Enorme brand teisterde Amsterdam ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Koelhuizen met grote voorraden vlees, eieren, boter, vet en vis verloren \7ANMORGEN te omstreeks vijf uur is een grote brand uitgebroken in de koelhuizen „Afrika" en „Amerika", die tot de modernste veem pakhuizen van Amsterdajp behoren. Hét vuur greep zo snel om zich heen, dat, toen de brandweer, die omstreeks half zes werd gewaar schuwd, tegen kwart voor zes ter plaatse arriveerde, reeds niets meer kon uitrichten. 7 motorspuiten, 2 ladders en drie materiaalwagens en de drijvende motorspuit „Jason" waren spoedig rond het brandende pakhuis verza meld. Zeer spoedig koos ook de „Jan van der Heyden" in de Binnenhaven ligplaats en richtte het waterkanon op de fel brandende laadslurf, waar door de capaciteit van de stralen waarmede het vuur bestreden werd, werd opgevoerd tot 25.000 liter wa ter per minuut. De brand is ver moedelijk ontstaan op de tweede verdieping. Om 4 uur vanmorgen had de nachtwaker zijn laatste ron de gemaakt. Een uur later ontdekte hij op de tweede verdieping rook ontwikkeling. Hij meldde dit on middellijk, doch toen de brandweer arriveerde, had het vuur reeds zo fel om zich heen gegrepen, dat er geen houden meer aan was. Het brandende gedeelte van het koel huis, dat- het grootste van de hoofd stad is, bevatte grote partijen vlees, vet, boter en eiererf. Gisteren was men juist gereedgekomen met het lossen van een Argentijns vlees schip, waarvan de inhoud voor een belangrijk deel in het koelhuis werd De tocht van Piccard en Cosijns De voorbereidingen voor de tocht van de Zwitserse professor Piccard en zijn medewerker prof. Cosijns zijn zo goed als beëindigd Professor Pic card vertelaarde gistermiddag aan de pers, dat het schip waarmede de tocht zal worden ondernomen „Scaldis", waarschijnlijk Woensdag uit Antwer pen zal vertrekken. Het toestel, waarmede Piccard, Co sijns en verschillende waarnemers in de Golf tfan Guinea zullen afdalen, is reeds aan boord van de „Scaldis" gebracht. Dit toestel bestaat uit een stalen kogel met een middellijn van ongeveer twee meter, die tien ton weegt. Daarin zijn de controlerende en waarnemende apparaten opgesteld en zullen professor Piccard en zijn medewerkery plaats nemen. Dje kogel heeft een zeer dikke sta len wand, welks weerstandsvermogen nauwkeurig berekend is en die aan de grote druk op de bodem van de zee weerstand zal kunnen bieden. Bo ven en om de kogel heen gebouwd is een vreemd gevormd Teservoir, dat benzine bevat. Gas was voor dit re servoir niet geschikt, omdat het door tie druk van het water zou worden samengeperst en men heeft daarom een vloeistof met name benzine dat 2/3 lichter is dan water, gekozen. Waarschijnlijk zal de expeditie twee maanden onderweg blijven. ATOOMBOMMEN EN POLITIEK Prof. Blackett, oud-adviseur der Engelse regering op het stuk van atoomenergie, komt in zijn boek „Mi litary and Political Consequences of Atomic Energy", dat in October zal verschijnen tót de conclusie, dat het laten vallen van atoombommen op Japanse steden niet zo zeer de laat ste militaire daad van de tweede we reldoorlog was,maar „de daad van de koude diplomatieke oorlog tegen de Sow jet-Unie, die thans aan de gang is". Blackett citeert de verklaring van Elliott Roosevelt, volgens wie Stalin zich in Jalta had verbonden, binnen drie maanden na het einde van de oorlog in Europade oorlog te ver klaren aan Japan,' en voegt hieraan toe, dat het Sowjetoffensief tegen Ja pan zou beginnen op 8 Augustus 1945. De eerste atoombom viel op 6 Aug. op Hirosjima, de tweede op 9 Augus tus op Nagasaki. Op 14 Augustus aan vaardden de Japannezen de voor waarden van Potsdam. Indien deze bommen niet waren ge vallen, aldus de