Godsvertrouwen als uitgangspunt en doel MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 N. K. J. B., district Leiden, opent het winterprogram 300 Kath. jongeren op „De Burcht'1 *7IJ, DIE "HET WEL EN WEE van de Kath. Jongerenbeweging in Ne- u derland steeds gadegeslagen hebben, zagen hoe tijdens de oorlog het moeizame werk van vele jaren met één j>lag door de schennencje hand van de bezetter in stukken gegooid werd," hoewel verschillende stukken bleven voortleven. Zij hebben ook .gezien dat na de bevrijving deze beweging, zij het in een enigszins andere vorm, weer tot leven kwam en zich mocht verheugen in een grote toeloop. Tenslotte hebben zij gecon stateerd, dat er naast de up.ps ook downs zijn. Een zekere onverschillig heid bij de jeugd, de drang naar ongebondenheid en de militaire dienst hebben gaten geslagen in de nieuwe gelederen. En nu staat deze Jonge renbeweging aan het begin van het jaarprogram, temidden van deze moeilijkheden. Is het een wonder dat daarom dit program ..Godsvertrou wen'' tot titel draagt? Wat is er immers in deze omstandigheden meer noodzakelijk dan een grenzeloos vertrouwen in God, Die al lijkt het soms verkeerd te gaan in Zijn oneindige wijsheid alles in rich ting stuwt,, die voor het bereiken van het grote doel noodzakelijk is. Wat is een jaarprogram? Om dit de leden van de Ned. Kath. Jongerenbeweging duidelijk te ma ken, kwamen de leden van de K. A. J., K. J. M. V. en L. T. J. uit Leiden en omgeving gisteren in „De Burcht" •bij elkaar, om uit de mond van de nationale aalmoezenier van de K. J. M. V., rector H. Brans te vernemen wat Godsvertrouwen is en hoe een jaarprogram wel en niet opgevat moet worden. „Het jaarprogram is geen monu ment door het hoofdbestuur opge trokken, aldus rector Brans, het .s alleen maar een middel. Het doel zit in de leden zelf; niet in het gedruk te briefje of de „knalavond". Daarom betekent het jaarprogram alleen iets voor kerels die aan willen pakken, die zichzelf willen verbeteren en hun eigen fouten durven te zien. Het jaarprogram is niet alleen een verzameling van activiteiten, die noodzakelijk zijn om concrete dingen in ons leven naar voren te brengen, om te zien, te oordelen en te han delen. Het is meer; de naam .Gods vertrouwen"- zegt het al. Daar moe ten we steeds op terugkomen, zoais het ook steeds ons uitgangspunt móet zijn. Het m^et de grondgedach te zijn van alle activiteiten, die niet steeds speciaal benadrukt be hoeft te worden, doch die ons gedu rende het hele program moet bezie len. Deze grondgedachte sluit aan op het vorige jaarprogram, dat tot titel had „Reddend Christendom", omdat het Christendom de enige reddings boei in alle nood is en de mensen deze reddingsboei niet kennen n.l. liet geloof de basis van het Gods vertrouwen. Men zal God moeten vinden in alle dingen van heit dage lijks 'leven, vooral in het gezin en in de dagelijkse arbeid. Werkt daar om mede aan een mooier gezinsle ven, want wij moeten heiliger wor den, vooral door het gezin pn daar naast door ons dagelijks arbeidsmi lieu". Is er nog toekomst? Uit alle dorpen rondom de stad stroomden gistermorgen de jonge mannen, te voet, per fiets of met de tram, naar het middelpunt van Lei den: De Burcht. Een H. Mis, in de grote zaal, bracht hen tezamen en schiep de juiste sfeer die nodig was om deze dag te doen slagen. De districts-aalmoezenier, rector L. Vester, droeg het H. Misoffer op en wees-in zijn predikatie op de introi- tus van deze Zondag, een prachtige inleiding op het program „Godsver trouwen". „Het heil van het volk ben Ik," zegt de Heer: ,uit welke nood ook zij tot Mij zullen roepen, Ik