Een stijve schouder Het gouden jubileumfeest van Koningin Wilhelmina h Barstende Hoofdpijn AKKERTJES J Een Amerikaans Superfort in de Schelde neergestort Dehciiue ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De vlootschouw Tegen een echt natuurlijk Neder lands decor, grauwe met wolkenflar den volle lucht, hebben ca. 1800 on derdelen van de Nederlandse oor- logs- en koopvaardij- vissers en wa- tertouristenvloot in a1 haar verschei denheid op haar wijze hulde gebracht aan de jubilerende Koningin met een vlootschouw op het buiten-IJ. Reeds 's ochtends lag aan steiger twee aan de De Ruyterkade het prin selijk jacht gereed, aan boord waar van H.M. de Koningin in gezelschap van het prinselijk gezin en hurt gas ten de schouw afnam. De „Karei Doorman" en ook dé overige onderdelen van de oorlogs vloot voerden „het geuske" op de boeg. Deze klein formaat vlag wordt allen gehesen, door elke voor de wal liggende oorlogsbodem, op zon en feestdagen en voorts voerden zij de witte.wimpel ter ere vafi de Ko ningin. „De „Johan, de Witt" van de Mij. Nederland voerde de maatschappij- vlag, evenals de overige thuisliggen- den passagiersschepen. Van de onderzeeërsyloot namen de grootste en de kleinste O-boot deel. resp. de „Zwaardvis" en de „Dolfijn". Van de oorlogsschepen te gen deze O-boten en ook de „Vul- caan",. de „Flores", de „Soemba" binnen de Oranjesluizen, de elf deel nemende mijnenvegers waren naar het buiten-IJ geschut. Voor de Oranjesluizen (die op 18 Maart 1872 door koning Willem III werden geopend) was het reeds vroeg een bont, voor waterverkeer typisch geruisloos gebeweeg van zeil- en motorjacchten, alle met vlag gen vete ook met groen versierd. De rijkspolitie te water had 40 boten en bootjes ingezet om dit im mense waterverkeer te regelen. Tot een der eerste boten van de enige tientallen, die grote aantallen belangstellenden voor dit uniek schouwspel, via de Oranjesluizen naar de schouwplaats voerden, be hoorde de „W. F. van der Wijck". Ongeveer duizend hoge gasten be vonden zich aan boord van dit schip, o.m. ministers, leden der Tweede Ka mer (die der Eerste Kamer waren wegens Kamerzitting verhinderd), de Indonesische gasten, het gemeente en provinciaal bestuur en burgemees ters uit randgemeenten. Volgepakt waren ook de boten, die geregetee diensten onderhouden tussen plaatsen aan het IJsselmeer. Van de kop van de sluis bood het buiten-IJ een imposante aanblik op de eindeloze rijen schepen met vol gehangen pavoiseerlijnen tot Hoog in de masten, een groot bos van vlag- gebomen langs en voorbij de pieren. Om half drie gistermiddag, het moment waarop de koninklijke fa milie zich voor de vlootschouw naar de haven ging begegeven, brak op de schouwplaats de zon door en deze vergrootte de kleurenpracht door daarin het goud te mengen. Een amusante noot vormden een tweetal kleine bootjes met geünifor meerde leden van het Studenten Weerbaarheidcorps met hun dames. Alle schilderachtige klederdrachten, die in onze vissersplaatsen worden gedragen, stoffeerden de boten uit die plaatsen. Om kwart over drie voer de Piet Hein met aan boord de Koninklijke Familie, de koninklijke standaard in top, de schouwplaats binnen, waar de feestarmada gereed lag voor de grootse vloothulde, die een aanvang ging nemen. Op de oorlogsbodems stond de be manning in de voorgeschreven pa radeformatie opgesteld. Op aPe sche pen drongen de bevocfrrechtèn, zich naar de plaatsen, vanwaar zij het bgst de Koningin konden zien passeren. Op het voordek stond H.M. de