Waarnemen in Palestina is levensgevaarlijk Goede inzet der Jubileumfeesten te Oegstgeest Defective MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 'T'WEE FRANSE OFFICIEREN, wa arnemers van de Uno, zijn om het leven gekomen toen hun witgeschilderde vliegtuig bij de landing op het vliegveld van Gaza werd bescho ten door Egyptische militairen. De slachtoffers zijn luitenant-kolonel Quéru, die een schot in de borst kreeg, en kapitein Jeannel, die aan de slaap werd getroffen. DE CATASTROFALE POSITIE DER CHARITATIEVE ORGANISATIES IN DUITSLAND Alle Duitse charitatieve organisa ties, het Rode Kruis inbegrepen, zijn door de munthervorming in dusda nige moeilijkheden gekomen, dat zij hun taak niet meer uit eigen kracht aankunnen. Niet slechts ontoreekt het aan middelen om de noodlijdenden te helpen, doch 'bovendien hebben deze organisaties niet genoeg meer om hun eigen inrichtingen en het daaraan verbonden personeel te be kostigen. In verband met deze noodtoestand hebben de vertegenwoordigers van de Katholieke Deutsche Caritasverband, de Innere Mission/Evangelisches Hilfswerk, de Arbeiter-Wohlfahrt, het Rode Kruis en de Paritatische Wohlfahrtsverband de volgende re solutie opgesteld: „De onafhankelijke Duitse liefda digheidsorganisaties kwamen op 18 Augustus 1948 opnieuw te Frankfort byeen, om de gevaarlijke positie te gespreken, waarin hun inrichtingen sinds de geldsanering zijn geraakt. In de wetgeving ten aanzien van de waardevermindering van het geld is niet voorzien in overbruggingshulp yoor deze organisaties. In tegenstel ling tot het bedrijfsleven kunnen zij zichzelf niet financieren door het ten gelde maken van goederenvoorraden De uitbetaling van de door de minis ters van Financiën der verscheidene „Lander" verleende hulpcredieten stuit op onvoorziene moeilijkheden. De charitatieve organisaties hebben zich met een memorandum tot de mi litaire regering gewend, teneinde haar belangen en zorgen kenbaar te maken." Twee Franse officieren gedood Op het hoofdkwartier van de Uno heeft men de indruk, dat beide man nen zijn getroffen, toen zij het toe stel dat de kentekenen van de Uno droeg, reeds hadden verlaten. Berandottes hoofdkwartier had de commandant van het vliegveld een etmaal tevoren reeds gewaarschuwd, dat, er een vliegtuig*zou arriveren. De Egyptenaren waren dus op de hoogte en daarom gelooft men niet aan een vergissing. Er woeden leden van de politie van de Uno naar Ga za gestuurd, om een onderzoek in te stellen. „Ik hoop", ze de chef van Bernadottes staf, „dat zij er niet ge dood worden." NEUTRALE ZÓNE BIJ JERUZALEM» De Rode-Kruiszóne ten Zuiden van Jeruzalem wordt vanmiddag neutraal gebied, nu zowel Arabieren als Joden een desbetreffend voorstel van generaal Aage Lundstrom, staf chef van graaf Benadotte, hebben aanvaard. Volgens het plan meet a! het militaire personeel en alle wa pens en uitrusting ui* het gemed worden, moeten worden vernield, staïlaties die niet vervoerd kunnen vvorfden, moeten worden vernield. Generaal Lundstrom', die vandaag te Jeruzalem wordt vrewacht, heeft verklaard goede hoop te hebben, dat de Heilige .Stad thans voor vernie ling kan worden gespaard. Aetherklanken DINSDAG 31 AUGUSTUS. 7.00 Fanfare. Gelukwèns namens Omroep. 7.12 Nieuws; Mandolinata. 8.00 als 7.00. 8.12 Nieuws. 9.00 4e Brandenburgs Cone. v. Bach. Mo zart. Haydn (10.00—12.00 Hilv. 1). 10.0012.00 (over Hilversum II Hoog mis uit de Kathedraal te Utrecht. 12.00 Ensemble. 