krachtiger te handhaven met het cog op duidelijke pogingen van zeke re zijde de V. N. te gebruiken als een bijl om alle banden tussen Neder land en de Republiek te verbreken. „Uiterst verontrustende gebeurte nissen hebben zich de laatste weken voorgedaan binnen de Republiek In donesia. Een hooggeplaatst man on der de leiders van de republiek heeft openlijk de handtekening geloochend, die hij heeft geplaatst onder de Ren- ville-overeenkomst onder de auspi ciën van de commissie, die de V. N. naar Indonesië heeft gezonden". „Hij handelde onder leiding van mensen, die eerst kort geleden naar Indonesië zijn teruggekeerd, na een verblijf van vele jaren in een zeker vreemd land, en die geïnspireerd wa ren door andere motieven dan de wens vrede en onafhankelijkheid in hun land te brengen. De Nederlandse regering heeft het zeer duidelijk ge maakt, dat zij prompt en doeltreffend zal handelen om buitenlandse infiltra tie, die leidt tot nieuwe terreur en slachting, te voorkomen". Het Westen bespreekt zijn verdediging Ass. Pre^s verneemt van een woord voerder, die vontact onderhoudt met de Britse minister van Defensie, Alexander, dat de ministers van De fensie van Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen, die gisteren te Parijs in 'n geheime zitting bijeen kwamen, voornamelijk hebben ge sproken over een gezamelijk pro gramma van actie met inbegrip van mobilisatie in het licht der scanning om Berlijn tussen Oost en West. Ook zou ter sprake gekomen zijn, wat gedaan zou moeten worden in dien een gewapend optreden zou re sulteren uit deze spanning, en in welke mate de Verenigde Staten, Canada en Engeland de Vastelands- mogendheden in geval van agressie zouden kunnen bijstaan. Engeland zou zijn demobilisatie vertraging en zijn beperkt bewape ningsprogram toegelicht hebben. De bijeenkomst werd gehouden in het bureau van Ramadier, de Fran se minister van Defensie. Behalve de ministers namen ook militaire leiders der vijf landen aan de conferenties deel. Van Amerikaanse en Canadese zijde waren waarnemers aanwezig. Men verwacht datde zittingen voortgezet zullen worden. Van hart tot hart QRDE en rechtvaardigheid in het economische leven zullen er niet komen zonder de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie aldus de strek king van wat dr. Olierook op de ju bileum-bijeenkomst van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem aan het slot van zijn rede constateerde. En: de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zal binnenkort werkelijk heid worden. Maar die publiekrechtelijke be drijfsorganisatie alleen zal de wereld niet redden, kal niet behalen de over winning op het communisme, zo' voegde dr. Olierook hieraan toe. En daarop kan o-i. nooit genoeg de nadruk worden gelegd. Het communisme zal alléén over wonnen worden als goede sociale in stellingen en goede sociale wetten worden gehanteerd en beleefd door goede mensen. Vóór alles zijn er nodig: goede mensen. Het goede moet worden gebracht van mens tot mens, van ziel tot ziel, van hart tot hart. En daarom ook heeft een goede geest in een onderneming voor de sociale vrede nog véél meer waarde dan een goede geest in een bedrijf, schap, omdat in de onderneming het goede kan uitgaan direct van mens tot mens. Alléén door het persoonlijk goede met hulp van goede instellingen en goede wetten kan de maatschappij worden gered uit het dreigende on heil. „Niettegenstaande de verontrusten de ontwikkeling van de laatste weken stelt de Nederlandse regering ver trouwen in de gematigde en construc tieve elementen in de Republiek en doet zij een laatste poging om, zowel binnen als buiten de republiek al de genen te verenigen, die bereid zijn mede te werken om die vrijheden te beschermen in het kader van een werkelijk democratische