JCavte (golf, Eervol ontslag Prof. Dr.J.A.J. Barge VRIJDAG 34 SEPTEMBER 19-18 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD PAGINA 2 Dr. Beel weer naar Nederland To Batavia is officieel medegedeeld dat dr. L. J. M. Beel, gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, deze dagen voor korte tijd naar Ne derland zal vertrekken om bespre kingen te voeren met de Nederland- ge regering. DR. VAP^ MOOK IS BLIJ WEER TERUG TE ZIJN. „Ik ben blij', weer terug te zijn", zeidc dr. van Mook vanmorgen bij zijn aankomst op Kemajoran, waar hij door de autoriteiten met applaus werd begroet. In antwoord Op vragen van aan wezige verslaggevers, of in Den Haag ecu beslisisng is genomen ten aan zien van de situatie in Indonesië, zeido de heer van Mook. dat er in Den Haag „geen beslissingen zijn genomen, behalve dat ik zou terug keren". De heer van Mook zeide, dat hij de situatie nog niet kon over zien, aangezien hij de laatste dagen in het vliegtuig vertoefde. „De situa- tie zou ernstig kunnen blijken te zijn". DE OUDE BANKBILJETTEN VAN 500 EN 1000 GULDEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid Goedhart (Arb.) betreffende de inlevering van door de Duitsers waar deloos verklaarde bankbiljetten van 500 en 1000 heeft de heer Lief- tinck, minister van financiën, het vol gende geantwoord: Aangezien door enkele inleverings kantoren de bij hen ingeleverde bank biljetten van 500 en 1000 te za- men met de daarbij behorende admi nistratieve bescheiden nog niet zijn doorgezonden aan de Neaerlandsche Bank, respectievelijk aan het mini sterie van financiën, is het aantal in- leveraars en het door hen ingelever de bedrag niet met volkomen zeker heid aan te geven. Volgens een be trouwbare schatting zijn ongeveer 18000 verzoeken tot vergoeding der tegenwaarde van de hierbedoelde bankbiljetten ingediend, te zamen be trekking hebbende op biljetten tot een nominaal bedrag van ongeveer zestig millioen gulden. Van Januari 1948 af, in welke maand werd aan gevangen met de uiteindelijke afdoe ning der verzoeken, zijn tot 10 Sep tember 1943 afgedaan 4178 verzoeken tot een totaal bedrag van 11.333.000. Toegewezen werden 1794 verzoeken tot een bedrag van 4.005.500, terwijl afgewezen werden 2384 verzoeken tot een bedrag van 7.327.500. De minister is gaarne bereid toe te zeggen, dat de afdoening der verzoe ken, die regelmatig voortgang vindt, zoveel mogelijk als verenigbaar is met de vanzelfsprekende noodzake lijkheid te dezer zake verantwoorde beslissingen te nemen en een zorg vuldige administratieve behandeling te waarborgen, zal worden bespoe digd. HERDENKING BEVRIJDING TE VENRAY. Te Venray, dat vier. jaar geleden bevrijd werd zijn plannen in voor bereiding om op 16 October a.s. -een grote herdenking te organiseren. Deze herdening zal plaats hebben in de nog niet geheel van oorlogs schade herstelde kerk van „St. Pe trus Banden". Alle plaatselijke ver enigingen zullen hieraan deelnemen. De herdenking in de 'kerk is be doeld voor de pl.m. 200 burgers die bij de bevrijding om het leven zijn gekomen. Na de plechtigheid in het kerkge bouw wordt er een stoet geformeerd, die zal trekken naar het Engelse kerkhof te Venray, waar de gevallen soldaten zullen herdacht worden. Verschillende familieleden van ge sneuvelde Engelse militairen, die op dit kerkhof zijn begraven, zullen c'e plechtigheid bijwonen. Ook een En gels militair muziekgezelschap is uit genodigd. ZEEUWSE HOTELHOUDERS BIJEEN. Gisteren is in het Schuttershof te Middelburg op initiatief van de plaatselijke vereniging van vreemde lingenverkeer een miniatuur V.V.- Congres gehouden met het doel bij de Walcherse Nederlandse Vereniging van Vreemdelingenverkeer en aan de A.N.V.V. de problemen van de Wal cherse V.V.'s voor te leggen. