SPORT Wetenswaardigheden over ïen aan de Rijn Alph< UIT DE OMGEVING ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i VOETBAL VVSB. Morgen krijgt VVSB be zoek van Ripperda uit Haarlem, be kend uit het zilveren Bavo-bal tour- nooi, welke met 6 elftallen zal aan treden, nl. 3 senioren elftallen, de junioren A en B, en adsp. a. Deze laatste drie wedstrijden worden ge speeld op het nieuwe junioren ter rein» Voor de 3 wedstrijden van ju nioren en adspiranten is een beker beschikbaar gesteld voor de vereni ging, welke het hoogst aantal winst punten behaalt. Voor de jun. c. en adsp. b en c zul len morgen wedstrijden worden vast gesteld. Opstellen VVSB 1Ripperda 1. Doel: J. Meeuwisse; achter: A. Jans sen, J. Warmerdam; midden: L. van Denzen, J. Braun, J. v. d. Berg; voor: 3. v. d. Berg, W. van Duin, C. Ma- rijnen, C. de Wit, H. Marijnen. GDS. Morgen organiseerd GDS een groot junioren tournooi. waar aan deelnemen de a en b elftallen van Alphense Boys, Unio, St. Bernar dus en GDS. Bij loting zijn de wed strijden als volgt vastgesteld. 12.30 uur: Alphense Boys bGDS b; 1.05 uur: Unio bSt. Bernardus b; 1.40 u.: St. Bernardus aGDS a; 2.25 uur: Alphense Boys aSt. Bernardus a; 3.10: Verliezersronde b elftallen; 3.55: Winnaarsronda fc-elftallen. 4.40 uur: Verliezersronde a-elftallen; 6.25 uur: Winnaarsronde a-elftallen. Alle elftallen ontvangen een prijs. De eerste twee wedstrijden duren 2 x 15 minuten de overige 2 x 20 mi nuten. Uitreiking der prijzen 6.10 uur. Zaterdagmiddag neemt het b-elf- tal en Zondag het c-elftal, deel aan het „Boskoop"-tournooi op het Bos koopterrein. St. Bernardus. Morgen zal VIOS uit Flakkee op bezoek komen. Het tweede speelt dan tegen VIOS 2, het le om half drie tegen VIOS 1. Ver leden week werd het uit gelijk, dus reden genoeg om te proberen in to taal 3 punten te vergaren. De A en B-junioren gaan naar GDS in Boskoop en het 3e elftal zal om 1.15 uur Stegen UDO 3 in Oegstgeest uit komen hiervan is het vertrek om 12.15 uur. D.O.S.R. Ret wedstrijdprogram- ma voor morgen luidt: Docos 2-DOSR 2 te 1.15 uur; DOSR 3Docos, te 2.30 uur: DOSR 5—Wet. Boys 3,. te 12 uur; Docos a--DOSR a te 12 uur, vertrek te 10 45 uur; DOSF bDocos c, te 1.15 uur. Wet. Boys. liet programma voor mctfgen is: Wel. Boys 1Nieuwkoop' 1, 2.30 uur: Wet. Boys 2Nieuwkoop 2. 1.30 u.: DOSR 5—Wet. Boys 3, 12 uur; Docos c- Wet. Boys b 2.30 uur; Wet. Boys acUp. a.Rijpwetering asp. 4.30 u.; Wet. Boys asp bDocos asp. 12 uur. Maandag a.s. gaat Wet. Boys 1 waarschijnlijk naar Ter Leede 1 te Sassenheim, hetgeen een sterke te genstander is te noemen, daar deze in de 4e klasse K.N.V.E. uitkomt. S.J.Z. S.J.Z. 2Stompw. Boys 2 1.15 uur; S.J.Z. 1Stompw. Boys 1 2.30 uur. Dit is de laatste wedstrijd van dezg onderlinge competitie, wanneer echter deze twee wedstrij den door S.J.Z. gewonnen worden, is er nog 'n beslissingswedstrijd nodig, daar de Stomp. Boys in het bezit zijn van 13 punten. St. Bernardus 10 p. en S.J.Z. 9 punten. De opbrengst komt weer gedeeltelijk ten goede aan het Kath. Thuisfront en er wordt tevns weer gecollecteerd. Udo. De vastgestelde wedstrijd van het 1ste ga^ niet door, doch nu speelt Zondag te half drie U. D. O. I—S. J. C. 3. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN TE STOCKHOLM. De voornaamste uitslagen van de internati' male athletiekwedstr ij den die gisteren te Stockholm werden voortgezet, luiden: 300 M.: 1. Mc. Kenley (Jamaica) 32.4 sec., 200 M.: 1. Labeach (Panama) 21.3 sec. 110 M. horden. 