Men zou met vreugde sterven Deieciiue ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA J Als begrepen werd, wat voor ons is weggelegd VAN ONZe. BAKER, EEN LIEVE VROUW, nu veilig bij O. L. Heer, kunnen wij ons niet herinne ren, dat zij ooit griezelverhalen ver teld heeft. Zelfs bakers geloofden in miijn jeugd niet meer aan spoken. Men kan dus niet zeggen, dat ik ba kerpraatjes verkoop wanneer ik ronduit verklaar wèl aan spoken te geloven. SÈr is een tak van wetenschap, de parapsychologie, welke zich beweegt op een terrein, dat zich uitstrekt vanaf de genoegelijke demonstraties van telepathen en helderzieners in stampvolle zalen tot de vrij onrust barende geestverschijningen of spo ken in stille huizen en op eenzame wegen. U behoeft op mijn gezag niet aan te nemen, dat er spoken bestaan, maar u moet er toch rekening mede houden, dat de parapsychologie een ernstige wetenschap is door kundige en geleerde mannen beoefend. Het bewijsmateriaal, door hen verzameld, is zo omvangrijk en zo afdoende, dat het bij tijd en wijle optreden van geest-verschijningen niet geloochend kan worden. Dezer dagen nog verna men wij dat in Den Haag toch geen spookachtige stad twee logé's van een bepaald huis, die achtereen volgens in een bepaalde kamer had den overnacht, een Duits soldaat door 'hun kamer zagen wandelen. Een spook te zien is op zichzelf al een rare gebeurtenis, maar indien 't spook zich vertoont als een Duits soldaat, is er genoegzame aanleiding de ha ren te berge te laten rijzen of al thans kippevel te krijgen. T-E LATEN KLAPPERTANDEN van angst is evenwel niet de be doeling, (ge zijt immers nooit alleen, God is alom tegenwoor dig en zendt een .beschermen de engel aan uw zijde), maar om de overtuiging wakker te roepen, dat zich rondom onze aarde onverklaar bare verschijnselen voordoen die we al lang naar het gebied van de bakerpraatjes hadden verwezen en in onze tijd weer het voorwerp zijn geworden van degelijk wetenschap pelijk onderzoek. Dat onderzoek sluit zich nauw aan bij de door de Kerk met de grootste nauwkeurigheid en presisie nagegane en in notariële processen opgetekende gebeurtenis sen, die zich rondom vele heiligen reeds bij hun leven en ook na hun dood hebben afgespeeld. Het valt im mers niet te ontkennen, dat, om een voorbeeld te noemen, de z.g. „gave der bilocatie"', het op twee plaatsen tegelijk aanwezig zijn welke gave verscheidene begenadigden onmis kenbaar zeker bezaten de nuchte re gegevens van onze dagelijkse le vens-ervaring te boven gaat. Zoals het ook onomstotelijk vast staat, dat o.a. de pastoor van Ars op de meest grillige wijzen door de duivel werd belaagd. De H. Don Bosco had in zijn seminarie-tijd een afspraak ge maakt met zijn vriend Louis Co- mollo, dat degene, die het eerst zou sterven, met Gods toelating de an der zekerheid zou kom#n geven over zijn zaligheid. Comollo werd ziek en stierf. „Terwijl nu op een nacht de seminaristen op de slaapzaal in die pe rust waren, verscheen plotseling een verblindend licht, een hevig ge raas werd gehoord en daarin klonk de stem van Comollo. „Bosco, ik ben zalig". Verpletterend was de in druk die deze onvenvachte verschij ning in het seminarie maakte. Don Bosco was er zozeer door geschokt, dat hij lange tijd zweefde tussen le ven en dood"'. (Mgr. dr. R. Klemsch) vÉN 1 LIGE PERSONEN in de gestalte, waarin ze voor hun dood op aarde leefden, komt zo veelvuldig voor, dat het ofschoon buiffengewoon toch niet iets buitengewoons kan genoemd