Leiden en het Regeringsjubileum VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Jubileumconcert in de Hooglandse Kerk K. EN O. Het was gisterenavond niet alleen feest ter ere van het gouden rege ringsjubileum van Koningin Wilhel- mina, het was voor de muziekbeoefe ning in de sleutelstad een mooie avond; het muziekleven veerde op. Er was iets te doen ir. Leiden, naar aanleiding van dit jubileumconcert, naar aanleiding van Bach en Diepen- brock. Een gemengd koor van 250 zangers (samengesteld uit het Alma Mater koor, Con Amove, Stem des Volks en Ex Animo) voerde „Cantate 140'' van Bach uit onder leiding van Herman de Wolff. Ook in dit prachtige ker kelijke werk drukt Bach een sterk en diep gemoedsleven uit, in een nauw verband tussen woord en toon. De meester op glanzende hoogte, in pu re verrukking van sacrale muziek. Niettegenstaande de cantate den zan gers moeilijkheden bereidt, komt aan het koor zowel als aan de voortva rende dirigent lof toe voor de goed voorbereide beschaafde zangkunst in dit mooie interessante werk. Dora van Doorn-Lindeman, so> praan, Han le Fèvre, tenor en Lau rens Bogtman, bas vormden een voortreffelijk solieerend trio, dat klankrijk en gevoelvol zong én de expressieve passages. Hennie Schou ten aan het orgel en Hans Schouw man aan de clavecimbaal deden uit muntend werk. Onder leiding van Willem Mizée werd dan het „Te Deum" van Diepen- brock gezongen, een hevig ontroerd én'hooggestemd wérk. vol verheven ideaal van een componist, die de hoogste adel van geest in zich droeg. In de sfeer Van ongerepte vreugde aan schepper en musiceren heeft Mi zée de uitvoering eveneens verheven. Hiervoor aan hem en het uitvoerend koor alle eer. Het is een moeilijk werk om zijn structuur en moeilijke intonatie en mengeling van Gregoriaanse modi. Behoudens misschien een enkele schommeling is het koorleider en executanten prachtig gelukt. De solisten, waarbij zich Annie Hermus als alt voegde, zongen be zield, zeldzaam schoon het driemaal herhaalde „Sanctus". Het Rotterdams Philharmonisch or kest speelde voortdurend geache veerd en toegewijd. Gaarne memoreren wij de viool en hobo die in Bach's cantate solieerde. Piet Unterlinden had de niet heel dankbare taak het concert tot twee keér toe in te leiden. Hij koos hiertoe „Praeludium en Fuga Es gr. t" en „Choralvoorspel Allein Gott in der Höh sei Ehr" van Bach. Fraai, gede gen en muzikaal orgelspel, zoals wij dit van Uiterlinden kennen en dat aller belangstelling waard is. Met twee coupletten van het Wilhelmus werd dit waardig feestconcert beëin digd, waarna Uiterlinden een uitlei dend orgelspel gaf. Tussen de uitvoering hield jhr. mr. W. van Eysinga een korte toespraak waarin hij naar aanleiding van het regeringsjubileum van Hare Majes teit in korte trekken naging hoe onze Landsvrouwe zich van haar omvang rijke taak heef gekweten. Als kind van 10 jaren, nam hare Moeder Ko ningin Emma het regentschap over de jonge koningin, die op 18-jarige leeftijd de troon, besteeg. In eigen land maar ook in het buitenland vond zij waardering om haar zelfverlooche ning. haag verstandig oordeel, haar staatkunde, persoonlijke kijk op het algemeen belang, haar medeleven met haar tijd, waarvan o.m. de aca demische studie van prinses Juliana getuigt. In 1925 verwierf zij he* ere doctoraat aan de Leidse Universiteit. Ir 1940 nam zij het juiste besluit het land te verlaten. Een schok ging door haar volk toen het bericht van de troonsafstand bekend werd. .Na een smetteloze regering scheidt de jubi lerende vorstin. De grootste dank aan haar, die wij altijd zullen herdenken als onze diep vereerde koningin! J. Kortmann. Het program voor morgen Het programma der feestelijk heden voor morgen luidt: 9.3012.30 uur: Lunapark (voor sdhoolkinderen), van 13.30 24 uur (voor iedereen). 