DE 64 TITELS VAN KONINGIN WILHELMINA Slechts zes gekroonde hoofden I regeerden een halve eeuw of langer i DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 den. Het is onze koningin tenslotte, die persoonlijk het initiatief neemt tot het Koninklijk Nederlands Steun comité, opgericht ter leniging van de oorlogsnood .welke ook in ons land tallozen had getroffen. En na de ineenstorting van het Duitse leger in 1918 toont onze vor stin zich opnieuw de troon waardig door de uitlevering te weigeren van de naar ons land gevluchte Duitse keizer en diens zoon. Ons volk heeft haar beslissing zon der meer kunnen accepteren, omdat zijn vorstin daarmede uiting gaf aan gevoelens, die in Nederland stilzwij gend hoog werden gehouden. Na de „vergissing" van Pieter Jel- les Troelstra in het jaar 1918 was het de „Haagse" huldiging op de Malie baan toen de paarden van het ko ninklijke rijtuig door een geestdrif tige massa werden uitgespannen die de hechte band tussen Oranje en volk nogmaals accentueerde in een triomftocht waarbij op treffende wij ze uiting werd geg wen aan de gevoe lens, die in de Nederlandse harten gegroeid waren voor de koningin! Al kenmerkte zich de na-oorlogse jaren door diverse moeilijkheden, in 1923 vieren Nederland en de beide met. het moederland verbonden ge biedsdelen het zilveren regeringsju bileum op ee:r wijze die nogmaals de plaats symboliseert, welke deze Oran- jevorstin zich veroverde; op 21 Sep tember 1923 aanvaardde H.M. het ju bileumgeschenk, de restauratie van het Koor in de Nieuwe Kerk te Delft. het 1934 TNMIDDELS IS ONS KROONPRIN- SESJE opgegroeid tot een prinses die zich evenals de koningin-moe der en de prins-gemaal algemeen in de liefde van het volk koestert. Voor moeder en dochter breken in het jaar 1934 droevige ogenblikken aan, waarin heel ons volk met hen treurt over het verscheiden van koningin Emma (5 Maart), enkele maanden la ter gevolgd door het overlijden van Prins Hendrik (3 Juni), waarbij het gehele hof op wens van de prins witte rouw aannam. twee vpouwen •TWEE VROUWEN ZIJN ACHTER- GEBLEVEN in het palies Noord einde: een koningin en haar dochter, de kroonprinses, dan 25 jaar oud. Reeds lang heef: het Nederlandse volk zich afgevraagd, wanneer de ver loving van prinses Juliana gevierd zal worden. Het is September 1936 wanneer H.M. Koningin Wilhelmina en prinses Juliana in alle eenvoud de vreugdige tijding bekend maken dat prins Bernhard von Lippe-Biestgrfeld de uiverkorene is. „We zijn het zeer eens geworden", klinkt de ons zo ver trouwde stem van prinses Juliana door de aether. Reeds op 7 Januari 1937 is er bruiloft aan het Nederland se hof, luisterrijk door het gehele volk meegevierd. 31 Januari 1938. koningin Wilhel- mina's eerste kleinkind aanschouwt het levenslicht. Beatrix Wilhelmina Armgard is nog maar een half jaar oud wanneer Ne derland zich opmaakt zijn koningin te huldigen in verband met haar 40- jarig regeringsjubileum. Op 4 Augus tus 1939 wordt het prinselijk gezin verblijd met de geboorte van prin ses Irene. „Zij, die de vrede brengt". Helaas ditmaal was de naam geen voorteken; luttele weken later is Europa opnieuw het toneel van een oorlog, en enkele maanden later, vlak voor Pinksteren 1940, breekt het onheil ook over ons land los! „vUmmenö PRotest" OP DE 10DE MEI OVERVALLEN DE DUITSE HORDEN op verra derlijke wijze een buurland, dat zich opnieuw strikt neutraal had gehou den. Wie zal ooit de zinsnede vergeten uit de proclamatie van onze koningin, gedateerd 1940, Den