Dr. v. Mook onverwacht naar Batavia teruggekeerd DINSDAG 21 5EK1EMBEK I9«S ÜE LE1U5K COURAJNT TWEEDE BLAD PAGINA 1 VANMORGEN is Z. Exc. dr. H. van Mook, luitenant-gouverneur gene raal, onverwacht naar Batavia teruggekeerd met het normale lijn- toestel van de K.L.M. Kort voor zijn vertrek heeft hij de in de vroege morgen op het vliegveld aanwezige journalisten een onderhoud toege staan, waarin hij een overzicht gaf van de redenen voor zijn onverwacht vertrek en van zijn zienswijze over de gebeurtenissen in de Archipel. „Ik ga terug, aldus dr. van Mook, omdat de gebeurtenissen een dusda nige ontwikkeling nemen, dat ik meen niet langer weg te kunnen blij ven. De besprekingen met de Nederlandse regering zijn hiermede afge broken en zullen op een daartoe gpschikt tijdstip weer worden opgeno men. nezen is communistisch, doch dit deel is niet van overwegende betekenis. Men mag de communistische activi teit zeker niet op rekening van de Chinezen schuiven. ,Het is van hier uit onmogelijk te zegen aldus beantwoordde de landvoogd een volgende vraag of Moeso en zijn aanhangers er in zul len slagen de macht in Djokja in handen te krijgen. Voor ik deze vraag kan beantwoorden moet ik mij eerst in Batavia op de hoogte stellen van alle details". Het verwijderen van een aantal 32 republikeinen uit Batavia enige tijd geleden heeft niets te ma ken met de gebeurtenissen van de laatste dagen aldus de landvoogd. Een vraag welke invloed de ge beurtenissen in de republiek zullen hebben op de verhouding tussen de Nederlanders en de republikeinen beantwoordde de landvoogd als volgt: „Ik denk, dat deze invloed niet ongunstig zal zijn. Allereerst zal de samenwerking met Singapore en Australië "beter worden. In Australië heeft men eveneens scherp stelling genomen tegen het communisme. De nood zal tot scheiding en verbinding der geesten bijdragen. De oppositie tegen de samenwerking met de Ne derlanders zal zich om de communis ten groeperen en aan de andere kant zullen de voorstanders van een sa menwerking met de Nederlanders zich in het andere kamp verzamelen. Dit kan alleen maar verhelderend werken". Tenslotte deelde de landvoogd nog mede, dat het niet uitgesloten is dat de gebeurtenissen te Madioen een kleine remming zullen veroorzaken op de demobilisatie van de Neder landse troepen in Indië. Het over grote deel der oorlogsvrijwilligers die momenteel naar huis terug gaan of zullen gaan is echter reeds ver trokken. Dr. van Mook werd uitgeleide ge daan door mevrouw van Mook, mi nister L. Götzen en dr. R. J. A. Iden- bung. Het K.L.M.-vliegtuig vertrok om 6.06 uur van Schiphol, doch keer de korten tijd later terug, in ver band met een teohnische storing. Om 6.39 u. was de technische sto- De reden van zijn vertrek Beslissingen in verband met de communistische acties op republi keins gebied zijn nog niet door mij genomen. Dit zal ik eerst in Bata via doen, wanneer ik mij volkomen op de hoogte heb gesteld van het geen zich heeft afgespeeld. Wel kan ik u verklaren aldus de landvoogd dat de Nederlandse regering vol komen bereid is de regering Hatta te steunen. Op een desbetrefende vraag zeide dr. van Mook, geen berichten ont vangen te hebben, die er op wijzen, dat de communistische activiteit zich uitgebreid heeft' tot de gebieden, welke buiten het republikeinse ge bied vallen. De verklaring van de Nederlands Indische regering enige dagen gele den te s-Gravenhage uitgegeven, waarin