Ko- nining, gekleed in creme mantelpak met grote bruine bont, grijze hoed met blauwe veer, daar stond ook de gehele prinselijke familie, de aan staande koningin Juliana in bleu ja pon met wijnrode mantel. Prins Bernard in admiraalsuniform. Prin ses Beatrix h2d een hoog plekje uit gezocht en stond blootshoofds in haar grijze manteltje te wuiven. De drie overige prinsesjes in haar b'auwe manteltjes bleven in de nabijheid van de prinses. Circa een uur duurde de onverge telijke zegevaart van onze vorstin langs het hier saamgevaren deel van de vloot van haar varend volk. Ge durende het laatste gedeelte van de schouw was het gejoel en gejuich 'niet meer te horen, doordat de boten tezamen met hun signalen een feest- geloei lieten klinken als wilden zij de feestklanken een wedstrijd laten houden tegen de feestkleuren. Op de terugvaart hadden de ko ningin en de prinses een meer tegen de wind beschut plekje op het ach terdek ingenomen. Te kwart over vier werd de Piet Hein door de Oranjesluizen in het IJ teruggeschut. De schitterende schouw was ten einde. Geordend voeren de boten de duizenden die haar genoten, terug met een schone herinnering voor het leven. OPTOCHT VAN INDUSTRIE, HANDEL EN VERKEER. Gistermiddag trok door Amster dams straten een nationale optocht, welke het Nederlandse bedrijfsleven representeerde. Na de vier politierui ters met tromoetten, reed een in wit en goud uitgevoerde praalwagen, waarop twee vrouwen als godinnen van handel, verkeer en industrie waren gezeten. Dan volgden jongeren met de vlaggen der jeugdorganisaties en rui ters en amazones. In de optocht re den ruim 250 wagens mede, van di verse grote bedrijvén en industriën uit de hoofdstad en een paar uit het land. Op de. Dam. waar burgemeester d'Ailly het voorbijtrekken gadesloeg, hield de stoet halt. Vier jongeren droegen een krans van de oraalwa- gen. reikten hem over aan de burge meester, die tezamen met een verte genwoordiger van het bed rijfbleven, de krans, als hulde van handel, in dustrie en verkeer aan het verzet aan de voet van het nationaal monument neerlegde, waar 20 B.S.'ers de wacht hjdden betrokken. Koninkliike rondvaart door de grachten Volkomen onverwacht reed gister avond even over achten H. M. Ko ningin Wilhelmina in gezelschap van H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard uit. In snelle vaart ging het door het verbaasd publiek op het Rokin, de Munt en de Vijzel straat naar de ambtswoning van burgemeester Arn. J. d'Ailly aan de Herengracht. Voor een geopend venster op de eerste verdieping sloeg H. M. en haar gezelschao de voorbijvarende bootjes gade. Omstreeks 21 uur ter wijl de lange stoet van versierde wherries nog niet geheel gepasseerd was, begaf H. M. zich aan boord van de „Koningin Juliana" tezamen met de prins en de prinses, burgemees^ d Ailly en enkele le 'en van de hofhouding. De overige ]ed°n van het gevolg namen in de „Prinses Beatrix" plaats en voorafgegaan en gevolgd door een politieboot zette het kleine eskader een.lange tocht door de grachten in. Overal langs de grachten in de binnenstad stonden de mensen rijen dik te kijken naar de voorbijvarende wherries. Toen H. M. weer aan de ambtswo ning van de burgemeester was te ruggekeerd, uitte zij grote voldoening over deze rondvaart en steeg we derom in gezelschap van de prins en de prinses in de auto om nog een kleine rondrit te maken. Toen de stoet omstreeks half elf voor het pa leis aankwam, waren de Dam en om liggende straten weer volgepropt met mensen die hartelijk