1011 uur n.m.: Jubelflora 1948 9.30 u.: Hazewindhondenrennen op Sportterrein Zoeterwoud- se Singel. 11.30 u.: Idem (tweede wed strijd). Voor de eerste wed strijd gaan de honden met hun begeleiders, voorafgegaan door een muziekkorps, vanaf de Beestenmarkt, Prinsesse- kade, K. Rapenburg, Bree- straat, Hogewoerd, Kraaier- straat naar het sportterrein. 2 uur: Bloemencorso, vertrek vanaf Burggravenlaan langs de volgende route: Hoge Rijn dijk, Plantage, Hogewoerd, Breestraat, K. Rapenburg, Prinsessekade, Blauwpoorts- brug, Steenstraat, Rijnsbur- gersingel, Nieuwe Beesten markt, Turfmarkt, Haarlem merstraat. Pelikaanstr., Hooi gracht, Nieuwe Rijn, Gangetje Steenöchuur, Doezastr., Witte Singel, Gerrit Doustraat, Jan v. Goyenkade, Witte Rozenstr. (Pauze), Witte Singel, Noord- einde, Breestraat, Korevaer- straat, Jan v. Houtkade, He renstraat, Koninginnelaan, Kam. Onneslaan, de Sitter- laan, Lorentzkade, Thorbecke- straat, Wasstraat, de Ridder straat, de Laat de Kanterstr., Cobetstraat, Fruinlaan, Burg gravenlaan. 8 uur: Uitvoering „Met Wijs Beleid" Leidse Schouwburg (tweede opvoering). 8.30 uur: Gondelvaart tussen voorm. Kweekschool voor Zeevaart, Galgewater, Turf markt, Oude Singel, Haven tot Schrijversbrug en terug. 11 uur: Jubileum-vuur werk op het Schuttersveld. 12 uur: Einde van alle feeste lijkheden. 8 uur nam.: Muzikale rondgang „De Post" en „Concordia". 7.30 uur nam.: feestavond Leid se Chr. Oranje Vereniging Stadsgehoorzaal. Het Oranjezonnetje is daar De inzet van de Leidse jubileum feesten, hoe groots ook van opzet en uitvoering, hoe geslaagd ook door massaal bezoek op de Jubelflora 1948 en door de grote interesse voor de Winkelweek leed ongetwijfeld toch door het koude, gure weer, waarbij de harde Zuidwester een danig woordje meesprak. En ziet... vandaag, de eerste eigenlijke feestdag, kwam met een schitterend Oranjezonnetje, dat aan het geheel meer kleur en leven gaf, niet in het.minst aan de versierde straten, waarvan de verschillende buurtcommissies bijzonder veel werk hebben gemaakt. En dat Oranjezon- netje bracht ook meer leven en vro lijkheid onder de burgerij, die zich opmaakte voor de feestvieringen. De wandelsporters waren het eerst present. Op de Nieuwe Rijn in café 't Raedthuys vond de inschrijving plaats en meer dan 20U deelnemers en deelneemsters gingen te ruim half negen op stap voor de 15 en 25 K.M. door een gedeelte van de stad en de naaste omgeving, waarbij de 25 K.M.- tocht tot naar Wassenaar voerde. Intussen waren £e deelnemers voor dc rij wiel tocht in „Oud Hortuszicht" bijeengekomen en eerst vertrokken •de gewone deelnemers, daarna die met versierde fietsen. Deze waren te voren echter op versiering gekeurd en de resultaten waren als volgt: deelnemers1 boven 16 jaar. Ie pr. C. Zuyderduin. Hoge Rijndijk 393, Zoe- terwoude: 2e pr. G. Blok, Marediik 25 A en A. Verschoor Morsweg 178; 3e prijs A. A. de Leng, Kersenstraat 33 Beneden 16 jaar: 1. Dick Sybesma, Plantsoen 49, 2e or. Ruth Wiersinga, Cobetstraat 57. Truus de Jong, Ma- doerastraat 5 en Corrie Colpa, Mors weg 55c. Met de wind tegen startten de 154 deelnemers volgens een zeer vaag aangegeven routebeschrijving, via de Morsohv/eg naar Oegstgeest en vervolgens naar Rijnsburg. Nog