het communisme veroordeeld werd, was reeds vóór de verkiezin gen in Juli opgesteld zo zeide dr. van Mook doch niet uitgegeven, omdat er buiten de republiek van communistische activitei weinig t>e bespeuren viel en de Nederlands In dische regering niet de schijn op zich wilde laden door deze verklaring in vloed uit te oefenen op de politieke situatie te Djokja. Thans zijn de om standigheden dusdanig veranderd dat er geen reden was de verklaring lan ger op te houden. Sprekende over de situatie van het ogenblik in de republiek zeide dr. van Mook, „de communistische actie is duidelijk van buiten af opgezet". Pas sedert einde Mei is de ontwikke ling in deze vorm gekomen. Voor die tijd was er van een invloedrijke communistische activiteit weinig sprake. Op een vraag, of'het vooral de Chinezen zouden zijn, die de commu nistische actie zouden steunen, merk te de heer van Mook op, dat inder daad in Madioen veel Chinezen wo nen, doch dat het in het algemeen gesproken niet het geval is. Een deel van de in de Archipel wonende Chi- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 302 M. 7.00 Nieuws; Gymn. 7.30 Gr.pl. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. Gew. Muz. 9.00 Ziekenbez, 9.30 Grieg Schubert Tsjaikofsky. 10.30 Morgen dienst ds. P. J. Mietes. Vr.-Ev. pred. Apeldoorn. 11.00 Klarinetrecital 12.00 Trio. 12.30 Weerpr.: NCRV-koor 13.00 Nieuws; Mandolinata. 14.00 Strijkork. 14.30 Bloemenpraatje. 15.00 Bariton met piano. Oud- Ned. en Oud-Franse liederen, Wolf. Fauré 15.30 Kamerork.; Mozart. Het feest maal v. d. Spin v. Roussel. 16.15 Jeugdpr. 13.00 Chr. Mannenkoor. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. Weerpr. NCRV-kwartet. 19.45 En gelse les, 20.00 Nieuws; Progr. Prol.: Scho^ Cantorum Baliliensis: Bran- aenburgs Conc. 5, v. Bach. 21.00 Koorz. 21.25 Batakkerk op Sumatra. 21.45 50 Ntd. Muz.: Wagenaar, Viool concert v. Pijper; Brucken Forck, 23.00 Nieuws; Gr.platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; Gf.pl.; 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.00 Mendelssohn. 9.30 Water standen; Enige Var. Elgar. 1.0.00 Mor- genw. ds. H. Enklaar, N. P. B. Laren. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Schoon heidselementen v. h. damescostuum. 11.30 Gr.pl. 12.00 Ensemble. 12.30 Weerjfr. 13.00 Nieuws Betr. Ork. 14:00 Gespr. portretten: Lod. van Deyssel. 14.15 Czerny en Beethoven. 16:00 Vrouw in de mist, hoorspel. 15.40 Ziekenprogr. 16.15 Jeugdprogr. 17.45 Ind. giftslangen. 18.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.45 Lezen in de.Bijbel; 20.00 Nieuws. Act.; Staf- muziekcorps A'damse Politie. .21.15 Moeilijke beshssing, hoorspel. 22.15 Kwartet 3, Schumann. 22.45 Gedich ten Jan Engelman. 23.00 Nieuws, Gramofoonplaten. DE ONTVANGST TEN HOVE In aansluiting op hetgeen reeds is gemeld omtrent de cour die gisteren ten pa«eize Noordeind in Den Haag plaats had, zij nog gemeld, dat H.M. Koningin Juliana in een marine blauw toilet was gekleed. H.M. druk te hen, die haar kwamen gelukwen sen de hand, waarna ook Z.K.H. prins Bernhafd, die het admiraals uniform droeg, de bezoekers de hand schudde. De gasten werden ontvangen door de oppercermoniemeester mr. baron van Hardenbroek, de secretaris van H.M. de Koningin, mr baron Baud en de kamerheer W. graaf van Limburg Stirum. Koningin Juliana in de Koninklijke Schouwburg Koningin Juliana had voor gis teravond gehoor geseven aan de uit nodiging