S)e GeidóeGotiAa/nt Z.H. de Paus tot de jeugd De nachtwake der Kath. jeugd voor de St. Pieter Toespraak van Z.H. de Paus tot de jeugd Wat 'n knoeiboel India's troepen rukken Hyderabad binnen Stichter van Pakistan overleden Bevrijdingsfakkel ontstoken MAANDAG 13 SEPTEMBER 194Ö 39stc JAARGANG No. 11490 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20S26, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 030 p. w., f 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. f 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Indrukwekkende „lijkrede" TN een lijkrede wordt het leven van de overledene geschetst, een les uit diéns leven getrokken, een gebed voor de zielerust gevraagd. Dat alles is geschied bij de uitvaart van die grote onder ons, terecht ge noemd: een reus naar geest en lichaam, die dezer dagen op 80-jari- ge leeftijd is overleden en Zaterdag te Venray is begraven: mgr. dr. Poels. Dat alies is geschied zonder dat er een lijkrede is gehouden. 1 En het is een „lijkrede" gewor den, welsprekend en indrukwek kend als de schoonste! Kon welsprekender worden ge tuigd van het werken van deze do de, dat gewijd was aan de verhef fing van het volk, de waardering van de arbeidersstand, dan door het feit, dat rondom de lijkbaar in de Paterskerk te Venray de erewacht werd gevormd door mijnwerkers in •hun arbeidspak? Kon een indruk wekkender getuigenis worden gege ven van de hoogachting, de eerbied, de dankbaarheid en de liefde, die deze dode zich heeft verworven door dat hij: „de rechtvaardigheid bemin de en het onrecht haatte" (Hebr. 1.9), dan door het feit, dat daar bij de uitvaart en begrafenis hun spon tane belangstelling toonden de hoog ste kerkelijke gezagsdragers, de pau selijke internuntius, bisschoppen en andere prelaten, met ministers en oud-ministers, de Commissaris der Koningin in Limburg en vele burge meesters, met mijndirecteuren (ka tholieken en niet katholieken) naast mijnarbeiders, met deputaties uit alle kringen der samenleving? Scher per getekend, dan het in de schoon ste redevoering had. kunnen gebeu ren, zagen wij hier vóór ons de man, in wiens practisch levensprogram ieder dag stond het eens door hem gesproken woord: „Alles voor het volk het volk voor Christus", en die zwoegend aan de verwezenlijking van dit program heeft gewerkt, een mensenleven lang. En, doordat bij deze uitvaart den overledene geen lof werd gebracht in het gesproken woord, werd zo tref fend onderstreept de les, die de over ledene zélf heeft gegeven in de laat ste door hem gehouden redevoering: „Wanneer het gaat over hetgeen over mij gezegd wordt, is het enige, dat eigenlijk nog telt, wat Onze Lieve Heer zal zeggen, als ik voor Zijn Rechterstoel zal staan". Het enige, wat er gesproken is bui ten de strikt-liturgische plechtighe den, waren de eenvoudige woorden van Roermonds Bisschop mgr. Lem- mens aan het graf: een vraag om een gebed: „Laten wij gezamenlijk vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroetjes bidden voor de zielerust van de dier bare overledene". En de Bisschop bad langzaam voor en de honderden aanwezigen antwoordden, in ontroe rende eerbied. Straks zal op de laatste rustplaats van de doctor dit grafschrift sieren: Hier is begraven en zal verrijzen H. A. Poels, priester. Zijn priesterschap was de waardigheid, welke hij nooit verborg. Enig ereteken van zijn zo talrijke hoge onderscheidingen heeft niemand hem ooit zien dragen. Hij heeft 'ns gezegd: „Een Weesge groetje voor mij van een simpele mijnwerker is mij. meer waard dan tien hoge onderscheidingen." Kort na het overlijden van zijn vriend mr. Aalberse is van ons heen gegaan dr. Poels. Zij. zijn ongetwij feld geweest: de meest vruchtbare sociale leiders en werkers in de laat ste halve eeuw. Moge op