Ex-burgemeester de Ruyter van Steveninck opnieuw voor zijn rechter VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LEIDEN THANS VOOR HAAGS KANTONGERECHT Onder presidium van mr. W. J, A. Vrijberghe de Coningh werd hedenmorgen voor het kantongerecht te 's-Gravenhage opnieuw behandeld de zaak te gen mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, burgemeester van .Leiden gedurende een deel van de bezettingstijd. Deze nieuwe behandeling vond plaats naar aanleiding van een bezwaar schrift door de Ruyter van Ste veninck ingediend ten opzichte van de over hem uitgesproken veroordeling, waarbij hij tot tien jaar internering was veroor deeld. Nadat de president de zitting geopend had volgde voorlezing door de griffier van de dag vaarding, voor zover nodtg ge wijzigd, doch in hoofdzaak over eenstemmend met de tenlaste legging, welke bij de behande ling der zaak eind November 1947 voor het Leids Tribunaal tegen hem was uitgebracht. De president wees er hierna op dat de feiten, zoals bij de vori ge zitting vastgesteld omtrent de gedragingen van beschuldigde, onomstotelijk vast blyven staan, zodat hierover niet gedebatteerd be hoeft te worden. Alleen blijft dus over de waardering van de straf maat. Hierna vroeg de pres. een en ander omtrent de financiële omstandighe den van beschuldigde, zijn vrouw en studerende zoons. Het woord was hierna aan de ver dediger van beschuldigde, mr. J. v. d. Flier, die zich in de aanvang van zijn pleidooi afvroeg of hij waakte of droomde. Toen hij kennis maakte met zijn cliënt, liet deze hem n.l. een paar manchetknopen zien, hem ge schonken door apotheker Kok, chef staf van de B. S. voor Leiden. Ver der herinnerde hij aan de uitspraak van zekere Kalmeyer, die tot de Leidse N.S.B.'er Aalbersberg eens gezegd had: het wordt tijd, dat we „die saboteur in Leiden" eens naar het concentratiekamp sturen, aldus de gedragingen van de Leidse bur gemeester voldoende kwalificerend. Spr. ging hierna nader op enkele ten laste gelegde punten in, om dan te spreken over de waardering van de strafmaat. In verband hiermede beschreef hij de persoon van de Ruyter van Ste veninck. Hij was een eerlijk man, die voor zijn overtuiging durfde uitko- hfien-Over zijn intellect behoefde niet gesproken te worden, volgens spr. Langer weidde spr uit" over de vraag: „Wat wilde deze man eigen lijk?'' Spr voerde aan, dat de gebre ken in ons staatsbestel deze man evenals zovele andere officieren ge dreven heeft tot de NSB, omdat men van deze organisatie heil verwachtte tot herstel van de verslapte geest op velerlei gebied. Hoewel strevend naar versterkte volkskracht werd hij toch.geen partijman in de ware zin des woords. Spr. waardeerde het voorts in het inzicht van de Hoge Autoriteit, dat deze van hem erken de dat hij het burgemeesterschap van Leiden niet ambieerde. Hij voel de het als een plicht, omdat hij meende iets voor Leiden te kunnen doen. Spr. schetste hem als een zeer rechtschapen mens, naar aanleiding waarvan hij enkele passages uit de intreerede van de burgemeester me moreerde. Het gebeente van St. Liduina? ONDERZOEK IN LEIDS LABORATORIUM Zoals in het begin van dit jaar werd gemeld, is bij restauratiewerk zaamheden in de grote kerk (St Jans- kerk) te Schiedam een graf ontdekt op de plaats, waar zich eertijds de kapel van de H. Liduina bevond. Dit graf, gebouwd van baksteen, was van binnen bepleisterd en versierd met beschilderde, in een cirkel gevatte kruisen. Toen het graf geopend werd vond men er skeletresten in, die door bemiddeling van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemon derzoek naar het Anatomisch Labo ratorium te Leiden werden overge bracht voor verder wetenschappelijk onderzoek. Het vermoeden lag nl. voor de hand, dat men hier te doen zou hebben met overblijfselen van JSchiedams bekende heilige. In een onderhoud, dat een A.N.P.