1 SCHOORSTENEN TYPEN - STENO Seminarie „Hageveld" in het zilver MAANDAG 20 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Queuille's programma aanvaard De Franse Nationale Vergadering heeft na de gehele nacht in zitting te zijn geweest met 291 tegen 251 stem men het economisch en financieel programma van de nieuwe regering van Henri Queuille aangenomen. De vergadering verwierp ^en com munistisch tegenvoorstel, de militaire begroting sterk te beknotten. Tevoren werden verschillende amendementen aangenomen, die de nieuwe belastingen op auto's en ster ke dranken cn de inkomstenbelasting iets verlagen tot een totaal van 6.000 millioen franc. Vervolgens besloot de vergadering bij handopsteken, een speciale com missie in te stellen, die de staatsbe groting en staatsuitgaven moet con troleren. Maandagmiddag wordt de verga dering voortgezet. POLITIEKE BOTSING TE GRENOBLE. Bij het binnenkomen van generaal de Gaulle hebben zich Zaterdag te Grenoble botsingen voorgedaan tus sen aanhangers van de generaal en tegenstanders, ten gevolge waarvan één persoon gedood en 18 gewond werden. Toen de Gaullé te Grenoble arri veerde was de ontvangst gemengd. Men hoorde hem toejuichen en uit joelen. Onder het samengestroomde publiek ontstond een vechtpartij. De generaal, die door een sterke macht gendarmes beschermd werd, ging door met de plechtigheid van het leg gen van een krans en hield later zijn rede. Volgens latere berichten was de bij de botsing om het leven gekomene geen aanhanger van de Gaulle, doch een lid van de communistische partij. HELPT DE SLACHTOFFERS VAN DE MUNTHERVORMING. Onder het motto „Helpt de slacht offers van de Munthervorming!'' wordt van 24 October tot 7 Novem ber in geheel Beieren een grote geld inzameling georganiseerd door het Beierse Rode Kruis, het Katholieke Caritasverband, alsmede door andere liefdadigheidswerken. UIT HET LAND VAN TITO Het kerkelijk weekblad van het bisdom Breda „Sancta Maria'-' meldt, dat de twee dames-catechisten uit Breda, mej Broeders en mej. Sutorius, door de regering uit Joegoslavië zijn uitgewezen. Woensdag 8 Sept zijn de dames uit Joegoslavië vertrokken, maar aan de Joegosl. grens moesten zijn hun gehele geldbezit afgeven. Bedelend en een deel van de reis te voet afleggend zijn zij nu op weg naar Brec Het laatste bericht, dat men te Breda ontving, luidde dat de cate chisten Triest hadden bereikt. SABOTAGE OP ITALIAANSE VLIEGTUIGEN. Het Italiaanse militaire- en het luchtvaart-hoofdkwartier hebben te Milaan verklaard, dat sabotage de oorzaak is van een brand, die een ja ger verwoestte en vijf andere vlieg- tuigéh beschadigde op een vliegveld te Venegono. Zakjes met kleine bom men zouden in de motoren en onder de zitplaatsen zijn gelegd. Alle vlieg tuigen waren in de hangar. Militai ren en brandweerlieden zouden vele andere vliegtuigen hebben gered. Twee van de toestellen stonden tus sen 20 jagers die door Egypte waren besteld. In vliegerskringen denkt men dat een Joodse organisatie er de hand in heeft. LANDVERSCHUIVING IN ASSAM. Ongeveer 500 mensen werden ge dood bij een landverschuiving in het grensgebied van Noord-Oost -Assam, zo wordt van officiële zijde medege deeld. De verschuiving had plaats op Woensdag j.l. en wordt de ergste ge noemd in vele jaren. Een heel dorp bestaande uit 60 huizen zou begra ven zijn. 23 mnd. klaar kon. erk. PITMANSCHOOL plantsoen 65 tel. 26558 /"■ISTEREN was het de dag, dat het seminarie Hageveld vijf en twintig ^-*jaar geleden in het rustige en voorname Heemstede gevestigd werd, onder de vleugels van onze oude bis schopsstad Haarlem. En dit feit is