Haag 10 Mei, lui: dende: „Ik richt hierbij een vlammend protest t :gen deze voorbeeldeloze schending van de goede trouw en de aantasting van wat tussen be schaafde staten behoorlijk is' Ondanks dappere tegenstand is de situatie voor ons land onhoudbaar, weldra dringt de tijding door dat onze koningin zich - om redenen van vei ligheid van Den Haag naar elders heeft begeven, weinige uren later ge volgd door het prinselijk gezin en on ze regering. Wie aanvankelijk teleurstelling heeft gevoeld over dit besluit dat on ze „moeder" stellig zwaar, zeei zwaar gevallen is, begreep weldra dat inder daad het vertrek uit het moederland de beste beslissing is geweest, die in deze critieke dagen genomen kon worden. in BAUinqsclup H.M, KONINGIN WILHELMINA. GASTVRIJ IN ENGELAND ONTVANGEN, heeft zich in de tijd, dat de Geallieerden tegenslag op te genslag ondervonden, niet gespaard. Hoe vaak hebben wij in het bezet te gebied troost geput uit haar ra diotoespraken. Dicht, te dicht liggen de jaren van ballingschap, de „Londense" jaren, nog in ons geheugen. Laat ons mor gen aanstippen dat onze koningin het devies „Je Maintiendrai" hoog heeft gehouden, dat haar houding, haar be moedigende woorden, ons in bezet gebied steeds een lichtend voorbeeld zijn geweest, ook toen Indië door de Japanners onder de voet werd galo pen. Tweemaal is H.M. in de Londen se tijd naar Canada geweest, de eer ste keer voor een bezoek aan het prin selijk paar in Mei 1942, Waarbij zij tevens een drie daags bezoek aan wij len president Roosevelt brengt, voor afgegaan door een bezoek aan New York. Terug in Londen sticht zijn „Oran jehaven" voor de Engelandvaarders, een „tehuis" waar zij zo vaak in hun midden toeft! Een jaar na het eerste bezoek aan Canada volgt het tweede, vijf maan den na de geboorte van prinses Mar griet. Maar dan is ook de ommekeer in de oorlog reeds nabij, blijkt steeds meer dat het vertrouwen van konin gin Wilhelmina in de overwinning op hechte grondslagen is gebouwd. 13 TTUARt 1945 ONDANKS DE „VERTRAAGDE" BEVRIJDING van Nederland komt op 13 Maart 1945 het grote mo ment voor een land, een volk en voor onze koningin: de terugkeer na bijna vijf volle jaren ballingschap, de te rugkeer, waarbij zij te voet bij Eede in Zeeuws Vlaanderen de grens pas seert. Een „moeder" is weer in het mid den van haar volk en enorm groot is het enthousiasme waarmede de ko ninklijke familie overal begroet wordt: eerst in het bevrijde Zuiden, later na de spannende Meidagen in 1945 in West Nederland. Dan is de oorlog geëindigd, kunnen een vorstin en een volk en een geschonden, ge plunderd land na de bevrijdings feesten de duizend-en-één proble men, samenhangend met de weder opbouw, onder de ogen zien. Het is latere geschiedschrijvers voorbehou den de historie van de jaren na de bevrijding van ons land en Indonesië de dag, waarop koningin Wil helmina een halve eeuw aan het roer staat, onder te brenger tegen de ach tergrond van de talloze gebeux-tenis- sen, die zich afspeelden. Wij die het voorrecht geniete het jubileum van onze „moedei des Vaderlands" van nabij te beleven, weten alleen, dat ook in deze drie jaar zij haar taak heeft vervuld op een wijze, die haar siert en ons doet beseffen, steeds weer Na een jachtpartij op Het Loo met de prins-gemaal poserend voor de fotograaf opnieuw, dat onze koningin één van ons is. Hoe heeft Nederland meegeleefd met de geboorte van het vierde prins sesje, hoe heeft ons volk niet elke ge legenheid gretig aangegrepen aan ko ningin