WISSELENDE DECORS D.e Parabel van het hotel „De Steenrots" Üliiti&eö JuCiana'ó aatCagjjwteti ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I IN DEZE TIJD vergaapt heel Né- derland zich aan feestverlichting, vlaggetjes-versiering, vuurwerk en opstijgende ballonnen; hoe kan het nog oog hebben bijv. voor de acro batische toeren van Robert Schuman om een nieuwe Franse regering te vormen? Wij leven thans in een feest roes en in zo'n stemming maakt de eindeloze geheimzinnigheid van be sprekingen, zoals er te Moskou en Berlijn plaats vinden, je kregelig. Wat betekent voor ons de buiten landse politiek, als er een troonsver- wisseling plaats vindt in ons eigen land, waar ons hart nu eenmaal bij is? Maar tochde buitenlandse po litiek moge ons deze week slechts matig interesseren, toch gebeuren er dingen, die ons niet onberoerd zullen laten. De dood van Benesj zal geen gro te schok meer aan de wereld geven, want politiek gesproken was de voor mali ge president der Tsjecho-Slo- waakse republiek reeds lang dood. Men zal even weemoedi'g terugden ken aan de man, wiens lot symbo lisch is voor het lot van het Tsjecho- Slc v akse volk, maar daarna gaan we over tot de orde van de dag. Min der weemoedig herdenken we echter de dood van de bolsjewistische leider Zhdanof. Hij stond bekend als een onverzoenlijke vijand van het Wes ten en zijn naam wordt in verband gebracht met al de vijandighejfl, welke er op het ogenblik te bespeu ren valt tussen het Westen en het Oosten. Hij was met Stalin en Molo- tof een der leiders van de politiek van Moskou. Zijn dood wordt nu beschouwd als een gunstig teken voor de mogelijkheid van een opklaring in de gespannen betrekkingen. Of deze verwachtinge gegrond zullen blijken, wagen wij niet te voorspel len, want in het meest „democrati sche" van alle democratische landen weten we zo weinig van de lijnen, waarlangs de practische politiek zich voortbeweegt; wij ondervinden alleen de koude resultaten. Wij weten niet eens of de grote Zhdanof wel een natuurlijke dood is gestorven. Welis waar rouwt heel Moskou en is hem een pralende begrafenis bezorgd, maar men herinnert zich de berich ten van enkele maanden geleden, dat Zhdanof bij Stalin in ongenade zou zijn gevallen en fluistert, dat het moeilijk is om aan een natuurlijke dood te geloven. Hij zou de eerste vooraanstaande leider niet zijn, die „geliquideerd" is, ofschoon hij na zijn dood torenhoog werd opgehe meld. In elk'geval is het mogelijk, dat de dood van deze hater van het Westen tot gevolg heeft, dat Molotof zijn koers iets kan wijzigen. De feiten schijnen inderdaad aanleiding tot die gedachte te geven, want zowel in Moskou als in Berlijn, waar de vier militaire gouverneurs na een lange onderbreking zich weer aan één tafel hebben gezet, blijft het contact voortduren. En wij zijn te genwoordig al blij, als de partijen niet kwaad weglopen. En misschien kijgt Tito nu ook de kans om zich weer met Stalin te ver zoenen, want Zhdanof wordt ook ver antwoordelijk geacht voor de afstraf fing van Tito en de zijnen door de Kominform, die zijn geesteskind was. Mensen komen en gaan en met hen wisseltr ongemerkt het décor op het wereldtoneel. OOMS WORDT op dit wereldtoneel opeens een gordijn weggeschoven en ontdekken we een achtergrond, welke wij misschien 'hadden ver moed, doch waarvan de ware aard ons tot nu toe verborgen was ge weest. Zulk een verrassing bezorgde ons dezer dagen Sjarifoeddin de repu blikeinse premier, die nog geen acht maanden geleden als leider van de republikeinse delegatie zijn handte kening plaatste onder de Renville overeenkomst en zich nu ontpopt als een communistisch agent. Tevens hebben enige republikeinse groepe ringen, die bekend stonden als socia