3)e£aidóe(BoiVtcxwX H.M. Koningin Juliana vertrok uit Amsterdam onder Oranje-jubel Scherp incident te Berlijn VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 39stc JAARGANG No. 11488 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEfe DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 STATIEFOTO VAN KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD. /"MSTERAVOND om tien voor negen heeft H. M. koningin Juliana, te zamen met Bernhard, prins der Nederlanden, en haar gevolg, het pa leis op de Dam te Amsterdam verlaten om zich naar haar paleis te Soest- dijk te begeven. FEESTELIJKE INTOCHT IN BAARN Wederom was, zo-als de laatste elf dagen iedere avond, een grote menig te op het Oude Damplein samenge stroomd, om de vorstelijke bewoners van Jacob van Campens bouwwerk hulde te betuigen. De gisteravond voor het laatst ontstoken feestver lichting, zette het plein in een hel dere gloed, welke aan dit tijdelijke afscheid een warme glans gaf. Naar mate het uur van vertrek naderde werd het wachtende publiek rumoeri ger. Herhaaldelijk klonken nationale liederen en het „Oranje boven, leve Juliaan", dat een zeer populain lied is geworden in de afgelopen dagen, was niet van de lucht. Langs de gehele route, welke de koninklijke auto's volgden, stonden rijen mensen opgesteld om H. M. een afscheid uit de hoofdstad toe te jui chen. In Diemen, op de grens van de ge meente, nam de burgemeester van Amsterdam, mr. Arnold J. d'Ailly, afscheid van de vorstin. Koningin Ju liana dankte de burgemeester en de hoofdcommissaris, die eveneens aan wezig was, hartelijk. Het escorte van de gemeente-poli- tie werd overgenomen door de rijks politie en om 12 minuten over negen verliet de landsvrouwe Amsterdam. Koningin Juliana heeft Amsterdam verlaten. Een plechtig feest was ach ter de rug. Nog enkele uren en de lampjes van de feest verlichting wer den gedoofd, de versieringen worden, afgebroken,, het „gewone" leven be gint weer. Tijdens de hulde, welke een deputatie van de Amsterdamse bevolking haar politie, in de persoon van de hoofdcommissaris, de heer Kaasjager, gistermorgen bracht, is het duidelijk gezegd, het was een ge zellig feest, zonder excessen, zonder wanklanken, zonder ontaarding, een feest, waarin iets van de weemoed om het afscheid van koningin Wilhel- mina, iets van de ernst van deze tijd,, zo duidelijk naar voren gebracht door H. M. in haar rede in de Nieuwe Kerk, was terug te vinden, maar dat toch zeker de oprechte vreugde van een dankbaar en verheugd volk niet miste. Het is een feest geweest, waarin de Amsterdammers onderling, de Am sterdammers en de buitenlui, en bo venal de Nederlanders en de vreem delingen, zich hebben verbroederd. Eën feest, dat op de vreemdelingen, die het hebben bijgewoond, een diepe indruk heeft gemaakt, door zijn spon- taniëteit, zijn hartelijkheid en zijn „binnen de grenzen blijven". Het heeft duidelijk getoond, dat de band „Nederland en Oranje"'zeer hecht is. In paleis- Soestdijk Zorgen voor Staat en gezin vereend Om precies 21.40 uur arriveerde de gesloten auto, waarin H. M. koningin Juliana en Z. K. H.'prins Beruhard de reis van Amsterdam naar Baarn hadden gemaakt aan de Emma-brug in de Amsterdamse straatweg. Een enorme mensenmenigte ver welkomde daar de landsvrouwe en haar gemaal. De brug was op zeer eenvoudige maar treffende wijze met oranje lampjes. vlaggen en bloemen versierd en vormde het begin van de twee ki lometer lange weg tot het paleis, waarlangs de koningin een ware zege tocht zou maken. Ook deze weg was zig-zag met oranjelampjes versierd en omzoomd met duizenden en dui zenden, die in het half donker tracht ten een glimp op te vangen van de passerende vorstin. Bij de Emmabrug werden konin gin Juliana