worden. Overbekend en bevestigd door won derbare genezingen die alleen reeds te Lourdes in de duizenden lopen zijn de verschijningen van de H. Maagd te La Salette, Parijs, Lourdes, Fatima en Beauraing, en, misschien, onlangs nabij Rome. De kerkelijke1 autoriteiten leggen bij de waardering van dergelijke verschijn ningen steeds de uiterste omzichtig heid en zelfs argwaan aan de dag. Bedrog, inbeelding en hysterie wor den bij de opening van het kerkelijk onderzoek op voorhand vermoed, maar wijst het meest achterdochtige onderzoek uit, dat de ooggetuigen betrouwbaar waren, bevestigen bo vendien wonderbare genezingen, de echtheid ervan, dan laat de Kerk het bezoek van de door verschijnin gen bezochte oorden geleidelijk toe, zonder zich al te spoedig of defini tief uit te spreken. Er is echter geen enkele reden, om aan te nemen, dat verschijningen onmogelijk zijn aan gezien zowel in de boeken van het Oude als Nieuwe Testament (o. a. de engel die Petrus uit de gevange nis op straat bracht) ze herhaalde lijk staan geboekstaafd. Kunnen we van deze op zienbarende gebeurte nissen aannemen, dat de geheilig de personen zich in een „schijn- lichaam" vertoonden ze werden altijd slechts door enkele uitverko renen en niet door de omstaanders gezien gehee1 anders was het her leven van de Zoon Gods na zijn kruisdood en begrafenis, ofschoon ook daarbij enijge feiten waren te constateren, die erop wijzen, dat de gewone alledaagse verhoudingen tot de natuur verdwenen waren. Dat Christus werkelijk pit de dood is opgestaan en nadien nog veertig da gen op de aarde vertoefde, is door een groot getal, naar onze critische smaak betrouwbare d. w. z. twijfel zieke ooggetuigen bevestigd. Hij verkeerde zeer huiselijk met zijn apostelen en leerlingen, at en dronk met hen mee, hield lange gesprek ken met en hen en nodigde de onge lovige Thomas uit zijn wonden te betasten. Christus is inderdaad op aarde teruggekomen in hetzelfde lichaam, waarin Hij gepredikt en geleden had- „Betasc Me en ziet toe; want een geest heeft geen vlees en geen beenderen, zoals ge ziet, dat Ik heb". En bij die woorden toonde Hij hun zijn handen en voeten. En toen ze van blijdschap het nog niet geloofdert, maar vol verbazing wa ren, zei Hij hun: „.Hebt ge hier niets te eten?'' Ze gaven Hem een stuk gebraden vis. Hij nam het, en at er van voor hun ogen". (Evangelie-ver slag van Lucas). herleven van Christus omstan digheden vermeld, die duidelijk aan tonen, dat het lichaam een verande ring had ondergaan en bizondere eigenschappen had verworven. Chris tus opende de deur niet, maar stond plotseling in de kamer en verdween even ongewoon. Op de weg naar Emmaus kwam Hij onopgemerkt met de twee leerlingen opwandelen: „Maar hun ogen waren gesloten, zo dat ze Hem niet herkenden". Zij herkenden Hem pas, toen Hij in hun huis het brood brak. „Maar Hij ver dween uit hun gezicht". Veilig kan worden aangenomen, dat het lichaam de ene keer wel de wonden vertoon de en een andere keer weer niet. Er had zich dus in het geheiligd lichaam een verandering voltrokken, die als een „vergeestelijking" kan worden opgevat. Het verheerlijkt lichaam van de Godmens was ontijdelijk en onsterfelijk geworden, verplaatste zich met geestelijke snelheid en werd door geen stoffelijke ruimten in zijn gang tegengehouden. Toch was hetzelfde lichaam gebleven. JJET BESTUDEREN EN NAGAAN van dez.? veranderingen in het verheerlijkt lichaam van de God mens is voor ons ook van persoonlijk aanbelang. Als een mens