het vermelden wel bijzonder waard, omdat velen in ons bisdom en ook ver daarbuiten, zowel priesters als leken, daar hun eerste opleiding genoten, die de grondslag werd voor hun toekomst, hoe verschillend die in som mige gevallen ook mocht zijn. Men heeft dit feit in het bijzonder willen vieren, omdat de dag, waar op Hageveld als klein-seminarie 125 jaar bestond 2 Mei 1942 door verschillende omstandigheden niet kon worden gevierd. De korte tijd van voorbereiding na de grote va- cantie heeft echter uitstel van de viering noodzakelijk gemaakt. En zo zal Donderdag 7 October de dag zijn, waarop dit zilveren jubileum ge vierd zal worden. Haarlem's Bis schip, Mgr. J. P. Huibers, zal die dag om 9 uur in de kapel een pontificale H. Mis opdragen. Daarbij zal naar al le waarschijnlijkheid ook- het voltal lige kapittei van ons bisdom aanwe zig zijn. Een plechtige bijeenkomst wordt er in 'de aula belegd, waarbij behalve de studenten, leraren en andere bewoners van Hageveld ook de oud-leraren zullen genodigd wor den die in deze kwart eeuw op Ha geveld hebben gedoceerd. Het klein-seminarie werd op 2 Mei 1817 gesticht in Velsen, waarover als eerste regent werd aangesteld Mgr. C. R. A. van Bommel, die op 5 April 1790 in Leiden wefd geboren en na zijn regentschap benoemd werd tot bisschop van Luik. Van 1825 tot 1830 werd het seminarie op last van de regering gesloten, maar na de her opening bloeide het als nimmer voor heen. Van het oude gebouw is niets meer overgebleven, en zelfs het hek met de naam Hageveld werd ten slotte nog door de Duitsers gesloopt. Over deze eerste tijd heeft Herman Divendal enige tafreeltjes samenge steld, die op de 7e October door de studenten ten tonele zullen worden gevoerd. In 1847 werd Hageveld overge plaatst naar Voorhout, in het ge bouw, waar momenteel de Bisschop pelijke Nijverheidsschool is gevestigd. Daar groeide in het bijzonder die heel eigen Hageveldse sfeer en traditie, waaraan nog zoveel priesters en oud studenten terug denken. En het was dan ook met een zekere weemoed, dat men op de prijsuitdeling in Juli 1923 plechtig afscheid nam van dit Herdenking in het Oranje-Hotel Zaterdag zijn de oud-gevangenen en de nabestaanden van oud-gevan gene uit het Oranje-hotel weer bij eengekomen om hun doden te herden- den, zoals dat ieder jaar sinds de bevrijding geschiedt en om elkaar weer ,eens te ontmoeten in een be kende omgeving, maar onder aange namer omstandigheden dan in de ja ren, dat de cellenbarakken hun ere naam kregen. Omstreeks 2.0.00 oud gevangenen en verwanten waren naar den Haag gekomen. Des morgens om half elf is men bijeengekomen op de binnenplaats van de cellenbarakken, een aantal autoriteiten was mede aanwezig. Nadat de voorzitter yan het comité Oranje-hotel", ds. G. Bos, een ope ningswoord had .gesproken en het Onze Vader had gebeden, werd het Wilhelmus gespeeld door het Haagse Harmonieorkest, dat de bijeenkomst ook verder met stemmige muziek op luisterde. Daarna ving de stille gang' voorbij de dodencel 601 aan. In de nabijheid deed zich een muziekensemble horen. Er werden kransen en bloemstukken in en bij de cel gelegd en wel na mens H. M. Koningin Juliana, H. K. H. Prinses Wilhelmiha, de federatieve raad van verzet en van de verzets- muur vgn de tentoonstelling „De Vrouw". Velen der deelneemsters en deelnemers aan dqze indrukwekkende stoet legden bloemen neer. Na deze olechtigheid vertrok men naar het Kurhaus, waar de koffie maaltijd gebruikt werd. Met extra- treinen begaven de reünisten zich daarop nay het station aan de Laan van Nieuw Oost-Indië en vandaar naar de plaats, die voor hen