S)e C<2ld6eSot4^ant Rusland sluit zijn consulaten in de Ver. Staten Officieel communique over de interim-regering Vliegtuig boven Valkenburg neergestort Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 11476 ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK BIJ VALKENBURG Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0.30 p. w., 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ontevreden over het geval-Kosenkina HEDENMORGEN vroeg heeft de Sow jet-Russische regering de Ver enigde Staten medegedeeld, dat de Sowjet-consulaten in Amerika ge sloten zullen worden en dat Washington zijn eigen consulaat in Wladi- wostok als „niet meer in functie" moet beschouwen. Deze Sow jet-Russische stap is ge- van wederkerigheid, ook het Ameri- daan in antwoord op de verwerpen door de V.S. van de Sowjet-Russi- Sche klachten over „ontvoering" van mevrouw Kasyenkina, Russisch on derwijzeres, en van de Russische on derwijzer Samarin, en op de daarna gevolgde order tot vertrek aan de Sowj et-Russische consul-rgeneraal, Jacob Lomakin. Bovendien heeft Moskou medege deeld, dat de overeenkomst voor de opening van een Amerikaans consu laat te Leningrad thans als ongeldig moet worden beschouwd. De Sow jet-regering blijft er op staan, dat aan de vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie vrije toegang tot Kasyenkina en Samarin verleend moet worden. De beschuldigingen van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken tegen Lomakin, dat hij misbruik gemaakt zou hebben van zijn prerogatieven en positie, worden door de Sowjetregering als „geheel ongegrond en niet in overeenstem ming met de feiten" verworpen. De Sowjetregering beschouwt in de huidige omstandigheden een nor male werkzaamheid der Sowjet-Rus- sische consulaten in de V.S. als on mogelijk. Zij heeft daarom besloten terstond tot sluiting van de twee Sowj et-Russische consulaten in de V.S., gevestigd te New York en San- Francisco, over te gaan en is van op vatting, dat, volgens het beginsel Succes der Moskouse besprekingen „Buitengewoon tevreden" Volgens welingelichte kringen te Moskou, aldus, seint Reuter's corre spondent aldaar, gelooft men, dat Stalin door zijn laatste bijeenkomst met de Westelijke afgevaardigden de international toestand een gun stige wending heeft gegeven. Naar verluidt zijn de afgevaardigden „buitengewoon tevreden" met de aard van een mededeling die Stalin hun gedaan heeft. De correspondent voegt er aan toe, dat alle berichten over de besprekin gen met enige reserve moeten wor den beoordeeld, daar de grootste ge heimhouding nog wordt gehandhaafd kaanse consulaat te Wladiwostok ter stond gesloten moet worden, terwijl op dezelfde gronden de overeen komst omtrent een Amerikaanse consulaat te Leningrad als vervallen moet worden beschouwd. Amerikaanse functionarissen heb ben als hun mening te kennen ge geven, dat de Sowjet-Unie van de sluiting der consulaten over en weer het meeste nadeel zal ondervinden. De Sowjet-consulaten te New York en San Francisco, aldus genoemde functionarissen, vormden belangrijke bronnen van inlichtingen op han- delsgébied en van andere aard voor de Sowj et-regering. Waarnemers' te Washington geven toe, dat de sluiting der consulaten een verslechtering van de Ameri- kaans-Sowjet-Russische betrekkingen betekent. Er is echter tot nog toe geen aanwijzing van een algehele breuk in de diplomatieke betrek kingen. INDONESIË Officieel wordt medegedeeld: de Nederlandse regering heeft aan de Federale Conferentie te Bandoeng medegedeeld hoe zij zich de verdere staatkundige ontwikkeling in Indonesië zou kunnen voorstellen. Met zeer vergaande toepassing van de te Bandoen aangenomen resoluties bereidt de regering een wetsontwerp voor betreffende het bestuur in In donesië