listisch, zich openlijk aangesloten bij de communistische partij in Indo nesië. Het is goed, dat het masker geval len is, wij weten nu, waar wij aan toe zijn. Thans begrijpen we beter dan tot nu toe, wat er aan hapert en waar om de onderhandelingen geen voort gang kunnen vinden. En niet alleen aan onszelf, maar ook aan anderen zal, het nu wel duidelijk worden, uit welke hoek de wind waait. In Enge land bijv. begint men al meer be grip te krijgen voor de moeilijkhe den, waartegenover wij in Indonesië gesteld zijn. De Engelsen hakken n.l. in Malakka met hetzelfde bijltje vinden het daar heel gewoon, dat zij proheren om orde op hun zaken te stellen zondpr dat de Veiligheidsraad er z;ch mee bemoeit. Maar wat hun in Malakka is toegestaan, is niet aan ons geoorloofd. Bij ons heeft de Vei ligheidsraad een woordje mee te spreken, hetggen de gang van za ken aanmerkelijk vertraagd heeft. Men behoeft helemaal geen voorstan der van een ouderwets koloniaal be leid te zijn, om dat in te zien. De ge hele manier van optreden van de Veiligheidsraad heeft er toe geleid, dat de republikeinen zich hebben laten verleiden tot een zelfoverschat ting, welke tenslotte elk overle? vruchteloos maakte. Thans wordt het duidelijk, welk een macht achter do schermen hen tot die zelfoverschat ting aanzette. Het Indonesische probleem is niet bepaald gemakkelijk en voor overijl de stanpen ns nu minder dan' ooit aanle'ding. Maar wij zullen er goed aan aoen, ons te realiseren, aan welk een gevaar het aan onze zorgen toe vertrouwde gebied van Overzee is blootgesteld. Een beschrijving van de badplaats aan de grote Oceaan Als de verweerde, door golfslag uitgevreten rots zich niet tot een bonkig fort verzette tegen de wilde golving van de zee .die zwoegt en zwelt en steigert En altijd machteloos nederzinkt zou de landwaarts op het duinzand gebouwde badplaats reeds lang on dergelopen en meegespoeld zijn in de maalstroom der schuimbekkende waterwoeling. De zee laat nooit af. De rots van hard graniet geeft nooit toe. De zee kookt van woede en ver nielzucht. De rots bewaart zijn kalm te en bezinning, zelfs in vliegend noodweer, als de verbolgen krachten der natuur samenspannen om haar te verdelgen. Het is van dit onver saagd bergmassief, dat niet in een geologisch boek, maar in de Bijbel staat geschreven: „Gij zijt de Steen rots en op deze Steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen". EEN MOEIZAME KLIM. De badplaats, die, zonder het te willen inzien, aan de dappere rots zijn bescherming en zijn voortbe staan dankt is gevormd uit versprei- villa's en hóteis van uiteenlo pende grootte en standing, die op het ruLe zand van de duinen zijn op getrokken. Er zal nog gelegenheid zijn daar straks even langs te lopen. Ons eerste doel is een bezoek te brengen aan het grootste hotel, ter plaatse, dat boven op de rots is ge bouwd met een wijds vergezicht over de eindeloze deining van de Oceaan. Het is een flinke klim om er te ko men en de weg erheen is bovendien met rotagruis bezaaid, maar de moei te en hijgende inspanning worden dubbel en dwars beloond, als men boven het rotsplateau is aangeland. „We hadden geen flauw idee" ï^pepen de toeristen uit, terwijl ze het zweet van hun voorhoofd vegen ,dat de wereld zo ruim en het hotel zo comfortabel is". WAT LOG EN GRAUW. Inderdaad ziet het hotel boven op de rots. er van de vlakte uit, wel groot en omvangrijk, maar wat log en grauw uit. „Het is net een kloos ter", zegt de een. „Of een gevange- veronderstelt een ander. En de badgasten, die zich nooit eens de sportiviteit getroosten om het -berg pad op te wandelen, blijven, leven in de veronderstelling, dat het „een soort klooster" of een „een soort ge vangenis" is, en omdat