Moeso spoort aan tot een revolutie De republiek wenst geen Ned. inmenging De plechtige opening der Staten-Generaal DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAU rrtGlNA 2 Niet alleen op Java maar voor geheel Indië |^E COMMUNISTISCHE LEIDER Moeso heeft gisteravond over radio Madioen aangespoord tot een volslagen revolutie in geheel Neder lands Indië. Het Indonesische volk, aldus Moeso moet een nationale re volutie beginnen, niet alleen in Madioen, maar in geheel Indonesië. De regering Soekarno-Hatta moet worden weggejaagd en vervangen door een nieuwe regering. Het leger moet in handen van het volk zijn en worden opgebouwd „in waarlijk dem'ocratische zin". Alle fabrieken en ondernemingen moeten aan de regering worden overgedragen. De revolutie moet door arbeiders en boeren gezamenlijk worden geleid. Demagogische leuzen BUITENLAND. Een militair vliegtuig, dat van Athene naar Rhodos vloog in verband met de aankomst van het stoffelijk overschot van graaf Bernadotte, is niet ter bestemder plaatse aangeko men. Men vreest, dat het in zee is gestort. Prof. dr. Hugo Blaschke, de particuliere tandarts van Hitler is door een zuiveringsgerechtsKof te Neurenberg tot drie jaar zware arbeid in een detineringskamp veroordeeld. Overigens behelsde de rede de zelfde demagogische leuzen als de redevoeringen van alle communis ten: het land voor hen, die werken, eerlijke verdeling der levensmidde len en wapens voor arbeiders en ■boeren om de binnenlandse veilig heid te handhaven. Voorts moeten er, aldus Moeso, in de fabrieken en kantoren binnenlandse veiligheids missies worden gevormd om te wa ken .tegen anti-nationale elementen. Over dezelfde radio-zender, „radio Gelora Pemoeda Indonenisa" hield ook de voormalige republikeinse vertegenwoordiger in Praag, Soerip- no een toespraak, die evenwel sterk gestoord werd. Soeripno verweet o.a. de regering Hatta, dat zij anti-communistisch was en dus ook anti-democratisch. Gisteravond las de oir/roeper nieu we bevelen voor van „het geweste lijk bestuur van Madioen". Onder deze bevalen was een opdracht aan alle kantoren, bedrijven, diensten, fabrieken en werkplaatsen in Ma dioen om voor de gebouwen wacht posten uit te zetten, die dag en nacht moeten worden gehandhaafd. Een ander bevel luidde, dat spoedig rapporten moeten worden ingediend over de financiële situatie van be drijven. MAATREGEN TE SOLO. Aan alle commandanten van vechtende afdelingen binnen en bui ten de stad Soerakarta werd door de republikeinse commandant der militaire gebieden Solo (Soerakar ta) en Semarang, de kolonel Gatot Soebroto, bevel gegeveh, zich bij hem te vervoegen op het residentie kantoor, op zijn laatst op 22 Sep tember. Daar zullen zij instructies ontvangen, welke ten doel hebben, de normale toestand te doen weder keren. Commandanten, die aan dit bevel van de officiële republikeinse commandant geen gehoor geven, zullen als opstandelingen worden beschouwd en tegen hen zullen drastische maatregelen "worden ge nomen. Stierf Benesj als katholiek? In de berichten van de begrafenis van Mr. Eduard Benésj heeft men kunnen lezen, dat Mgr. Josef Beran, Aartsbisschop van Praag, en Bisschop van Budowice, de Absoute verricht ten bij de begrafenis van Benesj en daaruit werd afgeleid, dat Benesj. de vrijmetselaarsvriend, toch nog tot de Kerk weergekeerc. zou zijn. Hieromtrent vernemen wij van ge zaghebbende zijde het volgende: Mgr. Beran werd eerst aan het ziekbed van Benesj toegelaten, toen deze sterven de was en buiten bewustzijn. Op grond van de getuigenissen uit zijn omgeving, ''at