schrijver, zouden de Amerikanen hebben moeten toezien, hoe de Sowjetlegers Mandsjoerije onder de voet zouden lopen en een half millioen krijgsgevangenen zou den maken, terwijl de Amerikanen zelf niet dichter bij Japan waren dan de eerste atoombom in Nieuw- Mexico (proef ontploffing) op 16 Juli 1945 als een welkome hulp beschouwd zijn. Men kan zich de haast voorstel len, aldus Blackett, waarmede de twee atoombommen, de enige die er toen waren, over de Stille Oceaan gebracht werden en op Japanse steden werden geworpen, nog maar juist op tijd om te bewerkstelligen, dat de Japanse re gering zich uitsluitend aan de Ame rikaanse strijdkrachten overgaf. De vraag, of het in de eerstvolgende jaren tot een wereldoorlog tussen Oost en West zal komen, beantwoord prof Blackett ontkennend. NOG ALTIJD GEEN RUST IN PALESTINA. opgeslagen. Alles is verloren ge gaan» Op de tweede etage, waar de brand vermoedelijk is ontstaan, werd de afgelopen maanden gewerkt door timmerlieden en andere werk lui, die belast waren met het her stel van vloeren. Omstreeks 7.30 uur meerde aan de Oostelijke Handelskade op de Bui tenhaven ook de IJsbeer, de moder ne ijsbreker van de vereniging tot ijsbestrijding, die over een even groot waterkanon als de Jason be schikt. Het werd de hoogste tijd, dat de IJsbeer de brandweerlieden, die aan deze zijde op de ladders ston den, afloste. Het vuur sloeg door de dikke rookmassa's heen lang^ de brandladders, tengevolge waarvan de positie van de mannen hierop levensgevaarlijk werd. Om 7.45 uur iweldde de brandweer commandant: „zeer grote brand", hetgeen betekent, dat deze brand een van de grootste is, die Amster dam ooit heeft gekend. Omtrent de inhoud van de pak huizen. de Afrika, Amerika en Australië zijn op dit moment de juiste cijfers niet blkend. Wel kan worden gemeld, dat deze brand mil- lioenen kilogrammen vlees, vet, bo ter en eieren kost. De vrees bestaat, dat de distributie van deze artikelen, in de hoofdstad in moeilijkheden zal geraken. De vleeskoelhuizen zijn n.l. naast die van de Markthallen, die gebruikt worden voor groenten en fruit, de grootste van de stad. Omstreeks negen uur was een ze kere stilstand in de brand te con stateren. Het vuur in de afdelingen Afrika en Amerika en in de laad slurf, die van deze twee opslag plaatsen naar de Binnenhaven voert, had ogenschijnlijk zijn hoogtepunt bereikt en de vuurvrije branddeuren die op dat ogenblik het koelhuis Australië, dat aan Amerika is vast- gebouwd, nog beschermden, maak ten dat het vuur zich niet direct verder uitbreidde. Men verwachtte echter, dat het vuur weldra zou overslaan in de grote opslagplaats van vetten en dat de brand dan nog eens zo hevig zou worden. Deze brand is zonder twijfel een van de ernstigste en hevigste die Amsterdam gekend heeft sinds de gedenkwaardige brand in het Paleis voor Volksvlijt en het passagiers schip P. C. Hooft. Op sommige pun ten was de hitte-ontwikkeling zo enorm, dat het bluswater de vlam men niet eens meer bereikte. Voof- dat het bluswater zijn werk kon doen, was het al veranderd in een stoomwolk en het langs de wanden van het brandende gebouw naar be neden druipende water was heet. De brandweer, die aich tot het uiterste gaf, stond dan ook voor een vrijwel hopeloze taak. De brandweermannen deden wat in hun vermogen lag en verschil lende van hen werden door de rook uitgeschakeld. De geneeskundige dienst, die met twee wagens en een wagen van de bloedtransfusiedienst op de kade stond, en die in hoofd zaak tot taak heeft de brandweer mannen zo nodig hulp te bieden, had al spoedig vijf brandweerman nen moeten behandelen. Zij waren allen door de dikke vette rook, die in enorme wolken over het IJ naar het Noorden stuwde, bevangen en