Kon. Marine opent sociaal- medische dienst VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 DE LEID SE COURANT PAGINA 1 In de voormalige Kweekschool voor Zeevaart In het begin van dit jaar heeft de MOD, de Mijnopruimingsdienst der Kon. Marine, zijn werkzaamheden verlegd naar Amsterdam en het oude gebouw van de voormalige Kweekschool voör Zeevaart aan het Noord einde te Leiden kwam vrij. Daarme de kwam er een prachtige ruimte be schikbaar voor het werk, dat de of ficier van gezondheid der Kon. Ma rine Reserve D. H. F. Wolters, zich voorstelde ten aanzien van de invali den der Marine, die hun taak wegens lichamelijke ongeschiktheid niet meer naar behoren kunnen uitoefe nen. Hoe de invalide militair weer valide werker wordt Dr. Wolters had in Amsterdam en Rotterdam vooral met mariniers te maken, die ziek of gewond in het land teruggekeerd, lange tijd onder behandeling waren, maar voor wie in die tijd weinig gedaan kon worden, om hun terugkeer in ambacht of werkkring voor te bereiden. Wel bood het militair herstellings- en trainings oord van de Koninklijke Landmacht te Aardenburg medisch enkele moge lijkheden, maar zolang daar geen ambachts- en nijverheidsscholen bij zijn ingeschakeld, schiet de sociale verzorging te kort. Men blijft dan in de „ziekensfeer" en stelt zich niet op werken in. Voor iemand die geheel invali de is, spreekt dit vanzelf. Maar zou er bij alle zieken en gewon- den, na hun behandeling, wel een soldaat of matroos zijn, die geheel invalide is? Als er zu*>ke al zijn, het ovérgrote deel zal toch slechts gedeeltelijk gehan dicapt zijn en nog ,zeer wel een of andere arbeid kunnen ver richten. En laat men ze na de be handeling los, dan komen ze in de burgermaatschappij terecht en deze is wel de meest onge schikte plaats om het inschake len van invaliden in het arbeids proces te bevorderen. Immers, om mét officier van ge zondheid Wolters te spreken: er is enerzijds de moordende werking van het medelijden en aan dé andere kant de a-sociale, zelfzuchtige hardheid van sommige werkgevers en daartus sen in bevinden zich alle schakerin- VOETBAL Lugdunum. A.s. Zondag speelt Lugdunum oefenwedstrijden tegen R.V.C. uit Den Haag. Naast het eerste zullen ook het 2e, 3e en een junioren-elftal elkaar bekampen. A. V. V.Quick. Zondag a.s. komt Quick naar Leidschendam. AW I komt dan om 14.30 uur uit tegen Qudok II. Er zijn weer enige uitvallers hersteld, zodat AW een goede kans maakt. Voor de andere elftallen luidt het programma* 13.15 uur AW 2Quick combinatie; 12.00 uur AW 3Quick combinatie: AW 4 gaat naar R/VC 5 en AW 5 gaat naar RVC 7 Zuiderpark). ZEILEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN STAR-KLASSE De tweede race van de wereld kampioenschappen starklasse, die in de Cascaisbay bij Lissabon worden gehouden, luidt het klassement: 1. Twin Star st. Lock wood Pirie (Amerika) 44 pnt; 2. Polluce, st. Strau- lino (Italië) 43 pnt. 3. Hilarious, st. Smart (Amerika) 37 pnt; 18 Starita, st Bob Maas (Nederland) 14 pnt. PAARDENSPORT Op de weilanden bij veer Goid- scalksoord op het eiland IJsselmonde is gistermiddag het internationale concours-hippique vortgezet met het tweede deel van de samengestel de wedstrijd, een cross country van 3500 m. lengte met natuurlijke hin dernissen. Behalve de paardenlief hebbers hadden ook velen uit de om trek zich naar het terrein begeven op het gerucht, dat de Prinsesjes Beatrix en Irene naar