12.30 Weerpr., Ger de Roos. 13.00 Nieuws. Toespraken door: Min.pres. W. Drees, Dr. H. J. v. Mook en de gouverneurs van Cu ragao en Suriname. 14.00 Kamerork. Lully, Rameau, Mozart, Holst. 15 00 Olymp. Stadion A'dam „in Ned tuin". Jubileumftianifestatie. 17.00 Klein Duimpje en de tovertuin uit ,.Ma mère l'oye" v. Ravel. 17.10 Snrookjesopera ..Assepoester". 18.00 Nieuws. Metr. Ork. 18.45 „Toen de Koningin nog een klein meisje was" v. W. G. v. d. Hulst. 19.15 Voordracht Jubleumgedicht v. Prof. W. A. P. Smit, Utrecht. 19.30 Laurens Bogt man, bariton: Liederen v. Sem Dres den, Pijper, Rud. Mengelberg en Herman Strategier. 20.00 Nieuws. Nieuwe Ned. verpozingsmuz. gecom poneerd in opdracht v- d. N.R U. 20.30 „Haar woord gaf ons kracht", jubileumstuk v. J. Spierdijk. Neder landers hier zingen met Nederlanders ir. Londen, Kopenhagen. Brussel en Davos 22.00 50 jaar Ned. Muziek: Die Nacht voor alt en orx. v Die- penbrock. In Memoriam Matris v Willem Landré. Hymne voor bariton en o k. ('43) v. Pijper, le en 4e deel uit Symph. „Aan mijn Vaderland" Bernard Zweers. 23.00 Nieuws Re portage kroondraging van Siadion ?iaar den Dam, aubade op de Dam en het vuurwerk. „Wij roepen de wereld", heet het programma, dat vanavond van vijf over acht tot tien voor negsn over Hilversum I en II en over alle korte golf-zenders van Nederland zal wor den uitgezonden. Het is eon so-»rt radio-keten, die drie kwartier lang rond de aarde zal worden gelegd om Nederlanders in de vreemde in de gelegenheid te stellen hun gevoelens var. trouw en aanhankelijkheid je gens het koningshuis te vertolken. Aan het programma doen mee Ne derlanders en Indonesiërs in Indië, .Nederlanders in Zuid-Afriks. Cana da, Surname en Curagao. Nederlan ders aan boord v,gn de Nieuw Am sterdam, de Karei Doorman cn een vliegtuig ergens in de lucht tussen New York en Amsterdam. DISTRIBUTIENIEUWS EXTRA BON VOOR VOEDINGS- VETTEN. De verbeterde vetpositie heeft reeds geleid tot een rantsoenverbe tering voor de kinderen van de oudste leeftijdsgroepen (B en C). Verstrekking van een extra vet- rdhtsoen voor allen in de vorm van olie is reeds aangekondigd. Thans kan het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mededelen, dat in de bon- nenlijst van a.s. Donderdag een ex tra rantsoen voedingsvet zal worden opgenomen, bestaande uit 250 gram voor volwassenen en de twee oud ste leeftijdsgroepen der jeugdigen (A, B en C) en 125 gram voor de beide jongste groepen (D en E). EEN HALVE TON CLANDESTIEN VLEES ACHTERHAALD. Dezer dagen sommeerden contro leurs van de C.C.D. te Loon op Zand de chauffeur van een nade rende luxe auto te stoppen. Deze weigerde aan de sommatie gehoor te geven en reed door. Nadat de controleurs enkele waarschuwings schoten hadden gelost, oordeelde de chauffeur het raadzamer het hazen pad te kiezen. Hij sprong uit de rijdende -auto en verdween in de duisternis. Bij onderzoek van de auto, die inmiddels tegen een boom was gereden, bleek de inhoud te bestaan üit 7 jute zakken met in totaal ca. 500 kg vlees, kennelijk afkomstig van frauduleuze slachtingen. Naderhand werd de eigenaar van de auto opgespoord en in verzeker de bewaring gesteld. De auto en het vlees werden in beslag genomen, Zondagmorgen is uit de haven van Sliedrecht het lijk opgehaald van de 58-jarige Deense aannemer N. Monberg, die Donderdag j.l. plot seling vermist werd. De heer Monberg kwam met twee landgenoten naar Sliedrecht voor aankoop van baggermateriaal. Sedert Donderdag heeft de rivier politie