Leiden en het Regeringsjubileum ft* MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 F EN VERENIGING of comité, aan wie is opgedragen de organisatie ■Ll van feestoMjkheden ter gelegenheid van een of ander bijzonder ge denkwaardig feit, is voor het welslagen daarvan afhankelijk van ver schillende factoren.Bij buiten feestelijkheden is het weer een voorname factor voor het te verhopen succes, maar wanneer de voorbereidingen waarop het hele feestplan moet steunen, niet goed zijn opgezet, zal ook het schitterendste weer niet in staat zijn voor een welslagen te zor gen. De brandweer was present met haar nieuwe materialenwagen. We zagen een fraaie auto van de Licht fabrieken eneen sierlijk versierde Eltaxbus. De gebr. v. d. Meer toon den op hun auto het wegennet van de plaatsen, welke zij met hun zwa re Macks bereizen. Tussen deze met bloemen getooide wagens viel de vieve Siseo-groep op; Groen Wit marcheerde mee met haar versierde werktuigen en een grote gidsentroep deed in fleurigheid voor de anderen niets onder. Drie muziekcorpsen luisterden het geheel op en werden daarin dapper bijgestaan door de band van de Zee verkenners van de R.K. H.B.S., ver sterkt met hun collega's van de St. Franciscusstam. Ruim drie uur trok de stoet door de stad en verschafte menig Leidenaar een genoeglijk kwartiertje, waaraan hij, als de feesten weer ten einde zijn, nog wel eens zal terugdenken. De jury maakte de volgende uit slag bekend: le pr. Taxi-verhuur De Groot, 2. Ver. Koninginnedag met Leidse Chr. Oranjevereniging R.K. Damesgymnastiekver. ..GroenWit" L Demmenie, 3. Leidse Duinwater Mij., fa. Hartevelt, Gem. Brandweer, El- tax, 4. Albert Heyn, Leidse Lees kring, 5. Lucas Bols en Transex, Gebrs. v. d. Meer, 6. K. Soaartaren, Gebrs. v. Ulden St°d. LjcMfabrk- ken, 7. R.K. Dames Hockeyclub „Si- seo". Gondelvaart en vuurwerk Uitstekend geslaagde feesten Bijna 25.00 bezoekers op de Jubelflora Tot de voorbereidingen van een feestplan, is het zaak voor het or ganisatie-comité te zorgen zich van de nodige hulpkrachten te verzeke ren om de diverse onderdelen tot een goed geheel te formeren en in dit op zicht had het Leids jubileum-comité alle zorgen besteed om voor een goe de feestviering zorg te dragen. En men weet het: de grote Jubel flora, in handen van de afd. Leiden van de Kon. Ned Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, slaagde uitmuntend: meer dan 24.000 personen hebben van deze markante binnenexpositie en de geslaagde unieke buitenexpo sitie kennis genomen; de winkel week trok massale belangstelling, en doet dit nog, dan de originele wed strijd, we'ke hieraan verbonden is; het concours hippique had een voor Leiden ongekende belangstelling, de ballonvaart trok duizenden toeschou wers, de windhondenrennen even zeer. Het was alles goed voorbereid, maandenlang was door artikelen in de couranten vermeld wat er te wachten was enhet weer in deze enzomerse zomer werkte, na een aarzelend begin op de eerste dagen der Jubelflora, op voortreffelijke wijze mee en zo was feestvierend Leiden Zaterdag genaderd tot de Jaatste punten van 'het programma: het bloemencorso en de gondel vaart. En daarvoor had het organisatie comité een beroep gedaan op de me dewerking van het publiek, dat daar door kon topen mee te leven met het streven naar een zo