t MAANDAG 20 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Het onderwijsprobleem in Indonesië voor „St. Augustinus" behandeld „Het onderwijsprobleem in Indonesië" was het onderwerp, dat de heer J. B. J. Dijkman uit Deventer Zater dagmiddag voor de Leidse afdeling van de R.K. Onderwijzersbond „St. Augustinus" behandelde* waarbij spr. een levendig beeld gaf van de toest anden in Indië voor en na de oorlog, daarbij niet verzuimend de moeilijkheden, die het aanvaarden van een betrekking in Indonesië meebrengt, hs belichten, om daarnaast de schoon heid van een waarachtig ideaal het volle pond te geven. SLECHTE OPKOMST VAN DE LEDEN Dubbel jammer was het, dat de op komst zo bedroevend slecht was. Er kunnen alle mogelijke redenen voor afwezigheid opgenoemd worden, doch het feit, dat slechts 27 van de 350 le den aanwezig waren, doet alle excu ses teniet en wijst er duidelijk op, dat het de R.K. Onderwijzers en Onder wijzeressen mankeert aan de zo hoog nodige belangstelling voor hun orga nisatie, waarvan zij toch allen het nut moeten erkennen, al was het al leen maar om de salarisverbetering, die het vorig jaar. na ontzaggelijk veel moeite door de organisaties be reikt werd! De voorzitter, de heer S. Neefjes opende de vergadering met woorden van welkom tot de aanwezigen, w.o. de geest, adviseur rector H. Sondaal, en wijdde enige woorden aan de gro te gebeurtenissen, die enkele weken geleden rondom ons koninklijk huis plaats vonden. In de vacature van de secretaris, de heer P. J. Oud, die naar Almelo vertrok, werd voorzien door de verkiezing bij acclamatie van de heer L. M. A. M. van Veld hoven uit Leiden. Hierna ving de heer Dijkman zijn reeds genoemde rede aan met er op te v/ijzen, dat de voorlichting, be treffende Indonesië, zeer gering en vaak verkeerd is. Als oud-voorzitter van de ICath. Onderwijzersbond in Indië is hij daarom door de regering in een commissie benoemd, tot voor lichting aan en werving van onder wijskrachten voor Indië. Spr. weidde uit over de roeping van de onder wijzer, die; vooral in Indië, even wichtig moet zijn, karaktervast en idealistisch. Voor Tnaterialisten is er geen plaats. Er is een groot verschil met voor de oorlog, toen het onderwijs in In dië geheel op Nederlandse leest ge schoeid was. Door de na-oorlogse in vloed der inlanders is hierin veran dering gekomen, al blijft het talen probleem een groot vraagstuk, temeer daar het Maleis onmogelijk het me dium kan zijn voor de overdracht van de westerse wetenschap. Daarom zijn er thans twee soorten van scho- 1 len, Scholen, waarop Maleis, Chi nees,'of een andere in die streek ge bruikelijke taal als vdertaal gebruikt wordt en daarnaast de z.g. concor- daatscholen, welke speciaal bestemd zijn voor kinderen, die later weer op Nederland zullen terugvallen, voor wie dus een Nederlandse opvoeding gewepst is. Examens bestaan niet meer in In donesië wat dat betre_ft zijn zij met de onderwijsvernieuwing Neder land 'n heel stuk voor! en een goed rapport is voldoende om toegelaten te worden tot de middelbare school. Alleen voor toelating tot de univer siteit is een examen vereist, om daar door de verschillende scholen op hetzelfde niveau te houden. De rechtspositie van de onderwij zer is nog niet definitief geregeld. Men gaat dus nog .in tijdelijk ver band naar Indonesië, waarbij het een groot bezwaar is, dat vrouw en kinderen pas na 6 a 8 maanden kun nen volgen. Een en ander houdt weer verband met de schaarste aan woonruimte. Uit de vele. vragen, die na afloop van deze rede gesteld werden, blijkt wel de interesse, waarmede het be toog