Sportuitwisseling Leiden- Oxford-Gent Arie van Vliet wereldkampioen prof. sprinter Royale Leidse zege op Oxford-athleten ivlAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Banden van vriendschap verstevigd •T*WEE UITSTEKENDE DAGEN met vier takken 'van sport in het kader der sportuitwisseling Leiden-Oxford-Gent liggen achter ons: twee dagen waarop de sportbeoefe naars zich weer ten volle hebben kunnen uitleven in hun kunnen, dagen ook, waarop zij weer van elkaar hebben kunnen leren buiten de sport om, wijl het contact de verbroedering bevordert, doordat men elkaar deelgenoot maakt van ieders vreugd en leed in het dagelijkse leven. Verder werd nog een waterpolo- wedstrijd gespeeld tussen Leidse Jeugd en Leidse ouderen, waarbij eerstgenoemde met 20 won. Na af loop volgde een polowedstrijd tussen Leiden en Oxford, welke eveneens een groot overwicht der Leidenaren te zien gaf. Zij wonnen nl. met 60 (rust 50).. De doelpunten werden gemaakt door Prevo 2, Lut 3 en Te- Superioriteit der Leidse blijft zwemmers Het zijn zonnige dagen geworden, ook al omdat de gasten hebben kun nen medeleven met de feestviering, welke juist deze dagen in Leiden viel en zij hebben kunnen zien boj Nederland en speciaal Leiden hei gouden regeringsjubileum herdach Zonnige dagen ook voor de Leidse sport zelf, want in drie takken: ath-< letiek, zwemmen en roeien konden Leidse overwinningen worden ge boekt, terwijl alleen de tennissers de eer van Oxford hoog hielden. Maar de uitslag alleen zegt niets. Waartoe deze sportuitwisseling ook leiut, heeft men kunnen zien in de origi nele verbroederingsavond welke c'e Leidse „Bataven'' voor de gasten uit Oxford gisteravond wisten te orga niseren. HET ZWEMTOURNOOI. De publieke belangstelling voor het zwemtournoci, georganiseerdd doo~ de gezamer^ijke Leidse zwemclubs, was niet bijster groot. Wat oude ge trouwen van de zwemsport, een aan tal gastheren en gastvrouwen van de Engelse zwemploeg en de wed strijden konden beginnen. De heer P. Lut opende met een woord van welkom dit tournooi, het derde in de serie ontmoetingen en ihy verwachtte niet anders dai spor tieve strijd. De heer E. Brewer be antwoordde deze toespraak wedci- om in het Hollands. Spreker deelde mede een schrij ven medegekregen te hebben van de president van de Oxford County Amateurs Swimming Association welke hij hierna voorlas .en waarin de heer Earl zegt, het ten zeerste te 'betreuren, dat hij de zwemploeg van Oxford niet naar Leiden kon verge zellen maar gaarne bracht hij zijn broederlijke groeten over en hij uitte a!s zijn vaste overtuiging, dat ieder zich in dit bezoek zou verheugen en dat het z wemprogram ma in de beste sportieve geest zou verlopen. Zijn oprechte wens was het voorts, dat dit bezoek de vriendschap tus sen beide steden zou bevorderen en op gelijke wijze ook die tussen beidé landen. Als blijk daarvan bood spr. uit naam van de Oxford County Zwem- club een beker aan om in de vrien delijke herinnering aan deze «Sport uitwisseling levendig te houden. Hij wilde deze „Oxford-Cup" noemen, tc verzwemmen in een of ander jaar lijks groot zwemtournooi in Leiden. (Naar wij vernamen is het de be doeling deze cup overeenkomstig dd bedoeling van de Oxford County te bestemmen voor de beste verenigings prestatie op de Leidse kampioen schappen Sportred.). Tenslotte verzocht de heer Earl, in dit schrijven de beste wensen van alle Oxford County-zwemmers te willen