de cross zou den komen- kijken. Zij werden niet teleurgesteld, want tegen drieën ar riveerden de beide Prinsesjes in ge zelschap van een vriendinnetje en van haar gouvernante. Prins Bern- hard had toen reeds de cross coun try uitgereden en tezamen met zijn dochters sloeg hij, gezeten op een dijk, de verrichtingen der andere ruiters gade. De Zweedse ritmeester H. baron von BlixenFinecke op „Jubal" een achtjarige bruine ruin, de enige Zweedse deelnemer aan dit concours bezette de eerste plaats in de cross country mgt 6 min. 27.4 sec. Typisch was, dat zijn type van rijden geheel en al afweek van wat men hier in een cross country gewend is. In te genstelling met de Nederlandse rui ters startte hij in een vrij langzaam tempo en voerde de snelheid steeds meer op, om alles te geven in het laatste deel van het parcours. De Prins op „Rex", die uitstekend reed, werd zeer gehinderd door een loslopend paard, dat zijn ruiter had verloren,hetgeen hem hors con cours plaatste met een tijd van 8 min. 56 sec. In de dressuurproef van gis terochtend plaatste de Prins zich met het minste aantal verliespun- ten, n.l. 85, als eei-ste. Het maximum te behalen punten bedroeg 400. De uitslagen van de dressuur proef luiden: 1. Z.K.H. Prins Bern- hard op „Rex" (eig.) 85: 2. ritm. H. baron von BlixenFinecke (Zwe- ->n) op „Jubal" (eig.) 95; 3. R. Da- i-1 son op „Bonfire" (eig.) 120* 4. Tj. v. d. Plaats op „Bento" (eig. L. H. M. v-»*» T oon Tilburg) 121. Waar nu de Koninklijke Marine, naar de mening van dokter Wolters als het enige milieu is te beschouwen, hetwelk in staat geacht kan worden, om deze marinemensen geestelijk op 'peil te houden of te brengen, waar door met ondersteuning door tech nische ontwikkeling, studie e.d. het Inschakelen van dit invalide perso neel in het maatschappelijk arbeids proces mogelijk wordt, pakte hij het dus voor de Marine afzonderlijk aan. Er is nl. een sterke groepsbinding van matroos of marinier aan de Konink lijke medisch-sociale nazorg voor in validen in dat milieu gelukken. Welnu, de feiten stellen hem glo rieus in het gelijk. In de korte tijd, die sinds „de bezetting van Leiden' door de sociaal-medische dienst van de Koninklijke Marine is verlopen, is reedws duidelijk gebleken, hoe heilzaam dit werk is. Dr. Wolters heeft hiervan gister middag in een persbijeenkomst, voor afgaande aan de officiële opening, interessante staaltjes verteld. Men sen, die reeds twee jaar op bed had den gelegen tengevolge van opgelo pen verwondingen, Verrichten thans met grote toewijding weer een vak en zijn daarin bekwaam als een va lide werkman. De toepassing der ar- beidstherapie is een zegen voor deze mensen, die zich niet langer als in valide behoéven te beschouwen, maar weer volwaardige arbeiders zijn ge worden. Bovendien zal men door toepassing van de prothese-voorzie ning meer eenheid en verbetering kunnen brengen, en de resultaten daarmede bereikt, worden steeds be ter. De resultaten van deze dienst wer den daarna met bewondering in ogenschouw genomen en algemeen was men van mening, dat dit werk aller belangstelling en sympathie ten 'volle verdient. De officiële opening-. Gisteravond te 7 uur vond de of ficiële opening en ingebruikname van het gebouw door deze dienst plaats en de belangstelling was zo groot, dat de grote bovenzaal te klein bleek om alle belangstellenden te bevatten. .