- redacteur deze week in bovenge noemd laboratorium met dr H. J. Lammers, die de skeletresten onder zocht heeft, mocht hebben, verklaar de deze, dat het onderzoek tot nu toe heeft uitgewezen, dat de skeletresten zeer waarschijnlijk van een vrouw afkomstig zijn. Op de vraag van de redacteur of de ziekte, waaraan St. Liduina na haar val op het ijs 38 jaar lang ge leden heeft, ook sporen zou hebben kunnen laten op h:t skelet, antwoord de dr Lammers, dat dit geenszins on mogelijk was, maar dat over de aard' van deze ziekte geen duidelijke ge- gevëns te verkrijgen zijn. ïn het ge vonden skeletmateriaal zijn in ieder geval geen duidelijke pathologische veranderingen gevonden, maar wel enige kleine veranderingen, waarvan nader onderzocht moet worden wat hun betekenis zou kunnen zijn. Om de grote vraag te beantwoorden of men hier werkelijk te doen heeft met skeletresten van de H. Liduina zullen behalve iit anthropologisch on derzoek nog diepgaande historische nasporingen verricht moeten worden De verschillende punten der ten lastelegging werden door de verdedi ger vervolgens onder de loup geno men, zoals zulks ook bij de eerste behandeling geschiedde. Spr kwam daarbij tot de conclusie, dat bij het overzien van hetgeen spr. heeft ge daan, slechts vele pro's voor de Ruy ter van Steveninck kunnen opge somd worden. Na dit pleidooi kwam de verdedi ger tot de vraag: hoe lang zal de in ternering van de R. v. S. nog moe ten duren? Reeds van 8 Mei 1945 is hij reeds uit de gemeenschap geban nen, maar spr. is ervan overtuigd, dat de Kantonrechter het in zijn macht heeft aan deze ellendige toestand een einde te maken en zijn cliënt zo spoe dig mogelijk in vrijheid te stellen. De president merkte naar aanlei ding van dit pleidooi op, dat mr. van der Flien betoogt dat de pro's in de motivering van het vonnis te weinig zijn weergegeven, maar spr. meent, dat de materiële waarde van een plei dooi niet ligt in het betoog omtrent hetgeen er niet in een vonnis staat, maar in een weerlegging van het geen er in een vonnis is vermeld. Hierna was het woord aan mr. de Ruyter van Steveninck, waarbij deze allereerst verwijst naar het pleidooi door hem gehouden in Leiden. Spr. behandelde hierna nogmaals enkele punten van de tenlasteleg ging, doch wees er tevens op, dat hij toch in alle omstandigheden met de realiteit rekening moest houden. Wat hij gedaan heeft en wat hij bereikt heeft, heeft hij ook moeten doen met handhaving van zijn zienswijze te genover de NSB, want bij alles heeft hij er steeds naar gestreefd ook de NSB en de Duitsers het begrip bij te brengen wat redelijkheid en inzicht van anderen inhield. Verder wilde spr. nog wijzen op nadere verklaringen, door enige van zijn vroegere ambtenaren afgelegd en welke hij na de zitting aan de pre sident zou overleggen. Spr. besloot zijn pleidooi met nog maals te verklaren, dat hij niet an ders kon handelen dan hij gehandeld heeft en dat hij steeds gehandeld heeft in het belang der Leidse bevol king. De president informeerde tenslot te naar aanleiding van het laatste verzoek van mr. v. d. Flier inzake de invrijheidstelling van zijn cliënt, of het zijn bedoeling was stante pede een beslissing te verlangen. Zo ja, dan zou het niet liggen in een rij- pelijke overweging van al hetgeen pleiter naar voren had gebracht. En pleiter zou het spr. toch niet euvel kunnen duiden, indien spr. na de naar voren gebracht pro's ook de contra's nog eens bestudeerde. Mr. v. d. Flier verklaarde daarna niet te persisteren bij een onmiddel lijke uitspraak, waarop de president deze bepaalde op Donderdagmorgen 23 September. OPENBARE MONTESSORI SCHOOL GEOPEND. In het bijzijn van verschillende be langstellenden uit onderwijskringen, waaronder de heer H. A. Vriend, gem.