1. Dillard, Ver. Staten). 13.9 sec. 2000 M.: 1. Reiff (België) 5 min. 20.2 sec. Kogelstoten: 1. Nilsson (Zweden) 16.03 meter. Hoogspringen: 1. Mc. Grew (Ver. Staten) 1.90 meter. 800 M.: 1. Wint (Jamaica) 1 min. 52.2 sec Speerwerpen: 1. Daleflod (Zwe den) 69.95 metei. LAWNTENNIS I.C. GR. BRITTANIë—I. C. NEDER LAND. Te Eastbourne werden gisteren de wedstrijden tussen de I.C. van Gr. Brittanië en Nederland aangevan gen. Totaal werden negen partijen gespeeld, waarvan Nederland er vijf won. De volledige uitslagen luiden: Hare (Gr. Br.) sl. Rinkel (Ned.) 62 62; Walton (Gr. Br.) sl. van Eek (Ned.) 62 63; Paish (Gr. Br.) sl. van Meegeren (Ned.) 6-—1 3—6 6—3; Wilton (Ned.) sl. Baxter (Gr. Br.) 7—5 4—6 7—5; van Swol (Ned.) sl. Billington (Gr. Br.) 6—1 46 6—3; Rinkel (Ned.) sl. Roberts (Gr. Br.) 6—2 3—6 6—4; van Mee geren en Wilton (Ned.) sl. Paish en Baxter (Gr. Br.) 63 26 64; van Swol en Rinkel (Ned.) sl. Billington en Roberts (Gr. Br.) 62 64; Walton en Hare (Gr. Br.) sl. Rin kel en van Eek (Ned.) 61 6—1. KORFBAL ZILVEREN BAL TOURNOOI DEN HAAG. Zondag 5 September wordt op het sportterrein aan de Escamplaan te Den Haag het tournooi gehouden om de Zilveren Bal, waaraan de volgende verenigingen deelnemen: Gymnasiasten. Westerkwartier, Vi tesse (Beilen), Voorwaarts (Ant werpen), Deto (Eindhoven), Ons Eibernest, Het Zuidéri en'BI. Wit. Het tournooi wordt georganiseerd door de Haagse' Korfbal Bond. WATZRFOLO PROMOTIEWEDSTRIJDEN. Geen succes voor de Leidenaars. Haarlem 2Zijl 2 83. Verge zeld van een grote schare supporters vertrok de Zijl 2 gisteravond naar Hillegom om met Haarlem 2 uit te „vechten"' wie mocht promocveren naar de reserve le klas. Groot was het enthousiasme, maar slechts klein het resultaat, want met niet minder dan 83 wist Haarlem verdiend te winnen. Eerlijk gezegd hebben wij de Zijl nog nooit zo slecht zien spelen, er zat nu letterlijk niets goeds in hejf spel van deze avond en cok al mocht het de Zijl dan enigszins tegenlopen door het riet toekennen van enkele doelpunten (welgeteld drie), het was toch gèen verontschuldiging voor het meer dan slechte plaatsen van bijna alle ballen. Voor rust ging de wedstrijd nog vrij aardig, was de eerste kans voor de Zijl (de Tombe schoot in. maar niet geteld) en Haarlem kon door de mid voor 10 maken. Bij een fou- tipf plaatsen zwom Sanders door en kwam Haailem gemakkelijk aan een tweede doelnunt (20). Wel wist K. Kraaienbrink tegen te scoren (21), maar Haarlem doelpuntte uit een fraaie doorslagbal (31). Feitelijk is de tweede helft heel vlug verteld, Slechts een gelukkig doelpunt var. de Tombe v erd afgekeurd kwam Haarlem weer vrij en werd de stand 41. Met zeven tegen zes maakte Arbouw nog 42 en toen liep de Ziil- machine vast' Met de gedachte: al les of niets, Ivacht de Zijl er ook juist niets van terecht en kon Haar lem de stand tot 82 opvoeren. Slechts een gelukkig deopunt van Sanders bracht de eindstand op 8-3. Sleutelstad 2-R.P.CU2 1—4. In de Zweminrichting de Ziil speelde de Sleutelstad 2 tegen R.P.C. 2 voor de Kring Den Haag, met als inzet de promotie naar de 2e klasse en ook hier gingen onze stadgenoten roem loos ten onder (1-4). Reeds vrij spoedig kon R.P.C. door een goed schot de leiding nemen en alhoewel de Sleut'efêtad zich stug verdedigde, wist R.P.C. beter van de kansen gebrjik te maken en nog voor rust de leiding te vergroten (0—2). Door goed positiespel bleef ook in de tweede helft de tegenpartij steeds gevaarlijker en kon de Sleutelstad