moesten met zuurstofapparaten weer op de been worden gebracht. Geluk kig bevatte, voor zover bekend, de rook geen giftige gassen, zodat alle Bioscopen JUBILEUM. EN INHULDIGINGS FILM. In alle bioscopen van de stad draait deze week de filmreportage, welke Polygoon-Profilti heeft samengesteld van de Jubileum- en Inhuldigings feesten, hetzij in de voorprogramma's, hetzij in Filmac-stijl. zpals in Casino en Trianon. De hoogtepunten van de voorbije feestdagen trekken in hel dere beelden weer aan ons voorbij en degenen, die de gebeurtenissen in Amsterdam niet zelf hebben kunnen bijwonen, kunnen ze thans gade slaan, veel gemakkelijker dan de massa van geduldig wachtenden dat kon doen, en bovendien nog beter dikwyls, want geen enkele toeschou wer was in staat alles zelf bij te wo nen en overal haantje de voorste te zijn. De schoonste momenten geeft wel de reportage van hetgeen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats greep. Men hoort en ziet de jonge Ko ningin, terwijl zij haar eerste rede voor het parlement uitspreekt, volgt haar op haar gang naar de kerk. en ondergaat de jubel van de menigte. Een waarlijk uitstekend geslaagde filmreportage, die boeit en ontroert. hoop bestaat, dat deze dappere ke rels geen-ernstige gevolgen van hun ijver zullen ondervinden. Een brand weerman viel van een ladder, maar heeft gelukkig geen ernstige ver wondingen opgelopen. Deze brand is een ramp, waarvan de ernst bijna niet is te overzien. De koelhuizen van Blaufries zijn de grootste van Europa en hadden een capaciteit van 5 tot 6 normale vrachtschepen. Hier was een deel van de wintervoorraad vlees, eieren, boter, vet en vis opgeslagen en het is op het ogenblik nog niet bekend of deze voorraad reeds compleet was. De koelhuizen liggen niet geheel vol, maar in ieder geval is het zeker, dat de schade niet alleen aan geld, maar vooral aan directe levensbe hoefte, van een schrikaanjagende omvang is. Het verlies van dit enorme koel huis is alleen al daarom van zeer grote betekenis, omdat in ons land toch al reeds een tekort aan koelruim te is. Ook al mocht het lukken een deel van de gebouwen te sparen, dan zal de rook- en waterschade toch zo groot blijken te zijn, dat voorlopig deze koelruimte onbruikbaar is. Omtrent de oorzaak van de brand lopen verschillende geruchteh. Van de zijde van de politie konden even wel nog geen mededelingen wor den gedaan, daar men momenteel be zig is alle mensen, 'die gisteren of vannacht in het gebouw zijn ge weest, te verhoren. De veronderstel ling, dat sabotage zou zijn gepleegd, wordt ofc het ogenblik door niets be vestigd De Tabian, een vrachtschip van de Mij Nederland, lag op stoom achter de brandende gebouwen. Het schip is versleept en heeft een ligplaats aan de Javakade gekozen. De Johan van Oldenbarnevelt, die door motorstoring is opgehouden, maar die overigens weldra zal vertrekken met aflossings troepen voor Indië loopt geen enkel gevaar, evenmin als twee andere schepen, die nog aan de Javakade ge meerd zijn. De politie had alle toegangswegen tot de oostelijke Handelskade zorg vuldig afgesloten. Er was ook weinig publiek in de nabijheid van de bran dende gebouwen. Nader vernemen wij nog, dat de lading Argentijns vlees, welke met een Amerikaans schip was aangevoerd en welke gisteren juist geheel gelost was, slechts ten dele in Blaufries was opgeslagen. Een zeer belangrijk deel van dit vlees was onmiddellijk per trein naar andere plaatsen vervoerd. Onverminderd kolkten de gehele morgen enorme rookbanken in het zachte windje tegen de blauwe lucht naar boven en verspreidden zich langzaam en dreigend over Amster dam-Noord.' Aan beide zijden van het langwerpige koelhuis stortten talloze brandweerwagens, die op de smalle kaden