algemeen moge lijke feestviering. En het spijt ons het te moeten zeggen hierin zijn we ten zeerste teleurgesteld. Hier mede bedoelen we niets onvriende-. lijks ten opzichte van de personen, verenigingen of instanties, die door hun medewerking blijk hebben ge geven van hun goede wil en die hun best hebben gedaan tot het welslagen ook van deze nummers. De beiang- stelling van deelnemrs. was toch eigenlijk maar gering en hadden verschillende gemeentelijke instel lingen niet „bijgesprongen", wat zou er dan te zien zijn geweest? Evenwel, vastgesteld mag worden, dat het jubileum-comité succes heeft gehad met deze feestviering en daar voor brengen we haar namens de burgerij welgemeende dank. Thans rest ons nog een en ander over de slotfeestviering. Het bloemencorso Niet alleen bij ^vond, als alle lichtjes branden, biedt Leiden een feestelijke aanblik; ook overdag, en vooral als het zonnetje schijnt, is het feestkleed een lust om te zien. Za terdagmiddag vond dat haar hoogte punt, toen een kleurig bloemencorso door Leidens straten trok en vele duizenden in volle bewondering zich rij aan rij op de trottoirs geschaard hadden. De combinatie van versier de gevels en met bloemen getooide voertuigen deed het voortreffelijk en wie op de Breestraat de stoet langs zich heen heeft zien gaan, zal de aanblik van dit fleurig schouwspel niet licht vergeten. ,-Men heeft lang geaarzeld, alvorens definitief te besluiten, dat het corso door zou gaan, omdat er 'aanvanke lijk zeer weinig belangstelling voor was. We wisten dus van te voren, dat wd niet iets buitengewoons kon den verlangen, vooral niet in lengte. En toen was Zaterdagmiddag de eerste indruk dat het alles meeviel. Want er trok een stoet door Leidens straten, die minstens zo lang was als de hele Breestraat. Naar de aard van het seizoen was het meest met gladiolen en dahlia's gewerkt en vele inzenders hebben hiermede verrassende combinaties weten te bereiken. We herinneren ons b.v. de mooie wagen van de fa. Harteveld, oranje bloemen op een blauw front, die het voortreffelijk deed. Een aparte vermelding verdient de wagen met d'e Hollandse maagd, op een troon van blauw fluweel, in een schat van oranje bloemen. Ori gineel was de auto van Lucas Bols, evenals de vuilniswagen van de ge meentereinigingsdienst, die wejlicht nog nooit zo'n fleurige last gedragen heeft. Met spanning verbeidden de feest gangers de duisternis op deze feest dag om de gondelvaart te aansc'cou- v;en. Nabij de Kweekschool voor Zeevaart was het verzamelpunt voor de schepen en scheepjes.. Sommige deelnemers hadden aan hun vaartui gen behalve een verlichting ook een versiering van groen en bloemen aan gebracht, doch hadden vergeten deze versiering ook door de verlich ting te doen uitkomen. Daardoor kwa men groen en bloemen veelal niet tot hun recht, hetgeen ongetwijfeld jam mer was. En het aantal deelnemers was ook hieral gelijk bij het bloe mencorso niet bijster groot. De groot ste lengte was nog aangebracht door de roeivereniging „Die Leythe", die met 'n tiental wherry's zeker geen slecht figuur maakte. Jammer was het, dat deze vereniging geen prijs verwierf. Aardiger was het mis schien geweest van al die vaartuigen één geheel te maken met b.v. een drakenkop en -staart. De fantasie, welke bij een gondelvaart toch on getwijfeld hoogtij