Eenesj de wens te ken nen had gegeven een katholiek pries ter bij zijn ziekbed te krijgen en in vrede met God te sterven, gaf Mgr. Beran hem ohder voorwaarde de H. Absolutie. Omdat Benesj buiten ken nis was, kon hij niet meer in tegen woordigheid van Mgr. Beran zijn dwalingen herroepen noch uiterlijke t«kenen var berouw geven. Wegens de „excommunicato latae sententiae," voorbehouden aan de H. Stoel, welke Benesj door zijn dwalin gen had belopen, moest de Rota in Rome toestemming geven voor een kerkelijke begrafenis. Het bezoek van Mgr. Beran ge schiedde op verzoek van Benesj' echt genote, die evenals haar familie haar kerkelijke plichten vervult. Nog on langs schonk zij uit naam van haar man 50.000 kronen aan de kerk in zijn geboorteplaats Kozlamy. In te genstelling tot de familie van zijn vrouw stonden dr. Benesj en diens familie niet in een positieve verhou ding tot de Kerk, ofschoon hij de Kerk nooit heeft bestreden, ondanks veelvuldige pressie van anti-katho lieke of atheïstische organisaties. De modus vivendi tussen de H. Stoel en Tsjechoslowakije was echter het werk van Benesj, en het grote Eucharistische Congres in 1935 zou zonder zijn volledige steun nooit ge houden kunnen zijn. MOSKOU ONTRUIMT KOREA VOOR EIND VAN 'T JAAR. Radio Moskou heeft bekendge maakt, dat de Sowjet-troepen in het Noorden van Korea tussen half-Octo ber en eind-December zullen worden teruggetrokken. De hoop werd uit gesproken, dat de Amerikanen, die het Zuidelijke deel van dit land be zetten, hetzelfde zullen doen. Korea is twee regeringen rijk. De Russen echter laten in hun zone bo vendien een doo hen georganiseerd ..volksleger' van naar schatting 200.000 man achter. Zij willen zelf met communisten afrekenen i\NTARA MELDT UIT DJOKJA, dat de republikeinse, minister-presi dent. Moh. Hatta, in een interview heeft verklaard, dat de republi keinse regering niet zal toestaan, d at de Nederlanders tussenbeide ko men in de communistische opstand ip de Republiek. Deze verklaring van Hatta is bedoeld a7s een antwoord op het voorstel, gedaan door minister Stikker, via de pers in de Verenigde Staten van Amerika, om gezamelij'k het communisme in Indonesië te bestrijden. „Wij aanvaarden geen enkel voorstel, in welke aangelegenheid ook. De republikeinse regering zal niet toestaan, dat de Nederlanders tussenbeide kpmen in iets, dat op republi keins gebied plaats vindt. De opstand te Madioen is een geheel interne aangelegenheid en wij zuL'en onze eigen middelen aanwenden om hem te, onderdrukken. De Nederlanders h ebben zich nergens mede te be moeien", aldus Moh. Hatta. klaringen omtrent het communisme ieder indruk als zou er tussen deze twee stappen verband bestaan, geheel onjuist was. Het bewijst alleen, dat alle drie de landen het gevaar beseffen, van wat het gevolg kan zijn van de communis tisch e activiteit in het Verre Oosten. De minister zeide, dat er op het ogen blik een definitieve splitsing is tussen de communisten en nationalistische republikeinse regering, maar kan zich niet veroorloven zijn tegenstanders om te kopen door het doen van con cessies in essentiële zaken. De Nederlandse regering wenst tot een oplossing te komen van het Indo nesische probleem, maar niet door concessies, die de communisten zou den versterken. De heer Stikker zei- de, dat Nederland het probleem van het communisme in de Republiek niet vóór de Veiligheidsraad zou brengen. Hij zeide, dat hij niet kon vertellen, wat er gedaan zou worden, indien de actie van de communisten in de Re publiek 'succes zou hebben, aangezien het aan