Rectoraatsoverdracht aan de Leidse Universiteit Leidse K.A.B. opent het winterseizoen DINSDAG 21 SEPTEMBER 194S DE LKILJ5E CA IUKAIVI EER5"1E BL/AJJ PAGINA 3 NIEUWE-WETERING Personalia. Dom. Theo van Leeuwen O.S.B. is le Trinidad be noemd tot directeur van de bisschop pelijke seminaria (groot en klein) en tevens aangesteld tot professor in de theologie. OEGSTGEEST Geboren; Jan z. van P. M. Ie Nobel en A. Zwemmer; Elisabeth Huberta Maria d. van J. H. M. Dof ferhoff en H. E. Beijk. Ondertrouwd: A. Brouwer 23 j. en C. P. Jonker 23 j. Gehuwd: C. T. Breebaart en J. M. Westerbrink; P. C. Montanus en J. G. J. de Vreede; H.* O verduin en C. van Heuven. ROELOFARENDSVEEN Oranjefeesten. Roelofarends- veen staat deze week in het teken van de traditionele jaarlijkse Oranje feesten. Dinsdagmorgen om 9 uur wordt een H. Mis opgedragen voor de jongens in Indië. Des namiddags te 6 uur wordt met een muzikale wan deling door de muziek ver. „Liefde voor Harmonie" het feest geopend, waarna de burgemeester de officiële opening van het feestterrein zal ver richten. Een prachtige gevelversie, ring, een groote optocht, divese kin der- en volksspelen, en een attractief Luna-park, zullen zorg dragen, dat deze feestviering aan alle yerwachtin- gen zal voldoen. RITNSATERWOUDE Oranjefeest. Woensdag 22 Sep tember a.s. zullen in deze gemeente de inhuldigingsfeesten worden gehou den. Het programma vermeld kinderwedstrijden, gecostumeerde voetbalwedstrijd, estafette-race voor dames en lieren, onthoofding van Landru en des avonds vertoning van de Hollandse geluidsfilm „50 Jaren", bij gunstig weer op het feestterrein en anders in het Nutsgebouw. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt Donderdag a.s. des n.m. te half acht in openbare verga dering bijeen. Agenda o.a.: Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een presentiegeld voor de leden van de Woonruimtecommissie. Benoeming gemeente-ontvanger. Aanbeveling 1: H. W. van der Hoorn, wnd. ontvanger der gemeente; 2. D. J. Oggel, ambte raar ter secretarie. WARMOND St. Nicolaas-comité van de K.A.B. Met het oog op de vele en velerlei soorten werkzaamheden en de daar aan verbonden hoge kosten, om ook dit jaar weer voor de kinderen van de leden van de K.A.B. het traditio nele St. Nicolaasfeest te organiseren, moest het comité dit jaar naar extra bronnen van inkomsten uitzien. Deze brbnnen moesten nu niet staan in het teken van een collecte, daar hiervan de inkomsten te onberekenbaar zijn, wegens het overstelpende aantal col lecten wat reeds gehouden is. Het was daarom van de toneelver eniging „Nut en Vermaak" een sym pathieke geste, om ten bate van het cornité een herhaling van het con coursstuk „Mensen in Nood" door Will Brakenberg aan te bieden in ho tel „De Zon". De voorz. van de K.A.B... de heer J. Hogenboom, uitte in een verwelko ming zijn vreugde over de goede op komst. ..Mensen in Nood" werd gaaf gespeeld. Het bleek, dat de regisseur J. van Vliet, uit het critisch verslag van de concours-jury lering had ge trokken, waardoor het spel zeer veel aan waarde had gewonnen. Tussen het tweede en derde bedrijf werd verloting gehouden, waaraan mooie prijzen waren verbonden. De op brengst kwam eveneens ten goede aan het comité. E.H-B.O. De E.H.B.O. zal een diploma-cursus' in E.H.B.O. organise ren. Deze cursus is toegankelijk voor personen van alle gezindten, boven 18 jaar. Aanmelding tot deelname kan geschieden bij deiieren J. v. d. Berg, Burgem. Ketelaarstraat 36 en W. Meskers, Burgem. Schölvinckstr. 