van de heer Dijkman gevolgd werd, waarvoor hij van de voorzit ter een hartelijk dankwoord in ont vangst mocht nemen. Met de rond vraag werd deze eerste ledenverga dering van het nieuwe seizoen ge sloten. BRAND STOFFENH ANDELAREN VAN LEIDEN EN OMGEVING BIJEEN. Zij lichten het publick in. Onder voorzitterschap van de heer Joh. H. Boelee is gehouden een ver gadering van de afdeling Leiden en Omstrekfen der Vakgroep Detailhan delaren in Brandstoffen. De vergadering werd tevens bijge woond door de heer Visser als ver tegenwoordiger van het- Hoofdbe stuur van de Vakgroep Detailhan del in Brandstoffen, die bij de ope ning hartelijk welkom werd gehe ten. De hoofdschotel der besprekingen was wel het veel omstreden soorten probleem. De heer Visser deelde de vergadering in zijn betoog mede, dat het hoofdbestuur er bij het Rijks- kolenbureau met klem op had aan gedrongen, ter oplossing van dit probleem, toch vooral een aparte bon aan te wijzen voor een hoeveelheid anthraciet overeenstemmend met de hoeveelheid, welke de handel wordt toegewezen en moet afnemen èn een aparte bon voor cokes en/of eierkolen. Hij betreurde het de ver gadering te moeten meedelen, dat de Overheid haar medewerking hier omtrent niet gaf. Door deze weige ring worden de moeilijkheden dus weer als voorheen op de handel ge schoven. Over dit onderwerp werd nogal gediscussieerd, wat geen ver wondering behoeft te verwekken, daar 't publiek steeds 6 mud anthra ciet verlangt op de aangewezen bon nen, hetgeen in de gegeven omstan- hetgeen in de gegeven omstandighe- digheden 'n onmogelijkheid is. Het publiek let er bij het kopen van een haard of kachel niet op of er ge noeg geschikte brandstoffen voor beschikbaar zijn. Men zit liever bij een mooie haard in de kou, dan met een kachel (welke óók mooi uitge voerd kan zijn) waarin alle soorten brandstoffen gestookt kunnen wor den, in een behaaglijke temperatuur. Het aanschaffen van een haard moet dan ook, zolang daarvoor nog niet de gewenste anthraciet-soorten be schikbaar zijn, ten sterkste borden ontraden. Voorts werd er op gewezen, dat het publiek meer doordrongen moest worden van het feit, dat er nog steeds een tekort bestaat aan anthra ciet, doordat er niet zoals vroeger geimporteerd wordt en door andere oorzaken, waardoor de kolenhandel slechts 50% van de door hem inge zette bonneh aan anthraciet toege wezen krijgt. De rest moet hij in cokes en eierkolen aanvaarden. Besloten werd o.a. het stokend ,pü- bliek door de pers een juiste voor lichting te doen geven, opdat zij zullen medewerken de minder cou rante soorten brandstoffen hun weg te doen vinden. Er werd een resolutie aangeno- en dat iedere handelaar op de bij hem ingeleverde bonnen ten hoogste 3 eenheden anthraciet zal leveren en de resterende bonnen cokes of eier kolen, naar verkiezing van de ver bruiker. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur wegens periodiek aftreden van het oude, en de her-oprichting van de afdeling Leiden van de Nederlandse Bond van Handelaren in brandstof fen, de vrije organisatie, zoals die voor de oorlog ""^ds bestond. Met grote r Drheid van stem men werd he. Je bestuur herko zen, bestaande u;t de heren: Joh. H. Boelee, voorzitter; J. Zeilstra Jr., W. de Roode. resp. 1ste en 2de secre taris: C. A. van Dorp Sr., penning meester; K. Ouwerkerk Sr., bestuurs lid. KIND GEVONDEN. Gistermiddag is omstreeks drie uur door de conducteur van de trein uit Amsterdam, aan het station te Leiden een kind afgegeven, dat zich zonder gezelschap in de trein bevond Het jongetje, dat 3 of 4 jaar oud is, v/eet z'n naam niet en kan geen ver dere inlichtingen geven. Het is voor lopig in een kindertehuis in Leiden ondergebracht. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. De uitreiking van bonkaarten 812 j vindt in het uitreikingslokaal aan de Mors plaats morgen (Dinsdag 21 Sep tember van 8.30 tot 12 en van 1.30 tot 4 uur. Meebrengen: stamkaarten, inwisselingsbonnen van de thans lo pende bonkaart en datumkaartje. Ontvangst ten hove Koningin Juliana ontvangt van daag 1500 dames en heren, vertegen woordigend alle takken van het maatschappelijk leven in de pro vincies Zuid-Holland en Gelderland. Te Amsterdam zijn bij een dergelijke cour reeds vertegenwoordigers van de andere negen provincies door H.M. ontvangen. De aanvang van de entvangst was bepaald op tien uur hedenmorgen. Reeds geruime tijd tevoren waren de nodige verkeers maatregelen genomen. Velen hadden zich een plaatsje tegenover het pa leis weten te verwerven om de gas ten te zien aankomen en vertrekken. Marechaussees in groot tenue met de kolbak op, deden dienst aan het paleis. Het was de gehele morgen door een voortdurend gaan en ko men. De ontvahgst zou deze middag worden voortgezet en worden he loten om haT zeven. Behalve de vertegenwoordigers van het maatschappelijk leven Ver schenen op deze ontvangst de leden der hofhouding, van het internatio nale gerechtshof, van de raad van state, verder hoge ambtenaren der departementen, vertegenwoordigers der overzeese gebiedsdelen, van het K. N. I. L„ de koninklijke marine, de koninklijke landmacht zomede de dames en heren, leden vaiT de Zuid-Hollandse jaentvereniging, die jl. Zaterdagmiddag het ere-escorte. bij de intocht van H. M. de Ko ningin hebben gevormd. H.H. WIJDINGEN. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op Zaterdag 18 en Zondag 19 September in de kapel van het Theologicem te Warmond de vol gende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Diaconaat aan de Eerwaar de Heren: P. A. M. Al, J. W. Ber gen, J. Blom, W. Th. Friebel, A. H. Goeyenbier, M. A. Hekker. A. J. Hubers. C. Chr. de Jong, G. P. Keu kens, Th. P. G. Kloosterman, N. P. Landsman, P. C. M. Mussert, C. Nieuwenhuizer. P. N. J. Obdam, C. A. M. Steins Bisschop, W. H. Suy- ker, A. J. M. Wiemers, P. Wijte, M. J. v. d. Zwaan. Allen theologanten van het Semi narie. De vier lagere H.H. Wijdingen aan de Eerwaarde Heren: W. J. Ap pelman, A. M. Coebergh v. d. Braak, G. J. v. Dijk, A. v. Duin, H. A. J. Dü»r. J. v d. Haak. A. Ph. Harding, H. v. 't Hart, J. F. M. Herrewijn, P. A. M. Hoogenbosch, F. J. de Jong, M. J. de Jong, W. de Klerk, F. A. M. Kolb., W. F. v. d. Kooij, R. A. Renckens, N. Reus, P. H. v. Roozen- daal. W. J. de Rijk, J. G. J. v. Schie. Allen theologanten van het Semi- BÜITENLAND. De luchtbrug naar Berlijn heeft de Britse regering tot nu toe reeds 2'A millioen pond sterling gekost, schrijft de „Daily Express" Generaal Kotikof, de Sovjet commandant van Berlijn heeft het Sovjet militaire gerechtshof te Berlijn gevraagd het vonnis tegen de-6 Duit sers, die tot 25 jaar dwangarbeid werden veroordeeld wegens deelna me aan de anti-Sovjet demonstratie op 9 September te herzien.