sterft, laat hij zijn lichaam achter, en dat verrot. Reeds eerder hebben we erop gewe zen, dat die scheiding van lichaam én ziel juist datgene is. wat zelfs een heilig man in .zijn hart niet wil. Hij wil g^en geest zijn. De grote wijs geer Thomas van Aquine noemt die scheiding „onnatuurlijk". Zij is een gevolg van de breuk tussen God en mens, die door de dood van Christus is geheeld. En zo schrijft de apostel Paulus: „Christus is van de doden verrezen als eersteling onder hen, die ontslapen zijn. Want omdat door één mens de dood is gekomen, daar om is ook door één Mens de opstan ding der doden. Zoals allen immers sterven door hun gemeenschap met Adam, zo zullen ook allen door hun gemeenschap met Christus herle ven". WANNEER IN DE KERKEN ZON DAGS de geloofsbelijdenis wordt gezongen, slaat het koor gekomen aar: de „resurrectionem •nortuorum de verrijzenis oer doden" een minof meer gelukte juichtoon aan. Voor dat gejuich is a'le reden. De mensen zouden opge ruimder sterven, als ze diep besef ten weer in hun eigen lichaam te zullen terugkeren. Ja maar! hoe kan dat? Het lichaam is totaal vergaan, soms zelfs verbrand, soms door kan nibalen opgepeuzeld! Dat hindert allemaal niets. De stof, waaruit het menselijk lichaam is opgebouwd, is de algemene stof, bestaande uit ker nen en daar omheen-vliegende e'ec- tronen, waaruit het heelal met zijn millioenen sterren is samengesteld. Het eigene van het lichaam is het levensbeginsel in ons geval de menselijke ziel die vorm geeft aan de stof. Door de vormgeving van de ziel v/ordt het niemandsland van het stoffelijk heela1 een lichamelijk iets of iemand. Er is geen bezwaar tegen, indien u deze zinnen tweemaal over leest en er nog eens over na-piekert! U zult echter na uw verrijzenis welk een ondenkbare, maar volko men zekere gebeurtenis aan uw lichaam enige veranderingen be speuren die soortgelijk zijn aan de veranderingen, die wij sitraks op merkten aan het lichaam van de ver rezen Christus, want Christus zal „het lichaam onzer vernedering her vormen, zodat het gelijkvormig is met het lichaam zijner heerlijkheid" (Paulus). Het aftreden van Koningin Wilhelmina Naar wij vernemen zal de abdi catie van H.M. Koningin Wilhelmi na, zonder uiteriijk vertoon, in een der vertrekken van het Koninklijk Paleis op de Dan? plaats vinden, in een kring van slechts enkele per sonen. De abdicatie zal worden voorge lezen door de directrice van het Kabinet van de Koningin, mej. mr. M. Teilegen, waarna de Koningin het document zal ondertekenen. Bij Kon. besluit zijn, overeen komstig art. 52 der grondwet, de beide kamers der Staten-Generaal tot een openbare en verenigde ver gadering bijeengeroepen voor de plechtige .beëdiging en inhuldiging van H M. Koningin Juliana, welke vergadering in de Nieuwe Kerk binnen de stad Amsterdam op Maandag 6 September 1948 des voormiddags te 10 uur 15 minuten zal wordeh gehouden. (Artikel 52 der grondwet - luidt aldus: „De koning, de regering aan vaard hebbende, wordt zodra mo-1 gelijk plechtig beëdigd en ingehul digd binnen de stad Amsterdam, in ene openbare en verenigde verga dering der Staten-Generaal"). Argentinië heeft koningin Wilhel mina de hoogste onderscheiding van de Orde van de heilige Martinus de bevrijder toegekend. MELKBEZORGÏNG TIJDENS DE FEESTDAGEN Het ministerie van Landbouw heeft bepaald, dat zuivel- en melk producenten zowel als de standaardi- satiebedrijven verplicht zijn op 31 Augustus en 6 September de ont vangen melk op gebruikelijke