1, en wel vóór 26 September a.s. WASSENAAR 25-JARIG JUBILEUM ST. JACOBUSSTICHTING ST. UKSULAKLINIEK. Op 25 September e.k. zal het be kende R.K. neurologisch-psychiatrisch instituut te Wassenaar zijn 25-jarig bestaan feestelijk herdenken. In 1923 kwam de psychiatrische kliniek St. Jacobusstichting op initiatief van wij len mgr. van D?m tot stand. Dr. Ed. Hoelen, leerling van wijlen prof. dr. L. Bouman, werd tot geneesheer-di recteur benoemd. Hij is er in geslaagd uit de oorspronkelijk bescheiden op zet pen instituut op te bouwen, dat voor geheel katholiek en niet-katho- liek Nederland - grote betekenis zou krijgen. De ontwikkeling is nog steeds in volle gang. Een groot uit- beidingsplan wacht sinds jaren op uit voering. Naast het College van Regenten ju bileren de geneesheer-directeur en 3 eerwaarde Zusters van de Congregatie van Aerdenhout, die sinds 25 jaar de patiënten liefderijk verzorgen. Het ligt in de bedoeling van een uit dok toren en verplegend- en tuinpersoneel gevormd^-omité om de geneesheer-di recteur en het bestuur de grondslag aan te bieden voer een fonds, uitslui tend bestemd voor wetenschappelijk werk. Het Waterleidingsbedrijf. De di recteur van de Gemeentebedrijven heeft aan B. en W. een rapport ge zonden over de moeilijkheden, waar voor het waterleidingbedrijf zich ge plaatst ziet. De aanwezige z.g. „diepe putten", waaruit het water wordt op gezogen, zijn tot het uiterste belast en bij warme dagen zelfs overbelast. Er zullen dus nieuwe putten moeten worden bijgemaakt. De zuiveringsin stallatie zal geheel herzien moeten worden. Een dieselgenerator,die stroom kan leveren als eventueel de electriciteitsvoorziening stagneert, zal moeten worden aangeschaft. Er zullen nieuwe pompen moeten worden bij geplaatst en het pompstationsgebouw LEIDEN EEN KORTE RAADSZITTING. De gemeenteraadsvergadering, wel ke was uitgeschreven, om voorlezing te doen van de Grondwetswijziging, duurde gisteren ongeveer 10 minu ten. De voorzitter opende, de secretaris las de nieuwe bepalingen Grondwet voor en de voorzitter sloot de vergadering. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. De uitreiking van bonkaarten 812 te Rijpwetering aan zelf verzorgers en niet-zelfverzorgers vindt morgen (Woensdag 22 September) plaats van 8.30 tot 12 en van 1.30 tot 4 uur. Mee brengen: stamkaarten, inwisselings- lingsbonnen van de thans lopende bonkaart, datumkaartje. Uitreiking van bonkaarten vindt plaats te Warmond Woensdag 22 September (uitsluitend voor niet- zelfverzorgers) en Donderdag 22 September (voor zelf verzorgers en niet-zelfverzorgers). Men lette op de datum op het bij de vorige uitrei king verstrekte datumkaartje. Mee brengen: stamkaarten, inwisselings bonnen en datumkaartje. OOK DE LEONARDUS-KERK HEEFT HAAR NIEUWE KLOK. Het was met de klok van de St. Leonarduskerk aan de Haagweg niet als met andere klokken. De paro chie, die in de bezetting van haar klok was beroofd, had betrekkelijk spoedig het bedeklokje terug, doch... pastoor v. d. Schoot meende, dat het niet luid genoeg klepte om alle pa rochianen te bereiken. Dus moest er toch een nieuwe komen en in en kele weken tijds was het geschied. Twee weken geleden kondigde pastoor aan, dat er een klok in het vooruitzicht was engisteravond heeft de Hoogeerw. heer deken A. Homulle de bedeklok gewijd. Een stampvolle kerk was getuige van de plechtigheid der inwijding. De nieuwe klok is toegewijd aan de H. Maagd en bevat het volgende inschrift: Het onbevlekte Moederhart Werd ik met vreugd gewijd Zing eerherstel om zeven smarten Door mensenschuld haar wreed bereid. „ST. CHRISTOFFEL". De R.K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel" heeft het winter seizoen geopend met een algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer Conijn. Op deze vergadering werden ver schillende onderwerpen besproken en hield de geest. adv. de weleerw. pater Tesser O.F.M. een lezing over het geestelijk element in de vakor