kan vieren, was veelal zoek. De Zeeverkenners o.l.v. schipper Duk maakten intussen geen slecht figuur, het zeiljacht met vetpotten deed het ook heel goed en het motor jacht met kroon was 'n goede vondst Ook op enkele kleinere bootjes zag men aardige verlichting aangebracht Dikke rijen mensen stonden langs de wallekanten geschaard om deze lichtvaart gade te slaan en in de stoet voeren ook twee stomers met bestuur en genodigden mee. In de 'haven voor de Schrijversbrug werd gekeerd, doch de belangstelling van de „Kant-leden"' was toen al minder groot. Tenslotte vermelden we nog de bekroningen; Deze zijn: Grotere boten 1. Zeeverkenners (schipper Duk); 2. wit motorjacht met kroon en ver dichting (Wassenaar-Leiden), 3. Zeil jacht met vetpotten (v. Wijk-Voor- schoten); eervolle vermelding: de LSVR „Njord". Kleinere boten: 1. Vlet je met groen (Boelee-Leiden), 2. Kano met rood wit blauwe rand (Bodenstaff-Leiden) 3. Kano met gekroonde W (Ykema-Lei- den); eerv. vermelding: Dames stud, roeiver. „De Vliet" Na de gondelvaart was er nog even tijd voor verpozing, maar al spoedig richtten de drommen hun schreden naar het Schuttersveld en omgeving, want op het veld be vonden zich niet meer dan 4500 be zoekers, terwijl het aantal toeschou wers toch vele duizenden moet zijn geweest. Een gevarieerd program ma van allerlei vuurpijlen, bommen, kleurige verlichting, raketten en ander luchtvuurwerk met een aan tal grote stukken en een decoratief slotnummer vormden het omvang rijke programma. Daarna trok men af naar huis, doch de comitéladen verzamelden zich nog in de koffiekamer der Stadsge hoorzaal, om de resultaten der feeste lijkheden nog even te recapituleren. Was het wonder, dat'de bloemenshow daarbij toch weer het middelpunt vormde en de heren Jonker en Gal- V van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw Foto N. v.- d. Horst. jaard in hartelijke bewoordingen ve le complimentjes in ontvangst had den te nemen. Aan het einde van onze feestbe- schouwingen mogen we ongetwijfeld vaststellen, dat de feestviering ge slaagd mag heten en daarvoor past hier een woord van hulde aan al de medewerkenden niet in het minst ook aan de politie, die deze dagen een zeer veelzijdige en vermoeiende taak had, aan de E.H.B.O., die, bij de wa ter nummers bij gestaan door de Leid se Reddingsbrigade bij alle feestelijk heden present was en waar nodig hulp verleende, aan zovele anderen tenslotte, die op een of andere wijze voor een goed verloop van het geheel zorgden. KATHOLIEKE SCHOLEN De Katholieke bewaar-, lagere- en Ulo-scholen vangen aan op Donder dag 2 Sept. (Zie advertentie in dit nummer). Volksdansgroep „De Grote Ronde". De katholieke volksdansgroep „De Grote Ronde" uit Leiden zal deelne men aan de volksdansdemonstratie, die in Delft op de Markt gegeven zal worden op Koninginnedag. De leden, die per fiets de tocht wjllen maken, worden morgenmiddag om half drie aan de Wilhelminabrug (H. Rijndijk) verwacht. De ar-1 - -r- trekken met de trein van 3.17 uur. Plaats van samenkomst: Volders gracht, Delft. LAATSTE BERICHTEN H. M. de Koningin in de Residentie PRINSELIJK PAAR NAAR AMSTERDAM. H.M. Koningin Wilhelmina is van morgen uit Het Loo om 10.50 uur te 's-Gravenhage aan het station Staats spoor gearriveerd. Van daar heeft H.M. zich via het Lange Voorhout naar