aanvaarden. De heer Brewer overhandigde daar na een fraaie beker als geschenk van de president. Nadat vervolgens de volksliederen ten gehore waren gebracht, kon het tournooi een aanvang nemen. Het weer was prachtig, maar het water vrij koud. De resultaten leverden weer een Volkomen beeld van Leiden superio riteit, zelfs zó, det de gasten het tot geen enkele overwinning konden brengen en slechts tot tweede plaat sen konden komen. In de estafette zwom nog een tweede Leidse ploeg mede, doch de resultaten daarvan werden niet in punten uitgedrukt. Anders zou het verschil nog groter geworden zijn. Nu werd de einduit slag: Leiden 86Oxford 44 punten. De uitslagen luiden: 100 m. rugslag dames: 1. D. Stomps L. 1.324; 2. J. de Jong L 1.35,4; 3. P. Uhde O. 1.55 8; 4. P. Shields O. 2.5,8. Leiden 8, Óxford 3 pnt. Idem heren: 1. H. de Tombe L.; 2. A. Hobday O.; 3. A. L. van Ingen Schenau L.; 4. S. Waltheer O. Leiden 7, Oxford 4 punten. 100 m. schoolslag dames: 1. L. Mens L. 1.30; 2. H. Caspers L. 1.31,8; 3. v. Truman O. 1.43; 4. B.'Pocoh O. 1.43,2. Leiden 8. Oxford 3 punten. Idem heren: i. W. Brak L. 1.26,1; 2. D. Cannoo L. 1.30,1; 3. P. Hardin 0. 1.53; 4. J. Kennoh O. 1.55,6. Lei den 8, Oxford 3 punten. 100 m. borstcrawl dames: 1. D. Stomps L, 1.22,9; 2. T. Sjardin L. 1.29,9; 3. C. Winter O. 1.34; 4. B. Mac Gibbon O. 1.43,2. Leiden 8, Oxford 3 punten. Idem heren: 1. G. Stomps L. 1.9. 2. G. Hill O. 1.10,8; 3. H. Keuls L. 1.11,6; 4. W. Kerkham O. 1.17,8. •3 x 50 m. wisselslag estafette da mes: 1. Leiden I 2.2,4; 2. Leiden II 2.6,1 3. Oxford 2.29,8. Leiden 10, Oxford 6 punten. Idem heren: 1. Leiden I 1.45; 2. Leiden II 1.51,4; 3. Oxford 1.54,5. Leiden 10, Oxford 6 punten. 4 x 50 m. vrije slag estafete dames 1. Leiden I 2.35.9; 2. Leiden H 2.52,8; 3. Oxford 2.55,6. Leiden 10 en Ox ford 6 punten. 5 x 50 m. vrije slag estafette he ren: 1. Leiden I 2.36,9; 2. Leiden II 2.40; 3. Oxford 2.54,6; Leiden 10, Ox ford 6 punten. Totaal: Leiden 86, Oxford 44 punten. De wedstrijd werd afgewisseld door een demonstratie schoonsprin- gen door de heren E. Orchard en J. Kennah, die veel applaus in ont vangst mochten nemen. Oxford-tennissers houden de eer aan zich Het tennistournooi, gisteren door het Oxford-team gespeeld op. „De Krogt" te Oegstgeest leverde een grote zege cp voor de gasten. In afd. J wonnen zij met 72, in afd. II met 63. De gedetailleerde uitslagen zijn: Afdeling I: Herenenkelspel: mr. Ruck verliest van Noordman 36 119 26; mr. Osborne sL Fetter 6—4 6—2; mr. Ruck sl. Zandvliet 6—4 6—3. Damesenkelspel, mrs. Ruck sl. mevr. de Gruyter 62 64; mrs. Wakefield verliest van mej. Nypels 1—6 3—6. Gemengd dubbel: mrs. en mr. Ruck sl. mej. Nypels en Noordman 26 64 62; mrs. WakefieldOsborne mevr. de GruyterFetter 62 6—3. Herendubbel: mr. RuckOsborne sl. NoordmanZandvliet 62 57 6—2. Damesdubbel: mrs. RuckWake field sl. mevr. de Gruytermej. Ny pels 86 62. Afdeling II: Herenenkelspel: mr. Mockridge verliest van v. Swaay 68, 57; mr. Wakefield sl. Goe- koop 63 26 97. Damesenkelspel: miss Caldwell verl. van mevr. Roessingh 63 26 46, miss Caldwell verl. van mgj. Fortman 26 6—3 2—6, miss Dun- ford sl. mevr. v. Swaay 75 86. Gemengd dubbel: miss Caldwell Mockridge sl. mevr. v. Swaayv. Swaay 64 46 63, mrs. Dunford- Wakefield sl. mevr. RoebsinghGoe- koop 62 6—4. Herendubbel: mr. Mockridgemr. Wakefield sl. v. SwaayGoekoop 6—3 6—2. Damesdubbel: mrs. CaldwellDun- ford sl. mevr. v. Swaaymevr. Roes