steeds met wind tegen ging het naar Voorhout en Sasseniieim om toen met de wind in de rug de richting van Warmond in te slaan, waarna de stad weer bereikt v/erd, na een rondrit langs de singels. In Oud Hortuszicht." werd aan alle deelnemers, waaronder een 11-jarige Fransman, een aardige herinnerings medaille uitgereikt, waarmede ook dit onderdeel van het feestprogram ma weer ten einde was. DEMONSTRATIE WATERSKIëN. Tegen 10 uur begaven honderden, ja vele duizenden mensen zich naar de Haagweg voor het bijwonen van ae demonstratie waterskiën door de heer Th van Lent uit de Kaag. Dit v/erd een show-nummer van de eer ste klasse en het Galgewater heeft nog nimmer dergelijke sensationele sport aanschouwd. De achten van Njord mogen al snel over het water oppervlak gaan. het haalt natuurlijk niet bij de snelheid van een motor boot, die als het ware op het water zweeft door de grote snelheid, daarachter bevond zich de heer Lent op zijn ski's. Vanaf de Vink had •de start plaats. De heer v. Lent met zijn ski's aan de voeten werd uit het v/ater opgetrokken, zodra de motor boot op gang werd gebracht en in 'n minimum van tijd had hij een snel heid van kilometers. In duizelingwek kende vaart raast hij dan over het water, niet vlak achter de mootrboot als bij het z.g. planken, maar hij be weegt zich vrij en frank links en rechts over het water heen, op het gladde water zowel als op de golven, door de motorboot veroorzaakt. In razende snelheid ijlt hij voort en het lijkt zo nu en dan of hij tegen de wallekant zal opvliegen, maar dan verandert hij plotseling van richting, maakt een haakse bocht en even spoedig bevindt hij zich weer aan de andere kant van het water. Jammer was het, dat de ruimte niet toeliet ook te keren, zodat telkens aan het einde van de baan de race werd onderbro ken. Maar deze demonstratie toonde toch duidelijk aan tot welke mogelijk heden dit waterskiën leiden kan. De duizendkoppige menigte was enthousiast over het vertoonde. DE JUBELFLORA 1948. Dat de bloemententoonstelling Ju belflora 1948 een succes^ wordt, laat zich begrijpen. Tot gisteren zijn reeds 10.600 betalende bezoekers op de ex positie geweest en vandaag en mor gen verwacht men er nog duizenden. Dit sprookje van bloemenweelde mag niemand ongezien laten voorbijgaan! De 10.000ste bezoekster, mej. van der Vegte. Borneostraat 39, mocht van het tentoonstellingsbestuur een schaal met cactussen in ontvangst ne men. RIJTOER BURGEMEESTER De burgemeester Jhr mr F. H. v. Kinschot zal morgenochtend van 9 tot 11 uur in gezelschap van enkele leden van het Jubileumcomité een rijtoer door de versierde stad maken, waarbij hij ook een bezoek zal bren gen aan enkele bekroonde voor- en volkstuintjes. Waterval met kleureneffecten. De N.V. Kon. Ned. Grofsmederij loste op originele wijze het illumina tie-vraagstuk op. Hiertoe requireer- de zij haar mobiele scheepsbrandweer en improviseerde een waterval met kleuren-effecten. Een kijkje te nemen langa de Zijlsingel bij de Schrijvers- brug is zeker de moeite waard. Leidenaars zullen hen opvrolijken. 