onafgebroken gedregd en ook een duiker heeft assistentie ver leend Vermoed wordt dat heer Monberg bij ongeluk te water ge raakt en verdronken is. De 83-jarige mevrouw Rachel Isa bella Steyn, echtgenote van de vroe gere president van de Oranje Vrij staat, is Vrijdag op Schiphol gearri veerd als afgevaardigde van de Re publiek van Zuid-Afrika bij de Ju bileum- en Inhuldigingsfeesten. Mevr. Steyn met haar dochter mevr. Visser (in bontjas) en haar verpleegster werd verwelkomd dooi; de gezant van Zuid-Afrika in Neder land, prof Leon Foucher. HET AUTO-ONGELUK TE VLISSINGEN. De identiteit van de slachtoffers van het auto-ongeluk, dat Vrijdag avond te Vlissingen gebeurde is vastgesteld. Het zijn de 71-jarige-K. de Nooyer en zijn 67-jarige echtge note, alsmede zijn 66-jarige onge huwde schoonzuster E. S. Beun. Zwaar verminkt opgenomen, zijn zij overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De doden zijn van Nederlandse nationaliteit. KOUD BAD VOOR BUS PASSAGIERS. Een autobus van de dienst Gouda Polsbroek—Utrecht is Zondagmor gen ten gevolge van een verkeerde manoeuvre van een onbekend ge bleven motorrijder in een sloot te Haastrecht gereden. De bus liep half vol water, doch sloeg niet om. De passagiers kwamen met een koud bad van dit avontuur af. ONGEVAL MET LESVLIEGTUIG. Zondagmiddag is een leerling-vlie ger van de Nationale Luchtvaart- school op het vliegveld Hilversum bij de start met zijn toestel amgesla- gen. Het vfiegtuig kwam op zijn rug terecht en liep enige schade op. De leerling-vlieger kwam ongedeerd van dit avontuur af. VERGIFTIGING DOOR BESSEN VAN DE NACHTSCHADE. Vier kinderen uit Apeldoorn, t.w. de 4-jarige Bennie Sprenger en drie kinderen uit het gezin Zuman,' moesten Donderdag j.l. naar het» Ju- lianaziekenhuis te Apeldoorn wor den overgebracht, omdat bij hen vergiftigings verschij nselen waren opgetreden. In 'het ziekenhuis bleek dat de kinderen bessen van de nachtschade hadden gegeten en hoewel deze bessen slechts weinig gevaarlijk zijn, waarschijnlijk door een te grote hoeveelheid te eten. ziek zijn geworden. In de afgelopen nacht is het 6-ja- rige dochtertje van de familie Zu man in het ziekenhuis aan de ver giftiging overleden. De drie andere kinderen verkeren buiten levens gevaar. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR NEDERLANDSE BOTANICUS. De lieer H. Muyzer, hortulanus van de hortus botanicus der Utrecht se Rijksuniversiteit te Baarn heeft van de Egyptische regering opdracht ontvangen voor de aanleg van een botanische tuin te Cairo, welke een oppervlakte heeft van 50 h.a. De heer H. Muyzer zal binnenkort met zijn gezin naar Cairo vertrekken. TWINTIG MILLE AAN BOETE IN VOETBALPOOL-AFFAIRES. Toen de Rotterdamse kantonrech ter de laatste getuige en de laatste verdachte had ondervraagd, waren in totaal 100 verdachten en 57 getuigen in de voetbalpool-affaires in ander halve dag 'ijds gehoord. De ambte naar van het O.M. had behalve enige hechtenisstraffen in totaal tegen de 20.000 aan l letes gerequireerd. Busverbinding Leiden-Haarlem De N.Z.H.V.M. zal de autobussen- verbinding tussen Haarlem en Lei den nu spoedig tot een feit maken. Van des morgens half zes tot dis avonds half twaalf wordt tussen bei de steden een 20-min. dienst onder houden v.v., die op spitsuren zal worden omgezet in een tien-minuten dienst, met bovendien eigen locaal- trajecten met een 5-minutec-dienst tussen HaarlemHillegom en Lei den—Sassenheim v.v. Voor ogenblik ken van plotselinge overgrote