niet verhinderen, dat de stand tot 04 werd opgevoerd. Slechts even voor het einde wist de thuisclub een verdiende tegenpunt te maken 14. ZEILEN DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN STAR-KLASSE. Na de derde race van de wereld- kampioensohanpen Star-klasse, die in de Cascaisbay bij Lissabon wor den gehouden, luidt het klassement,: 1. Twin Star, st. Lockwood Pirie (Am.) 67 pnt.; 2. Pollure. st. Strau- lino (It.) 65 pnt.; 3. Hilarious, st. Smart (Am.) 55 pnt.; 14. Starita, st. Bob Maas (Ned.) 33 pnt. PAARDENSPORT INTERNATIONAAL CONCOURS- HIPPIQUE TE ROTTERDAM. Met een concours „elegantste rij- paard" werd het internationaal con- cours-hippique in de Rotterdamse manege voortgezet. De prijswinnaar van de zwaarste klasse was „Fatlier Christmas" van mej. H. E. J. M. ten Bos (Almelo) bereden door J. H. A. Jurgens. Die van de lichtste klasse „Bily" van D. Sien? Jr. (Wassenaar) bereden door mevr. Siem-Roder- wald. Déze twee ruiters streden om het kampioenschap, uit welke strijd mevr. Slem op „Bily" zegevierend te voorschijn trad. Om de „Prijs der amazones" werd vervolgens een springconcours (in ternationaal) alleen open voor da mes verreden, welke werd gewon nen door miss Mary Whitehead (Londen) op „Nobbier" met vier fouten 117 sec. Omstreeks half vijf ving het springconcours (internationale) aan om de „Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub", waaraan ongeveer tachtig van de honderd inschrijvers deelnamen. Daar de deelnemers aan het concours-hippique gisteravond op het raadhuis werden ontvangen, werd dit springconcours om zeven uur afgebroken om hedenochtend te worden voortgezet. Het was hier, dat de Turkse équipe, twaalf leden van het Turkse leger, voor het eerst in het veld kwamen. Zij onder scheidden zich van de West-Euro- pese ruiters door hun snel en tem peramentvol rijden. De Zweedse ritmeester H. baron von Blixen- Finecke maakte echter de snelste tijd van de dag en legde het par cours af in 114 sec. met 4 fouten. Een heel goed parcours legde ook mevr. Legrand uit Brussel af op „Anitra" met 4 fouten 137 sec. „Typhoon" van J. J. C. van dei- Linden Jr. uit Bussum bereden door eigenaar, geraakte kreupel en moest het parcours beëindigen. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND. Euwe contra van Scheltinga. Op Zaterdag 18 September a.s. begint een tweekamp van dr. Max Euwe en T. D. van Soheltinga om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. De wedstrijden worden gehouden in de cantine van het hoofdbureau van politie te Amster dam van 18 tot 23 uur. De spcel- data zijn: 18, 19, 21. 22, 23, 25, 26, 28 September en 1 October. De or ganisatie berust bij de Amsterdam se Schaakbond. POSTDUIVEN. UITMUNTEND GESLAAGD T.B.C. KRINGCONCOURS. Het door de Leidse Postduivenver eniging „De Vriendenclub" gehouden TBC-concours is wederom geslaagd, daar er 43 verenigingen in een straal var 25 km. aan deelnamen en er 3327 Onder do titel „Alphen vraagt uw aandacht" verspreidt de Telderstam van de Ned. Padvinderij, ter gele genheid van een meer speciaal voor de deelnemers aan de op 18 en 19 September a.s. op het Marthastich- ting-terrein te houden Voortrekkers Zaterdag-Zondag-weekend, een serie van zestien artikelen, van de hand van deskundige schrijvers, handelend over meerdere wetenswaardigheden van onze gemeente, waaruit wij het volgende voor onze lezers overne men. Van Romeinse oorsprong. Volgens het artikel van de heer mr. H. v. d. Linden, die momenteel