zal hen verhoren; en Ik zal hun Heer zijn in eeuwigheid". ,,Weik woord van God kan ons meer ver trouwen geven dan deze? ALs we eens naar de wereld zien, die, na 5 jaar oorlogsleed, nog overal verdeeld heid kent en de vrede niet gevonden heeft, dan moeten wij ook bij onszelf constateren dat ook de jongeren de gevolgen ondervinden. Jalousie en afgunst treffen we ook in ons per soonlijk leven aan en wij vragen ons af: wat zal de toekomst worden? Krijg ik een woning? Bereik ik een levenspositie? Krijg ik laat met de militaire dienst? Is er nog uitkomst in, heb ik nog een toekomst? Maar waar is dan het Godsvertrouwen, dat de basis is voor het zelfvertrou wen, want tegen iedereen heeft God gezegd: „Saius populi ego sum Het heil van het volk ben Ik". Er kan geen zelfvertrouwen zijn, „als er geen Godsvertrouwen is. Maar ons geloof is vaak zo zwak. We gaan zo ge makkelijk over de woorden van het Evangelie heen, als in een parabel g^proken wordt over de leliën des velds, die zichzelf niet kleden en de vogelen des Hemels, die zelf niet zaaien en maaien. Zal God dan niet voor ons zorgen? Ja, maar dan moe ten we het volle vertrouiven hebben in dat Goddelijke woord. Laat ons claafom proberen dit jaar het echte Godsvertrouwen te te vinden in een diep geloof. Dat zal ons he<t zelfver trouwen geven, waaraan heel de we reld zo'n gebrek heeft." Practisch alle jongemannen nader den tot de H. Tafel en Verenigden zich daarna aan een gezamelijk ont bijt, dat aanvankelijk de sfeer en vrede dreigde te verstoren. Dank zij een „aanvullend rantsoen" werd hongersnood echt er voorkom eft en bleef de juiste stemming gehand haafd, die nodig was om de rede van rector Brans in alle stilte en met intense aandacht te beluisteren. A!s gasten waren hierbij aanwezig wethouder S. Menken vertegenwoor digers van de K. A. B., de Stadsraad, - de Jongerenraad, diocesane bestu ren en K. J. M. V., K. A. J., en L. T. J. en enkele aalmoezeniers, die al len door Quirien ter Haar, de orga nisator van deze dag, werden ver welkomd. Cultureel slot. Na enige verpozing op de rotonde van ,*,De Burcht", die met het prach tige najaarsweer een magnifiek uit zicht bood op de oüde stad, kwamen allen-voor de derde en laatste maal bijeen in de grote zaal, waar het Zuid-Nederlands Toneel, o.l.v. Pier re Balledux, het blijspel in 4 bedrij ven „De Barbier van Sevilla", in de vertaling van Jan Engelman, opvoer de. Het stuk mag bekend geacht worden, zodat wij van een bespre king kunnen afzien en mogen vol staan met te vermelden, dat het ge zelschap alle lof toekomt voor de wij ze, v/aarop zij dit werk voor het voetlicht brachten. De omstandig heid dat voor een onverduisterde zaal gespeeld moest worden, eiste van de spelers een bijzondere concentratie, die zij inderdaad wisten op te bren gen. Het dankwoord van rector Ves ter was dus alleszins verdiend en be sloot een goedgeslaagde dag, die ho pelijk de leden van de N.K.J.B. heeft leren zien wat Godsvertrouwen is en in welke geest het jaarprogram moet worden opgevat om aan zijn doel te beantwoorden. Mogen de resultaten in de afdelingen hiervan getuigen en dienen als dank voor de voortref felijke organisatie van deze dag. —X— EXAMENS VAN DE LEIDSE INSTRUMENTMAKERSSCHOOL. Zaterdag werd de uitslag bekend gemaakt van de gehouden examens der Leidse Instrumentmakersschool. Leerling-instum entmakers (eigen candidaten) 20—26 Augustus 1948: NW: P. A. IJperlaan, Leiden; J. P. P. Webbers, Leiden; H. J. Stemerding, Harderwijk; H, W. de Soete, A'dam; A. S. J. Florisson, Leiden: J. A. Die- leman, Hontenisse (Z. VI.); A. Alg^a, Rinsumageest (bij Dokkum); L. J. Moret, Weeringen. EL 