wijze te behandelen. Ook zuivelbedrijven en me'kslij- ters, die melk aan consumenten af leveren dienen op beide feestdagen op de gebruikelijke wijze te bezor gen, tenzij plaatselijke omstandig heden dit onmogelijk maken. In dit geval moet gelegenheid worden ge geven tot het afhalen van melk. Het publiek kan de taak van de melkbezorgers verlichten door het gereedhouden van kannen en het be talen met gepast geld, opdat ook de melkslijters nog zoveel mogelijk van de feestdagen kunnen profiteren. VAN DE 400.000 WEGGEVOERDE NEDERLANDERS ZIJN ER NOG 30.000, WIER LOT ONBEKEND IS. Het pas verschenen verslag over de werkzaamheden van het infor matiebureau van het Rode Kruis maakt melding van de vele moei lijkheden waarmede gekampt werd en nog gekampt moet worden, ten einde zekerheid te krijgen over alle personen, die gedurende de oorlog verplaatst werden. Het bureau werkt reeds sedert 1909, doch zijn grootste activiteit heeft het onge twijfeld de laatste jaren ontwik keld. Ongeveer 400.000 weggevoerde Nederlanders keerden terug, van circa 30.000 personen weet men nog niet wat er van hen geworden is. NIEUWE AANWINSTEN VOOR OORLOGDOCUMENTATIE Dr. A. E. Cohen, die in het begin van deze maand voor het verrichten van archiefonderzoekingen ten be hoeve van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie naar Berlijn vertrok, is dezer dagen in Nederland teruggekeerd. Hij heeft per vliegtuig meer dan 3.000 gefotocopieerde documenten meegebracht, waarvan duplicaten ter beschikking gesteld zullen worden van het directoraat-generaal voor de bijzondere rechtspleging. Daarbij be vinden zich persoonlijke gegevens over vooraanstaande Duitse en Ne derlandse S.S.-officieren. Er is voorts een te^gram aan Bormann. dat be vestiging brengt van de zelfmoord van commissaris-generaal Schmidt en het volledige Duitse vonnis van de commandant van het concentratie kamp Vught, Gruenewald, die ver antwoordelijk gesteld werd voor het zg. bunkerincident. Ook op andere feiten en gebeurtenissen uit de oor logsjaren is nieuw licht geworpen. De Berlijnse onderzoekingen van het rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, die in Mei van het vorig jaar een aanvang namen, zijn hier mede voltooid. Het rijksinstituut bezit thans tegen de 30.000 fotocopieen van Duitse documenten, die voor- de geschied schrijving van de bezettingstijd van onschatbare waarde zijn. AARDAPPEL-..BAGGER"- MACHINE TE HALFWEG IN WERKING. Gistermiddag kwam op het aard- appe'veld van de heer Noordam aan de IJweg in de Haarlemermeerpol der een voor vele Nederlandse aard appelverbouwers belan^riik vraag stuk nader tot een oplossing, aldus bericht „Trouw". Een zuiver Neder landse landbouwmachine demon streerde een rooimethode, die onder de op dat moment geldende omstan digheden de perfectie nabij» komt. In tegensteling tot andere bestaan de typen, die de aardappelen op een schuddende transportketting wer ken, of ze op de grond deponeren, werkt deze machine met een Jacobs- ladder, die, in de geest van de bag germachine, de 'aardappelen van de grond opschept, in getraliede bakjes omhoogvoert, ze op enkele transport banden van aarde en loof ontdoet en ze vervolgens op een wagen depo neert, die gelijk met de door een trac tor voortgetrokken machines oprijdt. Het resultaat was merkwaardig: in een gelijkmatige stroom vloeiden de aardapelen over de transportband, volkomen gaaf en ontdaan van grond. Slechts hier en daar lag een kluit, waarvan zij zich onderweg niet hadden