aan zijn proefschrift werkt over de geschiedenis van onze gemeente, da teert Alphen aan den Rijn reeds uit de 3e en de 4e eeuw na Christus, de tijd van de Romeinen. Op Romeinse militaire kaarten komt de naam voor „Albanianae" en deze moet onge twijfeld worden gezocht op de plaats waar nu de Ned. Herv. kerk staat. De vele gevonden Romeinse munten, thans te zien in het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, welke munten beeltenissen dragen van verscheidene Romeinse Keizers zijn evenvele bewijzen voor de oudheid van onze gemeente. Nog een andere vondst wijst in die richting. Binnen kort hoopt men n.l. ter plaatse van op Alphens gebied bij Zwammerdam gelegen boerderij „De Hoge Burcht" (het Romeinse Nigro Pullo) opgra vingen te doen, op grond van enige aanwijzingen, dat aldaar resten van uit die tijden daterend bouwwerk moet hebben gestaan. Tot de 19e eeuw was veeteelt het hoofdmiddel van bestaan. De drukke scheepvaart sinds de 14e eeuw, langs de Gouwe, Rijn en Heimanswete ring en het oponthoud dat de sche pen hadden bij de tol van de Heren van Wassenaar aan de Gouwsluis, gaf daarnaast het dorp de eeuwen door een levendig karakter. Om streeks 1600 ongeveer verrezen langs de Rijn de eerste pannenbakkerijen en steenovens. Had de komst van de ze bescheiden industriën voor de ar beidende klasse, die toen langzaam ging groeien, een nieuwe bron van inkomen in deze streek, anderzijds verloor men, door het voortdurend uitkleiien van het land ten behoeve van deze industriën een belangrijke kleilaag, ten koste van de veeteelt en de landbouw. Gouwsluis, een belangrijk stra tegisch punt. Het prachtige Oudshoornse kerk gebouw is een geschenk van de Am bachtsheer Cornelis de Vlaming, een rijke Amsterdamse koopman, wiens nagedachtenis tot heden nog een der straten van het voormalige dorp Oudshoorn is gewijd. Gouwsluis is meerdere malen in vroeger tijden een strategisch trefpunt geweest van el kaar bestrijdende legers. Ten tijde van Jacoba van Beieren was het tot tweemaal toe het middelpunt in de strijd tegen haar Bourgondische te genstanders. Ook in de Spaanse tijd, gedurende het beleg van Leiden, werd om dit strategische punt op nieuw fel gestreden. Stadhouder Willem III trok met succes, eveneens bij Gouwsluis ten strijde tegen de Fransen, ondanks het verraad van kolonel Pain-et-Vin, die gegrepen en voor de Alphense kerk werd opge hangen. In 1619 werd het dorp Alphen, met de school en kerk door de grote dorpsbrand, ontstaan in de oliemolen ter plaatse, voor het merendeel ver woest. Houtzaag-, tras- cn korenmolens verschenen in de 16e en 17e eeuw langs de Rijn, de kalkbranderijen en pannebakkerijen namen in aantal toe, waardoor het karakter van het dorp als veeteeltcentrum weliswaar aan betekenis inboette, doch niette min een nieuw economisch bloeitijd perk werd ingeluid. Veel schoons ging verloren. De heer J. W. van Zwiten, archi varis der gemeente, schrijft in zijn bijdrage dat het tijdperk gedurende en na de Franse tijd voor de geschie denis der gemeente Alphen niet be paald het aantrekkelijkste was. Veel schoons uit het verleden verdween o.a. tal van buitenplaatsen, zoals Rijnstroom, waar thans de Martha- stichting staat. Onder de leuze vrijheid, gelijkheid en broederschap brachten de Fran sen, het tegendeel van wat men hier toen van hun komst verwachtte. De handel werd lam gelegd, de jonge mannen bij de Franse legers inge lijfd, er ontstonden, vooral ten plat- telande roversbenden en zoels