de Nederlandse regering was om dit te beslissen. Hij voegde hier aan toe: is een revolutie eenmaal be gonnen, dan weet men nooit waartoe deze kan leiden. We hopen, dat de Republiek vol doende kracht zal hebben om het communisme te beheersen, maar kan nooit zeker zijn". Republikeinse in filtraties op Nederl. gebied Uit Malang verneemt Aneta, dat in het gebied rondom deze stad weer verschillende gevallen van infiltra tie door republikeinse benden hebben plaats gevonden. De bedrijfsmacht der suikeronderneming Kebon Agoeng werd geprovoceerd door een groep van ongeveer 25 man, die "deel uit maakten van de republikeinse veilig heidspolitie. Op een Nederlandse patrouille ,die te hulp kwam, werden ongeveer 15 schoten gelost, doch er waren geen verhezen te betreuren. Vanuit de overzijde van de be- standlijn werd een andere Nederland se patrouille in hetzelfde gebied be schoten door groepen van 15 man. Ook hiër waren geen verliezen te be treuren. Een behde van 100 man o.a. be wapend met zware mitrailleurs, heb ben een aanval gedaan op een post van de -Nederlandse veiligheidspolitie, _nabij Pontjokoesoemo, welke bijna een uur duurde, aldus de correspon dent van Aneta. Een tiental borden, wa'ke de bestandslijn aangaven ble ken in de buurt van Modjowex*to, Z.W. van Soerabajg, verdwenen te zijn. Een gewapende bende heeft voorts een politiepost aangevallen te Soem- berredjo, waarbij een politieman werd gedood, een zwaar en een lich- gewond. Een vrachtauto van de onderne ming Halimoen werd Maandag op de weg tussen Tjibadak en Ebroeg door terroristen beschoten. Een der inzit tenden, een Indonesissche employé der onderneming, verloor hierbij het leven. Het aanbod van minister Stikker Minister Stikker, die Maandag op de Nederlandse ambassade te Wash ington een persconferentie hield, zei de dat hij niet naar de Verenigde Staten was gekomen om een mogelij ke hernieuwde politionele actie in In donesië te bespreken. Integendeel, de Nederlandse regering wil alles doen om bloedvergieten te voorkomen. Als- Hatta geneigd is tot een nieuwe schik king te komen, dan is het nieuwe Ne derlandse kabinet zeker bereid hem 'te helpen en te ondersteunen. Minis ter Stikker zeide tegen de journalis ten: „U kunt dit beschouwen als een boodschap gericht tot Hatta met uw hulp". De minister verklaarde tegen over de journalisten, dat ofschoon zijn bezoek aan de Verenigde Staten samenviel met de Amerikaanse ver- Deze Dinsdagmiddag is H.M. Ko ningin Juliana in gezelschap van Z.K.H. Prins Bernhard in de gouden koets van het paleis Noordeinde naar de Ridderzaal gereden ter plechtige opening van de zitting van de Staten-Generaal. Het was de eer ste maal sinds de bevrijding, dat deze plechtigheid met groot ceremo nieel geschiedde, de eerste maal ook, dat koningin Juliana de ope ning verrichtte met het uitspreken van de troonrede. Dit waren zeker al motieven ge noeg om de grote belangstelling» voor deze plechtigheid te verklaren. Tegen half een hadden de mili taire onderdelen, die aan erewach ten en afzetting deelnamen, de op stellingen ingenomen. DE STOET. De stoet was als volgt samenge steld: een rijknecht majoor met twee knechts, twee rijknechts te paard, gevolgd door een detache ment der koninklijke marechaussee ter sterkte van 24 man. Dan een compagnie grenadiers met het vaan del van het regiment grenadiers en de koninklijke militaire kapel on der leiding van kapitein Rocus van Yperen. Hierna een commando rijks politie te paard, voorafgaande aan een rijtuig, waarin gezeten waren de grootmeesteres van H.M. de Ko