hadden plaats geno men, alsmede de drie drijvende brandweerinstallaties, die de brand haard gelukkig zeer dicht kunnen benaderen, omdat het koelhuis op een eiland is gebouwd, onafgebroken de grootste kracht aan water, die hun spuiten kunnen opbrengen door de enkele geopende deuren van het sombere gebouw. Telkens opnieuw sloegen door die gaten en door de massa's verschillend gekleurde rook loeiende oranje vuurzeeën naar bui ten. De rookzuilen uit de verschil lende punten van het gebouw had den bijna alle een verschillende kleur, al naar gelang zij afkomstig waren van brandende boter, vis, eieren, vetten, fruit of bloed. Want ook een onvervangbare hoe veelheid in 4000 flessen opgeslagen bloedplasma van de bloedtransfusie dienst zal wel geheel verloren gaan. Zonder twijfel is de linkerhelft reddeloos verloren. Dat is de zijde, die „Amerika" genoemd wordt. „Australië" zal men wellicht gedeel telijk weten te behouden, aangezien er zich ergens aan deze kant een brandmuur bevindt. Hoe groot de schade echter zal bedragen, diy wordt aangericht door het nathou den van „Australië" is een open vraag. (Het „Afrika"-gedeelte van het Blaufries koelhuis loopt geen enkel gevaar. Het is ondergebracht in een geheel apart perceel, dat meer Westelijk op de kade is ge bouwd.) Ook de Bloedtransfusiedienst getroffen. Deze ramp treft ook in hoge mate de bloedtransfusiedienst en de moe- Een beetje vereenzaamd opgegroeid, gaan haar dromon uit naar de rent meester der bezittingen van' de Gra vin de Bonafé. Om haar opvoeding te voltooien heeft de oude Gravin, ge holpen door de rentmeester, sinds eni ge maanden een gouvernante aan Zoeteke's zijde gebracht. Madefnoisel- le Irène, een meisje van vijf en twin tig jaar op wie de vader van Zoeteke verliefd wordt. Na vele verwikkelin gen speelt het noodlot zijn eigen rol en laat zich niet door tere meisjes handen dwingen. Niet de gouvernan te, maar Zoeteke trekt er met de rentmeester tussenuit en na enigje dagen van „zoet geluk" komt zij om bij een brand in de opera, juist als zij besloten heeft nara huis terug te ke ren. In deze film, bekroond met de Grand Prix de France, spelen Odette Joyeux en Jean Dubuccourt de hoofd rollen en de regie is van Claude Autant-Lara. Voor strikt volwassenen. Trianon. Het was voor Holly wood en met name voor de regisseur Wellman een buitengewoon zware taak, een oorlogsverhaal te verfilmen, dat zó doordrongen is van haat tegen de oorlog en zó rijk aan menselijkheid als „Het Verhaal van de Soldaat". Er nie Pyle, de grootste» en beste oorlogs correspondent uit de laatste oorlog, schreef de gegevens, die hij verzamel de in Afrika, op Sicilië, in Italië. Hij stierf bij Hirosjima door een Japan se kogel. Deze man haatte de oorlog, maar had de mens lief. Hij hield van de mens in de soldaat, met al diens verlangens, met alle heimwee ook met de humor, die hij te velde onder - .vindt. Hij zag hem in zijn moeheid en krachteloosheid, hij voelde de drang naar het leven temidden van dermelk centrale. 4000 flessen bloed plasma en 1000 flessen moedermelk zijn onherroepelijk verloren. Sinds het einde van het vorig jaar is men bezig geweest deze voorraad te ver zamelen. Afgezien van de gelds waarde betekent dit een enorm ver lies aan werkkracht, aangezien voor dat bloed en voor die melk duizen den vrijwillig hun deel hebben afge staan. Het zal nu nodig zijn, dat op nieuw en met verdubbelde kracht 'n beroep op de gevers wordt gedaan om eenzelfde voorraad wederom op tebouwen. -Daar het centraal labo ratorium voor de Bloedtransfusie dienst een instituut is, dat zonder winst werkt, betekent dit tevens een groot verlies op de exploitatie van het jaar 1948. Voor de moedermelk- centrale geldt dit evenzeer. Het