het Malieveld begeven, om daar een zanghulde in ontvangst te nemen. Om 15.29 uur vertrekt H.M. van het station Scheveningen naar Amster dam, waar zij te vijf uur aankomt. De Koningin zal naar het paleis op den Dam rijden langs de volgende route: Amstelstation, Mr. Treubplein, Mr. Treubweg. Berlagebrug, Stalin- laan, Rijnstraat, Van-- Woustraat, Westeinde, Weteringschans. Nieuwe Vijzelstraat, Vijzelstraat, Muntplein, Rokin, Dam. H.H.K.K.H.H. prinses Juliana en prins Bernhard zijn vandaag incogni to te Amsterdam aangekomen. Zij zullen hun intrek nemen in het pa leis op den Dam. Waarschijnlijk zul len de Prinses en de Prins zich via Soestdijk van 't Loo naar de hoofd stad begeven. LOONREGELING H. T. M.- PERSONEEL. f Het resultaat van de onderhande lingen over ae lonen van het H. T. M.-personeel tussen bedrijfsunie ver voer en de leiding der H. T. M. is met bijna algemene stemmen door het georganiseerde H. T. M.-perso neel aanvaard. Intussen zijn de aanvaarde voor stellen reeds ter goedkeuring bij het college van Rijksbemiddelaars inge diend. i EEN DER STARTS BIJ DE WINDHONDENRENNEN. Foto N. v. d. Horst. UIT DÊ RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Alphiaspcler scheurt scheenbeen. Tijdens de gisteren in Woerden ge speelde voetbalwedstrijd Woerden Alphia, kwam de Alphiaspeler D- Uithol zo ongelukkig in botsing met een Woerdenspeler, ciat de Alphia speler zijn scheenbeen scheurde. Na in het Woerdense Ziekenhuis verbon den te zijn kon Uithol naar zijn woon plaats worden vervoerd. Geboren: Astrid Maria Petro- nelia, d. van G. v. d. Torre en G. M. C. Pompe. Hermina d. van W. F. de Neef en C. H. Hengeveld. Theo- corus Wilhelmus Maria z. van Th. van Zanten en J. C. Groen. Francis- cus Anthonius z. van E. G. van dei Werff en M. C. Odijk. Johanna d. van P. Breeveld en B. K. Borreman. "Ja cob Gerrit z. van J. G. Kardol en J. M. Goedhart. Frits z. van J. L. de Visser en T. Geleijns. Lucia Maria d van J. C. Zirkzee en M. A. de Rooij. Harm Jan Cornelis z. van D. Streefkerk en T. C. Drenth. Henri- cus Cornelia Maria z. van H. N. ePn- nings en A. J. van der Hulst Corne lia Johanna Alida d. van N. P. de Groot en C. Keijzer. Cornelia Wil helmina d. van J. Kok en M. Goed hart; JoKanna Christina Catharina d. van H. P.» van der Lelie en J. Chr. Dreef. Ondertrouwd: Thomas Spreij 24 j. en Gerritje Voskuilen 22 j. Wilhel mus A. Sluis 22 j. en Elizabeth M. Klarenbeek 20 j. Hubertus J. van der Zon 28 j. en Geertruida C. Olijerhoek 22 j. Gehuwd: Stefanus W. Bahlmann 33 j. en Anthonia Th M. van Enge len 26 j. Jan Dirk van der Werf 35 j. en Jacoba S. van Zwieten 2713 j. Johan J. van Vliet 25 j en Klazina Vrolijk §4 j. Pieter M. Heemrood 35 j. en Hendrika Kalshoven 25 j. Ja cob P. Vuuren 24 jaar en Cornelia Burggraaf 27 j. Overleden: Jacobus Nieuwland 67 j. echtgenoot van J. van Gulik. Cor nelia Maria van Oort 74 j. weduwe van Th. van der Steen. Julia Brand 45 j. echtgenote van J. P. van Muil wijk. BOSKOOP Feestelijke opening G.D.S.