ningin, mevr. C. M. baronesse van Tuyl van Serooskerken en de groot meester mr. G. C. D. baron van Hardenbroek. Naast ieder portier gingen twee lakeien. Nu volgde Hare Majesteit Konin gin Juliana, vergezeld door Z.K.H. de Prins der Nederlanden, gezeten in de gouden koets, met zes paar den bespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. Twee adju danten reden resp. ter refehter- en ter linkerzijde van de koets, de ove rige adjudanten achter de staatsie koets. De verdere samenstelling van de stoet was aldus: de dienstdoende dame du palais, mevrouw L. Ver- brugge van 's-Gravendeel, de chef van het militaire huis, vice-admiraal N. A- Rost van Tonningen en de ceremoniemeester jhr. D. G. de Graeff, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier. De dienstdoende kamerheren mr. J. C. Baron Baud, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas W'iiborgh en W. graaf van Limburg Stirum, gezeten in een rijtuig met twee paarden besoannen, gaande een la kei naast elk portier, de hofdame jonkvrouwe C. B. B. Roëll, en de marine-adjudanten, luitenant ter zee le klasse C. W. Th. baron van Boetzelaer en luitenant ter zee der le klasse F- Steinmetz, gezeten in een rijtuig, met twee paarden be spannen, gaande een lakei naast elk portier. Een commando rijkspolitie te paard sloot de stoet. Het geduld dergenen, die langs de route stonden werd wel beloond door het schouwspel, dat deze feestelijke stoet bood. Overal werd Hare Majesteit hartelijk toegejuicht op haar tocht naar de verenigde vergadering der beide kamers van de Staten-Generaal. IN DE RIDDERZAAL. In de ridderzaal welke voor het eerst prijkte met een sobere versiering van palmengroepen ter weerszijden van de troon en van Moskouse bespre kingen ten einde OP NIETS UITGELOPEN. Frank Roberts, de Britse afgevaar digde in Moskou, vertrekt vandaag naar Parijs en zal niet meer naar de Russische hoofdstad terugkeren. Ro berts is door minister Bevin voor be sprekingen teruggeroepen. Misschien zal hij Molotof nog een afscheidsbe zoek brengen, maar de Moskouse be sprekingen behoren tot het verleden. Generaal Bedell Smith, de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, die ook steeds bij de besprekingen op het Kremlin aanwezig is geweest, ver gezelt Roberts naar Parijs, waar hij minister Marshall zal ontmoeten. Er zal vandaag een grote conferen tie worden gehouden tussen de Brit se, Amerikaanse en Franse ministers van buitenlandse zaken. Zowel Bevin als Marshall zijn de mening toegedaan dat de verklarin gen van Molotof op de laatste bijeen komst op het Kremlin (Zaterdag ge houden) erop wijzen, dat hij niet wil dat de onderhandelingen binnen af zienbare tijd slagen. Er is reden om aan te nemen, dat d^ Franse1 regering deze mening op het ogenblik niet geheel deelt. Tij dens de conferentie van Dinsdag zul len de drie minister pikeren om eenheid van inzicht te verkrijgen. Voorbereiding van antikerkelijke wetten in Tsjecho-Slowakije Uit bevoegd^ bron vernemen wij, dat in Tsjechoslowakije anti-kerke lijke wetten betreffende het burger lijke huwelijk en de bescherming der Volksdemocratie worden voorbe reid. De details der beide_ wetten zijn nog niet bekend, doch zij houden in ieder geval, schendingen in van de „modus vivendi", welke sinds 192B tussen Tsjechoslowakije en de H. Stoe! bestaat. Tot nu'toe golden in dit land het kerkelijk en burgerlijk huwelijk als gelijkwaardig. De nieu we wet verlangt echter, dat het bur gerlijk huwelijk aan het kerkelijke vooraf zal gaan. De nieuwe wet op de verdediging der Volksdemocratie zal