gereser veerd was om de intocht van Ko ningin Jujiana bij te wonen. Zodra de koninklijke stoet voorbij was ging men per extra trein terug naar Sche- veningen, waar in het Kurhaus de reünie begon. Na afloop daarvan werd een verga dering van de stichting „Oranjeh'otel" gehouden. aan herinneringen zo rijke gebouw. Want een nieuw seminarie zou ver rijzen in Heemstede. In opdracht van Mgr. A. J. Callier en onder leiding van de architect Jan Stuyt en aanne mer Jonckbloedt was men in 1921 begonnen met de bouw. Men had daartoe een vervallen "landgoed aan gekocht, waarbij voordien verschil lende regenten-families hadden ge woond. Heel vroeger was daar een Bernardijnerklooster gelegen, dat echter met de Hervorming ten onder ging. Het klooster droeg de naam „Porta Coeli", en het is nog steeds deze naam, die op de voorgevel prijkt van het huidige Hageveld. Twee jaren nam de bouw in be slag, maar toen leraren en studenten het op 19 September 1923 betrokken, was het nog lang niet klaar. Het voornaamste van alles ontbrak nog: de kapel. Het was echter twee dagen later, toen Mgr. Callier de eerste steen daarvoor legde, en na twee ja ren wist Hageveld zich pas echt weer een seminarie, toen de indruk wekkende koepel als het slotstuk van de bouw zich ten hemel richtte. Dat alles is nu al weer vijf en twintig jaar geleden. Een tijd, die rijk was aan schone momenten, maar ook vol was van bewogen ogenblik ken. Wij denken hierbij aan de bezet tingsjaren, toen het seminarie, na reeds in 1940 een maand te zijn ge sloten, vanaf Mei 1942 tot aan de be vrijding door de Duitsers bezet was eri de studenten, verspreid over het bisdom hun studies moesten voort zetten. Maar dit is weer voorbij en wanneer de laag camouflageverf, die de Duitsers aan de buitenkant over het gehele gebouw hebben aange bracht, binnenkort verdwenen zal zijn, dan zal ons seminarie weer schitteren in zijn oude luister: groots en rijk achter die springende fontein en temidden van bossen en weilan den. Ongetwijfeld zullen velen dezer dagen terugdenken aan dat grote en statige huis in Heemstede, voor hen de „Porta Coeli" de Hemeldeur. VORMINGSPROGRAM K.A.B. Het Vormingsprogram 19481949 van de Ned. Kath. Arbeidsbeweging is een heel boek geworden. Het telt 216 pagina's n het is een waardevol geheel geworden. ^Jtokhof zorgde voor een uitstekend en veelzeggend omslag. Het boek is door de Cultuur- dienst van de K.A.B. samengesteld en alleen al door dit werk heeft deze dienst bewezen dat hij beschikt over een ruimte van opvatting en een ar tistiek aanvoelingsvermogen, waar mede de katholieke arbeidersbewe ging kan worden gelukgewenst. Door dit boek komt in de katho lieke arbeidersmilieu's een schat van zinvolle teksten, van liederen en poë zie, van betekenisvol illustratiewerk, die anders voor katholieke arbeiders gezinnen onbereikbaar zijn. Deze uitgave bevat o.a. het schema voor het in overleg met de Kath. Ac tie vastgestelde algemene onderwerp „Godsvertrouwen", naast de sche ma's voor de andere in het komende seizoen in de plaatselijke afdelingen te behandelen onderwerpen. Cultuur is niet uitbuitend amuse ment in de vorm van artistiek onvol waardig beroepstoneel, maar het is een rijke schat, waarvan ook de ka tholieke arbeider zijn deel dient te verwerven. Een middel daartoe is de Cultuurdienst van de K.A.B., die zijn taak beheerst en de sterke wil heeft, de katholieke arbeider de weg naar die schat te wijzen en hem daarbij behulpzaam te zijn. LUITENANT-ADMIRAAL HELFRICH GAAT HEEN. Op zijn verzoek' en op voordracht van de minister van marine a.i. is lt. aam. C. E. L. Helfrich bij