1 September a.s. zal de „Volendam" 1500 Amerikaanse studenten naar hun vaderland terugbrengen, die ander halve maand in Europa hebben door- gebracht. Deze studenten zullen van Nederlandse zijde worden vergezeld door enige professoren, onder wie prof. H. van de Waal, de kunsthisto ricus. oud-directeur van de B.P.M., er prof. P. Kuir, oud-secretaris-generaal van Economische Zaken. Zij zullen aanboord de discussies leiden over de verschillende onderwerpen, waar mee de studenten in Europa in con tact zijn gekomen. Voor de verzor ging van een recreatieprogramma gaat onder leiding van mr P. Cleve ringa een groepje van zeven Leidse studenten mee, vier heren en drie dames, die behalve chansons en ca baretnummers enkele een-acters in het Engels zullen opvoeren. „Hands across the sea" van Niel Co ward „Proposal" van Tsjechew en ,.A Marriage has been arranged" "an Sutrow. Ook een een-acter van Ber nard Shaw staat op het programma. De opvoeringen vinden plaats in een der salons van het schip. Voor deze onderneming hebben de Leidenaars speciaal les genomen in het grime ren bij de firma Michels te Amster dam. SPORTUITWISSEMNG LEIDEN—OXFORD. Gisteravond met de boottrein, wel ke te omstreeks 9.15 uur hier arri veerde. kwamen de sporters uit Ox ford. ten getale van ruim zeventig ir Leiden aan, waar zij hartelijk welkom werden geheten door het co mité LeidenOxford en de gastheren en gastvrouwen. Men begaf zich daarna naar Restaurant Liberty, waar de gasten bij hun gastheren en gastvrouwen werden ingedeeld. Daarna begaf men zich spoedig huiswaai-ts om uit te rusten van de vermoeienissen van de tocht, want reeds om half zes was het gezelschap uit Oxford vertrokken. Vanmorgen kon men uitslapen, want eerst te 11 uur behoefde men weer present te zijn voor de officiële ontvangst ten stadhuize. Hier werden de gasten verwelkomd door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. v. Kinschot. Hij herinnerde eraan, dat het nu de derde maal was. dat de -ploegen van Leiden en Oxford elkaar zul len ontmoeten en vanzelfsprekend zijn de verwachtingen hoog gespan nen. Spr. eindigde tenslotte met de hoop uit te spreken, dat alle gasten de beste herinnering aan dit bezoek naar huis zullen medenemen. Namens de deelnemers sprak de heer Brewer een dankwoord. Een dankwoord in het Hollands Iedereen in Holland spreekt Engels, zeide mr. Brewer en in Engeland spreken ze ook allen Enigels. Daarom wilde hij in het Hollands spreken. Hij hoopte, dat de burgemeester hem zou verstaan, maar hij wist zeker, dat zijn Engelse vrienden hem niet zouden verstaan. Evenv/el, hij wilde het niet te lang maken en bracht de hartelijkste groeten van stad en 'liiversiteit van Oxford en eindigde i et een driemaal „Dank u wel" voo- de ontvangst. Te 12 uur vingen de eerste wed strijden aan. Het waren die van de tennisploeg, welke vandaag de gast was van „De Munnik" te Leiderdorp. Morgen heeft het gehele gezelschap vrij, zodat allen de diverse feestelijk heden in de stad kunnen meemaken. SCHEEPSBERICHTEN ALDABI, 27 Aug. te Rio de Janei ro. AMSTELKERK, 26 Aug. van Ta- coradi te Accra. ANNENKERK, 27 Aug. van Manilla te Hongkong. BAN TAM, 25 Aug. van New Orleans te Galveston. CERONIA (t) 26 Aug. Berre naar Abadan. CORILLA (t) 26 Aug. van Pladjoe naar Singapore. DELFTDIJK, 26 Aug. van Gravesend KALOEKOE, 26 Aug. Kaap St. Vin cent gepasseerd. KOTA GEDE, 27 Aug. van Soerabaja te Batavia. LEMSTERKERK, 26 Aug. van Bom bay naar Rotterdam. LUTTER- KERK, pass. 26 Aug. Finisterre. MA- CUBA (t) pass. 26 Aug. Point de Galle. MAASKERK. 26 Aug. van Monrovia naar Freetown. MACOMA (t.) pass. 26 Aug. Singapore. MOD- JOKERTO, 25 Aug. 10 uur te Be- lawan. MOLENKERK. 27 Aug. te Colombo. MUIDERKERK, 26 Aug. v Pointe Noire naar Lacoradi. NIEUW AMSTERDAM, 26 Aug. 22.20 uur van Southampton. NIGERSTROOM. pass. 26 Aug. Las Palmas. OMALA (t) pass. 26 Aug. Perim. REMPANG, pass. 26 Aug. Pantelaria. SAMARIA. 