10: J. M. Jung, Amsterdam: H. Reuter, Rotterdam; J. la Ifau, Leiden, J. Gertenaar, Leiden; M. L. Herruer, Leiden; A. van der Kooy, Schiedam; H. M. Korcman, Lei den; C. Spaanderman, Leiden, J. Brouwer, Leiden; G. Wolf, Rotter dam; P. van Dam. Rotterdam; J. A. Th. v. Schooten, Leiden; Th. W. v. Niekerk, Hazerswoude; D. H. Bey, LeiSen; J. W. de Vries, Den Haag. Leerling-instrumentmakers1 extra- rei) 1318 September 1948: J. Olie, Haag. N.W.. N. Rietveld, R'dam; W. PuHo, Bennekom; A. L. Roos, Arn hem; P. C. Rijninks, A'dam; E. J. Windgassen. Duivendrecht; N. Kiel, Leiden; P. Timmers, Eindhoven; W. J. D. I. Kingma, Leiden; Joh. Bakker, A'dam. F. H. M. van der Vossen, Lei den; J. Bakker, A'dam; J. Gropt, A'dam. NL 10: J .F. A. Dukker, Delft; J. G. Pelle, Leiden. NL 11: A, de Groot, A'dam; J. Zandvliet, Leiden; N.W.: J. Rijkenberg, Wormerveer; J. C. Bakker, Landsmeer. Jhr. mr. van Kinschot, burgemeester van J_,eiaen, en mevrouw v. Kinschot nemen vóór hun woning de hulde in ontvangst, hun gebracht naar aanleiding van hun zilveren huwe lijksfeest. Foto N. v. d. Horst. Meester-instrumentmakers-examen 15-23 Sept. 1948 NW: P. Leemans, Leiden; K: H. Tabbernee, Den Haag NL 10: J. Altink, Leiden Lêerling-glasblazersexamen 1-4 Sept. 1943: D. v. Blitterswijk, Delft, W. M. Elgershuizen, Delft; B. Rem- kes, A'dam; W. v. d. Hoek, A'dam; W. Schoon, A'dam; H. v. Cleef, Lim- bricht (L); H. C. Beevendorp A'dam P. Kluytmans Oss, M. Marcellis, Oss, C. Pieterse A'dam, C. v. GeWekom Adam; P. C. v. Ommen, A'dam; G. Bakuwel. Weesp: J. Leenhoven, Weesp; H. C. Ridderhof, A'dam; F. Bijl, A'dam; S. A. Ciera, Leiden, P. J. v. Oers, Maasland, Brielle; W. v. d. Bospoort, Ede (Gld.) H. C. Boom, Leiden; E. M. C. Nozeman, Leiden. Gezel-glasblazersexamen: B. van Driel, Delft, F. J. Voorzaat, Leiden, P. F. A. Haans, Geldrop, D. Lind- hout, A'dam, J. G. M. Wouters, Beek (L.), A. J. Sanders, Eindhoven, H. Roelofs, Eindhoven, J. v. d. Kerk hof, Valkenswaard, P. P. M. Scham pers, Eindhoven, A. Reuvecamp, A'óanï, M. J. Buker, A'dam, A. C. Sterk, A'dam, H. Bueneker, A'dam, W. F. M. Trommels, A'dam, A. W. Spaan, Forest (Belg.), P. Mathijssen, Eindhoven, H. Vrielink, Eindhoven, C. Steenbergen, Utrecht, F. de Wa ter, Leiden. Meester-glasblazers-examen; G*. Tigchelaar, A'dam. Leerling-glasslij persexamen: H. v. Zanten, Oegstgeest, A. C. Zaat, Rot terdam. Gezel-glasslijpersexamen: M. J. Wijsman, Leiden. ST. COSMAS" ROND ZIJN VLAG. Het bestuur van „St. Cosmas" heeft niet de gewoonte platgetreden pa den te begaan en weet aan iedere avond, die het organiseert, een bij- i zonder cachet te geven. Gisteravond was het kappersper- soneel van Leiden en Omstreken in het St. Antoniusclubhuis bijeen, om aanwezig te zijn bij de wijding en aanbieding van de nieuwe afdelings- vlag. Nadat enige verkenners trom petgeschal hadden doen klinken, werd de vlag in plechtige optocht binnen gebracht. Voorop liep de Commissie van Bijstand in werkkle ding en daarachter twee misdienaars, terwijl Rector Bernefeld de stoet sloot. Op het toneel vond de wij ding plaats, waarna mej. A. Zon- derop, secretaresse van de C. v. B., de vlag met een toepasselijk woord aan de voorzitter, de heer E. M. Lan- gezaal, overhandigde. Laatstgenoem de, die tevens hoofdbestuurder is, hield een korte rede met als onder werp „Rond onze vlag". Hij vestigde er de aandacht op, dat het kappers- bedrijf op sociaal terrein nog ver achter staat bij andere bedrijfstak ken. Daarom is er behoefte aan har de werkers, die een persoonlijk of fer weten te brengen voor het ge- meenschapeplijk belang. Werkge vers en werknemers dienen in te zien, dat