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door de oud-minister dr. L. N. Deckers, voorz. der A.N.V.V., de heer Groeneveld Meyer, regerings gemachtigde voor het Vreemdelin genverkeer, en de heer Boreel, di recteur van de A.N.V.V. Veel practische problemen kwa- men ter sprake. Op desbetreffende vragen zeide de heer Groeneveld Meyer, dat de voed- seltoewijzi^igen voor pensions het volgend seizoen ruimer zullen zijn dan dit seizoen het geval was en dat Volgend jaar weer gebakken aard appelen, eieren en vlees op de hotel tafels zullen prijken. Hij zag geen op lossing voor het probleem van de ho- telbouw. Op de tegenwoordige voor waarden is nieuwbouw onrendabel. Dit weegt des te zwaarder, aldus spr., omdat het touristenverkeer groter is dan ooit. De bouwkosten bedragen dan per bed ca 18.000. De enige mo gelijkheid ligt in het stichten van bij- bedrijven, zoals vergaderzalen, bars enz., alsmede in het rekken van het seizoen. NEDERL. PERSBIBLIOTHEEK. Werkt samen met Nijmegen. In een oud patriciërshuis aan de Keizersgracht te Amsterdam is het Instituut voor Perswetenschap met zijn voorbereidende werkzaamheden begonnen. Doel van het Instituut is: Bevordering van het wetenschappe lijk onderzoek van het perswezen en aangrenzende gebieden eh opleiding van journalisten aan de zevende fa culteit. Nederland bezit dus nu twee in stellingen tot opleiding van journa listen: de Katholieke in Nijmegen en de algemene in Amsterdam. De Nederlandse Persbibliotheek daarentegen, die in Amsterdam ge vestigd is, is een centrale mstelling voor het gehele land, waèraan ook de Katholieke pers deelneemt; ze is gehuisvest in het gebouw van het in stituut. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen heeft men te kennen gege ven, dat men zijn medewerking wil verlenen aan deze centrale biblio theek. De Stichting „Nederlandse Persbi bliotheek" heeft tot heden een voor lopig bestuur, wiens taak het is een definitief bestuur samen te stellen. Volgens de stichtingscicte zullen in het definitieve bestuur vertegenwoor digd zijn: de Nederlandse Dagblad pers 1945, de Federatie van Ned. Journalisten, de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam en de Ka tholieke Universiteit van Nijmegen. Het bestuur benoemt de directeur van de bibliotheek. Hiervoor komt volgens de stichtingsacte in de eer ste plaats in aanmerking de directeur van het instituut voor Persweten schap. De vakbibliotheek van wijlen de heer A. J. Lievegoed, de pionier van de perswetenschap in ons land, werd de Nederlandse Persbibliotheek door zijn weduwe ter beschikking gesteld en vormt zo de kern van de boeken verzameling. Men heeft deze instelling gevestigd te Amsterdam waarbij het volgende argument de doorslag heeft gegeven: Amsterdam is een centrum van de bedrijvigheid in het Perswezen. PROFESSIEFEESTEN. Magister dr. G. Kreling O.P.. hoog leraar aan de Universiteit te Nijme gen, herdacht gisteren zijn 40-jarig professiefeest. Magister dr. G. A. Tuyckx O.P., re gent studii en sub prior op „Albgr- tine", klooster der paters Dominica nen te Nijmegen, herdacht gisteren zijn 50-jarig professiefeest. BINNENLAND. Op 6 September raakte zoals be kend te Zeilberg (gemeente Deurne) een motor rij wiel in brand, waarbij de gebroeders J. en R. de Martines ernstige brandwonden opliepen. De 23-jarige J. de M. overleed nog de zelfde dag. Thans is ook de 30-jarige R. de M. in het ziekenhuis te Deurne aan de gevolgen overleden. De rheumatiekbeslrijcling zal in 1949 met kracht worden voortge zet, aldus lezen wij in do M. v. T. op de begroting van sociale zaken. In de drie Noordelijke provincies, in Gelderland cn in Rotterdam zullen nieuwe consultatiebureaux worden opgericht. Voor de bestaande orga nisaties zal 260.900 en voor de nieuwe organisaties 140.000 nodig zijn. Bij het vissen in de Niers bij Ottersum geraakte de heer J. H. in gevecht met een geweldige