en prins Bernhard ver welkomd door het voltallige gemeen tebestuur. Ook de commissaris der koningin in de provincie Utrecht M. A. Reinalda was hier ter begroeting aanwezig. Nadat H. M., die gekleed was in een wit hermelijnen bontjas met een licht blauwe tulen rozet op het hoofd, en Z. K. H., die gekleed was in admi raals-uniform, de auto hadden verla ten, sprak de burgemeester van Baarn, mr. F. van Beeck Calkoen, de vorstin tce. Hij zeide o.m.: „Van nu aan wor den in het paleis Soestdijk de zorgen voor het welzijn van de staat in hun volle omvang binnen gedragen. Daar zullen dan de beslissingen omtrent de belangen van uw onderdanen worden genomen. Echter, het zal in de eerste en voornaamste plaats de-woning zijn, waarin uwe majesteit zich als echt genote en moeder aan uw gezin kan geven. Daar zullen de zorgen en vreugden om het opgroeiende kinder leven uw rijkdom zijn. Moge voor u, majesteit en voor u, koninklijke hoogheid, met uw kinderen een lang en gelukkig verblijf op Soestdijk zijn weggelegd". Bij de Oranjeboom reed de wagen onder een prachtig versierde en ver lichte ereboog, waarop een grote J. prijkte, door naar het paleis, waar de toejuichtingen een climax bereikten. Hier hadden duizenden inwoners van Baarn en.omstreken en een groot aan tal ouden van dagen een replaats ge kregen tegenover het in wit flood light badende paleis. De auto vermin derde in snelheid en de verlichting, die langs de weg uitsluitend uit de oranje-lampjes had bestaan, was hier helderder. Een ware zee van wuiven de armen begeleidde de koningin en de prins toen zij het Paleispark inre den. Om drie minuten over tien betrad H. M. over de uitgerolde loper en tus sen een haag lakeien haar „huis". De prinsesjes waren reeds in de middag geheel onopvallend op het paleis gearriveerd. „NEWS CHRONICLE" OVER DE NEDERLANDER. A. J. Cummings, bekend politiek commentator van de„News Chronicle', die de inhuldiging van koningin Ju liana heeft meegemaakt, schrijft van de Nederlanders: „Zij werken hard, zijn angstvallig proper, vriendelijk, goed gehumeurd en zeer goed op de hoogte van de politiek. „Diepe indruk heeft op mij gemaakt het respect, dat de kleine landen van West-Europa nog voor Engeland heb ben". Ieder spralf hem met „bewon dering over de wijze, waarop de En gelsen aan hun economische moeilijk heden het hoofd bieden. Zij verwach ten zeker van Engeland een gezonde en krachtige leiding op politiek ge bied." Over Indonesië zijn zij niet opti mistisch. Doch zij zijn vastbesloten vol te houden en zijn vast overtuigd, dat vreemde inmenging meer kwaad dan goed heeft gedaan", aldus Cum mings. PRINS GEORGE OVER DE HISTORISCHE DAGEN. Prins George van Griekenland heeft zijn toestemming, gegeven tot publi catie van zijn'indrukken over de ach ter ons liggende historische dagen, v/elke hij aan een der redacteuren van het A.N.P. aldus mededeelde: De prins heeft hogelijk gewaar deerd, in deze historische dagen, de prachtige loyaliteit van het Neder landse volk jegens zijn edele souve- rein. De prins heeft zich buitengewoon gelukkig geprezen uit naam van de koning der Hellenen deel te nemen aan deze unieke gebeurtenissen in het nationale leven van een „dapper volk en geallieerde" De prins wenst alle mogelijke voor spoed en grootheid aan hare majesteit de Koningin der Nederlanden en aan haar loyale volkeren. DIRECTEUR AMSTEL.HOTEL ONTVANGT ZWEEDSE ONDERSCHEIDING. Het heeft de kroonprins van Zwe den, Gustav Adolf, behaagd de ko> ninklijke Vasa-orde te verlenen aan de heer D. de Bes, directeur van het Amstelhotel te Amsterdam, waar een groot aantal vorstelijke gasten, die de jubileumfeesten en de inhuldiging hebben bijgewoond, hebben vertoefd. De kroonprins heeft het bij deze or de behorende