ENGELS De voorzitter der Tweede Kamer mr Kortenhorst doet enige suggesties Min. Mansholt geeft inlichtingen betreffende de vleesschaarste Overval op een taxi-chauffeur VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Meer gebruik maken van het vragenrecht NIET ALTIJD DE REDEVOERINGEN VOORLEZEN! De opnieuw benoemde voorzitter der Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, opende gisteren de zitting met een rede, waarin hij dank bracht aan H. M. de Koningin voor zijn benoe ming. Dan wees hij op de pas gehouden Ocranjei-feesten en constateerde: „Nimmer hebben wij zo innig en zo zuiver gevoeld, dat de liefde -tol ons vaderland een verbreding en een verdieping betekent van het goddelijk gebod zijn vader en zijn moeder te eren." Mr. Kortenhorst gaf vervolgens aan hoe hij zich het begrotingswerk voorstelt: „Wat de stof voor de openbare vergaderingen aangaat, beginnen wij, wanneer de agenda van de volgende week zal zijn afgehandeld waartoe ik aanstonds een voorstel zal doen met een schone lei. Er is, wat dat betreft, geen achterstand in de wet gevende arbeid. Gij zult er naar ik vertrouw prijs op stellen te vernemen, hoe ik mij de organisatie en de indeling van ons begrotingswerk heb gedacht. Het ligt in mijn voornemen aan de centrale sectie vo«r te stellen op Woensdag 6 October daarmee een begin te maken. Alsdan zullen indien de centrale sectie daartoe be sluit in de afdelingen de begro- tingsontwerpen van hoofdstuk 1 CA en hoofdstuk 3 worden onderzocht. Op Dinsdag 12 October volgt dan aldus zal ik voorstellen het afde- lingsonderzoek van de overige hoofd stukken der rijksbegroting. Ik ver trouw, dat de schriftelijke voorbe reiding van de hoofdstukken 1 en 3 zo tijdig zal zijn beëindigd, dat de openbare beraadslaging op Dinsdag 9 November kunnen beginnen. Ik maak mij, naar ik hoop, niet schuldig aan overmoedig optimisme, wanneer ik met uw medewerking erop reken, dat dc begrotingsarbeid vóór Kerstmis volbracht zal zijn. Ik behoef u niet te zeggen, welke grote landsbelangen met het volbren gen van dit voornemen gediend worden." Dan deed spr. enkele suggesties in zake de wijze van werken dn de af delingen en vervolgde: „Een tweede punt, dat ik onder uw aandacht wil brengen, is de wen selijkheid van een gepaste decentra lisatie van het parlementaire werk, voor dat doel zijn reeds een groot aantal vaste commissies ingesteld. Wellicht verdient het aanbeveling, om, waar dat nog niet geschiedde dus bij de behandeling van inciden tele wetsontwerpen, waarvoor geen vaste of bijzondere commissie is in- SNELSTE OPLEIDING VOOR DE BESTE DIPLOMA'S KON. ERK. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telef. 26558 DE POST VOOR DE MILITAIREN IN INDIë De minister wordt gepolst Het Eerste Kamer-lid 'de heer Ai gr a (A.R.) heeft aan de minster van Oorlog de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat 'met ingang van 1 October de mogelijkheid om brieven bestemd voor de militairen in Indonesië, te verzenden tegen ver laagd tarief, zodanig zal worden be perkt, dat practisch slechts de gele genheid overblijft om tegen dat ta rief postbladen te verzenden. 2. Heeft de minister er kennis van genomen, dat deze beperking, die blijkbaar bedoelt een groot deel der zwaardere briefzendingen van de luchtpost over te brengen naar de zeepost, bij de ouders en verdere verwanten, bij jeugdorganisaties en andere verenigingen, die elke week brieven, drukwerken en verenigings organen per luchtpost verzenden, geen geringe ongerustheid en ont stemming heeft gewekt? 3. Is de minister bereid deze maatregel alsnog op te schorten om nader te kunnen onderzoeken, welke de gevolgen van deze beperking voor het moreel van de troep kunnen zijn, waarbij dient te worden bedacht, dat verzending per zeepost een dusdanige vertraging betekent, dat de corres pondentie alle actualiteit verliest? 