Hervormde kerk van Hazerswoude weer stevig op de benen Gemeenteraad van Lisse bijeen ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 Llh LEIUSE COUKAN'l EERSTE BLAD PAGINA 3 Omvangrijke restauratie voorkwam de ondergang De Ned. Herv. Gemeente te Ha zerswoude kreeg, na 6 jaar noodver- blijf in een gymniastieklokaal, giste ren haar geheel gerestaureerd kerk gebouw terug. De kerk, daterend uit de 2e helft der 17e eeuw, en gebouwd door de bouwmeester Pieter Post moest in 1942, in verband met instortingsge vaar, buiten gebruik worden gesteld. Het gebouw heeft thans door een vergroting, de kruisvorm gekregen en biedt plaats aan 650 tot 700 per sonen. Inwendig_ is het koorhek in volle luister hersteld, waarbij de kansel met het originele klankbord als één geheel is opgenomen. Het an tieke meubilair is van verf ontdaan. Verder is het gebouw thans 3 ge brandschilderde ramen rijk gewor den. De kosten van de restauratie, welke twee jaar duurde bedragen 175.000.die van het over 4 maan den te beëindigen herstelwerk van de toren zullen 100.000.belopen. In beide werken wordt door het Rijk en door de provincie Zuid-Holland een financiële bijdrage verleend. Deze en nog talrijke andere bijzon derheden werden medegedeeld door de architect van het werk, de heer J. Dekker uit Hazerswoude, vóór de bij zondere kerkdienst bij de officiële in gebruikneming van het gebouw. Aan wezig waren o.a. de Commissaris der Koningin mr. L. A. Kesper, alsmede vertegenwoordigers> van de burger lijke gemeente en van vele kerkelij ke gemeenten. De architect de heer W. J. Dekker, gaf een uiteenzetting, waarom dat kerkgebouw moest worden gerestau reerd. Spreker zei, van de geschie denis van Hazerswoude is jammer genoeg niet zo heel veel bewaard ge bleven. De uudste vermelding van een parochiekerk dateert van 1292. In Rijnlandshuis te Leiden is een kaart van 1565 waarop een'kerk staat getekend op dezelfde plaats als nu deze kerk staat. Reeds is toen ook een toren aanwezig geweest. In octrooien van 16441652 wordt vermeld: „dat de toren van Hazerswoude soo bouw vallig en swak is, dat deselve noch klokken noch uurwerk meer verdra gen kan tot merkelijke schade en on- gerijde derselve ingezetenen." Geld om een nieuwe toren te bouwen had den ze blijkbaar niet, want daar ze: „geen ander middel konden of wis ten te bedenken, werd Johan van Wassenaar. Heer van Hazerswoude, verzocht, een octrooy te willen ver lenen om te mogen heffen tot laste van tappers van iedere tonne biers twaalf stuivers, en dat voor eer tijd van 30 jaren. Dit octrooy werd ver leend voor een tijd van 10 jaar. En van dit geld is nu nog de bestaande toren gebouwd. Ook de kerk bleek in onhoudbare toestand te verkeren. In 1657 stortte een groot stuk muur in een spoedig daarna moest de hui dige kerk gebouwd zijn. In die dagen zat men hier in het veen en uitgestrekte veenderijen wa ren in volle gang, vandaar oo!: het gebruik van menig tonneke biers. Door vergraving en uitbaggering van het venen ontstond de Noordpias on der de* gemeente Hazerswoude. On geveer .100 jaar na de bouw van deze kerk werd de Noordplaspolder droog gemaakt. De veenklomp waarop het dorp Hazerswoude was gebouwd, kwam toen een viertal meters boven het niveau van de droogmakerij te liggen en begon, en daar de tegen druk van het watei was weggenomen, naar buiten uit te zakken.'Door deze grondverschuiving werden ook de houten heipalen onder de kerk en toren in een scheven stand gedrukt. In 1941 werd geconstateerd dat deze scheve stand op verschillende palen zelfs 25 cm. per meter bedroeg. In overleg met het Rijksbureau voor Monumentenzorg besloot het gemeen te-bestuur toen een geheel nieuwe fundering onder de toren te brengen. 