singh 86 46 63. Donderdagmorgen zullen de gasten uit Oxford weer naar huis terugke ren, Woensdagavond zal er afscheids bijeenkomst zijn. Te half negen zul len de zwemploegen van L. Z. C. en Oxford elkaar nog in vriendschap pelijke kamp ontmoeten in de Over dekte waarna de leden der Oxford- se zwemploeg aan een koude lunch zullen aanzitten. Te 10 uur is er een gezamenlijke afscheidsbijeenkomst in „De Burcht" van alle gasten met gastheren en gastvrouwen. Leiden wint van Gentse roeiers Zaterdagmiddag te half 'een arri veerden de Gentse roeiers per auto car aan het Stadhuisplein. Zij had den op een aparte wagen him roei- materiaal medegebracht. Van het Stadhuisplein werden zij naar het clubhuis van Njord gebracht aan de Morsweg, waar de heer G. Dutsy van Haeften de gasten uit naam van het gemeentebestuur hartelijk wel kom heette en hun mededeelde, dat allen in de middag werden vrijge laten daarheen te gaan waar zij wilden. De roeiers konden de baan wat gaan verkennen, men kon bij gastheren of gastvrouwen blijven of de stad ingaan. Daarna werden zij in kennis gesteld metr hun gastheren of -vrouwen en ieder ging. zijns weegs. Tegen 5 uur waren de Gentenaren en een aantal roeisportaanhangers op Njord en Die Leythe weer pre sent voor de te houden wedstrijden. Hier ging het er vrij rustig toe. Aanvankelijk leek het een gedeci deerd zege voor de gasten te zullen worden, want skiffeur Uytterhaegen trok er lustig aan en wist eerst van v. d. Loo en daarna ook van Brug gejnan te winnen, terwijl de G^dde Twee al evenzeer een zege voor de gasten v/erd. Daarmede was het evenwel ook gedaan, want het mummer Iheren- vier leverde de eerste zege voor de Leidenaars, in het nummer Dames- vier werden de gasten kansloos slagen door beide Leidse ploegen ook in de strijd der Achten plaatsten de twee Leidse ploegen zich voor de Belgen. De uitslagen luiden als volgt: Skiff: le race: 1. Gent. Victor Uy- terhaegen; 2. Leiden, T. v. d. Loo, Die Leythe. 2e race: 1. Gent, Victor Uyterhae- gen, 2 Leiden J. H. Bruggeman, Njord Gladde Twee: 1. Gent, G. de Wolf bg., Mare Minne sl., stuurman 2. Leiden, R. Jung J. Bins, L. Groe nendijk st., Die Leythet De Njord- p'oeg moest opgeven wegens gebro ken stuurtouwen. Vieren: 1. Leiden. P. Veldkamp bg, T. Roobol, J. van Latum, J. v. d. Veld, T. v. d. Loo, st., Die Leythe); 2. Gent 3 Leiden, Njord. Overnaadse Vier ctames: 1. Leiden. O. Vroom bg.. M. v. d. Veld G. v. d. Blij, G. van Beukering sl., L. Vroom st., Die Leythe; 2. Leiden, D. de Niie, R. Boom T. Sannes, G. v. Ko nijnburg, sl., P. v. d. Heuvel, st. Die Leythe, 3 Gent. Achten: 1. Leiden, H. Kemperman, bg., A. Struyvenberg, J. Veldkamp. T. Roobol, J. van Latem, J. v. d. Veld, H. Bokeïman, G. Dutry van Heeften, sl., H. Oudshoorn, st. Gec. ploeg van Njord en Die Leythe 2. Leiden Njord, 3. Gent. A.s. Zaterdag zal een Leidse ten- nisploeg naar Gent vertrekken voor het spelen van wedstrijden tegen de Gentse tennissers. Maandag zulllon de Leidenaars terugkeren. De volgende personen zullen aan deze trip deelnemen: ir. P. de Gruy ter,,mevr. de Gruyter, mej. M. Nij- pels, J. Noordman, L. Zantvliet, P. Fetter, mr. Th. J. de Ruyter de Wildt en mevr. de Ruyter de Wildt, A. J. v. d. Wetering, S. Dagnieux, E. Kan bier, mej. T. Noteboom, mevr. A. Platteel, J. den Holder, P. Noest, P. Brouwer, L. Engelenburg, mej. P. S. Hepkema, mej. E. Roeolfs, W. A. Vietor, C. J. Tromp