drukte wordt voldoende materiaal in reser ve gehouden. Er zal worden gereder, langs de Rijksweg. De stations Haar lem en Leiden vormen de begin- en eindpunten van de routes. Tijdens de overgangsperiode loopt de Leidse tram tot Houtplein, waar bussen staan voor het Star,ion Haar lem. Per 1 November verdwijnt de stadstram en eind Januari de hele lijn Leiden Haarlem. MISSIONARISSEN VAN HET HEILIG HART. De zeereerw. pater Jac. van Erp, afkomstig van Leeuwarden, overste van het missiehuis „Nijenhuis" te Heino, is benoemd tot provinciaal overste van de Nederlandse provin cie der missionarissen van het Hei lig Hart. te Tilburg. POLITIEKE DELINQUENTEN UIT ÏNDONESIë TERUGGESTUURD Van de 250 politieke delinquenten, die verleden jaar vrijwillig naar het ei1 and Biak bij Nieuw Guinea zijn gegaan, om daar in betrekkelijke vrij heid hun straftijd met arbeid door te brengen, zijn zeven naar Nederland teruggebracht. Hun mentaliteit en gedrag waren zodanig, dat hun ar beidscontract niet gehandhaafd kon worden. Hoewel in geen der geval len van misdadigheid sprake was, werd het besluit tot terugzending genomen wegens-het feit, dat zij zich niet op de van hen verwachte en ge wenste wijze bij de maatschappij ter plaatse aanpasten. De zeven delin quenten zijn opnieuw geinterneerd. BINNENLAND. PrinsBernhard heeft Zaterdag een officieel bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Groningen 1948" er 's middags deelgenomen aan het con cours hippique. Een Rotterdammer, de 53-jarige A. Saris, die te Tunen bij Brussel werkte in de electrische centrale, waar het schilderwerk wordt uitge voerd door een Nederlandse firma, is daar in 'aanraking gekomen met een hoogspanningsdraad en was op slag dood. Mr. S. Isaac, sedert 1939 direc teur-generaal der N.V. „De Bijen korf' is op 48-jarige leeltijd dverle- rien Te Utrecht is een 57-jarige ven ter. door een tram aangereden en spoedig daarna overleden. BUITENLAND. Ten gevolge van de hittegolf zijn in de V.S. minstens 150 personen ge storven. Jacob Lomakin, de Sowjet-Rus sische consul-generaal te New York. wiens terugroeping door de V.S. is verzocht, is Zaterdagnamiddag scheep gegaan op de „Stockholm" om naar de Sowj et-Unie terug te keren. Radio Moskou maakt bekend, dat bij decreet van de opperste Sow- jet elke staatsburger der USSR het recht heeft gekregen voor zichzelf een huis te bou^ven en dit privé te bezitten. Gisteravond om 22.30 (Ned. tijd) heeft de Egyptenaar Hassan Ahd el Rehim. die van Kaap Gris Nez a trokken was, Saint Margarets Bay in Engeland bereikt en is aldus over het Kanaal gezwommen in zeventien uur en achtendertig minuten. Twee an dere Egyptenaren, die ook eer. po ging hadden gewaagd het Kanaal over te zwemmen, zijn hierin niet geslaagd. Zij kwamen per boot aan de Engelse kus', aan. Zondagnacht is de Sowjet vlag, die sinds Mei 1945 boven de Bran denburger Tor, op de grens van de Russische en Britse sector heeft ge waaid. verdwenen. Functionarissen van politie in de Sowj et-sector gelo ven, dat de vlag door de wind is af gerukt. Er waait dus blijkbaar een anti-communistische wind in Berlijn. Deze inzet verschilde waarschijn lijk wel enigszins met die van an dere plaatsen, want Oegstgeest zette de feestelijkheden in met een bui tengewone gemeenteraadsvergade ring, waar onder voorzitterschap van burgemeester Baumann de vol tallige gemeenteraad aanwezig was, alsmede een aantal genodigden, waaronder zich o.m. bevonden oud- burgerweester van Gerrevink, de