^Kome- die! Dr Emil Ludwig, schrijver van tal van bekende biografische werken is Vrijdagavond op 67-jarige leef tijd te Ascona, in Zwitserland, waar hij sinds 1945 werkte aan zijn memoi res. overleden. Hij schreef o.a: bio grafieën, over Goethe, Napoleon, Bis marck en Abraham Lincoln. De gemeentepolitie te Mittelwal- de bij Hannover moest gezuiverd worden, omdat men er smokkelarij, en zwartëhandel ontdekt had. Bijna het gehele corps moest ontslagen worden. De film „Mannen van vuur'', een documentaire film van de Pa- rij se brandweer, is tijdens een ver toning te Parijs in vlammen opge gaan. Zeker al te realitisch! Wat lezers schrijven DE VLEES-VOORZIENING. In de L.C. van Vrijdag 17 Sept. is een verslag opgenomen van een plan, dat een contactcommissie van slagers bonden zou wiülen overleggen aan de minister. Het lijkt mij echter een voos plan. De slagers zouden bij een dergelijke bang van zaken zeker wèl varen, maar de klant zou worden gedupeerd Immers zou de verleiding voor de heren slagers wel heel erg groot zijn, om het „mindere" vlees „op bon" te gen vastgestelde prijs te verkopen en het „betere" vlees vrij. Het systeem komt neer op het geoorloofd maken voor slagers van zwartslachten. Het leger ambtenaren, dat door maatregel I zou vrijkomen, zou weer ingescha keld moeten worden, om misbruiken ten gevolge van maatregel 2 en 3 te voorkomen. Mijn inziens zijn er maar twee mo gelijkheden: óf men voert de ver plichte leveringen weer door, óf men geeft de vleeshandel geheel vrij. Bij de door de slagers voorgestelde maatregelen zou men beter doen maar te vergeten, dat men recht heeft op „goedkoop" vlees „op bon", tenminste, als men prijs stelt op goed vlees! Met dank voor uw welwillend heid teken ik, uw d.w.d. L. A. TH. v. Dam LEIDSE UNIVERSITEIT. Rectoraatsoverdracht. Hedenmiddag heeft in het Groot Auditorium de plechtige rectoraats overdracht plaats gevonden. Prof. mr. J. C. v. Oven heeft daarbij in een uitvoerige rede een beeld ge geven van 't onderv/ijs aan de Leid se universiteit in verband met zijn verhoudingen tot de huidige binnen- en buitenlandse toestand. De afgetreden rector manificus Prof. mr. J. C. v. OVEN. De nieuwe rector prof. dr. C. C. BERG. ALPHEN AAN DE RIJN Een kerk aan de Lage Zijde De plannen zijn er Sedert lange tijd is de huidige Kath. kerk te klein. Door de gestage groei van de parochie is tijdens hét pastoraat van wijlen deken Z de Korte het aantal kapelaans van twee op drie gebracht en het aantal H. Missen op drie. Het laatste mede ook om spreiding in het kerkbezoek te be vorderen in verband met het tekort aan plaatsruimte. Vervolgens werd het aantal banken vermeerderd, zo dat er momenteel aan ongeveer 1200 parochianen plaats wordt geboden. Mede in verband met de uitbreiding van de gemeente en haar uitgestrekt heid wordt de bouw van een nieuwe kerk in deze gemeente overwogen, welke zelfs a! in voorlopige tekening is gebracht. Als hoogstwaarschijnlijke p'aats wordt aangeduid het gebjed in het verlengde van de Corn, de Vla mingstraat, aan de Lage Zijde. De nieuwe kerk, met de bouw waarvan, naar de omstandigheden het laten aanzien, de eerste drie jaren nog niet zal kunnen worden begonnen, zal plaats bieden aan ongeveer 900 a 1000 personen. Het gebouw zal, vanzelf sprekend voldoen aan de minimum daaraan te stellen liturgische eisen, doch overigens in sobere stijl en aan kleding worden gehouden, hetgeen begrijpelijkerwijze voortspruit uit de nog heersende materialen-schaarste op schier elk gebied. Zo b.v. zal een sierlijke en statige spitse toren de eer ste jaren wel moeten WQrden gemist. Zoals gewoonlijk, ligt het ook hier in*dc bedoeling van het Episcopaat om in de toekomst in de nabijheid van de nieuwé kerk een school on vei'ga- dergebouw te stichten en vanzelfspre kend een pastorie en kosterswoning. Deze bouw is, mede door de sterke uitbreiding van onze gemeente, voor al aan de z.g. lage zijde, zeer urgent. Jubileum R-K. Transportarbeiders- bond. De afd. van de R.K. Trans portarbeidersbond „St. Bonifacius" v/as gisteravond in de