federatie". Voorts betoogde mr. v. Royen, dat een beperkter gebruik van het z.g. vetorecht door sommige van de per manente leden van de Veiligheidsraad een van de grootste oorzaken van de impasse bij de V. N. zou wegnemen. Nederland was er van overtuigd, dat verdere splitsing van de wereld in twee kampen voor beide delen in gelijke mate schadelijk zou zijn en dat een gewapende botsing kon en daarom moest worden voorkomen. „Mijn land is bereid en besloten alles wat in zijn vermogen ligt bij te dragen tot het herstel \'an een gro tere mate van harmonie tussen de te genover elkaar staande groepen en tot een grotere vrijdom van vrees in de wereld. Nederland staat er echter op, dat twee fundamentele principes, waarop ons nationaal bestaan is ge grondvest. worden gerespecteerd. Het eerste principe is dat het een land moet zijn toegestaan zichzelfvrij te besturen en het tweede dat de rege ring er voor het volk is en niet het volk voor de regering". „Mijn land houdt aan deze princi pes vast, in Europa, in Azië en in Amerika, Het zal nimmer in gebreke worden bevonden bij de bevordering van deze zaak". gehei Hoe de Sovjets het sim van de atoombom trachtten te ontdekken De commissie voor anti-Ameri kaanse activiteit van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft gisteren officieel de beschuldiging uitgesproken, dat Russische diplo maten spionnage-groepen van Ame rikaanse communisten hebben geor ganiseerd en geleid, die tijdens de oorlog geheime gegevens over de atoombom hebben verkregen en aan de Sowjet-regering doorgezonden. De beschuMiging is vervat in een rapport, dat een overzicht geeft van de resultaten van geheime audities door de commissie, die drie weken hebben geduurd. In het rapport staat o.m., dat de spionagegroepen er in slaagden enkele van haar leden op hoge strategische posten te pl.aatsen bij installaties voor de atoombom, waar zij kennis konden nemen van de meest geheime en vertrouwelijke gegevens. De commissie kan geen nauwkeu rige schatting maken van het belang of de omvang van de uitgeleverde gegevens. Er is echter vastgesteld, al dus het rapport, dat zekere vitale gegevens aan de Sowjet-regering zijn gezonden en dat deze gegevens de Russen hebben geholpen en nog zul len helpen bij hun ontwikkeling van de atoombom. Ontploffingsramp in Algiers. Ten gevolge van een ontploffing in het dorp Lachouat in Algiers werden negentien personen gedood en een honderdtal gewond. Hoe de. Abdal- lah-wijk er na de ontploffing uitzag. De U.N.O. vergadert. De heer Vin-1 het officiële diner, dat de President cent Auriol, President van de Fran- de leiders van de delegaties ter ver se Republiek, onderhoudt zich met i gadering van de U.N.O. op het Mevr. Roosevelt bij de ontvangst voor I Elysée aanbood. Men verwacht er weinig van ^JOG DEZE WEEK zullen de drie Westelijke mogendheden de Ber- lijnse kwestie voor de Veiligheidsraad brengen, aldus vernam Ass. Press van Parodi, de Franse verte genwoordiger in de Raad. Een van de belangrijkste procedure-kwesties die zich zullen voordoen gaat over de naam van de zaak. Zal de Raad het conflict"- of de „situatie"-Berlijn behandelen. In geval van een conflict zijn de onmiddellijke belanghebben- den de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk uit gesloten van het vetorecht. Volgens Westelijke diplomatieke autoriteiten hebben Britse, Ameri- kanse en Franse deskundigen zich gisteren bezig gehouden met de op stelling van een gezamenlijke nota aan de Veiligheidsraad. Deze nota zal na goedkeuring door de drie minis ters van Buitenlandse Zaken defcer dagen aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, wor den overhandigd. Uit officiële Britse bron werd vernomen dat misschien de drie Westelijke ministers van hun recht gebruik zullen maken, de