S)e ftzidóeSoii/fca/iit Ook hierover hangt de sluier van het zwijgen Rust voor Jeruzalem Schuman stuit op moeilijkheden Socialisten doen niet mee Het handelsverkeer met West-Duitsland EINDELIJK EEN REGELING I Directeur: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 39stc JAARGANG No. 11483 Handelsovereenkomst tussen Nederland en West-Duitsland Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. f 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 V 1918—1948 JV/ÏET voldoening mag worden ge- constateerd een merkwaardige verandering in de geesten. 1918. De leider der S.D.A.P. mr. P. J. Troelstra kondigt det revolu tie aan. Het blijkt echter nadien, dat hij zich in de machtsverhoudin gen in ons volk heeft vergist. En uit dankbaarheid en vreugde om de mis lukking dier poging organiseren de Katholieke en Prot. Che. arbei ders in Den Haag een grootse na tionale huldiging voor H.M. Konin gin Wilhelmina, waarop o.a. als spre kers optreden prof. mr. Diepenhorst en pater Borr. de Greeve, en welke door héél de Koninklijke Familie werd bijgewoond. Men vond het vanzelfsprekend, dat op deze bijeenkomst ter huldi ging van Koningin Wilhelmina geen sociaal-democraat genodigd was, ter wijl iedere sociaal-democraat een tot hem gerichte uitnodiging als een voor-de-gek houderij zou hebben be schouwd. Zó was toen de mentali teit! e 1948. Ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Kóningin Wilhelmina wordt een ra dio-rede gehouden door de minister president. De minister-president de heer Drees behoort tot de leden van de P. v .d. A„ die in 1918 lid waren van de S. D. A. P. En minister Drees hield een rede, die door ons allen met hartelijke in stemming werd aanhoord; een rede, waarin hij o.m. verklaarde, dat de constitutionele monarchie onder het Huis van Oranje een waarborg der volksvrijheid is geweest. 1 En de rede was ongetwijfeld waar en oprecht. Als wij ops afvragen: vanwaar die merkwaardige, verblijdende omïhe- keer, dan moet o.i. het antwoord dit zijn: In de achter ons liggende jaren is wel heel erg duidelijk gebleken, dat een constitutionele monarchie niet alléén is symbool en demonstratie van volkseenheid, maar ook een krachtige steun en effectieve stu wing om de volkseenheid te bewa ren en te verstevigen. En dat dit in de achter ons liggen de jaren zo duidelijk is gebleken, danken wij aan het feit, dat de Kroon werd gedragen door een Vorstin als Koningin Wilhelmina. Er is een verblijdende omme keer in de geesten welke stand vastig moge zijn. De besprekingen te Berlijn |_|ET VERLOOP VAN DE BESPREKINGEN tussen de vier militaire gouverneurs der bezettingszones die reeds enige dagen in Berlijn aan de gang zijn wordt even zorgvuldig geheim gehouden als de re sultaten van de conferenties in Mos kou, die eraan vooraf zijn gegaan. Gisteren zijn de bevelhebbers één uur en drie kwartier bij elkaar geweest in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse zone. Het was hun derde conferentie van deze week en weer was het enige nieuws de laconieke mededeling van generaal Clay: „Ik heb geen nieuws, behalve dat er nog meer bespreking en zullen worden gehouden". Niet in dat kader CEN scherp-vinnig artikeltje uit het Prot. Chr. orgaan „Trouw": „Velen, die, hetzij in het Sta dion, hetzij in de huiskamer voor de microfoon de hulde van het Nederlandse volk aan H.M. de Koningin gezien en beluisterd hebben, zullen enkele namen ge mist hebben. In het kader van de tegenwoordige modieuze rooms- rod e combinatie, deed de tekst schrijver wel optreden den revo- lutionnair Domela Nieuwenhuis, 'den man van 1918, Troelstra, en in een adem naast hem prof. Aalberse. Waar bleven echter Kuyper, Lohman,' Talma en an deren uit den Christelijken le venskring, die toch zeker niet minder verdiensten voor land en volk verwierven? Dit was een pijnlijk gemis, maar het'was ook on-Nederland^ om deze namen gewoonweg te negeren." Wij kunnen ons de teleurstelling van de schrijver heel goed indenken. Eenvoudig, omdat ook wij die hebben gevoeld, toen ons opviel, dat b.v. niet mèt Aalberse een Talma werd genoemd. Want, geachte Trouw-redactie, het past helemaal niet in een rooms- rode combinatie", voorzover die com