„Jannen" zonder vrouw of mëisjes moesten zelfs nog wat plaats inruimen. Bij deze officiële opening was na mens de Commandant Zeemacht aan wezig luit. ter zee le kl. Eekhof, na mens de Cdt. Korps Mariniers kol. Langeveld, terwijl verder van hun belangstelling blijk gaven kol. Var- kevisser, hoofd v. d. Dienst Soc. Za ken der Kon. Marine, kol. Broekhof, chef Geneeskundige Dienst Z'* mcaht, hoofdaalmoezenier de Saint, kol. v. d. Donker namens het vlag- officierpersoneel luit. ter zee le kl. Lorang hoofd van de onderafd. de mobilisatie ministerie van marine, weth. A. J. Jongeleen namens het ge meentebestuur van Leiden, een ver tegenwoordiging van de Stichting Kweekschool voor Zeevaart en vele anderen. De Commandant van deze dienst, luit. ter zee le klasse H. F. Bach Kolling heette allen hartelijk wel kom en begroette voornamelijk de burgers, orrAdat er altijd een hechte band tussen marine én burgerij heeft bestaan. Hierna schetste Dr. Wolters hoe deze dienst tot stand is gekomen, terwijl weth. A. J. Jongeleen na mens de burgemeester, die verhin derd was, de erkentelijkheid van het gemeentebestuur betuigde, dat de marine opnieuw deze gebouwen voor de marine heeft inbeslag ge nomen. Hij wees er op, dat de sa menwerking met de vorige dienst altijd zeer vriendschappelijk is ge weest, terwijl hij de toezegging deed, dat het gemeentebestuur waar nodig ook in de toekomst zijn me dewerking zal blijven verlenen. Namens de Stichting Zeevaart school wees mr. Herfst er op, dat de Marine hier eigenlijk gast is van het bestuur, maar dit vindt het zeer prettig, dat het weer de Marine is, die hier een onderkomen heeft ge vonden. Spr. was er van doordron gen welk bijzonder werk hier wordt verricht en hij uitté zijn beste wen sen hiervoor. Namens het personeel bood korp. Jurgens hierna de comm'andant een portret aan van H.M. de Koningin, mevr. v. Heuven namens het comité Marine Rotterdam—Leiden een cou vert met inhoud, terwijl daarna nog het woord wérd gevoerd door dé heren D. Meeldijk namens „Onze Vloot", de heer Coppens, als direc teur van het Lido-theater en kapt. v. Zwol namens de Landmacht. De dag werd besloten met een feestavond in het Lido-theater, waar als verrassing een vertoning gege ven werd van de film betreffende de kroning van Koningin Wilhel- mina in 1898, waarbij als bijzonder heid werd te zien gegeven hoe deze film is vervaardigd naar aanleiding van de vondst van de biograaf, die de verschillende opnamen van deze plechtigheden bevatte. Willy Mul lens zorgde voor »de vervaardiging van deze documentaire, welke een vondst van historische waarde blijkt te zyn geweest. Het programma van muziek, to neel en zang, dat de aanwezigen hier verder werd geboden was zeer lang, doch viel uitstekend in de smaak. Het was al laat toen de rust het Lido-theater terugkeerde. Hoe een invalide van de Marine, na thans als lasser zijn werk verricht. LEIDSCHENDAM Kath. Volkspartij. Donderdag avond heeft de plaatselijke afdeling van de Kath. Volkspartij een alge mene ledenvergadering gehouden. De belangstelling was tengevolge van de wijk-feesten niet bijzonder groot. De voorzitter Mr. Dietz her dacht in zijn inleiding de overleden 2e secretaris wijlen de heer N. Groenewegen, waarvoor tevens een kort gebed voor zijn zielerust werd gesproken. De notulen van de ver gadering op 29 Januari j.l. welke in verhouding met deze bijeenkomst zeer druk bezocht was werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat vol gens de