Meesters, A. O. Schilp. De heren Coers en Lut zullen deze tour medemaken, tevens tot het voe ren van besprekingen voor de ver dere uitwisseling. De wijze, waarop de R.K. Atle tiekvereniging „De Bataven" ge meend had een verbroederingsavond voor de Oxfordgasten te moeten or ganiseren, was even origineel als succesvol. De voorzitter der Bataven, de heer H. J. Averdieck, had zich alle moeiten gegeven om deze avond te doen slagen en daarvoor deed hij een terreinkeus, die al bij voorbaat succes beloofde, indien het weer meewerkte endat was het geval. Zo zag de verlichte rotonde van de Leidse Burcht gisteravond een bond gezelschap Oxonians en Leidenaars op de Burcht verenigd voor de feestl avond, welke men meende te moe ten geven als tegenprestatie voor de hartelijke ontvangst, welke de Leidse athletiekers in Oxford ten deel was gevallen. „De Bataven" hadden gezorgd voor verlichting, voor dansvloeren, voor Arie van Vliet won voor de tweede maal in zijn wielerloopbaan het we reldkampioenschap sprint professionals door in de finale in twee ritten van de Fransman Gerardin te winnen. De eerste maal werd hij wereld kampioen in 1938 toen hij de Belg Scherens op de stadionbaan te Am sterdam onttroonde. Ghella wereldkampioen amateur- sprinters. De Italiaan Ghella de 20- jarige student uit Turijn, die het wereldkampioenschap amateur-sprin ters op zijn naam gebracht. GhaUa gaat over de eindstreep. zitjes, voor een buffet, terwijl er muziek, zang en dans was, kortom 't was een alleraardigst tafereel daar op de oude Burcht, 't Had iets fan tastisch in zich die dansende paren onder de lommerrijke bomen bij het het avondlicht en 't deed denken aan een middeleeuwse bijeenkomst De voorz. van het comité Leiden Oxford, weth J. C. van Schaik, sprak het openingswoord op deze bijeen komst. Hij zeide, dat het hem na deze brillante dag van zonneschijn en goede sport een vreugde was al1 en hier te mogen verwelkomen op deze historische plaats, waaromheen Lei den is uitgegroeid tot het hart van de stad, als het ware een symbool van de plaats die de gasten uit Ox ford temidden van ons hebben we ten te verwerven. Het Leidse comité dankt de Bata ven tdn zeerste voor de hartelijke gastvrijheid, welke allen de gelegen heid heeft geboden deze avond in we derkerige vriendschap en amuse ment door te brengen. Echter bedoelt men hiermede niet alleen sport en vrolijkheid te bren gen. er ligt een meer ernstige ach tergrond aan ten gronds^g, nl. de noodzaak eilkander door de moei lijkheden van deze tijden heen te helpen om tezamen een nieuwe toe komst op te bouwen. Indien de sportuitwisseling wil bijdragen tot deze intentie, dan mo gen beide partijen dankbaar zijn en zij mogen verzekerd zijn iets goeds te hebben gedaan. Door dit te zeggen en goed te ver staan, meende spr., dat men zich het recht had verschaft op deze avond vrolijk te zijn. Spr. besloot met allen een genoeg lijke avond en verdere gezellige da gen toe te wensen. En: daaraan heeft het geenszins ontbroken. Het Bataven Quintet „The Washboard Jungle Aythm Tigers" wat verschrikkelijke naam! ver zorgde de muziek, Louis van Hete- ren verzorgde de conférences de dansleiding was in handen van de heer Evert Castelein, en „Bataven" in hun rode trainingspakken zorgden voor de bediening't Liep alles als gesmeerd en alles was even leuk en gezellig. Er was volop gelegenheid tot dan sen, terwijl enkele Bataven-dames de aandacht der aanwezigen