Wilhelmina te bewijzen, dat zij in het hart van elke Nederlander die aparte plaats is blijven innemen, die zich alleen de waarlijk groten we ten te veroveren. In October 1947 kwam het bericht dat H.M. zich( met het oog op haar gezondheid, genoopt zag tijdelijk het koninklijk gezag neer te leggen, een periode die tot 1 December 1947 duurde. Begin Mei van dit jaar zag H.M. zich genoopt voor de tweede maal tij delijk het koninklijk gezag neer te leggen, eveneens in verband met haar gezondheidstoestand, zodat H. K. H. prinses Juliana wederom als regentes beëdigd werd. tRoonsafstAnö OP 12 MEI 1948 OM HALF ZES 's MIDDAGS heeft koningin Wilhelmina in een ontroerende radio rede vervolgens haar voornemen af gekondigd ten behoeve van haar dochter afstand te doen van de troon; het was een land en volk volkomen verrassend besluit, onaanks de ge ruchten, die al geruime tijd hierom trent de ronde deden. In deze rede deelde H. M. mede dat prinses Juliana tot 30 Augustus als regentes het be wind zou voeren, waarna zij zelve, .in verband met het jubileum, nog voor korte tijd als koningin zou regeren om dan definitief afstand te doen van de troon in begin September. Nu terugblikkend op dit in alle op zichten zo rijke leven, gewijd aan Ne derland wensen wij H. M. koningin Wilhelmina de rust toe, die zij zu zeer behoeft. Moge prinses Juliana, weldra Koningin der Nederlanden, als een echte Oranjetelg in de voetsporen van haar koninklijke moeder treden „NASSAU", het geheim en de nachtmerrie voor geschiedsschrijvers MAAR OVER„ORANGE" STRAALT EEN HELDERE ZON VAN DE MIDDELLANDSE ZEE Er zijn maar weinig lieden, die de zekere oorsprong van hun naam heb ben kunnen navorsen en iets afweten van hun stamvader. Er zijn er, die er hun halve leven aan wijden, om te weten te komen of zij gesproten zijn uit een volk in die renhuiden, een volk in boernoesen, een volk in kaftans of een volk in tu nica's. De meesten geven het op en zijn er slechts zeker van, dat zij stam men van Adam en Eva. Bij de groten het anders. Zij hebben in hun bi bliotheken welomschreven stambo men, ontleden in oude geschriften de karakters en het uiterlijk van hun voorouders. Zeker bij de vorstenhui zen. Behalve bij de Nassau's. Want de oorsprong van Nassau is ondanks alle gezoek en boekengewurm legen darisch gebleven. Eigenlijk heeft het geen zin te vertellen, wat de geschied schrijvers ervan zeggen. Ieder van hen, die iets over de oorsprong der Nassau's schrijft, beweert gelijk te hebben maar een bewijs kan niemand aanvoeren. Het enige aardige, dat in deze onzekerheid schuilt, is, dat nu tenminste de romantiek zegevierd bo ven de nuchtere geschiedkunde. Ro mantici hebben een ruime keus: zij kunnen de geschiedenis der Nassau's weven rond een Romein, die mee kwam met Julius Caesar of eên Ro mein, die in het gevolg van keizer Severus was. Met evenveel recht kan de romancier teruggrijpen op dc le geraanvoerder Nasua, die voorkomt in het dagboek van Julius Caesar en een Germaan was. Of op de Konradij- nen of op de graven van Zutphen. Alles met evenveel recht, met het recht van de legende. Van Oranje is méér bekend. Een kleine staat dichtbij de Middellandse Zee. Ondanks de geschiedkundige ze kerheid, is hier goddank toch ook weer romantiek. De romantiek van wijnbergen onder een strakke, blauwe hemel, van soevereinen over 17IJFTIG JAAR' OP DE V TROON.... Het is, nu H.M. Koningin Wilhelmi na dit zeldzame jubileum beschoren is, voor het eerst in de twintigste seuw, dat een lid van een