kunnen ontdoen. De arbeids besparing, die dero mach;no j- uiteraard enorm. Als men weet, dat WIJZIGING PRIJZEN- BESCHIKKING WASTARIEVEN. De minister van Economische Za ken heeft een beschikking goedge keurd, waarbij de tarieven voor de wasserijen worden gewijzigd. Tegemoet gekomen is aan een verzoek van de vereniging van huisvrouwen, om de perswas 'we derom in te voeren. Het minimum bedrag, dat door de wasserij voor kleine waszendingen in rekening mocht worden gebracht, is voorts verlaagd. Dit laatste is gebeurd op verzoek van velen, die in verband met de huidige textielschaarste on der de bepalingen van het mini mumbedrag kwamen te vallen. De totale waskosten worden voor deze gezinnen dus goedkoper. Hiertegenover staat, dat de was- tarieven, die het vorige jaar wer den verlaagd, nu iets moeten den verhoogd, mede in verband met de stijging van de grondstof- fenprijzen, zoals benzine en chemi caliën. Als gevolg hiervan mag b.v. voor mangelwas in plaats van 0.44 nu ten hoogste 0.47 per kilogram in rekening worden gebracht. MET KRACHT WORDT OPGE TREDEN TEGEN DE VOETBAL POOLS. Twee en dertig personen stonden voor de Rotterdamse kantonrechter terecht i.v.m. de organisaljje in Ne derland van de z.g.n. voetbalpools, speciaal de zetterspools. Wordt in sommige landen van West-Europa week in week uit gewed op de prestaties van de Engelse voetbal clubs, in ons land is dit verboden. En terecht. Immers, niet alleen is deze deelname aan de pools een ontduiking van de Loterijwet en een overtreding der Deviezenbe- schikking (veel geld verdwijnt naar België), maar ook worden de deel nemers bedrogen. Met kracht zal voortaan tegen de voetbalpools worden opgetreden, aldus de amb tenaar van het O.M. en de geëiste straffen bedroegen tegen twee ver dachten, die in Nederland een ad ministratie bijhielden, 5 maanden. De anderen kregen geldboeten tus sen de 50 en 750, allen voor waardelijk met .2 H of 1 maand. In zijn requisitoir waarschuwde de ambtenaar nog eens tegen de deel name en zegde voortaan zeer zware straffen te zullen eisen. Ook de radiobedrijven, die in hun voetbal uitslagen een bedekte reclame ma ken voor de voetbalpools, zullen er niet zonder kleerscheuren afkomen. Vreemd auto-ongeluk te Vlissingen DRIE DODEN Gisteravond omstreeks tien uur is te Vlissingen een vrachtauto van de Kon. Mij. de Schelde in de verlengde Paul Krugerstraat enkele malen over de kop geslagen. De auto reed van tevoren zonder aanwijsbare oorzaak het trottoir enige ma'en op en af en trof daarbij een drietal voorbijgan gers, namelijk een echtpaar met een dochter. Deze drie personen werden met zeer ernstige verwondingen in het Sint Jozefziekenhuis opgenomen Vermoedelijk zijn de slachtoffers van Amerikaanse Nationaliteit. Men heeft dit echter nog niet met zeker heid kunnen vaststellen. De zeven inzittende van de vrachtauto, em- ployé's van de Kon. Mij. de Schelde en leden van de bemanning van Ha- rer Majesteits torpedobootjager „Piet Hein", die de laatste hand aan de herstelling van dit schip gelegd hadden, kregen slechts lichte ver- WAT LEVENDIGER BEURS. Het plibliek betoonde ten opzichte van de effectenbeurs gisteren weer weinig interesse en de handel was dan ook weer van kleine afmetingen. Toch maakte de markt de indruk van iets meer activiteit, daar voor enkele specialiteiten enige belangstelling aan de dag werd gelegd. Voor Indi sche fondsen bestond een goed prijs houdende tot vaste stemming. De leggingsmarkt was rustig. De Nederlandse staatspapieren, hoewel niej veel veranderd, vertoonden me rendeels toch weer een kleine neiging tot reactie. Waar zich verschillen voordeden waren deze echter slechts van geringe betekenis en bepaalde zich slechts tot fracties. Is Uw Radio defect? BEL 2«2«« De Radio-Technische Dienst l.E.