van het Haagse gemeente bestuur om.in de koninklijke schouw burg een bijzondere voorstelling te Harer ere van de Shakespeare's co- medie „Het spel der vergissingen" bij te wonen. Bij de koninklijke ingang van de schouwburg werd de Koningin ver welkomd door de Haagse burgemees ter mr W. A. J. Visser. H.M., die een witte zijden avond jurk met een bonten cape droeg, en een diadeem in het haar, werd een bouquet Siamese orchideën, opge werkt met rose anjers, aangeboden door mejuffrouw Visser, dochter van de burgemeester. Prins Bernhard wa% in admiraals uniform. Toen Koningin Juliana in haar loge verscheen, werd, achter de gesloten gordijnen van de smaakvo1 gesierde schouwburg het Wilhelmus gespeeld door de politie- muziekvereniging. Kort daarna be gon de vertoning van het „Spel der vergissingen" door „de Haagse Co- medi" onder regie van Cees Laseur. Tot de genodigden voor deze ere- avond, behoorden de ministers, de sultan van Pontianak, het corps di- plomitique, leden van de Raad van State, de president en de procureur- generaal van de Hoge Raad der Ne derlanden, de president van de Re kenkamer, opper- en vlagofficieren van ?ee- land- en luchtmacht, de bur gemeesters van Amsterdam en Pon tianak, de voorzitters der beide ka mers van de Staten-Generaal en de in Den Haag wonende Kamerleden, alsmede wethouders en leden van de Haagse gemeenteraad, die als gast heren optraden. Men heeft zich met deze voorstel ling van „Het spel der vergissingen" uitstekend geamuseerd. Koningin Ju liana en prins Bernhard applaudis seerden langdurig na ieder bedrijf. In de pau?e liet de Koningin Annie van Duyn en Elisabeth Andersen, de hoofdrolspeelsters, alsmede Paul ring opgeheven en kon het vliegtuig steenbergen, die de mannelijke hoofd- ten tweede male opstijgen. rol vertolkte en Cees LaseuIi de re. tilt nT i gisseur, aan zich voorstellen, ook de INDONESIe IN PLAATS VAN dichter M. Nijhofü werd aan Hare NEDERLANDSCH-INDIë. Majesteit voorgesteld. Nadat aan het slot van het stuk de Nu ten gevolge van de wijziging der Grondwet de naam Neder- landseh-Indië is vervangen door In- donesië, zal voortaan in alle stuk- j RADAR PROEFSTATION IN HOEK ken van de overheid en in alle na- i VAN HOLLAND, men van overheidsorganen van In- donesië en Indonesisch (e) worden Philips heeft in "Hoek van Holland gesproken. een proef radarst^tion ingericht in Aan de Nederlandse regering zal J een speciaal voor dat doel op een worden verzocht, ook in tractaten hoge duinenrij gebouwde toren. Hier en overeenkomsten, waarin Neder-kunnen met de aanwezige radar-ap- landsch-Indië wordt genoemd of j paratuur waarnemingen worden ver waaribij dit gebiedsdeel partij is, een rioht zowel aan de zee- en landzijde soortgelijke wijziging in te voeren, j als in de lucht. De schepen, die de Aangenomen mag worden, dat pieren van' de Nieuwe Waterweg pas- particuliere instellingen en licha- j seren, worden nauwkeurig geobser- men, die in hun benaming de term „Nederlandsch-Indië" of „Neder- landsch-Indisch(e)" dragen, daarin op overeenkomstige wijze verande ring zullen brengen. De hoofdafdeling sociale zaken van de stichting voor de landbouw voer de een belangrijke bespreking met de ministers van sociale zaken en van landbouw over de vraagstukken in zake het bedrijfspensioenfonds. Aan de orde kwamen het vraagstuk van de zelfstandigen, de kwestie van de premiehoogte, het tijdstip van inwer king treden en de