juichten, toen de koningin, de prinses en de prins de auto verlieten. Nadat onze vorstin het paleis was binnengegaan zong de verzamelde menigte haar spontaan het „Wilhelmus" toe, ge volgd door „Oranje boven" en ten slotte door spreekkoren, die riepen om „Wilhelmina". Aan dit nadruk kelijk verzoek van de voor het pa leis verzamelde menigte werd door H. M. voldaan. Even nog verscheen :ij voor een van de geopende ven ters van de linkervleugel van het paleis om hartelijk, te danken voor de toejuichingen. Om twaalf uur gisteren reed de wagen van prins Karei prins-regent van 'België, de Dam op, waar een erewacht van de jagers was opgesteld Prins Karei werd buiten het paleis ontvangen door Z.K.H. prins Bern- hard. die in de uniform van vice-ad- miraal gekleed was. Nadat de Ko ninklijke Militaire Kapel de Braban- Sonne had gespeeld, begaven de beide .prinsen zich in het paleis, waar prins Karei het dejeuner gebruikte met de koninklijke familie. Tijdens dit dejeuner overhandigde prins Ka- rel het gescnenk van het Belgische volk aan H.M. de Koningin. Oorspronkelijk lag het in de be doeling, dat prins Karei de vloot schouw zou bijwonen. Dit kon ech ter niet doorgaan. Gistermiddag om twee uur is prins Karei, die de tocht van Brussel naar Amsterdam per auto maakte, naar België terugge keerd. NED. BURGEMEESTERS BRENGEN DANK EN HULDE. In aanwezigheid van de vertegen woordiger van H.M. de Koningin, mr. W. L. baron Snouokaert van Schauburg en van de minister van Binnenlandse Zaken mr. J. H. van Maarseveen, heeft de ver. van Ned. gemeenten gistermorgen in de Rid derzaal hulde gebracht aan Koningin Wilhelmina. Aan het slot der verga dering werd een adres, waarin de Nederlandse gemeenten in eerbied en dankbaarheid al datgene herdenken, wat H. M. voor het welzijn en de vrijheid der millioenen hier en over- zeer, deed, aangeboden. Prof. mr. C. W. de Vries sprak over de Koninklijke houding van de Oranje-dynastie. Het koningschap werd nimmer in Pruisische geest op gevat. Steeds werd „bij de gratie Gods" geïnterpreteerd als „ontvan gen uit Gods hand". De bijeenkomst, die werd opgeluis terd door het Haagse Blaaskwintet, werd besloten met het Wilhelmus en een Lang Leve de Koningin. Ook enkele burgemeesters uit Indië wa ren aanwezig en werden onder ap plaus der vergadering hartelijk toe gesproken door mr. Oud. Gistermid dag zijn alle burgemeesters weer naar hun woonsteden vertrokken.. Suiker, snoepgoed en jam weldra vrij? Naar de „Volkskrant" van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verneemt, is het niet uitgesloten, dat begin No vember de suiker en daarmede waarschijnlijk tevens de met deze grondstof samengestelde versnape ringen en de jam bon vrij zullen worden. Zowel de opdracht van de rege ring om het distributiesysteem tot een minimale omvang terug te bren gen, als de mogelijkheden, ontstaan uit het ten uitvoer leggen van het plan-Marshall en de Benelux-sa- menwerking, hebben er toe geleid, dat zeer binnenkort een beslissing over het opheffen van deze distri butie zal moeten worden genomen. De verwachtingen ten aanzien van de suikeropbrengst zijn thans van dien aard, dat welhaast zeker on voorziene complicaties uiteraard daar gelaten tot vrijgave van ge noemde artikelen kan worden over gegaan. Anders is het nog gesteld met de kolenvoorziening, welke zeker niet rooskleurig mag worden genoemd. Nog te veel'factoren, aldus het mi nisterie van Economische Zaken, moeten tegen elkaar worden afge wogen dan dat reeds nu een beslis sing over de