ook de Duitse bezetting de bevolking tot verzet dreef, werd ook toen een ge wapende opstand voorbereid, welke in de streek tussen Leiden en Alphen bloedig werd uitgevochten. In die jaren was Alphen dan ook de eerste gemeente waar dc Oranjevlag weer van de toren wercl uitgestoken. Omstreeks 1850 begon de midden stand zich in betekenis te ontwikke len. Ook de industrie ontwikkelde duiven werden ingekorfd, hetgeen voor de TBC vereniging een bedrag van 1.284,15 opbracht. De uitslag zal waarschijnlijk binnen 14 dagen gereed zyn en men komt herhaalde lijk voor verrassingen te staan. Ge meld werd reeds (niet van „Vrien denclub-zijde- dat de heer H. van Diest uit Lisse de le prijs had ge wonnen, doch nu staat de heer Struis te Nieuwkoop weer bovenaan. Men doet verstandig de officiële uitslag af te wachten. In ieder geval maakte heden de heer D. van Diest 1275.79 meter, de heer D. Uijthoven, Leiden 1275.64 en volgens berekening der heer Struis 1287 meter. Wij hopen de volgende week een overzicht te kunnen geven van de eerste 25 prijswinnaars. zich gaandeweg, doch werd opnieuw achteruitgedrongen door de crisistijd van die dagen. Onder de goede dingen, die de Franse tijd heeft gebracht was de vrijheid van godsdienst. Weldra wer den er twee R.K. kerken gebouwd en een Synagoge. Een R.K. Gesticht voor ouden van dagen, het Sint Jo- sephpension volgde omstreeks 1384. In 1878 werd de spoorlijn Leiden Utrecht geopend en later de lijn Al phenAmsterdam, gevolgd, na haar opheffing, door de ingebruik name van de spoorlijn AlphenGouda. In 1918 kwam de annexatie tot stgnd van de gemeenten Alphen, Ouds hoorn en Aarlanderveen onder de naam Alphen aan den Rijn. Er zit groei in! De volgende interessante gegevens ontlenen wij aan de bijdrage van onze gemeente-secretaris, de heer A. Veenhuijsen. Bedroeg het aantal inwoners van de gemeente Alphen a. d. Rijn, bij de samenvoeging in 1918 14974 zielen, op 1 Januari 1948 bedroeg dit 21293. Een vrij snelle aanwas, constateert de schrijver, die tevens vaststelt, dat fn deze gemeente een behoorlijke groei kracht zit. Naast een groot aantal be langrijke industriën en mede dank zij de centrale ligging der gemeente een vrij groot aantal midtienstands- zaken, bevinden er zich binnen baar grenzen niet minder dan 300 vee teeltbedrijven. De oppervlakte der gemeente be draagt 6045 H.A., waardoor zij in dit opzicht, tot een van de grootste ge meenten van Nederland gerekend kan worden. Als de voortekenen niet bedriegen zal de ontwikkeling der gemeente meer en meer op de uit breiding der industrie gericht zijn. Als burgemeesters hebben sinds 1918 achtereenvolgens gefungeerd: 1918—1923 C. W. Chr. Th. Visser, wiens nagedachtenis ons mooie nieu we raadhuis levendig houdt; van 1923 tot 1933 dr. H. J. Lovink, van 1933—1944 P. A. Colijn, van 1944— 1945 de waarnmend N.S.B.-burge- meester G. M. Zuidervliet* daarna en kele maanden als waarnemend bur gemeester mr. F. A. Helmstrijd, die als loco-burgemeester werd vervan gen door de wethouder J. Spreij Thzn. Sedert 1946 tot heden wordt onze gemeente bestuurd door mr. F. M. A. Schokking. Op onderwijsgebied bezit onze ge meente 14 lagere scholen, 3 ulo-scho len. 1 lyceum, 1 landbouwschool, 1 landbouwhuishoudschool, 1 gemeen telijke nijverhidsschool voor meisjes (en één R.K. nijverheidsschool, ver bonden aan de R.K. Lagere school, Paradijslaan. Correspondent), 2 avond nijverheidsscholen voor jongens. Ver der vindt men er dc Martha-Stich- ting, een door 'het gehele land be kende inrichting voor de opvoeding, op protestants christelijke grondslag, van onverzorgde, en alleenstaande kinderen (ongeveer 500 kinderen). Er zijn er 4 voetbalverenigingen. 