St. Josephzaal de eerste organisatie die een aanvang maakte met het parochiël winterpro- gramma. En het begin gold een feest avond ter gelegenheid van het 30-ja- rig bestaan van deze afdeling. Een ju bileum, zoals wij in bot komende sei zoen meerdere malen zullen beleven. Het merendeel dezer jubilerende af delingen dragen in dit opzicht nog de gevolgen, waardoor de zilveren mijl paal „onversitrd" moest blijven. De dag werd begonnen met een H. Mis tot intentie der leden en hun huisgenoten, met algemene H. Com munie. gevolgd door een gezamenlijk ontbijt in de Sint-Josephzaal. Bij deze gelegenheid sprak de g. a., kap. J. W. Poel, over de geestelijke zegeningen van de katholieke organisaties. Des middags kregen de kinderen der le den hun deel. Een feestmiddag, trac tatie, film, spelen en wedstrijden met prijzeir, werd voor hen tot een onver getelijk samenzijn. De heer H. Fak keldij, voorz. van het feestcomité, opende de herdenkingsbijeenkomst, welke behalve door bijna alle leden met hun echt- of huisgenoten "werd bijgewoond door de geestelijkheid der parochie en waarbij de heer van Spanjaard, namens het hoofdbestuur acte de présence gaf, en onderscheide ne zusterorganisaties, met de K.A.B. aan het hoofd, hun vertegenwoordi ger hadden gezonden. De hoofdbestuurder opende dij rij van sprekers. Inzonderheid dankte, spr. de pioniers, die in de moeilijke dagen van 1918 de moed hebben ge» had, gevolg te geven aan de roep der tijden om speciale organisaties. Spr. huldigde in dit verband de heer v. d. Sijs, die als enige overblijvende van de oude garde de heren A. Brasker en H. Zonderop, zijn, wegens veran dering van werkkring naar andere bonden overgegaan de afdeling nog steeds dient als schatbewaarder. Deken L. Nieuwenhuizen wees op de juiste waarde van arbeid en feest vieren, de betekenis van het georga niseerd zijn en de belangrijke functie di inzonderheid de transportarbeiders vervullen in het maatschappelijk pro ces. De heer J. J. van Capel, sprak na mens de K.A.É. Spreker bood een bouquet bloemen aan en besloot met de wens, dat het de transporters ge geven moge zijn nog vele transporters in de „Transport" te transporteren. Vervolgen? spraken de heren A. Brasker, als mede-oprichter, A. Huij- gens namens de R.K. Bond van Fa brieksarbeiders, Th. G. de Jong als voorzitter van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwergpersoneel „St. Raphaël". De voorz. van de jubilerende afd., de heer C. Zonderop, dankte voor de goede wensen en de welkome gaven. Na een kernachtige, propagandisti sche toespraak huldigde ook spr. de heer v. d. Sijs en bood hem als aan denken een vulpen aan. Tussen de tractaties door zong mevr. Zonderop- Heijdeman een goed geslaagd loflied op de vereniging, alsmede later nog een feestlied. De heer M. W. v. d. Linden vertolkte een feest-wens. De R.K. Toneelclub „Kunst na ar beid", onderafdeling van de K.A.B. bracht een tweetal schetsjes over het voetlicht, waarmede zij veel succes oogstte. Met een gezellig samenzijn, onder leiding van de heer G. v. Mild. werd deze goed geslaagde feestavond gesloten. VOORTREKKERS-WEEKEND. Een kleine 150-tal Voortrekkers1, le den van de Nederlandse Padvinders, uit de districten „Rijnland", Rotter dam en den Haag, aangevuld met een klein aantal „gasten-deelnemers" uit Amsterdam, had zich Zaterdagmiddag verzameld op het uitgestrekte terrein van de Martha-stichting en- aldaar hun tenten en shelters opgeslagen, voor het houden van hun naj aars Zazo. De burgemeester hield een van veel waardering getuigende toespraak. Er werden verschillende wedstrijden excursies