-inspecteur van het lager onder wijs, heeft de wethouder van onder wijs, de heer J. C. van Schaik, gis termiddag in de gemeenteschool aan de Rijnsburger weg, met een gedegen rede, de eerste openbare Montesso rischool voor lager onderwijs en voorbereidend lager onderwijs in Leiden geopend. Ingeleid door l}et hoofd der nieu we school, de heer J. Entrop, sprak de wethouder over de ontwikkeling van het onderwijs, zoals dr. Maria Montessorie dit propageerde, en con stateerde, dat dit onderwijs in Neder land niet meer in de kinderschoenen staat. Weliswaar heeft het ook te kortkomingen gekend, met name de achterstand in parate kennis, verge leken bij de gewone lagere scholen; thans echter doet het voor de andere scholen niets meer onder en krijgen de leerlingen eenzelfde dosis kennis mee naar huis. Daarbij komt het gro te voordeel dat dr. Maria Montessori voor alles de nadruk legt op de ka raktervorming en dit wil bereiken door de zelfwerkzaamheid. De heer Van Schaik bracht dank aan allen, die tot de voorspoedige stichting van deze school hadden bij gedragen, waarmede Leiden een ach terstand op andere steden heeft in gehaald. De belangstelling d.w.z. het aantal aangemelde leerlingen was echter voor het begin te groot. Ongeveer 100 kinderen werden aan gemeld, waaronder er 20 voor het la ger onderwijs, die allemaal geplaatst konden worden, en 80 voor het voor bereidend onderwijs, waarvan er slechts een klas van 35 kinderen kon worden toegelaten. Zo spoedig mo gelijk echter hoopt met een tweede voorbereidende klas te beginne. Met de wens voor een succesvolle toe komst voor de school, verklaarde de wethouder haar voor geopend. De heer J. W. Harting, voorzitter van de Vereniging van Volksonder wijs, sprak, mede namens de Ned. Onderwijzersvereniging, woorden van gelukwensen, waarbij de heer F. Korten, voorzitter van Leidse Ouderraad?-en mevr. A. H. G. Ver haarJanssen, afgevaardigde van de Stichting Montessorie-onderwijs, afd. Leiden en omgeving, zich aan sloten. De heer Entrop deed een beroep op het onderwijzend personeel tot prettige samenwerking, dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en sloot de bijëenkomst, waarna de aanwezigen een rondgang maakten door de met modern leermateriaal ingerichte lokalen. (Bovenstaande reeds geplaatst in onze vorige oplage).' SPOEDVERGADERING VAN LEIDSE BAKKERSPATROONS. Geen wittebrood in onbeperkte hoeveelheid! De Federatie van Bakkerspatroons voor Leiden kwam gisteravond in spoedvergadering bijeen in „Amici- tia", voor welke vergadering ook de collega's uit de omgeving waren uit genodigd. De voorzitter .dë heer C. Cuypers, zette uiteen waarom deze vergadering bijeengeroepen was n.l. om de af schaffing van de keuzebon, waardoor voor de bakkers nieuwe moeilijkhe den gerezen waren. Tot nu toe kregen de bakkers 10 van hun toewijzingen in patentbloem, voor het bakken van klein brood. Ve le mensen besteedden hun keuzebon aan wittebrood, waarvoor de bakkers apart patentbloem konden betrek ken, zodat in totaal hun toewijzing uit rpim 25 patenntbloem bestond. Nu de keuzebon wordt afgeschaft verandert de toewijzing en krijgen de bakkers 25 patentbloem, zodat, aangenomen dat de afname van klein brood hetzelfde blijft, de hoeveelheid wittebrood, die zij kunnen bakken, ook het zelfde blijft. Het publiek moet daarom niet verwachten dat zij