ge spannen hielden voor een klompen dans, en menu et van Mozart in oude costuums't sloeg allemaal in en de gasten zowel als de Leidenaars zelf zullen aan deze avond een pret tige herinnering bewaren. LAWNTENNIS DE AMERIKAANSE KAMPIOENSCHAPPEN. De Amerikaanse dames mevr. Margaret Osborne Dupont en mej. Louise Brough hebben te Boston voor de zevende achtereenvolgende maal het nationale kampioenschap damesdubbel der Ver. Staten be haald. Zij sloegen in de finale haar landgenoten mej. Doris Hart en mevr. Patricia Canning Todd met 6—4, 8—10, 6—1. Mulloy en Talbert wonnen het kampioenschap herendubbel. Zij sloegen Parker en Schroeder met 1—6 9—7 6—3 3—6 9—7. Zeldzaam mooi weer en aantrek kelijke wedstrijden waren oorzaak, dat het olympisch stadion op de laat ste dag van de wereldkampioenschap pen volledig uitverkocht was en dat 50.000 toeschouwers de tribunes vol komen vulden. Voor de halve eind strijden kwamen tegen elkaar uit van VlietSenfftleber. en PlattnerGe rardin. Van Vliet won zijn beide rit ten tegen de Fransman van kop af, de eerste maal met twee lengten, de tweede keer met anderhalve lengte. In de andere halve eindstrijd be ging de Zwitser Plattner de fout, toen hij bij het uitkomen van de bocht in gewonnen positie lag, Gerardin in het gras te dringen, waarvoor de Zwjjser terecht gedeklasleerd werd. In de tweede rit won Plattner uit tweede positie met drie kwart lengte en in de belle, die nu moest volgen, lootte Plattner weer de kop. Plattner bleef sur place bij het ingaan van de tweede ronde en Gerardin volgde dit voorbefld. Plotseling stak de Zwitser zijn hand omhoog, hij beweerde, dat zijn voorband te zacht was. Grote conster natie, want de Franse officials pro- terteerden hier tegen, aangezien zij van mening waren, dat er niets aan de hand was. Na tien minuten over het geval te hebben gepraat besloten de wed- strijdcommissarissen de rit te laten overrijden. Deze vierde rit zag een geladen Gerardin aan de start en toen Plattner in de tweede ronde weer aanstalten maakte om sur pla ce te gaan dook Gerardin, toen er nog 500 meter waren te rijden, plot- ook de grootste troef op de loop nummers en toen hij op de ter met 0.4 sec. voorsprong op de tweede, als eerste over de streep ging, waren de verwachtingen van de Engelse gasten wel zeer hoog gespan nen voor de 400 meter. Doch toen het droge schot uit het startpistool klonk en C. v. Venetiën met J. Pi kart onmiddellijk de leiding namen, om de overwinning aan de Leidse ploeg te brengen, verschrompelde de illusie der Oxford-gasten tot niets ineen. Echter niet het tempo van Kirkpatrick en, hoewel de microfoon-rfeporter al kond had gedaan van de zeer waarschijnlijke Leidse overwinning, zag hef verbaasde publiek in eens hoe de Engelsman ^n laatste krampachtige poging deed. En wat niemand meer geloofde, gebeurde. Want in de laatste meter passeerde Kirkpatrick zijn Leidse tegenstanders en snelde als eerste over de finish. Ook de 400 meter was voor Oxford! plaats bezet hebben achter Fanny BlankersKoen! Bijzonder jammer was het daarom, dat deze kostelijke momenten slechts afzonderlijk te ge nieten waren. Was er meer verband geweeit, d.w.z. was de organisatie beter geregeld, dan zou deze middag een hoogtepunt betekend hebben in de geschiedenis van deze sportuitwis seling. Het ging- nu allemaal te lang zaam en daarom wérd het tenslotte voor de toeschouwers een bijna on- verteer programma met