4. is de minister bereid, wanneer dit onderzoek leidt tot de overtuiging, dat door de beperkende maatregel inderdaad in belangrijke mate het contact met de militairen wordt ge schaad, te bevorderen, dat de be staande regeling alsnog wordt ge handhaafd? Het Tweede Kamer-lid de heer Dassen (KVP) heeft soortgelijke vra gen gesteld. POST VOOR MILITAIREN ONDERWEG NAAR INDONESIc Heden 24 September vertrekt het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" met troepen naar Indonesië. De op varenden kunnen in Port Said, en di rect bjj aankomst in Batavia post ont vangen mits deze uiterlijk resp. op 26 September en op 11 October ter >ost bezorgd wordt. geschakeld in voorkomende ge vallen door mondeling overleg met de daarbij betrokken minister de nodige inlichtingen in te winnen. En tenslotte zou ik bij u het in stituut tot het stellen van monde linge vragen conform art. 116 van het reglement van orde willen aan bevelen. Dat zou ongetwijfeld aan de controlerende taak van de Kamer ten goede komen en bovendien kleur en klank verlenen aan de parlemen taire welsprekendheid. Wie wel eens kennis genomen heeft van het veelvuldig gebruik, dat onze colle ga's in het Engelse parlement van dit vraagstuk plegen te maken, zal mij toegeven, dat de levendigjheid van de gedachtenwisseling tussen re gering en volksvertegenwoordiging daardoor wint. Schroom bevangt mij aan mijn goedbedoelde raadgevingen nog een laatste toe te voegen en ik maak mij geen illusie, dat zij aanstonds in practijk is te brengen. Ik bedoel het enigszins inperken (niet- afschaffen) van de gewoonte om geschreven re devoeringen voor te lezen in plaats van als de stbf daartoe aanleiding geeft voor de vuist of aan de hand van korte notities te spreken. Ik krijg wel eens de indruk, dat het decies repetita placent (wat tien maal herhaald wordt, klinkt nog lief lijker) te overdadig in toepassing wordt gebracht en dat daardoor de uitwisseling van gedachten in het gedrang dreigt te komen." En hij besloot: „In de overtuiging, dat onze Nederlandse volksvertegen woordigers voor zover dat van hen afhangt, metterdaad deze grote goe deren in ere zullen blijven houden, verklaar ik het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal te aanvaarden." UITVOER GESTEGEN, INVOER GEDAALD. In Augustus voerden wij 561.700 ton goederen uit ter waarde van 210.7 millioen tegen 570.000 ton en 209.3 millioen in Juli. De waarde van de invoer was 407.3 millioen en het gewicht 1.639.000 ton 411.9 mil lioen en 1.541.000 ton). Belangrijke posten bij de invoer waren (in millioenen guldens): vlees 6.2, tarwe 13.5, copra 14.0, suiker 11.7, tabak 6.3, tinerts 13.2, hout 27.3, steenkool 16.7 en oliën 18.7. Onze belangrijkste exporten waren, eveneens in millioenen guldens: melk 6.3, boter 11.5, kaas 7.4, bloem bollen 10.1, groenten 9.2, katoenen manufacturen 10.8, radio-artikelen 6.4 en schoenen 5.1. TWEEDE KfiMER Communisten in commissies Een nieuAve commissie voor de Middenstand. De Tweede Kamer heeft gisteren de leden benoemd voor een aantal be staande vaste commissies. In die voor Buitenlandse Zaken en in die voor Indische Zaken werden geen communisten benoemd. In alle overige commissies echter wel, n.l. in die voor Rijksuitgaven, voor handelspolitiek, voor belastin gen, voor onderwijs, voor sociale ver zekeringen, voor landbouw. Er is een nieuwe vaste commissie ingesteld, nl. voor de middenstand. Deze is gevormd door de heren Schilthuis (Arb.), Bachg (KVP), Schmal (C.H.), Verkerk (A.R.), Ha ken (CPN), Cornelissen (VVD), en van den Heuvel (KVP). Dezer dagen heeft het partijbestuur der K.V.P. als zijn oordeel uitgespro ken, dat op de lijsten der K.V.P. ge kozen gemeeneraadsleden geen me dewerking dienen te verlenen aan de verkiezing van communisten in vaste Raadcommissies, en dat in an dere vertegenwoordigende lichamen de katholieke leden hun gedragslijn in dezelfde lijn bepalen. En in de Tweede Kamer zyn gis teren op voorstel van de voorzitter in verscheidene commissies communis ten benoemd zonder hoofdelijke stem ming en zonder enig verzet, ook niet van de zijde der K.V.P.