plaatselijke Katholieke geestelijk heid en predikanten, Rector Son- daal, Mr. Schokking, het bestuur der O.V., alsmede de 94-jarige heer L. Schouten, de oudste inwoner van Oegstgeest. Burgemeester Baumann hield een herdenkingsrede, waarin hij een te rugblik wierp op de afgelopen 50- jarige regeringsperiode van H.M. de Koningin en op haar zegenrijk be wind gedurende die jaren. Ook Oegstgeest heeft zijn vooruitgang gekend, die gedurende de oorlogs jaren gestuit is, maar nu weer met volle kracht ter hand genomen moet en zal worden. Daarvoor mag geen inspanning ons te groot zijn, en wij m'oeten daarbij het voorbeeld van onze Landsvrouwe voor ogen hou den, die zichzelf nooit ontzien heeft, waar het 't belang van ons land be trof. Wij moeten berusten in haar heengaan als Vorstin, maar zij zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven als de Koningin die slechts één doel nastreefde: het geluk en de welvaart van haar on derdanen. De groei van Oegstgeest is in de laatste 50 jaar indrukwekkend. De taak van de gemeenteraadsleden is zwaar en hun verantwoordelijkheid groot. De burgemeester stelde voor, een telegram met., eerbiedige geluk wensen op 31 Augustus aan H.M. de Koningin te verzenden, hetgeen de Raad onder applaus goedkeurde. Het einde van zijn rede betekende te vens de officiële opening van de feestelijkheden, die daadwerkelijk door de aanwezigen werd ingezet met een dronk op H.M. de Koningin. Daarna trok men naar 't „Witte Huis", waar de voorzitter van de Winkelweek-Commissie, de heer C. Koelman, een welkomstwoord sprak tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot mevr. Baumann-Ninaber, wie hij verzocht de winkelweek te willen openen. Aan dit verzoek gaf mevr. Baumann gaarne gevolg en met en kele welgekozen woorden was dan de 'winkelweek geopend en een „doorslaand succes" toegewenst. Burgemeester, Bestuur Winkelweek Commissie en bestuur O.V. onder namen vervolgens een rijtoer door de versierde winkelstraten, vooraf gegaan door de R.K. Harmoniekepel ..Triumph" o.l.v. de heer Wr. den Boer. Het publiek trok gedeeltelijk naar het marktterrein, maar voor het grootste gedeelte in de richting „Oul-Poelgeest", waar een aufomo- biel-hinderniswedstrijd zou plaats vinden aan het eind van de Hofdijk. En hier bleek, dat de O.V. een goe de greep gedaan had met het orga niseren van een dergelijke wed strijd, want het publiek beleefde enige spannende en tegelijk amusan te uurtjes met het volgen van de pogingen der deelnemers om het „blokje rond" in de kortst .mogelijke tijd en met zo weinig mogelijk straf- punten ten einde te brengen. Vooral de evenwichtsoefeningen op de wip hadden veel bekijks, en slechts zel den gelukte het een deelnemer dit experiment te volvoeren. Er werden strafpunten bij bosjes uitgedeeld, maar er waren ook deelnemers, die een haast onwaarschijnlijk klein aantal strafpunten opliepen. De to taal-uitslag werd tenslotte, wat de eerste vijf plaatsen betreft (er wa ren 35 dfeelnemers): 1. gouden me daille: res. kap. T. J. van Zwol met Ford-jeep, 11 strafpunten, tijd 5 m. 28.8 sec.; 2. zilveren medaille: C. L. v. d. Kwaak m'et Ford-Prefect, 12 strafpunten, tijd 8 min. 8 sec.; 3. bronzen medaille: D. v. d._ Kwast met Ford-jeep, 20 strafpunten, tijd 5 min. 18 sec.: 4. C. v. d. Putten met Willys-jeep, 23 strafpunten, tijd 5 Een Engelse over Nederland Lady Southorn, die onlangs met haar echtgenoot, lord Southorn, de „koloniale" conferentie te Amster dam heeft bijgewoond, maakte 