2 hockeyclubs, 3 tennisclubs, 1 atle tiekvereniging, 1 zwem- en polo club en 1 roei- en zeilverenig., wel ke laatste vereniging jaarlijks de be kende „Hollandia" studenten-roei- wedstrijden op de Oude Rijn organi- sert en de zeilwedstrijden op het Brasemermeer. Dank zij haar centrale ligging in de Rijnstreek heeft Alphen aan den Rijn uitstekende land-, water-, spoor- en busverbindingen met Amsterdam, Utrecht, Gouda, Rotterdam, 's-Gra- venhage en Leiden, terwijl ook het Zuid-Hollandse merengebied, aldus besluit de heer Veenhuijsen, zich dicht in de nabijheid bevindt, het geen van belang is voor .watersport liefhebbers. BOSKOOP Uitslag Volksspelen. Steekspel voor meisjes, le prijs R. Griffioen, 2e prijs L. v. Gemeren, 3e prijs C. v. Oyen, 4e prijs R. v. d. Zwet. Steekspel voor jongens: le prijs H. Renkes, 2e prijs A. Stolker, 3e prijs P. Looman, 4e prijs A. v. Els- wijk. Broodhappen voor meisjes: le pr.: Rietje Boer, 2e pr. Janny v. Wijk, 3e pr. Leni v. Genveren. Broodhappen voor jongens, le pr. Arie v. Elswijk, 2e pr. W. de Vries, 3e pr. L. v. d. Nieuwendijk, 4c prijs L. Konijn, 5e pr. M. v. d. Nieuwen dijk. Zwemwedstrijden dames: le prijs Fien Stelten, 2e priis Tini Renkes, 3e pr. Fien Radder, 4e pr. Adri van Heerik, 5e pr. Nelly Mulder, 6e pr. Mien Verwey. Zwemwedstrijden heren: le prijs K. Nolen, 2e pr. B. v. Wijngaarden, 3e pr. D. v. Sprang, 4e pr. Kees Grootendorst, 5e pr. Bertus Verburg. Wielerwedstrijd voor slagers, bak kers, enz.: le pr. J. Heemelaar. 2e pr. A. Hooftman, 3e pr. T. Geerling, 4c pr E. P. Schouten, 5. J. Blonk. Hardlopen met hindernissen jon gens: le prijs P. v. d. Laan, 2e prijs P. Koetsier, 3e pr. W. Ravestein, 4e pr. M. Vuyk, 5e pr. L. Renkes. Idem voor meisjes: le pr. Miep Pos. 2e pr. Corry Verlaan, 3e prijs Willy Anker, 4e nr. Cobi v. 't Wout, 5e pr. Trees Verleun. Estafette voor meisjes: le priis Lucie Stolwijk. Gerda Stolwijk, Marti v. Vliet, Riet v. d. Zwet; 2e pr. Ali Mulder, Jenny v. Bodegra ven. Leni v. Gemeren. Willv Paling. Watersteekspel: le prijs Kees Grootendorst. 2e pr. Hans de Roov, 3de prijs Wim v. Bergen, 4e prijs Kees v. Teijlingen. Gondelvaart: le prijs Kortman, 2e pr. Benschop, 3e r»r. Hogeveen en Dekens. 4e pr. J. C. Hogendoorn, 5e pr. J. Dekens. Idem verlicht: le pr. Buurtver. Berken weg: 2e pr. padvindsters; 3e prijs Buurtver. Irene. Versiering en Verlichting. Ge vels, draaien enz. le pr. Polderman en Hardijzer; 2e pr. J. A. de Ruiter; 3e pr. Jac. Schoenmaker; 4e pr. C. B. van Nes Kzn.; 5e pr. Magazijn „De Gunst"; 6e pr. Tony Kluis. Troostprij zen: Spijker Ramp, Emmakade; Veerman, Biezen; Bakhuyzen, Bes- kenweg, Hardijzer, Beskenweg. Kra mer, Laag-Boskoop. Eervolle vermel ding: v. Wijngaarden. B. Colignystr. HAZERSWOUDE Geboren: Karei, z. van J. M. van Dijke en J. E. Lindhout; Jaco ba A. C., d. van H. Hoppenbrouwer en J. van Zijl; Corneüs, z. van L. P. Rietveld en J. Tukker. Ondertrouwd: J. C. M. van Rijzen 35 jaar en M. E. Pannebakker 30 j. Getrouwd: L. A. W, de Groot en M. A. Duindam; H. de Wit en I. W. Lindhout. Overleden: C. Burgersdijk 85 jaar HAZERSWOUDE (H. R.) Botsing. Doordat een uit de richting Leiden komende automobi list hoogstwaarschijnlijk te laat zijn richtingwijzer uitstak, botste de mo torrijder D. R. uit Koudekerk met zijn vrouw als