-leden. Moeten nu katholieke Raadsleden in deze anders handelen dan katho lieke Kamerleden. Een zonderling inconsequente hou ding onder de leden der K.V.P.! Er zullen meer varkens komen De Tweede Kamer heeft gisteren middag besloten, dat de gelegenheid tot het stellen van vragen overeen komstig an. 116 van het reglement van. orde zal worden gegeven elke Donderdag, waarop de Kamer ver gadert. Onmiddellijk na dit besluit wordt het Woord verleend aan de heer Suurhoff (Arb.) tot het stellen van de volgende vragen aan de' minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening: 1. Wil de minister een uiteenzet ting geven van de oorzaken der hui dige vleesschaarste, die, doordat een omvangrijke zwarte handel in dit artikel is ontstaan, vooral .de minder draagkrachtige groepen der bevol king treft? 2. Welke maatregelen zijn tot dus ver genomen of zullen nog genomen worden om de vleesschaarste op kor te termijn op te heffen? 3. Om welke redenen zijn tot nu toe maatregelen als het instellgn van een verplichte veelevering, aankoop van vlees in het buitenland, het in uitzicht stellen van een hogere prijs voor slachtvee op dit moment en van een lagere prijs tegen de tijd, dat het vee de weide moet verlaten, het vrijlaten van de varkensteelt, mede in verband met het overschot aan voeraardappelen en scherpe be strijding van de zwarte handel in vlees achterwege gebleven? 4. Kan de minister mededelen, hoe de vooruitzichten van de vlees voorziening voor de eertskomende maanden zijn? Minister Mansholt merkt op, dat na de oorlog er een grote graan- schaarste bestond. Bij de verdeling van het graan moest de mens voor gaan. Dat betekende beperking van de veestapel. Vandaar de krappe vleespositie in ons land en in heel West-Europa. Dit jaar werd het aanbod van vee ten zeerste beperkt, ook al omdat men met het oog op de melkprijzen het vee graag lang aanhoudt. Verplichte veelevering is zeer on sympathiek bij de boeren, en eigen lijk wordt daardoor ruw ingegrepen in de bedrijfsvoering, waarvan de kleine boeren de dupe worden. Ook omdat verplichte veelevering een grote administratieve rompslomp meebrengt is ze afgeschaft. Een ander middel zou zijn invoe ring van hogere prijzen voor de boe ren. Dat zou behoren te zijn een ho gere prijs in de maanden Aug. en Sept. en lagere in de wintermaan den. Dat was echter onmogelijk, om- ERE-DOCTORAAT VOOR MRS. ALLEN In de aula van de Ge meente Universiteit te Amsterdam werd Maandagmiddag het ere doc toraat in de faculteit van Letteren en Wijsbegeerte verleend aan Mrs. H. M. Allen, die met haar echtgenoot in 1933 de uitgave van Erasmus' brie ven verzorgde. Mrs. dr H. M. Allen ontvangt de bul uit handen van Prof Vechting, secretaris van de Se naat der Universiteit. Wederom een toewijzing voor Nederland Donderdag heeft de E.C.A. opnieuw een reeks toewijzingen bekend ge maakt tot een totaal bedrag van 40.667.121 dollar waardoor het totaal van de tot dusver toegekende Mar shallhulp gestegen is tot 1.809.425.810 dollar. Aan Nederland en Nederlands In- dië werd een bedrag van 3.999.500 dollar toegewezen voor banden, wol len weefsels, katoen en Amerikaanse ijzer- en staalproducten. Frankrijk kreeg 3.481.172 dollar