nu in onbeperkte hoeveelheden witte brood zal kunnen kopen, doch zal niet meer krijgen als tijdens de keu zebon het geval was. Daar bovendien de bloemprijs gestegen is en de prijs voor wittebrood vrij gegeven is, zal ook de prijs van het wittebrood stij gen. In verband hiermede zijn gister avond .de volgeqde besluiten geno men. die wij gaarne onder de aan dacht van het publiek brengen. Bij aankoop van 8 gewone broden van regeringsmeel, van 400 gram, zal de bakker één wittebrood van 400 gram kunnen leveren. Dit komt onge veer overeen met de verhouding tij dens de keuzebonnen, zodat er in feite niets verandert en het alleen moeilijker wordt voor de bakker, om precies te onthouden hoeveel gewoon brood er afgenomen is en op hoeveel wittebrood de klant dus recht heeft. De prijs van het wittebrood zal 36 cent per 800 gram bedragen, terwijl de prijs van het klein brood op 4 cent onveranderd blijft. De verkoop van wittebrood zal, zoals voorheen, op de Zaterdag geconcentreerd wor den. A.s. Zaterdag zal nog normaal op keuzebon 169 wittebrood verkocht worden. Maandag en Dinsdag zal geen wittebrood gebakken worden, zodat de vrije aflevering a.s. Woens dag begint. De verkoop van andere vrij geko men producten, zoals beschuit er ontbijtkoek, zal tot en met Zaterdag 18 Sept. normaal op de keuzebon plaats vinden en pas daarna, als er weer voldoende voorraad is, redelij ker wijze vrij opder de klanten ver deeld worden. De Ned. R.K. Bond van Hotel-, Ca fé-, Restaurant Geëmpl. en Vakgroep Bioscoop- en Theaterpersoneel Afd. Leiden, houdt a.s. Maandagnacht 13 September te 12 uur een nachtverga ring voor de leden en R.K. niet-leden in het Café van de heer H. Rooyak- kers. Kbrevaarstraat 11. Gezien de agendapunten Bestuursmededelingen en Inleiding te houden door de heer J. F. v. Bijsterveld, landelijk voor zitter van H. C. R. Geëmpl. „St. An- tonius" over het onderwerp: „Wat sta:at er voor ons op de reling?", ver wachten wij alle leden en R.K. niet- leden op deze zeer belangrijke ver gadering. R.K. Bioscoop- en Theaterperso neel. werkzaam in bioscopen en con certgebouwen als portiers, operateurs enz. ook voor u behartigt „St. Anto- nius" uw belangen. R.K. Hotel-, Café- en Restaurent- personeel, u allen heeft geen aanspo ring nodig. Gij allen weet, dat men maandelijks op de vergadering moet en wil zijn ten eerste voor eigen belangen en ten tweede om als An- toniusbroer elkaar te ontmoeten, te spreken ennu collega's tot a.s. Maandagnacht 12 uur en laat deze eerste vergadering na 't seizoen 1948 goed en spontaan ingeluid worden voor het komende winterprogram- ma 1849-'49. Het Bestuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Jan z. van J. A. van de Wetering en J. F- Bekken; Maria Bernadina Theodora d. van J. J. Boerakker en J. G. C. Aalders; Evert z. van D. Hanselaar en F. W. van Weerlee; Jeremias z. van W. Beij en J. van Meijgaarden; Willem Pe trus Maria z. van W. Tegelaar en J. M. C. de Zwart; Marianna dr. van C. A. van Varick en P. Jansen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Leden woningcommisie. Daar B. en W. geen aanleiding hebben te bevorderen, dat wijziging in de sa menstelling van de woningcommis sie wordt gebracht, stellen zij ,de raad voor de heren H. S. v. d. Putte, C. Zoetemeijer, Ph. H. Rogaar, J. v. d. Berg, en W. S. v. d. Meent te be noemen tot leden en de heren C. J. V. d. Bijl en H. Brokaar tot platas- vervangende leden. AARLANDERVEEN Uitbreiding R.K. school. Docjr de gestage toeneming van het aan tal leerlingen, thans bedragende 197, ziet het R.K, kerkbestuur van de parochie van de H.H. Apostelen Pe trus en Paulus alhier, zich genood zaakt het aantal