26 Aug. van Bordeaux naar Marti nique. SALATIGA, pass. 26 Aug. 20 uur Dover. STAD ALKMAAR. 26 Aug. van IJmuiden' te Narvik. TA- MO, pass. 26 Aug. Fernando Noron- ha. TJITJALENGKA, 26 Aug. van Batavia naar Semarang. VAN 'T Hoff, pass. 25 Aug. 6 uur'Finisterre. WESTLAND, 26 Aug. van Amster dam te Hamburg. WELTEVREE. 27 Aug. te Londen. WILLEM RTTYS, pass. 26 Aug. Benas (Rode Zee). WINTERSWIJK, 26 Aug. van Bona naar Rotterdam. toestemming tot uitbreiding met 185 M2. Het Voortrekkers-weekend. Zaterdagmiddag half drie gaat het kampterrein, liggende achter dc Martha-stichting open voor het tc houden Voortrekkers-weekend, de in Padvinderstaai bekende VT Za- Zo (Voortrekkers Zaterdag-Zondag) welke georganiseerd wordt door de Nederlandse Padvinders, district Rijnland. De officiële opening wordt te 6.15 uur verricht door Oübaas A. Valkenburgh, A. D. C. voor VT's in dit district te Leiden, waarna bur gemeester mr. F. M. A. Schokking van Alphen a.d. Rijn een korte toe spraak zal houden. Een serie voordrachten over inte ressante en leerzame onderwerpen vult de Zondagochtend, na de kerk diensten, terwijl een sport en veld loop de middag vullen, waaraan fraaie prijzen worden verbonden. Personalia. De heer B. F. Ro- zestraten slaagde voor het diploma vakbekwaamheid voor het smids bedrijf. BODEGRAVEN Personalia. De heer H. Piket slaagde voor het diploma vakbe kwaamheid voor het smidsbedrijf. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND HERDERLIJK SCHRIJVEN. Inzake de kerkelijke viering van regeringsjubileum en inhuldiging vernemen wij nog, dat op Zondag 5 September in de kath. kerken <en herderlijk schrijven zal worden voor gelezen. GOUDA, 26 Aug. Kaas. Aange voerd 217 partijen. Ie kwaliteit met rijksmerk 1.73—7.77 p. kg. 2e kwal. met rijksmerk 1.681.72 n. kg. Extra kwaliteit zware tot 1.85 per ag., in clusief opzet. Handel kalm. LEIDEN Hedenmiddag om half drie vond in een der kamers van het stadhuis, ten overstaan van Bern. Buurman en ir. M. P. Schutte, b.i., architecten B. N.A., de aanbesteding plaats van een complex van 30 bouwblokken, be vattende 287 arbeiderswoningen, 7 winkel woningen, 1 rijwielherstel- plaats. 270 stenen schuurtjes, diverse tuinafscheidingen, enz., deel uitma kend van het uitbreidingsplan „Noord", gelegen achter de Mare- en Herensingel te Leiden. De inschrijvers zijn: M. v. d. Bent en Zn., Wassenaar 3.287.300: fa. A. Brandwijk, Sliedrecht ƒ3.307.900: De Kortes Bouwbedr, Vianen 3.329.000; N.V. IJselstijns Aan.hnuwb., Gouda ƒ3.412.495: N.V. Wormervpprse Aann. Mij., Wormerveer ƒ3.465.200* C. Boel. Voorburg, ƒ.3.560.000; v. Rossum's Aann.bedrijf, Utrecht f3.585.000; G. A. W. ,T. en A. J. Bergs- hoef, Alphen a. d. Rijn f3.689.000: J. Spinbroek, Rotterdam 3.846.000. De gunning is aangehouden. Morgenavond van 5 tot 7 uur zul len op het Galgewater roeiwedstrijden gehouden worden tussen ploegen van L°iden en Gent. Te half een morgenmiddag zullen de Gentenaren ten getale van dertig, die vorige week vanwege de Belgi sche kampioenschappen niet konden meekomen, hier arriveren. Van het stadhuis gaan zij naar het clubge bouw van Njord, waar zij in de Zwa- nenzaal zullen worden verwelkomd. Zij zullen de gasten zijn van de Leid se Studenten. De volgende nummers zullen ver- roeid worden: Skiff, Twee, Heren en Dames Vier en Heren Acht. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN Inlevering van naamlijsten Bijzon- zondere Arbeid te Warmond op Za terdag 28 Augustus (van 8.30 tot 10.30 uur). GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL. In verband met de verjaardag van H. M. de .Koningin zal op Dins dag 31 Augustus e.k. geen' huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen welke gewoonlijk op Dins dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Maandag 30 Aug. a.s. De Directeur Gem. Reinigings- 6847 en Ontsmettingsdienst. LAMSTE BE&1CMTPN KRISTALSUIKER 2 CENT PER KILO DUURDER. Teneinde zoveel mogelijk aan de gerechtvaardigde wens van de krui deniers tot verruiming van hun winstmarge te voldoen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening goedgekeurd, dat de maximumprijs voor kristalsuiker voor de 'Consumenten met 2 cent per kg wordt verhoogd. De nieuwe prijs mag met ingang van Zaterdag 28 Augustus 58 cent per kg bedragen. Reeds eerder werd de marge voor de detailhandel voor chocolade, sui kerwerken, biscuits, koekjes en kaas verhoogd. Met het scheppen van een prijsverhoging van 2 cent per kg op het artikel kristalsuiker, acht, zo vernem'en wij, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de herziening van de winst marge in het kruideniersbedrijf ge sloten. HANDELSOVEREENKOMST NEDERLAND—HONGARIJE. Krachtens een nieuwe handelsover eenkomst tussen Nederland en Hon garije,-welke betrekking heeft op een waarde van'29 millioen dollar, zal Hongarije industrie-diamant en rub ber uit Nederland ontvangen in ruil voor machines, huishoudelijke arti kelen, electrische apparten, zilver waar .katoen en optische instrumen ten. WERKVERBAND KATHOLIEK AMATEURTONEEL. Donderdagavond werd in Flora 'n vergadering gehouden, waarop de besturen en leiders van alle Kath. verenigingen in het dekenaat Noord- wijk, die het toneelspel, lekenspel en volksdans beoefenen, waren uit genodigd. Er waren 12 verenigingen aangeschreven. De vergadering stond onder leiding van de heer G. M. Heemskerk alhier. De opkomst was goed; ook kapelaan v. Zijp der St. Martinus was aanwezig. De heer Leo Fels uit Den Haag zette het doel van W.K.A. uiteen: stukken te doen opvoeren, ontleend aan de Kath. levensbeschouwing en die beginselen uit te dragen. De ma teriële en financiële medewerking van het episcopaat daartoe is ver kregen. De gelegenheid zal zo wor den geboden tot het opvoeren van stukken, die in enger verband nooit zouden kunnen gelukken. Verder is deze landelijke organisatie een bun deling. waarnaar in heel het land verlangd wordt. Uit de in Hillegom, Lisse en Heemstede aangesloten verenigingen bij de W.K.A. wordt een commissie van 3 gekozen, welke de andere ver enigingen zal bewerken. Binnen één maand zal opnieuw worden ver gaderd en alsdan zal zeer zeker de Kring de Bollenstreek worden op gericht. LEIDSCHENDAM Straat- en Gevclversiering. Na dat Maandagmorgen in de parochie kerk een H Mis zal zijn opgedragen ter gelegenheid van het regeringsju bileum van H.M. de Koningin, zal te 8.30 uur de opening plaats hebben van de straat- en gevelversiering, welke gepaard gaat met een muzikale rondwandeling door de harmonie St. Cecilia. WEERSVERWACHTING DROOG EN VRIJ ZONNIG. Koude nacht met plaatselijke ochtendmist. Droog en overdag vrij zonnig weer met, behalve in het uiterste Noorden van het land, iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord en Oost. ALPHEN AAN DEN RIJN Speelplaats wordt uitgebreid. Blijkens een aanvrage bij het ge meentebestuur om medewerking, bestaan er bij het R.K. schoolbe stuur plannen tot uitbreiding van het bij zijn school behorend plein, dat tot speelplaats dient, met ge lijktijdige betegeling en afrastering van het nieuwe gedeelte. Toege staan