zaak persoonlijk te behandelen, wanneer deze voor de Raad wordt gebracht. Het is nog onduidelijk, of de Wes telijke geallieerden hun klacht bij de Veiligheidsraad zullen aanhangig ma ken ingevolge hoofdstuk zes van het Handvest, dat betrekking heeft op een vreedzame schikking van ge schillen, dan wel hofdstuk zeven, dat, het bestaan van een bedreiging van de vrede veronderstelt en het ge bruik van economische en zelfs mi litaire sancties aan de hand kan doen. Wordt de zaak volgens hoofd stuk zes voorgedragen, dan heeft geen der vier grote mogendheden in de Veiligheidsraad vetorecht, echter kan dan de Oekraine, die de beslissende zevende stem heeft, door onthouding een soort van veto uitbrengen. Wordt de zaak op grond van hoofdstuk ze ven voorgelegd, dan hebben alle gro te mogendheden het vetorecht. Men verwacht dan ook niet, dat de Veiligheidsraad tot een practische maatregel zal komen. Het belang van de behandeling ligt in de moge lijkheid het wereldgeweten een uit spraak te laten doen. BERLIJN WIL GRAAG VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD. De Berlijnse magistratuur heeft met meerderheid van stemmen een resolutie aanvaard, volgens welke het besluit om de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen wordt toegejuicht. In de resolutie wordt de hoop uit gedrukt, dat een vreedzame oplos sing voor het Berlijnse vraagstuk wordt gevonden. Voorts wordt de op heffing der blokkade verzocht en vrijheid van verkeer tussen Berlijn en alle andere delen van Duitsland. Alle vier mogendheden worden verzocht in Berlijn te blijven zolang de bezet ting duurt „teneinde Berlijn in de toekomst te verzekeren van een hoofdstad van een verenigd Duits- SM land". Verder wordt de zo spoedig mogelijke terugtrekking van de be zettingsmachten uit Berlijn en Duits land verzocht en dat, voorzover de troepen niet teruggetrokken zijn, zij zich slechts kwijten va nhun militai re plichten en politiek en bestuur aan de Duitsers overlaten. Onder voorzitterschap van de heer A. C. de Bruyn is te Utrecht de ge bruikelijke najaarsvergadering be gonnen van het Katholiek Werklie denverbond. In de openingsrede zeide de voor zitter o.m., dat het wetgevende or gaan van de katholieke arbeidersbe weging, de Verbondsvergadering, in de loop van bijna 25 jaren zijn plaats in Nederlandse culturele en sociaal- economische leven heeft weten in te nemen. Spr.' prees zich gelukkig, dat de K.A.B. veler belangstelling heeft. Ook in het buitenland is men veelal vol lof over haar doorzettingsvermo gen en over haar toenemende invloed op schier elk gebied. De heer de Bruyn wees op het nog steeds' nijpende probleem van lonen en prijzen, hetwelk de K.A.B. dage lijks bezighoudt. Hij zeide, dat de K.A.B. zich in 's lands belang niet daadwerkelijk tegen de loon- en prijs politiek der regering heeft verzet. Zij heeft de arbeiders niet zonder succes voortdurend aangespoord de produc tie op te voeren, omdat naar zijn me- ning alleen het resultaat van arbeid ons volk in deze armoè-tijd een mini male welvaarts kan brengen. Spr. vroeg zich af wat de voor nemens der regering zijn ten aan zien van lonen en prijzen. Dit is volgens hem nog niet te zeggen. Er moet van worden uitgegaan, dat de regering een z.g. derde loon-ronde vooralsnog afwijst. Spreker billijk te dit standpunt, allereerst, omdat naar hij zeide een nieuwe algemene loonsverhoging op zichzelf geen op lossing brengt voor het tekort aan verbruiksgoederen, een loonsverho ging gevolgd door een evenredige prijsstijging brengt evenmin een oplossing. Uitvoerig besprak de heer de Bruyn de regeringspolitiek ten aanzien van de sociale lasten en de huren. Hij gaf te kennen, dat de prijspolitiek in geen geval mag leiden tot verslechtering van de positie der werkers, die naar zijn mening