ganisatie. Spr. belichtte de grote in vloed, die de handelsreiziger kan uitoeiVien en hoe de Kerk door haar leer inzake geloof en zeden de ver wildering in de maatschappij kan ke ren en een taak heeft in deze tijd, aan welker vervulling de leken moe ten meewerken. JAARFEEST VERENIGING VAN MATHESIANEN Evenals het vorig jaar heeft de ver eniging van Mathesianen ook nu weer haar jaarfeest gevierd met de op voering van een toneelstuk in de Stadsgehoorzaal, dat welgekozen mag worden genoemd. Het blijspel „Het gouden kalf* van Mar. Janssen en Gérard Nielen is- een alleraardigst tonee^tuk, dat bij de toeschouwers ten .zeerste in de smaak is gevallen. Na een enigszins aarzelend begin liep ?t stuk heel goed en werd er vlot en floor sommigen heel goed spel ten beste gegeven, zodat de aanwezigen het gebodene zeer op prijs hebben gesteld. Speciaal het spel van mej. W. Haneveld als dienstbode ook het vorig jaar was zij uitblinkster en van de heren P. Yperlaan en C. Spaanderman heeft van begin tot einde de spanning erin gehouden. Het stuk schetst de komst van een neef van de vrouw des huizes, mevr. Smith, die alles doet om haar stand te kunnen ophouden, zonder daarbij het eerste principe eerlijk door 't leven te gaan te onderhouden. Maar die rijke neef zou alles goed moeten maken en bovendien zou hij een welkome partij zijn voor de doch ter des huizes... Hoe alles anders liep dan men gedacht had, wordt op onderhoudende wijze uitgesponnen en de toeschouwers hebben volop genoten van het gebodene. Na de pauze een ballet van Nieuw quintet met tot slot een bal o.l.v. van Brunhilde en muziek van het V.v.M.- de heer J. Alphenaar. De aanwezigen, waaronder het be stuur van de M.S.G., directeur en le raren, w.o. mej. v. d. Horst, die na lange ziekte weer hersteld was, wer den door de voorzitter, de heer P. C. Bik, aan het begin van de avond har telijk welkom geheten, terwijl hij ook dank zegde tot al degenen, die aan deze avond hun medewerking verleenden. R K. E.H.B.O. „PEERKE DONDERS" Woensdag a.s. houdt de R.K. E.H.B. O. „Peerke Donders" haar algemene jaarvergadering in de R.K. H.B.S., M'ariënpoelstraat. Degenen, die be langstelling voor het E.H.B.O.-werk hebben of aan de nieuwe -cursus, die begin October een aanvang neemt, wensen deel te nemen, zijn van harte welkom. Tevens zullen op die avond de diploma's uitgereikt worden aan de 27 leden, die het examen na de vorige cursus met succes hebben af gelegd. Aanvang 7.30 uur. Er is bloei maar er is nog veel te wensen In tegenwoordigheid van het college van curatoren, de vrijwel voltalli ge Academische Senaat, lectoren, privaat-docenten en studenten heeft gis termiddag in het groot-auditorium der Universiteit de aftredende rec- tor-magnificus prof. mr. J. C. van Oven zijn waardigheid en bevoeg- he^en overgedragen aan prof. dr. C. C. Berg, volgens aloude traditie in het voorafgaande academische jaar secretaris van de Senaat. overkomelijke moeilijkheden. De op lossing moge hier niet gevonden wor den door, een numerus clausus, maar door uitbreiding der outillage, want ons volk groeit snel en het heeft deze medici brood nodig, terwijl onze over zeese gebiedsdelen naar Nederlandse doctoren snakken. Wij moeten de middelen vinden om ze op te leiden en goed op te leiden. zal dientengevolge moeten worden uitgebreid. Naar aanleiding van dit rapport heeft de Raad onlangs besloten aan het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening op te dragen het opma ken van een deskundig rapport met o.m. een uitvoerig rapport en de kos- tenbegroting over de noodzakelijke wijzigingen en uitbreidingen. In volle bloei. De rector begon met te constateren, dat de Leidse Universiteit na de de pressie der bezettingsjaren in volle bloei