moeilijkheden, die de stichting langzamerhand gaat on dervinden bij het financieren van de overgangstijd. Reeds thans kan wor den medegedeeld, dat het in verband met de stand van het wetsontwerp niet meer mogelijk zal zijn, dat op 1 November a.s. met de.premieheffing wordt begonnen. Men zal moeten re kenen met een later tijdstip, vermoe delijk 1 Mei 1949. twee dwaze dromio's blij hartig het tóneel weren afgehuppeld, ging na een korte pauze het gordijn opnieuw op, thans om aan het dichtwerk van Nijhoff „De klok der waarheid" ver beelding te geven. Fie Carelsen sprak als „stem van de Haagse ooievaar" eenvoudige woorden van achting, trots en liefde tot de Koningin, waarna zij een ta fereeltje liet zien, zoals men dage lijks in de residentie zou kunnen te genkomen. De Haagse heer Balck, een waardig ambtenaar, ontmoet de arbeider Splinter, een andere Hage naar. Zowel ambtenaar (Cees Laseur) als arbeider (Paul Steenbergen) dra gen hamers, een voorzittershamer en een smidshamer. Zij raken aan het argumenteren. De smid wil werken en bouwen, doch krijgt papieren for mulieren inplaats van materiaal. De ambtenaar beweert, dat hij maar moet' wachten, tot de zaak op papier voor elkaar is. Van argumenten komt het tot hoge woorden. Beiden heffen hun hamers en dan zakt het tussen- d.oek. Opnieuw komt de ooievaar aan het woord. Betoogd wordt, dat dan slechts eenheid en vooruitgang mo gelijk is, indien beide mannen sa menwerken in eendracht, gelijk de twee figuurtjes op de klok van de Ridderzaaldie beurtelings met hun hamertjes de tijd aangeven. Opnieuw rijst het tussendoek en dan ziet men Balck en Splinter als de twee man netjes bij het klokje in het Ridder zaaltorentje terug. Zij slaan ieder op tijd op de klok en van een carillon klinkt het lied van de waarheid: het Wilhelmus. Hiermede eindigde de „ere-avond, aangeboden aan Hare Majesteit Ko ningin Juliana ter gelegenheid van hoogstdezeVer troonbestijging", zo als het op oud-Hollands papier ge drukte en met een Oranje koordje gebonden programma vermeldde. HET UITSPREKEN VAN DE TROONREDE WORDT VERFILMD. Polygoon-Profilti verkreeg toe stemming tot het vervaardigen van een film-reportage van de plechtig heden in de ridderzaal op Dinsdag 21 September. Onder meer zal het uitspreken van de troonrede door H.M. Koningin Juliana worden op genomen. Met de reportage van de gebeur tenissen van Zaterdag j.l. in Den Haag zal het „Neerlands Nieuws" dat a.s. Vrijdag op de filmdoeken verschijnt wederom van meer dan normale lengte zijn. WAT KWEKEN WIJ VOOR KONINGINNEDAG? Nu het volgend jaar Koninginnedag valt op 30 April, brengt dit voor de bloemisten nieuwe gezichtspunten Gelukkig zijn er ook in die tijd voor versieringsmateriaal wel oranjebloe- men, zij het dan ook niet in die over vloed als in Augustus. De diverse oranje-tulpen zullen echter uitkomst brengen, ook de oranje-viool, op de B.B. te Apeldoorn aangekondigd als oranje-zon. De goud-gele crocus zal eveneens dienst kunnen doen alsme de de oranje azalea's uit Boskoop. NIEUWE E.C.A.-TOEWIJZINGEN. In de week, eindigend 15 Septem ber, heeft de E.C.A. goederen ter waarde van 239 millioen toegewe zen, het grootste bedrag, dat ooit per week beschikbaar is gesteld. Aan Nederland werd 29 millioen toegewezen. Het grootste deel van dit bedrag was bestemd voor levensmid delen en landbouwproducten, in de eerste plaats tarwe. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Mgr. Prof. dr R. R. Post, de aftre dende rector-magnificus van de R.K. Universiteit, heeft gistermiddag een overdrachtsrede uitgesproken waar uit optimistische geluiden klonken. Nadat prof. Post de overleden collega prof. Molkenboer had her dacht wijdde spr. enkele woorden aan het vertrek van H. Exc. prof v. d. Brink en prof Rutten. De rector had de hoop niet verloren hen te zijner tijd bij de Carolina terug te Met trots kon mgr. Post naast de ze verliesposten op grote vooruit gang wijzen. Door de oprichting van de school voor journalistiek en die voor politieke en sociale wetenschap pen, kan de R.K. Universiteit mee- he>pen voorzien in de behoefte aan goed onderwezen krachten voor het practische werk van het katholieke leven. Dit laatste geldt evenzeer voor Missiologisch Instituut. Ook noemde mgr Post de oprich ting van het Mgr. Hoogveld-Insti tuut, dat voorlicht en hulp wil bie den bij de vorming van de rijpere jeugd. Nadat mgr. Post nog twee nieuwe leerstoelen, waarvah een door het Apostolaat der Hereniging wordt on derhouden had vermeld en melding had gemaakt van het plan voor op richting van een studentenpan1.ement, dat de studenten hoopt in te wijden in de methodes van het parlement, sprak de scheidende rector over de behuizing der R.K. Universiteit. Nu het nieuwe instituut voor psy chologie enz in gebruik is genomen, zijn de ruimtemoeilijkheden tenge volge van de oorlog ontstaan, bijna geheel opgelost. Nijmegen is na de oorlog snel herleefd, de faculteiten zijn goed bezet, de boekerij groeit en de stad biedt de studenten voldoende huisvestingsgelegenheid. Mgr. Post wees nog op de op richting van een bestuursraad der St. Radboudstichting en op de wet tot subsidiëring van het bijzonder H.O., twee feiten van veel belang. Na een opsommming van de faits et gestes der Nijmeegse hoog^raren sprak prof. Post over de studenten. Wat de kwaliteit der studenten betreft liet prof. Post optimistische geluiden horen. Ook over het gods dienstig leven der studenten, over hun soberheid die evenwel studen- tenjool niet uitsluit en over hun cul turele prestaties had spr. lof. Na zijn redè droeg prof. Post zijn waardigheid over aan prof mr. A. Jurgens. ERE-DOCTORAAT LETTEREN VERLEEND AAN MRS. ALLEN. In een plechtige zitting van de Amsterdamse universiteit, waarin prof. dr. G. C. Heringa het recto raat overdroeg aan prof. mr. H. R. Hoetink is aan mrs. H. M. Allen, die tezamen met haar reeds in 1934 overleden echtgenoot grote bekend heid heeft verworven door de uit gave van de brieven van Erasmus, in totaal 3000 stuks, die verwerkt zijn in elf boekdelen, het ere-docto- raat in de faculteit der Letteren Wijsbegeerte verleend. Met volkomen beheersing volgde de 70-jarige mrs. Allen, gezeten in haar invalidenwagen, de rede van de promotor prof. dr. J. M. Romeip. die haar verdiensten en die van haar echtgenoot schetste. Doch het werd haar bijna te machtig, toen haar vriendin mej. Kroonenberg voor haar het woord nam rede uitsprak, die zij had opgésteld. In volkomen stilte hoorde het auditorium, waaronder zich de bur gemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly bevond, deze woor den aan. Woorden, die een grote bescheidenheid uitademden en woorden van dank over dit ere doctoraat, verleend op de dag, vijf tig jaar nadat zij met haar overle den echtgenoot, met wie zij zulk een groots werk tot stand zou bren gen, in de echt werd verbonden. COMMISSIE VEREENVOUDING