koninklijk besluit d.d. 16 Augustus met ingang van 1 October eervol ontheven van de functie van bevelhebber der zee strijdkrachten, en is hem met ingang van 1 Januari 1949 eervol ontslag uit de zeedienst verleend, wegens langdurige dienst, onder dankbetui ging voor de vele uistekende, ge wichtige en langdurige diensten door hem aan den lande bewezen. In tegenwoordigheid van deputa ties van onderdelen, schepen en in richtingen van de koninklijke mari- De trage bespre kingen te Moskou VOORTZETTING TE PARIJS? Zaterdagmiddag hebben de verte genwoordigers der Westerse mogend heden te Moskou wederom een onder houd gehad met Molotof. Het onder houd duurde 2]/z uur, na afloop waar van de gezanten in de Amerikaanse ambassade bijeenkwamen en onmid dellijk- een gemeenschappelijk rap port zonden naar Londen, Washing ton en Parijs. De drie Westelijke mogendhedeij, al dus Reuters correspondent William Hardcastle, hebben Molotof om uitleg gevraagd wat betreft de jongste ge beurtenissen te Berlijn eri de verschil len tussen <le beloften en de politiek van de Sow jets. Het antwoord wordt nog bestudeerd en er is nog geen be sluit genomen ten aanzien van de volgende stap. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington vernomen, dat de minis ter van buitenlandse zaken van Enge- lan, Frankrijk en de V.S. waarschijn lijk zeer spoedig te Parijs zullen ver gaderen over de volgende stap in de Berhjnse crisis. WYSJINSKY HOOFD VAN DE SOWJET-DELEGATIE. Radio Moskou heeft Zaterdagavond meegedeeld, dat de waarnemend mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Wysjinsky, benoemd is tot hoofd van de Sowjet-delegatie voor de zitting van de Algemene Vergadering der VN., die Dinsdag te Patijs geopend wordt. ONGELUK OP DE „LUCHTBRUG". Een York-vliegtuig is Zondagavond bij het vliegveld Wunstorf veronge lukt. Het betreft een R.A.F.-machine, ci« deel uitmaakte van de „lucht brug". De bemanning van vier kop pen kwam om het leven. Dit is het eerste ernstige ongeval, dat met een vliegtuig van de „luchtbrug" ge schiedt. SS-ARTS WIL DOOR OPERATIE ONSCHULD BEWIJZEN. Om de onschuld te bewijzen van prof. Roberth Neuman, de voormalige SS-arts in het kamp van Buchen- wald, zou Hammei, de openbare aan klager inzake het kamp van Darm stadt, zich aan een chirurgische behandeling onderwerpen, zoals die destijds te Buchenwald werd uitge voerd .Volgens verklaringen van ge tuigen had deze behandeling, waar bij door middel van een sonde een stuk van de lever werd weggenomen, steeds de dood van het slachtoffer ten gevolge. De operatie zal plaats hebben onder toezicht van een oud-gevangene en in dezelfde omstandigheden als in het kamp te Buchenwaald d.w.z. zonder gebruik van verdovingsmiddelen. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I (301 M). 7.00 Nieuws; Gymn. 8.00 Prom.- conc. 9.00 Lichtbaken. 10.00 Kleuter- progr. 10.15 Verdi. 10.40 Prozage dicht. 10.50 Gr.pl. 11.40 Saint-Saëns. 12.03 KI. v. Beeck. 12.30 Nat. Progr.: Opening Staten-Generaal. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws; Alt m. pia no. 13.45 Bijbel. 14.00 Liederen van Badings, Mul, Andriessen. 14.30 On der ons. 15.00 Gr.pl. 16.00 Zieken- bez. 17.00 Na schooltijd. 17.30 Wig wam. 17.45 Leven van een Ind. vrouw. 18.00 Volksliederenkwartet: Negro Spirituals. 13.30 Strijdkrach ten. 19.00 Nieuws; Trio. 19.45 Niwin. 20.00 Nieuws; Gewone man; Blaas instrument in kamermuziek, A'dams Kamermuz.gezelschap. 20.45 Kath. dichtkunst. 21.00 Omr.kaiwerork. m. Jo Vincent: Haydn. Bach, Schubert, Mozart. Debussy. 22.05 Ned. kamer koor. 23.00 Nieuws; Smetana, Dvo rak. HILVERSUM II (415 M) 7.00 Nieuws: Gr.pl. 7.50 Dagope ning dr. Fetter. 