toegewezen voor een groot aantal producten, automobielen, onderdelen van vlieg tuigen en radio's uit de V. S. en Amerikaanse bloem, dit laatste tot een bedrag van 1.935.360 dollar. EEN DIRECTEUR VAN EEN STEENFABRIEK GEARRESTEERD. De hoofdstedelijke politie heeft dezer dagen gearresteerd de 44-ja rige koopman-directeur van een steenfabriek en oud-zeeman H. B., wonende te Amsterdam, in ver band met een door hem gepleegde oplichting. B. had nl. bij de N.V. Autocrediet een bedrag van 17.000.opgeno men met als onderpand enkele auto's die hem evenwel niet toebehoorden. Ongeveer 4000.had hij hiervan terugbetaald doch de rest van het geld bleek verdwenen. B. had zich enige tijd aan zijn arrestatie weten te onttrekken door dat hij in Engeland en Tsjecho-Slo- wakije een toevlucht had gezocht. Na- zijn terugkeer in ons land is hij echter weldra gearresteerd. Hij heeft een uitgebreid strafregister en men mag aannemen, dat deze arrestatie nog wel enkele andere duistere za ken zal ophelderen. De naam van B. werd destijds oveneens genoemd in een grote smokkeiaffaire van edelstenen en deviezen, waarin een aantal voor aanstaande figuren uit Eindhoven betrokken zouden zijn en die nog nimmer geheel opgelost kon worden. dat er bepaalde prijzen gegaran deerd waren. Een derde middel zou zijn grotere import. Maar het is onmogelijk om in tijden van grotere schaarste daar voor deviezen beschikbaar te stel len. Voor de periode 19481949 is voorzien in de aankoop van 45.000 ton vlees uit Argentinië, waarvan 40.000 ton reeds is gekocht. Het eerste er van is onderweg. In 1945'46 is 15.000 ton gekocht, in 19461947 38.000 ton en in 1947'48 12.000 ton. Wat de varkenshouderij betreft zijn de administratieve en controle maatregelen aanzienlijk vereenvou digd. Iedere boer kan nu varkens houden. Het is niet mogelijk de vleesposi tie te verbeteren door grotere impor ten. Er zijn geen deviezen voor. Het zal dus op eigen productie aanko men. Er zijn verschillende maatrege len genomen om deze te verbeteren. De varkensproductie zal naar 's ministers oordeel in 1949 belang rijk toenemen, omdat de varkens houderij aantrekkelijker wordt ge maakt. Voor October is 17.500 ton vers vlees beschikbaar voor een behoefte van 13.000 ton bij een rantsoen van 200 gram. Enkele maanden zal 250 deze termijn tot Maandag 9 uur. Bo- gram geleverd kunnen worden. i vendien telt voortaan de tijd tussen Hogere rantsoenen zullen pas kun- Zaterdag 13 uur en de volgende nen AA'orden verwacht, als de var- Maandag 7 uur niet meer mede bij kensproductie groter wordt. de berekening van staangeld. Sedert Zaterdag 18 September hebben de Nederlandse Spoorwegen besloten dat op Zaterdag na 13 uur geen wagonladingen meer behoeven te worden gelost, geladen, geëxpe dieerd of vrijgemaakt. Desgewenst zullen de Ned. Spoorwegen hiertoe wel gelegenheid bieden. Van genoemde datum af blijft de tijd tussen Zaterdag 13 uur en de volgende Maandag 7 uur buiten be schouwing voor de berekening van de vrije termijn voor laden, lossen of reëxpeditie. Voor vrijmaking loopt Na de overval op de Koger taxi chauffeur van der Stadt in de wijde Wormer, is de Zaanstreek voor de tweede maal opgeschrikt door een wild-west geschiedenis, die zich gisternacht ter hoogte van het sta tion Zaandam heeft afgespeeld. Ete chauffeur B. uit Zwanenburg bij Halfweg stond rwet zijn taxi voor het centraal station te Amsterdam, toen twee mannen hem vroegen, of hij hen naar de Parkstraat in Zaan dam kon rijden. Een 45-jarige be hanger stoffeerder uit Eindhoven zet te zich achter in de wagen en een naar schatting 25-jarige tweede persoon ging naast de chauffeur zitten. Deze wist wel ongeveer, waar hij moest zijn, maar kende de weg in Zaandam niet, vandaar