20 witboorpalen met een draagver mogen van 60 ton werden hierbij ge bezigd. Voorjaar 1942 namen de ver zakkingen van het kerkgebouw dus danige afmetinge' aan, dat het ge meente-bestuur het nodig achtte, het gebouw te sluiten, daar het gevaar opleverde voor de veiligheid van de gebruikers. In Juli 1946 kon worden overgegaan tot het uitbesteden van de fundering en ir. 1947 tot de restau ratie van de opbouw. Door de we deropbouw werden de benodigde ma terialen in voldoende mate beschik baar gesteld, zo zelfs, dat hierdoor geen enkele stagnatie tijdens de uit voering werd ondervonden. Onder de Kerk werden 103 betonpalen in gebracht waarvan verschillende in schuine stand om nog mogelijke zij delingse druk te kunnen opnemen. Door de president-kerkvoogd Werd hierna het gebouw aan de Kerkeraad overgedragen. In de hierna volgende godsdienst oefening ging voor de plaatselijke predikant, ds. Chr. van der Leeden, die een predikatie hield naar aanlei ding van het tekstwoord van Haggai 2 10 „En in deze plaats zal ik vrede geven". Hierna sprak nog de vorige predi kant der gemeente, ds. P. L. Kiehl, thans te Leur, die medewerkte bij de voorbereiding der restauratie. Na af loop recipieerde het kerkbestuur. BOSKOOP Afscheid kapelaan J. C. J. Sanders. Onder grote belangstelling nam kapelaan J. C. J. Sanders afscheid van de parochie. De scheidende kape laan werd ingehaald door de Gidsen, "Verkenners en Welpen en ontvangen door het bestuur van de K.A. De voorz. van de K.A. opende deze avond, waarna als eerste spreker pastoor Ouwendijk, de kapelaan dank bracht voor zijn arbeid als priester. Vervol gens werd de kapelaan nog toege sproken door de heer v. Rijn, namens- de K.A.B., door de heer Verbey na mens de verkenners, door de heer H. G. Mathot namens de heren-Congre gatie en tenslotte door de heer W. G. Mathot, voorzitter van de K.A. De verkenners boden hun aalmoezenier een stel boeken-steunen aan, terwijl ae welpen hem een mooi bouquet bloemen offeerden. Namens de ver enigingen en parochianen ontving de kapelaan een couvert, inhoudende f 200.-»-, welk bedrag in de korte spanne tijds spontaan was bijeenge bracht. Van de gelegenheid om per soonlijk afscheid te nemen werd door a elen gaarne gebruik gemaakt. LANGERAAR Afscheidsavond kap. Tweeliuijsen. Buitengewoon groot was de be langstelling van de parochianen voor deze avond. Hieruit bleek dui delijk, hoe een grote plaats kape laan Tweehuijsen zich had verwor ven in de vijf jaren, die hij hier heeft doorgebracht. Pastoor Halkes was de eerste, die de scheidende kapelaan toesprak, mede namens de familie. „Wij zijn dankbaar voor alles wat door U met zoveel ijver is verricht." De pastoor dankt vooral namens hen, die hier niet aanwezig kunnen zijn, namelijk de zieken, die de kapelaan tot steun is geweest in hun lijden, en de kleine kinderen, die door kap. Tweehuijsen het eerste onder richt in de godsdienst ontvingen. Als geschenk van de parochie bood de pastoor een som gelds groot 350 gulden aan. Ten slotte vroeg de pastoor, dat allen zullen blijven bidden om zegen voor het werk van deze priester. Namens de verenigingen hebben verschillende personen afscheid ge nomen van hyn geest. adv. of aal moezenier, hierbij uiting gevend aan hun waardering voor de grote bereidwilligheid waarmede kape laan Tweehuijsen hun vereniging heeft bijgestaan nvet goede raad gevingen. Namens de R.K. Muz. Ver. Arti et Religioni sprak de voorz. C. A. Volgering. Voor de N.K.J.B. sprak de heer P. Vroonhof mede namens het district Alphen a. d. Rijn. Na mens de meisjes, die de verzending van. de „Volle Aar" verzorgen, was. het mej. Henny Hendrikson, die dankwoorden sprak en bloemen aanbood.. Uit naam van de gerepa trieerde militairen uit Indië sprak Jan Robertz. Hij dankte de aalmoe zenier van het Kath. Thuisfront voor de grote steun, die hij is ge weest voor hen tijdens hun verblijf in Indië. Voor die arbeid hebben zij diepe waardering. Overal in Indië kent men de naam van de scheiden de kapelaan, die het thuisfront in onze