zij bij elkaar horen en sa men veel kunnen bereiken. Vervolgens ging de heer Lange- zaal in op de goede resultaten, die de bond reeds heeft geboekt, waar onder de vrije Dinsdagmiddag en het afschaffen van de abnormaal lange werktijd op Zaterdagen. Met enkele woorden herdacht spr. de kortelings overleden mgr. Poels, die voor allen een voorbeeld blijft en steeds heeft klaar gestaan, wan neer het sociale werk dit vroeg. De heer Langezaal riep alle aan wezigen op, om mede te werken aan de verwezenlijking van de idealen, die symbolisch in de vlag zijn voor gesteld. De schaar en de kam: de ar beid; de vredestak: de socale vrede; de weegschaal: de sociale rechtvaar digheid. Laten wij werken, zo be sloot hij, in de lengte, de breedte en diepte, dan zal de zegen over onze arbeid komen uit de hoogte. De om lijsting van deze avond werd ver zorgd door het jongenskoor van de H.H. Engelbewaarders uit Lisse on der de uitstekende leiding van broe der Rodulphus. De jeugdige zangers brachten een uitgebreid programma, dat werd opgeluisterd met enkele aardige spéelstukjes, welke bijzon der in de smaak vielen. Na de pauze was er gezellig sa menzijn met bal onder leiding van Evert Castelein. FEESTAVOND VAN DE 4e GRENSCOMP. 1940. De vereniging 4e Reg. Grenscomp. 1940, opgericht te Leiden 7 Mei 1948, gaf Zaterdagavond in ,,'t Raedthuys" aan de Nieuwe Rijn, een cabaret avond voor haar leden, welke door eigen krachten verzorgd werd, aan gevuld met enkele anderen, die be langloos hun medewerking hadden toegezegd. Dq voorzitter, de heer J. van Ark, opende de bijeenkomst met een wel komstwoord en bracht dank voor de verleende medewerking, o.a. van de Marine-autoriteiten, waardoor het mogelijk was deze avond te organise- sen. Mr. dr. Hoog, oud compag nie-commandant van het 4e Reg. Grenstroepen sprak zijn vreugde uit over het herstelde contact en hoopte dat dit nauwe verband gehandhaafd mocht blijven. Hierna werd met het gevarieerde programma aangevangen, waarvan wij vooral willen noemen het optre den van „The Sandow's" acrobaten, en niet het minst „The Pita's", Neder lands jongste acrobaten, die in Léi- den reeds een naam gemaakt heb ben. Gememoreerd mag ook worden het shownummer „Mobilisatieherin nering 1940", een typisch soldaten- nummer en tenslotte de finale, die een tableau gaf van Nederland met zijn leven en streven, rondom de na tionale driekleur. Het was een Vet tige avond, die na afloop van het pro gramma, dat onder regie van de heer D. Sloos stor.d, met medewerking van de Flora-band nog werd voortgezet., NOG GEEN DIESEL NAAR UTRECHT. In tegenstelling tot de gewekte verwachting blijft de spoorlijn Lei denUtrecht „stomend". De verbin ding wordt in die zin verbeterd, dat er een gave uur-dienst komt. Het zelfde geldt voor de Diesel-electri- sche treinen GoudaAlphen v.v., welke in Alphen aansluiting hebben op eerstgenoemde treinen. BURGERLIJKE STAND. Christina Maria, d. van A. den Os en M. fa. Siera; Josina Francisca Maria, d. van A. F. de Jong en A. M. Zaunbrecher; Peter Heinrich Ferdi- nandus, z. van H. M. Janssen en P. D. Stolwijk: Alfred, z. v. A. van As sen en E. Geskus; David, z. van J. Teske en A. van der Mee; Johanna Kermina, d. van G. Spierenburg en J. H. Smit; Eduard Boudewijn, z. van T, Twigt en P. van Leeuwen; Sara Maria. d. van P. Langezaal en S. M. Velthuijsen; Cornelia Helena d. van L. L. Cavé en C. H. de Vos. Overleden: C. van Zeijl wed. P. Zoet 85 jaar. RECHTZAKEN HAAGSE GERECHTSHOF. Hoger beroep had succes. L. de B. uit Sassenheim was door de Po litierechter veroordeeld tot een geld boete van 20.000 subs. 6 maanden hechtenis benevens negen