3)e £<2idóe0oti/fca/nt De betrekkingen met de Republiek Het Westers contact met het Kremlin MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 11480 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" BETREKKINGEN MET DE REPUBLIEK ZEER SLECHT Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.30 p. w., 11.30 p. mnd., 1 3.90 p. kwart. Franco p. p. t 4.65 Advert.: 15 cl p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Kerkelijke viering van het 50-jarige Regeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin Gisteren is in alle katholieke ker ken voorgelezen het volgend Schrij ven van het Hoogwaardig Episcopaat. Beminde Gelovigen Allerwegen maakt men zich op om op de meest feestelijke wijze te vie ren het 50-jarig regeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina. Deze weken staan geheel in het teken van de dankbare herden- ding van dit enige feit in degeschie denis van ons Vaderland. En inderdaad er is reden om feest •te vieren. Dankbaar grijpen wij de voltooiing van het 50ste jaar van Haar zegenrijk bestuur aan, om uiting te geven aan onze grote vreugde, on der haar koninklijk gezag te hebben mogen leven. God heeft ons in haar een koningin geschonken, die door haar wijs beleid en door de hoge op vatting van haar taak de liefde en genegenheid heeft gewonnen van heel het Nederlandse volk. Zij was nog jong, toen het hoogste bestuursgezag in volle zwaarte op haar schouders ging drukken, maar van het begin af toonde zij zich baar hoge verantwoordelijkheid bewust en de uiterste plichtsgetrouwheid en de algehele toewijding, waarmee zij zich kweet van haar taak, vervulde zo goed als alle lagen van ons volk met eerbied en ontzag voor éte hoogheid en ongereptheid van haar persoon Tegenover de grote eenzaamheid, die het bekleden van de hogste waardig heden met zich medebrengt, stond de hoge achting, die het Nederlandse volk jegens Haar koesterde. Wij zijn echter pas goed bewust gewofden, welke plaats zij innam in.onze har ten, toen een overmachtige vijand ons laaghartig overviel en ons onaf hankelijk volksbestaan bedreigde en wij jaren lang geknecht werden door de slaven van een satanisch regiem. Wij- hebben ons gewarmd en ge troost aan de bemoedigende en op wekkende woorden, die Zij van over zee tot ons richtte. Nooit hadden wij ons zo verbonden met Haar gevoeld, zo ién met Haar als in de jaren van beproeving en lijden. En wat wij voor alles in haar bewonderden en waardoor zij onze liefde en aanhan kelijkheid opwekte, dat,was het her haalde getuigenis van haar geloof in Christus en van haar onwrikbaar ver trouwen op God. En juist dit ge meenschappelijk geloof in Christus deed haar woorden zo'n diepe weer klank vinden in de harte van alle christenen, ja in de harten van heel het Nederlandse volk, dat toch altijd nog een christelijk volk mag ge noemd worden. Wij zijn dankbaar, innig dankbaar, voor alles, wat zij voor ons volk ge wéést is, en cjaarom gaat onze dank baarheid allereerst uit naar God, de Gever van alle goeds, die ons in Wil- helmina zulk een Koningin geschon ken heeft. Daarom zal in alle kerken van ons land, alsmede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld, op die plaatsen, waar het gevoegelijk kan, op 31 Augustus een gezongen of plechtige H. Mis worden opgedra gen, waarna het Te Deum zal worden gezongen. Op plaatsen, waar zulks wegens de burgerlijke festivi teiten bezwaarlijk is, zal 's avonds tevoren een plechtig Danklof wor den gecelebreerd met Te Deum cn gebeden voor Hare Majesteit. In die plaatsen, waar meerdere parochies zijn, gelieven de 'Zeereerwaarde He ren Pastoors onderling overleg te plegen, opdat in al die parochies de kerkelijke viering uniform geschiede. B. G. Het is U bekend, dat Hare Majesteit heeft besloten om het 50- jarig Regeringsjubileum te doen sa menvallen met het einde van haai zegenrijk Bestuur. Dit besluit heeft ons allen, zo innig aan Haar ver knocht, droef gestemd, maar met eer bied hebben wij haar beslissing aan vaard, omdat wij weten, dat alleen het welzijn van haar volk met ach terstelling van iedere persoonliike. overweging Haar tot dit besluit heeft gebracht. Niet alleen de last der jaren, maar niet minder de zor gen en het lijden der bezettingsjaren en de vele en moeilijke na-oorloos»* vraagstukken op schier ieder terrein van het staatkundig leven hebben