parochie heeft gemaakt tot een der bloeiendste in de Oost. Ver der spraken nog G. D. Verhoef, voorz der R.K. Sportver. „Altior" en de voorz. der K.A.B., de heer C. Keijzer. De oud kapelaan v. Reijsen sprak ten slotte nog als vriend. Hierna heeft kap, Tweehuijsen 'n dankwoord gesproken. „Arti" zorgde voor de muzikale omlijsting van deze avond, die een waardig afscheid is geweest van deze ijverige blijmoedige priester. Jaarvergadering „Altior" Onder voorzitterschap van de heer G. D. Verhoef hield de R.K. Sportver. „Al tior" haar jaarvergadering. Hij leid de deze avond in met een speciale fe licitatie tot het A-junioren elftal, dat in het afgelopen seizoen het kam pioenschap wist te behalen, en het 2e elftal, dat Zondag in het D.E.S.-tour- nooi beslag wist te leggen op de wis selbeker en een medaille. Bü de me dedeling bespreekt de voorz. de be noeming van kap. Tweehuysen te Amsterdam, waardoor Altior haar .geest. adv. verliest en met hem een grote steun voor de vereniging. Voorts worden nog enige mededelm- gen over de reis van a.s. Zondag naar Loenen. De penningmeester deelt vervolgens mede dat goedkeuring is verkregen tot het houden vón een loterij. Hij vraagt de medewerking van de leden bij de verkoop der lo ten. Het jaarverslag van de secr.. de heer B. Akerboom, was in een enigs zins gedrukte toon gesteld. Naast de zaken, die tot tevredenheid stemmen, zijn er nog enige feiten die zeker ver betering behoeven. Vooreerst kan in een plaats als deze het ledental van de R.K. Sportver. veel groter zijn. Uit het verslag van de penningm., de heer Th. Hydra, blijkt dat de fi nanciële toestand der vereniging wel enige verbetering behoeft. Namens de kas-commissie verklaart de heer C. Pieterse Hz., dat het financieel be heer en de boekhouding in correcte orde waren bevonden. De kas-com missie voor volgend jaar zal bestaan uit de heren P. v. Kints, L. Sassen en Th. Lek. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Q. Verhoef, W. v. d. Hoorn en H. Sassen bij acclamatie laerkoezen. De heer G. Verhoef zag zich ook zonder stemming weer her kozen tot voorzitter. De elftallen-commissie zal dit jaar bestaan uit de heren J. Verlaan, A. van Lammeren, G. v. d. Hoorn, C. Pieterse Gz. en A. Hoogervorst Lz. Kapelaan Tweehuysen wilde nu hij gaat vertrekken ndg een laatste woord spreken waarbij hij de leden op het hart bondt toch altijd te zor gen voor een mooie sterke R.K. Sportvereniging, door grote samen werking en hechte eensgezindheid. Van de rondvraag wordt door enige leden gebruik gemaakt en komeh o.a. nog in bespreking regelmaltige con- tactavonden voor junioren en adspi- ranten, en de donateurs-werving. De voorz. dankt allen, speciaal de elftal len-commissie en de materialen-com missaris voor hun accurate werk. Hierna sluiting. LEIDSCHENDAM Wandelsport De wandelsport- vereniging „Odilo" en het plaatselijk Niwin-comité te Leidschendam, or ganiseren Nat. Wandeltochten op 16 en 17 Ocober a.s. waarvan de op brengst geheel ten bate komt aan Niwin, dus aan de jongens overzee. De afstanden zijn 12-16 jaar 20 km. daarboven 30 km. De deelname staat open voor burgers, militairen en se- mi-militairen. Bij het volbrengen van de tocht ontvangt men een spe ciaal voor dit doel vervaardigde me daille, terwijl groepen van 10 man lus leider, die de tocht geheel vol brengen bovendien nog een plaquette ontvangen. NOORD WIJK Aanbesteding Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad voor het bouwen van 64 woningen aan de Boerenburgerweg en de Egmonder- straat alhier, onder architectuur van de heer Geert Drexhage. De navol gende inschrijvingen zijn ingekomen. Bioscopen Casino. In „Operetteliefde" speelt Lilian Ellis de hoofdrol als Mette Madsen. een koormeisje, dat de onzinnige weddenschap aangaat met haar vriendinnen, om 3 willekeurige mannen verliefd op haar te maken. Bij de eerste twee gelukt