Kath. school voor maatschappelijk werk te 'sGravenhage PHBLIPS DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gisteren heeft te 's-Gravenhage de officiële opening plaats gehad van de katholieke school voor maat schappelijk werk door de Vicaris- generaal van het Bisdom Haarlem, mgr. N. L. Ammerlaan, die des och tends in de kapel van de kath. huis houdschool een plechtige H. Mis op droeg. In de namiddag vond de offi- .ciële openingsbijeenkomst plaats in „Pulchri Studio" waar tal van geno digden uit R.K. onderwijskringen, pasroors en vertegenwoordigers van sociale en middenstandsverenigingen met de cjocenten en leerlingen de zaal vulden. Rector dr. Olierook uit Doorn ver welkomde als voorzitter van het be stuur de talrijke aanwezigen, en zei- de, dat de oprichting van deze school, waarvan Amsterdam reeds een kwarteeuw de rijke vruchten oogst, diep zal ingrijpen in het leven van de vrouw, die na voorbereidende studie zich aan dit maatschappelijk werk zal geven met alle gevolgen daarvan voor de herkerstening van de samenleving. Den Haag als bin dend centrum biedt hiervoor een prachtige kans evenals Amsterdam ait deed. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat reeds nu de school, zij het dan ook op bescheiden schaal met een zevental docenten en dertig leerlingen kan beginnen en bracht dank aan het Haagse bestuur dat met voortvarendheid de voorbereidingen had getroffen. Namens de Bisschop van Haarlem sprak de Vicaris-generaal mgr. Am merlaan, 4ie zeide verheugd te zijn, dat zich reeds bij de aanvang zoveel candidaten voor de opleiding hebben opgegeven. Mgr. verklaarde de school voor officieel geopend. De voorzitter van het plaatselijk bestuur, dr. Jos. de Boer, sprak woorden van dank voor het werk van dr. Olierook en de St. Teresiastich- ting en toonde aan de hand van cij fers aan, dat tal van afgestudeerde jonge vrouwen, die zulk praehig werk in ziekenhuizen en op maat schappelijk werk zouden kunnen verrichten een minder voor haar ge schikte werkkring kiezen. De op richting van deze Haagse school zal zeker hierin een verandering ten goede kunnen brengen. De directrice van de nieuwe school Radio-Gramofoon Combinatie uit voorraad leverbaar Benevens automatisch gekoppelde Gramofoonplaten. Nieuwe serie amusementsmuziek H. G. van Luijken, Breestraat 97 Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 304 meter. 7 00 Nieuws; Gymn. 7.30 Gr.pl. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. Gew. Muz. 8.40 Gr.pl. 9.15 Ziekenbez. 9.30 Bach, Handel. 10.30 Morgendienst, ds. D. de Reus N.H. pred. Lage-Zwaluwe. 21.00 Gr.pl. 11.30 Vioolrecital. 12.00 Ork. werken. 12.30 Weerpr.; Orgel concert door Stoffel van Viegen. 13.00 Nieuws1; Vrij en blij; 13.45 Suite v. Künneke. 14.20 Nieuwe schrijvers, 14.40 Varianten. 15.10 Platensuite v. Holst. 15.30 Sextet. 16.00 Voordr, 16.20 NCRV-koor. 17.05 Tsjaikofsky. 17.45 Kwartet 4 Beethoven. 18.15 Bij bel als pionier. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. Weerpr.; Geest, liederen. 20.00 Nieuws; Progr. Prol.; Ger. Jeugdbew. 21.30 Philh. Ork.; Havdn, Debussy. 22.30 Negro-spirituals. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws; Gr.pl. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws; Gr.pl. 8.00 Nieuws; Gr.pl. 9.00 Strijkkwartet v. Novak. 9.30 Wa- terst.; Piano: Franck, Albeniz. 10.00 Morgenw. ds. F. Brakman, N.T. pred. Naarden. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Monteverdi. 11.05 Voordr. 11.25 Gr.pl. 12.30 Weerpr.; Sport. 13.00 Nieuws. Musette. 14.00 Kookkunst. 14.20 Ka- merork. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Kamerork. 16.00 Joh. Jong. 16.30 Jeugdprogr. 17.20 P. Tiggers over Czerny in panorama der muz. 18.00 Nieuws. 