duo-passagiere tegen de auto op. Behoudens een klein scheurwondje kwamen beiden met de schrik vrij. De motor, zowel als de auto liepen aanzienlijke schade op. KOUDEKERK Geboren: Leendert Jacobus, zn. van Jacobus van Veen en Maartje Vonk. Ondertrouwd: Adrianus van Boom 25 j. en Cornelia van Doorn 22 j. Gemeenteraad. A.s. Maandag te 12.30 uur zal de Raad der gemeente in openbare vergadering bijeen ko men. NIEUWKOOP Geboren: Dina C. M. d. van W. J. Nieuwenhuizen en D. C. van Velzen; Cornelia E. M^ d. van J. G. Vroon hof en C. W. A. Leliveld; Piet z. van J. Bloos en L. v. d. Sluis; Cornelia A. H. d. van A. A. Rpiterman en C. W. van Beek; Martinus J. P. z. van P. J. Pieterse en M. A. v. d. Werf; Willemijntje A. d. van E. J. Augusti- nus en N. M. E. Kroon. Ondertrouwd: Henricus Th. J. M. Corthals 25 j. en Anna Maria v. d. Weijden 27 j. Getrouwd: C. de Wit 30 j. en C. Verweij; J. Fokker 69 j. en A. Zout man 62 j. OUDE-WETERING Ook Oranje-avonden besloten. Nadat Oude-Wetering eerst een avond heeft gehad van kunstzinnige zang, gevolgd door een 2e avond, waarop het optreden van Mandolina- ta en „Vrij en Blij", werd de 3e avond gevuld met het vertonen van diver se flims. Gisteravond was de laatste avond en deze stond in het teken van „Amateurs zetten hun beste beentje voor", in welk programma alleen eigen plaatsgenoten optraden. Besluit van Oranjefeest. Door sportver. Wet. Boys was een sport middag georganiseerd, waaraan door groot en klein werd deelgenomen. Zelfs de dames toonden me,er belang stelling voor de estafette enz., zodat de kruiwagenwedloop en het ezel- prikken niet doorgingen. Des avonds kwamen de veteranen weer eens in t veld en met 21 wisten zij de overwinning op de ve.teranen van Nieuwe Wetering te behalen, zij het na een zeer zware strijd. Na de voet balwedstrijd werden de diverse prij zen der wedstrijden uitgereikt, en voor, de 100 M. hardlopen voor per sonen van 1017 jaar mochten zich als winnaars prijzen: Nico van Ha meren le pr., Jan v. d. Bosch 2e pr. en Wim v. d. Bosch 3c pr. Voor 100 M. hardlopen voor personen van 18 jaar en ouder: le pr, Fr. Buskenmo- len, 2e pr. Jan van Dam, 3e pr. Koos de Jeu. 100 M. estafette voor dames en heren: Ploon Turk en Koos de Jeu, Nelly Kortekaas en Joh. Bak ker, beiden een le prijs. ROELOFARENDSVEEN Feestviering; op Kroningsdag; In tegenstelling met 31 Aug, toen al leen een officiële herdenking plaats vond, heeft het bestuur der Oranje vereniging besloten om op de Kro ningsdag met enkele festiviteiten deze dag ook in Roelofarendsveen te doen gedenken. 's-Morgens om half tien nabfj de veiling spriet'open voor dames en heren. Des middags in op tocht naar het sportterrein, waarbij de muziekver. „Liefde voor Harmo-; nie" haar medewerking zal verlenen Op dit terrein wordt gecostumeerde voetbalwedstrijd gehouden. Voorts wedstrijden in hardlopen n.l. 200 en 100Ö mm voor heren en 100 m. voor dames. KATWIJK Bijzondere vergadering van de Raad der Gemeente. Gisteren avond kwam de raad in bijzondere vergadering bijeen. Voor deze verga dering waren door B. en W. behalve de raadsleden met hunne dames alle personen uitgenodigd die in Katwijk een vooraanstaande plaats innemen. De heer N. van Beelen speelde mo dulaties op volksliederen op een in de raadszaal geplaatst orgel. Nadat B. en W. en de raad waren binnen geleid, opende de burgemeester deze bijzondere vergadering met het ge bruikelijke gebed om dan in een rede het 50 jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, en