schoollokalen met één uit te breiden. Zulks is gevon- vonden, door een gedeelte van een nabij de school staand gebouw in te richten tot tijdelijk leslokaal, welke, ingevolge art. 72 der lager onderwijs wet 1920 door de gemeente Alphen a. d. Rijn van het voornoemd kerk bestuur dient te worden gehuurd, het daarna in bruikleen af te staan. B. en W. adviseren de raad ten deze gunstig te beschikken. Even zo op het verzoek tok aanschaffing van schoolmeubelen, hetgeen uit voormelde uitbreiding voortvloeit. Vergadering K.A.B. Onder voor zitterschap van de heer M. Hyman, heeft gisteravond de afd. van de K.A.B. haar eerste vergadering ge houden in dit seizoen in de zaal van de heer W. v. d. Berg. Bij de mededelingen wordt bekend gemaakt, dat het 60-jarig bestaan der K.A.B. in het 30-jarig bestaan der plaatselijke afdeling alhier eind Octo ber of begin November enigszins feestelijk herdacht zal worden. Het voornaamste punt der agenda was de gezamenlijke inkoop van win teraardappelen; Na enige besprekin gen wordt hiertoe wederom besloten. De leden en donateurs, zullen hier over nader bericht ontvangen. BOSKOOP ..G.D.S. In zijn openingswoord was de voorzitter van mening, dat de resultaten op het groene veld be neden zijn verwachtingen waren ge bleven en hoopte dat de nieuwe kleedgelegenheid een stimulans zal zijn. Het jaarverslag van de secreta ris was eveneens enigszins pessimis tisch. Het ledental ging iets achter uit. De penningmeester had een ba tig saldo. De bestuursverkiezing had geen wijziging tengevolge. De elftal commissie kreeg 2 nieuwe leden. Be sloten werd met 4 senior en indien ipogelijk met 3 junioren elftallen aan de competitie deel te nemen. KOUDEKERK Gasten uit Zeeland. Woensdag arriveerden 16 Zeeuwse vrouwen, die de gasten waren van de Bond van Plattelandsvrouwen. Bij het feestmaal 's avonds waren ook de burgemeesters Verheul en den Hol lander met hun dames aanwezig. Donderdag werd met elkaar een be zoek gebracht aan den Haag, waar de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" bezichtigd werd. LEIMUIDEN Bouwvakarb. St. Jozef. De Kath. Bouwarbeiders vergaderden Don derdagavond in café van Graas. Ruim de helft van de leden waren pre sent. Het voornaamste punt der ver gadering wa$ de bespreking van de algemene vergadering te Den Haag, die over enkele weken zal worden gehouden. K. de Graaf en A.- v. Vel- zen werden aangewezen om de wei nige geldmiddelen die de afdeling tot haar beschikking heeft, te con troleren. De nationale feestdagen werden besproken, waaruit bleek, dat dit voor de bouwarbeiders wel snipperdagen waren geweest. Kap. Vroklage was een korte tijd ter ver gadering en spoorde de leden aan deel te nemen aan de Credo Pugno Club. - Oranjefeesten. Op 15 en 16 Sept. worden de jaarlijkse Oranje feesten gehouden. NlEUWVEEN Gemeenteraad. Onder voorzit terschap van burgemeester J. A. Bakhuizen kwam*de Raad voltallig bijeen in een buitengewone open bare vergadering. Nadat de voorzit ter met gebed de vergadering ge opend en de aanwezigen welkom had geheten, werd staande 'de plech tige voorlezing aangehoord van de proclamatie van H.M. Koningin Ju liana. In aansluiting hierop werd de vergadering door de voorzitter toe gesproken, waarna werd besloten een telegram aan onze nieuwe Koningin te zenden. Vermeldenswaardig is, dat het trappenhuis in het raadhuis, alsme de de raadszaal zelf, onder leiding van de gemeentesecretaris, de heer J. J. Roovers, op smaakvolle wijze, prachtig was versierd en verlicht, welke illuminatie bij avond een feeëriek aspect bood. Afgesloten rijweg. In verband met de bestrating van de Dorpsstraat en de A. H. Kooistrastraat, zal