-clubhuis. Onder grote belangstelling vond Za terdagmiddag de feestelijke opening plaats van het nieuwe clubhuis van G.D.S. De inzegening geschiedde door de g. a. pastoor Ouwendijk, bij gestaan door kapelaan de Jonge. Na de inzegening sprak de heer Boosmans, voorzitter afd. Goudse KNVB. wie het verheugde nu eens niet te zijn uitgenodigd om klachten aan te horen of oude bouwvallige kleedgelegenheden te moeten keu ren, doch om iets nieuws te komen bezichtigen. Hij feliciteerde GDS met zo'n prachtig clubhuis met schitte rende wasgelegenheid en hoopte, dat dit huis moge bijdragen tot verhef fing van het voetbalspel. Namens de leden van de afd. Voetbal, werd aan hun voorzitter, secretaris en aan de voorzitter van de afd. Gym. elk een fraaie fruitmand aangeboden als dank voor het vele werk door hen verricht voor de bouw van het nieu we clubhuis. Na een dankwoord van de voorzitter werd een aanvang ge maakt met de wedstrijd GSD 1 RVC 1, nadat echter eerst de aan- voeder van RVC zijn collega een bouquet bloemen had overhandigd. Het was a spoedig te zien, dat het bij GDS niet boterde en RVC technisch iets beter was. Toch duurae het nog geruimen tijd voor dat RVC de lei- ling nam 01. Met deze stand brak de rust aan, waarin GDS door de trainer even op hun fouten werd ge wezen. Na de rust vlotte het aanvan kelijk dan ook beter en wist Kuyf uit een fraaie voorzet van rechts de ge lijkmaker te scoren 11. Zelfs neemt GDS de leiding door een fraai schot van v. d. Zwet 21. Dat wordt RVC te bar en langzaam laat GDS zich te rugdringen en weet RVC de stand tot 24 op te voeren. GDS 2 deed het beter en won met 2—0 van RVC 2. KOUDEKERK De klok gearriveerd Zaterdag ochtend is de nieuwe luidklok, wel ke zal worden opgehangen in de to ren der Ned. Herv. Kerk gearriveerd. In afwachting van haar bevestiging op de plaats van bestemming het geen helaas eerst na de fees telijkheden zal kunnen gebeuren, is de klok neergezet in het voorportaal van de kerk. Het gewicht van de klok bedraagt 650 kg. De diameter is 97 cm. Het randschrift vermeldt dat zij gegoten werd door Jacobus van Berge te Midwolda. Aan de ene zijde lezen we, geflankeerd door het gemeentewapen en het kerkelijk ze gel het volgende opschrift: „Grootsch is mijn roeping En heilig mijn taak Want de uren zijn weinig Ontwaak dan, ontwaak", terwijl aan de andere zijde de ge schiedenis beschreven wordt in de volgende dichtregels: A. D. 1943 „Door 't drieste Duitsch geweld verwonnen Werd d'oude klok Versmolten tot kanonnen. A. D. 1948 Thans roept mijn jonge stem met nieuW geluid De bce tot God om heil en vrecfe over deze lage landen uit". NIEUWKOOP Jubileum- cn Kroningsfeesten. De Kerkstraat in ons dorp is ver sierd en verlicht en zal het middel punt vormen van de feesten. Op 31 Augustus, behalve kerk diensten. een kinderoptocht. Om 7 uur vanaf het Zuideinde een mars naar het dorp door het fanfarecorps „Eensgezind", waarna om 8 uur in de Kerkstraat volksfeesten, dansen en wedstrijden worden gehouden. Op 6 September wordt er van 7 9 uur een hengelwedstrijd georgani seerd aan de Noordseweg. Om 9.30 uur ringrijden in het dorp op fiet sen voor dames en heren, om 2 uur allerlei volksspelen in het dorp en om 8 uur gondelvaart, waarna weer volksfeest in de Kerkstraat om dc Oranjeboom. LEIMUIDEN Vrijw. Brandweer. Met ingang van 1' September zal het personeel van de Vrijwillige Brandweer enkele wijzigingen ondergaan. Aan de com mandant de heer L. C. v. Poelgeest alsmede aan de leden N. G. v. Beije- ren en A. Kennië is eervol ontslag verleend. Tot'commandant is door B. cn W. benoemd de heer K. F. Lis- senburg, tot ondercommandant