zij geen lust hebben in het een en een afkeer van het ander, blijven ze naar de hoge rots opkijpen met een onverschilli ge of zelfs met een haatdragende blik in hun ogen. De meer-weiwil- lende onder de plattelands-toeristen beschouwen het als een onoverwin nelijke burcht, waar ze respect en ontzag voor hebben. Ze vinden het een grappige antikiteit uit de middel eeuwen, die luister verleent aan de gehele badplaats, maar- waar je je overigens niet om hoeft te bekom meren. „Wie zin heeft om het zc hoog te zoeken" zeggen ze ruim hartig „moet het zelf maar weten. Wij blijven veilig op de vlakte!" SCHITTEREND .IN DE DUISTERNIS. Allen zonder uitzondering zyn het er echter over eens, dat bij nacht en in 't bizonder in stikdonkere storm nachten. het hotel op de rots ook van verre gezien, een schitterende aan blik oplevert met zijn honderden helverlichte vensters, die in de dikke duisternis flonkeren en karbonke len als een uitspansel van sterren, terwijl zoeklichten door de donkerte zwaaien e'n een vlugge schijn werpen beurtelings over de slapende aarde en over de razende, brullende zee. Menigeen. die zich in zijn duinpen sion heeft opgesloten, denkt dan bij zichzelf: „a's de rots er niet was, gin gen we met z'n allen naar de haaien!". De gasten van het berg- hotel denken er trouwens precies eender over. Als ze op stormnachten even een wandelingetje om maken I en voelen hoe de rots trilt van het beuken der baren en hoe het gehele hotel lijkt te wankelen onder de ge weldige deining van de orkaan, hou- dén ze ook wel eens hun hoed en hart vast. Ja er zijn spook-nachten, dat in het hotel alle hens aan dek wor den geroepen en alle gasten zedelijk verplicht zijn al of niet in nachtge waad de helpende hand te bieden, om zandzakken te sjouwen en inge waaide ruiten te dichten. Er bestaat weliswaar geen vrees, dat het ge hele hotel naar de kelder gaat, maar het dient toch bewoonbaar te blijven voor iedere ?n. Vroeger zijn bij he vige cyclonen brokken muur en een deel van het dak er wel eens af ge- _en wat voor de reputatie van een hotel nooit bevorderlijk is. EEN HISTORISCHE MERK WAARDIGHEID. Degenen die het hotel ..De Steen rots" (zo wordt het kortheidshalve genoemd, orndat op de voorgevel in grote gooden letters te lezen staat: Tu es Petrus G:j zijt de Steen rots"), degenen, .die het hotel „De Steenrots" (op een afstandje dan al tijd) een historische merkwaardig heid vinden, hebben ons inziens geen ongelijk. Het is een historische merk waardigheid, d'ie in iedere reisgids niet met een of twee, maar met drie sterretjes dient te worden aangege ven. Het is het oudste lfötel ter plaat se, en wanneer je er, na de klauter- partij over het rotspad, met je neus voor staat, blijkt- het gebouw daar de overduidelijke sporen van te verto nen. Het is een .al'e gaart je van stij len, van de meest uiteenlopende ver scheidenheid. dit in tegenstelling tot de hotels en pensions in de vlak te, die ieder voor zich een fraai, na tionaal stempel dragen: een proper Hollands boerderijtje naast een def tig Engels landhuis, een Indische bungalow naast een Amerikaanse blokhut en dan is er, buiten de ne derzetting ge egen, een gloednieuw en hoogst-modern flatgebouw van vuur-rode baksteen waar de overige villa- en hotel-bewoners echter niets mee te maken willen hebben, omdat het er niet pluis is. Onlangs nog sprong daar een van de hotelgasten van plezier,(zei de directie), van narigheid (zei iedereen) uit hot raam van de bovenste verdieping. Wij zul len ons in dit meningsverschil op 't ogenblik niet mengen al lijkt de laatste veronderstelling de meest waarschijnlijke. DE BEDOELING WAS ANDERS Al die boerderijen, chalets, cotta ges en bungalows waarvan som mige de omvang hebben