18.40 A-Capellakoor. 19.30 Bergrede. 20.00 Neiuws; Piano; Epi grammen v. Orthel, Liszt; 20.30 Nieuw Duitsland. 21100 Gr.pl. verz. progr. 21.30 Hoorspel: Kermis der ijdelheid. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Gr.pl. 22.45 Avondw. 23.00 Nieuws; Symph. 1 Sibelius. mej. N. Broeders, sprak haar dank uit voor het in haar gestelde ver trouwen en riep de medewerking in van de pastoors der stad om de on ontbeerlijke hulp te verlenen. Harer zijds verzekerde zij met behulp van de docenten alles te zullen doen om het ideaal, dat het bestuur zich voor ogen stelt, te verwezenlijken. De nieuwe school is voorlopig ge huisvest in het gebouw van het Wit- Gele kruis aan de Snijdersstraat. Het onderwijs omvat 15 vakken, dat door een achttal docenten onderwezen wordt. Gisterochtend zijn op het Binnen hof in Den Haag, met enig ceremo nieel de uniformen, waarvan Amster dam en ook Den Haag de pracht heeft kunnen aanchouwen, aan Ko ningin Juliana aangeboden. Het co mité „Nationaal fonds ceremonieel tenue garde-regimenten" beleefde hiermede de bekroning van zijn werk. De erecompagniën van de mari- niersbrigade en van de regimenten grenadiers, jagers en Prinses Irene stonden in carré op het Binnenhof opgesteld. Luitenant-kolonel jhr. van Suchtelen voerde het comman do. De Koninklijke Militaire Kapel was bij de grenadiers ingedeeld. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Nadat de Koningin, vergezeld van Prins Bernhard, de troepen had ge ïnspecteerd, hield de burgemeester, mr. W. A. J. Visser, een toespraak, waarin hij o.m. het grote belang naar voren bracht van het representatie ve karakter der uniformen bij offi ciële gelegenheden. Koningin Juliana dankte hem met een kort woord. Vervolgens werden de officieren der regimenten aan de Koningin voorgesteld, waarna een défilé voor het gebouw van de Hoge Raad op het Plein volgde. KONINKLIJK GEZIN BEZOEKT HET OPENLUCHTSPEL „WIJ HERDENKEN" Gistermiddag werd onder enorme belangstelling op het Houtrustterrein een reprice gegeven van het open luchtspel „Wij herdenken", dat ter gelegenheid van de jubileumfeesten door Leonard Roggeveen geschreven werd. Koningin Juliana in stemmig zwart gekleed, woonde met de drie prin sesjes Beatrix, Irene en Margriet, gehuld in grijze bontjasjes, de uit voering bij. De Nederlandse minister van finan ciën, prof. P. Lieftinck, is Woensdag per vliegtuig op 't vliegveld Odlewild gearriveerd. Hij zal de bijeenkomsten bijwonen van de raad van gouver neurs van het internationale mone taire fonds- en de internationale bank voor herstel en ontwikkeling te Wash ington. Minister Lieftinck verklaarde, dat hij niets bijzonders had voor te stellen. Zaterdag zal hij naar Wash- ingston vertrekken. Robert Lovett, waarnemend mi nister van buitenlandse zaken der V. S., heeft Woensdag op een perscon ferentie te Washington bevestigd, dat de jongste besprekingen met minis ter D. U. Stikker de ernstige toe stand in Zuid-Oost-Azië tot onder werp hadden. „Het was een gedach- tenwisseling, die voor een groot ge deelte dezelfde lijn volgde als de laatste bekendmaking van het mi nisterie van buitenlandse zaken over de snelle toeneming van communisti sche activiteit in Zuid-Oost-Azië". Op de vraag, of van de zijde der Amerikaanse regering een definitie ve stap in deze toestand te verwach ten is, antwoordde Lovett: „Ik weet van een zodanige stap niets af" en voegde er aan toe: „Wij zijn slechts een van de drie. die handelen volgens het aan de Commisie voor Goede Diensten gegeven mandaat". Op grond van ervaringen, opgedaan gedurende het afgelopen wintersei zoen, heeft de K.L.M. besloten met ingang van 1 November het binnen lands luchtverkeer gedurende de a.s. wintermaanden