gehouden. De D.C. der Kath. Verkenners, W. Scheerder, heeft een deel van het weekend bijgewoond. HILLEGOM St. Josephpenning in 't zilver. Het zilveren bestaan van de St. Jo sephpenning is gisteren luisterrijk gevierd. Gedurende deze kwart eeuw is in totaal ff 70.000 opgebracht. De mede-jubilerende collectrices Maria en Petronella Berkhout, Maria van der Berg en Maria van Lierop ont vingen een ingelijste „pauselijke zegen". Geboren: z. van G. Roeland Koeslag; d. van J. C. van der Lans Pijpers; z. van M. Teeuwissevan Biezen. Ondertrouwd: T. Assendelft en J. van Ruiten; J. Imanse en A. M. van der Werff; L. Huisman en W. van der Wolf. Getrouwd: W. Trouwen en J. H. Strijk; C. C. van Maris en H. B. Zon neveld; D. Meulenberg en A. Moes. Overleden: C. R. Kruyff m. 83 j.; C. VerhoevenZandvliet v. 76 j. DE ZTLK Om een konijn. Een autobe stuurder bemerkte in de nacht op de Zilkerduinweg 'n konijn. Hij gaf meer gas en trachtte het konijn in z'n lich ten te houden. Bij 'n bocht bemerk te hij door z'n grote shelheid te laat, dat hij op 'n bosje afschoot. De ge volgen waren: 'n defecte radiateur en ingedrukte spatborden en.... 'n ontsnapte langoor. KATWIJK Jubileum. De brigadier bij de po litie, de heer A. B. Elfrink, vierde zijn 25-jarig jubilé bij de Katwijkse politie. Hiertoe met zijn echtgenote pp het bureau uitgenodigd, werd hij gehuldigd in tegenwoordigheid yan de burgemeester, de andere politie autoriteiten en het gehelee politie korps. De burgemeester sprak woor den van waardering; namens het ge meentebestuur werd hem een enve loppe met inhoud overhandigd. An dere autoriteiten spraken de jubilaris toe' en vereerden hem en zijn echt genote met een cadeau en bloemen. De heer Elfrink dankte voor deze hul diging. Des avonds bracht de mu- riekver. U.N.I. hem een serenade. LEIDERDORP Personalia. Dr. Reeser zal bin nenkort onze gemeente voor goed gaan verlaten, om zich blijvend in Indonesië te gaan vestigen. Zijn echtgenote en kinderen zal hem dan zeer spoedig volgen. Sinds 1940 oefende dokter Reeser in deze gemeente de praktijk als arts uit. Voor dokter en mevrouw Reeser is Indonesië geen onbekend terrein. Beiden zijn daar geboren, terwijl dr. Reeser na de bevrijding 2 jaar als arts in Ned. Indië werkzaam mocht zijn. LISSE Bloembollenschuur gedeeltelijk uit gebrand. In de nacht van Vrijdag op Zaterda| ontstond er een uitslaan de brand in de bloembollenschuur van de heer J. W. Lefeber Sr. De ge hele tweede verdieping van een ge deelte van de schuur is uitgebrand. De schade aan gebouwen wordt ge schat op 25.000, terwijl de schade aan de aanwezige bloembollen, hoofd zakelijk bestaande uit plantgoed en nieuw zaadgoed moeilijk is te schat ten. De oorzaak van de brand is ver moedelijk gelegen in het stoken van een kachel. NOORD WIJK Personalia. Voor het examen gasfitter slaagden onze plaatsgeno ten A. van Asten, H. Reekers en J. Schuts voor het examen waterfitter H. Reekers. Geboren: Teunis, zn. van P. J. Mar- bus-Lindhout; Jacob zn. van J. v. d. Niet-Krabbendam; Maria, L. E., d. van L. de Zinger-Voskuilen; Wilhel mus A. P., z. van Th. J. Rodenburg- Dickhoff; Helena M., d. van H. van Roon-Hoek; Hubertine I. A., d. van L. H. M. Steen voorden-v. d. Raad; Johannes W. A., zn. van W. A. M. Wamelink-van Rhijn; Bernadette E. C. M. d.. van J. G. S. Alkemade-Oehl; Maria M. Ch., d. van N. H. Vegt-van Lieshout. Ondertrouwd: A. Vlieland en C. de Eijkel; J. v. d. Niet en A. T. Rotte veel: A. Verloop en C. v. d. Niet; J. W. Coenraads Nederveen en A. S. M. C. Hagenbeek. Getrouwd: B. v. d. Wiel en I. G. Nelisse; W. Plug en G. Hazenoot. Overleden: Leentje Marijnis 78 j. WEERSVERWACHTING WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met enke le verspreid optredende lichte re genbuien. Kouder des nachts, overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. In het Noorden van het land tijdelijk krachtige, en langs de Wadden eilanden *nu en dan harde, overi gens meest matige wind tussen West en Noord-West. R.K. OEGSTGEEST Fonds voor Ziekenverple ging. Genoemde vereniging hield in café Knijnenburg haar 25ste jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer F. Blonk. De penning meester gaf een kort financieel over zicht over het eerste half jaar 1948, dat zeer gunstig mag genoemd wor den. Het totale bedrag voor uitkering bij besmettelijke ziekte werd voor het 2de halfjaar 1948 vastgesteld op 500.Bij punt 8 der agenda: Her denking 25-jarig bestaan der vereni-' ging gaf de voorzitter een kort over zicht. De opzet ih Sept. 1923 was zeer eenvoudig en bepaalde zich in tot al leen vergoeding verplegingskosten bij opname in een ziekeninrichting. De vereniging groeide gestadig, in 1930 kwam 'n 2e reglementswijziging, dat een belangrijke verbetering bleek te zijn. De uitkeringen voor verpleging werden successievelijk aangevuld met vergoeding voor operatiekosten, ver voer, Röntgenfoto's, bestraling, op name bij zwangerschap enz. Een ex tra-reservering geschiedde voor uit kering bij besmettelijke ziekten. De héér J. W. v. d. Post, die 25 jaar lang bestuurslid is geweest, werd een stoffelijk blijk van waardering aangeboden. De heer v. d. Post gaf een kort fi nancieel overzicht over 25 jaar, waar van we noteerden, dat 3e totale op brengst der contributie over die ja ren bedraagt 70.000. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. ROELOFARENDSVEEN ZILVEREN PRIESTERFEEST"" PATER FERDINAND VAN DIJK. Na van te voren enkele dagen bij diverse familieleden in Zuidelijk Nederland te hebben doorgebracht, werd pater van Dijk bij zijn terug keer verrast, toen hij zijn ouderlijk huis geheel verscholen achter een zee van bloemen aantrof. Zondag morgen wapperden van alle huizen de driekleur, getooid met pauselijke wimpel. Een fris windje deed de bruidjes in haar dunne kleedje hui veren, maar met een blijde lach gingen zij de jubilaris voor, gevolgd door misdienaars en geestelijken, en leidden hen naar het hoogaltaar, waar hij een plechtige IJ. Mis op droeg, om dank te brengen aan God. die hem de genade en kracht ge geven had, zijn mooie roeping te volgen. Ook de kerk was in feest stemming. Op het altaar was een stemmige versiering aangebracht. De geheel met parochianen gevulde kerk, waaronder de burgemeester, bracht met het zangkoor, die het „Veni Creator" van Betjean uitju belde, hulde aan deze eenvoudige missionaris. Onder leiding van de heer L. G. C. de Jong voerde het zangkoor de 4-stemmige mis „Trini- tatis" van Hub. Cuypers uit, terwijl de heer T^h. Hoogenboom» met assis tentie van de heer J. v. d. Meer het orgel bespeelde. Bij dit H. Misoffer was presbyter assistens pastoor S. J. Ligthart, diaken pater Kroes uit Haarlem, sub-diaken pater Pather en kap. A. J. Hartogh ceremonia- rius. Voorts hadden in het priester koor nog plaats genomen pater van Rijn en pater Donatus Elstgeest, zo nen der parochie en kap. A Groen. In zijn feestpredikatie had pater Kroes tot tekst gekozen: „Deze feestdag heeft God voor ons ge maakt." Uitvoerig belichtte spreker de zware missiearbeid, de vele moeilijke omstandigheden waaronder gewerkt wordt, de gebrekkige mid delen die hun ten dienste staan. Er rust echter een grote zegen op dit werk. Na de H. Mis