het voor treffelijk en het schijnt dat Mette Madsen het zal winnen. Het derde slachtoffer is een jong componist van het conservatorium, die een operette geschreven heeft, waarin de bewus te jongedame de hoofdrol mag ver tolken. Het hele geval draait nu om, want Mette wordt verliefd op de com ponist. inplaats van omgekeerd, hoe wel tenslotte haar liefde beantwoord wordt. Maar daarmede beginnen pas de moeilijkheden. Er waren immers nog twee andere gegadigden, terwijl ook de componist connecties had. Uiteindelijk komt alles toch goed en na de prèmiere van de operette, die een groot succes werd, vinden de twee jongelui elkaar, helaas net te Iaat om de weddenschap nog te win nen. Ziehier een niet bijster span nend gegeven, wat echter vlot is uit gewerkt in een onderhoudend ver haal, dat welkom afgewisseld wordt met voortreffelijk balletten, terwijl rondom het geheel steeds de- zoete melodie van de nieuwe operette speelt. Toegang 14 jaar en ouder. Lido prolongeert „De onvergetelij ke melodie", een zeer bijzondere muziekfilm, die wij in ons nummer van vorige week Zaterdag reeds uit voerig bespraken. Voor alle leeftij den. Luxor vertoont deze week*een vlot programma, dat waard is gezien te vu.—- - Tn de film „De onbekende echtgenote" vertolkt Deanne Durbin de hoofdrol en deze keer treedt zij op als de beschermengel van een ne- fental oorlTgsweesjes, die na talrij- e omzwervingen in de Verenigde Staten terecht komen. Maar zelfs in dit land staan zij nog voor een berg moeilijkheden en de grootste daarvan is het ontbreken van de nodige legi timatie-spieren .Gelukkig weet Deanne een leugentje te verzinnen. Zij geeft zich uit voor de weduwe van een bekend zee-kapitein, die kort geleden de dood in de golven vond. Naderhand blijkt dit echter een mis rekening te zijn en wordt de zoge naamde weduwe met haar echtge noot, een oude baas reeds, geconfron teerd. Er zijn heel wat komische en ook treffende passages in deze film, die ondanks alle donkere wolken toch een happy end heeft. Vanzelfspre kend zingt Deanne enkele liedjes uit haar repertoir, die geheel passen in deze onderhoudende film. Vooraf gaat de film „Moeder des lands", waarin een beeld wordt ge geven van de verbondenheid van Ne derland met het Huis van Oranje: in het bijzonder van het gezin Neder land der laatste tijd met aan 't hoofd H. M. Koningin Wilhelmina. Toe gankelijk voor alle leeftijden. Rcx. „Vadertje Langbeen" is lang geen onbekende voor de bios coopbezoekers, maar niettemin blijkt er nog steeds belangstelling voor de ze Hollandse film te bestaan. Lilly Bouwmeester vertolkt de rol van Ju dy, die als vondelinge in de Wense- laar-stichting wordt opgenomen. Zij is niet op haar mondje gevallen en de directrice en regenten van het weeshuis ondervinden dit, als Judy op zekere dag ten onrechte van iets beschuldigd wordt. De gevolgen van deze woordenstortvloed zijn buiten gewoon aardig en odegenen, die nog nooit kennis met vadertje Langbeen hebben gemaakt, kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Alle leeftijden. Trianon. De tekenfilm „Saludos Amigos" is niet zó lang, dat er de tijd van een normale speelfilm mee ge moeid is. Het programma is daarom aangevuld met de zeer interessante documentaire Nanóok. die het bewo gen, moeilijke leven van een Eskimo- stam in beeld brengt. Robert Flaher ty Jieeft door de verfilming van het dagelijkse leven van de Eskimo een roman gemaakt, die ons overtuigt van de meedogenloze hardheid van het Hoge Noorden. Walt Disney, de grote kunstenaar van het witte doek, verrast ons met zijn .jSaludos Amigos''. Deze keer heeft hij zich laten inspireren door een reis naar Zuid-Amerika. Er is een cowboy, die van het Noorden naar het Zuiden wordt overgeplant en in de voor hem geheel nieuwe omge ving de gekste avonturen beleeft, ter wijl de goede, oude Donald Duck zich tracht te acclimatiseren