BELASTINGWETGEVING. Ter bevordering van eenvoud in dé belastingwetgeving en de uitvoering daarvan heeft de minister van finan ciën een commissie ingesteld, welke de opdracht heeft te onderzoeken, welke vereenvoudigingen op korte termijn wenselijk zijn en aan de hand van haar onderzoek de nodige voor stellen te doen. In de commissie hebben zitting, be halve enkele ambtelijke leden, ver tegenwoordigers van de vrije beroe pen, welke veelvuldig contact met het belastingrecht hebben, zomede an dere deskundigen op fiscaal terrein. OPSCHORTING HEFFING INVOERRECHTEN OP SUIKER WORDT INGETROKKEN. Gisteren is in het Staatsblad (no. i 390) een Koninklijk Besluit afge kondigd, waarin de sinds 1 Januari 1948 bestaande opschorting van de heffing van Invoerrechten op suiker en suikerhoudende goederen met in gang van 1 October a.s. wordt inge trokken. Met ingang van deze datum zal derhalve het invoerrecht op sui ker en suikerhoudende goederen wor den geheven, zoals dit is bepaald in het tarief van invoerrechten, beho rende bij de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douaneovereenkomst. Het heffen van het invoerrecht zal echter, wat de riet- en biet betreft, niet van invloed zijn op de prijsver houdingen in het binnenland, daar de practische werking van het invoer recht door maatregelen vanwege het ministerie van landbouw-visserij en voedselvoorziening zal worden geni velleerd. DE DETAILHANDEL IN KRUIDE NIERSWAREN. Omtrent de door de minister van Economische Zaken de vorige week aan het bestuur van dc vakgroep detailhandel in kruidenierswaren verleende audiëntie vernemen wij nader van de zijde dezer vakgroep en van het ministerie van Economi sche Zaken, dat deze audiëntie ten doel had, een nadere toelichting te verkrijgen op de positie van het kruideniersbedrijf. Zij werd door de minister met opzet verleend, nadat verscheidene margeverruimingen, alsmede de afschaffing van de keu zebon, tot stand zijn gekomen. Besproken werden de ontwikke ling, doch ook de huidige moeilijk heden in de branche. In het bijzon der waar het betreft de opleiding, het gebrek aan arbeidskrachten en het aantal vestigingen. Ook kwa men uitvoerig ter sprake de conse quenties en dc mogelijkheden van meer bcdrijfsvrijbeid. In het kader van deze bespreking wees de mi nister op de constructieve taak, welke thans met het oog op de toe komst met meer kracht moet_ wor den ter hand genomen. De minister achtte het in het belang van de kruideniers zelf, wanneer de rust in deze branche thans terugkeert. GROTE GEZINNEN KRIJGEN EXTRA BRANDSTOF Evenals vorig jaar zullen gezin nen van acht en meer personen twee eenheden brandstof extra krijgen. Vooralsnog is de aanwijzing der bonnen niet bekend. VRIJDAG ZEEP EN SODA In de bonnenlijst, die Donderdag a.s. wordt bekend gemaakt, zal een bon voor 375 gr. zachte zeep en 250 gr. soda voorkomen. Kinderen bene den 5 jaar krijgen dubbele rantsoe nen. DE PRIJZEN VAN SURINAAMS FRUIT. In de maximum verkoopprijzen voor Surinaams fruit zijn kleine wijzigingen aangebracht. Door ver laging van de marge voor impor teurs en grossiers wordt de maxi mum-consumentenprijs van sinaas appelen en/of mandarijnen met 5 cent verlaagd tot 1.15 per kg. Daarentegen zijn de m'aximum- consumentenprijzen van grape fruit, pompelmoezen, citroenen en lem- metjes verhoogd. De maximumver koopprijs van grape fruit en/of pompelmoezen bedraagt thans 1.25 per kg, die van