50 jaar geleden de kroningsfeesten van Koningin Wilhelmina mee als jour naliste. Haar echtgenoot, lord Southorn heeft verschillende hogla posten bekleed in' de Britse overzee se dienst. Van 18361946 was hij gouverneur en opperbevelhebber van Gambia. Sedert 1942 bekleedt hij een voorname, coördinerende post op de Britse „colonal office", en zij is olk zelf een belangrijke figuur. Onder de tittel „onvergetelijke her inneringen", schrijft zij enthousiast over haar bevindingen 50 jaar gele den En zij besluit: „Toen ik in Juni van dit jaar terugkwam in Holland vond ik dezelfde grote belangstel ling voor kur.st en muziek, dezelfde trots van alle Hollanders op hun heer lijke land, dat ze door alleen maar hard te werken, bijna tot de nor male staat hebben teruggebracht, na de verwoestingen en ebende van de oorlog. De wereld is een heksenke tel op het ogenblik. Overal wantoe standen en moeilijkheden, maar wij, die Nederland liefhebben, wensen en» hopen vurig in gedachten, dat de populaire prinses Juliana gelukkig zal zijn op haar kroningsdag en in de toekomst. Voor koningin Wilhel mina zal de dag van de troonsbestij ging van haar dochter een dag zijn van smartelijke gevoelens. De hele wereld beschouwt deze daad van toe wijding aan haar land, dat zij zo goed een halve eeuw heeft gediend, met bewondering. Wij Engelsen, met wie de koningin de gevaren en de beproevingen van de „Blitz" doormaakte, koesterden de hartewens, dat haar gezondheid spoe dig weer hersteld mag zijn en dat je nog vele gelukkige jaren mag ge nieten in haar rol als adviseuse in de familiekring. Terwijl deze woorden schrijf, schiet me die merkwaardige in nood ontstane melodie te binnen het Wilhelmus dat prachtige Neder landse volkslied. Het geeft 'een wee moedige bekoring het schijnt een echo van het verleden van de bitterzoete voorspoed van het dap pere kleine land, welks geest het tot uitdrukking brengt. Dat de toe komst, zo duister op dit moment, zo beladen met gevaren en moeilijkhe den zich moge oplossen in vrede en voorspoed voor de Nederlanden, zo nauw aan ons verbonden door ban den van vriendschap en sympathie. Oranje boven." minu. 30.8 sec.; 5. A Kuyper met Oldsmobile, 23 strafpunten, tijd 5 min. 30:8 sec. Een extra pluimpje verdient wel „de man achter de microfoon"de heer L. van Noordwij k Jr., die met prettig stemgeluid en een flinke dosis humor de gang van zaken ré gelde en niet weinig tot het slagen van de onderneming bijdroeg. Zijn reportages waren prima. Het was de bedoeling dat de feest viering zich 's avonds in het Wilhel- minapark concentreerde. Van die concentratie bleek echter niet zo heel veel. Er waren wel mensen op de been, maar niet gvenredig *net de grootte van onze gemeente. Toch was er bevredigende belangstelling voor het concert door „W'erkmans Wilskracht" o.l.v. de lieer G. Dik, en ook de wafeltent op het marktter rein genopt de volle overigens niet onverdiende aandacht. Voorts was er nog een openlucht filmvoor stelling, die bij de jeugd in goede aarde viel, en trok de verlichting van raadhuis en vijver de belangstel ling van vele avond-wandelaars. „Buitenlust" oftewel „Schiphol" (alias „Indische Buurt"), hoewel in een uithoek van Oegstgeest gelegen, weet niettemin toch zeer goed wat feestvieren en versieren is. Ook burgemeester Baumann wilde zich daarvan op de hoogte stellen en bracht Zaterdagavond een bezoek aan „Buitenlust", waar hij ontvan gen werd door de voorzitter van de buurtvereniging „Ons Genoegen", de heer G. Verhoeven, en vervolgens rondgeleid werd langs de versierin gen en verlichting in de verschillen de straten. De burgemeester kon niet nalaten hierover de voorzitter een hartelijk compliment te maken voor alles wat deze buurt gepres teerd had. Wij kunnen een ieder ook aanraden daar eens een kijkje te gaan nemen. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 52) „Hoe kan ik dat weten? Zij was nooit eerder in zijn gezelschap ge weest. Wanneer het hier een kwestie van liefde op het eerste gezicht be trof, heeft zij mij er in ieder geval buiten gehouden." Lund boog. „Ik ben u verplicht voor de betoonde bereidwilligheid." In zijn hart dacht de politieman: „Hij heeft staan liegen dat hy zwart zag!" Bij de uitgang keerde Lund zich om en zei: „U zult een oproep ontvan gen om op het hoofdbureau te ver schijnen. Het spreekt vanzelf, dat uw verklaringen in het proces-verbaal worden vermeld. Zonder onze voor kennis moogt u de stad niet verlaten. Een formaliteit, anders niet." „Houdt het in, dat ik ook geen bezoek bij de Kalundby's in Saltsjö- baden zou mogen afleggen?" „Natuurlijk niet. Zó eng hebt u het niet op te vatten. Goede morgen." „Goede Morgen." Solange deed dc politieman tot aan de deur uitgeleide, ging vervol gens aan zijn schrijfbureau zitten en zag een aantal paperassen door. Eni ge er van scheurde hij aan snippers, 'waarna hij ze tot as deed verteren. In de muurkast foeterde Svartan bin nensmond. Het was een streep door zijn rekening; de illusie iets van be lastende aard in het appartement te zullen aantreffen, kon hij nu wel vaarwel zeggen. Solange stapte naai de badkamer om zich de handen te wassen. Teruggekeerd zette hii de hoed op en wilde juist vertrekken toen aan zijn f-'at gescheld werd. Hij uitte een verwensing, doch begreep, dat hem weinig anders restte dan open te doen. Het bleek een bezoekster te zijn. „Wat is er van uw dienst?" infor meerde hij op allesbehalvetoeschie- telijke toon. Paula Kalarne liet er zich niet door uit het veld slaan. „Ik moet u spre ken en het zal in uw belang zijn mij aan te horen." „Kom binnen." Solange wees haar een stoel. „Maak het kort als het u blieft, want mijn tijd is zeer beperkt Met wie heb ik de eer?" Mijn naam is Paula Kalarne. Ik ben een onbekende voor u, maar ik zal u spoedig uit de droom helpen. Wij hebben een gemeenschappelijke relatie Hugo Klausen." Solange slaagde er niet in zijn on aangename verrassing te verbergen. Hij vroeg zich af, hoeveel deze vrouw wist en welke dryfsveer achter haar bezoek zat. Daartoe moest zij méér los'aten dan zij had gedaan. Om haar uil de terit te lokken.zei hij bedacht zaam „Ik ontmoet dagelijks zoveel mensen. Maar ee^j relatie van me is hij niet, dat kan ik u verzekeren." Zij lachte verachtelijk. „Speel geen comedie, het gaat u al te onbeholpen af! U sprak Klausen verschillende malen in de Druiventros en op uw voorste1 verklaarde hij zich bereid, een inbraak in het „Sint Olaf" te plegen om het halssnoer van baro nes de Béringuard te bemachtigen. Het plannetje, haar van 't kostbare sieraad te beroven v/as al lang in kannen en kruiken; Klausen had al leen op een telefoontje te wachten, wanneer hij de brandkast moest for ceren, en dit gebeurde in de nacht van Woensdag op Donderdag. Volgens afspraak stelde hij uhet halssnoer ter hand. Baron de Béringuard en u waren voornemens, het achterbaks te houden tot de verzekeringsmaatschap pij de schadeloosstelling had betaald. Dan zou het sieraad