van le klasse hotels vormen bij elkaar een prettige internationale badplaats. Ieder staat op zijn eigen blinkert of duintop, en het zou een genoegelijke manier van samenleven kunnen he- een tikje provinciaals mis schien als de Stichter en Ontwer per van deze Gemeente aan de grote zee niet iets heel anders had bedoeld. Zijn bedoeling is het geweest en het Boek door Hem daarover ge schreven laat daarover geen schijn van twijfel dat niet iedereen die daar lust toe voelde, in zijn eigen tentje of optrekje het zich gezellig zou maken, maar dat allen zouden wonen in het éne, grote internatio nale grand-hotel. Om deze parabel in toepassing te brengen: het is het harts-verlangen van Christus, dat j er één wereld-kerk zou zijn. Hij heeft op de vooravond van zijn ster- ven, er om gesmeekt en gebeden, dat de eenheid tx-waard zou blijven: .Ik bid niet voor hen al'een (de aposte len), maar ook voor allen, die door hun woord in Mij geloven. Mogen zij allen één zijn, gelijk Gij, Vader, het zijt in Mij en Ik in U; mogen ze ook één zijn in Ons, opdat de we reld gelove. dat Gij Mij gezonden hebt. En de glorie, die Gij Mij hebt gegeven, heb ook Ik aan hen gege ven opdat ze één zouden zijn, gelijk Wij één zijn: Ik in hen, en Gij in Mij. Mogen ze volmaakte eenheid be zitten Ofschoon deze wens ons inziens duidelijk de bedoeling weergeeft, bleken er van meet af aan splitsende stromingen op te borre'en, die de meest internationaal-voelende van alle apostelen, Paulus, met bezorgd heid vervulden. De Ephesiërs drukt hij op het hart hun best te doen. de eenheid des geestes te bewaren door de band van vrede: „Eén lichaam en één geest, zo als ge ook geroepen zijt tot één hoop die aan uw roeping ont spruit; één Heer, één geloof, één doopsel; één God en Vader van allen, die boven alles, door alles en in alles is". Ook in de stad Korinthe vond Pau lus hét nodig een lettertje in die geest te sturen: Broeders, ik bezweer u uit naam van onze Heer Jezus-Christus, dat gij allen hetzelfde spreekt en dat er onder -u geen scheuringen zijn, maar dat gij volkomen één zijt in dezelfde gezindheid en dezelfde overtuiging. Zijn oordeel over hen, die de een heid der Kerk verscheuren, is niet mals: Een scheurmaker moet ge na een eerste en tweede vermaning vermij den; want ge weet dat zo iemand door en door bedorven is, dat hij zondigt, en zijn eigen oordeel in zich draagt. (Brief van Titus). Het lijkt ons overbodig en onge wenst op dit apostolisch betoog com mentaar te geven. Laten we liever terug-klauteren naar de Steenrots en eens bekijken, hoe daar de zaken staan en hoe de gasten er de tijd doorbrengen. v. P. 0 De Canadese tijd vruchtbare, harde arbeid Film. geschrift en persoonlijk contact hebben het Nederlandse volk vertrouwd gemaakt met het dagelijkse leven in het paleis Soestdijk. Klei ne bijzonderheden over karakter en aanleg van de vier prinsesjes: Bea trix, Irene, Margriet en Marijke zijn een ieder bekend; ja, beter nog dan de levensloop van de Prinses der Nederlanden, wier leven in ons volk zich kenmerkte door een grote bescheidenheid en eenvoud. Achtte de Prinses een van haar belangrijkste taken de opvoeding van haar kinde ren, toch werd, bij het klimmen der jaren van haar moeder een groot deel van haar werkzaam leven gevorderd door het overnemen van tal van representatieve functies. (Van een bijzondere medewerker). Hiertegenover staan de oorlogsja ren als een periode, waarin dé prin ses door het geringe contact^met Ko ningin Wilhelmina, meestal slechts alleen met haar kinderen, zelf het inititief nam en als prinses der Ne derlanden op eigen krachten bou wend zeer veel voor ons land ge daan heeft. Daaraan is feitelijk eerst na de Duitse capitulatie in ons land open