rat. Het bleek een bever-rat te zijn, die hier te lande- zelden voorkomt. Aan gedemobiliseerde mill tairen, die in het bezit zijn #van een militair rijbewijs, zal ter verkrijging van een burgerlijk rijbewijs een maal ontheffing van de betaling van het. inschrijfgeld worden verleend. De economische politierechte^ te Utrecht heeft de directeur en de 'bedrijfsleider van de N.V. Jongerius veroordeeld tot resp. 4 maanden en 5 weken gevangenisstraf wegens het feit, dat zij aan bij hen werk zaam zijnde politieke delinquenten zwart gekochte levensmiddelen 'had den uitgedeeld. Te Rotterdam is het 6000ste schip van dit jaar binnengelopen. Vorig jaar werden in totaal 5900 schepen genoteerd. Acht-en-veertig grensarbeiders zijn gearresteerd wegens het feit, dat zij sedert maanden hun in Bel gische francs gebeurde weeklonen inruilden bij Belgische zwarte han delaren. "Wekelijks gingen hierdoor 220.000 francs verloren. BUITENLAND. Vanochtend zijn 14.000 ambte naren en grbeiders der gemeente dienst van Rome in staking gegaan, daar de gemeenteraad hun looneisen had verworpen. In Tsjecho-SIowakije zijn drie- en-dertig personen gearresteerd on der de beschuldiging, deel uit te ma ken van de Amerikaanse geheime dienst. Bij de ontploffing, die het mili taire kwartier in de stad Laghöuat (Algerië) vernielde, zijn 23 personen 'gedood en 100 gewond. De voormalige „Pijlkruiser" Ni- doszi, die in 1945 plaatselijk bevel hebber van Boedapest is geweest, is gisterochtend te Boedapest opge knoopt. Hij werd ter dood veroor deeld wegens de moord op duizenden Joden en de vernieling van kunst werken te Boedapest, waarvoor hij verantwoordelijk werd gesteld. Een Bplg, die beweerde op weg te -zijn naar Luxemburg, werd gear resteerd te Stuttgart. Hij had blijk baar een straatje omgelopen. Bij hem werden 5 millioen Amerikaanse si garetten in beslag genomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Stichting 19401945 De mede werkers van de afd Alphen aan den Rijn waren Donderdagavond in de trouwzaal van het Raadhuis bijeen om de resultaten van hun werk tij dens de Mei-actie te bespreken en hun .licht te doen schijnen over enkele andere onderwerpen van direct be lang. Hoewel het resultaat van de laatste collecte noger ligt dan het vorig jaar, aldus mr J. A. de Jong in zijn openingswoord, mogen wij ons met ontveinzen, dat' hoe verder wij van de herinneringen van de bezet ting komen, het grote publiek zich aan het doel van de Stichting 1940- '45 zal onttrekken. Het hoofdbestuur wil daarom ko men tot een intensievere werving van contributanten, op wier gave de Stichting ieder jaar weer kan ver trouwen. De vergadering zag deze noodzaak niet algemeen in, maar ten slotte wilde men het toch wel pro beren en er werd een commissie be noemd, die zich hoofdzakelijk met deze werving zal belasten. Wel was men het er over eens, dat de Kunstavond, die vorig jaar zoveel succes had, herhaald moest worden. Hel batig saldo ad f 400 mag toch niet verwaarloosd worden. HAZERSWOUDE Geboren: Joannes Hermanus Petrus, z van H. L. van Teijlingen en C. H. C. Noordman; Johannes Paulus, z. van J. P. van der Born en C. J. G. Luitjes. Getrouwd: B. Cok en J. Brobbel Dorsman; J. C. M. van Rijzen en M. E Pannebakker. NIEUWKOOP Rectificatie In het gemeente- raadsverslag van Woensdagavond staat in de tweede kolom „De heel' indenken dat de heer Pieterse nader- van Koert kan het zich gemakkelijk hand zich niet geheel met de ziens wijze van de commissie kon verenigen maar hij enz. enz.Om misvatting te voorkomen zij hierbij opgemerkt, dat bedoeld werd: „dat spr: zich wel kon voorstellen, dat iemand zijn geno men besluit herroept". Aan de ziens wijze van de crmihissie werd dus uiteraard geen afbreuk gedaan. BOSKOOP Geboren: Ineke Marijke, d. v. M. A. Haring en C. A. Knibbe: Gerrit z. v D. PeHekooren