dc heer J. Bijlo en tot leden de heren A. Th. Brand, J. W. Wesselius, L. A. v. Zon en K. v. d. Zwaan. Het ligt in de bedoeling van dc nieuwe com mandant, regelmatig met zijn man schappen te oefenen. RIJNSATER WOUDE Lijk van vermiste Deen gevonden. Vorige week berichtten wij het tragisch ongeluk bij het zeilen op het Brasermeer, waarbij de 19-jarige Jerry Petersen uit Denemarken in de diepte verdween. Alle pogingen om het lijk te vinden bleven onbe loond Vrij,da? beme He schim^r Van Staveren het lijk drijvende in de omgeving van de Leidse Vaart. De waterpolitie werd hiervan in kennis gesteld, die het stoffelijk overschot heeft overgebracht naar het lijken huisje in Rijnsaterwoude, vanwaar het dezer dagen zal worden overge bracht naar een crematie-inrichting. Fokveedag. Uit een advertentie in dit blad blijkt, dat de Fokveever- eniging „Vooruit" op 1 September een grote fokveedag organiseert. Het bestuur is weer zeer actief geweest, zodat de belangstellenden zich een goede voorstelling kunnen maken wat in de veefokerij bereikt kan worden. Het kan zich cr- zelfs op be roemen niet onder behoeven te doen voor de veedag te Alphen a. d. Rijn. Wie zich nog herinnert de verzame ling van vorig jaar van 170 inzendin gen, zal' thans tevreden zijn wanneer ze een gezelschap van ruim 250 die ren aantreffen, waaronder het beste materiaal uit de Rijnstreek. Woens dagmorgen om 9 uur zal de fokvee dag geopend worden door de voor zitter. de heer S. J. Visser, op een terrein aan de H. Geestlaan. OUDE-WETERING Prestatietocht 1 km. zwemmen. Traditiegetrouw was er voor de wed strijd 1 km. prestatietocht zwemmen, uitgeschreven door de Zw.cl. „De Brasem" te Oude-Wetering een over weldigende belangstelling, zowel wat de deelname als toeschouwers betrof. Het was dan ook een leven dige drukte in het. met zon overgoten en het met vlaggen getooide dorp. De vrolijke tonen van de muziekver. „Door Gunst Verkregen" gaven de gebeurtenis zelfs een enigszins fees telijk karakter. Des avonds had in het paviljoen de prijsuitreiking plaats. Aan alle deelnemen den werd een keurig herinneringsdiploma ver strekt. Uitslag 1 km. prestatie-zwemmen: Groep A meisjes tot en met 12 jaar: 1. Paula Akerboom (23 min. 31 sec.) beker, 2. Leni .van Staveren 24 min. 44 sec., 3. Corrie Hoogenboom 25 min, 40 sec.. 4. Madi Roeloffs 26 min. 15 sec., all en enemedaille. Groep B meisjes van 13 en 14 jaar: 1. Willy van Veen 23 min. 15 sec., beker, 2. Adri v. d. Hoorn 24 min., 3. Ignatia Kraan 24 min. 10 sec., 4. Willy v. Staveren 25 min. 7 sec., me daille. Groep C dames 15 jaar en ouder: 1. Bep Möllers 21 min. 20 sec., beker, 2. Co Kraan 22 min. 49 sec., 3. Nel v. d. Hoorn 22 min. 50 sec., 4. Eddy van Klink 23 min. 42 sec., allen medaille. Groep D dames buiten de gemeente Alkemade: 1. Gerda Groenhuizen 17 min. 24 sec., wisselbeker, lid van Zw.cl, De Robbe" Hilversurfi trainer Jan Stender, 2. mej. G. de Hooge 17 min. 35 sec., medaille (zwemclub R. D. Z. uit Rotterdam), 3. Lies Put (De Robbe) 17 min. 36 sec., 4. Nelly Joore 19 min. 53 sec. zw.cl. De blauwe Beugel" Aalsmeer, allen een medaille. Jongens Juniorenklasse 1216 j.: 1. Jan Smit 21 min. 4 sec., beker, 2. Piet Kraan 21 min. 48 sec.., 3. Harry Hoogenboom, 4. Henk Meyer, allen medaille. Heren-klasse 17 jaar en ouder: 1. Joop Hogenboom 17 