8.00 Nieuws. 8.45 Oude volksmuziek. 9.15 Morgenw. ds. B. v. Ginkel, N.H. pred., A'dam. 9.30 Waterst.; Gr.pl. 10.50 Kleuter- progr. 11.00 Ziekenprogr. 11.30 Zangrecital. 12.00 Metr. Örk. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Tosca v. Puccini. 16.40 Schoolbel. 17.00 Jacob Hamel. 18.0ft Nieuws; Erich. 18.35 Romancers. 19.30 Hortus musicus. 20.00 Nieuws; Act.; Dinsdagavond- trein. 21.30 Grjpl. verz. 'progr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Reportage feesten te Scheveningen. 23.00 Nieuws; Gr.pl. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 8) „Niet, dat ik een voorstander ben van vrouwen in de politiek, maar in haar eigen sfeer kunnen ze veel, zeer veel zelfs bereiken. Neem Henry bij voorbeeld Wat heeft die vrouw van hem al niet voor hem gedaan! Mar- cia was onvergelijkelijk uniek, een volmaakte politieke gastvrouw." „Je wi! toch niet, dat ik Marcia uitnodigd om dit varkentje te was sen," vroeg Lord Caterham angstig. Bij de gedachte aan zijn volmaakte schoonzpster werd hij al bleek om de neus. „Neen, u begrijpt me verkeerd. Ik had het over de invloed van vrouwen in het algemeen. Neen, hiervoor zou ik liever een jonge vrouw hebben, een charmante geestige, mooie vrouw!" „Bundie niet hè? Neen, Bundle is hier niet geschikt voor. Als je bij die met zon voorstel kwam, zou ze je gewoonweg uitlachen," meende Lord Caterham. „Ik had niet op Lady Eileen het "oog," zei Lomax. „Je dochter is char mant, buitengewoon charmant, maar nog iets te kinderlijk. We moeten iemand hebben met savoir faire met beheersing, iemand, die de wereld kent. Aha, daar heb ik de geschikte persoon. Mijn nichtje Virginia!" „Mrs. Revel?" Caterham begon op eens op te leven. Alle kans, dat de jachtibijeenkomst niet zo'n fiasco zou worden als hij gedacht had. „Dat is een goed idee van je Lomax. De charmanste vrouw van heel Londen." „En één, die in die Herzo-Slowa- kijse aangelegenheden thuis is. Haar man is aan het gezantschap te Ikarest geweest, herinner je wel. En daarbij, net zoals je zegt, een vrouw met veel charme." „Een schat van een vrouw," mom pelde Lord Caterham. „Dat is dan afgesproken." Lomax liet de lapel van Lord Ca- terham's jas los. De oude heer maakte onmiddellijk van de faux pas gebruik „Tot ziens Lomax! Jij maakt alles wel in orde, hè?" Meteen dook hij een taxi in. Hij had het land aan Lomax, tenminste in zoverre het voor een rechtgeaard staatsburger mogelijk is, om het land aan een andere staatsburger te heb ben. Dat dikke, rode gezicht en dat zware asthmatische ademhalen en die uitpuilende blauwe ogen! Hij dacht aan het week-end, dat meh te wach ten stond en zuchtte diep. Dat kon een lamme boel, een verduiveld lam me boel worden. Maar dan dacht hij aan VirginiaRevel en bij die ge dachte schepte hij 'weer .moed. „Een schat van een vrouw," mom pelde hij in zichzelf. „Een schat van een vrouw!" HOOFDSTUK IV De charmante vrouw verschijnt ten tonele Whitehall terug. Toen hij het weel- George Lomax ging regelrecht naar derige gemeubileerde vertrek, waar hij de belangen van de Staat behar tigde binnenkwam, hoorde hij een soort van schuifelend geluid. Bill Eversleigh zat vlijtig brieven te sorteren. Maar de leren feauteuil bij het raam was nog warm van de aanraking met een menselijk lichaam Het was een aantrekkelijk jongmens, die secretaris van Lomax .Een grote, stoere jonge man van een jaar of vijf en twintig, met een sympathiek lelijk gezicht, prachtige sterke tan den en leuke, guitige bruine ogen. „Heeft Richardson dat verslag al boven