is voor de gemiddeld 245 leer lingen een oppervlakte van max. 612 M2. Het thans bestaande plein 370 M2 groot. Gevraagd wordt NOORDWIJK GEMEENTERAAD. Donderdagavond kwam de ge meenteraad bijeen ter behan-'et'n® van een tweetal agandapunten, t.w. beëediging van het nieuw gekozen lid van de raad, mevr. C. A. L. de Poole Bauer en bespreking van' de a.s. feestelijkheden. Nadat mevr. lc Poo le de eed had afgelegd, werd zij door de burgemeester met enkele welgekozen woorden geïnstalleerd, waarvoor het nieuw gekozen eerste vrouwelijke raadslid van Noordwijk hartelijk dank bracht. Het tweede punt der agenda bespreking feeste lijkheden werd in besloten zitting be handeld. Dinsdag 31 Aug. a.s. komt de raad wederom bijeen namiddags te 4 uur voor de plechtige herdenking van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin. HARDDRAVERIJEN Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden kan de Harddrave rij vereniging „Prinses Irene", met voldoenning op de goed geslaagde kortebaan-dravery van gisteren te rug zien. Het heeft deze keer veel moeilijk heden opgeleverd om met het storm achtige weer de baan op de Noord Boulevard in orde te krijgen, doch met taaie doorzetting is deze vereni ging hierin uitstekend geslaagd. De vete liefhebbers hebben kunnen ge nieten van de draaf-prestatie. Niet minder dan 31 paarden namen aan deze draverij deel en dank zy de goede organisatie verstreek de eer ste ronde op zeer vlotte vijze. De navolgende paarden werden in de 2e omloop geplaatst: Dictator Spears, Laetare A, King Spencer, N(villers D J. Mac Gregor, Edelman, Dutch Han nover. Akron B. Hollandia. Eduard Auvil, G. de Mascotta, Fiat V, Jim Wilkes, Guy Hannover, Limbus, Ire- nen Hannover. In een zeer spannende strijd kwamen in de 3e omloop: Lae tare A, Limbus, Jim Wilkus, King Spencer, Fiat V, Dutch Hannover. Voora1 in deze omloop werd er fel gestreden voor de plaatsing in de beslissende omloop, als favorieten kwamen hierin naar voren: Laetare A, Eduard Anvil, J. Mac Gregor en Dutch Hannover, zqdat deze 4 paar den moesten lopen voor de volgorde der prijzen. In een sportieve en span nende strijd werd de le prijs gewon nen door Dutch Hannover, 2e Eduard Anvil, 3e J. Mac Gregor en 4e Lae- tare V. Raadsvacature Wegens bedan ken van de heer Eichelsheim (PvdA) is er wederom een vacature in de raad ontstaan. Opvolger op deze lijst is de heer S. de Roos. PolitieloopDe te houden 5 k.m. Politieloop op 4 Sept. door Noord- wijk zal aanvangen op het parkeer- terrein bij de vuurtoren; plaats van bijeenkomst voor loting en verdere regeling te half vier in „De Land bouw" op de N. Boulevard. De te ne men route is als volgt: Noord Boule vard, Hoofdstraat, N. Zeeweg, Zee straat, Molenstraat, St. Jeroensweg, IJmuiderstraat, Weteringkade, Duin weg, Piet Heinstraat, Cl. v. Ufford- straat, Noord Boulevard en de finish bij „De Landbouw". Aangifte voor deze loop kunnen alsnog gedaan worden. Ouden van dagen Gisteren is de grote dag geweest voor de ouden van dagen uit Noordwijk. Met ruim 200 deelnemers(sters) werd deelgenomen aan een autotocht, waarbij een be zoek werd gebracht aan de Haagse Dierentuin en een rondrit gemaakt door het WestTand. NIEUWVEEN Wedvlucht Quievrain-Nieuwveen. De postduivenvereniging „De Wit- pen" te Nieuwveen hield een wed vlucht vanaf Quievrain voor jonge duiven. Afstand 205 Km. De duiven werden gelost om 9 uur. Aankomst le duif 11,40 uur. De totale uitslag luidt: A. Bijl 1, 5; J. Springintveld 2, 4, 6; J. Speet 3, 7, 10; G. Oskam 8; C. van