in de Andes. Er is een verhaal van drie vliegtui gen, Papa-, Mama- en Baby-vlieg tuig, dat zo spannend is, dat men zich werkelijk beklemd voelt, wan neer Baby dreigt te verongelukken. Deze film is zó rijk aan allerlei vond sten, dat men haar eigenlijk meer dere malen moet zien, om de détails, die ons de eerste keer misschien zijn ontgaan, te ontdekken en vooral om de „spirit" van Disney volkomen te genieten. Dan zal men ook de fijne, satyrische geest proeven, die over het geheel ligt uitgespreid. „Saludos Amigos" is de bewondering ten volle waard! Alle leeftijden. Onder voorzitterschap van de loco- burgemeester, de heer J. W. A. Le- feber, vergaderde de gemeenteraad Vrijdagavond. Afwezig waren wet houder Tibboel en de leden Scholte en van Dijk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten het raads besluit van 4 November 1947 tot ver koop van industrieterrein aan de heer H. P. Akerboom te wijzigen in dien zin dat dit terrein thans wordt ver kocht aan H. P. Akerboom en J.% H. Akerboom, beiden te Alkemade. Tegen de herclassificatie van de gemeente door stijging van het aan talinwoners boven de 11.000 ten op zichte van de jaarwedderegeling van secretaris, ontvanger en wethouders werden geen bezwaren aangevoerd. Het voorstel van B. en W. om de gemeente Lisse in een hogere klasse te plaatsen voor deze functionarissen, vond evenwel wel tegenkanting. De heer de Vries vroeg naar de financiële gegevens en informeerde of hiermede ook de lagere ambtena ren een klasse hoger kwamen, het geen hij op prijs zou stellen. De heer Kortekaas zegt, dat de le vensstandaard indertaad gestegen is, doch dit geldt voor iedereen. De functionarissen wisten bij de aan vaarding van hun betrekking, waar aan zij toe waren. Spr. wenste, indien dit mogelijk was, een uitzondering te maken voor de secretaris; niet voor de andere functionarissen, omdat de financiële positie van de gemeente dit niet toelaat. Bovendien ziet het er voor de bloembollenkwekers ook niet rooskleurig uit. De heer van Brumeri meent uit de discussies in vorige vergaderingen be grepen te hebben, dat de salarissen van de wethouders ook veel te laag waren. Spr. gevoelt er voor om de wethouderssalarissen tevens omhoog te brengen. De voorz. zegt, dat bij een herclassi ficatie in een hogere klasse men niet de een kan uitschakelen, doch dat al le functionarissen die hieronder val len. dan hoger komen. De heer de Koning gevoelt veel voor verhoging der wedde voor secretaris en wethouders, doch vindt dat deze aangelegenheid niet voldoende met cijfers is toegelicht, weshalve hij B. en W. verzocht in een volgende ver gadering met een meer concreet ad vies te komen. Na enige bespreking wordt hiertoe besloten. Accoord werd feegaan met de 2% gratificatie-toekenning aan het ge- meentepersoneel voor zover zij daar voor in aanmerking komen. Vervolgens stelden B. en W. vlor om van de heer W. van der Peet tg Lisse aan te kopen een perceel bloem- bnllengrond met water, groot 9710 M2., gelegen in de Engel, voor de prijs van 2.50 per M2. voor woningboow. De voorz. verwacht, dat het plan van 28 woningen in 3 jaren gereed zal zijn, omdat het toegewezen contingent woningen verdeeld moet worden. Ge tracht zal worden in 1949 een deel middenstandswoningen te bouwen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De openbare vergadering werd ge schorst en nadat de leden de verlich ting van het gemeentehuis, welke proef brandde, in ogenschouw hadden genomen, de Raad in comité-generaal. Na heropening der zitting wordt besloten een perceel grond aan te ko pen in de Roversbroekpolder, groot ongeveer 2.50.00 H.A. voor de prijs van 12.500, welke grond bestemd zal worden als ruilobject voor het aange kochte industrie terrein. Bij de rondvraag wijst de heer Ro- n.