regerend vorstenhuis een dergelijk feit herdenkt. Wanneer wij naar aan leiding van het jubileum van Nederland s vorstinne m het verleden blikken, springt direct naar voren, dat regeringsperioden, zich worden. Hem was het na melijk vergund vijftig jaar te regeren optwee maanden na. Formeel volgde hij op 5 October 1056 zijn vader op, doch hij stierf op 7 Augustus van het jaar 1106! Neen, werkelijk lange en historisch belangrijke regeringsperioden van één vorst kende Frank rijk in de achttiende eeuw: Lodewijk XVI en zijn op volger Lode wijk XV die te zamen niet minder dan 131 jaar regeerden. Lode wijk XIV, de Zonneko ning, kwam als kind van vijf jaar, in 1643, op de Franse troon. Hij stierf in het jaar 1715, na zegge en (n de achttiende eeuw twee schrijven 72 jaar geregeerd maal voor. En nog vroe- te hebben, in de leeftijd ger? De enige, die langer van 77 jaar. En zijn opvol- dan een halve eeuw re- ger de vijftiende Lodewijk geerde was de Engelse ko- bleef eveneens langer dan ning Henry II, die in de een halve eeuw op de grijze middeleeuwen van troon. Hij was ook nog een 1216—1272 regeerde, maar kind toen hem in 1715 de hij speelde nóch als taak ten deel viel Frank- mens, nóch als regeerder rijk te besturen. Na 50 Ieen bijzondere rol in de jaar geregeerd te hebben geschiedenis. Daarnaast stierf hij in de ouderdom dient direct Hendrik II van 64 jaar, betrekkelijk keizer van het Rooms- jong vergeleken bij zijn Duitse Rijk, genoemd to voorganger. uitstrekkend over een hal -_ve eeuw of nog langer, slechts uiterst zeldzaam zijn. In de negentiende eeuw kwam het drie kee; De negentiende eeuw. In de volgende eeuw kwam het driemaal voor, dat een vorst langer dan een halve eeuw regeerde: een unicum in de historie. In 1810 herdacht Enge- land's koning George III het feit, dat hij 50 jaar ge leden op de troon was ge komen. Men moest echter in verband met de zeer verzwakte geestvermogens van de 'koning van een feestelijke herdenking af zien, temeer omdat George III blind werd, zodat in 1811 zijn zoon, de prins in Albion's historie een der belangrijkste is ge weest eindigde. In Wenen. Elf jaar na het jubileum van koningin Victoria (dus juist na haar 60ste regeringsjaar) kwam We nen in feeststemming. In 1898 herdacht keizer Franz Joseph het feit, dat hij vijftig jaar onafgebroken de Oostenrijks-Hongaarse monarchie bestuurde. Waar de keizer 18 jaar was toen hij de troon besteeg, her dacht hij dit jubileum als -jarige. Desondanks leef- van Wales als regent op- de hij nog 18 jaar, zodat trad. Desondanks leefde hij precies 68 jaar regeer- deze ongelukkige koning nog tot 1820, zodat hij in totaal 60 jaar regeerde. Bleven de feestelijkhe den in 1810 in Engeland de. In 1916 gedurende de eerste wereldoorlog verwisselde hij het tij del'j- ke met het eeuwige, zodat de „meest beproefde mo- achterwege, Albion revan- narch uit de historie" de cheerde zich in het jaar 1887, toen luisterijk ko ningin Victoria's jubileum gevierd werd. In 1937 be steeg zij de achttienja rige prinses de Britse troon. En zij bleef ook na ineenstorting van zijn rijk bespaard bleef. Na keizer Franz Joseph zijn er geen jubilea meer gevierd door gekroonde hoofden, H.M. Koningin Wilhelmina is in de 1887 nog 14 jaar aan het twintigste eeuw de eer bewind, alvorens het Vic toriaanse tijdperk dat een klein rijkje, die een eeuwige oor log voerden met de keizers. Hertog dommen, die ook onderling weer ri valen waren. Tenslotte zijn de gra ven van Laurenburg de winnaars ge