veel onnodig -'"erlies. Vermeldenswaard is nog de nek- aan-nekrace op de 1500 meter heren, die door Barret (Oxford) gewonnen werd, nadat hij pas in de laatste ron de de leiding nam en voldoende re serves bleek te hebben om een feno menale eindspurt in te zetten: De 5.000 meter had weinig sensa tioneels, want, nadat van der Steen aanvankelijk de leiding genomen Haag gehouden, -zou zij de tweede had, moest hij deze al spoedig af- Fraaie prestaties van Eefje Piel en J. van Leeuwen Dit was een van de flitsende mo menten tijdens de athletiekwedstrij den, die gistermiddag, in het kader van de sportuitwisseling Leiden Oxford, op de sintelbaan van „De Leidse Hout", onder ideale weersom standigheden werden verwerkt. Er waren nog meer van die mo menten. We denkeft slechts aan de fraaie race van Bataaf van Dorp op de 200 meter, het taaie volhouden van Cor Kraan (Bataven) op de 5.000 meter, die hij onbedreigd won, de grandiose Oxford-overwinning op de 200 meter dames en de 1.50 meter, die de Leidse athlete J. van Leeuwen noteerde bij het hoogspringen dames, terwijl Eefje Piel het nummer vèr springen won met 5.49 M. Op de club kampioenschappen, gisteren te Den staan aan zijn clubgenoot Cor Kraan, die in een vast tempo liep en regel matig de afstand vergrootte tussen hem en zijn concurrent Fisher (Ox ford). Van der Steen kwam met Thompson (Oxford) tenslotte bijna driekwart ronde achter te liggen en vocht een felle strijd uit om de derde plaats. Met nog een halve ronde voor de boeg zette Kraan zijn eindspurj in en met een vaart, alsof hij de 800 meter liep, kwam hij als eerste over de streep en liet Fisher 100 meter achter zich. De 100 meter was voor de Holland man Wim Nota, die 11 sec. noteerde, terwijl zijn broer en clubgenoot Dick teleurstelde, door als vierde te ein digen, met een tijd van 12.3 sec. De gedetailleerde uitslagen luiden: 100 m. dames: 1. E. Piel (L.) 13, 2. D. Richardson (O.) 13.3, 3. E. Bre wer O.) 13.6. 4. O. Hutchinson (O.) 13.9, 5. W. Deyn (L.) 14, 6. R. Rob- mers (L.). Oxford 5 p. Leiden 6 p. 100 m,. heren: 1. W. Nota (L.) 11, 2 H. Kips (L.) 11.6, 31. H. Hewitt (O.) 12.1, 4. D. Nota (L.) 12.3, 5. S. Aris (O.) 12.4, 6. O. Haynes (O.). O. 3 p. Leiden 8 p. 800 m. heren: 1. I. Kirkatrick (O.) 2.0.9, 2. J. v. Rooyen (L.) 2.1.3, 3. A. v. d. Linden (L.) 2.7.4, 4. J. Mooy- kind (L.) 2.8.1, 5. P Bowley (O.) 2.14. 6. L. Dilly (O.) O. 6 p. L. 5 p. 200 m. dames: 1. C. Butler (O.) 26.8, 2. C. Parrott (O.) 28.4. 3. P. Veldho ven (L.) 28.9, 4. M. Harris (O.) 29, 5. A. Gieske (L.) 30, 6. W. v. d. Oever (L.). O. 8 p. L. 3 p. 200 m. heren: 1. W. van Dorp (L.) 23.5, 2. H. Kips (L.) 23.7, 3. B. He witt (O.) 24.9, 4. D. v. d. Steen (L.) 25.6, 5. I. Kirk (O.) 26, 6. O. Haynes (O.) O. 3 p. L. 8 p. 1500 m. heren: 1. G. Barrett (O.) 4.26.1, 2. A. Hendriksen (L.) 4.32.3, ARIE VAN VLIET WERELDKAM PIOEN Voor de tweede maal in tien jaar veroverde de Nede^ander Arie van Vliet het wereldkampioen schap sprint voor professionals in het Olympisch Stadion te Amsterdam. In twee ritten moest de Fransman Ge rardin in de Nederlander zijn meer dere erkennen. Van Vliet passeert de eindstreep in de beslissende rit. 3. L. Dilly (O.) 4.32.4, 4. W. Bonte (L) 5.50. O. 7 p. L. 4 p. Vèrspringen heren: 1. W. van Dorp (L.) 6.71, 2. H. Stikvoort (L.) 5.84, 3. W. Verplancke (L.) 5.83, 4. E. Kirk (O.) 5,75. O. 2 p. L. 8 p. Discuswerpen dames: 1. P. Veld hoven (L.) 30.03 M., 8. R. de