koelhuis van de N.V. Blauw hoedenveem Vriezenveem was voor zover het betreft de outillage een der modernste, zo niet het modernste en bovendien het groot ste van Europa. Het pand zelf was echter minder modern. De N.V. had de put willen dempen nog vóór het kalf was ver dronken, want reeds geruime tijd was de aannemersfirma M. A. Sick- ler en de uitvoerders K. IJlander bezig met het aanbrengen van ce menten vloeren en isolerende lagen, juist omdat het oude interieur te brandbaar werd geacht. STADSNIEUWS EEN HONDERDJARIGE JUBILARESSE. Wij herinneren nog even aan het honderdjarig jubileum van de Maria- C&nferentie der St. Vincentiusver. Dit bijzonder jubileum wordt mor gen plechtig gevierd met een Hoogmis in de dekenale kerk, en 's middags is er van 2 tot 2} i in het St. Vincentius- huis aan de Hooglandse Kerkgracht gelegenheid aan het bestuur zijn be langstelling te tonen. Katholiek Leiden zal tonen het ze genrijk werk der St. Vincentiusver. te waarderen. Haar siert een dubbele gouden kroon. GELUIDS-INSTALLATIE ST. PETRUS-KERK. Morgen Zondagochtend krij gen de parochianen van de St. Petrus kerk onder de H.H. Missen een bui tengewone schaal onder hun neus gepresenteerd. Een collecte natuur lijk? Ja, maar een collecte niet voor anderen maar voor zichzelf. Eigen baat gaat hier voorop! De collecte is n.L ter financiering van de geluid versterkers in de kerk, aangebracht ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan van het kerkgebouw, dat Zondag gevierd wordt. Twaalf-en- een-half jaar lang hebben de paro chianen hun oren moeten spitsen, doch thans wordt het hun wat ge makkelijker gemaakt. Deze geste is een tegemoetkoming waard. Wie dubbel geeft hoort de preek voortaan dubbel zo goed.- GEMEENTERAAD. B. en W. stellen de gemeenteraad nog voor: een bedrag van 10.000 beschik baar te stellen ten behoeve van de centrale verwarmingsinstallaties van enige schoolgebouwen en het politie bureau; verder te bepalen, dat de herzie ning van het plan van uitbreiding voor een deel der gemeente, gele gen in de Rodenburgerpolder, wordt voorbereid, en te besluiten tot het in dienen van bezwaren bij Ger. Staten tegen de aan de gemeente Leiden op gelegde aanslag in de Grondbelas ting, belastingjaar 1948, gemeente Oegstgeest, in verband met de ge bouwen van het sanatorium „Rhijn- geest". CULTURELE UITWISSELING LEIDEN—GENT. Zoals wij reeds eerder hebben ge meld, zal in het kader van de cultu rele uitwisseling LeidenGent, in het stedelijk museum „De Lakenhal", op Vrijdag 17 Sept. a.s. 's middags om 4 uur de opening plaats hebben van de tentoonstelling „Hedendaag se kunst uit Gent". Aan de tentoonstelling is eveneens vuilheid en barbaarsheid, temidden van dood en vernietiging. Hij zag ook zijn moed en vrees en de plotselinge opwellingen van liefde, vriendschap en aanhankelijkheid. Ernie Pyle zag dit alles zonder zichzelf te verliezen in te grote gevoeligheid, die zijn ver haal waardeloos gemaakt zou hebben. Ernie Pyle trekt in deze film mee op, bescheiden op de achtergrond. Bur gess Meredith vertolkte hem. Door het vermijden van dramati sche effecten, is deze film, die geen aaneengesloten verhaal is, maar een aaneenschakeling van typerende mo menten, een aanklacht en een vloek geworden tegen de oorlog, zó sterk als maar zelden geuit zijn. Maar te gelijkertijd is zij een meesterwerk van realiteit en een monument van ontroerende menselijkheid. Voor 18- jarigen. Luxor vertoont deze week „The black swan", een kleurenfilm, die ons terugvoert naar voorbije tijden, waarin de zeeën nog uitsluitend be varen werden door zeilboten. Door politieke twisten tussen Engeland en Spanje is er zeeroverij op grote schaal ontstaan, welke na het sluiten van een accoorö nog niet direct