baarheid gegeven. Wij wisten, veelal uit haar eigen radiotoespraken, dat zij haar ballingschap gebruikte om banden van vriendschap te smeden NATIONALE VLOOTSCHOUW OP HET BUITEN-IJ. Vrijdagmiddag is op het Buiten-IJ een nationale vlootschouw gehouden van Marine eenheden, vissersvaartuigen, jachten en binnenschepen, georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeiver eniging. Een overzicht van de vloot revue uit een Mitchell-bommenwer- per van de Kon. Marine. tussen het moederland en alle delen van het Amerikaanse continent, doch dat zij een zozeer geachte ambassa drice van goodwill zou zijn, konden wij in de verste verte niet vermoeden. Dat is gebleken en zal in de toekomst nog dagelijks blijken. Na haar vlucht in de Meidagen van '40 uit het paleis Noordeinde, in de door parachutisten belaagde stad, na een kort verblijf in het nerveuze Lon den, waar in alle eenvoud prinses Irene werd gedoopt, ontving zij van haar tante, prinses Alice, de uitno diging naar Canada over te komen, om daar rustig de terugkeer naar Ne derland voor te bereiden. Maar wie dacht, dat het verblijf te Ottawa een periode van rust zou betekenen, had zich vergist. Naast haar gewone dagelijkse be zigheden in de huishouding, naast de zorgen en zorgjes voor de opvoeding van Trix en Irene, besteedde prinses Juliana al haar tijd voor het leggen van contacten met in het buitenland verblijvende Nederlanders die zij meermalen in haar eigen huis ont ving maar vooral ook ging zij erop uit naar de buitenlandse instanties, vrouwenverenigingen en society-par ties om daar te vertellen van de ont beringen in de bezette gebieden en de hulp die de gemeenschap kon ver lenen aan soldaten en vluchtelingen, die ver van huis de oude sfeer ont beerden. Tot haar bekendste reizen behoort het bezoek in 1940 aan president Roo sevelt, wie ze al haar zorgen over het vaderland openbaarde en haar grote tochten naar de West in 1943. Haar bezoek aan New York had een goede verstandhouding met mevrouw Roosevelt en een innig contact met de dames van het Amerikaanse Rode Kruis tot gevolg, terwijl de Canadese vrouwen werden opgewekt voor de militairen en zeelieden te breien. In Canada zelfs reisde de prinses her haaldelijk het land rond om oplei dingscentra van Nederlandse en ge allieerde militairen te bezoeken, ter wijl zij meermalen als gastvrouw op trad in clubhuizen van zeelieden. Dan komt uit Amerika het eerste tastbare resultaat van haar populari teit onder de nog niet in oorlog zijnde Amerikanen. De universiteit van de stad Holland biedt haar het eredocto NATIONALE VLOOTSCHOUW OP HET BUITEN-IJ. De „Piet Hein" met de Koninklijke Familie aan boord vaart langs de eindeloze rij schepen in hun schopnste vlaggen- tooi. raat in de rechten aan. Daarbij blijft het niet. Ook Boston en Princeton wensen hun sympathie tot de arbeid zame prinses door een eredoctoraat tot uitdrukking te brengen en de prinses aanvaardt deze gelegenheden dankbaar om nog eens dank zij de verhalen van uit Nederland ontsnapte Engelandvaarders de ernstige toe stand in het bezette vaderland te schilderen. Een direct gevolg daarvan is de oprichting van het koningin Wilhel- minafonds in Amerika, waarvoor ve len uit het land van Uncle Sam de beurs wijd open zetten. In 1942 reist de prinses weer naar de Verenigde Staten. Ditmaal is Chi cago het doel, waar ze in één slag tijdens een geanimeerde pers-confe rentie populair werd. In Pella, op de terugreis naar Ottawa, wordt ze door de Ideine Hollandse kolonie geïntro duceerd en het eredoctoraat van de universiteit bekroont dit bezoek. Thuisgekomen houdt de prinses 're gelmatig contact met Zuid-Amerika, Zuid Afrika en Australië en de Rode Kruis-organisaties in Winnipeg en Montreal