citroenen en/of lemmetjes 1,per kg. FRUIT UIT ZWITSERLAND. In het Handelsverdrag met Zwit serland is de mogelijkheid geopend fruit uit Zwitserland in te voeren. In dien daaraan in Nederland een tekort bestaat. De organisatie-commissie fruitteelt van de stichting voor de landbouw heeft deze aangelegenheid besproken en na uitvoerige discussies besloten het advies uit te brengen, dat de invoer van een nader te bepa len hoeveelheid fruit voor de sap- verwerking bevorderd moet worden, daar de fruitvoorziening speciaal t.a.v. de verwerking thans moeilijkheden oplevert. De commissie acht de fruit- verwerking van grote betekenis. De vraag van het publiek neemt voort durend toe en daarom moet men zorg dragen, dat aan deze vraag steeds kan worden voldaan. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 9) Het gehele gezicht was buitenge woon aantrekkelijk en daarbij had ze iets stralend-gezonds, dat onmid dellijk de aandacht trok. Virginia Re- vel was geen vrouw, die onopgemerkt door het leven ging. Ze ging met Bill de zitkamer bin nen, een kleine kamer, die geheel m teer mauve, groene en gele tinten precies crocussen in een voorjaars wei, gehouden was. „Zeg Bill," begon ze, „Hoe moet dat nu met Buitenlandse Zaken? Ik dacht, dat ze het daar niet zonder je konden stellen?" „?k kom je een boodschap van Codders brengen." Codders was de heer Lomax. Bijl schoot dus nogal te kort in eerbied voor zijn chef. „Voordat ik het vergeet, Virginia, als hij er naar mocht vragen, denk er dan aan, dat je telefoon vanmor gen defect geweest is." „Maar dat is zij niet." „Dat weet ik wel. Maar ik heb gezegd, dat het zo was." „Waarom? Leg me die Buitenlandse Zaken truc eens uit Bill." Bill keek haar verwijtend aan. „Ik wou natuurlijk hier naar toe jou zien en je spreken." „O, Bill, schat, wat dom van me! En wat allerliefst van jou!" „ChiJvers zei, dat je op het punt stond uit te gaan." „Ja, dat is zo, ik moet naar Sloane Street." „Maar vertel me nu eens de bood schap van George." „Hij wil via mij weten, of je van middag om vier thuis bent." „Nee. Dan ben ik op weg naar Ranelagh. Maar waarom laat hij plot seling zo netjes belet vragen? Hij is toch niet van plan me een huwelijks aanzoek te komen doen?" „Best kans van. Zou mij niets ver wonderen." „Want zie je, dan kon jij hem zeggen, dat ik mannen prefereer, die iemand impulsief ten huwelijk vra gen." „Zoals ik, hè Virginia." „Jij doet het niet impulsief, Bill. Jij doet het uit gewoonte." „Virginia, zou je dan nooit..." „Nee, Bill, nee en nee en nog eens nee! Het wordt nu een beetje al te bar, zeg.'s morgens vóór de lunch al! Probeer me te beschouwen als 'n sympathieke moederlijke vrouw die langzaam-aan op jaren komt en die werkelijk grote sympathie voor je voelt." „Maar ik hou zo van je,Virginia!" „Dat weet ik Bill, dat weet ik, jon genlief. En ik vind het heerlijk, dat je zo over me denkt. Schandelijk van me- vind je niet? Ik zou het zo leuk vinden, heus! Kijk me maar niet zo aan, als iedere aardige man, die ik ontmoette verliefd op me werd." „Op jou verliefd worden? Dat doen alle mmannen natuurlijk," zei Bill somber. „Alleen George niet. George moet een uitzondering maken. Trouwens, ik geloof niet, dat hij tot verliefd worden in staat is. Hij is getrouwd met z'n carrière. Wat he'eft hij nog meerite vertePen?" „Dat het heel gewichtig is, wat hij je te vertellen heeft." „Je maakt me nieuwsgierig. Bill. De dingen, die