maanden gevangenisstraf wegens overtreding van het Deviezenbesluit. Van dit vonnis kwam verdachte in hoger 'beroep bij het Haagse Gerechtshof. Dit heeft verdachte thans veroor deeld tot 3000 boete of 1 maand hechtenis, benevens zeven maanden gevangenisstraf met verbeurd klaring van hetgeen in beslag was genomen. ALPHEN AAN DEN RIJN De „Ghescllen van Sint Frans." Zondagavond hield de R;K. Volks dans- en -zangclub „De Ghesellen van Sint Frans" in de St. Josephzaal een goed geslaagde propaganda-avond. De heer J. Ponsioen Yzn., oud-lid, leidde de avond in met polonaiselopen, waaraan, behalve door alle leden, werd deelgenomen door een groot aantal genodigden .En hiermede was meteen het „ijs gebroken". De stram me benen waren los gewerkt. De ke len werden geschraapt, de stemban den beproefd en een aantal leuke volkslieden weergalmde uit tientallen kelen. De heer Jac. M. van Leeuwen maakte zich hiermede verdienstelijk, om wie het trouwens de gehele avond draaide, voor wat de zang en muziek betrof en om mej. Th. Ponsioen, die de dansen leidde. Na een uitgekozen tractatie, die de aanwezigen begrij pelijk na zulk een spontanieteit. zich lieten smaken, declameerde mej, Breukel met veel succes en droeg de heerP. van Berkum op verdienstelijke wijze voor uit de werken van God fried Bomans. Kapelaan J. W. Poel, de beschermheer van „Sint Frans" hield in een korte toespraak de aan wezigen voor de waarde var volksdans. NOORD WIJK MONUMENT VOOR RUDOLF TAPPENBECK ONTHULD Gistermiddag heeft Peter Tappen- beck aan de uiterste zuidpunt van de Koningin Astrid Boujevard het mo nument onthuld, dat geplaatst is ter nagedachtenis van zijn vader Rudolf Tappenbeck, in leven directeur van het „Huis ter Duin" en in 19-14 gestor ven in 't concentratiekamp te Neuen- gamme. Dr. J. Voute uit Den Haag, die als gevangene eveneens in Neuen- gamme verbleef, heeft het laatste contact met Rudolf Tappenbeck ge had en op zijn initiatief is het ge denkteken tot stand gekomen. In aan wezigheid van vele autoriteiten en inwoners van Noordwijk gaf dr. Voü- te een korte levensbeschrijving van dit slachtoffer van de Nazis. Voorts schetste spreker de verdiensten van Tappenbeck voor de vaderlandse zaak. Daarna nodigde hij Peter, de 12-jarige zoon van de overledene uit, het doek te verwijderen. Het woord werd nog gevoerd door mr. De Clerq uit Leiden, president-commissaris van het Huis ter Duin en door wethouder Vogelaar, die er op wees, dat hijzelf 'er getuige van is geweest, hoe Ru- dolf Tappenbeck te zamen met zijn broer Willem Tappenbeck geheel Noordwijk aan zee veilig wist te stel len toen een grote afbraak de bad plaats bedreigde. 1 Tenslotte sprak de heer W. Tappen beck een woord van dank voor het genomen initiatief en de betoonde be langstelling. Het monument staat op een stenen voetstuk. Het is een bronzen zuil van ongeveer acht meter hoog, op dc top waarvan een meeuw als symbool van de vrede haar vleugels wijd uitslaat. Het vierkante onderstuk draagt drie symbolen: het' zwaard en de weeg schaal als het symbool van het recht, verder de spiegel als het oude sym bool van de wijsbegeerte en tenslotte een radiolamp om aan te tonen de grote verdiensten van de heer Tap penbeck voor het radiowezen in ons land, speciaal waar het betreft de verbreiding van de korte golf. V OORSCHOTEN Revue-avond Rode Kruis. Za terdagavond organiseerde de plaat selijke afdeling van het Ned. Rode Kruis in het R.K. Bondsgebouw een propaganda-avond. De heer Wolders. inspecteur van het Ned. Rode Kruis hield een korte redevoering over het werk van het Ned. Rode Kruis. Het verdere .gedeelte van deze avond werd gevuld