ongetwijfeld het rechtmatig verlan gen in Haar doen ontstaan, de zware verantwoordelijkheid van 's lands be stuur aan jongere krachten over te dragen. Én het vertrouwen, dat Zij meende te mogen stellen in haar dochter heeft het haar vergemakke lijkt dit gewichtig bésluit te nemen. Thans wordt dan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juüana geroepen de hoogste leiding in 's lands zaken in handen te nemen. Voorwaar een bo venmate zware taak. Daarom B. O vragen Wij U met. aandraru? veel voor Haar te bidden: dat de H. Geest haar verstand moge verlichten en haar wil sterken, opdat zij steeds tot het juis te inzicht kome en de kracht vinde die besluiten te nem°n. die het wel zijn van ons vaderland het m°esfe dienen. Bidt ook, dat zii door haar leven en werken een lichtend voor beeld zii voor haar volk, evenals haar moeder. En om die genade van de F. O^est af te smeken over haar en h<*el de Koninklijke familie bena^n wjj. rfqf in alle kerken van ons land en in alle kapellen, waarover een "R«r»tnr is aangesteld, np de dat* harer inhul. diging de 6e Septen-ibpr a.s. de Vo- t.iefmis van de H. Geest zal wor den gezongen. En zal dit Ons herder1 ük chrüven in alle tot de Nederlandse TOrVnro- vinc'a behorende Kerken alsm°^e in de Kapellen, waarover een Rector is aangesteld op Zondag 9q Augustus onder alle vastgestelde F.H. Missen op de gebruikelijke wüze van de nreekstpel worden voorgelezen. Gegeven te TT+r^ht d°n 94 j„i,; 1943 t JOH. KARD. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's Hertogenbosch De leek in de kerk TXE Katholieke Kerk heeft altijd gekend het leken-apostolaat. De laatste Pausen hebben aan het leken-apostolaat een nieuwe vorm gegeven door het in te schakelen in de hiërarchie der Kerk: de Katho lieke Actie. Naast de Katholieke Ac tie blijft -echter het algemene leken- apostolaat, zoals dat door alle eeuwen heen door de Kaholieke Kerk ar.n alle katholieken is voorgehouden als een individuele plicht, een vanzelf sprekende plicht. En daarom ligt het in de lijn van wat in de Katholieke Kerk wordt nagestreefd, als op het congres vrn de Wereldraad van Kerken te Am sterdam wordt betoogd, dat 0 jk le ken in het Kerkelijk werk moeten worden betrokken. Typerend was het, dat op dit Congres een groot me ningsverschil bestond over de vraag, wat men moet verstaan onder leken. Met kracht werd bestreden een voor stel, om als leek een ieder te be schouwen, die niet door de Kerk ge rechtigd is, de Sacramenten toe te dienen. Ten slotte werd men het er over eens, dat onder leek verstaan moet worden ieder lid van de Kerk, dat gëen theologische studie heeft gevolgd! Prof. H. Kraemer deed het voorstel, om binnen enkele ja ren een wereldcongres van leken bij een te roepen (Zijn dan mensen, die theologie hebben gestudeerd, daarbij uitgesloten?). Een der sprekers brachl, naar vo ren, dat journalistiek en pers „drin gend moeten worden geëvangeli seerd". Wij zijn het er volkomen mee eens, dat ook de pers een apostolaat moet vervullen. Neen, hier. mag de Je- zer niet denken aan een zekere „godsdienstigheid", welke als een etiket op de krant is geplakt. Dot is geen apostolaat; apostolaat komt van binnen-uit. En het bestaat ook niet alleen in arikelen van direct-gods- denstige aard, maar het moet drager, en inspireren héél de krant, die ech ter krachtens zijn aard objectief nieuwsblad moet blijven. Maar arti kelen van direct-godsdienstige aard, kunnen toch, naar onze mening, niet worden gemist in een dagblad dat zijn apostolaat begrijpt. En zij hebben, naar onze ondervinding de belangstelling van het publiek, dat heus zoals de radio-priester H. de Greeve Zaterdagavond zeide niet alleen sensatie wil; als die arti kelen populair zijn geschreven, in een goede, frisse vorm, vooral als ze zijn geplaatst in en belicht door de actualiteit. Wat op het Congres over het Com munisme werd gezegd was ons in ziens niet altijd scherp omlijnd. Te recht werd betoogd, dat de bestrijding van het Communisme niet louter ne gatief mag zyn; dat is geen aposto laat. En scherp juist was in dit ver band de opmerking van prof. Nie- buhr uit New York, dat „een corrup tie van de waarheid gevaarlijker is dan een opvallende fout". Koninginnedag voor het laast op 31 Augustus Morgen is 't de laatste Koninginne dag op 31 Augustus. Voortaan zal niét langer 31 Augus tus, doch 