binatie rooms is. om alleen het goede te zien in eigen kring! Ook daarin ligt de reden, dat de Roomsen in de „rooms-rode combina tie" van vóór de verkiezingen er naar hebben gestreefd en met succes gestreefd om die combinatie uit te breiden en daarin te betrekken Prot. Chr. en Vrijzinnigen (V.V.D.). Van huis uit zijn de katholieken zó gestemd, zó geaard, dat zij gaarne waardering betuigen aan verdienste lijke personen van een ander levens beginsel. Van huis uit en boven dien ook omdat zij hebben ondervon den en nóg vaak ondervinden, hoe pijnlijk het is om des geloofswille, opzettelijk óf niet opzettelijk, te wor den genegeerd. Een gelukwens In de standsorganisaties ligt de 1 kracht en de macht om de leden van een stand te vormen tot mensen, die hun plichten en hun rechten ken nen, individueel en gemeenschappe lijk, hun standseer beleven. Daarom moeten wij de Katholieke standorganisaties zo hoog achten en aan haar zulk een ver-strekkende betekenis toekennen. Haar waarde is moeilijk .te overschatten. Daarom óók is het van zulk een eminent belang, dat die organisaties worden geleid en gesteund, door kun dige bestuurders, met veel toewij ding, veel opofferingsgezindheid. Aanleiding voor bovenstaande op merking is ons het winterpro- gram van de Ned. Kath. Arbeiders- DE MARK IS EEN LASTIG GELDSTUK. Dat de vier bevelhebbers een bruikbare oplossing zullen vinden voor het Berlijnse geldprobleem staat nog niet vast. Zij moeten, zo hebben ze uit Moskou vernomen, een rege ling treffen waarbij de Oostelijke Mark onder controle van de vier be- zettingsmogendheden Berlijns enige geldsoort wordt Men verwacht te Berlijn, aldus Reuter, dat de rapporten over het valuta-vraagstuk in Berlijn vandaag (Vrijdag) zullen worden voltopid tij dens een slotvergadering van de vier militaire gouverneurs en naar Mos kou zullen worden opgezonden. In politieke kringen te Berlijn werd ver klaard, dat de deskundigen, die apart vergaderden over financiële en ver voersproblemen, hun rapporten gis teravond al aan de gouverneurs zou den hebben overhandigd. Inmiddels handhaven de Russen de blokkade van de stad met nóg gro tere gestrengheid dan tot nu toe. Gis teren zijn 34 zware vrachtauto's met groenten en andere levensmiddelen, die poogden de blokkade te breken, vlak bij .de stad door Sovjet-troepen- onderschept en in beslag genomen. De vrachtauto's kwamen uit West-Duits land en waren, zo verklaarden de chauffeurs, de Brits-Russische zone- Amerika's militaire hulp voor West Europa Diplomatieke autoriteiten hebben verklaard, dat Groot-Brittanië een speciale gedelegeerde naar Washing ton heeft gezonden om spoed je zet ten achter de onderhandelingen in zake de militaire hulpverlening van de Verenigde Staten aan de Wester se Vijf in geval van oorlog. De afgevaardigde. Gladwyn Jebb, een van de voornaamste assistenten van minister van Buitenlandse Za ken, Bevin, is Woensdag in Washing ton gearriveerd. Jebb heeft verklaard, dat het uit eindelijke doel van de Britse buiten landse politiek is, te komen tot uit breiding van de Brusselse Unie tot een Atlantische Unie door toetreding van de Verenigde Staten en Canada. ELDERS LAAIT DE STRIJD WEER OP. Bemiddelaars van de Uno zijn er na vele weken in geslaagd, een ac- coord tussen de Joden en de Ara bieren tot stand te brengen over het staken van de vijandelijkheden in Jeruzalem. Vandaag worden de be sprekingen voortgezet, want men wil de neutrale zones in de stad uitbrei den. Enkele uren, nadat uit Amman be richt ontvangen was, dat Arabieren en Joden het tenslotte eens waren geworden over een wapenstilstand in Jeruzalem, berichtte het hoofdkwar tier van het Syrische leger in Da mascus, dat de strijd aan het Noor delijke front van Palestina was op gelaaid. De Joodse troepen zouden zware verliezen geleden hebben, tpen zij een tegenaanval ondernamen. De Arabieren zouden gisteren de Joden verdreven hebben uit stellingen, van waaruit zij ppogden de verbin dingen tussen de troepen van het Arabische bevrijdingsleger" en de Li banon af te snijden. Verwacht wordt, dat waarnemers der V.N. vandaag het strijdgebied bereiken. Syrië en de Libanon zijn bezig met het op stellen van een- gemeenschappelijke