kruis persoonlijk aan de heer D. de Bes overhandigd. Kroonprins Gustav Adolf heeft de ze Zweedse onderscheiding uitgereikt om zijn waardering te manifesteren voor de bijzondere prestaties, die in de afgelopen dagen in het hotel zijn geleverd. De kroonprins heeft doen uitkomen op hoge prijs te hebben gesteld, dat een gewoon hotel in staat is gebleken bij het bezoek, van een zo groot aan tal vorstelijke bezoekers geheel aan de eisen te hebben kunnen voldoen. Queuille vandaag voor Parlement MEERDERHEID VERWACHT. De candidaat-kabinetsformateur Henri Queuille heeft gisteravond aan de Franse president medege deeld, dat hij in staat is een kabinet te vormen. Zelf zal hü in het nieu we kabinet ook de portefeuille van financiën nemen. Vandaag verschijnt hij met zijn programma voor het parlement. Daar alle niet-commu- nistische partijen in de Assamblée ook de Gaullisten hem hun steun hebben toegezegd, wordt ver wacht, dat Queuille de vereiste meerderheid zal behalen. Na het vertrouwensvotum zal dan de nieuwe ploeg definitief worden geformeerd, een taak die reeds in grote trekken voltooid schijnt. Queuille is ten minste van plan bin nen twee uur nadat hij het ver trouwensvotum heeft gekregen, zijn kabinet in de Nationale Vergadering binnen te leiden. Tegenover de socialisten heeft Queuille verklaard, dat hij de prij zen onrr/iddellijk drastisch zal ver lagen, zo nodig door van staatswege tot vordering over te gaan. INCIDENT AAN DE GRIEKS- JOEGOSLAVISCHE GRENS. De Griekse minister van oorlog heeft bevestigd dat een officier en acht geüniformeerde Joegoslavische soldaten waren gedood in een gueril la-incident aan de Grieks-Joegosla- vische grens. Hij zeide, dat drie an dere Joegoslavische soldaten gevan gen werden genomen. Verder zeide hij, dat men de lijken op de plaats zelve had achtergelaten en de spe ciale Balkancommissie van de V. N. had uitgenodigd een onderzoek in te stellen. Na massa-demonstratie tegen de Sowjets E'EN KWART MILLIOEN Berlij ners uit alle delen van de stad had- den gehoor gegeven aan een oproep van de Soc.-Dem. Partij om gister middag op het Plein der Republiek voor het Rijksdaggebouw te demon streren tegen de situatie in de Sow jet-sector. Dit was de grootste beto ging, die de voormalige hoofdstad sinds het einde van de oorlog beleef de. Vele sprekers voerden het woord. De massa jouwde, zo vaak de naam van de Russische stadscommandant Kotikof werd genoemd. Incidenten bleven niet uit. Betogprs begaven zich naar de Brandenburger poort, die op de grens tussen de Britse en Russische sector staat. Een paar Duitsers klommen boven op het poortgebouw en haalden de Sowjet-vlag neer, die door de menigte aan flarden werd gescheurd. Op zij van de poort wier pen anderen een Russische jeep omver, ranselden de inzittenden af en wierpen met stenen. De Russen openden het vuur. Om de wereld te laten zien hoe Berlijh denkt Volgens een officiële Britse schat ting namen 200.000 Duitsers aan de demonstratie deel, tienmaal zoveel als bij vorige gelegenheden. Kort te voren hadplen de Britse autoriteiten langs de Russische sector een neu trale veiligheidszone van één kilo meter ingesteld, waarbinnen geen politieke betogingen meer zouden mogen worden gehouden. Voor deze betoging was nog een laatste uitzon dering gemaakt. De voorzitter van de gemeente raad, ir. Suhr, zeide, dat de stad nieuwe verkiezingen zou houden, „om de wereld te laten zien hoe Berlijn denkt". Hij vervolgde: „Hij, die bang is voor een volksbeslissing door een stemming,heeft een slecht geweten. We willen niets anders dan met rust gelaten worden, zodat we in vrede kunnen werken. We willen niets anders dan vrijheid, zodat we voor vrijheid kunnen vechten in Duitsland en in Berlijn." Afgevaardigden