verkeert. Het is nodig, aldus spr., dit voorop te stellen, wanneer hierna gewezen zal worden op velerlei, dat niet of nog niet beantwoordt, niet slechts aan het ideaal, maar zelfs niet aan rede lijke wensen. De band Oranje-Leiden. Sprekende over de troonsafstand van Koningin Wilhelmina zeide spr.: De banden, die ons binden aan de Leidse eredoctores van 1925 zijn hecht. Haar medeleven in ons wel en wee is zeer innig en in het bijzonder in de jaren van strijd, die onze Uni versiteit gevoerd heeft, was de her innering aan het door Haar bij Haar promotie gesproken woord van ver trouwen in ons, als moeilijke tijden mochten komen, een bron van kracht. Wij hebben' gepoogd ons Haar ver trouwen waardig te betonen. Moge Prinses Wilhelmina der Nederlanden lang Haar zozeer verdiende rust ge nieten. Onze weemoed over dit heengaan wordt getemperd door onze blijd schap over de troonbestijging van haar dochter, de Leidse alumna en eredoctores Koningin Juliana. Dat ook Haar hart warm klopt voor de Leidse civitas, waarvan zij deel uit maakt, even warm als ons hart klopt voor Haar dit heeft Zij bij talloze gelegenheden ten duidelijk ste getoond. Ja er was in de laatste jaren schier geen academische plech tigheid van enige betekenis, of Prin ses Juliana woonde haar bij, hetzij officieel in gezelschap van Haar ge maal, hetzij zo onopgemerkt mogelijk in de rij Harer studiegenoten. Het lijdt geen twijfel of de aloude band tussen Oranje en Leiden zal door de thans regerende Vorstin ten krach tigste in stand gehouden worden. Met diepe ontroering hebben wij Haar warme en edele toespraak bij Haar inhuldiging aangehoord. De Leidse Universiteit brengt de Koningin haar innig gevoelde gelukwens bij Haar troonbestijging: moge Haar een voor spoedige en langdurige regering be schoren zijn. Na een herdenkingswoord te heb ben gewijd aan de overleden oud hoogleraren J. M. Buffin en B. D. Eerdmans, stond spr. een ogenblik stil bij de grote verdiensten van hen, die in het afgelopen jaar wegens het bereiken van de leeftijdsgrens hun ambt moesten neerleggen, prof. dr. J. van der Hoeve en prof. dr. W. J. de Haas, terwijl prof. mr. R. Kranen burg in verband met zijn politieke loopbaan het hoogleraarsambt beëin digde. Inflatie in de professorenwereld. Prof. Van Oven gaf vervolgens een opsomming van hen, die het docen tencorps kwamen versterken om er daarna op te wijzen, dat een derge lijke uitbreiding door de instelling van nieuwe leerstoelen een' zeer ge lukkig verschijnsel en dringende noodzakelijkheid is, waar bij de grote vlucht der wetenschap beheersing der stof door één hoogleraar in talloze gevallen niet meer mogelijk is. Toch, aldus spr., kan ons dit soms de angst om het hart doen slaan: een inflatie in de professorenwereld dreigt het hoge aanzien waarin ons ambt staat in gevaar te brengen; en reeds ziet men soms met verbazing, hoe in de huidige tijd personen zich tot het hoogleraarsambt geroepen voelen, die in vroeger tijden met een privaat-docentschap ruim tevreden geweest zouden zijn. Ook dit is een oorlogsgevolg, maar een gevaar is het ongetwijfeld en niet alleen wegens de slechte staat van 's lands schatkist, maar ook ter wille van wetenschap en standsaanzien moeten wij in deze indachtig zijn de aloude waarschu wing: niet te veel! Salarisvcrbetcring Academische Docenten. Sprekende over de oprichting van de afd. Leiden der Ned. Vér. van Hoogleraren en Lectoren, welke in het afgelopen jaar tot stand kwam, zeide prof. VLn Oven, dat salarisver- betering 'der academische docenten dringend noodzakelijk is en van het allerhoogste gewicht voor het heil van het Hoger Onderwij» en Neder lands wetenschappelijke stand in de ze wereld. Ons verlangen is salariëring van de hobgleraar met