strafbaar stellen o.a. het voorle zen van herderlijke brieven en hun verspreiding, alsmede het versprei den van Pauselijke boodschappen -Hierdoor zal de Kerk van ieder open baar verkeer met Haar gelovigen be roofd worden. De auteur van deze wetten is de communistische Minis ter van Justitie, dr. Alexej Cepicka, de schoonzoon van Gottwald. Het toeval wü, dat Cepicka ook belast is met de onderhandelingen met de Kerk in Tsjechoslowakije. Mgr. Beran, Aartsbisschop van Praag, neemt zich voor, in October a.s. met enige andere Tsjechoslo- waakse bisschoppen naar Rome te reizen. Tot op heden heeft hij var het Ministerie van Binnenlandse Za ken nog geen uitreisvergunning ge kregen. Indien zij alsnog wordt ge geven, zou dit betekenen, dat de communistische regering nog niet alle bruggen ter bereiking van een goede verstandhouding met de Kerk wil vernietigen. Thans zijn inmid dels practisch alle kerkelijke bezit tingen in Tsjechoslowakije ont eigend: de kerkelijke landgoederen worden als Staatsbezittingen aange duid en bestuurd en ook de kunst monumenten en de overige in kerke lijk bezit zijnde culturele voorwer pen zijn onder het beheer gekomen van het „Nationaal Cultuurfonds". bronskleurige chrysanten en groen hadden reeds tijdig de velen, die de plechtigheid zouden bijwonen, zich verenigd. Dadr was het stem mige zwart der herenkleding, daar waren het goud en zilver der ambts- kledij, daar waren uniformen en fleurige toiletten der dames. Onder de aanwezigen waren de leden van het corps diplomatique, leden van hoge colleges, hoge ambtenaren, de Commissarissen der Koningin in Zuid-Holland en Gelderland, de burgemeester van Den Haag en een aantal Indonesische afgevaardigden. Later namen ook de ministers hun plaatsen in, zomede de leden van de raad van state. De voorzitter der verenigde ver gadering, prof. mr. R. Kranenburg, benoemde in de commissie van in- en uitgeleide de heren de Wilde, (lid der Eerste Kamer), Schilthuis (Tweede Kamer), Groen (Tweede Kamerde Zwaan (Eerste Kamer), der Feltz (Tweede Kanver), Verkerk (Tweede Kqmer), van Heu- ven Goedhart (Eerste Kamer), Mej. Nolte (Tweede Kamer) en de heren Wendelaar (Eerste Kamer) en Fie- vez (Tweede Kamer). In de ridderzaal drongen de tonen der muziek van de marinierskapel welke het Wilhelmus speelde, door. Dat was het sein, dat de koninklijke stoet nabij was. Toen een der com miezen-griffier de komst van H.M. had aangekondigd, rezen allen van hun zetels. Begeleid door bovenge noemde commissie schreed H.M. Ko ningin Juliana naar haar zetel. Naast haar nam Z.K.H. Prins Bern hard plaats. Dan kwam het grote moment, dat Koningin Juliana haar eerste troon rede uitsprak. Na deze rede weerklonk een „Leve de Koningin", overgenomen door de aanwezigen. H.M. werd daarop uit geleide gedaan. Langs de zelfde route ging de stoet daarop naar het pa leis terug. Toen de commissie van in- en uitgeleide in de zaal was we dergekeerd, werd de bijeenkomst gesloten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Corffelia C., d. van C. W. v. d. Velden en van A. J. Kraije- stein; Maria A., d. van J. Zaal en M. van der Velden; Geertje J„ d. van W. Starrenberg en F. Zuidema; Maarten, z. van T. C. Overvliet en K. Lekx; Nicolaas A., z. van J. G. van Breda en P. Molenaar; Glenn, z. van P. van Eek en M. Richardson; Eli zabeth M., d. van L. Domburg en T. Griffioen. Huwelijksaangiften: G. van 't Wout 23 jaar en. II. H. M. Bal 24 jaar; K. Kom, 31 jaar en B. J. Y. J. Lok 30 jaar; N. Stapper 36 j. en T. van Zwieten 3-1 jaar. Huwelijken: Th. Spreij 24 jaar en G. Voskuilen 