stóp te zetten. NEDERLAND IN HET BUITENLAND De Parijse correspondent van de „Maasbode" meldt; Bij de opening van het internatio naal congres voor Jeer en schoeisel (B.I.C.) te Parijs trok de Nederlandse afdeling buitengewoon de aandacht. Onsjand is uitgekomen met een be langrijke afdeling orthopaedisch schoeisel. De Franse vaklieden zijn het er over eens, dat wat op dit ge bied in Nederland bereikt is, door hen niet te benaderen valt. PATER ANSCHARIUS O.F.M. Op 4 Oct. a.s. hoopt pater Anscha- rius O.F.M. zijn 50-jarig professie- feest te vieren. Van 1905 tot 1931 was de jubilaris rector aan het gym nasium te Venray. Sinds 1931 is hij te Heerlen werkzaam als secretaris- penningmeester van de St. Bernar- dustichting, die de middelbare scho len der paters Franciscanen beheert. De ex-burgemeester van Heem stede J. H. v. Riesen, is heden door het B.G. te A'dam conform de eis veroordeeld tot 12 j. (m.a.), wegens hulpverlening aan de vijand, zoals het opsporen van Joden, vorderen van werkkrachten, e.d. Op het Binnenhof te 's-Gravenhage zijn Woensdag de nieuw.e parade- uniharmen van de garde-regimenten aan Koningin Juliana overgedragen. H. M. laat de officieren aan zich voorstellen. Amsterdam zendt communistische wethouders heen De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermidag de voorstellen van de voorzitters van de P. v. d. A.-, K. V.P.-, Prot.-Chr.- en VVD-fracties om de communistische wethouders Seegers en Polak te ontslaan, aange nomen. In de vorige raadsvergadering was uitgesproken, dat de genoemde wethouders het vertrouwen verloren hadden. Van communistische zijde is tegen deze voorstellen fel geopponeerd en alhoewel de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie, de heer Faber, in zijn ver dediging der voorstellen zeer sober was, werd het een nogal bewogen debat. Van de zijde der communis tische sprekers we&d beweerd dat „de reactie als knechten van het Amerikaans imperialisme de orders van Marshall uitvoert" en geprezen het communisme van Sowjet-Rusland en deszelfs „waarlijk democratisch werk voor het werkend volk". De heer Faber (P.v.d.A.) uitte zijn be zwaar tegen de manier waarop men van communistische zijde publicaties en uitlatingen doet over tegenstan ders. Men weet dat er geen enkele verhouding bestaat tussen „Ameri kaanse kapitalistische bazen" en de P.v.d. A. Men weet, dat de commu nisten overal ter wereld zich hebben te storen aan hun Russische baas. In 1945 en 1946 padden wij 't vertrou wen, dat de communisten volledig zouden medewerken aan herstel en wederopbouw. Sindsdien zagen wij. dat vertrouwen beschaamd en za gen wij ons verplicht tot het nemen van maatregelen als nu getroffen worden. Als de C.P.N. ontkent in Ne derland de weg te willen gaan van Tsjecho-Slowakije aldus spreker dient zij zich te herinneren; haar manifestvan Februari 1948 waarin over Tsjecho-Slowakije's revolutie wordt geschrevn en waarin staat „dat is de weg, die gij moet gaan". Spre ker hoopt, dat in de communistische partij nog eens zulk een wijziging optreedt. Toen een groot deel der raadsleden de koffiekamer opzocht, trachtten de communisten „gezien de weinige be- langsteling der raadsleden", de voor stellen van de agenda te doen afvoe ren. Maar daar kon natuurlijk niets van komen. Eindelijk was men aan de stem ming toe. Beide voorstellen werden met 2714 stemmen aangenomen. Alleen de veertien communisten stem den tegen. Toen verdwenen de he- HULP AAN DUITSE KINDEREN Een inspectie-missie van de V.N., die de verdeling zal voorbereiden van een imVlioen dollar ten behoeve vau Duitse kinderen in de drie westelijke zones, zal spoedig naar Duitsland vertrekken. Leider van de Tnissie is prof. dr J. A. van