dat hij voorbij het Volkspark reed. Toen hij dit bemerkte en de wagen wilde keren, kreeg hij van de achter hem zittende persoon met een hamer een klap op zijn hoofd. De chauf feur bleef bij zijn positieven, stapte uit de wagen en zette de achtervol ging in op de twee personen, die zich uit dc voeten trachtten te ma ken. Ter hoogte van perceel 210 op feur de man te pakken, die hem had geslagen. Maar opnieuw be landde de hamer op het hoofd van de chauffeur en met zulk een kracht, dat de steel brak. Het „moord" geroep had intussen de aandacht van verschillende omwo ners gewekt en en met vereende krachten werd de 45-jarige stoffeer der in een tuintje geworpen en door de omstanders in bedwang ge houden. De politie ontzette hem? uit zijn benarde positie, daar de om standers zich niet onbetuigd lieten. In een touringcar is de man ten slotte naar het politiebureau over gebracht. De tweede persoon is voortvluchtig. De chauffeur had het gemunt op de persoon, die hem aan viel en moest zodoende de ander laten gaan. In het gemeentelijk ziekenhuis werd de 6 cm lange wonde, die de chauffeur aan zijn gelaat had opge lopen, verbonden. De Eindhovenaar verklaarde, dat het de bedoeling was geweest de chauffeur van zijn geld te beroven. Hij heeft reed? 21 jaar in een rijksopvoedinggesticht doorgebracht. De politie zoekt thans de provincialeweg, kreeg de chauf-de tweede persoon. Parlementaire vertegenwoordigers van Britse gemenebest naar ons land In October van dit jaar zullen par lementaire vertegenwoordigers der Overzeese gebiedsdelen van het Brit se gemenebest te Londen bijeenko men voor het bijwonen van een bij eenkomst van dc Empire Parlimenta- ry Association. Voor de aanvang van deze conferentie zullen de deelne mers bezoeken brengen aan verschil lende delen van Duitsland, aan Ne derland en België. Het gezelschap zal op Maandag 27 September in Nederland aankomen en op 30 September doorreizen naar België. Tot de onderwerpen, die tij dens het bezoek voor bespreking in aanmerking worden gebracht, beho ren, naast de Westelijke Unie met de daarmede samenhangende aangele genheden de wederopbouw hier te lande, landbouw en nijverheid (in het bijzonder in verband met de uit voer) en het probleem Indonesië. Bij het bespreken dezer onderwer pen zou contact, zowel met Neder landse volksvertegenwoordigers als met regeringspersonen op prijs wor den gesteld. De Nederlandse regering heeft haar instemming met dit voornemen betuigd en besloten dat bedoelde par lementsleden haar gasten zullen zijn. Ter voorbereiding van het bezoek is een gemengde commissie samenge steld, waarin voor de Staten-Gene- raal zitting hebben de heren van Heuven Goedhart. Kropman. Bruins Slot, Serrarens en Schepel (plaatsver vanger De Neree tot Babberich). De heer Serrarens treedt op als voorzit- zitter dezer gemengde commissie, die als ontvangstcomité zal fungeren. Van deze commissie maken voort nog deel uit de heren dr. H. N. Zoon (plaats vervanger M. F. Vigeveno). mr. J. Visser (plaatsvervanger jhr. H. Teixeira de Mattos), R. Fack, mr. G. E. baron van Ittersum, allen aange wezen door de minister van buiten landse zaken en de heer mr. J. A.van Beuge, aangewezen door de minister van Overzeese Gebiedsdelen. Maandagnamiddag omstreeks zes uur zal de delegatie te Hoek van Hol land aankomen. Om negen uur wordt zij ontvangen in de rookzaal van het Tweede-Kamer-gebouw. Deze ont vangst zal worden bijgewoond door leden der Staten-Generaal, een aan tal ministers en enige vertegenwoor- digers van vreemde mogendheden. Dinsdag om half tien wordt via het HET STOPTEKEN VAN DE C.C.D. Tot dusver bestond er ten aanzien van het door C.C.D.