protestnota aan graaf Bernadotte, die vandaag uit Zweden op Rhodos te rug verwacht wordt. De politieke commissie van de Arabische Liga zal Maandag volgens de Syrische premier, Mardam Bey, „de belangrijkste vergadering tot dusverre" in Alexandrië beleggen. Besproken zou worden de coördina tie van de politiek der verschillende Arabische landen. beweging, afd. Leiden, dat ons dezer dagen werd toegezonden. Dat ziet er buitengewoon goed uit. En wij willen gaarne de bestuur ders van genoemde organisatib toe wensen, dat hun uitstekende pogin gen om de organisatie op hoog peil te houden, op hoog cultureel peil, mogen slagen door de belangstelling, de me dewerking der leden. grens zonder moeite clandestien ge passeerd. Gedurende'de blokkade is de Berlijnse zwarte markt bijna da gelijks voorzien van kleine hoeveel heden levensmiddelen, die uit West- Duitsland per auto werden binnenge smokkeld. De Russen, die hiervan op de hoogte waren, lieten de transpor ten tot dusver ongemoeid. Nu schij nen ze te hebben besloten ook dit laatste lek ïog te stoppen. De Berlijnse wethouders hebben plotseling besloten de vergadering van de gemeenteraad, die vandaag zou worden gehouden, uit te stellen. De convocaties die reeds in het bezit van de raadsleden waren, werden overhaast ingetrokken. Generaal Ko- tikof, bevelhebber van Sovjet-Ber- lijn, heeft de raad nog steeds niet ge garandeerd, dat hij kan vergaderen zonder dat een communistische betp- ging wordt georganiseerd. Nationaal Huldeblijk aangeboden Een delegatie, bestaande uit be stuursleden van het Comité Natio naai huMeblijk heeft Donderdag ochtend in het Paleis op de Dam aan H.M. Koningin Wilhelimna een gecalligrafeerde oorkonde aangebo den, waarin vorm en doel van het huldeblijk zijn omschreven. De de legatie voor het paleis, waar de per gola in constructie is. In het mid den mej. A. C. Schippers van d« U.V.V. met links de burgemeesters van Den Haag en Rotterdam, Vis ser en Oud, en rechts de burgemees ter van Amsterdam d'Ailly, voor zitter van het Comité Nationaal HiVdeblijk. Ministerraad ziet verlicht Amster dam Het voltallige kabinet maak te Woensdagavond een rondvaart door de gTachten van Amsterdam om een blik te slaan op de hoofdstad 'in feesttooi. Bij het instappen voor het huis van de burgemeester aan de Herengracht. V.l.n.r. de heren van den Brink, van Maarseveen, wethou der L. Seegers, van Schaik, Sassen, Drees, Mansholt, burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly, Götzen, Stikker, Wijers, Joekes, Lieftinck en Schok king. gCHUMAN, die gisteren te horen kreeg, dat de socialisten geen zitting wilden nemen in zyn kabinet, zet onvermoeid zijn pogingen voort om een regering te vormen. Hij wil nu een regering vormen zonder de socia listen. De jongste moeilijkheid zou echter zijn: het vinden van een mi nister van binnenlandse zaken. Aan de andere kant blijft het C.G.T., het onder communistische leiding staande vakverbond, even onvermoeid be zig met zijn pogingen om een algemene staking in Frankrijk te ver wekken. NIEUWE STAKINGEN Uit verscheidene plaatsen wordt melding gemaakt van nieuwe sta kingen. Zo schijnt het gisteren door het C.G.T. gegeven parool in de textiel industrie van Roubaix ruimschoots te worden opgevolgd. Te Roubaix zelf telt men 15.600 stakers op 19.000 ar beiders. Voorts hebben zich de sta kingen in het steenkolenbekken van het Noorden uitgebreid. In de Haute-Garonne verzoeken de vakverenigingen de arbeiders om het werk neer te leggen en aan protest meetings deel te nemen. De te Marseille door het algemeen vakverbond bevolen staking schijnt een vrij grote omvang te hebben. De aangesloten leden hebben gisteren om 11 uur het werk neergelegd en zullen eerst vandaag om 11 uur het werk hervatten. In het centrum van de stad is het verkeer echter nor maal en de winkels zijn open. In de streek van Compiègne sta ken duizend arbeiders van de glas fabrieken. Te Clermont wordt ge staakt in de autobandenfabriek. Ten slotte staken op Corsica sedert Za terdag 180 arbeiders van de nationale spoorwegmaatschappij. M3LLIOENEN KILO S TABAK. De leiders van de Amerikaanse ta baks-industrie en ambtelijke instel lingen, die in dezen