30 April Koniginnedag zijn. Dit betekent voor een openbaar leven een hele verandering! Vijftig jaar lang zijn we gewoon op 31 Augustus Koniginnedag te vieren, midden in de zomer; nu komt deze nationale feestdag in het voorjaar. Voor de tweede maal en tevens voor het laatst is heden het regent schap, dat H.K.H. Prinses Juliana uit naam van H.M. de Koningin, thans sedert 14 Mei heeft gevoerd, geëin- digd. Vandaag immers heeft H.M., zoals Zij in Haar historische radiorede vm 12 Mei j.l. aankondigde, de teuge's van het bewind weer overgenomen tot na de jubileumfeesten, om daarna, op 4 September afstand te doen van de troon. Dieptepunt is thans bereikt \70LGENS het „Alg. Dagblad" kan men thans spreken van een diepte- punt in de betrekkingen tussen Nederland en de Republiek sinds de ondertekening op 17 Januari van het accoord op de Renville. In een brief aan de commissie van goede diensten heeft de Republikeinse regering gis teren medegedeeld, dat zij geen veilige overtocht kan waarborgen aan twee Nederlandse ambtenaren, die een goederentrein met auto's naar Kalioerang zouden begeleiden. Dr. Soepomo, een lid van de Republikein se delegatie, zei, dat men mag aannemen, dat het besluit ook betrek king heeft op de Nederlandse delegatie. Geen contact meer Daar men het onwaarschijnlijk acht, dat Republikeinen uit Djokja naar Batavia zouden willen terugke ren en omdat de Nederlanders thans niet bereid zijn een delegatie naar de Republikeinse hoofdstad te stu ren, bestaat er geen contact meer tus sen de beide delegaties. De commis sie van drie heeft dus nu, evenals voor de overeenkomst op de Renvil le, tot taak om als tussen-instantie te dienen tussen de Nederlanders en de Republikeinen. Vandaag zal het Republikeinse antwoord worden overhandigd op de Nederlandse .brief betreffende het verbod voor Republikeinse ambte- ZOALS DE KONINGIN HET ZAL ZIEN 18.000 zangeressen en zangers zuTJen op 31 Augustus Koningin Wilhelmina op Haar 68ste verjaard ag een aubade brengen voor het Koninklijk Paleis op de Dam. Evenals in 1938 zal de thans bijna 80 jarige dirigent Fred Roeske de zanghulde op Koninginnedag leiden. Zater dagmiddag werd een generale repetitie gehouden. Een overzicht over het massale koor van het Paleis uit. naren om in Batavia verblijf te hou den. Dr. Soepomo heeft echter al verklaard, dat het Nederlandse stand punt van de hand gewezen zal wor den. VAN MOOK NAAR NEDERLAND ONTBODEN. Op verzoek van de Nederlandse regering gaat dr. Van Mook op 8 September naar Nederland om daar besprekingen te voeren over de toe stand in Indonesië. Volgens Asso ciated Press wordt het vertrek in goed ingelichte kringen te Batavia in verband gebracht met de slechte be trekkingen, welke er op het ogenblik bestaan tussen de Nederlanders en de Republikeinen. Verder gaat men niet voorbij aan de geruchten, dat verscheidene ministers zich slechts bereid zouden hebben verklaard in het nieuwe kabinet zitting te nemen, als Van Mook aftreedt. De Spaanse troonkwestie Voorstel van Franco. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen te Madrid en San Sebastiian heeft generaal Franco de Spaanse kroonpretendent Woensdag meege deeld, dat hij diens oudste zoon, Juan Carlos, als prins van Asturië en erf genaam van de troon wilde erken nen als Don Juai^ zijn eigen aan spraken zou laten varen. Don Juan zou geantwoord hebben, dat hij met zijn 'adviseurs zou ovei'leggen en de grootst mogelijke aandacht aan de kwestie zou schenken. Generaal Franco vond goed, dat de zoon van Don Juan naar Madrid zou komen om te studeren, als Don Juan ten gunste van zijn zoon afstand va\ zijn rechten deed. Franci stelde in dit verband voor, dat prins Juan Carlos officieel zijn intrek zou ne men in het oude paleis San Telma te Sevilla. Een koMetije. Die zijn tong bewaart,, bewaart zijn ziel. Boek der Spreuken. JUBILEUMSCHILDERIJ VAN AN TON VAN WELIE De Haagse schilder Anton van Welie heeft een groot schilderij gemaakt ter gelegen heid van het gouden regeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina. Dit schilderij zal een plaats krijgen in het gebouw van de Raad van State. Het middenstuk stelt voor Koningin Wilhelmina, die afstand doet van de regering en wijst op de nieuwe vorstin, die met haar echtgenoot en Prinses Beatrix op de voorgrond staat. De rest van het enorme doek is gevuld met