Hamel, president van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. Hij zal worden bijgestaan door prof. dr. E. Gorter, kinderspe cialist te Leiden. Zij zullen in Duits land besprekingen voeren met verte genwoordigers van de bezettende mo gendheden en Duitse dokters ren Seegers en Polak van achter de tafel van B. en W. en namen zij hun (reeds klaargezette) zetels te mid den der raadsleden in. Er waren nu dus drie wethouders vacatures, want de .plaats van mr. W. F. Schokking, de tegenwoordige minister van Oorlog, was ook nog niet vervuld. De Raad besloot echter (met 27- 14 stemmen) het aarlal wethouders weer tot 6 terug te brengen. Daarna werden tot wethouder ge kozen de heren A. in 't Veld (A.R) en W. Steinmetz (K.V.P.), die deze benoeming aannamen. Het college van B. en W. bestaat dus uit 3 P.v.d.A., 2 KVP en 1 Prot. Chr. Verwelkomd door de muziek van het korps trompetters van de huzaren van Boreel voer hedenochtend om streeks halfnegen hetf troepentrans portschip „Zuiderkruis" de Schieha- ven te Rotterdam binnen. Aan boord bevonden zich in totaal 1346 mili tairen, onder wie 796 man koninklij ke landmacht, 397 mariniers, 130 le den van de koninklijke marine en voorts enige leden van het konink lijk Ned. Indische leger. Na zo vele andere provinciale vrijwiligers ba taljons. kwam vandaag het 11 R-I. thuis, waarvan de leden allen in Drente thuishoren. Onder "het spelen van het „Wil helmus" werden de laatste trossen aan de kade bevestigd, Namens de regering sprak mr. W. F. Schokking, minister van oorlog en van marine a.i. de terugkerende militairen toe. Namens prins Bernhard begroette kapitein Becht de terugkerenden. H. M. de Koningin had reeds bij het binnenvaren van de territoriale.wa teren een radiotelegrafische wel komstgroet gezonden Buiten de loodsen van de Kon. Rotterdamse Lloyd stond, een zestal bussen gereed om de militairen naar huis te brengen. De ontscheping, welke ongeveer 2uur in beslag nam, ving om negen uur aan. SIGARENFABRIEKEN VAN CULEMBORG ALLE IN OVERTREDING In de laatste weken hebben amb tenaren van de Prijsbeheersing bij een uitgebreide controle bij de 23 sigarenfabrieken te Culemborg tal rijke overtredingen aan het licht ge bracht. De meeste overtredingen wer den begaan in het zwart verkopen van de sigaren n.l. tegen de banderolle- prijzen, waardoor de winkelier de of ficiële winstmarge derfde. In enkele gevallen kwam het vast te staan, dat enkele winkeliers de koop tegen ban- derolle prijs zelf hadden aangebo den. In andere gevallen werd door winkeliers gerookte paling aan de si garenfabrikanten geleverd. Bij deze controle kwam tevens een ontduiking van de accijnsbelasting aan het licht. Enkele fabrikanten vroegen n.J. aan de winkeliers de accijnszegels terug. Zowel deze fabrikanten als de win keliers zullen zich moeten verant woorden voor de economische rech ter. DODELIJK ONGEVAL TE BERGEN OP ZOOM. Gistermiddag omstreeks 4 uur is in de poetskamer van de machinefabriek van Rogier Nerincx Richter te Ber gen op Zoom een dodelijk ongeluk ge beurd. Men was bezig in dit gedeelte van de fabriek met een kraan een giet- stuk van ongeveer 1300 kg. te ver plaatsen. -Het werktuig stond enige meters omhoog, toen één der ijzeVen kettingen brak. Eén der arbeiders, de 45-jarige F. Proost uit Bergen op Zoom, moest aan dit werktuig enige herstellingen verrichten. P. raakte tussen de muur en het werktuig be kneld, kwam er onder en werd vrij wel op slag gedood. DE BEURS EN RIJKSBEGROTING Vanzelfsprekend vormde de inge diende' begroting gisteren het onder werp van gesprek op de effecten beurs. Allereerst werd aandacht be steed aan de zinssnede. Gelijktijdig dacht men aan de verwezenlijking van de Benelux-idee en de gevolgen