worden. Van hen komen de Nassau's. Ook hier weer een legende. Arnold (of was het Rupert?) Laurenburg is op hertenjacht. Hij raast door het wondermooie land. Op een heuvel staat hij stil. Als een openbaring ligt de omtrek aan zijn voeten. Hier wil hij een burcht bouwen, die hij naar de omliggende „Nasse Aue" ver noemd. De bewoners noemden zich de graven van Nassau. Zij bleven er wonen, maakten hun naam groter en wijdser doqr de tochten met Barba- rossa. Hoe nu Oranje en Nassau in één persoon verenigd werden? We kun nen er een ingewikkelde geschiede nis van maken. Met stambomen overzichtelijk opgesteld en onder elke naam een jaartal en een overlijdens' kruisje. Maar dat past niet bij de ro mantiek rond de naam Nassau en bij de romantiek van dat kleine Prins dom Orange met wijnbergen en egn zon in een strakk: lucht. We moeten ze zien rijden op hun briesende paar den. de dekklede geborduurd met de leeuw uit het wapen, golvend on der de met zilver en goud beslagen zadels. Dertiende eeuw. Hendrik II is een machtig heer over de landen rond het slot Nassau. Hij huwt een Gelderse gravin. Hoe gemakkelijk kunnen we ons die stoet voorstellen, optrekkend uit Frankrijk naar het Gelderse. Sta tiekarossen, om geven door edelen. Dan de terugtocht met een voorna me bruid, die ongemakkelijk zit door het vele kant. waarin zij is gehuld. De intocht in het kasteel, de trappe lende paardenhoeven op de slotbrug, het opkomende landvolk, dat de jon ge vrouwe eerbiedig groetend aan staart langs de uiterste randen van het binnenplein. Toeschietende stal knechten, die de tomen grijpen, bui gende bedienden Drie zonen zijn uit het huwelijk ge boren. Op Otto grijpt ons vorstenhuis terug. Zijn nakomelingschap geraakt in de Nederlanden, door het huwelijk met Johanna van Polanen, die hier vele bezittingen heeft, waaronder de baronie Breda. We zijn dan 1400 al gepasseerd. In de loop der jaren zijn twee Nassause hofhoudingen van be lang: die te Dillenburg en die te Bre da. Hendrik, de man van Breda, heeft d° koppeling Oranje-Nassau op zijn naam staan. Hij was een belangrijk heer in de diens': van de machtige Ka- rel V. Veldheer en diplomaat, dat be tekent reizen en trekken. Eens reist hij met een diplomatieke missie door Frankrijk en doet Orange aan, het kleine, zelfstandige prinsdom. Hij is een jong weduwnaar en ontmoet Claudia van Oranje. Het was een kort huwelijk, Claudia is jong gestorven. Hun zoon, René erft de moederlijke bezittingen, wordt dus de prins van Oranje. Zijn vaders naam draagt hij reeds, de samenvoeging wordt Oran je-Nassau, of, om precies te zijn: Re né, prins van Chalon-Oranje-Nassau. Met de familie op Dillenburg wordt hartelijk contact onderhouden. Daar woont Willem van Nassau, gehuwd met Juliana van Stolberg. Een ingeto gen gezin, verknocht aan de Lutherse leer. Juliana an Stolberg onderricht haar vele kinderen persoonlijk, ter wijl de vader strijdt in de bond van Lutherse vorsten. Hun oudste zoon is een Willem. Elf jaar is dit ventje, als er op een schuimend paard een bode over de Dillenburgse slotbrug komt gereden. Een droeve tijding: René is dodelijk gewond in de strijd rond St. Dizier. Hij is ongehuwd, maar hij heeft zijn neefje Willem benoemd tot universeel erfgenaam. Wel moe: kei zer Karei zijn toestemming aan deze erfenis geven. Deze heeft geen bezwa ren, maar verbindt er één voorwaar de aan: Willem»moet katholiek wor den opgevoed aan het hof van Brus sel, waar de landvoogdes zetelt. Voor de vader en moeder heeft dit heel wat