en J. H. Sekeris; Angela Christine Maria d. v. C. Nïeu- westeeg en P.G. van Horrick. Leo Jan z. v. A. de Leeuw en J. J. Wessei-dijk Ondertrouwd: W. C. de Kwaadste- niet 25 j en M. Co uvee 21 j. Getrouwd: L. J. N. Olsthoorn 28 j. en G. M. Kuijf 26 j. H. Uiterwijk 29 j. en M. Koster 23 j. Overleden Martien Pieter de Vrij, 6 weken. TER AAR Geboren: Maria W., d. van 11. van Leeuwen en L. Schrijver: Wil helmus C., z. van J. B. Kleijn en C. S.. Markwat; Willem P. C.,- z. van M. Heyns en H. Groenendijk. Huwelijksaangiften: D. A. Spek 23 jaar en N. M. E. Cats 25 jair; L. Koeleman 28 jaar en A. C. v. d. Hoorn 26 jaar; H. Hofland, 35 jaar en G. de Bruijn 30 jaar; J. A. Egberts 28 jaar en M. M. Borst 26 jaar. Huwelijken: J. de Steun 34 jaar en P. Valk 23 jaar. Bij Koninklijk besluit ia met ingang van 27 Januari 1949 aan cr. J. A. J. Barge op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Joannes Antonius James Barge werd de 27ste Januari 1884 te Semarang geboren. Na het gymnasium te Katwijk doorlopen te hebben, werd hij in 1901 als student in de faculteit der geneeskunde aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam ingeschreven, alwaar hij in het jaar 1912 promoveerde op een proefschrift getiteld: „Friesche en Markerschedels". Toen hij zijn studies aan de Amsterdam se universiteit beëindigd had, in 1909, werd hij benoemd tot as sistent aan het Anatomisch La boratorium te Amsterdam. Een jaar na zijn promotie werd hij aangesteld als le prosector en benoemd tot privaat-docent voor anatomie en embryologie aan de Amsterdamse universiteit, in het jaar 1916. Een aanzoek voor een hoog leraarsbenoeming te Gent in het zelfde jaar werd door hem niet aan genomen. In Januari 1919 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse uni versiteit, om onderwijs te geven in de ontleedkunde en embryologie, welk ambt hij de 7e Mei van dat jaar aanvaardde met een rede over: Vorm en Functie". Van zijn" hand verschenen o.m. een Handleiding der practische ontleed kunde, verschillende publicaties in binnen- en buitenlandse vaktij d- Hendrik de Zeevaard er en de Bende van Zwarte Doris 16. „Oh... eh... hum... eh... ik zeg, het is niet onmogelijk dat... eh..." stottert het mannetje en kijkt met wijd opengesperde ogen van angst naar Hendrik» knuppel. Maar nu komt Bimmel- bam tussen beide „Zo komen we niet verder" zegt hij, „Vertel nu eens precies wat er gebeurd is". En nu barst Hendrik los. Het is bijna niet om aan te horen; over het gezicht van de waard glijden telkens kleine zenuwschokjes en Nummer Drie wordt steeds kleiner en onaanzienlijker. „Nou, en 'oen gaf deze boef met zijn zakdoek het sein aan een andere boef om op mij te schieten en toen scheelde het maar een haar of ik had deze ongastvrije herberg nooit bereikt!" eindigt Hendrik zijn luidruchtig vertoog. „En wat voor iemand was die derde rover?" vraagt Bimmelbam. „Kon ik niet zien!" antwoordt Hendrik kort, „Hij had een soort zak over zijn hoofd met gaten er in". Vanachter het buffet klinkt een benauwd gekuch. Het is de waard die zich van schrik in een lepeltje limonade verslikt heeft. „Zwarte Doris!" fluistert hij ontzet, „U mag wèl van geluk spreken dat'U nog leeft.... Zwarte Doris...." „Er is niks van waar! Ik zeg, er is niks van waar!" protesteert Nummer Drie, „Deze eend is on betrouwbaar, dat zie je zo!" De waard krabt eens aan zijn baardige kin en kijkt van Nummer Drie naar Hendrik de Zeevaarder. „Hmmm!" is de uitslag van dit onderzoek 'en nu verkeert onze zeebonk nóg in het onzekere of de waard hem geloofd heeft of niet. Nummer Drie maakt aanstalten om te verdwijnen. „IK ga dan maar" prevelt hij en vertrekt met het pakket achte^ zich aan. De waard wenkt Hendrik nader bij te komen. w LEIDERDORP Gemeenteraad. De Raad ver gadert op Woensdag 29 Sept. des avonds te 7.45 