min. 56 sec., be ker. 2. Johan Spruit 21 min. 40 sec., 3. Henk Kraan, 4. R. Broesterhuizen, allen medaille. Klasse heren buiten de gemeente Alkemadc: I.' A. Beider 17 min. 26 sec., wisselbeker, 2. W. Verkaaik 17 min. 40 sec. beide Schiedam, 3. Jan Scharf, Aalsmeer, 4. N. J. Poulis, R'dam, allen medaille.' UIT DE OMGEVING LEIDSCHENOAM Raadsvergadering met zang. Op Maandag 6 September a.s. zal de ge meenteraad in plechtige zitting bij eenkomen. In deze vergadering, welke in het teken zal staan van het grote gebeuren van dio dag zullen tevens de glas-in-lood ramen aan de "~nte ?.->r)c"?v,o-'e>n Om aan deze bijeenkomst nog meer bii te 7-^t^i i-i-.--. selijke zangverenigingen tijdens de vergadering enige nummers uitvoe ren. OEGSTGEEST HET KLOKKENSTEL IS WEDEROM COMPLEET Kerkwerve heeft het gepresteerd om zich in e entijdsverloop van tien jaar tweemaal een drietal klokken aan te schaffen. Het eerste drietal, in 1938 gearriveerd, mocVit slechts 3 jaar in de parochie verblijven, ver dween in 1941 op beve! van onze Oosterburen met bekwame spoed en is sindsdien spoorloos. Maar nu is Kerkwerve weer een drietal klokken rijk, en hopelijk zal deze nieuwe klok- een langer verblijf beschoren zijn dan hun voorgangers. De zwaarste klok weeegt 1275 kg, is getoonzet in E en draagt het vol gende opschrift: A grege germanico cui se associavit quorundam Batavo'rum perfidia ab- ductus anno autem MDCCCCXXXX VIII reversus ego Willibrordus ad WEERSVERWACHTING DROOG EN WARMER WEF.R. Droog en vrij' zonnig wegr, maar voornamelijk in het Noord Westen van het land enkele overdrijvende wolkenvelden. Vannacht en in de vroege och tend weinig wind en olae.tselijk nevel of mist. Morgen overdag;, zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit Zuidelijke richtin gen. Enige verdere stijging van temperatuur.*' Christuh voco omnes. Weggevoerd door de Ger maanse horde, bij wie zich aansloot het verraad van enige Bataven, ech ter ten jare 1948 teruggekeerd, roep ik, Willibrordus, aJlen tot Christus.) De middelste klok, Petrus genaamd wegende 700 kg en getoonzet in G, is reeds met Kerstmis 1947 geplaatst. De derde klok weegt 475 kg, is ge toonzet in A en heeft als opschrift: Voce mea furore Teutonico per aliquot annos inclusa nunc ego Lau- rentius ad gloriosam aeternitatis voco lauteam. Anno MDCCCCXXXXVIII (Met mijn stem, door de teutonise woede gedurende enige jaren ver stomd. roep ik, Laurentius, op tot de glorierijke lauwerkroon van de eeuwigheid.) De beide nieuwe klokken zijn, evenals de eerste gegoten door de firma Petit en Fritsen te Aarle-Rix- tel. Zij zijn Zondagavond op plech tige wijze ingewijd door Deken Ho- mulle en krijgen beide hun plaats in de toren. Verkeersongeval. Vrijdag om streeks het middaguur konden twee auto's het op de Rijksweg nabij de Drie Witte Palen het weer niet al te best met elkaar vinden. Gevolg was, dat zij met flinke vaart op elkander inreden en na die ontmoeting zoals dat heet „in de prak" lagen. Uit de ravage kwam een zestal gewonden te voorschijn, die in het ziekenhuis verbonden werden. De bestuurder van de ene wagen, A. L. D. uit Sas- senheim, bleek echter zodanig ver wond, dat hij in het ziekenhuis werd opgenomen, Men is het nog niet eens over de vraag wie de meeste schuld treft. NOORD WIJK IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag te half drie waren een 10-tal jongens aan het baden in zee. Enigen geraakten in een mui. Een drietal jongens konden hieruit gered worden, doch toen allen weer op strand waren, werd het 9-jarig zoontje van mevr. Steens uit „Pano rama" vermist. Na lang zoeken voVid men de verdronkene te ongeveer 4 uur. Voor de Missie. Gisteren werd in de parochiekerk van St. Jeroen een pontificale hoogmis opgedragen door mgr. Fred Hall, missiebisschop van Afrika, waarbij father J. v. d. Weyden, zoon der parochie, een predikatie hield over zijn missie en een daar te bouwen kerk. De ge houden collecte bracht 2500.op. Oranjefeesten. De feestelijkhe den ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van H.M. de Koningin worden hedenavond ingezet met een plechtige herdenkingssamenkomst in de Ned. Herv. Kerk, waarbij een koor van 325 medewerkenden het geheel zal opluisteren. Dinsdag 9 u. H. Mis in dc parochiekerk van St. Jeroen en te 10 uur kerkdienst in be Hervorm'de en Gereformeerde kerk. Te 4,uur samenkomst voor het Raadhuis en toespraak van de bur gemeester, 's avonds muziek en lam pionoptocht. Woensdag en Donder dag volksspelen, Vrijdags kinder voorstelling in hotel Royal, Zater dags te half één harddraverij op het strand. Maandag 6 Sept. te 10 uur aubade van schoolkinderen voor het gemeentehuis, te 12 uur de grote estafetteloop door Noord wijk, te 5 u. touwtrekken en 's avonds lampion optocht. De feestelijkheden te Noordwijk- Zee hebben plaats op 31 Augustus en 6 September. VOORSCHOTEN Reünie K.J.M.V. Sint Jan Baptist. Zaterdagavond om zes uur begon de reünie van de oud-loden en de leden van de KJMV Sint Jan Bap tist met een handbalwedstrijd op het VVLV-terrein Reeds voor de aan vang was de oude KJMV-gccst voel baar en in de wedstrijd, die een 2- 2 stand eindigde, was zij kenbaar Na de wedstrijd afmars naar „De Ver gulden Haai", Leidseweg 41,» waai- in een gezellig onder onsje door de oud leden de reeds lang in het vooruit zicht gestelde KJM-vlag werd aan geboden Met een toepasselijk woord droeg ^ud-lid de heer L J v d Bijl namens de oud-leden de vlag over aan de voorzitter van do KJMV dc heer C. v. d. Peet, die sprekende na mens de leden de vlag in dank aan vaardde. Direct na de overdracht wijdde kapelaan Middelhof de vlag, waarna door alle -aanwezigen uit volle borst het KJMV clublied „jon gemannen, houdt je vaaVdig" werd gezongen. Oud-secretaris en ex-re- dacteur van „Contact" L. J. van der Bijl werd in deze bijeenkomst tot erelid geproclameerd en. een daartoe strekkende „bul" met de bemerking „wegens bekwaam beleid" aan hem o/erhandigd. Na dit officieel gedeel te gaf oud-voorzitter, de heer II. L. P. Pecters een demonstratie „vuur- vreten en parapsychologie" tot groot vermaak van de toeschouwers. Een 'korte wedstrijd hersengymnastiek, waarin de leden wonnen, deed dc opmerking horen, dat dc oud-loden aan aderverkalking leden. Dc korte toespraak van oud-bestuurslid, de heer A- van Leeuwen, werd met ap plaus beantwoord. Do ansichtkaart met verzamelde handtekeningen be stemd voor oud-voorzitter, de heer Th. Stikvoort in Indië, was oen be wijs dat be onderlinge gevestigde band niet is verbroken. Met een speurtocht in het Burgemeester Berk houtpark werd dc rcunic besloten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3