grootte van het komen de winterra^soen kan worden ge nomen. Elk pessimisme of optimis me in dit opzicht is voorbarig. NIEUWE VLIEGTUIGEN EN BEVROREN VLEES. E. R. P. heeft een* bedrag van vijf millioen dollars aan Nederland toe gestaan voor de aankoop van zeven vliegtuigen van het type 'Douglas DC-6. Bovendien mag ons land voor een bedrag van bijna vijf mil lioen dol"ar bevroren vlees, kopen ln Brazilië en Argentinië. Als Uw hoofd bonst van de pijn, als migraine Uw H leven vergalt, neem dan één of twee „AKKER- 9 TJES". In 10 minuten voltrekt zich het wonder: H weg pijn, weg narigheidLet op 't AKKER-merk. 11 Leden der bemanning door parachutes gered J7EN VIER-MOTORIG Boeing-Superfort van de Amerikaanse lucht macht is gistermiddag even na drie uur boven de mond van de Wes- terschelde, tussen Vlissingen en Rit them, in zee gestort. De elf inzitten den allen leden van de Amerikaan se luchtmacht konden de machine bijtijds per parachut verlaten en zijn deels in zee, deels op het land neer gekomen. Boten van de Rijkswaterstaat, het loodswezen en vissersvaar tuigen en de veerboot „Dordrecht" hebben de in zee terechtgekomen vliegers opgepikt. Reeds in het begin van de avond waren negen van de elf Amerikaan se vliegers in het St. Joseph-zieken- huis te Vlissingen ondergebracht. De overige twee, die op Zuid-Beve land terecht zijn gekomen, zouden, naar vrij van de zijde van het zieken huis vernamen, nog in de loop van de avond in Vlissingen arriveren. Tien vun de elf vliegers maken het wel; de laatste heeft na zijn val in zee veel water binnen gekregen. Zijn toestand was gisteravond niet zonder gevaar. De bommenwerper van het Boeing- type B-29 ram met nog ongeveer 90 Amerikanse superforten deel aan de vierdaagse oefeningen boven de Noordzee, die gistermiddag begon nen zijn. De toestellen zijn gemach tigd over de West-Europese landen te vliegen. De oorzaak van het ongeluk, dat, gezien de omstandigheden, zeer góed is afgelopen, is gelegen in een motor defect. De tweede bestuurder van de bom menwerper, de tweede-luitenant F. P. Dixon. vertelde na zijn behouden aankomst op Zuid-Beveland, dat 40 minuten voordat de mannen 't toe stel verlieten, een cylinder van een der motoren sprong. Direct bleek, dat met ernstige consequenties rekening moest worden gehouden: er braK brand uit, welke echter geblust kon worden. De radio-telegrafist zond noodsignalen uit, die door Schiphol en Valkenburg werden opgevangen. Van het vliegveld Valkenburg steeg een „Mitchell"-bomenwerper op, om eventueel assistentie te verlenen. Kort voordat de elf vliegers de De vleesdistributie Op vragen van het Tweede Kamer lid. Borst (CPN) betreffende de hui dige moeilijkheden in de vleesdis tributie heeft de heer Mansholt, mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening o.m. het volgen de geantwoord: De huidige moeilijkheden bij de vleesdistributie zijn eensdeels te verklaren door het feit, dat als ge- de grasgroei buitengewoon gunstig is waardoor de veehouders er de voor keur aan geven het vee in de weide te houden, ten einde het nog in ge wicht te doen toenemen, terwijl an derzijds de aankoop van vlees en vee in het buitenland als gevolg van een wereldschaarste aan vlees in de gewenste hoeveelheden niet mo gelijk bleek. Hierbij heeft ook het tekort aan buitenlandse valuta een rol gespeeld. Ook de minister acht de huidige moeilijkheden met de vleesvoorzie ning zeer te betreuren, doch uit het voorafgaande zal duidelijk zijn, dat voorkoming daarvan door maatrege len zijnerzijds niet mogelijk was. De minister acht een verhoging van het vleesrantsoen inderdaad ten zeerste gewenst. Hij zal al het mogelijke verrichten om tot een verhoging van het vlees- rantsoen te kunnen komen. Zodra een voldoende ruime aan voer van vlees dit mogelijk maken zal uiteraard tot opheffing der dis tributie worden overgegaan. Ten aanzien van de vragen: is de minister niet van mening, dat hier voor twee dingen nodig zijn: 1. De export van varkensvlees tij delijk te verminderen. 