George gewichtig vindt, zijn te tellen! Weet je wat ik doe! Ik stel mijn boodschappen uit. Dat kan ik iedere dag van de week nog doen Vertel George dus maar, dat ik hem gedwee om vier uur zal wachten." Bill raadpleegde zijn armbandhor loge. „Het is de moeite niet waard om voor het koffiedrinken nog terug te gaan... Ga je mee ergens wat eten, Virginia?" „Ik heb een afspraak, waar weet ik niet precies. Maar ik kan het na kijken." „Wat hindert dat. Je bent nu toch eenmaal op het verkeerde pad. Laat je afspraken en bloc schieten en neem vacantie." „Dat zou leuk zijn," zei Virginia, terwijl ze hem lachend aankeek. „Je bent een schat Virginia. Vertel me eens, je houdt toch wel van me niet? Meer dan van andere mannen bedoel ik." „Ik aanbid je gewoonweg, Bill. Als ik trouwen moest, als ik er niet af kon, ik bedoel, als een wrede man darijn in het Verre Oosten bijvoor beeld tegen me zei, „Trouw, of sterf op de pijnbank," dan zou ik jou kie zen. Heus, ik zou geen ogenblik aar- ze1 en. Ik zou zeggen: „Geef mij Bil ly dan maar." „Nou dan..." „Ja maar... Ik hoef niet te trou wen, ik voel me als levenslustige we duwe zielsgelukkig." „Je zou net zo door kunnen gaan, ik bedoel, voor mij zou je geen en kele verandering in je leven hoeven te brengen. Ik zou me achtera? hou den..." „Je begrijpt het niet, Bill. Ik be hoor tot de categorie vrouwen, die, als ze trouwen, enthousiast trouwen." Bill liet een dof gekreun horen. Eén dezer dagen schiet ik me zelf dood," mompelde hij neerslach tig. „Doe dat niet, jongen. Ga liever uit met een óardig meisje... zoals eergisteravond." Bill schrok. Een ogenblik wist hij zich geen houding te geven. „Als je met dat aardige meisje Do rothy Kirkpatrick bedoelt," zei hij, toen hij wat begon bij te komen, „wel, dan wil ik je even zeggen: dat snoe zige meisje is een eenvoudig, door en door fatsoenlijk meisje. Daar steekt niets in." „Natuurlijk niet, snoes. Maak jij maar zoveel plezier als je kunt. Als je maar niet poseert met je ongeluk kige liefde." Bill werd een en al waardigheid. „Je begrij.pt die dingen niet, Vir ginia," zei hij streng. „Mannen..." „Zijn anders dan wij. Dat weet ik al zo lang. Vooruit, Bill als je werke lijk van me houdt, ga dan mee lunchen." HOOFDSTUK V. De eerste nacht in Londen In de best-bedachte, langst-overwo- gen plannen zit soms een fout. George Lomax had zijn toebereidselen zorg vuldig getroffen, maar in die toebe reidselen zat één zwakke plek. En die plek was Bill Eversleigh. Bill Eversleigh was werkelqk een buitengewoon sympathieke jongen. Hij was een uitstekend cricketer, hij speelde verdienstelijke golf, hij had buitengewoon aangename manieren, een onverwoestbaar goed humeur. Maar hij had geen hersenen. Zijn po sitie had hij gekregen door zijn vele en goede connecties, niet door zijn capaciteiten. Toch was hij voor het werk, dat hij daar te doen had, wel geschikt. Hij was zo'p beetje de loop jongen van Lomax. En daarvoor had hij geen hersenen nodig. Zijn werk bestond uit: altijd voor zijn chef klaar staan, mensen interviewen, die Lo max liever niet wou zien, bood schappen doen en telefoneren. En dit alles deed hij met ijver en vlijt zo lang zijn chef aanwezig was! Ver dween Lomax, dan zette Bill zich in de gemakkelijke stoel te rusten, vouwde de krant open en las de sportberichten. Tenslotte handelde hij hierin geheel volgens de traditie. (wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5