het verkeer vanaf de Kattenbrug tot de Limeerbrug worden stilgelegd, vanaf 13 September tot en met 9 Oc tober a.s. De bushalte en eindpunt van de N.A.L. zal tijdelijk worden verlegd naar het erf van de fa. N.V. P. Habermel. Voor doorgaand ver keer naar Amsterdam v.v.c is men aangewezen langs de Amstel, terwijl vanaf Nieuwkoop het dorp tot aan de Ned. Herv. Kerk in de Kerkstraat kan worden bereikt. Collecte kankerbestrijding. De gehouden collecte ten bate van het Wilhelmina-kankerbestrijdingsfonds heeft de mooie som van 225,30 opge bracht. Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B^ ging op de fles! Leidse Reddingsbrigade HILLEGOM Dodelijk ongeluk. Het 6-jarig zoontje van de heer J. Marijnis, dat op de Margrietenlaan met z'n acht jarig broertje fietste, is door het slingeren van z'n fiets, toen een vrachtauto uit Noord wij kerhout pas seerde, daaronder geraakt. Het ach terwiel is blijkbaar over het hoofd gegaan, zodat dê dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Kroningsfeesten. Na klokken gelui volgde koraalmuziek. Vervol gens het défilé, waaraan alle ver. deelnamen, deels in uniform. Bijzon der trokken de aandacht „Jahn" en de Bond zonder Naam. De burge meester en mevr. van Nispen namen vanaf het balcon van hotel Sister mans de hulde in ontvangst. Later las de burgemeester de Koninklijke Proclamatie voor. Des middags wer den op het Concordia- en op 't Hil- linen-terrein voetbalwedstrijden ge houden, op het Concordiaterrein tus sen Hillegom en Siso, die eindigde met 00. Tussen HillinenConcor dia was de beslissing 10. Te 4 uur was er zwemfeest. De uitslag van het bootvechten was: 1. W'im Maas, 2. Gerard Walkers, 3. Fred Muller. De uitslag van het boegsprietlopen dames was: 1. Gretha Warmerdam, 2. Maartje de Gier, 3. Bennie van Dril. Idem heren: 1. Hans Helsinga, 2. Joop van Houten, 3. Martin v. d. Linden. Uitslag hinderniszwemroen dames: 1. Elly van Zijverden, 2. Sis- ca v. d. Meer; 3. Trees Janssen. Idem heren: 1. Ar ie Verkerk, 2. Frans Verkerk, 3. Wim Aalhuizen. Ruim 5 uur werd een demonstratie gehouden der Hillegomse Vrijwillige Brandweer. Des avonds werd op het Hof een openlucht-zanguitvoering gegeven onder leiding van de heer L. P. Visser. Het slot was 'n schitte rend vuurwerk. K. Velthuys geridderd. Onze plaatsgenoot, de heer Klaas Velthuys, is benoemd tot Chevalier der Mérite Agricole. Deze welverdiende onder scheiding aan een der grootste pio niers der Gladiolenkweek, verheugt het ganse vak. De heer Velthuys is ruim 25 jaar lid van het dagelijks bestuur der Ned. Gladiolenvereni- ging. Hij is een der oprichters der Hill. Beurscommissfë geweest, was de eerste voorzitter, trad als zodanig na 8 jaar af en werd op voorstel van de toenmalige secretaris, de hr. Bakker, tot Erelid benoemd. DE ZILK Jeugdsportdag. De Jeugdsport- dag alhier is een groot succes ge worden. Crescendo verleende haar medewerking. Begonnen werd met een behendigheids wedstrijd op rij wielen. Uitslag: le pr. N. Teeuwen, 2. Th. Klinkenberg, 3. G. Kaptein. Korfbalwedstrijd: Ereprijs Gidsen Volleybalwedstrijd L.T.J.. Estafette dames: 1. Ria van Halster, 2. Annie Ruigrok. 3- Rina Ruigrok, 4. Joke Nederstigt, 55. Lijda van Besselaar, 6. Truus Verhaar. Balwerpen: 1. Bets de Groot, 2. Plonia Smit, 3. Truus van Haaster. Hardlopen grote meisjes: 1. Magda v. Hunnik, 2. Truus Verhaar, 3. Annie v. Haas ter. ld. kl. meisjes: 1. Leni van Haaster, 2. Willy Kleverlaan, 3. Mien Dhmen. Verspringen jongens beneden 13 j. 1. J. van Kampen, 2. D. Klinken berg, 3. Jaap de Groot. Id. jongens 1317 j.: 1. Eddy Pom- pe, 2. J. Beelen, 3. Th. Klinkenberg. Id. jongens boven 17 jaar: 1. Nico v. d. Ploeg, 2. Jan Damen, 3. Jan Verlaan. Estafette-loop: 1. Jac. Mathijsen, 2. S. Nederstigt, 3. S. Ruigrok. Hardlopen jongens tot 13 jaar: 1. N. Teeuwen, 2. G. v. d. Berg, 3. N. Waasdorp. ld. jongens 1317 jaar: 1. J. Beelen, 2. L. van Schagen, 3. D. Mooyekind. Id. boven 17 jaar: 1. J. Damen, 2. W. Smit, 3. Th. Mooyekind Hz. Hoogspringen tot 13 jaar: 1. N. Teeuwen. 