allegorische voorstel lingen uit de vaderlandse geschiede nis. De schilder voor het voltooide doek. De tiende Franse kabinetscrisis SCHUMAN PROBEERT HET WEER EENS. De president der Franse republiek, Vincent Auriol, heeft de vroegere premier Schuman (leider van de Mouvement Republicain Populaire) aangezocht om de tiende kabinets crisis na de bevrijding van Frank rijk op te lossen. Schuman heeft de opdracht aanvaard en zou vandaag met de besprekingen beginnen. Tevoren had de president aan de socialist Ramadier verzocht een re gering te willen formeren, doch de ze heeft na enig overleg met zijn collega's bedankt. „Doe een beroep op De Gaulle voordat de ramp losbreekt, of ge zult 't er na moeten doen." aldus de rechts-radicale „L'Aurore". Het blad noemt De Gaulle de enige man, die in staat is de politieke crisis tot een einde tè brengen. BERICHT Morgen, 31 Augustus verjaar dag van H.M. de Koningin alsmede de gedenkdag van haar 50-jarige regering zal De Leidse Courant niet verschijnen DE DIRECTIE H.M. de Koningin zal troonswisseling aankondigen Op Zaterdag 4 September a.s. te 11.30 uur op het koninklijk Paleis te Amsterdam zal H.M. de Koningin, in het bijzijn van H.H. K.K. H.H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard, af stand doen van de kroon. De eenige aanwezigen bij deze plechtigheid zullen zijn de vooizit- ters van de beide Kamers der Stateii- Generaal, de ministers, de deputaties uit Indonesië, Suriname en de Ne- derlandschc Antillen, der Commissa ris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de burgemeester van Amsterdam en de directeur van het kabinet der Koningin, die de acte van afstand mede zullen ondertceke- nen. Klokslag 12.00 uur verschijnen Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Wilhelmina met den Prins der Ne derlanden op het balkon van het pa leis. waar Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana eenige woorden zullen spreken. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een vliegtuig van de „Northwest Airline", dat op weg was van Chi cago naar Minneapolis, is nabij Wo- nona in een moeras neergestort. Vol gens een functionaris van de maat schappij is het vliegtuig blijkbaar in oen storm terechtgekomen, die over het Zuid-Oosten van Minnesota raasde, bomen ontwortelde, telefoon verbindingen vernielde en enkele boerderijen beschadigde. Het toestel had een bemanning van drie koppen cn 33 passagiers. Alle inzittenden vonden de dood. E.R.P. TOEWIJZINGEN VOOR NEDERL'AND. Voor de week, eindigend op Woensdag j I., is in het kader van de E.R.P. voor Nederland beschik baar gesteld voor de aankoop van tarwe 2.560.366 dollar en van petro- leumproducten 743.000 dollar. Vandaag nieuwe bespreking A SS. PRESS vernam uit gezaghebbende kringste Moskou, dat er van- daag opnieuw een onderhoud zal plaats hebben op het Krem'lin tus sen de bewindhebbers van dc Sow jet-Unie en de Westelijke afgezan ten. De laatsten kwamen gisteren bijeen op de Amerikaanse ambas sade. Naar men aanneemt, hebben zij de nieuwe instructies van hun re geringen op het laatste onderhoud besprpken. Er waren ook vertegen woordigers van de Britse dominions Canada, Australia, India en waarschijnlijk ook Nieu\v-Z'eeland aanwezig. Yves Chataigneau, de Franse ambassadeur, was niet tegenwoordig. Het gematigde optimisme ten aanzien van de jongste vorderingen houdt aan. BERLIJNSE RAAD WIL RUSTIG VERGADEREN. De Berlijnse gemeenteraad pro beert thans verzekeringen te verkrij gen van de Sowjetbevelhebber Ko- tikow om rustig te kunnen vergade ren, al dan niet in een neutrale zone. Dr. Suhr, voorzitter van de raad, heeft daartoe een tweetal brieven gericht aan Kotikow. Op zijn eerste brief ontving hij een reeks tegenvragen. Thans wacht hij op het antwoord, dat zijn ophelde ring zal uitlokken. Van Britse zijde werd medegedeeld, dat het gemeen tebestuur in haar sector welkom zal zijn, indien de Sowjet-autoriteiten de veiligheid der bijeenkomsten niet wensen te verzekeren. Ondanks nieuwe communistische dreigingen overweegt de gemeenteraad morgen opnieuw te vergaderen, afgezien van garanties voor de veiligheid. DE ST. JANS KATHEDRAAL VERLICHT Tijdens de feest week wordt ook de beroemde St. Jans Kathedraal in 's-Hertogenbosch verlicht. De Kathedraal tijdens een proef ver lichting.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1