-ijn op een onhoudbare toestand bij de woningen aan de derde Poellaan, alwaar afval in een sloot wordt ge worpen. B .en W. zullen hiernaar een onderzoek instellen. De heer Kortekaas wijst nogmaals op de slechte toestand van de Aker- voorderlaan en vraagt tevens of bij de verkeersregelingen tijdens de motor-» races niet de Catharijnelaan doch de Akervoorderlaan kan worden inge schakeld, hetgeen z.i. niet zo gevaar lijk is. Motorraces op Zondag? De vraag van cle heer Randsdorp of fer bij B. en W. geen verzoek is in gekomen omtrent het houden van ecn motorraces op Zondag 5 Septem ber a.s. in verband met bijzondere omstandigheden, lokte een uitvoerig debat uit. De voorzitter bevestigde dat een dergelijk verzoek is gedaan. De heer Randsdorp zet de moeilijk heden uiteen. Doordat up 31 Augustus in de bloembollenbedrijven gewerkt wordt, was de sportcommissie genood zaakt uit financiële redenen de vast gestelde races op deze dag af te las ten. Haar poging om deze races dan op 4 of 6 September te doen plaats hebben faalde, omdat dai andere fees ten op het terrein plaats hebben. Zon dag 5 September'wenste zij thans de races te doen plaats vinden. Voor de ze bijzondere omstandigheden wenste de heer Randsdorp af te wijken van het gemaakte compromis om geen ra ces op Zondag te houder en stelde voor deze toe te staan, temeer omdat op deze Zondag in verband met de feesten gereden mag worden met mo torrijtuigen. De betogen van de heren van Blit- terswijk, Steenwinkel de Vries. Kor- tekaos en Romiin kwamen in hoofd zaak neer op principiale gronden, o.a. het verstoren van kerkdiensten enz., terwijl zij ook aanvoerden, dat niet afgeweken mocht .worden voor deze bijzondere omstandigheid, welke hoofdzakelijk het financieel resultaat beoogt. De heren Randsdorp, van Briemen, van Kesteren. de Koning en van Leeuwen achten weliswaar het op Zondag houden van motorraces niet goed te keuren, doch waren van me- ning, dat hier wel een zeer bijzon dere omstandigheid aanwezig was om het verzoek in te willigen. De voorz., wethouder Lefeber, wenste als enig lid van het college van B en W., geen beslissing te ne men, doch binnen enige dagen ziin de burgemeesterv en wethouder Tib boel weer aanwezig, zodat dan een beslissing is te verwachten. De heer Steenwinkel uit zijn onte vredenheid. dat op 31 Augustus van officiële zijde geen enkel feestbetoon zal plaats hebben in deze gemeente. Is het niet mogelijk dit alsnog te doen en de patroons te verzoeken om al thans in de namiddag het personeel vrüaf te geven. De -voorz. wijst op de grote belan gen van de export, zodat z.i. dit niet mogelijk is, ofschoon hij het even eens zeer jammer vindt. Na nog enige vragen sluiting. v. d. Bunt's en v. Rossum's Bouw bedrijf te Zeist f 637.500: v. d. Hey- den's Bouwbedrijf Wageningen f 670.310: C. v. d. Wiel Szn. Noord- wijk f 671.668: N.V. Bouwbedrijf Duinweg Noordwijk f 678.500: G. de Best en Zoon Katwijk f 684.000; H. A. J. Rooiers Noordwijk f 684.900; Fa. Gebr. v. Duin en Zoon Noord wijk f 692.000; Aann. Bedrijf Joh. Seysener Hilligom f 693.000; Bouw- comb. de Lange, Breuring en v. d. mersbedr. Dudo Dordrecht f695.000; W. Ouwehand en Jac Parlevliet, Wassenaar f 695.000; L. de Best en Zn, Katwijk f 696.000; Fa. Verdöes en Vooys, Katwijk f 696.000; Bouwbe drijf Friesland, Leeuwarden f710.000; Fa. B. v. d. Wiel en Zn, Noordwijk f 712.000; J. Vink, Noordwijk f 714.000; Fa. A. Brandwijk te Slie- drecht f 723.000; Fa. D. Hazenoot en v. d. Niet, Noordwijk f 730.000; Fa. H. J. Breukeling, Almelo f 732.475; M. v. Duin en Zn, Noordwijk f736.000; C. Boel, Voorburg f 739.000; J. L. Pe per, Voorburg f 743.000; J.Winnubst, Haarlem f 755.650; A. J. Wittebrood, Beemster f 760.000. S.J.C. In de gisteravond gehou den ledenvergadering zijn in de elf talcommissie gekozen de heer J. v. Abswoude, A. Verhaegen, Jac Hoo- geveen, Th. Ruigrok Czn. en J. v. Ha' OEGSTGEEST Nieuwe klokken. Vandaag zijn de twee nog ontbre kende klokken