het op treden van onze nieuwe Koningin Ju liana te herdenken. Na deze rede werden hulde-telegrammen gezonden aan de beide Vorstinnen. Daarna werd in de benedenzaal een thee aangeboden. Gedemobiliseerden. De gerepa trieerde militairen werden op het ge meentehuis officieel ontvangen en toegesproken .door de burgemeester. Ook de wethouders waren aanwezig en vervolgens familieleden en oud militairen. Namens het gemeentebe stuur zal aan de gedemobiliseerden een gedenktegel worden aangebo- met het opschrift „Ter herinnering aan uw diensttijd in Indië"' Hierop staat het wapen van Katwijk, de Oude Kerk aan de Boulevard* de ko renmolen te Katwijk-Rijn, het wapen van Batavia en een palmenstrand. Personalia De heer J. G. Ba- rendsma slaagde te Amsterdam voor het staatsdiploma voor dameskapper- vakbekwaamheid. KATWIJK AAN DEN RIJN Nog meer feest Het bestuur der Oranjever. besloot in afwijking van het programma de festiviteiten nog te verlengen door a.s. Maandagmid dag nog volksfeesten te houden waar onder ruitersport, enz. LEIDSCHENDAM Prijzen Allegorische optocht. De jury heeft als volgt de prijzen toege kend: le prijs met eervolle vermel ding Buurtvereniging Leidschekade; le pr. Verenigd Europa; 2e prijs met extra eervolle vermelding Brandweer 1898; 2e pr. Plaspoelkwartier; 3e pr. het Wit-gele-Kruis; 3e pr. het Groene Kruis; 4e pr. met eervolle vermelding Land en Tuinbouw Jongeren; 4e pr. het Gereformeerd Jeugdverrband. Verder werden nog de volgende eer volle vermeldingen toegekend: L.T.B. Leidsendam; Welpen en Verkenners; R.K. Middenstand; Buurtschap Prins Hendriklaan, Smidslaan, Veursche Achterweg; Gebr. Uitenbroek; Kin dervreugd Broekweg; Kinderoperette. Geboren: Johannes Cornelis Maria, z. van G. C. van Heiningen en H. J. Rolvink; Joihanna Imclda Maria, d. - van D. de Winter en C. M. M. van der Zijden; Engelbertus Jacobus Clemens, z. van J. de Gier en A. C. van der Lubbe. Overleden: Hubertus Hoogduin, 88 j., weduwnaar van J. van Slin gerland. Ondertrouwd: Th. S. de Vette en A. J. Olsthoorn; H. van Loo en E. H. Hilgersum; A. v. d. Berg en A. M. Hoekstra. Getrouwd: J. C. Ammerlaan en H. H. Hooijmans. Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris j 1. Ergens, hier ver vandaan, 'slingert zich oen eenzaam pad door een woest landschap; deze weg is de enige toegang tot de bekende herberg „In 't Roode Hooft", de pleisterplaats voor vermoeide rei zigers die om een of andere reden beslist door deze woestenij moeten trekken. En de reden om deze reis te maken moet wel heel dringend zUn. want voor Je plezier maak je deze tocht niet Juist op dit ogenblik rijdt een klein autotje door de gloeiende1 zonnehitte over het stoffige pad en komt eensklaps tot staan. Vóór de auto heeft een zeer onguur uit ziend heerschap plaats genomen en bedreigt de bestuurder met een wljdgemond geweer. De bestuurder Is Hendrik de Zeevaarder, de avonturier-wereld reiziger, en te oordelen naar de valse gloed in de ogen van zijn tegenstander ziet het er ditmaal erg somber voor hein uit. De on verlaat heeft onze vriend herkend als Hendrik de Zeevaarder, en, ge dacht in de lijn van zijn zwarte geest, is hét eigenlijk logisch dat hij deze kans zal benutten om onze zeebonk onverwijld om hals te brengen. Maar Hendrik ts niet bang! Hfj heeft wel voer heter vuren ge staan in zijn langdurig en avon tuurlijk leven. „Ook goede middag!" zegt hij vriendelijk, „Warm, hè?"

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7