om de aandacht voor het ondersteuningswerk vooral niet te doen verslappen. Dan volgt een on derbreking van dit vele werk:prinses Margriet wordt geboren en Ottawa en heel Canada, en vooral ook het verdrukte moederland, waar de radio de blijde stonde heeft verspreid,•voe len de vreugde aan, die er in het prinselijk gezin moet heersen, nu de Oranjeboom een nieuwe loot heeft gekregen. Nauwelijks weer op de been her vat prinses Juliana haar drukke be zigheden en er staan al weer nieuwe goodwill-reizen geprojecteerd: reizen naar "de militaire~"öf)lëidmgscentra waar zij brevetten en decoraties uit reikt en de grote reis naar Suriname met ongelooflijk spontane ontvangst in Paramaribo. De prinses laat zich volledig voorlichtert over de sociale toestanden en, de industrie en de be volking en op duidelijke wijzp geeft zij haar indrukken te kennen, die ge tuigen van een juist inzicht in de pro blemen. Eind 1943 staan de oorlogszaken er beter voor dan ooit. Herhaaldelijk lo pen in Canada en Amerika Neder landse schepen van stapel, die hun grote taak zullen beginnen, nadat de prinses er de champagnefles op heeft stukgegooid. Er treedt een zekere ontspanning in de werkzaamheden in. Het buitenland heeft haar taken ten opzichte van het kleine land be grepen. De fondsen beheren kapita len: de charitatieve instellingen draaien op volle toeren en gaan al over de steun in vredestijd denken en de geallieerde legers en vloten zorgen ervoor dat die tijd met de dag nader komt. In het voorjaar van 1944, keert de prinses weer terug naar West Indië, ditmaal naar Curasao, dat op de vo rige reis moest worden overgeslagen wegens het heersen van een griep epidemie. Maar lang kan ze niet blijven. Het werk wacht en de tijd vliegt voort. De bevrijding ligt in het verschiet. Er zijn al geruchten over invasies. Russen «m Amerikanen plukken de Duitse adelaar.Er moet aan de We deropbouw van Nederland gewerkt worden. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat de prinses naar Lon den zal gaan. Het kan een kwestie van weken, ja dagen zijn. Het duurt nog maanden, maar de tijd wordt nuttig besteed. In de vrije uren zijn het de drie kinderen, die de aandacht opeisen. Ze moeten Neder lands kunnen spreken en de kleine Margriet en de iets grotere Irene heb ben weinig of niets van hun vader land gezien. Ze moeten weten, hoe dat eruit ziet. Ondertussen reist zij nog even naar de United States om Nederlandse ten toonstellingen te openen, spreekt ze voor de radio tot Nederland, Zuid Afrika en zelfs Australië; voert ze haar uitgebreide briefwisseling met Nederlanders en vreemdelingen over heel de wereldbol. New York roept haar weer. De Collegiate school wil haar naam op de erelijst hebben, een Women's Club smeekt om haar ere voorzitterschap. Dan komt de invasie en de storm loop over het Europese continent. De vrijheid gloort; Canada ziet met lede ogen het vertrek van prinses Juliana met haar kinderen naderen. Plotseling vliegt zij naar Londen. Zuid Nederland is bevrijd. Ze staan al voor Arnhem, triompettert de B.B.C. Maar.... ze blijven er. De prinses weet haar tijd echter weer te gebruiken. Overal in Enge land zoekt zij de Nederlandse ge meenschapjes op, in de Oranjehaven en in Liverpool. En ook nu weer be koort zij het Engelse volk door haar ongekunsteld optreden. In het voor jaar gaat zij dan weer terug naar Ca nada, naar de kinderen, met hele sombere berichten uit het getergde vaderland. Het wachten op betere be richten w^rd schier ondragelijk en verlamde vrijwel alle activiteit. Da gelijks hoorde de prinses de berich ten, las ze de verslagen en brieven. Uit het Zuiden kwamen de geschiede nissen over het b^zettingsleed al bin nen. Het werden documenten, die de