nieuwe reglementen de af delingsbesturen mogen bestaan uit minstens 5 en hoogstens 9 leden. Het bestuur achtte een comité van 5 leden voldoende in tegenstelling rr?2t het bestuur van thans dat uit 19 leden bestaat. De vergadering ging met het bestuursvoorstel ac- coord en benoemde in het nieuwe bestuur de heren Dr. Perquin, Mr. Dietz, van Beek, Kouwenhoven en v. d. Meiden. Tevens werd besloten tot de vor ming van een werkcomité, waarin hoofdzakelijk de bestuursleden wer den benoemd die niet herkozen werden. Dit werkcomité zal het be stuur waar nodig steunen bij de volbrenging van dé werkzaamheden NIEUWKOOP Kinderoptocht en Volksfeesten. De kindèróptocht is buitengewoon geslaagd; de deelname was groot. De prijzen werden toegekend "als volgt: Fietsers: 1. Coba Slingerland, 2. Arie Langendoen, 3. Anna Zek- veld, 4. Riet Verburg en Jopp Zek- veld, 5. Jopie de Pater en Dora Stoof. Autopeds: 1. Truus Verhage, 2. Bert Verdel, 3. Annie Steenbeek, 4. Trudi Stoppelenburg, 5. Nel Kra nenburg en 6. Leen de Koning. Voetgangers: 1. Nellie Slingerland 2. Nol Lenting. Wagens: 1. Hennie Slingerland, 2. Jaap Groenendijk, 3. Bert Pouw, 4. Cok Kat, 5. Truus v. Dam, 6. Joop v. d. Voorn en M. v. Koert. Bakfietsen: 1. Jan Verhagen Jzn, 2. Hans Zwart. 's Avonds werd nog een wedstrijd gehouden in het waterspuiten: 1. J. Ravensbergen, 2. H. Voorsluis, 3. Jo ten Haken. Na de mars van de muziek was het gezellig samenzijn in de Kerk straat. Echter scheen de gang er niét in te willen komen en tenslotte liep dan ook het feest dood. Niet erg. Maandag a.s. beter. De gondelvaart b.v. moet slagen. Spoe dige aanmelding is gewenst. Wan neer de gondelvaart op de Noordse- plas komt, zal aldaar een groot scheeps kampvuur worden gehou den waaraan al de gondeliers zul len deelnemen. Slaagt dit water festijn, dan zal het wellicht het hoogtepunt zijn van de feestdag. Daarom meldt U aan bij een der bestuursleden van de watersport vereniging en schaart U zodoende om het Nieuwkoopse feest-kamp- vuur op het water. Strop. De veehoud* r A. van Leeuwen alhier verkampte een de zer dagen enkele koeien in een bok. Door zekere oorzaak kantelde het vaartuig met het gevolg, dat drie melkkoeien verdronken. NIEUWVEEN JUBILEUMFEESTEN. De uitslagen van de kinderspelen waren als volgt: Meisjes, le klas: 1. Annie Fransen; 2. Annie Roof; 3. Jo pie Jansen; 2e klas: 1. Jannie Jan maat; 2. Annie v. d. Meer; 3. Willie v. Leeuwen. 3e klas: 1. Rinske Ver kerk; 2. Gerda Koelman; 3. Pietje Vis; 4. Jopie Nieuwenhuizen. 4e kl.. 1. Ina Donker; 2. Lenie Rietveld; 3. Dirkje Roskam; 4. Corrie Bos. 5de klas: 1. Annie van Mastwijk; 2. Greet Stokman; 3. Ned v. d. Weyden. 6e klas: 1. Ina Rietveld; 2. Dora v. d. Hoorn. 7e klas: 1. Rina Janmaat; 2. Tinie Fransen. Jongens: le klas: 1. Gerrit de Ble ker; 2. Mijndert Fokker; 3. C. Hu- bert; 4. Kees Stokman. 2e klas: 1. G. Verburg; 2. M. v. Mastwijk; 3. Giel Warrels; 4. Hans Capel. 3e klas: 1. Ben Boeree; 2. Hans Lijster; 3. Joop v. d. Meer. Jongens, 4e klas: 1. Dam v. Rijn; 2. C. Verkerk Hzn.; 3. Kees v. Vliet: 4. H. Wetter. 5e klas: 1. Piet Lelieveld; 2. Ant. v. d. Berg; 3. G. Romeijn. 