hun resul taten het huidige geslacht voortbou wen, aan hen een voorbeeld nemend! Hun nagedachtenis blijve in waarach tige ere bij allen, die sociaal willen werken in christelijke geest: „Alles voor het volk het volk voor Chris tus". MET EEN ZELFS VOOR ROME uitzonderlijke luister heeft de Eeuwige Stad het tachtigjarig bestaan van de Katholieke Actie voor de manne lijke jeugd gevierd.. De afgelopen dagen stonden geheel in het teken van de Katholieke Actie. Werd het vorige weekeinde het twintigjarig bestaan der Katholieke Actie voor de jonge vrouwen besloten met de gro te Pausrede op het St. Pietersplein, Zaterdag en Zondag gaven indruk wekkende hoogtepunten van de feest viering der Katholieke Actie voor jonge mannen. Zaterdagavond om 21 uur trokken uit verschillende pun ten van Rome niet tienduizenden ma ar honderdduizenden jongemannen der Katholieke Actie met brandende fakkels naar het St. Pietersplein, voor de viering van La Notte Santa, de H. Nacht, de nachtwake der jon ge mannen gevolgd door de pontifi cale H. Mis te middernacht.. GOLVENDE ZEE VAN LICHT. Geheel de voorgevel van de Sint Pieter en de geweldige colonnaden van het St. Pietersplein waren met brandende lampen verlicht, terwijl de machtige koepel der basiliek door sterke schijn wei-pers werd besche nen. Daarbij gevoegd de honderd duizenden fakkels, die de deelnemers meedroegen, werd niet alleen het St. Pietersplein, maar ook de aangren zende Via della Conziliazione tot ver aan de Tiber herschapen in een gol vende zee van licht en geluid, waar met de lichtgloed het enthousiasme hoog oplaaide, gevolgd door ogen blikken van indrukwekkende stilte zoals op het verheven moment dei- Consecratie. Men scha't het aantal aanwezigen op ver over de half millioen. Onder hen bevonden zich, behalve de - tal - rijke kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders ook, vele leden der regering o.d. minister-president De Gasperi en minister Gonella, en talrijke sena toren en afgevaardigden. Twee en vijftig delegaties uit het buitenland o.a. ook uit Nederland, namen aan de nachtwake deel. De nachtwake begon met het gezamenlijk zingen der Paushymne, waarna prof. Luigi Gedda, president der Katholieke Ac tie voor de mannen, de deelnemers toesprak. Te middernacht werd de pontifica le H. Mis opgedragen. De fakkels, die inmiddels gedoofd waren, werden bij het gezamenlijk gezongen Credo op nieuw ontstoken. Tijdens deze H. Mis naderden de honderduizenden jonge mannen allen ter H. Tafel. Zondagmiddag om 16 uur begon de grandioze tocht der honderddui zenden met vaandels en vlaggen van het Altaars des Vaderlands op de Piazza Venezia door de straten van Rome naar het St. Pietersplein voor de grote Paushulde. Komende van de Bronzen Deur werd de H. Vader rondgedragen over het St. Pieters plein, naar alle zijden Zijn Zegen schenkende te midden van een or kaan van toejuichingen en een enthousiasme, waaraan geen einde scheen te komen en dat zich voort plantte door de menigte, die opeen gepakt stond, tot aan de Tiber en de Engelenburcht toe. De geestdrift en de ontroering, die het verschijnen van de witte ascetische figuur van de Plaatsbekleder van Christus op de mensenmassa maakte, is niet te be schrijven. Van de troon, opgericht op de trappen van de Basiliek, hield de Paus Zijn toespraak, die via de luid sprekers doordrong tot alle omlig gende straten en pleinen. DIT IS DE OVERWINNING DIE DE WERELD OVERWINT ONS GELOOF! In Zijn indrukwekkende toespraak dankte de H. Vader de jeugd voor haar trouw en wees er op met de Apostel: „Dit is de overwinning, die de wereld overwint, ons geloof". Deze overwinning is drievoudig, ten eerste een overwinning op alle loochening en ontkenning van God en van Diéns bestaan. De strijd in deze tijd gaat