maximum-tractement op gelijke voet als de leden van de Hoge Raad, en voor de extra-ordina rii voor wie 't professoraat het hoofd beroep is, voor de lectoren, voor de wetenschappelijke medewerkers die niet meer in hun leertijd zijn, een betaling die hun het leven in een intellectueel milieu mogelijk maakt. Dat aan deze eisen thans bij lange niet is voldaan, is reeds herhaalde malen bij vervulling van vacatures op pijnlijke wijze gebleken. Groeiend aantal studenten. Het aantal ingeschreven'studenten bedroeg dit jaar 3606, bijna 300 meer dan in het yorige jaar, t.w. godge leerdheid 205, rechten 635, genees kunde 1553, wis- en natuurkunde 532, letteren en wijsbegeerte 333, rechten en letteren 348. Is deze groei enerzijds heugelijk, anderzijds werpt ze problemen op, want de universiteit is voor zulk een aandrang niet geoutilleerd. Vooral de medici stellen deze Faculteit voor on- Ongewenste toestanden juristenopleiding. bij Ten aanzien yan de juridische op leiding kantte spr. zich tegen hen, die in plaats van eigen studie de ge makkelijke weg van africhting door een repetitor volgen zomede tegen hen, die in 't geheel niet aan de uni versiteit studeren, de z.g. extranel. De remedie is volgens spr. te vinden, vooreerst door de verdere uitbouw van de werkzaamheid van assisten ten, door intensifiëring van het uni versitair onderwijs, het betrekken der instructeurs die nu als repetito ren zichzelf het brevet van bekwaam heid geven, binnen de omlijsting der Universiteit en bovendien door het verlaten van een beginsel dat ons allen lief is, maar m.i. in de gewij zigde omstandigheden niet meer is te handhaven: het beginsei van art. 133 11 H.O.W., volgens 't welk ieder tot de examens wordt toegelaten „on verschillig, waar hij de daarvoor ver eiste kundigheden heeft opgedaan". m Herstel van contact met Duitsland. Ten aanzien van de intellectuele samenwerking met Duitsland werd gepoogd tot een gedragslijn te komen gelegen tussen algehele afzijdigheid en principieel herstel van contact, een lijn, te volgen zowel daar uni versitaire instellingen ais zodanig als door individuele hoogleraren en wetenschappelijke medewerkers. Een Senaatsvergadering werd uitsluitend aan dit probleem gewijd; edoch met negatief resultaat. Na de staatsgreep in Tsjech-Slo- wakije werd in overleg met de rege ring met de zuster-universiteiten en -hogescholen, in overleg ook me het Consilium der Civitas een Universi tair Asylfonds gevormd, bestemd tot hulp bij het vinden van levensonder houd en bij voortzetting van studie aan een Nederlandse Universiteit, voor alle studenten niet alleen Tsjechen die in ons land toevlucht zoeken na uitgeweken te zijn uit het land wegens gewelddadidge aantas ting van de univeriitaire vrijheid. Gedenkteken voor gevallen Leidse academie-burgers. Het gedenkteken voor de in de oorlog gevallen Leidse academie burgers kwam ook dit jaar nog niet tot stand. Het ligt in het voornemen in het groot-auditorium ter weerszijden van het spreekgestoelte een tweetal ge- glasschilderde ramen aan te brengen volgens een ontwerp van de glas schilder Boermeester. Edochde kosten zullen hoog zijn en een commissie is samenge steld voor het uitdenken van de mid delen, om de benodigde gelden te vinden. Achtereenvolgens besprak prof. Van Oven, daarna de zuivering van studenten, de viering van de Dies Natalis met daaraan gepaard gaande alumni-dagen en de prijzenswaar dige activiteit der Civitas Academica en het Academisch Kunstcentrum en Studium Generale. Na een belangrijke verbouwing van de Universiteitsbibliotheek te hebben aangekondigd, gewaagde spr. met vol doening van de prettige verstandhou ding met de studentencorpora en van de manifestaties van het studenten leven, zomede van