6e klas: 1. Jan Lelieveld; 2. Dolf Boe ree; 3. Sjef de Boer Gzn. 7e klas: 1. Gerard Keijzer; 2. Wim Tintel. In de namiddag werden verschil lende volksspelen gedaan 's Avonds gaf de plaatselijke gymnastiekver eniging een geslaagde turndemon- stratie, waarna de plaatselijke Rui- tervereniging verschillende dressuur - proeven te zien gaf. Om half elf werd het openluchtspel „Moeder des Vaderlands" opgevoerd, waarvoor een grote belangstelling bestond. De rollen werden uitstekend gespeeld. Burgemeester Bakhuizen sprak een dankwoord. Het Oranje-comité heeft besloten, om op Maandag 6 Septem ber een optocht voor wagens te hou den, waarvoor reeds grote belang stelling bestaat. NOORDWITK JUBILEUMFEEST. De derde dag der feestelijkheden stond wederom in het teken dei- volksspelen en ook nu was het we derom half negen aantreden en wel voor de behendigheids wedstrijden op transportrijwielen. Na een felle wed strijd waarvoor veel belangstelling bestond, werden hierin de winnaars: 1. A. Koelewijn, 2. P. Zoutenbier, 3. H. v. d. Berg, 4. Siem Schot, 5. L. v. d. Berg Spijkerslaan voor dames: 1. mej J. v. Abswoude, 2. mej. P. Steen- voorden, 3. mevr. v. Beek, 4. mej. A. Hoogewoning Spijkerslaan voor heren: 1. Jac. Westerop, 2. B. Vink, 3. H. Hermans, 4. P. Kortekaas. Ringrijderij met paard en wagen. 1. G. Caspers, 2. Jac. Hoogeveen, 3. R. Kaptein, 4. Nic. Hermans, 5. Q. 'Caspers, 6. J. v. d. Plas. Versiering: 1. Cor Salman, 2. Q. Caspers, 3. L. Hoogeveen, 4. J. Land- Schietwedstrijd: 1. N. Caspers 93 p., beker plus rozenprijs, 2. J. Vink 94 p., 3. P. v. d. Weyden 94 p„ 4. A. C Slats 94 p., 5. A. Westgeest 92 p, J. Jac. de Groot 92 p., 7. M. A. v. d. Berg 92 p., 8. F. Versteeg 91 p., 9. J. C. Goudriaan 91 p.. 10. C. v. d. Berg 91 p., Zowel de estafetteloop voor senio ren door het dorp, als de puzzlewed- strijd voor motorrijders, waarvoor een prachtig parcours is uitgestip peld zijn thans vastgesteld op Maan dag 6 Sept. en kan men zich alsnojf opgeven bij de heer H. Th. v. Bour- goudiën, Kerkstraat en bij de heer W. v. Velzen, Golfweg 42. Des avonds te half acht had voor het Raadhuis de prijsuitreiking plaats door burge meester v. Berckel. Na afloop werd een lampionoptocht gehouden onder begeleiding van een muziekkorps. RIJNSATERWOUDE Jubileum. Woensdag 1 Septem ber was het 25 jaar geleden, dat de heer A. de Kroes, zijn loopbaan als hoofd der o.l. school alhier begon. De leerlingen boden, een mooie gla zen schaal, gevuld met vruchten aan, terwijl ook de bloemen niet werden vergeten. De leerlingen werden ge- tracteerd. Door de gemeente-secre taris werden namens, het gemeente bestuur waarderende woorden tot de heer De Kroes gesproken, terwijl ook de heer E. Biaazer, een oud-leer ling hulde bracht aan de heer De Kroes. Des middags boden- oud-leer lingen der school de heer De Kroes een cadeau aan. Des avonds kwa men afgevaardigden van oud-leer lingen van de landbouwcursussen, door de heer De Kroes gegeven, hem feliciteren en boden hem een foto toestel aan, begeleid van een album, waarin meer dan 80 namen van oud- landbouwcursisten. De burgemeester en de gehele gemeenteraad was des avonds tegenwoordig. De burgemees ter roemde de heer De Kroes als een uitsteWfend onderwijzer, die bij zijn superieuren uitstekend aangeschre ven staat. Als blijk van waardering werd hem het boek „Vijftig Jaren" aangeboden. SASSENHEIM Toch nog feest. De dagen van het regeringsjubileum zouden alhier onopgemerkt voorbij gaan door de seizoendrukte in het bollenbedrijf. Het actieve bestuur der buurtver. D.V.V. heeft echter voor haar buurt schap toch nog een aardig feest voor a.s. Maandag georganiseerd, 's Mor gens 9.15 is er kinderoptocht door het buurtschap met versierde