la Bije (L.) 28.22, 3. R. Kantebeen (L.) 24.62, 4. E. Tate (O.) 23.01, 5. D. Coats (O.) 22.26. O. 3 p. L. 8 p Kogelstoten heren: 1. L. Mulder (L.) 10.85, 2. Y. de Boer (L.) 10.66, 3. H. Bresser (L.) 10.28, 4. A. Boella (O.) 8.80, 5. S. Cox (O.) 7.79. O. 3 p. L. 8 p. 5000 m. heren: 1. C. Kraan (L.) 16.42, 2. D. Fisher (O.) 17.22, 3. L. v. d. Steen (L.) 17.27.8, 4. F. Thomp son (O.) 17.39, O. 4 p. L. 7 p. 400 m. heren: 1. I. Kirkpatrick (O.) 54.1, 2. J. Pikart (L.) 54.3, 3. C. v. Venetiën (L.) 54.9, 4. P. Powley (O.) 55.6, 5. A. v. d. Kwast (L.) O. 6 p. L. 5 p. 4 x 100 m. dames: 1. Oxford 7 p. 52.3, 2. Leiden 4 p. 54.8. Hoogspringen dames: 1. J. v. Leeu wen (L.) 1.50 M., 2. A. v. Ovost (L.) I.46, 3. I. Brewer (O.) 1.44, 4. E. Piel (L) 1.39, 5. R. Robbers (L.) 1.34, 6. D. Coats (O.) 1.19. O. 3 p. L. 8 p. Kogelstoten dames: 1. B. v. Iter- son (L.) 8.76, 2. R. de la Bije (L.) 8.75, 3. A. Gieske (L.) 8.48, 4. E. Tate (O.) 8.07>4, 5. C. Butler (O.) 7.43, 6. C. Parrott (O.) 6.73. O. 3 p. L. 8 p. 4 x 100 m. heren: 1. Leiden 7 p. 45.4, 2. Oxford 4 p. 49. Discuswerpen heren: 1. H. Bres ser (L.) 33.14. 2. 1Y. de Boer (L.) 31.90, 3. A. Gieske (L.) 30.39, 4. A. Boella (O.) 25.80, 5. S. Cox (O.) 21.92. O. 3 p. L. 8 p. Hoogspringen heren: 1. H. Stik voort (L.) 1.65, 2. A. Boella (O.) 1.60, 3. J. Berbee (L.) 1.60, 4. F. Bresser (L.) 1.55. O. 3 p. L. 7 p. Relay dames: 1. Leiden 7 p. 60.2, 2. Oxford 4 p. 62.57. Speerwerpen heren: 1. Y. de Boer (L.) 48.88, 2. H. v. d. Star (L.) 45.16, 3. S. Cox (O.) 43.56, 4. S Meerburg (L.) 40.39, 5. A. Böfella (O.) 32.68. O. 3 p. L. 8 p. Vèrspringen dames: 1. E. Piel (L.) 5.49, 2. C. Butler (O.) 5.14, 3. N. Ju (L.) 5.09, 4. A. v. Ovost (L.) 4.89, 5. O. Hutchinson (O.) 4.81, 6. L. Meer burg (L.) 4.60. O. 4 p. L. 7 p. Einduitslag: Oxford 84 p.; Leiden 134 p. seling naar binnen, zette ontzettend hard aan, nam twintig, dertig meter en voor dat Plattner zich realiseerde wat er gebeurde, was hij geslagen. Want Gerardin bezit nog de vitaliteit om een ronde op volle snelheid uit te rijden, hij kan een heel lange sprint maken en zo was het verklaar baar, dat ziju veel jongere tegenstan der geen meter op hem inliep. Zo kwam Gerardin in de eindstrijd, de oude rot had het weer eens gewon nen tegen een ietwat naïve jongere tegenstander. Van Vliet won de beide ritten te gen Gerardin in de finale en werd dus wereldkampioen, zonder dat er een derde rit nodig was. Beide ma len won van Vliet van kop, wel een bewijs dat hij vertrouwen had in eigen capaciteiten, welk vertrouwen nog gestimuleerd werd door het feit, dat hij op een baan reed, die hem bijzonder goed ligt en.... dat 50.000 toeschouwr van hem niet anders verwachtten dan dat hij de titel zou behalen. Het was zoals tien jaar ge leden op deze zelfde baan geschiedde, alleen was de strijd tussen van Vliet en Scherens in 1938 spannender, fel ler en fraaier dan ditmaal tegen Ge rardin. In de eerste rit lootte van Vliet de kop, hij wachtte de aanval van Gerardin op, manoeuvreerde handig, zodat Gerardin aarzelde bin nendoor te komen of over van Vliet heen te gaan. En in de helft van de bocht schoot van Vliet naar voren, met Gerardin aan het wiel, die het evenwel niet verder bracht dan het pedaal van zijn tegenstander. In de tweede rit moest Gerardin natuurlijk van kop vertrekken, maar hij manoeuvreerde zo handig bij het begin van de tweede ronde, dat van Vliet de leiding van de Fransman