de aangename sa menwerking met het college van cu ratoren, al blijft spr. principiële be zwaren koesteren jegens dit college als beheersinstituut. De Leidse Uni versiteit, die zich niet zonder eer en succes tegen de Duitse verdrukking verzette, behoeft niet aan een lei band te worden gehouden. Een grondige herziening dezer ver houding ware ook daarom gewenst omdat het tegenwoordig systeem van samenwerking zeer weinig efficiënt en soepel werkt, mede door gebrek aan persoonlijk contact tussen cura toren en Senaatsbestuur. Ten slotte droeg spr. de rectorale waardigheid over aan prof. dr. C. C. Berg met de rituele woorden: „Salve Rector iterumque Salve". („Heil U, Rector, nogmaals heil"). 60 JAAR K.A.B. BISDOM HAARLEM. rR IS INDERDAAD REDEN tot feestvieren, maar niet om in „zatte zaligheid" neer te zitten. Want er is nog veel meer arbeid te ver richten. Slaat allen de hand aan de ploeg; er wacht ons nog een ontzag lijke strijd tegen nieuwe belagers, die gevaarlijker zijn, omdat wij ze min der goed kennen. Men probeert fabrieksmensen van ons te maken door personeelsverenigingen, maar in het vrije Nederland willen wij, als vrije arbeiders, zelf over onze vrije tijd beschikken. Daar is verder het com munisme, waar ik niet verder over zal uitweiden." „Wij zullen het aankunnen" Aldus de heer H. A. Vulink uit Amsterdam, hoofdbestuurslid van de R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", die, bij ontstentenis van bondsvoorzitter v. d. Akker, Zon dagavond in de grote Stadszaal een even korte als kernachtige feestrede uitsprak, bij gelegenheid van het zes tigjarig bestaan van de Kath. Arbei ders Beweging in het bisdom Haar lem. Na de strijd gereleveerd te hebben, die pioniers als Willem Pas- stoors hebben moeten strijden, wijd de spr. uit over de grootse resulta ten, die behaald zijn. Thans staat er het hechte bouwwerk der K. A. B., met eigen instellingen, fondsen, sa natoria, enz., alles voor de bijna 300.000 leden, die de bond thans telt. Met een aansporing om "hllen actief actief deel te nemen aan de strijd, besloot de heer Vulink met de woor den van pater Jac. van Ginneken: Nederland heeft te veel slaap- en volgwagons en te weinig locomotie ven. Wij moeten daarom locomotie ven zijn en strijd leveren voor onze beweging, zodat we met Koningin Juliana kunnen zeggen: Wij zullen het aankunnen! „Het begon zo". Dit was slechts een onderdeel van het feestprogramma, dat als sluitstuk van deze feestelijke herdenking ge geven werd. Des morgens was in alle Leidse parochiekerken 'n H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, tot inten tie van de K. A. B., terwijl 's avonds de grote Stadszaal volstroomde met leden en hun dames. Nog nooit heb ben wij op een K. A. B.-bijeenkomst zo'n goede opkomst gezien; het aan tal aanwezigen moet minstens op 1000 geschat worden. Een uitne mende inzet van het winterpro- gramma! Onder de aanwezigen, die door de voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, verwelkomd werden, merkten wij op de geestelijke advi seur rector F. Berneveld, rector L. Vester, pater G. Engering O.F.M., de kapelaans Bende, Geven en van Vucht, de wethouder van Sociale Za ken, de heer S. Menken, dr. Zijer- veld en de ere-voorzitter, de heer Nijhuis. De K.A.B.-Symphonie, o.l.v. de heer Jan Gordijn, zette haar beste beentje weer voor en gaf o.a. een zeer goede vertolking van de ouver ture „Kalif van Bagdad", van A. Boieldieu. Tenslotte trad het K. A. B.