betekent. Hun oudste zoon katholiek, terwijl zij zelf Lutheranen zijn. Maar zij hebben er niet lang over geaarzeld en persoonlijk bracht de vader zijn zoon Willem, nu Willem van Oranje- Nassau, naar Brussel. '^yiJ ^yiLHEDM'ENA, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz., enz." Is er wel iemand in ons land, die de hierboven geciteerde aanhef van een Koninklijk Besluit niet kent? En zou er iemand zijn, die in dit ver band precies weet te zeggen, wat de betekenis van het driewerf herhaald woordje „enz." is? Het staat in de plaats van in totaal 64 titels, waarvan er vier niet erfe lijk zijn, terwijl er een barones van Montfoort niet meer door de Koningin gevoerd wordt. En hieronder volgt dar. de opsomming van de titels van H M. Koningin Wilhelmina, alsmede enige bijzonderheden over de wijze, waarop deze in het bezit zijn gekomen van het Oranjehuis. BARONES VAN Acquoy (Gem. Beest, Gelderland), behoor- ACQUOY de vroeger tot het Zuid-Hollandse Graaf schap Leerdam, werd in het jaar 1140 door Jan van Arkel gesticht, is later met Leerdam aan het Huis van Egmond gekomen en nog later aan de Prinsen van Oranje. In Mei van dit jaar was het precies 244 jaar geleden dat de „vrije en souvereine Heer lijkheid van Ameland" door de familie Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg aan Johan Willem Friso, Prins van Oranje, erfstadhouder van Friesland, werd verkocht. Het was op 4 Mei van het jaar 1704 en sindsdien is deze titel in 't bezit der Oranje's gebleven. ERFBURGGRAVIN VAN Engelbert II van NassauBreda werd door ANTWERPEN Philips de Schoone begiftigd met het burg graafschap van Antwerpen, later kwam dit aan Prins Willem I en ging over aan de tak van Oranje Nassau. Vermoedelijk is dit hetzelfde als „Harlay" uit de erfenis van Prins René van Chalon. In ieder geval wordt Arley (in Frankrijk) genoemd als baronie van Prins Willem V. z De Staten van Utrecht droegen in 1674 Baarn met Eembrugge, Soes! en de beide Eemnessen op aan Stadhouder Willem m. Prins van Oranje. Later werd hem dit ontnomen, doch in 1749 kwam het weer aan Prins Willem IV. Beilstein is gelegen tussen Dillenburg en Weilburg. Nassau-Beilstein was een tak van Nassau-Siegen, die in 1565 uitgestorven is. De heerlijkheid kwam toen aan de tak Nassau Dietz, later aan Oranje Nassau. Met andere Nassause landen werd het in 1815 door koning Wil lem I aan de Walramse tak afgestaan, in ruil daarvoor werd Luxemburg gekregen. Het is geen titel meer van de Koningin der Nederlanden. ERFGRAVTN VAN BESANgON Burggraaf van Besangon, gelegen in de Franse Comité, was een der titels, die René van Nassau—Chalon naliet aan zijn neef Prins Willem van Nassau, later Prins van Oranje Guillaume IX. Deze heerlijkheid werd in 1777 door Prins Willem V gekocht en bleef aan de Oranjes. Men denke aan de „cycloon" van Borculo, waarbij H. M. als „Vrouwe van dit Stadje", van haar medeleven blijk gaf. Door het huwelijk van Johanna van Pola nen met Engelbert I. graaf van Nassau Dietz (1405), kwam de Baronie van Breda in het bezit van de Nassau's, waarin deze sindsdien is gebleven. Tot deze Baronie behoren ook Aalten, Win terswijk en Dinxperlo. In 1612 kwam zij in pandschap aan Prins Maurits. In 1697 ston den de Staten van Gelderland het in eigendom af aan Prins Willem III. Later kwam zij in het bezit van Jan Willem Friso. GRAVIN VAN In 1551 kwam dit Graafschap aan de Oranje BUREN Nassau's door het huwelijk van Anna van Egmond, gravin van Buren, met Prins Wil lem I. Als gravin van Buren