gearriveerd voor de St. Willibrord-kerk. Onder het Lof zullen zij morgenavond gewijd' wor den door de Deken van Leiden en de namen van Willibrord en Laurentius verkrijgen. Maandag zullen de twee klokken in de toren worden gehesen, om te za- men met de reeds aanwezige klok, de Jubileumfeesten in te lüiden. ROELOFARENDSVÉEN Concert. Door de muziekver. „Liefde voor Harmonie" zal heden avond te 7 uur op het terrein nabij de veiling een concert wordeit gege ven ter gelegenheid van het 50-jarig Regeringsjubileum. RIJNSATERWOUDE 25 jaar hoofd der school Woens dag i September a.s. hoopt de heer A. de Kroes de dag te herdenken, dat hij zijn functie als hoofd onzer, openbare lagere school aanvaardde. Een klein comité uit ouders van leerlingen en oud-'eerlingen heeft zich gevormd om hem uit erkente lijkheid een huldeblijk aan te bieden. Als landbouwonderwijzer is de heer de Kroes in deze omgeving ook geen onbekende. Menige landbouwcursus heeft hij te Rijnzaterwoude, Leimui- den en Rijpwetering geleid. Ruim twintig jaren is hij commissaris penningmeester van het bestuur van de Nutsspaarbank alhier. Het zal de jubilaris a.s. Woensdag aan blijken van belangstelling dan ook niet ont breken. Gelegenheid tot feliciteren zal er zijn te zijne huize a.s. Woens dagmiddag tussen 3 en 5 uur en des avonds tussen half 8 en half tien. VOORHOUT Muziekvereniging „St. Caecilia". Zaterdagavond half acht geeft de muziekvereniging een zomerconcert bij „Het Soldaatje". Dinsdag 31 Aug. een concert op de Speelweide. Door ziekte van de di recteur kon de Christelijke Gemeng de Zangverenigin „Melodia" haar toegezegde medewerking helaas niet verlenen. VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst. Voor dit weekend waarnemer dr. M. v. d. Stoel, tel. 356. WOUBRUGGE Getrouwd: J. C. M. van der Meer en G. C. van der Post; G. van Goo- zen en H. W. van den Akker; C. J. Col ijn en Th. P. vaq Goozen. ZOFTP^'FER Vechtpartij. Sedert enkele da gen staan in het woonwagenkamp aan de Bleiswijkseweg een viertal woonwagens. Woensdagavond kwa men enkele bewoners, die wat te diep in het glaasje hadden gekeken, weer thuis. De vrouw des huises toonde weinig begrip voor de situatie en het gevolg was, dat een der mannen zo kwaad werd, dat hij een van de woonwagens met de gehele inventa ris danig toetakelde. Er bleef geen ruit en geen deur meer in en van het meubilair t^eef nmt v"*! ~vnr. On het rumoer kwamen ook de andere woonwagenbewoners af en weldra was de gehele familie in een span nend gevecht N gewikkeld. De Bleis wijkseweg was volkomen keerd en ieder, die maar in de buurt durfde komen kreeg ook een veeg uit de pan. De politie werd gewaarschuwd, die 2 van de vechtersbazen naar het bureau bracht. Een van hen had een gapende wonde aan het voorhoofd en moest zich onder doktersbehandeling stellen. ZWAMMERDAM Personalia. De heer J. J. van Zoest slaagde voor het diploma vakbekwaamheid voor het smids bedrijf. WEERSVERWACHTING MINDER BEWOLKING. Koude nacht met weinig wind. Droog weer met minder .bewol king en in het Zuiden van het land iets hogere temepratuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord Oost en Oost. EEN DER OUDSTE CHP^TF.N KLOOSTERS IN EGYPTE ONTDEKT. „Apa Abraham, de nederige." 18 kilometer ten Oosten van Luxor, de fantastische oud-Egyptische ruïne- stad, is na langdurige opgravingen een der eerste christenkloosters ont dekt. Het betreft hier het beroemde Koptische klooster uit de vierde eeuw, Apa Phoebammon. Het lag be dolven onder een 25 meter dikke zandlaag en de plaats werd aange duid door een woestijnbewoner, die in contact was gekomen met leden van het „Koptisch Oudheidkundig Genootschap", dat in 1934 te Cairo werd gesticht. Weinige'maar zeer gespecialiseerde leden vormden een expeditie onder leiding van Prof. Bachatly en diens echtgenote. Een der eerste vondsten was een inscriptie op een 15 