-toneel op met het spel in 10 taferelen van Jan Muller „Het begon zo", ondqr re gie van de heer J. P. Mank. Het spel handelde over de beginstrijd van de arbeidersbeweging, rondom het jaar 1891, toen Paus Leo XIII de ency cliek „Rerum Novarum" uitvaardig de en daarmede het sein gaf tot de openlijke strijd tegen de verdruk king van de arbeidersmassa door het liberalisme. Op zeer plastische wijze tekende het spel de situatie uit de negentiger jaren, toen arbeiders in krotten woonden, vrouwen- en kin derarbeid aan de orde van de dag waren, overmatig lange werkdagen en geringe lonen de massa in op stand brachten en velen deden grij pen naar het opkomende socialisme. Hoe de arbeiders de wanhoop nabij waren, maar uit vrees voor ontslag niet durfden ingrijpen, totdat de jonge geestelijkheid in een heilig idealisme zich er achter zette en de beslissende stoot gaf tot het stichten van de Kath. Werkliedenbond. Over het vertoonde spel niets dan lof. En als we de namen van J. P. Mank (kapelaan). W. Driessen (fa brikant) en Rie de Bolster (Marie) noemen om hun voortreffelijk spel, dan c^oet dat niets af aan de presta ties van alle anderen, die door hun overgave en enthousiasme ruim schoots vergoed hebben, wat aan het stuk zelf mocht ontbreken. Over het stuk zelf zouden immers bedenkin gen gemaakt kunnen worden, al was het alleen maar om de sentimentele tendenz die er doorheen gesponnen was. Het spel speelde 50 jaar gele den; het zou ook in die tijd geschre ven kunnen zijn, want een huilende kapelaan voor de wieg van een do de baby, is bijvoorbeeld een scène, die in een goed stuk van 1948 niet thuis hoort. Desondanks heeft het stuk aan zijn doel beantwoord, n.l. een schets te geven van de moddei'póel, waaruit het proletariaat zestig jaar geleden getrokken moest worden. En als we in 1048 hygiënische fabrieken zien, goede sociale voorzieningen, arbei- deAwoonwijken, die een voorbeeld zijn voor de gehele wereld, en lo nen, die hoewel de tijden duur zijn "een vergelijking met vele an dere landen glansrijk kunnen door staan, dan krijgt de herdenking van dit jubileum zin en worden namen van mensen als dr. Schaepman, mgr. dr. Poels en prof. Aalberse onverge telijke symbolen van de emancipatie der katholieke arbeiders in de laatste zestig jaar. Dat dit begrepen wordt, bewees de geweldige opkomst van gisteravond, die een hulde wilde zijn aan deze pioniers, indrukwekkender dan de mooiste feestrede, standbeeld of jubileumuitgave en die inderdaad perspectief geeft aan de wens van Koningin Juliana: „Wij zullen het aankunnen". WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG". AANBIEDING HULDEBLIJK. Deze week herdenkt de woning bouwvereniging „Ons Belang" haar vijf en dertig jarig bestaan, in ver band waarmee een Jubileum-com missie was gevormd onder, voorzit terschap van de heer A. Gerritsen. Deze commissie bood Zaterdagmid dag, namens de leden, eenv hulde blijk aan het bestuur aan. Vooraf gegaan door 't muziekkorps „Werk- mans Wilskracht" kwam het bestuur per rijtuig naar het bestuurshuis in de Molenstraat. Aldaar hadden zich vele genodigden verzameld, o.a.' wethouder A. J. Jongeleen, namens het gemeentebestuur. Nadat de heer A. Gerritsen allen welkom had geheten, onthulde de heer J. J. van Zonneveld, één van de oudste leden van „Ons Belang", het huldeblijk, dat bestond uit een viertal gebrandschilderde ramen. Elk raam bevat een groep van 3 personen welke de vereniging uit beelden. Het eerste raam stelt voor: de chaos voorheen in de volkshuis vesting; het tweede: de bespreking en «de steeds wederkerende vergade ring tot verbetering; het derde: de gezamenlijke opbouw en uitbreiding van de arbeiderswoningen, het.vier de: het opbloeiend gezinsleven dooi de verbeterde woningtoestand. Aansluitend hierop zijn de boven ramen: chaos (veelhoek), de bespre king (vierkant), opbouw (driehoek), de opbloei (cirkel). Deze ramen zijn ontworpen en uit gevoerd door het bekende Leidse glazeniers-atelier Gebr. Dullaart. Nadat de ontwerper, de heer D. van