-ambtenaren ge bruikte stopteken bij duisternis (het op en neer bewegen van een rood licht) een min of meer onbevredi gende situatie, omdat het gebruikte stoplicht ook door onbevoegden kon "worden gehanteerd. Teneinde aan deze toestand een einde te maaken, heeft de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed- servoorzeining thans een beschik king met een nieuwe regeling voor het door C.C.D.-ambtenaren te ge bruiken stopteken afgekondigd. Krachtens deze beschikking, die ge publiceerd is in de Staatsconurant van 22 September 1948 en op 1 Oc tober a.s. in werking treedt, worden als stopteken vastgesteld: a. Hetzij het opsteken van een ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters de woor den „Halt" en „C.CJD." zijn ge plaatst. b. Hetzij het verticaal op cn neer bewegen van een rood licht, dat bij nadering van de weggebruiker wordt vervangen door het opsteken van een lichtgevende ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters het woord „CCD" is ge plaatst. c. Hetzij voorzover het stopte ken wordt gegeven in de z.g. 1 en 2e linie (resp. 5!^ en 22 kilometer bre de grensstrook, waar het gebruik van de twee eerste stoptekens op technische bezwaren stuit, bijv. in verband met patrouille-tochten, ge steldheid van het terrein, enz.) het verticaal op en neer bewegen van een rood licht. In deze grensstroken wordt dus het oude stopteken ge handhaafd. DOOD DOOR ONVERANTWOORDELIJK RIJDEN Tegen de drie-en-twintigjarige A. d. M. uit Rotterdam is voor de recht bank, wegens dood door schuld vier maanden geëist en intrekking van zijn rijbewijs voor een halfjaar. Op 8 April liet hij het achtienjarige meisje M. V. dat geen rijbewijs had zijn autobesturen, terwijl hij zelf op de treeplank stond. PlotseHng maakte de auto een zwenking en reed het water in 'van de Lange Haven te Schiedam. De M. werd al gauw door omstanders op het droge getrokken, maar toen men het meisje uit de auto haalde, bleek zij al te zijn ge storven. Verder is ook gebleken, dat d. M. onder invloed van sterke drank verkeerde. DODELIJK ONGELUK Man Avilde op de tram springen. Gisteren trachtte de 73-jarige Th. G. op de Prins Hendrikkade te Amster dam nabij het Lloydgebouw op een motorwagen van lijn 24 te springen. Hij viel echter en werd gegrepen door de bijwagen. De man was op slag dood. VLIEGTUIG OVER DE KOP Hedenmiddag heeft een sportvlieg^ tuig op Rottueroog een noodlanding gemaakt. Het toestel kwam in drijf zand terecht en sloeg over de kop. De propeler werd daarbij gebroken. De bestuurder, de heer H. de Heus en de passagiers, twee journalisten, de heren Hans Nesnaen Jan Stevens, kregen geen letsel. Het toestel was van het vliegveld by Hilversum opgestegen om, met een tussenlanding op Eelde, boven Rottum foto's te maken. Westland een tocht naar Rotterdam gemaakt, gevolgd door een rondvaart in de havens. De lunch wordt gebruikt in de Kamer van Koophandel aldaar. Te vier uur volgt een bijeenkomst voor alle leden van de Staten-Gene raal in de vergaderzaal der Tweede Kamer, welker voorzitter een toe spraak zal houden. Daarop volgt groepsgewijze een ge^dachten wisse ling met leden der Staten-Generaal in het geobuw der Eerste Kamer. In de sectie Westelijke Unie c.a. treedt als inleider op jhr. mr. van der Goes van Naters In de sectie landbouw-economische problemen en wederopbouw zijn de inleiders mr. W. Rip en ir. E. H. Kraaijvanger. in de sectie Indonesië is inleiders de heer P. A. Kerstens. Voor deze zijn inleiding begint zal de voorzitter der Eerste Kamer het ge zelschap toespreken. De minister van buitenlandse za ken ontvangt de gasten die pVond in de Treveszaal. Woensdagochtend te acht uur gaat het gezelschap via de "bloemenveiling in Aalsmeer naar Amsterdam, waar bezoeken aan het Indisch Instituut of aan de diamantslijperijen van de maatschappij Asscher gebracht kun nen worden. De burgemeester van Amsterdam ontvangt ie half elf de deelnemers in het Indisch Instituut, waarna men r.aar Alkmaar vertrekt, alwaar een Hollandse koffietafel zal worden gebruikt. 