van de baan is De mannen, die dit avontuur lijke werk verrichten, kunnen er maar node mee uitscheiden en om de twee laatste piratenschepen op te ruimen, moet een groep „bekeerde" zeeschuimers het ruime sop kiezen. De laatste loodjes wegen eclfter het zwaarst, wat in deze film zeggen wil, dat er heel wat plannen beraamd en gevechten geleverd moeten worden, alvorens de oceaan weer veilig is. „De black swan" geeft hiervan een boeiend beeld en de liefhebbers van een avonturenfilm zullen zich in alle verbonden een exposiite op touris- tisch gebied, uitgaande van de Dienst voor Tourisme van Gent. RODE KRUIS-ONDERSHEIDING. De heren Boorsma, rechercheur van politie, en v. d. Zon, concierge aan het Acad. Ziekenhuis, beide te Leiden, ontvingen de medaille van verdienste in brons, van het Ned. Rode Kruis, in verband met hun bij zondere verrichtingen tijdens de oor log. K.A.V. A.s. Donderdag gaan de dames, die zich hiervoor hebben op gegeven, naar de tentoonstelling in Den Haag. Zij worden verzocht om 9.30 uur aanwezig te zijn bij het be ginpunt der tram (einde Haarlem merstraat) of te 10 uur aan het sta tion. Enige bestuursleden zullen met beide groepen meereizen. Te onge veer 11 uur komen allen bij de Hout- rusthallen aan. S.v.p. boterhammen medebrengen. Ver. Ex-politieke gevangenen. Ter gelegenheid van het congres van de Ver. van Ex-politieke gevangenen, dat in Leiden gehouden zal worden, wordt Dinsdagavond om 8 uur, in de St. Pieterskerk, een herdenkings dienst gehouden. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor GebGorteaankondigingen K.L. DAGKALENDER Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden" Jan Lievensstraat 2 Leiden, tel. 22761 Zondag 12 September: K.A.B. 7.30 uur H. Mis met alg H. Communie in de St. Lode wij kskerk daarna ge meenschappelijk ontbijt in „De Har monie" spreker de heer Ant. J. M. Angenent uit Haarlem over het on derwerp: „De taak van onze be stuurders" alle kaderleden worden verwacht. Zondag 12 September Kajotters De kenale parochie 8.45 uur H. Mis met alg. H. Communie in de kerk hierna gemeenschappelijk ontbijt in het zaaltje in de Maria Gijzensteeg opening winterprogranu Alle leden worden verzocht in uniform aanwe zig te zijn. Dinsdag 14 September 20.00 uur in de koepelzaal van „De Burcht" Indonesië-avond van de Jongeren Organisatie in de K.V.P. Onder linge bespreking. Toegang vrij. Donderdag 16 September 19.00 uur Stadhuis kamer 135 zitting Leids Jeugdparlement onderwerp: „In donesië voor alle J.O.-leden en be langstellenden is een plaats beschik baar. Zondag 19 September Feestelijke viering 60-jarig bestaan K.A.B. Bis dom Haarlem in alle parochieker ken H. Missen met alg H. Communie voor alle leden en huisgenoten 20.00 uur Stadsgehoorzaal: feestelijke bijeenkomst, spreker: Bondsvoorzit ter J.W. v. d. Akker uit Den Haag Opvoering van „Het begon zo'' door het K.A.B.-toneel Muzikale op luistering K,A,B,-Symphonie o.l.v. Jan Gordijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wiltje Jelke z. v. U. v. d. Hoek en A. Koopmans; Paschalis z. v. C. J. de Graaf en M. J. Smolders; Robert Pieter z. v. P. v. Diggelen en P. v. d. Heijden; Hendrik Jan z. v. C. de Ru en N. E. W. v. d. Burgh; Mar- tinus Johannes Hendrikus z. v. H. Borst en M. de Jongh; Agnes d. v. A. R. P. v. schoonderwoerd den Be- zemer en J. v. Tongeren; Hendrica d. v. W. de Ruiter en H. Landman; Gijs- bertus Johannes z. v. A. F. Rijneker en J. G. Pouw; Gerardus Jacobus Leo- nardus z. v. G. A. Zweekhorst en C. P. Tuinenburg; Anna Paulowna d. v. H. v. 