Leeuwen, een toelichting op deze ramen had gegeven, begaf het bestuur zich met genodigden naar het gebouw v. Chr. Sociale Belan-^ gen op de Oude Singel. De voorzit ter van „Ons Belang", de heer J. Gerritsen dankte allen hartelijk en getuigde van de grote ontroering, die zich van hem meester had ge maakt toen het huldeblijk werd aan geboden. Hieruit blijkt wel, aldus spr., hoe groot de waardering voor ons werk is. Hij waarschuwde ech ter voor te groot optimisme, want er zijn nog vele moeilijkheden. Vervolgens voerden nog enige sprekers het woord. Ieder van hen sprak met grote "waardering over het werk van het bestuur van de jubilerende vereniging en uitte de hoop, dat ook in de toekomst die arbeid voortgang zal vinden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Simion, z. van J. Ligtvoet en D. E. Kalinina; Ro- bertus Johannes Antonius, z. van A. J. Wurzer en M. H. M. Sondermeijer Franciscus Petrus Hendricus, z. van H. J. Dickhoff en M. A. Thorn; Wilhelmina, d. van J. Vermond en F. de la Rie; Hendrik David, z. van H. D. van Weizen en G. P. M. N. Louwrier; Gemma Johanna, d. van C. Strijk en G. J. Biesjot; -Elisabeth Johanna, d. van P. de la Rie en G. Segaar; Adriana Jannetje, d. van G. óp 't Hof en S. A. Johnson; Cor nelia Regina Geertruida Maria, d. v. K. A. de Konink en M. M. de Vos; JPhannes Adrianus, z. van A. A- Henzen en K. Korbee. Overleden: D. Langezaal man 71 jr. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Wederom heeft in Bussum een verkeersongeval plaats gehad met dodelijke afloop. Hedenmorgen om streeks zeven uur reed op de Franse Kampweg de 16-jarige J. Vooren uic Korterho.it die zich naar de golf- cartonfabriek begaf, waar hij deze morgen voor het eerst zou gaan werken. Blijkbaar vol belangstel ling voor zijn nieuwe werkkring, stak hij bij de fabriek de weg over zonder op het verkeer te letten. Een juist passerende motorrijder kon een aanrijding niet voorkomen en reed de jongen aan. Het slachtoffer liep een schede'lbasisfractuur op en werd naar de Majellostichting te Bussum overgebracht. Daar overleed hij spoe dig na aankomst. De motorrijder kwam er met de schrik af. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 21 Sept. Kaas. Aanvoer 187 partijen. Prijs: le soort 1.73—1.76 2e soort 1.68—1.71, zware tot f 1.85, Handel flauw. TER AAR, 20 Sept. Groente. Kas- snijbonen 6.707.30, idem stek 2.10, snijbonen volle grond 2.00 4.70, idem stek 1.stokprinces- sen 3.304.40, stambonen 3.50 4.10, spekbonen 2.00'3.30, witte pronkers 1.201.50 per 10 kg.; bloemkool 552 cent per stuk bos- n peen 10 cent per bos, sla 2,905.80 'per 100 stuks, Knolselderij 8 cent, komkommers 415 cent, meloenen 2143 cent per stuk; andijvie 4081 cent per bak: kroten I 6 cent, idem II 4 cent, waspeen I 11 cent, idem II 6 cent, tomaten 1854 cent, uien 49 cent. postelem 411 cent, rode kool 13 cent, witte kool 6 cent, groe ne kool 6-^11 tent per kg.; Asters 7 10 cent en Chrysanten 45 cent per bos. ROELOFARENDSVEEN, 21 Sent. Bloemen. Asters 314 cent, Gla diolen 1729 cent. Scabiosa 810 cent. Dahlia's 621 cent. Septem ber wit 1129 cent, geel 822 cent. Utopia 16—39 cent Stella 12—36 cent, Charcity 19-»4>1 cent per bos; Rayonant: wit 622 cent, lila 8 23 cent, geel 720 cent, amber 10 24 cent, Stella 58 cent, Blanche 1123 cent. E. Page 3254 cent, Le lie White Excelsior 1013 cent per stuk. UTRECHT. 20 Sept. Paarden. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 910 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe-paar den van 6C0-—875, werkpaarden 400 650, oude paarden 200400, paar den boven drie jaar 300550, paar den beneden 3 jaar 250450, veulens 100—22, hitten 100—500. De handel was matig.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3