auto peds, fietsen, poppenwagens, enz. Daarna zullen diverse spelen voor kinderen worden gehouden w.o. ge- costumeerd hardlopen, boegsprietlo pen, beschuithappen enz. Na 5 uur beginnen de spelen voor dames en heren, o.a. stoelendans, palinggrij- pen voor dames, enz. De kinderen zui len diverse tractaties ontvangen. Een draaimolen zal de kermispret ver- hogep. VOORSCHOTEN JUBILEUMFEESTEN. In de ochtend van Woensdag 1 September vonden de kinderspelen plaats. Direct na het beëindigen van dé spelletjes was er voor de kinde ren gelegenheid een tweetal opvoe ringen van Bert Brugmans Marionet tentheater bij te wonen. Tegen twee uur was er weer een levendige drukte op de straten. De Sprookjes-optocht ging een aan vang nemen. De stoet werd opge steld aan de Krimkade. Eerst vond de keuring van de diverse versierde wagens plaats. 1. De wagen voorstel lende Klein Duimpje thuis, van de heer P. Niersman; 2. Hans en Grietje bij het pannenkoekenhuisje, van de heer P. Peeters; 3. De Kabou- lergroep van „De Welpen" en 4. As- schepoester, van de heer B. Hoog werf!Kroon. Met begeleiding van de beide plaat selijke muziekkorpsen werd een on geveer 3 kilometer lange tocht ge maakt, waarbij maar weinig straten met werden aangedaan. Voor de voetbalwedstrijd om vijt uur op het V.V.L.V.-terrein, waar een gecombineerd elftal van de bei de plaatselijke voetbalverenigingen V.V.L.V. en Rouwkoop kamp leverde tegen Soza van het Ministerie van Sociale Zaken, was vrij veel belang stelling. De aftrap werd verricht door de secretaris-generaal van het Departement, de heer mr. dr. A. A. van Rhijn. Het werd een 52 over- winnjng voor de Voorschotense ploeg. De voorzitter van de Kon. Wilh.ver., de heer B. Hoogwerff Kroon liet een hoeratje uitbrengen op de Voorschotense spelers en over handigde aan de aanvoerder de gro te uitgeloofde medaille en de 11 klei nere draagmedailles. De 11 Haagse spelers ontvingen ieder een Voor schotense jubileumbeker van aarde werk als aandenken aan deze wed strijd. De scheidsrechter, de heer Blom, werd niet vergeten en ont ving eveneens een beker. De avond bood weer een grote ver scheidenheid van vermaak. In het R.K. Bondsgebouw gaf St. Genesius een vrolijk spel „Vier mannen en een meisje". Vrolijk was het zeer zeker en amusant. De spelers speel den goed en aan het décor was bij zondere aandacht geschonken. In het gebouw van Chr. Belangen gaf de arbeiderstoneelver. een genoeglijke avond met het blijsepl „Haar laat ste wil". In de Gereformeerde kerk werd een concert gegeven. Op het feestterrein gaf de R.K. Volksdansgroep een bijzondere de monstratie, waarvoor van de zijde van het publiek grote belangstelling was. Feestartikelen zijn in de wereld gebracht om de feestvreugde te ver hogen maar blijken toch ook zeer gevaarlijk te zijn. Een rondgestrooid „rotje" trof een militair van het Ma rinekamp in het gezicht. De verwon ding was van dien aard, dat na ver binding door de E.H.B.O. zelfs me dische hulp moest worden ingeroe pen. Een ander incident deed zich voor toen een andere militair van het Marinekamp uit de zweefmolen wcrd%geslingerd. Hoewel de eigenaar van *de zweefmolen in deze geen schuld treft, blijft voorzichtigheid al tijd geboden. Sluiting met vuur werk. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 13 September herdenkt het echtpaar J. L. de Groot en M. Straathof, Papelaan 31 te Voorscho ten, de dag, dat zij vijftig jaar ge leden in het huwelijk traden. 