zeggenschap heb ben, zijn het eens over de wenselijk heid 450 millioen K.G. overtollige ta bak in het kader van het Europese herstelplan aan Europa te leveren. Mogelijk zal dit in het eerste jaar van het Marshall-plan gebeuren. Naar een correspondent van Reu ter, Patrick Quinn, meent te weten, zal de regering van Eire binnenkort aan de Dail (parlement) een wets ontwerp voorleggen, dat indien het wordt aangenomen, de laatste poli tieke schakel tussen Eire en het Brit se Gemenebest zal verbreken. Het wetsontwerp stelt voor de intrek king van de wet van 1936 op de uit voerende bevoegdheid inzake de bui tenlandse betrekkingen. Deze wet behelst, dat zo lang als Eire is ver bonden met Australië, Canada, Groot Brittannië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika, de Engelse koning door deze landen wordt erkend in zoverre het betreft de benoeming van diploma tieke en consulaire vertegenwoordi gers en het sluiten van internationa le overeenkomsten. Eire zal in de toekomst zijn diplo matieke en consulaire vertegenwoor digers in het buitenland zelf be noemen zonder toestemming van ko ning George van Engeland. Ook zal Eire diplomatieke vertegenwoordi gers toelaten zonder dat zij geloofs brieven bezitten, die door koning George zijn getekend, m.a.w. die niet bij het hof van St. James zijn geac crediteerd. De president van Eire zal de plaats innemen van de koning van Engeland. BENESJ STERVENDE. De toestand van oud-president Be- nesj is nog slechter geworden. Se dert Dinsdag is hi> al bewusteloos en hij is vrijwel verlamd. De doktoren verwachten, dat de dood elk ogen blik kan intreden. NIEUWS UIT INDIE DE COMMUNISTISCHE INVLOED TE DJOKJA. De Pesindo (het socialistisch jeugd- verbond der republiek) heeft op een algemene vergadering, die te Solo werd gehouden, besloten „volledige steun te geven aan de totstandko ming van een marxistisch-democra- tische partij, communistische partij", aldus meldt „Antara". De Pesindo was de laatste van de vier partijen, die het democratisch volksfront in de Republiek vorm den, die zich nog niet had uitgespro ken voor fusie met de communisti sche partij. Door dit besluit is thans het gehele volksfront aangesloten bij de communisten. De Partai Boe- roeh (de arbeiderspartij, die 35 ze tels heeft in het voorlopige republi keinse parlement) en de Partai So dalis van Sjarifoedin (met hetzelf de aantal zetels) gingen reeds tot de P.K.I. over. De partai Kommunis heeft eveneens 35 zetels en de Pe sindo heeft er 11. Gaat de drijfnetvisserij van de baan. De haringvloot heeft in Juli zoveel gevangen en op de markten zo goede prijzen gemaakt voor de meest ge vraagde soorten, dat de financiële achterstand omgeslagen is in een voorsprong van ruim een millioen gulden vergeleken bij dezelfde perio de van 1947, dat een recordjaar ge worden was. De totale besomming van de vloot stond eind Juli 8.6 mil lioen gulden (vorig^ jaar 7.5 milloen). De visserij leverde in die maand rond 95.000 kantjes tegen 73.000 in Juli 1947, waardoor de achterstand in de productie wel kleiner geworden is. De vangst is echter nog 47.500 kantjes achter bij verleden jaar. Aangezien de ervaring heeft ge leerd. dat de zgn. trawlvisserij meer en betere soorten haring aan de af slag brengt dan de loggers, die met drijfnetten zijn uitgerust, zullen in de toekomst deze laatste waarschijn lijk door de trawlers worden verdron gen. Het is thans reeds zo ver, dat Scheveningse loggers naast hun drijf netten een trawlnet aan boord heb ben, waarmede overdag wordt gevist. Zelfs zijn er al loggers die de drijf netten thuis laten. MACHINES VOOR NEDERLAND. Meer dan de helft van de gisteren door de administratie van het Mars hall-plan toegestane leveringen be staat uit kapitaalsgoederen en ma- chineriën voor Nederland. De waar de dozer goederen bedraagt 8.756.000 dollar. Engeland kreeg een toewijzing van 7.000.000 dollar om het vervoer over den Oceaan van in de Ver. Staten aangekochte goederen te betalen. China zal kunstmest ontvangen ter waarde van 550.000 dollar, die door Engeland geleverd zal worden'. De grootste toewijzing aan Nederland be stond uit een toewijzing van onder delen voor motorvoertuigen ter waar