22 jaar; G. Th, Volle ring 36 j. én M. M. J. Hoogeboom 37 j.; J. G. Vrolijk 36 j. en D. Kraan 30 jaar. Overleden: Johannes Hommels 54 jaar; Johanna P. M. Smit 9 maan den; Aartje Kool. 71 "jaar echtgenote van H. Bijdekellen. BODEGRAVEN Esto I—GSV III 11—0 De twee de competitiewedstrijd is voor Esto 'n zacht eitje geweest. De uitslag is feitelijk nog te laag. Het lust ons niet hiervan een uitvoerig verslag te ge ven. Met de rust was de stand zon der moeite reeds 5-0. In de tweede helft werden er tegen de wind in nog en half dozijn bijgescoord. Esto II—Stolwijk II 1—1. Dit partijtje was heel wat aardiger. En niet,een gelijk spel mogen de bezoe kers wel heel tevreden zijn. Voor de rust hadden de gasten de wind in de rug en waren daardoor iets meer in de aanval. Bij het draaien hadden zij een 1-0 voosprong. Na de thee wist Fr. v. Wijk de gelijkmaker te scoren. Geboren: Hendrikus Jacob qs Maria z. v. W. N. Kippersluis en C. Burggraaf; Pieter z. v. M. Warnaar en C. v. Welzenis; Corneüis Adrianus Jacobus z. v. G. v. Pet en L. M. de Groot. Ondertrouwd: Peter de Wit 31 j. en Hendrika M. v. Toorn 25 j.; Cor- WEERSVERWACHTING In de kuststreken: Wisselende bewolking met vooral aanvan kelijk nog enkele buien, ge leidelijk wat afnem'ende, maar langs de Waddenzee tijdelijk nog krachtige Noord-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. In het binnenland: Tamelijk heldere en. koude nacht. Mor gen overdag wisselende bewol king e met enkele verspreide lichte buien. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag.Zwak ke tot matige wind tussen West en Noord-west. DE.TIJD DRINGT Ja vrienden, zeker de tijd dringt! Nu of nooit! Breekt af met alle passiviteit, want de tijd van activiteit is nu, meer dan ooit, aangebroken. Wat ons als jongen kerels te doen staat? Dat zal je gaan begrijpen als je de grote districtsdag medegemaakt 'hebt, door de N.K.J.B. belegd op Zondag 26 September a.s. in „Den Burcht". Dan zullen ver wacht worden ALLE leden der K.J.M.V., L.T.J, en K.A.J. uit het district Leiden. Een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de opening van het winterpro- gramma. Een gezongen H. Mis om 9 uur, een feestelijk ontbijt (geen brood medebrengen), een denderende inleiding van rector H. Brans en een grotere opvoering van „de Barbier van Sevilla", door het Zuid-Ned. Toneel o.l.v. Pierre Balledux, zijn de hoogte punten van het programma. Mannen zorgt er voor aanwezig te zijn. Nog een klein restant kaarten zijn verkrijgbaar bij de secretaris van iedere afdeling in het dis trict Leiden, of bij Puirien ter Haar, Middelstegracht 1 Leiden. Deelnemersprijs is 1.50. Alles inbegrepen. nelis J. Rijnbeek 26 j. en Catharina T. Slof 22 j. Getrouwd: Johannes v. d. Henst 27 j. en Dorothea de Vries 37 j. Johón L. Scheeling 27 j. en Cornelia van Leeuwen £8 j. Willem Breeveld 30 j. en Jacoba Uithol 23 j. Overleden: Wilhelmina Buitelaar, wed. van A. v. d. Laan 75 j.; Maria Atteveld echtgen. van H. DisseiMorp 68 jaar. HOOGMADE K.A.B. A.s. Vrijdagavond om 7.30 uur wordt in café v. d. Eng een belangrijke vergadering belegd, o.a. bespreking viering 30-jarig bestaan. HAZERSWOUDE (H. R.) K.A.J.