gestuurd?" „Nee, meneer. Zal ik hem even zeggen, dat hy voort moet maken?" „Nee laat maar. Iemand getelefo neerd?" „Miss Oscar heeft ze te woord ge staan. Mr. Isaacstein heeft opgebeld om te vragen of u morgen met hem in het Savoy kunt lunchen?" „Laat miss Oscar het even in mijn agenda nakijken. Als ik vrij ben, kan ze Isaacstein opbeTen en het aanne men." i,Ja, mijnheer." „En dan... o ja, Eversleigh, vóór dat ik het vereet. Je moet even iemand voor me opbellen. Mrs. Revel! Pont Street 487. Zoek het nummer maar even op." Bill nam het telefoonboekje, sloeg het argens middenin open zocht met behulp van zijn vinger, maar zonder iets te zien, een rijtje M's af, sloeg hét boek met een klap weer dicht en ging naar het toestel. Met zijn hand al op de hoorn keerde hij zich om, alsof hij zich opeens iets herinnerde. „O ja, dat is waar ook, die telefoon is niet in orde. De ta'efoon van mrs Revel bedoel ik, meneer. Net vóór u binnenkwam heb ik geprobeerd haar op te bellen." George keek ontevreden. „Onaangenaam, zei hij, „buitenge woon onaangenaam." Met het ondereind van zijn pot lood begon hij ongeduldig de tafel te bekloppen. „Als het gewichtig is, meneer, mis VERKLARING VAN GENERAAL SPOOR In een uiteenzetting tegenover de pers te Batavia zeide generaal Spoor met betrekking tot de communisti sche coup te Madioen, dat hij het niet onmogelijk achtte, dat de com munistische vloed zou overslaan naar onder Nederlandse controle staande gebieden en dit is ies, zeide hij, wat wij onder geen omstandigheden wen sen. Er zijn geen schattingen te ma ken over de sterkte der rebelleren- dt troepen, noch voor wat betreft de republikeinse troepen, welke ten dienste van de regering staan. Even min achtte hij bij benadering te schatten, hoever onder de republi keinse troepen de communistische invloed gaat en hij voegde hieraan toe: „Het zou een verrassing kunnen zijn, indien wij dit wisten". Wij we ten echter wel, dat er in de T.N.I. sterke communistische invloeden aanwezig zijn. „Het is de politiek der republikeinen, om republikeinse strijdkrachten w%derom te infiltre ren in de onder Nederlands gezag staande gebieden en zij zullen trach ten. ook communistische strijders te infiltreren". Generaal Spoor deelde nog mede, dat tengevolge van de hernieuwde infiltraties uit republi keins gebied, aan onze zijde de laat ste dagen de verliezen toenemen. ne zal de aftredende lt. admiraal op 1 October officieel afscheid nemen van de vloot aan boord van de lucht verdedigingskruiser Jacob van Heemskerk te Rotterdam. Het afscheid op het ministerie van marine is bepaald op 30 September. BINNENLANDSE ZAKEN VOOR MR. WIJERS AD INTERIM. Bij Koninklijk Besluit van 11 Sep tember is bepaald, dat voor het tijd vak, dat de minister van Binnenland se Zaken in verband met zijn reis buitenslands afwezig zal zijn, het be heer van het ministerie van Binnen landse Zaken ad interim zal worden waargenomen door de minister van Justitie mr. Th. R. J. Wijers. NIEUW TWEEDE KAMERLID. De heer M. P. J. M. Corboy te Sit- tard heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen. In zijn plaats heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard de heer Th. M. J. de Graaf te Maasdriel. Ir. M. H. DA MME VOORZATTER STICHTING VAN DEN ARBEID Ten gevolge van zijn benoeming tot minister, van Buitenlandse Zaken beeft mr D. U. Stikkker het voor zitterschap van de Stichting van de Arbeid neergelegd. Tot zijn opvolger js nu door het bestuur benoemd ir. M. H. Damme, president-directeur van Werkspoor, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversbond. BOSKOOP EXPORTEERT WEER NAAR DUITSLAND