werd de 3-stemmigc cantate „Do priester" van Elbcrtus Franssen uitgevoerd, waarbij de ba riton-solo vertolkt werd door de heer B. v. d. Meer Corsz. Te kwart over twaalf bracht dc muziekver. „Liefde voor Harmonie" een serenade. Een meisjeskoor Van de Agnes-Congregatie o.l.v. mej. Gré v. d. Meer. bracht ter inleiding van de zeer drtik bezochte receDtie een zanghulde en bracht de priester cantate- van Dobbelsteen ten gehore. Met een plechtig Lof en het „Te Deum" werd deze mooie dag be sloten. STOMPWIJK „St. Deus Dedit". Voor dc jas- competitie voor het vaandel fonds ga ven 24 leden zich op. Aanmelding hiervoor kan nog plaats hebben bij het bestuur lot uiterlijk Donderdag a.s. Bij de verkiezing van een nieuw bestuurslid werden 33 stemrpen uit gebracht, n.l. L. Schrader 18 st., J. Groeneweg Ez. 14 st., en een blanco. Daar de leden er geen gat in zagen zelf de feestavond te verzorgen, werd besloten in overleg te treden met de toneelclub „St. Tarcisius". Voor de actie van het houden van konijneh voor het vaandelfonds, konden reeds 24 stuks worden geplaatst. Deze ac tie gaat pas in in de loop der April maand. VOORHOUT Jubileum Op werkelijk spontane wijze heeft de B.N.S. het 25-jarig jubileum gevierd yan de heer W. H. Ottenheim. Om half twaalf, was de grote toneelzaal van de B.N.S. ge vuld met broeders en leerlingen, waaronder ook broeder Caspar, de oud algemeen overste. Een orkest van oud-leerlingen, zorgde voor de juiste stemming. Toen de jubilaris en fa milie binnen kwam, brak er een ware ovatie los. Broeder WaHerus, overste der BNS sprak een kort openingswoord. De heer Ottenheim jubileert, aldus spr., maar zoals hij in de wandeling ge- poemd wordt, wordt hij verder tij dens deze huldiging aangesproken met „Harry". Broeder Dionysius, als plaatsver vanger van Vader Overste, die op vi- sitatiereis is naar China complimen teerde als eerste de jubilaris. Hij liet uitkomen, het vele wat Harry heeft gedaan voor de congregatie, en be wonderde in hem het grote vakman schap in moeilijke jaren, getuige het vele werk gedaan, groot en klein. Wij eren ook, aldus spreker, de christe lijkheid in uw idealen. Als werkne mer is u steeds uzelve gebleven, u heeft nooit werk gevraagd, maar wel steeds gevonden. Namens de congre gatie en haar leden dankt spreker de jubilaris en wenst hem onder aan bieding van een fraaie bloemen mand en géén couvert, maar een grote rol zilveren rijksdaalders, nog vo'e gelukkige jaren. Als 2e spreker, sprak broeder Wal- terus^ Overste der BNS enige waar- deremie woorden, aan het adres van de jubilaris. Zonder Harry, kunnen wij de B.N.S. niet voorstellen, want Harry is voor ons een begrip gewor den; zodat .er zélfs een slagzin is „Wat Harry doet, is goed" Steeds was uw werk zonder pretentie, zonder drukte, offervaardig en vol naasten liefde. Daarom zijn wij vervuld van grote dankbaarheid en stellen wij u als voorbeeld voor onze jongens. Van harte Proficiat Ook broeder Angelus, directeur der B.N.S. complimenteerde de jubilaris, memorerende de goede eigenschap pen, als mens, als vakman, als Ka tholiek en als huisvader van Harry. 9 Tot slot gaf broeder Modestus nog een overzicht van af 1904. Hij zag de B.N.S. als patiënt, en de jubilaris als kundig operateur. Hierna een onaf gebroken stoet vpn broeders en .'eer- lingen om de jubilaris de hand te drukken, waarna even gezellig samen zijn. Tot slot werd een feest diner aangeboden. ZOETERWOUDE Kajotters. Hedenavond 8 uur bijeenkomst van de kapotters in het Don Boscohuis, Aller opkorfist drin gend gewenst.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3