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig Aetherklanken 25 arbeiders een werkdag van tien i wondingen. De politie verhoorde twee uur nodig hebben voor het rooien van een hectare aardappelen, en dat deze machine, die, inclusief de man op de trekker, door hoogstens vier man kan worden bediend, één hec tare in vier uur rooit, dan wijst een eenvoudig rekensommetje uit dat het met de machine minstens viift.ien maal zo vlug gaat, hetgeen bij de hui dige schaarste aan arbeidskrachten niet alleen besparing geeft, maar een uitkomst is bovendien. of drie inzittende van de vrachtauto doch kon de chauffeur nog niet on dervragen, daar deze terstond na het ongeval verdwenen was en omstreeks één uur 's nachts nog niet in zijn woning teruggekeerd was. Nader wordt gemeld: dat de drie slachtoffers van het auto-ongeluk in Vlissingen hedennacht aan hun ver wondingen zijn overleden. De natio naliteit en identiteit van de slacht offers is nog niet bekend TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 51) „Het lijkt er naar," aüsof Solange de geraffineerde aanslag op Lundq- vist pleegde," knikte Svartan. „Hij nodigde zijn aanstaand slachtoffer die avond tot een diner uit en han delde daarmee waarschijnlijk naar een welberaamd plan. Om zich een alibi te verschaffen, bracht hij Emi lia Schroder naar huis, keerde niet in de Orient Club terug en schoot zogenaamd onder de wol. Een inge- mene streak. Door juffrouw Karlsson met Lundqvist al1 een te laten, kon hij op duim en vingers narekenen, dat zij zou worden verdacht van de misdaad, die hij zich had voorgeno men te plegen. Zeer waarschijnlijk was het zelfs zijn opzet, haar er voor te laten opdraaien." „Ik kan het niet geloven. Zoals ik u reeds eerder zei, bewees hij Ma rianne eenmaal een dienst door haar aan de betrekking van secretaresse bij mevrouw Kalundby te helpen." „Wat hem niéts kostte, maar waar voor hij haar liet betalen op een wij ze, die ik niet nader behoef te kwa lificeren." „Het is een pak van mijn hart, dat u Marianne's verhaal niet in twijfel '-t." „Helemaal geen type voor misda digheid. Helaas zijn politie-autori- teiten in de regel slechte psychologen Hun hoogste ideaal is een boef bij de kladden te vatten en deswege door de pers bewierrookt te worden Nu doe je verstandig August, met naar het „Sint Olaf' te gaan en in je mandje te kruipen. Zelf heb ik niet minder behoefte aan een paar uur rust. Nog één ding. Afgaande op de vaardigheid, waarmee juf frouw Paula zich weet te vermom men ben ik geneigd aan te nemen, dat zij in de artistenwereld wel geen onbekende zal wezen. Loop jij mor gen de impressario's af en doe na vraag in die richting. Wel te rus ten!" „Maar maar Marianne bevindt zich nog in hechtenis!" protesteerde August doodongelukkig. „Kunt u niet direct iets doen om haar „Er uit!" beval Svaran goedgeluimd De daad bij het woord voegend, duwde hij August naar de deur. Al les komt terecht, maar eerst wil ik vijf uur slaap hebben! Kerel ik heb binnen vierentwintig uur een berg werk te verzetten, waar zeven min der luie mensen zich nog niet in 'n week doorheen zouden worstelen!" XXI. Anders Svartan verwenste zijn voortdurende pech bij het verrichten van