'Beide personen, die nog in een goede ge zondheid verkeren, zijn voor de meeste ingezetenen geen onbeken den. De heer J. L. de Groot kwam reeds op zestienjarige leeftijd naar Voorschoten en sinds de bouw van de boerenwoning aan de Papelaan 31 in 1896 is hij alhier woonachtig. Hij is de oprichter van de „vrije veiling" te Voorschoten. Vanaf de totstandkoming van deze veiling in 1913 is hij veilingmeester geweest. Alleen in de beide wereldoorlogen lagen de werkzaamheden van deze veiling stil. Tevens had de heer De Groot zitting in de raad van toe zicht van de Coop. Boerenleenbank te Voorschoten. 54 jaar lang heeft hij in de kerk als koorzanger gefun geerd en 28 jaar lang is hij biblio thecaris van het zangkoor geweest. Mevrouw M. de Groot-Straathof heeft haar verdiensten liggen als huisvrouw in de besturing van het huishouden en als hulp van haar man in het bedrijf, vooral in de kaasmakerij. Aan de kaasbereiding heeft zij 48 jaar haar beste krach ten gewijd. Op 22 September a.s. zal het feest worden gevierd, eerst kerkelijk en daarna in huiselijke kring. Bij al de'feestelijke herden kingen op deze gedenkwaardige dag is er toch een feit, dat hun de rust van de oude dag verstoort. Door aanleg van de nieuwe provinciale weg wordt het gouden echtpaar ge dwongen hun woning, waarin zij 52 jaar lang hebben gewoond, te ver laten. daar deze woning ten offer valt aan de eisen van het snelver keer. Gemeenteraad. Hedenavond komt dc raad van de gemeente Voorschoten voor een spoedeisende raadsvergadering bijeen in verband met stichting van een nieuw school gebouw ten behoeve van de R.K. Meisjesschool. ZOETERMEER Versieringen. Voor etalage- en gevslversieringen zijn de prijzen als volgt behaald: Gevelversieringen: Gemeentehuis en N.V. Brinkers Margarinefabrie- ken elk een Ereprijs (buiten mede dinging). le prijs Joh. Vos; 2e prijs Brug bij de Palensteijnse Polder; 3e prijs Fischers Bazar; 4e prijs Spaarbank gebouw. Erepoorten: le prijs Zoetermeerse brug bij Franx; 2e prijs Poort in de Stationsstraat bij Nutricia; 3e prijs Poort aan het einde Dorpsstraat— Schinkelweg. Etalagewedstrijden, Groep 1. Bak kers en Slagers: le prijs J. v. d. Berg en A. v. Aalst; 2e prijs: J. Vol- lebregt en A. J. Karens; 3e prijs WEERSVERWACHTING KOEL WEER. Wisselende bewolking met en kele buien. Matige, in de kust streken krachtige wind aanvan kelijk tussen Zuid en West, la ter draaiend naar Noord-Weste lijke richtingen. Het gewaad van Koningin Juliana Hare Majesteit Koningin Juliana zal onder dezelfde kroningsmantel, waarin haar Moeder in 1898 werd in gehuldigd, en die thans enigszins aan de eisen van de moderne smaak is aangepast, een saffier-blauw gewaad dragen. Het model is van handgewe- ven zijde en heeft een lange sleep. Het model is klassiek en eenvoudig gehouden en van generlei garnituur of borduursel voorzien. Over de ja pon draagt de koningin van de rech terschouder naar de linkerheup over gaande het goud-oranje, blauw ge streepte lint van de Militaire Wil- lems-orde. Een breed collier van diamenten en robijnen, welke laatste om de hals worden gedragen, daarvan af hangend een schitterend pendant van dezelfde edelstenen; De linker arm zal door een armband van we derom robijnen en diamanten wor den versierd, welike bijzonder impo sant zal afsteken tegen de saffier blauwe handschoenen die over de mouwen van de japon heensohuiven. Waar koningin