-Sportdag. De door de K. A.J. van 't Zwaantje georganiseerde sportdag begon om 7.30 met een H. Mis, waarin vier stoere Kaj otters de Mis dienden. Na de H. Mis opende de voorz., Jac. Straver, de Sportdag, die zowel voor de afdeling Hazerswoude-Rijndijk als voor de afdeling Reeuwijk, die was uitgenodigd, een onvergetelijke dag is geworden. De aalmoezenier sprak in zijn korte toespraak over de onderlin ge samenwerking van verschillende afdelingen en wenste een prettige dag toe. Na het ontbijt werden er enkele voordrachten gedaan. De morgen werd verder doorgebracht met mu ziek, zang en declamatie. Om 2.30 uur begonnen de sportoefeningen. Vooraf gegaan door vlaggen en trommels marcheerden de beide afdelingen naar het sportterrein, waar zij elkaar zou den bekampen op de 100, 200, 1500 meter hardlopen, estafette, horde lopen, hoog- en vèrspringen. Er wer den deze middag onverwachte presta ties geleverd door beide afdelingen. Om 5 uur begon de aftocht naar het parochiehuis, waar de voorz. de medailles uitreikte. LANGERAAR Oranjefeesten. Begunstigd door goed weer heeft Langeraar de door de Juliana Ver. georganiseerde feesten gevierd. Met een muzikale tocht van een géluidswagen door het dorp werd het begin aangekon digd der feesten. Des middags wer den op het terrein kinderspelen ge houden, deze hadden het volgende resultaat: Vlaggetje planten le pr. Nel Keijzer, 2e pr. Sjaan v. Tol, 3e pr. Cobi v. Kessel, 4e pr. Corrie v. Tol. Tonnetje rollen voor jongens: le pr. Mart. v. d. Jagt, 2e pr. Cor Keijzer, 3e pr. Adr. v. d. Pijl. Hard lopen voor meisjes: le pr. Sjaan v. Tol, 2e pr. Annie Bijlemeer. Hard lopen voor jongens: le pr. Joop Koeleman, 2e pr. Henk Bos. Hard lopen voor meisjes boven 15 jaar: le pr. Annie v. d. Hoorn Johd., 2e pr. Rie v. Hameren, 3e pr. Bep v. d. Hoorn Johd. Op de tweede dag waren 's mpr- gens de schoolkinderen bijeengeko- m'en om in optocht naar het woon huis van de burgemeester te gaan. Verschillende kindei'en verschenen met smaakvolle kunstzinnige en leuke versieringen. Begeleid door muziek van „Arti" trok de stoet door Langex*aar en bij het huis van de burgemeester aangekomen bracht men aan Z.E. Achtb. als vertegen woordiger van H.M. de Koningin een aubade. De voorz. der Juliana Ver., de heer G. Voortman, voerde allereerst het woord, waarna de 3 hoogste klassen der school een zanghulde brachten. De burgemees ter bracht dank voor deze aubade. Voor de mooiste versieringen der kinderen werden door een dames jury toegekend 4 eerste prijzen, 5 tweede prijzen en 14 derde prijzen. 18 kinderen kregen nog een troost prijs. In de middag werden volks spelen gehouden met de volgende uitslag: Hordenloop hex*en: le prijs S. v. d. Jagt, 2e pr. C. Pieterse, 3e pr. J. v. d. Hoorn. 4e pr. W. Oost- dam. Bij het mastklimmen wisten 3 heren de top te bereiken, het wa ren Jo Markwat, J. Versluis, C. Versluis. Tonnetje rijden voor dames: le pr. Riet Voortman, 2e pr% Annie Oostdam', 3e px*. Bora v. d. Hoorn. Met kaplopen wisten 7 personen het doel te vinden: B. Versluis, K. v. Straalen, G. v. Kints, A. Dobbe, Marie v. d. Hoorn, A. Lek en N. Vork. 's Avonds was er op het ter rein nog een gezellige drukte tot half twaalf. Toen sloeg het klokie van gehoorzaamheid cn behoorde ook dit feest weer tot het verleden. NIEUWKOOP Blindenbond. Zaterdagavond hield de R.K. Blindenbond St. Odi- lia een propaganda-avond in de zaal Koker. Vele personen gaven zich als donateur op. TER AAR Geitenkeuring. De uitslag is als volgt: Ongehoornde lammeren: 1. C. T. de Brpyn; 2. A. J. Hoogervorst; 3. C. van Spronsen. Eenjarige geiten: 2e prijs „Annie", eigenaar A. Hooger vorst. Ongehoornde oude geiten: le prijs „Lenie", eigenaar M. van Tol; 2e pr. Nel, eigenaar C. C. Hooger vorst Az.^3e prijs Marie, eigenaar J. Sanders. Bonte en gehoornde geiten: le pr. 1-jarigen C. Egberts; le prijs ouderen Joh. Fransen. Bokken: le px*. Congierge 802. 2e pr. Gradus 1119.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2