buitenlanders de noodzaak van nog meer steun en hulp moesten doen in zien. Dan rennen de geallieerden door de Rijnbarrière en steken de Cana dezen de IJsel ove^ Het is de bevol king van Ottawa een vreugde dat juist de Canadezen het land van de gevièrde gaste zullen schoon vegen. Het afscheid volgt. Het is niet ge makkelijk, maar alle Canadezen voe len dat het de prinses niets liever zal zijn, dan weer op eigen bodem te le ven. Talrijke beste wensen, postzak ken vol uit de States en alle delen van de wereld, vergezellen de prin ses, die een maand later weer tussen het eigen volk zich beweegt eerst in het Zuiden, dan in het Noorden, met een hartelijkheid, die de landgenoten bekoort en verrast. Deze prinses is van hen, zoals zij was tijdens de zware jaren van allen, die haar in ballingschap ook hebben meegemaakt. Duitse Katholiekendag Op 1 September is te Mainz de 72e Deutsche Katholikentag begonnen onder zeer grote belangstelling van Duitse alsmede Franse geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Hieruit bleek, welk een groot belang ge hecht moet worden aan deze gebeur tenis. Mgr. Stohr, Bisschop van Mainz, herinnerde er in zijn toespraak aan, dat het zestien jaar geleden is sinds de laatste Katholiekentag gehouden kon worden. Hij drukte de hoop uit, dat de wereld na de verschrikkingen van de absolute régimes thans een tijdperk van de christelijke broeder schap zal binnentreden, waar geen sprake zal zijn van afscheidingen tus sen de volken en rassen. Namens het Franse Episcopaat sprak. Mgr. Robert Picard de la Vaquerie, de Legerbisschop van de Franse bezettingsmacht, en de Fran se Gouverneur-Generaal d'Alembert verklaarde, dat het de wens van het Militaire Bestuur is, om de Duitsers zoveel mogelijk bij te staan bij het werk van de wederopbouw. Voorts wees hij er op, dat de Fransen met grote aandacht en belangstelling dit congres volgen. Ongetwijfeld, zo meende hij, betekent deze Katholi kentag het begin van de definitieve genezing der wonden, die door het nationaal-socialisme zijn veroorzaakt. Van cle militaire gouverneur, gene raal Künig, die zich momenteel voor besprekingen te Berlijn bevindt, werd een boodschap voorgelezen, Na de burgemeester van Mainz voerde de Minister-President van Rijnland en de JPalts het woord. Spre kend over de negatieve krachten van het atheisme en het nihilisme, welke de Kerk bestrijden, zag hij de Ka tholikentag als de eerste nieuwe stap naar de gezondmaking Van Duitsland: „Ook deze gebeurtenis moet er toe lelden, dat die cultuur wordt weergevonden, welke culmi neerde in de gemeenschappelijke aan bidding van God en de achting en. eerbied voor de rechten van de mens." HYPOTHEKEN on voor alle andere zaken op het gebied Tan on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 BETERE STEMMING OP DE BEURS Met een langdurig weekend 'in het vooruitzicht nam de handel op de effectenbeurs gisteren geen grote af metingen aan. De gehele jubileum- week echter en ook reeds enkele da gen daarvoor ademt de beurs een be tere geest en liggen de omzetten ver boven het dagelijkse gemiddelde van de maand Augustus, toen de handel in aandelen een minumum voor dit jaar bereikte. De markt richt haar belangstelling de laatste dagen op een verscheidenheid van fondsen. Was het Donderdag Philips, die de aandacht trok, gisteren was er vraag naar scheepvaartpapieren, waarin eveneens premie-affaires plaats vond. De toonaangevende schepen verbeterden 2 a 3 procent èn stoten op het hoogste punt van de dag. - Op de beleggingsmarkt waren de staatspapieren een fractie beter, doch over het algemeen was de affaire hier van zeer kalme aard. De beurs blijft tot Dinsdag geslo ten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5