daarvan op ons rentetype, dat belang rijk lager is dan dat onzer Zuider buren. Op de staatsfondsenmarkt, waar deze factoren het duidelijkst spreken, bleken deze twee tegenover getelde invloeden elkaar vrijwel op te heffen, zodat de koeren weinig of niets met Dinsdag verschilden. De stemming was eerder iets luier. Op de aandelenmarkt bleek men grote belangstelling te hebben voor de pas sage, waarin de verandering van de belastingpolitiek en de nieuwe nor men omtrent het afschrijvingssysteem werden aangestipt. Men meende dat dergelijke opmerkingen van intrin sieke waarde der aandeden terdege kunnen beinvloeden. Anderzijds werkte de vermindering van het in flatiegevaar neutraliserend, zodat ook hier per saldo geen belangrijke fluc tuaties voorkwamen. Al met a1 bleven de meeste koer sen vrijwel op hetzelfde peil of iets lager. Wat lezers schrijven HONGAARSE KINDEREN. Zeer geachte redactie! Het zij mij vergund enkele kant tekeningen te maken naar aanlei ding van uw sympathieke driestar van Maandag. Uw voornaamste vraag: waarom moeten de Hongaarse kinderen te rug, heb ik persoonlijk bij diverse bevoegde instanties gesteld. Hier werd geantwoord, dat de afspraak was, dat de kinderen een half jaar zouden blijven en daarna terug moes ten keren. Als „bevriende" natie moet Nederland natuurlijk zijn ver plichtingen tegenover Hongarije na komen. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat er een volgend transport Katholieke kinderen zal komen. De vorige maal stonden de kinderen klaar, maar de trein moest leeg terugkeren Bij deze kwestie is bovendien nog een misverstand in het spel. Bij de predikatie in onze parochie is mede gedeeld,- dat de kinderen zouden blij ver. tot na beëindiging van ie bezet ting van hun land. Achteraf blijkt, dat de vreemdelingen-dienst hier voor geen toestemming heeft gege ven. De bittere teleurstelling van vele pleegouders wordt nierdoor na tuurlijk nog vergroot. Met dit al hebben wij thans pro blemen, die gelijken op die van en kele jaren geleden: aanzegging, dat het kind weg moet, onderduiken, be zoek van 2 politiemannen met jeep om een meisje van 10 jaar te halen WEERSVERWACHTING OVERWEGEND DROOG WEER Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaat selijk ochtendmist. Morgen over dag toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid.- Ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door dé Katholieke Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino; „De kopermijn" 18 jaar. Lido: afgekeurd. Luxor; „Achter de wolken", 14 jaar, Rex: „Het Atoomspook", 18 jaar. Trianon. „Te bishop's wife", 18 jaar. NIEUWE BONNEN VOOR HET TIJDVAK VAN 26 SEPT. t.m. 9 OCT. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD 247-1 247-2 800 gram brood brood 248 brood 400 gram brood ALLE BONKAARTEN. 249 alg400 gram brod 250 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 251 alg200 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel 252 alg500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gr versnaperingen BONKAARTEN KA, KB, KC 81C 255 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 256 alg200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 257 alg. 375 gram zachte zeep 250 gram solda. B-269, C-271 500 gram boter of margarine of 400 gr. vet. BONKAARTEN KD, KE 810. 261 alg125 gram boter of margarine of 100 gr. vet 262 alg. 100 gram kaas of 125 gram. korstloze 263 alg750 gram zachte zeep -f- 500 gram soda E-275 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB„ QC 808, 111 versn. 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker,, boterham strooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz 114 versn100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterham- strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de- strook R. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 September wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. (dat ze niet thuis treffen) en een „verhoor" ten politieburele om ver antwoording af te leggen. Zo lang de politie soepel is en be grip heeft voor de situatie, gaat dit alles wel: „zij hebben dan hun plicht gedaan". Bij het vertrek van.de trein vernameA wij, dat nog 16 kinderen achtergebleven waren. Minister Maarsseveen^heeft destijds verblijfs vergunning toegezegd voor 15 kinde ren® waarvan er thans minstens 4 toch weg zijn. Als het aantal vergun ningen uitgebreid wordt van 15 tot maximaal 27 is dit probleem van de baan. Dan hopen wij ook weer dis tributiebescheiden te ontvangen voor ons pleegkind. Laat ons vertrouwen, dat onze mi nister van Justitie aan deze alles-1 behalve bevredigende toestand een goed einde maakt! C. E. VAN DEN BERG. Wassenaar, 21 September 1948. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 11) „Zij zullen veroorzaken schan daal!" „Dat doen mempires gewoonlijk,'.' troostte Anthony hem. „Hij veel geheimen geweten heeft. Als hij publiceert één vierde, Euro pa zich ten oorlog gordt." „Kom, kom!" zei Anthony. „Zo erg zal het wel niet zyn." „De Obolovitch een slechte naam zal krijgen. Uw volk democratisch is." „Ik wil aannemen," zei Anthony, „dat de leden van de familie Obolo vitch wel eens wat autocratisch en zo gehandeld zullen hebben. Dat zit hun in het bloed. Maar de' mensen hier verwachten niet anders van Balkanvorsten. Waarom, ja, dat weet ik niet, maar een feit is het." „Ik begrijp niet," zei de bezoeker met de baard. „Ik begrijp niet abso luut. En mijn lippen gesloten zijn." Hij zuchtte diep. „Waar bent u eigenlijk bang voor? Precies omschrijven als het kan," vroeg Anthony. „Tot ik gelezen heb de mémoires, ik niet weet," biechtte baron Lolo- prétjzyl eerlijk op. „Maar vast staat daar iets. Grote diplomaten altijd in discreet zijn. Het eten gaat in het rot, zoals het spreekwoord luidt." „Luister eens," zei Anthony vrien delijk „U ziet, volgens mij, de zaak te donker in. Ik ken uitgeversze zitten op een manuscript als een kip op een ei, dat zij uit moeten broeden. Het duurt minstens een jaar voordat die mémoires gepubliceerd worden." „Of een zeer onbetrouwbare of een zeer simpel jongeman u bent. Alles in orde is voor de mémoires om te worden gepubliceerd in een Zondag- morgen-courant." „Wat!" Een ogenblik was Anthony uit het veld geslagen. „O, maar dan laat u alles tegenspreken," bedacht hij weer optimistisch. „Nee, nee, u maar wat zegt. Laat ons zijn zakelijk. Duizend' pond u krijgt, niet waar? U ziet, ik superieur ingelicht ben." „Ontegenzeggelijk. Ik wens de Herzo-Slowakijsche Royalisten met hun inlichtingendienst geluk-" „Dan bied ik vijftienhonderd u." Anthony keek hem een ogenblik va! verbazing aan; dan schudde hij het hoofd. „Dat zal niet gaan, waarde heer," zei hij, met een gezicht, of het hem erg speet. „Goed. Dan bied ik twee duizend u." „U brengt me in verleiding Baron Lolo.uch.uch.uch.U brengt me héél erg in verleiding. Maar ik moet helaas blijven zeggen: het zal niet gaan." „Zeg zelf waarvoor wel dan." „U begrijpt blijkbaar niet waarom ik weiger. Ik geloof graag dat u aan de kant van het' recht staat en dat het publiceren van de mémoires uw zaak zal schaden. Maar ik moet er meer doorgaan, omdat ik het op me genomen heb, begrijpt u! Ik kan me niet door de andere kant laten om kopen. Dat gaat nu eenmaaj niet." Baron Lolopretjzyl had niet de grootste aandacht naar hem zitten luisteren. Toen Anthony zweeg knikte hij enige malen achtereen. „Ik begrijp. Uw eer als Engelsman op het spel