niet tegen een of an der geloofspunt maar tegen de be ginselen, de grondslagen zelf van het geloof. Deze godloochening is wel bij zonder opvallend in een tijd, nu Gods aanwezigheid zich zo duidelijk open baart. Want juist de verrassende bloei en vooruitgang van de natuur wetenschappen doen de mens uit roepen: Hier is de hand van de Schepper. Deze tijd die wij thans beleven is ernstiger voor de mensheid en meer beslissend ook in zijn gevolgen dan de val van het Romeinse Imperium. De politieke machten zijn totaal ver anderd, tal van dynastieën zijn de een na de ander verdwenen of ten val gebracht, gehele werelddelen zijn in neergang, terwijl anderen in op komst zijn. De sociale toestanden hebben diepe veranderingen onder gaan. maar wat er ook veranderd mo ge zijn, één instelling is dezelfde ge bleven en zij blijft altijd nieu\v en past zich aan de tijd en aan de eisen van de tijd: de Kerk van Christus met Haar kracht, Haar waarheid en genade, de Kerk die krachtig staat in het geloof en in de onwrikbaarheid van Haar gelovigen. Ten tweede moet dit geloof ook een overwinning zijn op de stof. Techniek en wetenschap beiden zijn gaven van God maar wanneer zij misbruikt worden leiden zij tot ge weldpleging, onderdrukking en sla vernij. Ten derde moet dit geloof ook een overwinning zijn op de zedelijke no den. Deze moeten overwonnen wor den door de kracht der rechtvaar digheid en der liefde. COMMUNISTISCHE „SCHULDBEKENTENISSEN" „Mijn politiek in het verleden is verkeerd geweest. Ik erken de fou ten. Maar ik beloof, dat ik in de toe komst geen nieuwe vergissingen zal begaan". Dat zei Amir Sjarifoeddin, de voorzitter van de Partai Socialis in de Republiek, die zich kort geleden bij de communisten heeft aangeslo ten, op een vergadering van de ar beiders in de suikerindustrie. Sjarifoeddin vertelde verder dat hij voor de Japanse invasie onge veer 25.000 gulden van de Neder landse autoriteiten had gekregen voor het voeren van een ondergrondse ac tie. Het bedrag heb ik aangenomen, daar het Komintern had voorgesteld om met de koloniale mogendheden samen te werken, in de strijd tegen het fascisme. Ook Setyadjit,' de onderminister van buitenlandse zaken heeft een schuldbelijdenis afgelegd. Ik ben verantwoordelijk voor het zogenaam de Unie-verband. Hij schreef deze fout echter toe aan de vergissingen van de Communistische partij Neder land en haar zusterorganisaties in West-Europa. H. M. DE KONINGIN MET DE KO NINGSMANTEL. STATIE-FOTO GENOMEN OP 6 SEPTEMBER. Te Delhi is officieel bekend ge maakt, dat Indische troepen de staat Hyderabad om 4 uur plaatselijke tijd zijn binnengetrokken. Zij trokken de staat van drie kan ten binnen: in liet Noorden van Clianda (centrale provincies^ uit, in het Westen uit Sjolapoer en in het Z.O. te Bezwada. Plaatselijke opera ties begonnen in het Zuiden. Binnen twee uur hadden de troe pen de belangrijke spoorwegstad Ballarsjahnaar, in het Noorden van Hyderabad bezet. De tegenstand werd „zwak" genoemd. Van Sjolapoer uit trok een afde ling Indische troepen het gebied van de Nizam 50 km. binnen en bezette Naldroeg, een andere belangrijke stad aan de spoorlijn. Hier zouden de invallers „aanzienlijke tegen stand" hebben ontmoet. Zij maakten twee kanonnen buit. Naar gemeld wordt hebben de In dische troepen drie belangrijke brug gen aan de Zuidelijke grens ver overd. De Indische troepen die van Be zwada uit optrekken, hebben Boma- I kaloe bezet. 1 Het Indische garnizoen in Moena- gala, de Indische enclave, ongeveer 16 km binnen de Z.O.