2. N. Kling, 3. D. Mooyekind. ld. 13 17 jaar: 1. Koos Heemskerk, 2. Th. Klinkenberg, 3. K. Ruigrok. Idem boven 17 jaar: 1. N. v. d. Ploeg, 2. J. Nederstigt, 3. J. Verlaan. De dames gaven nog een schitte^ rende demonstratie van reidansen. SCHEEPSBERICHTEN ALAMAK 9 Sept v. St Vincent. AL- dam n. Porto Alegre. ALBIREO pass. 9 Sept. Madeira; ALDERAMIN 9 Sept van Karachi te Bombay; ALGENIB 9 Sept van Rotterdam naar Porto Ale gre. AIPHARD 8 Sept te Montevideo AVERDIJ'K pass. 9 Sept Wight. AXELDIJK 10 Sept. van Soerabaya te Batavia. BALI 10 SePt te Singapore BOSCHFONTEIN Sept. van Beira naar Durban. CELEBES 10 Sept van Amsterdam te Batavia. CISTULA 9 Sept. van Shanghai te Miri. EEM- DIJK 9 Sept. van Rotterdam te Ant werpen. FRIESLAND vermoedelijk 10 Sept van Bona. GAASTERKERK 10 Sept. van Mombassa via Suez naar Amsterdam. GROOTE BEER 9 Sept Aden: GROOTEKERK 9 Sept van Port Said. HYDRA 10 Sept te Ant werpen. KOTA AGOENG 9 Sept 7.15 uur van Suez. LAURENSKERK 9 Sept te Genua. LEMSTERKERK 9 Sept. van Massowa te Port Soedan. LOENERKER 9 Sept van Lorenzo Marquez naar Durban. MERWEDE 9 Sept van Colombo te Madras. MUI- DERKERK pass 9 Sept Ouessant. NI- GERSTRJOOM 9 Sept van Cotonou naar Lagps. NIJMEGEN pass 9 Sept Prawlepoint. ONDINA 9 Sept van Dakar naar Curasao. PAFENDRECHT pass. 9 Sept Finisterre. PRINS ALEX ANDER pass 9 Sept Land's End REM- PANG pass. 9 Sept Point de Galle RIOUW 10 Sept van Macassar te Soe rabaya. SALATIGA pass. 9 Sept 5 u. Kaap del Armi. SIBAJAK 9 Sept van Soerabaya naar Batavia. SlNGKEP 8 Sept. van Suez te Djeddah. SOM- MELSDLJK pass. 9 Sept Azoren STAD SCHIEDAM 9 Sept 120 mijl Zd Zd West van Las Palmas. STANVAC BENAKAT 9 Sept te Tandjong Oeban TANKHAVEN II 9 Sept te Soengei Gerong. TERNATE 10 Sept van Ma kassar te Balik Papan. ZUIDER KRUIS pass. 9 Sept Kaap Guardafui WEERSVERWACHTING MEER BEWOLKING. Voor het Westen van het land: Geleidelijk toenemende bewol king met later enkele plaatselij ke buien. Meest matige wind aanvankelijk Zuid-Oostelijk, la ter draaiend naar richtingen tus sen Zuid en West. Morgen over dag iets minder hoge tempera turen. Voor het Oosten van het land: Tamelijk veel overdrijven de bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind met iets minder hoge temperaturen dan vandaag. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. PRINSES WIL HEL MI NA BEZOCHT TENTOONSTELLING „DE NEDERLANDSE VROUW'' H.K.H. prinses Wilhelmina bracht hedenochtend omstreeks 10 uur een bezoek aan de tentoonstelling „De Nederlandse vrouw 18981948". Hoe wel het bezoek eerst ruim een uur te voren was aangekondigd, stonden er buiten en binnen de Houtrusthallen al zeer veel belangstellenden, die de prinses met een luid hoera en „Oran je boven" begroetten. De prinses, die gekleed was in een wit mantelpak en een kleine olijfgroene zijden hoed droeg, werd welkom geheten door mevrouw van den Bosch-de Jong, presidente van het tentoonstellings- bestuur. Twee Urker dames, mevr. Visser en mevr. Romkes, boden de prinses twee poppen in Urker kle derdracht aan, geheel vervaardigd door de vrouwen van Urk. Hierna maakte prinses Wilhelmina, begeleid door de dames van het bestuur, een rondgang over de tentoonstelling. Zij verbleef 1 '/j uur op de tentoonstelling Tenslotte bood mevrouw Dank- meyer-Maduro uit West-Indië de prinses een aantal geschenken aan, bestaande uit een tafelkleed met ser vetten, een beschilderd zakdoeken- cachet, een kussen, een theemuts en diverse kleedjes, die door de vrouwen van de Nederlandse Antillen speciaal voor deze gelegenheid waren ver vaardigd. GEEN PRIJSVERHOGING VOOR HET NORMALE BROOD. Alleen wittebrood, bereid uit zuiver witte bloem wordt duurder. 