staat, niet?" „Hm! zo noemen wij het nu niet ■bepaald," zei Anthony. „Maar het verschil in de manier van uitdrukkin gen hi aanmerking genomen, geloof ik wel, dat we hetzelfde bedoelen." De bezoeker stond op. „Voor de Engelse eer ik veel eer bied heb," kondigde hij aan. „Wij het op andere manier proberen moeten. Ik wens goede morgen." Hij s'oeg zijn hakken tegen elkaar, boog en marcheerde stram-recht-op de kamer uit. „Wat zou-ie met dat laatste be doeld hébben?" overdacht Anthony. „Was dat een dreigement of... Niet dat ik voor die goeie ouwe Lollipop bang ben. Kijk ,dat is een goede naam voor hem. Zo zal ik hem noe men: „Baron Lollipop." Hij liep een paar maal besluiteloos de kamer op en neer. De datum waarop het manuscript afgeleverd moest worden, was 13 October, dus hij had nog meer dan een week de tijd. En hij was zeker niet van plan het voor het allerlaatste ogenblik uit handen te geven. De quaestie was, dat hy het ten koste van alles eerst wilde lezen. Op de boot had hij er geen gelegenheid voor gehad: hij was ziek geweest een aanval van malaria, zijn ou^e kwaal en daar na had hij zich tc zwak gevoeld om veertig zij dj es slecht geschreven ma nuscript te gaan ontcijferen. Maar nu was hij weer de oude en daarom wou hy nu weten waarover al die drukte gemaakt werd. En dan had hy nog iets te doen. Hy lichtte de lus van het telefoon boek van het haakje en sloeg de R op. Revel.Revel aha, daar had hij ze. Er waren er zes van die naam: Edward Henry Revel, chirurg, Har- ley Street; James Revel Co, zadel makers; Lennox Revel, Abbotbury, Mansions, Hampstead; Miss Mary Re- vel, met een adres ergens in Ealing; Hon. Mrs Timothy ReveJ, Pont Street 487 en Mrs. Willis Revel. Cadogan Square 42. Minus de zadelmakers en miss Mary waren dat vier adressen waar hij inlichtingen moest gaan in winnen. En dan de kans, dat de dame in quaestie niet eens in Londen woon de! Hij schudde het hoofd en sloeg het boek met een klap dicht. „Voor het ogenblik zal ik het maar aan het toeval overlaten", zei hij. „Vandaag of morgen gebeurt er wel iets, dat de zaak aan het rollen brengt." Het ge1 uk-hebben van de Anthony Cade's van deze wereld is in hoofd zaak te danken aan hun eigen geloof er in. Een half uur later gebeurde er inderdaad al iets dat de zaak, zoals hij het noemde, aan het rollen bracht. Hij zat in een geïllustreerd tijdschrift te bladeren en zag daar op een ge geven ogenblik foto's van tableaux door de hertogin van Perth samenge steld. Onder de hoofdfiguur, een s? an ke vrouw in Oosterse klederdracht, las hij het volgende: „Mrs Timothy Revel als Cleopatra. Mrs. Revel was voor haar huwelijk' Virginia Cawthron, dochter van Lord Edgbaston." Anthony bekeek de illustratie en spitste zijn lippen, alsof hij wou gaan fluiten. Daarna scheurde hij de ge- he?e bladzijde er uit, vouwde die in vieren en stak haar in zijn zak. Hij ging naar boven, sloot zijn koffer open, haalde het pakje brieven er uit en stak de opgevouwen illustratie tussen het koordje, dat ze bijeenhield Opeens horde hij geluid achter zich Hij draaide zich met een ruk om. Op de drempel stond een man, een man va® het type, dat je, volgens Anthony, alleen in het koor van een Opera Comique te genieten kreeg. Een breedgeschouderde figuur met in een roofdierachtige grijns van zijn een grof gezicht en dikke lippeh, die tanden weggetrokken waren. „Wat moet je hier?" vroeg Antho ny. Wie heeft je vergunning gegeven naar boven Je gaan?" „Ik ga, waar ik wil," zei de vreemd-» soortige bezoeker. Hij had een schor re keeüstem, maar zijn Engels was goed. „Nummer twee uit het Verre Oos ten," dacht Anthony. „Vooruit, ver dwijn," ging hy luidop voort. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2