de van 2.550.000 dollar. Na drie jaren moeizame pogingen van beide kanten is thans eindelijk een handelsovereenkomst tussen Ne derland en de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland tot stand gekomen. De onderhandelingen over dit ac- coord zijn gevoerd in de laatste helft van de maand Juli door mr S. Th. J. Teppema van het directoraat-gene raal voor de buitenlandse econo mische betrekkingen met mr W. J. Logan van het „Joint Export Import Agency'' in Frankfort. Hiermede is de grondslag gelegd voor een gezond herstel van het han delsverkeer met onze Oostelijke buur De ontwikkeling van de economische samenwerking binnen Europa, in het kader van het zgn. plan-Marshall en het streven der autoriteiten in de Bizone en in Nederland deze samen werking zoveel mogelijk te laten slagen, heeft er aanzienlijk toe bij gedragen, dat de huidige overeen komst is uitwisseling van voor bei de partijen nuttige artikelen, zonder dat daarbij, zoals vroeger wel eens het geval is geweest, de altijd enigs zins betrekke1 ijke maatstaf van „es- sentialiteit" is aangelegd. Op deze wijze zijn lijsten van contigenten tot stand gekomen, welke voor Nederland een uit voer voorzien van rond f 181 millioen, incl. een aanmerkelijk bedrag Yoor transportdiensten. De Bizone zal aan Nederland le veren voor rond f 230 millioen waaronder de steenkolen voor rond f 75,5 millioen. Onder de goederen, welke Nederland wil uitvoeren, zijn zowel Nederlandse als Indische producten. Genoemd kunnen worden copra, palmpit- ten, margarine, verse groenten, aardappelen, vis oliezaden, aard appelmeel, zaden en tal van an dere producten van de landbouw, chemicaliën, waaronder vetzuren, Indische gommen, kinine, tech nische zeep, lijnolie enz, metalen zoals aluminiumafval, gebrande pyriet, tin en alliages, ruwe rub ber, artikelen van de electrische industrie, machinerieën, Indische huiden, kunstzijden garens, werk kleding en confectie, industrie diamanten en de reparatie van binnenschepen. De Bizone zal behalve kolen nog leveren machinerieën van aller lei soorten, kranen, volkswagens en onderdelen voor automobielen, rijwielonderdelen en dergelijke,! gezaagd naaldhout, rondhout, tal van chemicaliën, waaronder o.m. kleurstoffen, textiel voflr Neder- lands-Indië, aUerlei soorten van glas en aardewerk, cement en vuurvast materiaal, basalt, staaj, ten dele op de grondslag van veredelingscontracten, electrische uitrustingen waaronder installa tiemateriaal, motoren, generato ren, schakelborden en huishou delijke artikelen, ta! van eind producten van de Duitse metaal industrie en van de <ijnmecha- nische en optische industrie, hop, bier en wijn, producten van de rubber- en de leerindustrie, gas en electriciteit, doch ook sport artikelen, muziekinstrumenten en speelgoed. Ten aanzien van het betalingsver keer tussen de Bizone en Nederland werd nog geen nieuwe overeenkomst gesloten. Dit zal dus in principe lo pen overeenkomstig de bepalingen van de oude betalingsovereenkomst, welke een afdekking van ecart in doVars eiste. Daarbij zij aangetekend dat de steenkolen nog steeds in con tante dollars moeten worden betaald. Volgens de bepalingen van de oude overeenkomst kan echter een voor Nederland gunstig saldo op de z.g. offsetrekening worden gebruikt voor de betaling der kolen. Door de nieuwe overeenkomst krijgt Nederland ongetwijfeld de kans een belangrijk hoger aandeel van zijn invoer uit Duitsland, ine.1, de kolen, met uitvoer te betalen. In hoeverre de besprekingen welke thans in Pa rijs in het kader van de organisatie voor de economische samenwerking worden gevoerd, zullen medebren gen, dat het niet meer nodig zal zijn een deel van de Nederlandse invoer uit de Bizone in dollars te betalen, zal nog moeten blijken. Huldiging mevr. -Noordewier-Rcd- dingius Woensdagmiddag is mevr. A. Noordewier-Reddingius ter gele genheid van haar 80ste verjaardag in de burgerzaal van het Raadhuis te Hilversum gehuldigd. De burgemees ter van Hilversum biedt haar de zi1- veren medaille der stad aan. Een HoAAettje... Rust baart lust. Lust met God rust. Op een oude gevel aan de Pieterskerkgracht te Leiden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1