't Wout en C. J. v. d. Holst Ger- rit z. v. G. de Mol en' G. Jonker; Eduard z. v. B Staal en E. v. Riet; Jansje d. v. J. J. v. Tongeren en A. G. Leugering; Wilhelmus Nicolaas Martinus z. v. W. N. Steur en M. H. J. Hooijmans; Carolina Margaretha Japina d. v. J. Groenendijk en G. A. Schellingerhout. - Overleden: S. Bergman wed. van J. Vinkesteijn 70 jr. A. de Jong man 58 j. opzichten voldaan voelen, als na een hevig slot gevecht de twee geliefden elkaar eeuwig trouw zweren. Want vanzelfsprekend ontbreekt ook in de ze film de bekende liefdeshistorie niet, die in de aanvang op niets schijnt uit te lopen, maar uiteinde lijk in goede banen komt. Voor vol wassenen. Lido. „Katie maakt carrière" is het verhaal van een Zweeds boeren meisje, dat de wijde wereld intrekt, om Vbor verpleegster te gaan stude ren. Moeilijkheden onder weg geven haar reis echter een heel andere be stemming. We zullen het amusante verhaal niet verder verklappen, doch het is lerenswaardig om te zien hoe gemakkelijk het feitelijk is in de po litiek terecht te komen, zij het dan ook Amerikaanse politiek! Geen ge weldige film, toegankelijk voor alle leeftijden, en geschikt om een uurtje vermaak bij het witte doek te heb ben. In het voorprogramma draait „Uit de Oude Doos" en verhaalt de ge schiedenis hoe, op toevallige wijze, een oude rolprent in een stoffige kist op zolder gevonden wordt, met op namen van de inhuldiging van konin gin Wilhelmina in 1898. Dank zij de moderne filmtechniek konden de plaatjes gereproduceerd worden tot een filmpje, dat het aanzien alleszins waard is en een aardige kijk geeft op de feestelijkheden van 50 jaar gele den. Rex heeft een geheimzinnig film verhaal op z'n programma staan, waarvan de titel: „Het huis met de geheime kamer" het karakter reeds aanduidt. Voor liefhebbers van span ning, mits boven 14 jaar. WEERSVERWACHTING PLAATSELIJKE BUIEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar vergezeld van onweer en later opklaringen. Meest matige Zuid-oostelijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Zuid en West. Morgen overdag lagere temperatuur dan vandaag. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. De uitreiking van bonkaarten 812 vindt te Hazeifwoude Rijndijk plaats voor zelfverzorgers en niet-zelfver- zorgers op Maandag 13 Sept. De lo ketten zijn geopend van 8.30 uur tot 12 uur en van 1.30 uur tot 4 uur. Meenemen: Stamkaarten, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bonkaart en datumkaartje. Zelfver zorgers dienen ook dp oproepings- kaart over te leggen. Uitreiking van bonkaarten te Oegst geest (niet-zeldverzorgers) vindt plaats op Maandag 13 September. Donderdag 16 September, Maandag 20 September en Donderdag 23 Septem ber. Men lette op het bij de vorige uitreiking verstrekte datumkaartje. Meenemen: Stamkaarten, inwisse- bngsbonnen van de thans lopende bonkaart en datumkaartje. Maandag 13 September. De uitreiking van bonkaarten 812 vindt te Zoeterwoude (Rijndijk) plaats voor zelfverzorgers en niet- zelfverzorgers op Dinsdag 14 Septem ber. De loketten zijn geopend van 8.30 uur tot 12 uur en van 1.30 uur tot 4 uur. Meenemen: Stamkaarten, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bonkaart en datumkaartje. Zelfver zorgers dienen ook de oproepings- kaart. over te leggen. De uitreiking van bonkaarten 812 te Rijnsburg, vindt plaats op Dinsdag 14 September (niet-zelfverzorgers) en Vrijdag 17 September (voor zelfver zorgers en niet-zelfverzorgers). Men lette op het bij de vorige uitreiking verstrekte datumkaartje. Meenemen: Stamkaarten, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bonkaart en datumkaartje. Zelfver zorgers dienen ook de oproepings- kaart over te leggen. lingsbonnenDinsdag 14 September. De uitreiking van bonkaarten 812 vindt te Zoeterwoude (Dorp) plaats voor-, zelfverzorgers en ni§t-zelfver- zorgers op Woensdag 15 en Donder dag 16 September. Men lette op het bij de