minimaal te noemen is. Romeins graf te Vaals* ontdekt. In Vaals heeft men bij opgravingen een Romeins graf blootgelegd, dat vermoedelijk uit ong. 200 na Chr. da teert. Eigenaardig is het kanaaltje, dat onder het graf doorloopt en waar schijnlijk een afwateringskanaal is, dat diende om de urnen te sparen. BABOE DREEF HANDEL IN BABIES Donderdag 16 Sept. j.l. deed een Chinees inwoner van Buitenzorg aan gifte bij de politie, dat zijn drie-ja- rig dochtertje met de baboo werd vermist. De baboe, die pas vijf da-, gen bij hem in dienst was, was even weggegaan om een boodschap te doen en had het meisje meegeno men. Het spoor leidde naar Batavia en na een intensief onderzoek met medewerking van de Bataviase poli tie ontdekte men het kind bij een Chinese familie in de matramanwijk Het bleek, dat het meisje voor f 50 aan de kinderloze Chinese familie was verkocht. Een acte van over dracht was opgemaakt door de be treffende wijkmeester, nadat de ba boe had verklaard, dat het een kind van haar was. Reeds eerder haa zij een vierjarig kind aangeboden. Zij beperkte zich echter niet tot deze transactie. Bij het verhoor bleek dat zij aan een Chinese familie in een andere wijk van Batavia een jongetje had aangeboden van vier maanden. De „koopprijs" was nog niet vastgesteld, daar de acte van overdracht nog niet was opgemaakt. De politie heeft een nader onder zoek ingesteld naar de practijken van de vrouw. LEMMER BOOT VERDWIJNT Met ingang van 1 October zal de lijndienst LemmerAmsterdam v.v. over het IJselmeer,.die reeds 50 jaar bestaat en door de rederij Koppe wordt onderhouden, worden opge heven. AANPASSING KOSTEN TELEFOONGESPREKKEN Het tariefpeil bij de P.T.T. is in het algemeen bevredigend, zo con stateert de Memorie van Toelichting op de P.T.T.-begroting. In voorberei ding is nochtans een voorstel tot aanpassing van het' tarief voor het interlocale telefoonverkeer aan de werkelijke kosten der gesprekken, hetgeen te meer noodzakelijk wordt door de technische eisen, wélke de voor de afwikkeling van dit verkeer bestemde apparatuur stelt. Het aan het rijk ten goede komen de winstsaldo bedraagt f 9.140.000 in welk bedrag de winst van postcheque- en girodienst f 8.569.000 is begrepen. Bovendien wordt inge volge de terzake nog van kracht zijnde regeling een bedrag van ruim f 15.000.000 aan de schatkist uitge keerd. De winst van de Rijkspost spaarbank, bedragende f 8.672.000, wordt ingevolge artikel 19 van postspaarbankwet aan de reserve toegevoegd. BENOEMINGEN AAN UNIVERSITEIT- TE UTRECHT. Bij K. B. zijn benoemd in de facul teit der geneeskunde aan de rijksuni- versiteit te Utrecht: tot gewoon hoog leraar, tevens directeur van het tand heelkundig instituut, om onderwijs te geven in de tandheelkunde, P H. Buisman, tandarts, thans directeur van het tandheelkundig instituut, be last met het geven van onderwijs in de tandheelkunde; tot gewoon hoog leraar, om onderwijs te geven in de orthodontie, R. W. Broekman, tand arts; tot buitengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in de grote mondchirurgie, J. W. A. Tjebbes, thans lector in de leer der mondziek- ten. Bij K. B. is benoemd tot hoogleraar in de afdeling der werktuigbouwkun de, scheepbouwkunde en vliegtuig- boukunde aan de technische Hoge school te Delft, om onderwijs te ge ven in de werktuigbouwkunde, dr. ir W. L. H. Schmid. Spreker meende, dat het ethisch niet te aanvaarden is, dat zulk een prijspolitiek wordt gevoerd, dat de beste artikelen voor dc beter gesi tueerden worden gereserveerd. Sprekend over de Troonrede, zeide de heer de Bruyn: „Met grote instemming hebben wij hierin gelezen, $at de zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezin nen de bijzondere aandacht van de re gering heeft. Daartoe is een wijziging van de wettelijke