vermoedelijk zijn weg wel naar Amerika vinden, waar ze alles opkopen, gestolen of niet. Ik vertel het slechts om u te tonen dat ik goed op de hoogte ben." Solange schudde het hoofd. „Een inderdaad niet onaardig fabeltje waarop u me vergastte. Zeer zeker werd het halssnoer van barones de Béringuard, mijn tante, gestolen. U vergist zich echter als u meent, dat mijn oom en ik er debet aan zijn. Wij hebben bij de politie onze ver- Waringen afgelegd; het is niet in haar opgekomen, onze woorden in twijfel te trekken." „Dan laat de politie zich gemakke lijker om de tuin leiden dan ik. Zal ik naar het bureau gaan en daar ver tellen wat u een niet onaardig fa beltje noemt? Bijvoorbeeld dat u de nacht van Woensdag op Donderdag niet bij de Kalundby's in Saltsjöba- den doorbracht, althans niet de ge hele nacht? U was er getuige van hoe Klausen de brandkast in het „Sint Olaf' forceerde. H overhandigde u een verzegeld pakket, dat het hals snoer van barones de Béringuard be vatte." „We laten het hierbij," zei Solan ge ijzig. „Ik begrijp, waar het om te doen is chantage. Die heeft op mij 'geen vat. Daar is de deur. Ik wens u niet weer hier te zien.'* „Zing een toontje lager, wilt u? Het is in uw belang, dat ik hier ben. Ontkent u van Klausen een verze ~T~ geld pakket te hebben ontvangen?" Solange wees naar de uitgang en verwaardigde zijn bezoekster met geen woord. Opnnieuw lachte Paula ditmaal honend „A.Ueen het pakkekt hield niet het begeerde halssnoer in. Het bevatte waardeloze rommel. Ik merk wel, dat u een groene bent. U had 't pakket in Klausen's bijzijn moeten openen, het zou uw oom voor een geweldige strop hebben bewaard!" Met Solange's bravour was het ge daan; hij zong inderdaad lager héél wat toontjes. „Klaus beloofde geheimhouding,' zei hij benepen. „Heeft hij u hierheen gestuurd?" „Neen!" „Hoeveel wi,1 hij hebben?" „U onderhandelt niet met hem, wel met mij. Klausen is een schoft. Hij staat voor een geweldige reke ning bij me in het krijt en ik ben be zig haar te vereffenen. Dit is een onderdeel er van." Paula maakte een gebaar alsof zij een streep onder iets zette „Wij gaan tot zaken over. U weet wat u er mee moet doen, 'k niet" „Spreek duidelijke taal!" was So- lafnge's kregel bescheid. „Doen met wat?" „Het halssnoer van barones de Bé ringuard.. U wilt het hebben, ik kan het u bezorgen." Zijn verbazing was ongeveinds. „BedoeH u, dat het in uw bezit is?" „U verlangde duidelijke taal. Nu spreek ik duidelijke taal en u schijnt me nog niet te begrijpen. Datgene wat u dacht, dat het pakket inhield heb ik, ja." „Als u tot Klausen's partij behoort en dat meen ik uit uw woorden te mogen opmaken hoe kan dat dan?" vroeg Solange overbluft. „Ik was er bij, toen hij de brandkast opende. Hij nam het pakket er uit en gaf het mij De zegels waren ongeschonden, mijn ooms handtekening stond er dwars doorheen, eerst later merkten wij op infame wijze bezwendeld te zijn. Het halssnoer was al gestolen toen Klau sen de safe forceerde." „Juist. U zag Lars Folmer er op aan en staf hem daarom overhoop.'' Solange's gezicht kleurde purper, zijn vuist beukte op de tafel. Van drift stotterde hij Wwel ver vloekt! Hoehoe ddurf je? Hoe durf je?" „Stil maar!" Paula legde hem met een handbeweging het zwijgen op. Ik weet wel, dat u het niet deed. Ik wil echter zekerheid: Heeft de man met het kunstbeen het gedean?" „Neen!"' schreeuwde Solange. ..Net zo min als ik! Waarom zou hij?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2