heeft H. M. Koningin Wilhelmina vaak incognito gereisd. Bütgenbach is gelegen in het kanton Malmédy. De erfdochter van St. Vith en Bütgenbach, Margaretha van Valkenburg, bracht door haar huwelijk met Jan II van Vianden, de baronie aan Vian- den. Daar dit huwelijk kinderloos was, kwam het met Vianden aan de graaf van Sponheim en nog later aan de graaf van Nassau-Dillenburg. Zo kwam de titel aan het Huis van Oranje Nassau, totdat hij na de dood van Koning Willem Hl overging op de groothertog van Luxemburg, van de Walramse tak. Deze titel is dus verloren. Door Anna van Egmond is dit bezit aan het huis Oranje-Nassau gekomen. Philips het Hohenlohe, die gehuwd was met Maria van Oranje, dochter van Prins Willem I en Anna van Egmond, kreeg het in 1596 in zijn bezit. Tot deze baronie behoorden de dorpen Maarheze, Sterksel, Castel en Soerendonck in de provincie Noord-Brabant. Ook dit bezit is door Anna van Egmond aan de Oranje's gekomen. Haar overgrootvader Frederik van Egmond, had dit in het jaar 1482 gekocht. GRAVIN VAN In 1784 werd dit graafschap door Staten van CULEMBORG het kwartier Nijmegen aan Stadhouder opgedragen. Deze heerlijkheid door keizer Karei V ver pand aan Floris van Egmond (overleden in 1518) opgevolgd door zijn zoon Maximi- liaan, werd-in 1549 door de keizer afgelost. Jn 1559 is het door koning Philips II verpand aan Prins Willem I van Oranje-Nassau. Na hem waren de prinsen Maurits en Frederik Hendrik dandheren. In 1648 is het pandschap in eigendom gekomen aan Prins Willem II. Bij de verdeling van de nalatenschap van Willem ÜI viel de bezitting tqe aan Willem Karei Hendrik Friso. De baronie Dassenburg (aan de Our in het Rheinland, ten Noorden van Vianden) is op dezelfde wijze als Bütgenbach aan het huis van Nassau gekomen, n.l. door het huis Vianden. Dit had het van de vorstelijke Abdij Prüm. De titel is overgegaan op de groothertog van Luxemburg, en is dus verloren. Van de heren van Diest (Zuid-Brabant) kwam de baronie aan het gc-slacht Heins- berg, vervolgens aan Nassau-Saarbrücken, Gulik, daarna door ruil in 1499 aan Nassau-Dillenburg-Breda-Oranje. GRAVIN VAN Het Graafsche Nassau-Dietz kwam aan de DIETZ tak van Jan de Oude, uit Ernst Casimir, zijn vijfde zoon. en zo aan Oranje-Nassau. De titel ging na het overlijden van koning Willem II over op groothertog van Luxemburg, uit de Walramse tak. Deze heerlijkheid, gelegen in Noord-Bra bant, werd in 1312 door de graaf van Vlaanderen, heer van Rijkenburg en zijn vrouw Beatrix van Putten en Strijen, voor immer verpand aan Willem van Duivenvoorde. Deze gaf Dongen te leen aan Roelof van Vaalhem, die met de dochter van Willem van Duivenvoorde was gehuwd. De heer lijkheid bleef in dit geslacht tot 1513, toen Dongen aan Graaf Hendrik III van Nassau, Heer van Breda, kwam. Met de erfenis van René, Prins van Oranje, kwam Dongen aan Prins Willem I en later aan het huis Oranje Nassau. Ter Eem is, na door de Staten van Utrecht aan Stadhouder Willem II te zijn opgedra gen (in 1674) later aan hem ontnomen, doch in 1749 weer in het bezit van Prins Willem IV gekomen. Deze heerlijkheid werd eerst in 1750 aan de Prins-erfstadhouder teruggegeven door de Staten van Utrecht. Het was hier het zelfde geval als met Baarn en Ter Eem. BARONES VAN Deze h rlijkheid kwam in het bezit van EINDHOVEN de graen van Buren en zo kwam zij aan het huis van Oranje Nassau. Deze titel is niet meer in het bezit van onze koningin en dus verloren.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6