2. Een extra toeslag uit het landbouwcrisisfonds op de prijzen van het slachtvee in het algemeen, waardoor de afzet van dit vee door de boeren gestimuleerd wordt, deelt de minister mede, dat de expor van vatrkensvlees van zo danig geringe omvang is, dat deze van geen invloed is op de binnen- de export van varkensvlees van zo ver zij nog plaats vindt, noodzake lijk is om exportverplichtingen na te komen, voorts, dat voor een ver hoging van de prijstoeslag op slacht vee geen midde'en beschikbaar zijn. PRIJZENREGIEM, TEXTIEL EN CONCURRENTIE. Dr. W. L. Groene veld Meijer, direc teur van de middenstand bij het ministerie van economische zaken heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan de tentoonstelling Groningen 1948 enkeles dingen gezegd over de moeilijkheden en mogelijkheden van de middenstand. Hij zei, dat het de vraag was of het strenge prijzenregiem, dat er op het ogenblik nog heerst, nog lang gehandhaafd zal moeten worden, wanneer de goederenvoorziening nog iets beter wordt. Misschien zelfs worden de prijzen nu nog hoog ge houden door de prijsbeheersing, om dat maar al te vaak een maximum prijs als vastgestelde prijs wordt be schouwd. Zakken de prijzen een maal, dan staat het nog te bezieimpf ondèr de gegeven omstandig!heaen een vergroting van de omzet zal optreden. Verder: De mededinging tussen grootbedrijf, coöperatie en georgani seerde middenstand heeft de huis houding van de bedrijven en. het dienstbetoon aan het publiek steeds beter gemaakt. Deze organisatie heeft bereikt, dat er een evenwichts- positie is ontstaan tussen de drie groepen, die door hun onderlinge concurrentie het Nederlandse le- vensmiddelenbedrijf wellicht tot het beste in Europa hebben gemaakt. En: Het textieltekort is nog zo groot dat de bevolking haar geld onmiddellijk aan textiel zal beste den, zodra de voorziening met de meer gewenste goederen als huis- houdlinnen en herenconfectie rui mer wordt. C.P.N.-ZETEL VOOR K.V.P. In neede heeft het C.P.N.lgemeen- teraadslid J. Abbink ontslag geno men wegens zijn vertrek naar elders. De heer Abbink was. het enige lid der C.P.N. in de raad en de enige randidaat op de lijst van zijn par tij. Volgens de kieswet komt deze zetel nu aan de partij, die bij de laat ste verkiezingen het grootste stem- menoverschot had. Dit is de.... K. V.P. Deze partij zal nu drie zetels in de raad van Neede bezetten. GOUD NAAR NEDERLAND TERUG Een speciaal vliegtuig is gisteren uit Lissabon naar Nederland vertrok ken met 2085 kilo fijn goud aan boord, dat Nederland tijdens de oor log naar Portugal buiten het bereik van de Duitsers heeft gebracht. Te Vroomshoop (Ov.) zag een 80-,jarige grootmoeder haar 3-jarige kleinzoon Jan in het diepe kanaal liggen. Ze sprong in het water en met behulp van voorbijgangers wist zij het kind te redden. sprong uit het vliegtuig waagden, meldde de radio-telegrafist, dat de bemanning zich gereedmaakte om te springen, omdat gevreesd werd, dat de propeller van de defect geraakte motor af zou vliegen Dank zij