door het Revue-gezel schap „De Jongens van Wolders". Een stemmig stukje muziek van de accordeon-showband „The Caravans", enige goed uitgevoerde schetsjes en twee Chinese goochelaars ver schaften de aanwezigen een be schaafde en amusante ontspannings avond. De finale, gewijd aan de na gedachtenis van Miss Florence Nigh tingale en haar menslievend werk was treffend en typerend voor deze avond. In de pauze werd een verlo ting gehouden. Het was ongetwijfeld voor de afdeling Voorschoten en niet minder voor het Ned. Rode Kruis zelve teleurstellend, dat de zaal slechts ten dele gevuld was, maar zij die niet geweest zijn hebben natuur lijk de ietwat hoge toegangsprijs van 1.50 gespaard, daarentegen een kostelijk stuk amusement gemist ten eigen nadele, en hun steun onthou den aan het Nederlandse Rode Kruis, r dit ten nadele van een organi satie, die uw hulp zo dringend no dig heeft. Aan het einde van de avond dankte de heer T. Beets, voor zitter van de afdeling Voorschoten, het gezelschap voor al hetgeen het geboden had. Schaken. Dc Voorschotense scha kers kwamen Vrijdagavond j.l. on der, leiding van hun voorzitter, de heer J. van Os bijeen. Aan de heer Verrips, die reeds tijdelijk deze functie waarnam, werd het penning meesterschap toevertrouwd. Men be sloot de naam, die tot dusver was „Nuts Schaakclub Voorschoten" te veranderen in „Schaakvereniging Voorschoten"'. Voor het belangrijk batig saldo zullen klokken worden aangeschaft. Bij de rondvraag opper de men het plan de winnaar in de hoofdgroep van de a.s. winterwed- strijd een match te laten spelen met de heer W. H. van der Nat, om het kampioenschap van Voorschoten. Na afloop van de vergadering volgde een geanimeerde» gongwedstrijd, waarbij dr. Vermet weer eens zijn bijzondere gave voor „vluggertjes" demonstreerde. WARMOND 30-jarig bestaan van „St. Mat thias". Aangelokt door het mooie weer en uitgenodigd door de vro lijke klanken van de afd. Harmonie, die een rondgang door het dorp maakte, waren velen op de hoogte van de herdenking van het 30-jarig bestaan van St. Matthias, dat door een uitvoering van de afd. Zang en de afd. Harmonie op de gem. mu ziektent openbaar werd gemaakt. Onder de genodigden merkten wij o.a. op het College van B. en W., afgevaardigden van de K.A.B. en diverse andere verenigingen. Voor de pauze voerde de afd. Zang, onder leiding van haar dirigent, de heer A. Martijn, een 5-tal liederen uit, die, blijkens het applaus ten zeerste door de toehoorders werden gewaar deerd. Tijdens de pauze kwam War- mond's Fanfare dc jubilerende ver eniging een muzikale hulde brengen, waarna de voorzitter, de heer J. Ouwéhand, het bestuur van St. Mat thias feliciteerde met dit jubileum. Als geschenk bood hij de vereniging een nvarsnaar keuze aan. Hierna nam de voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer R. Th. de Vroomen, het woord. Eerstens dank te hij W'armond's Fanfare voor de spontane hulde. Voorts gaf hij een nadere toelichting op de herdenking van dit 30-jarig bestaan, omdat dit aantal jaren niet in de gewone ju bilea valt. Doch het 25-jarig bestaan viel in de oorlog en kon daarom niet worden hcrdócht. Hij gaf in het kort een resumé van hetgeen de vereniging in de afgelopen 30 jaar presteerde. Vol dankbaarheid her dacht hij degenen, die in die tijd de bestuursfuncties hebben vervuld. Speciaal herdacht hij de heer C. Zwetsloot, die zoveel jaren als voor zitter de verenigirtg heeft geleid en thans nog als ere-voorzitter de ver eniging met zijn gewaardeerde ad viezen terzijde staat. Ook dankte hij burgemeester en wethouders en de 'afgevaardigden van de K.A.B. en andere