ongeoorloofde huiszoekingen. In de hal van het Universal flatgebouw had hij Solange's vertrek afgewacht voor geld en goed woorden waar bij zijn legitimatiepapieren onmisba re diensten bewezen van de por tier een duplicaat-sleutel bemachtigd en was juist aan de snuffelpartij be gonnen toen voetstappen voor de deur halt hielden en een stem, wel ke hij herkende als die van hoofd inspecteur Lund, op gerustsellende toon verklaarde: „Het behoeft heus niet 1ang te du ren, meneer Solang^ maar het is 'n kwestie die we beter onder vier ogen kunnen bespreken." Svartan was verdwenen eer So lange de sleutel in het slot stak. Voor geen geld ter wereld wilde hij door een politie-autoriteit worden betrapt Snel had hij zijn blik het vertrek doorzocht. Het bood slechts één plek waar hij zich met redelijke kans op succes vermocht te verbergen: de muurkast. Hij zegende de omstan digheid, dat Solange over een uit gebreide garderobe beschikte; cos- tuums en jassen, met zin voor net heid-aan knapen gehangen, waar borgden, dat een ongenode gast niet direct behoefde te worden opgemerkt zo de heer des huizes onverhoopt de deur opende, mits deze het bij een vluchtige inspectie liet. De bouw van de kast stemde hem minder tot te vredenheid; zij «was niet op zijn ab normale lengte berekend en hij zag zich genoodzaakt het hoofd te bui gen, hetgeen een temptatie beloofde te worden indien het onderhoud van langer duur zou blijken te zijn dan hoofdinspecteur in vooruiteicht had gesteld. „Meneer Solange,*' begon de poli tieman, „u bent een vriend van juf frouw Karlsson, niet waar?" „Vriend is wel wat veel gezegd. Een kennis." „Uitstekend. Wij hebben bewijzen dat juffrouw Karlsson. Woensdag ochtend negen uur, dus betrekkehjk kort na de aanslag op Gunnar Lundq vist aan uw flat is geweést en dat u haar ontving. Spoedig daarop reed zij in een telefonisch door u bestelde taxi naar het station. Des middags keerde zij terug; u ging met haar naar Salts jöbaden. Juffrouw Karlsson heeft een en ander toegegeven. Ver der beschikken wij over ondubbel zinnige verklaringen van de portier en van meneer Kalundby's chauf feur." „Als dit zo is, wat dan nog?" in formeerde Solange wrevelig. „Juffrouw Karlsson bevindt zich in hechtenis, verdacht van moord op Gunnar Lundqvist." „Belachelijk." „Kende u Lundqvist?" „Oppervlakkig. Ik heb hem niet meer dan een paar maal ontmoet." „Dineerde u Dinsdagavond met hem in Royal?" „Inderdaad." „In gezelschap van twee dames: juffrouw Schroder en juffrouw Karls son?" Solange lachte wrang: „Je zou haast zegged, dat u er bij bent ge weest! Ja, het is zo. Maar wat be wijst dat alles?" „Juffrou^v Schroder kreeg van het goede te veel en u bracht haar naar huis. Keerde u daarna naar de Orient Bar terug?" „Het was mijn plan. In de buiten lucht gekomen, merkte ik óók meer te hebben gedronken dan ik kon ver dragen en ik besloot, regelrecht naar mijn flat en naar bed te gaan." „Hebt u iemand, om deze verkla ring te staven?" „Het is mijn gewoonte niet, er een getuige bij te roepen als ik mijn bed stap," luidde Solange's sarcastisch bescheid. „Maar het lijkt me niet on dienstig in de toekomst een andere ZONDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 8.0Q Nieuws1. 8.15 Concert. 9.30 Nieuws. 9.55 Londens Philh. Orkest. 10.25 Inleiding Hoogmis. 10.30 Hoog mis, vanuit Parochiekerk te Henge lo. 12,15 Apologie. 12 35 De Wigwam. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert door Orkest Zonder Naam. 13.40 Spineuza. 