De Boskoopse kwekers hebben be richt gekregen, dat de export van 'boomkwekerij-producten met Duits land is hervat. Gedurende het tijdvak 1 Augustus 1948—31 Juli 1949 kan voor f 265.000 aan boomkwekerij-producten naar de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland worden uitgevoerd. LEVENSGEVAAR NA ETEN VAN GIFTIGE PADDENSTOELEN In het Centraal Ziekenhuis te Alk maar werden Zaterdagmiddag opge nomen de heer H. van Alphen, oud- burgemeester van Zandvoort, woon achtig in Bergen.; met zijn echtgenote, ziin dienstbode en twee logé's. De v.ijf patiënten lijden aan de gevol gen van het eten van giftige padden stoelen. Men vreest het ergste. NEDERLANDS SCHIP BIJ FINSE KUST GEKAPSEISD. Het 1937 ton metende stoomschip ..Houtlaan" is bij de zuidkust van Fin land gekapseisd en gezonken. Dc „houtlaan" was mèt een lading hout onderweg van Kotka in Zuid-Finland naar Rotterdam. De bemanning is naar Kotka teruggegaan. De beman ning is gered. Naar het A.N.P. verneemt, is de „Houtlaan" was met een lading hout eigendom van de N.V. „Hannah" -te Rotterdam. Het schip werd in 1898 gebouwd en in 1948 gerestaureerd. De bemanning bestaat uit dertig koppen. Bij de rederij zijn nog geen nadere gegevens binnengekomen. Vermoed wordt dat de deklast is gaan werken. schien kan ik er dan even naar toe gaan, desnoods in een taxi. Op dit uur is ze beslist thuis." George Lomax overwoog het voor en tegen van dit voorstel. Bill Evers- leigh wachtte hoopvol af. Misschien Jukte zijn krijgslist. „Het lijkt wel een goed plan," zei Lomax na een paar minuten aarzelen. „Goede neem dan eeri taxi en vraag rrrs Revel of ze vanmiddag tegen een uur of vier thuis is. Zeg dat ik haar noodzakelijk moet spreken, voor een zaak van gewicht." „Ja meneer." Bill greep zijn hoed en verdween. Tien minuten later stapte hij voor Pont Street 487 uit, sprong de stoep op, gaf een ruk aan de bel en begon tegelijkertijd de deur met de klop per energiek te bewerken. Bij de tiende klop werd de deur door een huisknecht met het traditionele ge wichtig uitgestreken gezicht open gedaan. Bil! knikte de man familair toe en schoot langs hem heen. „Morg, Chilvers. Mrs. Revel thuis?" „Ja meneer, maar ze staat op 'het punt uit te gaan." „Ben jij het. Bill?" informeei'de een frisse stem uit hogere regionen. „Ik dacht wel, die krachtige hand kan alleen van vriend Bill zijn. Kom bo ven." Bill keek naar omhoog en zag het lachende gezicht, dat hem en niet 500 GRAM SUIKER OP DE NIEUWE BON. Volgens het distributieschema zou de nieuwe suikerbon van deze week recht geven op 750 gram per per soon en die van 14 dagen later op 500 gram. Om technische redenen moeten deze bonnen verwisseld wor den, zodat deze week voor alle leef tijdsgroepen 500 gram en over twee weken 750 gram suiker per persoon beschikbaar wordt gesteld. We.er grote brand te Amsterdam Voor de tweede maal in een week tijd stond de Amsterdamse brandweer Zaterdagavond tegenover een grote brand. Drie houten loodsen op het terrein van de Centrale Markthallen aan de Jan van Galenstraat waren een vlammenzee en de vonkregen, die uit de hoogoplaaiende vJammen over het terrein joeg, bedreigde an- o'ere gebouwen en in het bijzonder drie andere loodsen. Het werd een zwaar en, door de verstikkende rook, moeilijk karwei, maar tenslotte gelukte het de brand weer de schade tot de drie loodsen te beperken. Deze gingen echter vrij wel geheel verloren, terwijl van de inhoud, o.a. partijen gedroogde zuur kool en 'emballagemateriaal, s^ehts een gedeelte kon worden gered. Een en ander is echter voor de voedsel voorziening van de Amsterdamse