kinderbijslagrege lingen in overweging, ten einde in die regelingen de nodige correcties aah te brengen". Spreker hoopte, dat de tijd van overweging niet al te lang zal duren en dat de „correcties" „sociaal ge rechtvaardigd" zullen zijn. De heer dc Bruyn gaf uiting aan zijn voldoening over de Marshall hulp, die de economische positie van ons land zal versterken. Ook het Be- nelux-accoord kan voor Nederland van grote betekenis' worden. Spreker deelde mede. dat „de ge zond gecentraliseerde K.A.B. op 1 Januari 1950 25 jaar zal bestaan". De propagandadienst bereidt een actie voor om tegen die tijd het ledental op 300.000 te brengen. Tenslotte herdacht hij de onlangs overleden dr. Poels, die tot de edelste en meest onbaatzuchtige vrien'den van de beweging gerekend moet worden. Na de openingsrede bleef de ver gadering in besloten zitting bijeen. Heden werd zij voortgezet. VERMISTE SPORTVLIEGERS KOMEN THUIS. Naar gisteravond bekend is gewor den, bevinden de passagiers van het Groningse sportvliegtuig, dat een noodlanding maakte in de Russische zóne, zich momenteel in de Russische sector-van Berlijn. Vandaag zullen ze op transport naar Nederland worden gesteld. De piloot, de heer W. Mo- lema, zal nog enige tijd in Berlijn blijven, teneinde de reparatie van het toestel af te wachten. Daar de Nederlanders bij hun nood landing in de Russische zóne over voldoende identiteitspapieren be schikten, hebben de Russen het hun niet lastig gemaakt. DE GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND De memorie van antwoord' nopens het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1947 van het landbouw crisisfonds en van de begroting 1948 van het landbouw-egalisatiefonds vermeldt o.a. dat over de wijze van betaling van exporteurs van groen ten naar Duitsland met de Ameri kaanse autoriteiten nog geen volle dige overeenstemming is bereikt. De geëxporteerde groenten worden nog steeds gefinancierd met behulp van gelden, verkregen van het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen in Nederland en het Bedrijfschap voor groenten en fruit. VOORLICHTING BIJ BEROEPS KEUZE. Kaholiek Bureau in Den Bosch. Een aantal katholieken uit verschil lende groeperingen en organisaties, die krachtens hun taak, en werkter rein ten nauwste geïnteresseerd zijn bij een goede beroepskeuze, hebben een Katholiek Comité voor Beroeps keuzevoorlichting gesticht. Het dagelijks bestuur bestaat uit de ren drs. v. d. Hout, N. Schuurmans er. Frater Albertus. Het comité, dat ale voorlopig domi cilie het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft gekozen, stelt zich ten doel in 's-Hertogenbosch zo spoedig mogelijk te komen tot een Katholiek Bureau voor Beroepskeuzevoorlichting, zoals dat op enige plaatsen in ons land reeds bestaat en waar de ouders een alleszins, zowel in principiële als in technische zin, verantwoord advies kunnen krijgen, wanneer voor hun kinderen het gewichtige moment van beroeps- (of studie-) keuze is aange broken. Het dagelijks bestuur zal op korte termijn een organisatieplan opstellen, waarbij door het Comité als richtlij nen ziin aangegeven, dat het toekom stige Bureau zal moeten worden ge dragen door het particulier initiatief, samenwerkende standsorganisaties, onderwijskringen e.d. alsmede de Kath. Actie. Ter verkrijging van een stevige practische inslag wat het advies voor de technische beroepen betreft, zal het naw samenwerken met de betref fende dienst van het Gewestelijk Ar beidsbureau. £en PcaAAe-Ztfe... „De Kerk bezielt alles, maar zij geeft niet zelf aan de beschaving ge stalte. Zij is het niet, die de structuur van morgen zal dicteren; zij heeft te veel eerbied voor de rechten en de vrije initiatieven van de mens." Kardinaal Suhard

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1