uur. Agenda: o.a. On derhandse aanbesteding uitvoering rioleringswerken en verwijdering brug bij Huisman. Aanvrage van een bijdrage uit 's Rijks kas voor de ge stichte noodwoningen; Aankoop van een houten noodwoning voor L. J. van der Ing; Voorschot en bijdrage aan de woningstichting Patrimonium voor het bouwen van 18 arbeiders woningen; Eervol ontslag aan dc heer C. Diseraad, als gemeente-ont vanger en administrateur van het gemeentelijk grondbedrijf; Verho ging van de subsidie voor het kleu teronderwijs; Inrichting voormabge openbare school en distributielokali teit tot vergaderlokaliteit en gym nastieklokaal en aankoop meubilair daarvoor. KOUDEKERK Ondertrouwd: K. Dissel 31 jaar en H. Langejans 23 jaar. Getrouwd: F. v. d. Loo en G. v. d. Meijden. Overleden: Neelitje van Jieverden. 59 jaar. ZOETERWOUDE (H. R.) Ouderavond N. K. J. B. Het was goed, zeida_ kapelaan Loerakker in zijn slatwoord op de ouderavond van de N. K. J. B., en wij kunnen ons hier volkomen bij aansluiten. In de gezellig ingerichte zaal waren, naast de ouders die de zo nodige belangstelling toonden voor het werk van hun jongens, voor wat zij in de N. K. J. B. doen en beleven, ook als gasten aanwezig pastoor Hermans, rector Vester, distr. aal moezenier, de dioc. secrtearis G. Hoffman uit Den Haag en enige ver tegenwoordigers van de Stadsraad uit Leiden. Het programma bevatte, de kroniek over het wel en wee van de afdeling en een aardige schets, afgewisseld met pantomimen, van wat het komende winterprogram bieden ,gaat een declamatie en de goed gespeelde klucht in één bedrijf „Staatsvijand No. 1". Tijdens de kor te pauze volgde de gulle aanbieding van koffie, bonbons en sigaren. De dioc. seer. Gerard Hoffman, die be wondering had voor de zelfwerk zaamheid, deed een beroep op de ouders, om de jongens te helpen bij hun vorming. HAAGSE POLITIERECHTER Rectificatie In bet blad van Dinsdag j.l. komt een verslagje voor „Toen we nog bloembollen aten." De heer P. C. Turk te Leimuiden wijst ons erop, dat hij in deze zaak geen verdachte maar getuige was. 'schriften, in de Mededelingen cn in de Verhandelingen der Koninklijke Academie van Wetenschapper.. In 2ijn studententijd was prof. Barge o.m. praeses van de R.K Am sterdamse studentenvereniging. Hij was een der stichters van de Katho lieke Studentendagen. Reeds bij zijn universitaire studies onderscheidde de jonge Barge zich zeer door zijn wetenschappelijke aan leg ê.u als prosector stond hij in bij zondere roep. In liet Academiejaar 19381939 trad prof. Barge op als rector-magni» ficus der Leidse Universiteit. Prof. Barge heeft zijn werkzaam heden niet beperkt tot het terrein der wetenschap. Hij is een zeer ge waardeerd lid der Eerste Kamer; en zijn levendige interesse strekt zich óók daar verder uit dan de zaken, die het onderwijs betreffen. Prof. Barge beschikt in zijn ge schriften over een stijl, waardoor hij' ook aan exacte onderwerpen gloed en kleur weet te geven. Hij is een zeer welsprekend redenaar. De?e paar „kanttekeningen" plaat sen wij bij dit verslag, om te om lijsten onze hartgrondige wens, dat prof. Barge ook na zijn ontslag als hoogleraar nog vele jaren kracht ge schonken blijve, om zijn rijke ga ven te gebruiken. INTERPAROCHIEEL SCHOOLBESTUUR Tot bestuurslid en penningmeester van het interparochieel Kath. School bestuur is gekozen de heer A. v. d. Horst De heer H. Peters, die vele jaren de functie van penningmeester heeft vervuld had als zodanig ontslag ge nomen. Op de laatst gehouden be stuursvergadering is de heer Peters - die bestuurslid blijft 'nartei1 ijk dank gebracht voor de grote toewij ding, die hij bij het vervullen van - zijn functie heeft geschonken.^ LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Rechts geleerdheid: de dames C. E. C. Baar slag en E. Martin, beiden te Den Haag en de heren S. J. Hoogerzeil te Oosterbeek, H. G. Leygraa* te Venlo en A. J. van Reeuwijk te Voorschoten; candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid: de dames M. Visser te Oud-Beierland, en W. J. Roberdson te Den Haag en de heren J. Rooster te Den Haag, J. B M. Hoogeveen te Leiden en D. Knijff te Scheveningen. Het rijk koopt schilderij van Alex Rosemeier. Het Rijk heeft op 23 September j.l., van de bekende Leid se kunstschilder Alex Rosemeier, een schilderij aangekocht, voorstellende een landschap te Wassenaar. Volkstuinvereniging „Ons Genoe gen". Morgen en Zondag houdt de volkstuinvereniging „Ons Genoe gen" in het clubgebouw op haar tuin een Dahlia- en Fruittentoon- stelling, welke gekweekt zijn door haar leden op hun tuinen. De ope ning dezer tentoonstelling heeft Za terdag om 3 uur plaats en blijft ge opend van 3 tot 7 uur en Zondag van 10 tót 7 uur. Het complex is gelegen eind Sumatras'traat naast de ingang van dé zweminrichting de Zijl. De toegang is kosteloos voor een- ieder, die belang stelt in het vólkstuinwerk; kinderen hebben zonder geleide ffeen toegang op de tuinen. HET GEHEIM VAN DE 12) DOOR AGATHA CHRISTIE De ogen van de man waren strak op het bundeltje brieven in Anthony's hand gevestigd. Ik zal verdwijnen als je me gegeven hebt, waarvoor ik hier kom?" „En dat is, als jk vragen mag?" De man deed een stap naar hem toe. „De mémoires van graaf Stylptitch," zei hij. „Het is me gewoon onmogelijk om je au sérieux te nemen," zei Anthony. „Je bent zó op eens de traditio nele booswicht. Mijn complimenten over de manier, waarop je je gegri meerd hebt. Wie heeft je hierheen gestuurd? Baron Lollipop?" „Baron?..." De man liet een heel ritsje harde stugge medeklinkers ho ren. „O, spreken jullie het zo uit. Een combinatie van gorgelen en honden geblaf. Ik zou je het met geen mo gelijkheid na kunnen doen. Keel niet op berekend. Ik zal hem dus maar Lollipop blijven noemen. Dus heeft .die je gestuurd?" Die vraag werd heftig ontkennend beantwoord. De bezoeker ging zelfs, zó ver. dat hij bij wijze van nadruk leggen, zeer realistisch op de vraag spuwde. Daarna haalde hij een vel papier uit zijn zak en wierp dit, met een melodramatisch gebaar op tafel. „Zie!" beval hij, terwijl hij met uitgestrekte arm erop wees. „Zie en beef, vervloekte Engelsman!" Anthony volgde het eerste gedeelte van het bevel op; het tweede liet hij gemakshalve maar achterwege. Mid den op het papier stond een ruwe schets in rood krijt of rode inkt van een hand. „Het ziet er uit als een hand," zc-i Anthony nadenkend. „Maar als u het zegt, wil ik graag aannemen, dat het een cubistische schilderij is van een zonsondergang aan de Noordpool." „Het is het teken van de Broeders van de Rode Hand .Ik ben Broeder van de Rode Hand." „Och kóm." zei Anthony, terwijl hij hem van het hoofd tot de voeten oplettend bekeek. „En zien uw me debroeders er net zo uit? Een merk waardig stelletje samenzweerders." De man liet in een grijns van woe de 2ijn tanden zien. „Hond!" zei hij. „Zoon van een hond. Betaalde slaaf van een ver dierlijkt monarchisme. Geef de mé moires, dan kom je er heelhuids af. Dat heeft de altijd rechtvaardige Broederschap gedecreteerd." „Buitengewoon vriendelijk van de Broederschap." zei Anthony. „Maar volgens mij heeft u een verkeerde voorstelling van de zaak. Mijn in structies zijn, dat ik dit manuscript aan een uitgeversfirma moet afge ven niet aan uw sympathieke Broe derschap." „Bah!" lachte de bezoeker min achtend. „Denk jij, dat het je lukken zal om dat kantoor levend te bereiken? Maar genoeg van die kletspraat. Geef die papieren hier of ik schiet." Meteen haalde hij uit zijn binnen zak een revolver te voorschijn en zwaaide er mee door de lucht. Maar hij had zich in Anthony Cade vergist. Onze afgezant was een mah, die even vlug, of eigenlijk vlugger