-grens van Hy derabad, is opgetrokken naar Se- coenderabad, een vroegere Britse militaire basis in Hydebarad. Hyderabad is de laatste overgeble- DE GEWELDIGE BRAND IN DE AMSTERDAMSE HAVEN. WEER BOMBARDEMENTEN IN JERUZALEM. De Joodse woonwijken zijn Zon dag door de Egyptische artillerie gebombardeerd, zo meldt een Joods legerbericht. Het voegt er aan toe, dat de Joodse strijdkrachten van hun kant de Arabische stellingen hierop gebombardeerd hebben. Een Joods soldaat is in de streek van de berg Zion gedood. Uit officieuse Joodse bron wordt gemeld, dat acht burgers het slachtoffer zijn gewor den van de gisteren door de Arabie ren verrichte bombardementen. ven vorstenstaat in Voor-Indië. Vol gens een communiqué van de Indi sche regering is de actie onderno men omdat de regering van Hyde rabad geweigerd heeft de Razakars te ontbinden en de terugkeer van Indische troepen naar Secoenderabad mogelijk te maken voor het herstel van orde en reoht in de staat. De Razakars zijn militante Moham medanen. Over hun optreden in de voor 80 procent Hindoese staat en aan de grenzen van het overwegen de Hindoese India is door India her haalde malen geklaagd. Zaterdagavond is Quideazam Mo hammed Ali Jinnah, de stichter van de staat Pakistan, aan een hartver lamming overleden. Hij is gisteren in aanwezigheid van een half mil lioen Mohammedanen in Karatsji ter aarde besteld. De begrafenis vond plaats met militaire eer en werd bij gewoond door het corps diplomatique De indruk, die Jinnah's dood ge maakt heeft, is vooral groot in de Arabische landen. Jinnah werd in 1876 te Karatsji geboren. Hij was de zoon van een koopman.. Lange tijd was hij advo caat van beroep. Hij ontving zijn op leiding eerst te Karasji en daarna in Engeland, waar hij rechten stu deerde en een rechtspractijk uit oefende. Na zijn terugkeer naar In dia bouwde hij een geweldige prac- tijk op. Hij stond bekend als de rijk ste advocaat van India. Jinnah heeft vele jaren gewerkt aan „de droom van Pakistan". Hin does verzetten zich er tegen en de Mohammedanen waren niet over tuigd. Veertig jaar heeft hij onafgebro ken een belangrijke, bij tijden een beslissende rol gespeeld in de cen trale wetgeving van India. Toen door de onderverdeling van Voor-Indië Pakistan ontstond, was hij de logi sche bekleder van de post van gou- verneur-generaaL SYMBOOL VAN SAAMHORIGHEID Heden heeft lord Montgomery te Portsmouth de bevrijdingsfakkel ont stoken. Ter gelegenheid hiervan ver klaarde veldmaarschalk lord Mont- gamery, chef van de generale staf van het Britse Imperium, dat het dra gen van de fakkel van Portsmouth naar Eindhoven een symbool was voor de eenheid tussen België, Enge land, Frankrijk en Nederland. Op haar weg door deze gebieden zou de fakkel de bewoners herinne ren aan de donkere bezettingsjaren om en de gehate vijand herinneren. Doch zouden ook odankbaar terug denken aan de komst van de bevrij dende legers. „Het dragen der fak kel is echter meer dan dit, het is een symbolische daad, die het gevoel van saamhorigheid en wederzijds begrip tussen de vier landen levendig zal houden", aldus de maarschalk. Het dragen van de bevrijdingsfak kel, dat voor het eerst in 1946 ge schiedde op initiatief van de burge meester van Eindhoven en Bayeux, is thans een ieder jaar terugkerende ceremonie geworden. Van Bayeux zal de fakkel door koeriers naar Eind hoven worden gedragen langs de zelfde route waarlangs de geallieerde legers naar Nederland oprukten. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem benoemd tot: Pastoor te Die- ir/en, de Weleerw. Heer C. M. Mol; te Rotterdam (H. Liduina), de Wel eerw. Heer J. R. F. Versteeg; te Lambertschaag-de Wccre. de Wel eerw. Heer J. F. M. Zegers, die voorheen Pastoor was te Hansweert £eti kaVitttje.... „Het allervoornaamste werkterrein voor het „Apostolaat" der katholieke leken is en blijft het wereldlijk ter rein van onze oprecht katholieke maar niet kerkelijke organisaties." Dr. Poels.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1