organisaties voor hun komst. Ook dankte hij pastoor Oudejans, die als G.A. de vereniging steeds heeft bijgestaan en nog bijstaat. Van de overleden oprichters herdacht hij burgem. SehÖlvinck en dr. Walen kamp, die zoveel hebben betekend voor de groei en bloei van „St. Mat thias". Dat velen het een beslissende noodzaak zien, dat St. Matthias voort blijft bestaan, blijkt wel uit het feit, dat thans vele zonen van de oprich ters hun plaats in de vereniging hebben gezocht en gevonden. Ook bracht hij dank aan het huidige be stuur, dat hij, als blijk van waar dering. namens de vereniging het ere-lidmaatschap aanbood. Nog dankte hij de beide directeuren van de afd. zang en muziek en besloot zijn rede met het verzoek tot de aanwezigen om een yell op de ver eniging uit te brengen, aan welke uitnodiging door een „Leve St. Mat thias" spontaan gehoor werd gege ven. Hierna concerteerde de afd. muziek onder leiding van dc diri gent de heer Alba Mey. WASSENAAR ST. JACOBUSSTICHTING EN ST. URSULAKLINIEK IN HET ZILVER. Op feestelijke wijze is zowel door personeel en directie als door de pa tiënten Zaterdag het 25-jarig be staan van dc St. Jacobusstichting en de St. Ursulakliniek herdacht. Tegen het middaguur vond in* een van de halls van het fraaie gebouw een in tieme receptie plaats. Rector A. San ders sprak een openingswoord en wees daarin op het grote belang van de jubilerende stichting, waar de psychiatrie volgens katholieke begin selen wordt toegepast en waaraan bovendien een chirurgische afdeling is toegevoegd. De uitstekende repu tatie van de inrichting is tot .ver bui ten de landsgrenzen doorgedrongen. Do oud-patienten hebben hun dank baarheid willen uiten door het bij eenbrengen van een bedrag van 7600.dat zal worden besteed aan wetenschappelijk werk der stichting Rector Sanders overhandigde dit geschenk in couvert aan het bestuur en bood bovendien een viertal fraaie Reorganisatie der V.N. op regionale basis ZOU WEL EENS NODIG KUNNEN BLIJKEN, ZEGT BEVIN Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft heden in de Algemene Vergadering der V.N. de waarschuwing doen horen, dat, ingeval het onmogelijk zou b.1 ij ken de V.N. op een „wereldbasis" te handhaven, reorganisatie op „regio nale basis" nodig zou kunnen blij ken. De voornaamste punten van zijn rede waren. 1. Palestina. „Wij hebben besloten het plan van graaf Bcrnadotte in zijn geheel te steunen. Ik heb opdracht van mijn regering by de Vergadering aan te dringen op de noodzakelijk heid van een beslissing over de Pa lestijnse kwestie". 2. „Men kan niet zeggen, dat in het afgelopen jaar op politiek gebied grote successen zijn geboekt. Dit is inderdaad een naargeestige en ont moedigende toestand. 3. Atoomenergie: „Indien de zwarte furie, de onberekenbare ramp van een atoomoorlog over ons zou komen, kan ik cVleen zeggen, dat voor de ram pen, die de mensheid kunnen be zoeken, slechts één mogendheid ver antwoordelijk gesteld zou kunnen worden, daar deze haar samenwer king weigert bij het beheer en de ontwikkeling van die grote nieuwe krachten voor het welzijn van de mensheid". 4. Wisjinski. „Gezien hetgeen ik gezegd heb over het Sowjetstandpunt inzake veiligheid, ontwapening, atoomenergie en veto hoe ter we reld moeten wij de laatste voorstel len van Wisjinski opvatten? Men moet het ons niet kwalijk nemen, dat wij achterdochtig zijn", 5. Het Sowjetvoorstel aan de Al gemene Vergadering werd voorge steld de rest van de wereld te ont wapenen, terwij) dc Sow jet-Unie het stilzwijgen' bewaart over haar eigen militaire macht". 