kon handelen dan hij dacht. Hij wachtte dan ook niet tot de loop van de revolver op zijn borst gericht zou worden. Met een sprong stond hij voor zijn bezoeker en sloeg hem de revolver uit zijn hand. De #iag kwam zó aan, dat de man een halve slag om maakte en Anthony zijn rug toe keerde. De gelegenheid was te goéd, om voorbij te laten gaan; Met een trap, die flink aankwam, mikte hij de man de deur uit. Hij kwam tegen de muur van de gang terecht en zakte als een zoutzak in elkaar. Anthony wandelde hem achterna, maar de moedige broeder van de Ro de hand had blijkbaar zijn bekomst. Hij krabbelde overeind en rende de gang af. Anthony Weef hem staati na kijken tot hij bij de trap verdwenen was; dan ging hij naar zijn kamer terug. „Exit vertegenwoordiger van de Broederschap der Rode Hand," zei hij kalmpjes. „Schilderachtig uiterlijk, maar zo slap als een vaatdoek als het ernst wordt.Hoe is de kerel er bij hoög en laag ingekomen! Eén aing is zeker, zo gemakkelijk als het karweitje er in het begin uitzag is het niet. Ik heb nu al ru zie met alle twee, zowel met de mo narchistische als met de revqtotion- naire partij. Alle kans, dat ik Straks een deputatie van de Nationalisten en een van de liberalen op bezoek krijg. Maar één ding is zeker. Ik begin Straks meteen aan dat manuscript." Hij keek op zijn horloge en deed de ontdekking, dat het al negen uur was. „Meer dan tijd om te gaan êtên,". concludeerde hij, maar na even na denken besloot hij niet naar de eet zaal te gaan. Hij voelde er niets Voor, om zijn koffer te laten openbreken en de inhoud te laten doorzoeken, terwijl hij 'beneden was. Dus schelde •hij om het menu, zócht een paar gan gen uit en bestelde een fles Cham- bertin. De kellner noteerde de order en verdween naar lagere regionen. Na een poosje begon het wacnten Anthony te vervelen. Hij haalde het manuscript uit zijn jaszak, legde het Voor zich op tafel neer en stond op. Meteen ging de deur open en kwam de kellner met een blad vol schaal tjes en bord ende kamer in. Anthony liop ïiaar de schoorsteenmantel en streek een lucifer aan o meen sigaret op te steken. Zoals hij daar Stond met zijn rug naar de kamer, kon hij juist in de spiegel zien en in die spiegel zag hij iets zonderlings gebeuren. De kellner stond met het blad in bei zijn handen, a»s iemand dié in trance was, naar het bundeltje brie ven te staren. Dan zette hij hèt blad onhoorbaar neer en sloop, niet telkens even steelsgewijs kijken naar de man bij de schoorsteenmantel, om de tafel heen. Zijn handen, die hij begerig uit gestrekt hield, trilden. Telkens be vochtigde hij zijn lippen met zijn tong .Anthony nam het scherp op. Het was een slanke, lenige man met een gladgeschoren, nerveus gezicht. „Een Italiaan," concludeerde Antho ny, „in elk geval geen Fransman en geen Belg." Öp het kritieke ogenblik keerde Anthony zich opeens om. De keülner schrok, maar hij beheerste zich on middellijk en deed, of er met het pe- per-en-zout stel 'iets niet in orde was. „Hoe heet je?" vroeg Anthony kortaf. „Giuseppe, meneer." „Italiaan zeker?" „Ja meneer." Anthony ging in het Italiaans te gen hem voort en de man gaf hem gewoon rustig antwoord. Na een paar minuten maakte Anthony door even knikken een einde aan het gesprek, maar terwijl hij zat te eten bleven zijn gedachten met dit intermezzo bezig. „Had hij zich vergist? Kon de be langstelling van Giuseppe in het bun deltje brieven doodgewone nieuws- fierigheid geweest zijn? Die moge- ijkheid was niét uitgesloten, maar 's mans opwinding en zijn geheim zinnige manier van dóen maakte die uitleg niet zeer'geloofwaardig. „Verdikkq," zei Anthony tegen zich zelf. „Het kan bij niet. De hele we reld .maakt toch geen jacht op dat manuscript! Ik begin me- dingen te verbeelden, dat is het 'ml" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2