de snelheid waarmede de ongeveer tien vaartuigen uit Vlis singen assistentie hebben verleend, konden alle drenkelingen uit het wa ter opgepikt worden. Walter Doyle overleden. In de loop van de nacht is de werktuigkundige Walter Doyle Ro quet, die deel uitmaakte van de be manning van de verongelukte Ame rikaanse superfort, overleden. Van het vliegtuig is tot nu toe niets ge vonden. Acht man bevinden zich thans nog in het St. Josephzieken- huis te Vlissingen. AUSTRALISCH VLIEGTUIG VERMIST. Sinds Donderdagavond wordt een Australische Douglas met 10 perso nen en een driekoppige bemanning vermist. Men vreest, dat het toe stel in zee is gestort. Opsporings vliegtuigen hebben een oliespoor van enkele honderden meters lang in zee waargenomen. Vóór de vermissing zond het toestel een radioboodschap dat het te Sydney zou landen, waar het toen 80 kilometer van verwij derd was. VERMIST BELGISCH VLIEGTUIG GEVONDEN. Sedert 31 Aug. j.l. had men niets meer vernomen van een Sabena- vliegtuig dat 'n dienst onderhield tus sen Costermansstad en Elizabeth- stad in de Belgische Congo. De Sa- bena-maatschappij meldt thans uit Leopoldstad, dat gisteren het vlieg tuig gevonden is op ongeveer 45 km. ten Noorden van Elizabethstad in een woestijnachtige streek. Men zal de berichten van de hulpcolonne, die zich ter plaats heeft begeven, dienen af te wachten alvorens men zich kan uitspreken over het lot. dat passagiers en bemanning heeft ge troffen. OHII DIE RHEUMATIEK Van alle werkers die uitkering krijgen van wege de ziektewet, heb ben er ongeveer 18 pet. influenza en ongeveer 14 pet. rheumatiek. Maar aangezien derge lijke rheumatische pa tiënten soms vrij lang ziek zijn, langer dan influenza of grieppa- tiënten, wordt meer dan 20 pet. van alle ziekengeld uitgekeerd aan rheumatieklijders. Dat is méér dan aan lij ders aan tuberculose, hartkwalen, maag en darmziekten én long ontsteking tezamen. En de praktijk wijst uit, dat onder het niet werken de gedeelte, jeugd en ouderdom deze cijfers niet veel anders zijn. Nu is rheuma een kwaal, waarbij gewel dig gekwakzalverd wordt. Sympathie arm banden en wonderkruid van een fakir helpen de handelaars wel, de lij ders niet. en deze suk kelen pijnlijk verder met een kastanje in hun zak of een varkensge- hoorbeentje om hun hals. Hun kwaal verergert, het leven wordt ondra gelijk, invaliditeit, ver gald humeur zijn het einde tenzij Ja, tenzij men zich duidelijk bewust wordt, dat rheuma, vooral in het begin, zeker niet hopeloos en ongenees lijk is. Wanneer de lij ders zich tijdig onder geneeskundige behande ling stellen, is een voortschrijden der ziek te te vermijden. Soms zijn de te nemen maat regelen uiterst eenvou dig: doelmatiger kleding keuze van een ander slaapvertrek, dieethou- den, massage en derge lijke kunnen wonderen doen. Het enige dat ze ker nooit helpt is ,,het eens aankijken". Nu kan de leek in het algemeen niet beoorde len of die pijnlijke schouder werkelijk rheuma is. En dan lijkt het soms kinderachtig om met zo'n pijnlijke schouder naar de dok ter te gaan. Toch is dit het enig juiste zolang de consultatiebureaux voor rheuma, die hier en daar zijn opgericht, door onze katholieke kruisorganisaties, nog geen algemene verbrei ding hebben gevonden. Geldgebrek en gebrek aan rheumaspecialisten remmen die uitbreiding, maar met de steun van het katholieke volk, eventueel geholpen door overheidssubsidies,kan en moet deze tak van volksgezondheid sla gen. Het zou een schan de zijn wanneer men werkeloos zou toezien hoe het leven van dui zenden vergald en vaak verwoest v/ordt door deze pijnlijke kwaal. Zolang echter de dien sten der rheumabestrij- ding niet algemeen zijn, geldt de regel: in geval van twijfel, langdurige stijfheid of pijnlijkheid van gewricht of spie ren, abnormaal gezwol len gewrichten enz. is een bezoek aan de dok ter noodzakelijk. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 55) Kon Svartan maar op de hoogte worden gebracht! Onder een groep bijeenstaande huizen, een eind bui ten Marvall, had August een her berg opgemerkt misschien waren zij daar een telefoon rijk. Maar dan moest hij zich van zijn post verwij deren als de vogels ondertussen eens uitvlogen? Derhalve wi'de hy zich eers vergewissen waarheen de weg verder leidde. Tot zijn voldoe ning was aan de linkerzijde een droge greppel. Op handen en voeten kroop hij langs de hofstede, welke er van meer nabij zeer vervallen uit zag en deed een ontdekking waar mede hij zich geluk wenste; zowat een honderd meter voorbij-de boer derij liep de weg dood om in gras land over te gaan. Van die zijde dreigde dus geen gevaar. August hervatte in de buurt van de hofstede zijn kruippartij en stapte vervolgens met stevige passen naar de herberg waar hem echter een te leurstelling wachtte; de kastelein verklaarde niet te weten, wat hij in zo'n miserabel gehucht, met een tele foon zou moeten uitvoeren. Wel kon hij aan een andere wens van de be zoeker voldoen: hem aan een voor raad brood met kaas helpen. Na de inwendige mens versterkt en voor alle zekerheid wat mondkost inge slagen te hebben, keerde August naar zijn post terug. Op klaarlichte dag een huis in het vizier houden is een lastig karwei, zelfs voor een ge oefend speurder. Terwijl hij het ob ject van een afstand bespioneert, Joopt hij grote kans, ook zelf gezien te worden. De secuurste weg leek August, maar weer in de droge grep pel zijn heil »te zoeken. Verliet iemand de hofstede dan zou hij het ongetwijfeld horen. Elk uur duurde hem er zes of acht Geen geluid was waarneembaar, de omgeving leek uitgestorven. Allengs begon het te schemeren. Het was ta melijk koud. Het lange stilliggen on der de blote hemel verkteumde hem tof op het gebeente. Hij waagde het er op wat heen en weer te lopen: het zou zijn trage bloed sneller doen vloeien. In de hofstede werd licht ontstoken. Naar de zwakke glans te oordeleifc zou hij geneigd zUn te zeggen, dat i kaarsen werden gebruikt. Toch scheen men zelfs deze flauwe uit straling riskant te vinden, iemand schoof althans de gordijnen toe. Het kwam August niet ongelegen; nu kon hij met het betrachten van de nodige omzichtigheid, de boerderij eens van meer nabij bekijken. De in spectie had haar nut; hij werd ge waar dat er ook nog een achteruit gang bestond. Nauwelijks op de landweg terug gekeerd vernam hy het naderen van een auto; even daarna werden kop lampen zichtbaar. Ijlings zocht hij dekking in de greppel en kroop weer naar de hofstede, begerig om te we ten, wie Paua's bezoeker zou zijn. August dook diep weg, daar de wa pen keerde en hij gevaar liep in de lichtschijn te worden bemerkt. Toen de auto de terugtocht aanvaardde, was van de uitgestapte passagier niets meer te zien. August veronderstelde dat het iemand moest zijn, die met de situatie op de hoogte was, want het kon wel niet anders of hij had zich door het achterhuisje toegang ver schaft. Het was hem een lief ding waard geweest zo hij slechts een glip van de bezoeker had mogen op vangen. XXIII. Paula dankte het aan haar plan