van de Berlijnse spoorwegarbeiders zeiden, dat de communisten, die over de ruggen van de Sow jet-bezettingstroepen naar de macht waren geklommen, nu al hun best deden om van Berlijn een com munistische stad te maken. „Zij re kenen op generaal honger en genera lissimo winter om ze te helpen, maar ons geduld is uitgeput en we zullen de strijd winnen." De met de communisten heulende Socialistische Eenheidspartij heeft een beroep op de Berlij nse arbei ders gedaan om Zondagmiddag een demonstratie te houden in de Lust- garten in de Sowj et-sector en een „passend antwoord" te geven op de anti-Sowj et-demonstraties van Don derdag. SCHIETPARTIJ BIJ DE BRANDEN BURGER TOR. Het incident nam een aanvang, toen enige jeugdige personen na af loop der demonstratie er in slaagden op de Brandenburger Tor te klim men en poogden de daar aange brachte Sowpet-Russische vlag te verwijderen. De politie aan de Rus sische kant van de poort schoot op de jongelui, terwijl ook Sowjet-sol- daten van de wacht bij het Sowj et- oorlogsgedenkteken, dat zich in de Tiergarten op Brits gebied bevindt, enige schoten losten. Voor de op dringende menigte moesten zowel de Duitse politie als de Sowjet-militai- ren zich vlug terugtrekken. Een auto met Sowj et-soldaten werd omverge worpen, de inzittenden werden de kleren van het lijf gerukt. Inmiddels was het de demonstranten gelukt de Sowjet-vlag van de stok te scheuren en op straat te gooien, waar zij door de menigte aan flarden werd gere ten. Eerst toen de politieversterking de karabijnen greep en het vuur op de demonstranten opende, namen laatstgenoemden de vlucht. De 'mees ten van hen konden ontkomen. Het hoofdbureau van de politie van de Oostelijke sector verklaarde, dat de daders die de vlag van de Branden burger Tor haalden, zijn gearres teerd. Nog voordat de duisternis viel, was de rust hersteld. Later meldde het A.N.P., dat een jongen van 16 jaar en twee politie agenten uit de Sowjet-zóne gedood zijn. President Truman heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat hij zonder voorbehoud de verklaring van minister Marshall van Woensdag steunt, dat aan de huidige ontwik keling te Berlijn „vastberaden weer stand moet worden geboden". „Wij komen op voor onze rechten te Ber lijn en doen alles wat wij kunnen door middel van onderhandelingen. Wij onderhandelen thans niet on der dwang en zullen dat ook niet doen. Wij zullen besprekingen voort zetten in de hoop vrede te krijgen", aldus Truman. De verklaring van Truman, zo zegt Reuters correspondent William Hardcastle, weerspiegelt klaarblijke lijk de vastberadenheid van de Ame rikaanse regering om de lopende be sprekingen te Betlijn en Moskou gaande te houden, SNELLER DAN HET GELUID. De Britse miniser van bevoorra ding heeft medegedeeld, dat een klein Brits de Havilland proefvliegtuig, de DH 108, vermoedelijk de snelheid van het geluid heeft overschreden door een snelheid van 720 mij 1(1158,480 km) per uur te ontwikke len tijdens de laatste proefnemingen. De piloot van het toestel was John Derry, zo werd officieel medegedeeld. Het wereldsnelheidsrecord is 650,798 mijl per uur. De DH 108 is een klein staartloos vliegtuig met een straalmotor en het uiterlijk van een vleermuis. Het was in dit type, dat Geofrey de Havilland zijn leven ver loor toen hij in September 1946 met een snelheid van meer dan 600 mijl per uur „tegen de geluidsbarrière 'aanvloog". Sovjet-vliegtuigen boven Borholm „GEWONE MANOEUVRE" ZEGT DEENSE MARINE. Een woordvoerder van het Deense ministerie van Marine haeft mede gedeeld, dat een aanziemijk aantal Russische gevechts- en bombarde mentsvliegtuigen sinds gistermorgen 9 uur het Deense grondgebied schon den doof laag over en bij het eiland Bornholm