's Middags wordt een bezoek ge bracht aan de Wieringermeer en zo mogelijk aan de afsluitdijk. Te half negen biedt de regering in kasteel Oud-Wassenaar een afscheidsdiner aan. Branden veroorzaakten schade van dertig millioen In 1947 hebben branden in Neder land een directe schade veroorzaakt van dertig millioen gulden, vertelde de heer P. L. van Boven, de hoofd inspecteur vor het brandwezen gis teren in Den Haag. Met een bedenke lijk gezicht liet hij er op volgen, dat de schade in 1948 waarschijnlijk nog hoger zal zijn. Bij de tegenwoordige schaarste aan materialen en levens middelen is dat wel heel erg. Het is van het grootste belang, dat iedereen het telefoonnummer kent van de brandweer, opdat die zo spoedig mo gelijk gewaarschuwd kan worden. Daarom wil men in de toekomst een nummer voor het gehele land aanwij zen. Een snel gealarmeerde brand weer kan vaak veel uitbreiding van de brand voorkomen. BOERDERIJ MET VOORRAADSCHUUR AFGEBRAND Doordat een lamp onder het kaf was blijven branden, brak gister avond brand uit in dc grote voor raadschuur van dc boerderij van dc heer T. Wolters te Aduart. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de grote hoeveelheden stro cn gramen, greep snel om zich heen en in zeer korte tijd stond de grote voorraadschuur in lichterlaaie. De gehèle voorraadschuur ging in vlammen op en van de aangrenzende boerderij kon slechts een klein ge deelte gespaard blijven. De schade kon nog niet worden vastgesteld, doch grote hoeveelheden graan en aardappelen verbrandden, evenals een aantal varkens. CARMEL LYCEUM TE OLDEN- ZAAL VIERT ZILVEREN FEEST. Te Oldenzaal begonnen gisteren de vierdaagse feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Twents Carniel- lyceum aldaar. In de Sint Plechel- mus-kerk werd een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Deze werd bijgewoond door leraren, leerlingen en oud-leerlingen, als mede vele genodigden. De H. Mis werd opgedragen door de hoogeerw. pater dr. Nolte, provinciaal der Carmelietenorde. Na de H. Mis werd in het ver sierde gymnastieklokaal een her denkingsbijeenkomst gehouden. Pa ter Nolte sprak een rede uit, waar na tal van andere sprekers het woord voerden, o.a. dc commissaris der Koningin in Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Sohueren en de burgemeester van Oldenzaal, G. H. P. Bloemen. Namens de oud leerlingen en Twentse ingezetenen werd aan het jubilerend schoolbe stuur een fresco aangeboden, voor stellende de heilige maagd van de Berg Carmel, alsmede zeven ge brandschilderde ramen. BEURSOVERZICHT De effectenbeurs kenmerkte zich bij de opening door een uitgesproken kleurloze tendens. Er scheen een druk op de markt te liggen, die zijn oor zaak vond in de hoek van Kon. Olie, zonder dat de koers hierdoor echter beinvloed werd. De ondertoon van de markt blijft niet ongunstig. Voor de beurs is de ontwikkeling van de burgeroorlog op Java van groot be lang, maar in weerwil van de on rustige politieke situatie aldaar houdt men het oog gericht op de bevredi gende gang van zaken bij de onder nemingen. De cijfers wijzen uit, dat de economische ontplooiïing gestadig voortgaat. Deze overweging kwam tot uiting voor de koersen van de toon aangevende cultuurmaatschappijen, die aanvanke'ijk volkomen ongeani meerd waren, maar in het tweede deel van de markt over de gehele linie een opleving vertoonden. Staatsfondsen on geanimeerd en nauwelijks veranderd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5