kenroutine dat de verschrikte kreet, die zij op het punt was te uiten haar niet over de lippen kwam. En de primitieve verlichting belette Kteu- sen waar te nemen, hoe alle kleur van haar gezicht ebde. „Zo," zei hij op vlakke toon. „Die kans heb ik je bijtijds ontnomen." Zij had haar stem volkomen in bedwang, toen zij uit de hoogte in formeerde: „Wil je je iets duidelijker uitdrukken?" Klausen negeerde de vraag. „Je bent niet naar Teddy Blom gegaan, zoals ik had bevolen." Haar hooghartigheid nam nog toe. „Bevolen? Jij mij?" Hij grinnikte sarcastisch. „Zoals ik had aangeraden, indien dit 'mejuf frouw prettiger toeklinkt." „Ik was op weg naar Teddy toen ik me bedacht. Het leek me te gevaar lijk. Achteraf heb ik gelijk gekregen. De politie liet er geen gras over groe ien en verspreidde je signalement. Wanneer je je verstand had gebruikt zat je op het ogenblik al een eind buiten Zweden." „En jü kon mooi weer spelen van de opbrengst van het halssnoer." Paula schokschouderde. „Ik zie geen kans, het kwijt te raken of het moest aan de Béringuard wezen. In die richting heb ik stappen onderno men. Ik had een onderhoud met So lange en bood hem het halssnoer voor vijftigduizend kronen te koop aan. Hij kan ieder ogenblik hier zijn." „Mooi Vijftigduizend kronen sla ik niet af. Als je het geld niet over de balk smijt, ben je er een paar jaar mee onder de pannen. Daarna komt het halssnoer aan de beurt. Heel at tent van je Solange op de thee te vragen. Zijn duiten incasseer ik, maar naar het sieraad kan hij fluiten." „Je praat alsof jij het alleen voor het zeggen hebt. Ik heb recht op de helft." „Op geen öre. Hoe was het mij vergaan als ik je niet in Marvall had ontdekt? Leer om leer, schattebout! Ik heb twee Uur bij Teddy Blom zit ten wachten. Wie verscheen, geen Paula. Ik begreep welk spelletje je dacht te spelen. Met Teddy ben ik overal geweest waar ik vermoedde dat je een toevlucht kon hebben ge zocht, ook "hier. Overdag moest ik me van de vlakte houden. Ondertussen informeerde Teddy opnieuw aan al le Stockholmse adressen hij sleet voor niets zijn schoenzolen. Toen be sloot ik nog eens een kijkje in Mar vall te nemen, en ziedaar! Het spreek woord werd weer bevestigd: lest best. De dame ontvangt me zowaar stak een hand uit. „Kom nu maar met het halssnoer op de proppen! En gauw een beetje!" Langzaam schudde Paula het hoofd „Niet voordat ik met Solange zaken heb gedaan. Ik verlang de helft van de koopsom. Wil je hem daarna weer van het halssnoer ontlasten mij een zorg! Ik zal het je niet be letten. Wanneer de vijfentwintig duizend kronen in mijn bezit zijn, ga ik mijn eigen weg." „Niet onverdienstelijk overlegd, Paute. maar er komt niets van. Ik regel de boel niet jij. In het kort zal Jk je vertellen hoe het er met je voorstaat. Je kunt met mij meegaan. Je weet dat ik dol op-je bent. Ik zal je Lars doen vergeten; ik begrijp je waarachtig niet, wat je in hem kon zien. Teddy Blom is een specialist in het vervaardigen van valse paspoor ten. Hij levert mij er een ten name van meneer en mevrouw Crisoi. Met jouw vaardigheid in het grimeren en vermommen transformeer je mij makkelijk in een Italiaan, jezelf in een schone Italiaanse. We reizen per •vliegtuig naar Amsterdam, vandaar naar Parijs. Als wij er ons een maandje hebben geamuseerd, slaan we onze tenten op aan de Rivièra. Na een paar jaar is het rumoer om de diefstal van het halssnoer verstomd. Laat gerust aan mij over hoe het te gelde te maken." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6