Leeuwen 9, 11. OEGSTGEEST „Endegeest" vierde kermis. De patiënten van Endegeest werd giste ren een kermis officieel „tuin feest" geheten voorgezet die klonk als een klok en waar zij nog lang herinneringen over zullen op halen. Op het feestterrein waren een aantal tenten aanwezig met diverse kermisvermakelijkheden, die veel be langstelling genoten, maar de draai molen bleek toch wel de grootste trekpleister en had dan ook de ge hele dag niet over gebrek aan be langstelling te klagen. Des morgens konden de patiënten vrij de kermis bezoeken. Zij werden door tam boers en hoornblazers, voorafge gaan door een reuzin, van de pavil joens afgehaald en in optocht naar het feestterrein gebracht. Vele pa tiënten en ook dc zusters hadden zich in speciaal feestcostuum ge stoken, wat een fleurige en soms alleraardigste indruk opleverde. Van de verschillende vermakelijk heden werd een druk gebruik ge maakt en alle gezichten stonden op mooi weer, ondanks de dreigende lucht, die echter de feestvreugde niet kwam verstoren. Het middagprogramma bevatte een aantal volksspelen, waarbtf vaak hevige strijd geleverd werd, alsmede ringsteken op versierde fietsen. Daarvoor was veel belang stelling, mede doordat de bezoekers ook naar het feestterrein kwamen. De avond zette in met een ge- costumeerdc korfbalwedstrijd, waar verscheidene originele costuums tc bewonderen waren, en die van de toeschouwers veel bijval verwierf. Daarna werden aan het publiek 'n aantal boerendansen voorgezet, die zeer verzorgd werden uitgevoerd en zodoende grote bijval oogstten. De „boeren en boerinnen" hadden het hun na afloop uitgereikte herinne ringsgeschenk dan ook wel ver diend. „Werkmans Wilskracht" gaf daarna een concert, en tenslotte stelde men zich op voor een fakkel en lampion-optocht, waaraan ieder een deelnam, die op de been was. Voorafgegaan door „W.W." nvaakte men een rondgang over de terrei nen van Endegeest en Rijngeest, er werd gezongen en gesprongen, en moe maar zeer voldaan werden na afloop van de rondgang de pavil joens weer opgezocht. TER AAR Geboren: P. G. M. v. d. Geest. zn. van C. J. v. d. Geest en P. M. v. d. Geest; Gerardus C. M., zn. van C. J. Pieterse en M. C. v. d. Hoorn. Ondertrouwd: J. de Steur 34 j. cn P. Valk 23 j. Overleden: Petrus G. M. v. d. Geest, twee dagen. VOORHOUT Op 28 en 29 Aug. a.s. wordt door de oud-leerlingen der B.N.S. een 2- daagse reünie gehouden te Voorhout. Aan deze reünie zal een kermis ver bonden zijn en zal opgevoerd worden het Oranjestuk getiteld: „Je Main- tiendrai", tooneelspel in 4 bedrijven van A. van Waasdijk, opgevoerd door de R.K. Tooneelgroep „het Voetlicht" uit Rotterdam. Zondags Is er een plechtige H. Mis tot intentie van de gesneuvelde oud-leerlingen, waarna korte herdenkingsplechtigheid met kranslegging aan de voet van het mo nument voor de gesneuvelde oud- leérlingen. VOORSCHOTEN Denk om de nieuwe bonkaarten. In het distributiekantoor zal op Woensdag 1 Donderdag 2 en Vrijdag 3 September a.s. tussen 9.3015 uur de uitreiking plaats hebben van de nieuwe bonnen voor de a.s. distribu tie-periode. Uitgereikt worden bon kaarten K of L 812 (medebrengen stamkaart en losse inwisselingsbon 810) en en ook toeslagkaarten voor a.s. en jonge moeders (overleggen stamkaart en controle-kaart. Indien men op genoemde dagen verhinderd is dan kan men de bescheiden ook aangetekend opzenden naar 't hoofd kantoor te Voorburg dat daarn» de nieuwe bonnen ook aangetekend toe. zendt.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3