burgerij ia geen enkel opzicht ver ontrusten cT Naar de directeur van de Centrale Markt, de heer Broerse, ons mede deelde, valt de schade nogal mee. Drie loodsen zijn grotendeels ver woest. Een gedeelte van de opgesla gen voorraden kon bovendien ook nog gered worden. HOTELGASTEN MOESTEN MET SCHOTEN GEWEKT WORDEN- Nauwelijks waren de laatste klan ken van de Bossche kermis van Vrij dag op Zaterdag verklonken, of in het hart der stad ontdekte patrouil lerende politie brand in het parterre deel van hotel-café-restaurant Cen tral. Het hotel was reeds gesloten en ae politie moest de buitendeur force ren. Door de sterke rook kon men echter niet verder doordringen dan de gang en luid roepen der politie om personeel en logé's te wekken had geen succes, waarop men buiten op straat met alarmschoten uit de revol vers de aandacht der 65 in het hotel aanwezige personen moest trekken. Zeer spoedig was de onmiddellijk gpalarmeerde brandweer aanwezig en met twee stralen werd het vuur aan getast. Intussen zochten alle hotelbe woners over danken en muren een goed heenkomen. Een deel moest met brandweerladders langs' de voorkant uit de bovenste verdieping worden gehaald. In twee uur was de binnen brand bedwongen. De brand is blijk baar ontstaan in het benedencafé bij een buffet, waarna het VLiur via een houtenspijslift zich een weg heeft ge baand naar de vloeren der eerste étage. De inventaris heeft zeer veel brand- en waterschade opge'open. Bij'de paniek, welke aanvankelijk ontstond, hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. BOERDERIJ TE STIPHOUT AFGEBRAND Zaterdag is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer F.M. te Stiphout. Het vuur greep snel om zich heen en toen de brandweer ar riveerde was de boerderij al vrijwel geheel afgebrand. De gehele opge slagen oogst is verloren gegaan. Het vee heeft men kunnen redden. FELLE BRAND BIJ BERGEN OP ZOOM Een grote brand verwoeste Zater- djg de graan maalderij en pakhuizen van de heer Heybrechts bij Bergen- op Zoom. Machineriën ter waarde van f 90 000, 15.000 jute zakken, 50.000 zakken graan en grote voorraden vee veer gingen in vlammen op. De brandweer uit Halsteren en Bergen op Zoom was de situatie pas tegen de avond meester. Verzekering .dekt de schade. Aan velevaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding bracht! Leidse Reddingsbrigade al1 een hem, maar dozijnen slachtof fers meer bijna altijd tot de niet benijdenswaardige staat van een schooljongen vóór zijn eerste examen terugbracht. Hij rende met twee tre den tegelijk de trap op en greep de hand van Virginia Revel, die ze hem met spontane hartelijkheid toestak, met zijn beide handen stevig vast. „Virginia!" „Hallo, Bill." Charme is iets eigenaardigs; dozij nen jonge vrouwen, voor de helft misschien mooier dan Virginia Revel, zouden dat, „Hallo, Ei!l" op dezelfde toon en met dezelfde stem hebben kunnen zeggen .zonder enig resultaat te bereiken. Maar nu Virginia het zei, hadden die simpele woorden op Bill dezelfde uitwerking als een groot glas kopjSige wijn. Virginia Revel was zeven-en-twin tig. Ze was groot en slank ideaal slank, zonder één minder mooie lijn of één te ranke contour. Haar haar had een bronzen glans, waar het licht er overheen gleed; haar kin was kleir» en rond, maar zeer gedecideerd, haar neus recht, met fijne bewege lijke vleugels, haar ogen gingen bij de hoeken iets schuin omhoog en wa ren diep blauw tussen lange, bruine wimpers, en haar mond, een niet kleine, maar ,mooi gevormde mond, met even inge'gegroefde hoekjes, was pikant (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2