6. Zenuwenoorlog. „Wat te zeggen van de Sowjet-Russische zenuwen oorlog? Wat van de zenuwenoorlog, die reeds zo lang tegen Turkije wordt gevoerd en dit land dwingt gemobi liseerd te blijven? Waarom de onaf gebroken zenuwenoorlog, die in dit geval werkelijke strijd inhoudt, tegen de wettig gekozen Griekse regering en de dappere en 2waar beproefde Griekse bevolking? 7. Ontwapening. „De basis van ontwapening is collectieve veiligheid. Dit veronderstelt bovendien staken van de aanvallen op onze instellingen en onze binnenlandse politieke aan gelegenheden. Anders kunnen wij geen aan ons voorgelegd besluit met enig vertrouwen bestuderen. Wij twij felen aan de oprechtheid daarvan op grond van de gebeurtenissen". 8. Europese Unie. „Wisjinsky heeft gezegd, dat het door ons met Frank rijk en de Benelux gesloten verdrag tegen de Sowjet-Unie is gericht. Ik ontken dit, maar ik kan u verzeke ren, dat besloten is een Unie te vor men, die op eigen benen kan staan en haar eigen bevolking kan verenigen tegen elke tegen haar gerichte agres sie van welke zijde ook". 9. Duitsland. „Wat betreft de toe stand in Duitsland de teleurstelling voor ons was, dat de Sowjet-regering het verdrag van Byrnes afwees. An ders hadden wij nooit meer bevreesd behoeven te zijn, dat Duitsland ooit weer in staat zou zijn agressief t<^ worden. Maar gij (Wisjinsky) wees dit af. Alle Sowjet-actie loochen- straft de Sowjet-verklaringen Dat is de moeilijkheid". 10. Verenigde Naties. „Misschien hebben wij te hoge verwachtingen. Indien wij niet op een wercldbasis kunnen slagen, hetgeen wij hoopten, moeten wij eensgezind kunnen zijn en werken met wie wij kunnen wer ken. Misschien kan juist uit deze re gionale samenstelsels die wereldre gering groeien, waar de mensheid naar verlangt en waar zij reeds zo lang voor geijverd en gestreden heeft". luchtfoto's van de gebouwen aan. De rector deelde tenslotte mede, dat o.a. schriftelijke gelukwensen waren bin nengekomen van mgr. Huibers en van mgr. Giobbe. De heer P. L. Huibers sprak ver volgens als oudste lid van het col lege van regenten een woord van waardering voor do medische staf en het overige personeel der stichting. Spr. herdacht hoe een kwart eeuw- geleden een slechts 27-jarige dr. E. Hoelen henoemd werd tot geneesheer directeur en hoe hij de stichting groot bracht. Als blijk van waarde.- ring en dankbaarheid bood spr. aan de jubilerende directeur een door Sierk Schroder geschilderd portret aan. Ook de drie eerwaarde zusters, oio sedert de oprichting in dc stich ting werkzaam zijn geweest, de zus ters Erica, Gezina en Cornadettc wer den niet vergeten. Een prachtige nieuwe monstrans voor de Zusterka- pel werd hun aangeboden. Nadat dr. L. Paanakker, eerste ge neesheer van de stichting gesproken had namens de medische staf en het personeel en aan de jubilerende Zus ters had medegedeeld, dat Z. H. dc Paus hun zijn Pauselijke zegen heeft willen schenken, voerde de burge meester van Wass<maar, dr. S. baron van Wijnbergen, hét woord. Hij zeide het als een grote eer tc beschouwen, door de regering te zijn aangezocht aan de jubilerende geneesheer-direc teur een koninklijke onderscheiding uit te reiken. Het had H. M. dc Ko ningin behaagd dr. E. Hoelen te be noemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. De burgemeester sprak waarde rende woorden over dé echt Neder landse houding, die de Stichting in de bezettingsjaren heeft aangenomen. Het vaderland is aan deze Stichting grote dank verschuldigd, aldus spr. Het gemeentebestuur van Wassenaar is er trots op, dat de inrichting juist in Wassenaar gevestigd is. Tot slot sprak dr. E. Hoelen een hartelijk dankwoord.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3