14.00 Gooise Kring. 15.30 Verenigde missionaris sen. 15.40 Muzikale tombola. 16.10 Wereldkampioenschappen Wielren nen. 16.25 Tweede Vespers. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.30 Nieuws. 19.50 In het boeckhuijs. 20.12 Gala concert. 22.15 Gram.muziek. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 De lichte toets. HILVERSUM II, 415 meter. 8.00 Nieuws. 9.30 Voor het platteland. 3.40 Barcarolle. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 12.00 Lea gars de Paris. 12.40 Gemengd koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Med. en gram. 13.5Q Feestklok- ken, Beiaardconcert. 14.05 Boeken halfuur. 14.30 Gus Deloof en orkest. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Kamerorkest. 16.30 Reportagedienst. 17.30 Gem. Zangver. 17.45 Wereldkampioenschap pen Wielrennen. 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire muziek. 19.30 Stradiva Sex tet. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage- dienst. 20.15 Omroeporkest. 21.00 Hoorspel. 21.30 Romancers. 22.00 Ca- baretprogr. 23.00 Niéuws. 23.20 Gram. muziek. Ter gelegenheid van het Regerings jubileum zendt de K.R.O. Zondag 29 Augustus van 20.1222.15 uur een galaconcert uit. dat verzorgd wordt door het Maastrichts Stedelijk Orkest, „De Maastrichter Staar", het Ly ceumkoor en solisten o. 1. v. Paul Hupperts. Uitgevoerd wordt het door de K.R. O. in samenwerking met he1 gemeen tebestuur van Maastricht aan de componist Herman Strategier en de dichter Pater Jacques Schreurs M.C.S. opgedragen Oratorium „Koning Swentibold". MAANDAG. NATIONAAL PROGRAMMA OVER HILVERSUM I EN II. 7.00 Fanfare, Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Radio Koperkwartet. 3.00 Nieuws. 8.15 Orgelspel Johan Jong. 8.45 Opgewekte morgenklanken. 10.00 „Een Koninklijke Prefatie" door Z. E. Heer H. de Greeve (alleen over Hil versum I). 10.30 50 jaar Ned. muziek. 11.00 Het Wilhelmus, Aubade aan H. M. Kon. Wilhelmina. 12.00 Vrij én blij. 12.33 Les gars de Paris. 13.00 Nieuws. 13.15 Alle elfr 14.00 André Kostelanetz. 14.35 Bonbonnniere. 16.00 De ontwikkeling van het schoolwe zen. 16.20 Malando. 17.00 Aankomst en Intocht van H. M. de Koningin in Amsterdam. 50 jaar Ned. Muziek. 21.05 Onze volksvertegenwoordiging de laatste 50 jaar. 21.40 Temidden van haar volk. 22.15 Het cabaret schrijft geschiedenis. 23.00 Nieuws. 23.15 Aankomst van H. M. de Konin gin in Amsterdam (herhaling repor tage). 23.30 Orkestmuziek. gedragslijn te volgen. Dan kan ik al-" thans elke vraag van de politie tot haar genoegen beantwoorden." Lund negeerde de hatelijkheid. „Het komt dus hier op neer, dat juffrouw Karfsson met Lundqvist in de Orient Club achterbleef. „Precies. Jk weiger echter te ge loven, dat zij tot het plegen van een misdaad in staat zou zijn. Boven dien welk motief kon zij er voor hebben?" „Hoe maake u kennis met haar?" „In Parijs. Zij was gouvernante bij een familie, waar ik aan huis kwam. Op een goede dag klaagde zij mij haar nood over de ongezeglijkheid van de kinderen, die aan haar zorg waren toevertrouwd. Door mijn voor spraak werd zij secretaresse bij me vrouw Kalundby." „U ontmoette Lundqvist een paar maal zei u. In welke verhouding stond u tot hem?" „In generlei verhouding." „Deelde hy u mee, wat hij uit voerde?" „Hij beweerde makelaar te zijn." De hoofdinspecteur lachte zachtjes. „Niet altoos in overeenstemming met de lading! Leek het u, dat juffrouw Karlsson gecharmeerd van hem was?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5