vorige uitreiking verstrekte datumkaartie. De loketten zijn ge opend van 8 30 uur tot 12 uur en van 1 30 uur tot 4 uur. Meenemen: Stamkaarten, ïnwisse- lingsbonnen van de thans lonende bonkaart en datumkaartje. Zelfver zorgers dienen ook de oproepings- kaart over te leggen. De uitreiking van bonkaarten 812 vindt te Valkenburg plaats voor zelf verzorgers en niet-zelfverzorgers op Woensdag 15 September van 8.30 uur tot 12 uur en van 1.30 uur tot 4 uur. Meenemen: Stamkaarten, inwisse lingsbonnen van de thans lonende bonkaart en datumkaartje. Zelfver zorgers dienen ook de oproepings- kaart over te leggen. Donderdag 16 September Morgen (Vrijdag) vindt te Katwijk uitreiking plaats van bonkaarten 812. Men lette op het bij de vorige uitrei king verstrekte datumkaartje. Meenemen: Stamkaarten, inwisse- hngsbonnen van de thans lopende bonkaart en datumkaartje. Detaillisten worden opmerk zaam gemaakt op een in dit num mer voorkomende mededeling betref fende de inlevering in de komende 14 dagen. INTERKERKELIJKE GEZINS ZORG IN EEN NIEUW GEBOUW. De Stichting Prot. Interkerkelijke Gezinszorg te dezer stede, welke reeds kort na de oorlog op initatief van Ned. Voyksherstel met haar ar beid is begonnen en sedert dien in samenwerking met de diaconie der Ned. Herv. Gemeente, der Geref. Kerken, der „kleine kerken" en de Humanistische groep haar werk van dienende liefde voortzet, zag haar werkzaamheden in de laatste tijd zulk een vlucht nemen, dat niet meer volstaan kon worden met het pand de Boerhaavelaan 30. Op voor haar nog onverwachte wijze wist de Stich ting zij het door ruiling beslag te leggen op de voormalige woonste de van prof. dr. J. Mulder aan het Rapenburg 59, waar men juist één dezer dagen zijn intrek heeft geno men. Hoewel aan enkele kamers een an dere bestemming moet worden ge geven kan de Stichting thans haar vleugels breder uitslaan, iets wat met het oog op de geregelde aanvra gen om hulp een eerste vereiste is. Kon men voorheen hogstens 24 meis- j'es in internaatsverpleging opnemen, thans vinden er 32 meisjes een ge riefelijk onderkomen en is er ook ruimte voor een conversatie- en eet zaal en voor een 'afzonderlijke ver blijf voor directrice en assistente. Bo vendien heeft ook de inrichting der meisjesverblijven veel aan gezellig heid gewonnen en is men thans ver lost van het in kribben boven el kaar slapen, 't Geheel ademt ook een frisse geest en zal er veel toe bij dragen, dat deze „hulpen in de huis houding" er zich spoedig thuis ge voelen. Zondagsdienst doctoren. #De Zon dagsdienst der huisartsen zal van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag morgen 8 uur worden waargenomen door de doctoren Hartman van Leeu wen, Simons en Verbrugge. Dienst der apothekers. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 11 Sept. 13 uur tot Zaterdag 18 Sept. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523; de Doeza-Apotheek, Doe- zastraat 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8 Tel. 26274. Het Arabise legioen verklaart, dat in de nacht van Donderdag op Vrij dag de Joden in de sectoren van de berg Zion en Aboetoer bij Jeruzalem met mortieren, granaten en kleine wapens het vuur geopend hebben. Er zouden 40 mortierschoten zijn gelost en hét gebied van de poort van Da mascus had onder zwaar vuur gele gen. Casino. „Het Smeulende Vuur", de hoofdfilm van deze week is een Fran se speelfilm, waarin de titel wel zeer juist de inhoud weergeeft. Het gebeu ren speelt zich af in het jaar 1887. De Eifeltoren is in aanbouw, melodieuze walsmuziek typeert het wegsterven van een eeuw. Midden in deze tijd staat Zoeteke, welopgevoed, zoals de t(jd het voorschrijft. Zoeteke droomt.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2