te vliegen. Ten Noorden van het eiland, doch buiten de' territoriale wateren wer den tevens verscheidene Rusissche oorlogschepen gesignaleerd. Daaron der bevonden zich een paar grote kruisers en torpedojagers, lichte zo wel als zware. Hoewel er een lichte mist hing, waren de schepen duide lijk tc herkennen toen zij de Deense wateren naderden. Daar de schending van het grond gebied door vliegtuigën enige uren te voren begonnen was (één der toe stellen had op honderd meter hoogte over de hoofdstad van het eiland, Roesse, gevlogen), ontstond er onder de bevolking een zekere nervositeit, toen de schepen naderden. De Deense marine-autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat zij van me ning waren, dat het hier om gewone manoeuvres ging. Bornholm heeft op het Ogenblik geen garnizoen. Het Deense garnizoen van 1500 man is verleden week Maandag naar Ko penhagen vertrokken, waar het zal afzwaaien. Het nieuwe garnizoen is nog niet aangekomen. Verdediging van West-Europese Unie CONCRETE PLANNEN MAKEN SNELLE VORDERINGEN. De Londehse correspondent van de „New York Times" bericht, dat „concrete plannen voor een militair Atlantisch Pact" in de afgelopen paar weken snelle vorderingen heb ben gemaakt". Hét pact zou volgens de correspondent de hulpbronnen van de V.S. en Canada combineren Ïïïet die van Engeland. Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg in geval van oorlog. „Ondanks de ge heimhouding, die de besprekingen over de verdediging .van de West- Europsse Unie omhult, verluidt, dat gedetailleerde plannen voor een ge meenschappelijke defensieve actie in .geval van nood hun voltooiing naderen", aldus de correspondent. PARTISANEN IN DE OEKRAÏNE? Het met Amerikaanse vergunning werkende nieuwsbureau Dcna meldt, ■dat acht zwaar bewapende Oekrain- se partisanen verleden Maandag de Tsjechoslowaakse-Beierse grens heb ben overschreden en zich vrijwillig aan de Amerikaanse autoriteiten heb ben overgeleverd. Zij verklaarden, dat zij in Tsjechoslowdkije een zwaar gevecht hadden geleverd tegen Rus sische soldaten. Zij hadden er twee maanden over gedaan om de Beierse grens te bereiken. Zij verklaren dat thans in de Oekraine een belangrijke verzetsbe weging gevormd wordt, dje tegen de Russische troepen is gericht en verscheidene duizenden partisanen omvat, aldus het nieuwsbureau. Een woordvoerder van Het Ameri kaanse militaire bestuur in Beieren, die deze mededeling had overge bracht, voegde er aan toe, dat afzon derlijke tot de tanden gewapende partisanen bijna iedere dag de Ame rikaanse zóne binnendrongen. NEW YORK ONDER STAKINGSDRUK. De toestand te New York tenge volge van de toenemende stakingen is thans als volgt: In de uitgestrekte stadsgedeelten van New York wordt tengevolge van de staking der chauffeurs van vracht auto's slechts weinig thuis bezorgd. In sommige voorsteden zijn melk, groenten, en apdere bederfelijke ar tikelen bijna niet te krijgen. In de auto-industrie te Detroit zijn Chrysler en Packard hebben onge- ongeveer 50.000 arbeiders werkloos, veer 25.000 arbeiders ontslagen we gens tekort aan auto-onderdelen. Zes graanfabrieken in Minneapolis ondervinden de gevolgen van de sta king van 1200 graanhandelaren. De staking van 28.000 sjouwerlieden aan de Weskust verkeert nog in het zelfde stadium. Wegens staking van 15.000 arbeiders aan de Westkust zal de regering Zaterdag tijdelijk de ex port van benzine verbieden. In de Westelijke staten wordt benzinedistri butie verwacht. £en CioJiAeUj,e. „Omdat er in de zedelijke orde geen politie rondloopt, heeft men niet het recht van zijn mond een mi trailleursnest te maken, dat zoveel patronen per seconde afschiet". Henri de Greeve.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1