Wilhelmina in 1898 'n hoog diadeem droeg, zal koningin Juliana het haar gedekt hebben met een edelstenen kapje. Deze hoofd tooi is speciaal ontworpen. Vier dia manten sterren omringen het kapje, dat bekroond is met een soortgelijke veel grotere ster. Ertussen zijn ro bijnen en paarlen gegroepeerd, en wel op de plaatsen, waar de snaren, vanuit het kapje is vervaardigd, elkander kruisen. Deze tooi rust met een randje van paarlen op het hoofd. Het staatsie gewaad van koningin Juliana is evenals twee andere ja ponnen ontworpen en persoonlijk uit gevoerd door de heer Erwin Dolder, een jeugdige Zwitser, die reeds ge ruime tijd'door zyn smaak en stijl is opgevallen. Prinses Beatrix en prinses Irene zullen op 6 September blauwe tuilen jurkjes dragen, prinses Margriet en prinses Marijke (de laatste 'twee gul len niet in de kerk aanwezig zijn) hebben hetzelfde model in het rose. In het haar dragen de prinsesjes bloemenkranjes. Deze jurkjes zijn door de firma de Bonneterie ver vaardigd. Gebr. v. Vliet en C. Hckker. Groep 2. Grote en Diverse Etala- gffs: le prijs P. Houtman en C. van Schuppen; 2e prijs Zegwaart's Wa renhuis en G. A. v. d. Hoogen; 3e prijs Swart Kuiper en A. van Studio) en E. Verboom; 5e prijs C. Waay; 4e prijs C. Dekker (Foto Colpa en Fischers Bazar. Groep 3. Kleine Etalages: le prijs Joh. Vos en Jac. Bonekamp; 2e prijs Wëd. G. J. Roos en C. Klos; 3c prijs J. v. Tilburg en J. C. Spruit. Berichten reeds geplaatst in ccn gedeelte onzer vorige oplage. BIJDRAGE JUBILEUMFONDS VAN INDONESIcRS OVER STATUS- QUOLIJN. Enige vertegenwoordigers van de bevolking van het gebied over de statusquolijn kwamen aan vertegen woordigers van het B.B. te Sema- rang geld afdragen,, dat zij wilden be stemmen als bijdrage voor het jubi leumfonds. Op deze wijze wilden zij hun dank tonen voor het feit, dat aankoop van de meest nodige kle ding op Nederlands gebied ook voor hen mogelijk was gemaakt. DE LEVERING VAN ONZE GROENTEN AAN DUITSLAND In de handelsovereenkomst welke tussen Nederland en de Bizone in Duitsland tot stand gekomen is, wordt voor ons land o.m. voorzier* in een uitvoer van 200.000 ton verse groen ten tot een bedrag van tien millioen gulden. Daarmee worden ook dc moeilijk- Jieden opgelost, welke ontstonden na de levering van onze verse groenten aan Duitsland in de eerste helft van dit jaar, waarvoor tot nu toa nog geen betaling verkregen werd. De reeds geleverde groenten voor de totstandkoming van de handels overeenkomst, welke van 1 Augustus af voorlopig werd toegepast, worden nu beschouwd als. een onderdeed van het in de handelsovereenkomst vastgestelde contingent v. d. Neder landse uitvoer van verse groenten, zodat daarvoor ook op de normale w(jze betaling verkregen wordt de mogelijkheid bestaat voorts, dat dit contigent wordt uitgevoerd voor 1 Mei en dat van die datum af een nieuwe overeenkomst inzake de leve ring van groenten getroffen wordt, welke dan een aanvulling zal bete kenen van de handelsovereenkomst, die het handelsverkeer tussen Ne derland en de Bizone regedt, voor het tijdvak van 1 Augustus 1948 t/m 31 Juli 1949. HUISIIOUDGOED VOOR BEDRIJVEN. Apotheken, scholen, kantoren en bedrijven kunnen bij de plaatselijke distributiediensten aanvragen eens per half jaar in aanmerking te ko men voor textielpunten voor hand doeken. Slagerijen kunen bovendien punten voor lakens aanvragen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3