'Het broodgraan van de nieuwe oogst is tengevolge van een verho ging van de prijs van de in Neder land voortgebrachte tarwe en rogge duurder. Deze prijsstijging betekent verhoging van de bloem- en meel- prijzen en dus duurder brood of ver hoging van de overheidssubsidie op het brood. De regering wil echter zo wel prijsverhoging van het gewone brood als verzwaring van de subsidie- last vermijden. Om deze reden heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening besloten alleen de prijs van de zuiver wittebloem geïm porteerde bloem en daarmede gelijk te stellen witte bloem (80 uitma- ling) te verjtiogen. Op deze wijze wordt bereikt, dat het normale brood niet duurder behoeft te zijn en de subsidielast van de schatkist wordt verminderd. In de nieuwe prijs van zuiver wittebloem wordt n.l. de prijs stijging van alle, ook voor het nor male brood gebruikte graan, verre kend. Het gevolg van deze regeling is, dat zij, die de voorkeur geven aan het uit zuiver wittebloem vervaardigde wittebrood boven het brood van nor male samenstelling, deze vorm van luxe zullen moeten betalen met een prijs, waarin ook de voor het normale brood vermeden prijsstijging is ver werkt. De prijsregeling voor wittebrood, welke in Juni j.l. is ingevoerd wordt per 13 September a.s. ingetrokken, zodat met ingang van die datum de bakker niet meer gehouden zal zijn aan deze prijsstelling van het grote wittebrood Het kleine wittebrood (ca- detjes e.d.) was reeds vrij in prijs. Door verruiming van de beschik baar te stellen hoeveeftieden witte bloem, kan de bakker de productie van wittebrood vergroten. De pro ductie is echter beperkt tot een maxi mum van 25 van de totale hoe veelheid meel en bloem voor brood. De consument blijft tot de grenzen van het rantsoen uiteraard'geheel vrij in het kapen van brood van nor male samenstelling. OOK NEDERLAND PROTESTEERT TEGEN NATIONALISATIE IN ROEMENIë. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse regering een nota aan Roemenië gezonden, waarin gepro testeerd wordt tegen de nieuwe Roe meense wet op de nationalisatie, wel ke ongeveer acht weken geleden van kracht werd. Zoals bekend werden ongeveer gelijkluidende nota's over handigd door de V.S., Frankrijk, En geland, Zweden en Zwitserland. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Sept. Vee. Aange voerd werden 14 fokstieren, 26 slacht dieren. 66 kalf- en melkkoeien f 400 800, handel vlug, 125 varekoeien e.a. f 350500, handel mat, 250 vette koeien, 12 pinken, 30 graskalveren f 120200 handel mat, 23 nuchtere kalveren, 300 vette schapen, 318 wei- deschapen f 5080 handel mat, 1 zeug, 60 mestvarkens f 5075, 240 biggen enf 3550. 14 paarden f 300 —600, 17 veulens f 120—200, 33 bok ken en geiten f 2045. 10 Sept. Kaas. Aanvoer 61 par tijen Goudse kaas, zware 182, id. le srt. 17;—178, id. 2e srt 169—172. Aan voer 5 partijen Leidse kaas, le srt. 166171, id. 2e srt. inclussief opzet- recht, handel matig. Totaal aanvoer 66 partijen. DELFT, 9 Sept. Vee. Aanvoer: paarden 5 veulens, 19 runderen, 342 nuchtere kalveren, 32 biggen, 211 schapen of lammeren, 170 geiten ol bokken 68. De prijzen zijn voor big gen 4070, fokschapen 6080, gei ten of bokken 3570. Stugge han del.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2