moest overnemen. En zo gebeurde in de- tweede rit hetzelfde spel als in de eerste. Weer wachtte van Vliet de aanval van Gerardin af, weer werd het een korte sprint, wederom ving^ onze landgenoot enkele schijnaanval- len van zijn rivaal vlot op en demar reerde in de helft van de bocht zo snel, dat bij het uitkomen hij in ge wonnen positie lag. Het verschil werd, dank zij de wanhopige poging van Gerardin, tenslotte een halve lengte. Beide malen werd een tijd van 12.8 sec. genoteerd. Zo behaalde van Vliet onbestreden het wereld kampioenschap. Voor de derde plaats reed Senfftleben tegen Plattner op sublieme wijze en de Zwitser werd tactisch en in snelheid resoluut naar de vierde plaats verwezen, terwijl de Fransman de derde plaats in dit wereldkampioenschap veroverde. Lamboley kampioen der stayers Voor de stayersfinale kwam in volgorde aan de start: Meuleman Belg.), Clautier (Belg.), Frosio (It.), Bakker (Ned.) achter Kaser, Lesueur (Fr.), de Best (Ned.), achter Bu- straan, Pronk (Ned.) achter Wiers- ma en Lamboly (Fr.) In de eerste Zj km was het een zoe ken naar de juiste positie een aftas ten van eikaars krachten, met het gevolg dat herhaalde malen de on derlinge posities der acht finalisten wisselde. Maar juist toen er vijftig ronden waren gereden deed de Best een krachtige aanval op de leiders positie van Meuleman, maar nadat Meuleman had gecapituleerd ging Pronk meteen over hem heen en pik te ook de Best zijn eerste plaats af. In de hitte van de strijd was Bakker losgeraakt en hij kwam dadelijk een ronde achter te liggen. Clautier eh Bakker werden toen er nog 30 km moesten worden gereden uit de koers genomen, omdat zij bei den drie ronden achter waren. In tussen had Lamboley zich aan de kop gehandhaafd met Lesueur op de tweede plaats. Fosio als derde, de vierde, Meuleman vijfde en Best Pronk sloot de rij als zesde "deelne mer. De spanning duurde voort; al hadden de beide Fransen aan de kop wel een zeer veilige positie. Nu eens lag Frosio tweede en dan weer sloot hij als zesde de rij. In het geheel speelden de beide Nederlanders Pronk en de Best een uitstekende rol. En terwijl in de laatste ronden Le sueur, de titelhouder, een hardnek kige aanval deed op de leiderspositie van Lamboley en onvermoeid in de laatste ronden zelfs loste, waardoor hij vele plaatsen verloor, zegevierde Lamboley op fraaie wijze in de tijd van 1 uur 20 minuten 10.8 sec. Frosio bezette de tweede plaats met een achterstand van 10 M., derde Meule man op 250 M., vierde de Best op 350 M., vijfde Lesueur 400 M., laatste Pronk 510 M. KLASSEMENT DER WERELD KAMPIOENSCHAPPEN 1948. Na afloop van de wereldkampioen schappen 1948 zien de klassementen voor de Coupe Josse Rosseels (weg- kampioenschap amateurs), voor de Challenge Collignon (wegkampioen- schappen amateurs en professionals) en voor de Challenge de Rome (alle kampioenschappen amateurs en pro fessionals op baan en weg) er als volgt uit: Cope Josse Rosseels. Zweden 14, België 7, Nederland 3, Italië 2 pnt. Challenge Collignon. België 19, Zweden 14, Frankrijk 10, Italië 6, Ne derland 3 pnt. Challenge de Rome. 1/2 ex aequo Frankrijk en Italië 17, 3. Nederland 10, 4. België 8, 5. Zweden 6, 6. Dene marken 3, 7. Gr. Brittannië 1 pnt. Voor Nederland verwierven Schul- te en van Vliet ieder 5 pnt. De Challenge de Rome is thans de finitief in het bezit van Frankrijk ge- komen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5