meter hoge rotswand: „De geringe, onaan zienlijke, nederige Apa (VacW) Abra ham, ecanoom van het klooster Toen dit „visitekaartjeeenmaal was gevonden, kwamen onaer het zand cle kloostergebouwen vandaan: eerst de dorsvloer, de plaats waar het kleinvee werd bewaard, de graan schuur, de bakkerij en de grote oven; daarna dé refter met keuken, en de cellen van de monniken (in over eenkomst met de kloosterregel van de H. Pachomius zijn de slaapplaat sen van baksteen gemaakt). Alle cel len zijn overdekt met muurschilde ringen. Een lange en brede gang ver bindt de eigenlijke kloostergebouwen met de kerk, waar nog de doopvont en de overblijfselen van het naar het Oosten gekeerde hoogaltaar werden gevonden. Zeer belangrijk zijn de hier ontdekte, doch helaas weinige muurschilderingen: o.a. eai auos*_j- figuur met de naam van St. Mattheus. Uit deze vroeg-kerkelijke kunst blijkt hoezeer zij verbonden is met de oud- Egyptische kunst uit de tijd van de Farao's. Voorts is zij voor ons van belang wegens haar duidelijke band met de kunstuitingen in de Romeinse catacomben. Verwacht wordt, dat de classificatie en verdere bestudering der vondsten nog meer aan het licht zal brengen omtrent de plaats welke hit oudste kloosterleven in Egypte bekleedt ten opzichte van de Oosterse als Wester se beschaving. HYPOTHEKEN en foor alle andere zaken op liet gebied vnn on roerende goederon Bouw- 8n Makelaarsbedrijt v.d. Drift MARK röERK'l ITEN UTRECHT, 27 Aug. Kaas. Aan gevoerd werden 51 partijen, totaal 1352 stuks, eerste kwaliteit 1.71 1.75 tweede kwaliteit 1.661,70; zware kazen 1.76. De handel was matig. KATWIJK AAN DE RIJN 26 Aug. Groenten Bloemkool I 71-121 gld. Idem II 21-54 gld; idem III 13-21 gld; Waspeen 10-20 gld; idem II 8-11 gld Bospeen 1120 gld; Princ.bonen 20 54 g'd; Snijbonen 23—95 glcl Andij vie 4.90—7 gld; Sla 150—6.60. Ra barber 3—3.20 gld; Postelijn 17—27 gld; Kroten 5—8 gld; Selderie 0.60— 2.50 gld; Peterselie 0.702.20 gld; Groene kool 1516 gld Uien 6—10 gld Spinazie 23—30 gld Tomaten 22— 93 Vd; Aardappelen bonken 2.80 5.20 gld, idem groten 4.80—10.80 gld idem Drielingen 2.80—7 gld; idem kriel 4.805 gld. TER AAR, 27 Aug. Groente. Kas- snijbonen 9.20 snijbonen 2—7.60, stek 11.50, stokprinsessen 2.80 —5.10. stambonen 24.70. spekbo- nen 3.40—4 20, stek 1.—, witte pronkers 1.20—4.40, peulen 1.70 2.10 alles p. 10 kg. bloemkool 7— 54 cent per stuk, bospeen 68 cent en selderie 12 cent per bos; sla 1.503.90 per 100 stuks, komkom mers 214 cent, meloenen 748 ct. alies per stuk andijvie 4461 cent en slavellen 10 cent per bak: kro ten 6 cent, waspeen I 1113 font, idem stek 12 cent. tomaten 0.26 1.04, rabarber 2 cent, uien 37 cent, postelein 710 cent groene kool 612 cent, rode kool 74t cent, witte kool 9 cent en peren 46 cent per kg.; gladiolen 14 cent, asters 11 cent, chrysanten 13 cent, bloemen 811 cent alles per bos. Augurken fijn I 7879 cent, iijn II 61 cent. fijnbas terd 3233 cent alles per kg; bas terd 7.50—7.80. grof I 7 30—7.60 grof II 3 60. stippel 2,95—3.10, fijnstippel 6.50, en bommen f 1.40 .1.45 per 25 kg. ROELOFARENDSVEEN 27 Aug. Groente. Aardbeien 3156 cent per doosje, meloenen 837, rode kool 810. kroten 47. breekpeen f 6 11, kropsla 1.505.10. andijvie 4—5.30, tomaten 18—107 per 100; snijbonen 26, dubb. stambonen 24.60, prinsebonen 2.805.50, pronkibonen 1.603.25 per 10 kg., Augurken grof 7.507.70, bommen 1.25—1.30 en stippel 3.10—3.20 per 25 kg. Bloemen, Anemonen 1024 ct.. Asters 318 cent. Gladiolen 828 cent. Montbresia 1012 cent, Dahlia 526 cent. Esther Read 512 cent. Afrikanen 840 cent Alstrumeria 12 '17 cent, White Shirley 1830 cent Sept. Wit 626 cent, Sept. Yellow 6.21 cent, Douglas 8—22 cent, Wen dy 13—40, cent, Utopia -5070 cent, Stella 4070 cent. Cascity 14140 cent. Rayonanten 516 cent, Lelic- White Excelsior 7-12 cent.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3