in overgangstijd, dus in afwachting van de totstandkoming der Verenigde Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indonesische Unie. Behoudens in overgangstijd nopdzakelijke besprekingen wordt de uitoefening van alle bevoegdheden met betrekking tot Indonesië, die volgens de bestaande wetgeving aan de kroon, de Staten-Generaal of de Gouverneur-Generaal toekomen, overgedragen aan een Federale Re gering, die uitsluitend .uit Indonesiërs zal bestaan. De leden dezer Federale Regering Indonesië te blijven dragen. worden aangewezen door een Fede rale Raad samengesteld uit vertegen woordigers van alle aan de Federatie deelnemende gebieden. De Federale Regering, in overeen stemming met de Federale Raad, zorgt zo spoedig mogelijk voor de instelling van een vertegenwoordi gend lichaam, en Federale vertegen woordiging van het Indonesische volk, waarin ook afgevaardigden van minderheidsgroepen zijn op te ne men. Voorts wordt een Kabinetsraad in gesteld, bestaande uit de Federale Regering en de gezamelijke secreta rissen van Staat, die als regel de partementshoofden zullen zijn. Naast de Federale Regering, die uitsluitend, uit^ Indonesiërs bestaat, benoemt de kroon een hoge verte genwoordiger, aan wie gedurende de overgangstijd bepaalde bevoegdhe den met betrekking tot het bestuur in Indonsië zijn toegekend. Hij kan in bepaalde gevallen zelfstandig voor zieningen treffen en oefent enkele bevoegdheden uit die in overgangs tijd noodzakelijk voorbehouden moe ten blijven, teneinde het de Kroon mogelijk te maken de verantwoorde lijkheid voor de gang van zaken in Overeenkomstig vroeger gedane toezeggingen is een daartoe strek kend voorlopig voorontwerp van wet door de Nederlandse regering om ad vies gezonden naar Indonesië, waar het o.m. door de voorlopige Federale Regering te Batavia en door de Con ferentie te Bandoeng wordt bestu deerd. De regering hoopt, de sug gestie uit Indonesië, spoedig te harer beschikking te hebben, teneinde op korten termijn de instelling van een Federale Regering in Indonesië voor de interim-periode mogelijk te ma ken. Uiteraard zullen daartoe echter eerst de thans aanhangige grondwets wijzigingen, die met grote meerder-^ heid in tweede lezing alreeds door de Tweede Kamer werden aanvaard, kracht van wet moeten hebben ver kregen. Immers, de instelling van zulk een Federale Regering moet ge schieden bij de wet, krachtens het nieuwe artikel 209 der grondwet. De voorbereiding van een en an der heeft de regering eohiter reeds ter hand doen nemen, om ook in In donesië duidelijk te maken, dat, als eenmaal de grondvvetsherzieningen zouden zijn aanvaard, zij deze zaak ook dezerzijds met kracht aan kan vatten. Twee doden en vier gewonden Voor de tweede maal in korten tijd is de Marineluchtvaartdienst door een zwaren slag getroffen. Een vliegtuig van het type „Firefly" is gistermid dag om tien minuten voor half drie even nadat het van het vliegveld Val- kenbiyg was opgestegen, aan de rand van de gemeente Valkenburg neer gestort. De beide inzittenden, de 21- jarige adelborst le klasse K.M.R., F. J. C. Meulenberg uit Utrecht en de 15-jarige matroos-schrijver 2de klasse F. J. Palings uit Gestel, werden op slag gedood en vier burgers werden door de rondvliegende brokstukken van het toestel gewond. De gehele dag waren er oefeningen uitgevoerd door ledèn van het vierde squadron van het vliegtuigmoeder schip Karei Doorman. Dit squadron was op dit vliegveld gestationneerd voor de tijd, dat het schip gedurende de komende feesten te Amsterdam zou liggen. Verscheidene malen wa ren gisteren de vliegtuigen van grote hoogte in snelle vaart komen aansui zen. toen adelborst Meulenberg omj 13.17 uur voor de tweede maal die! dag opsteeg om een duikbommen- werpproef uit te voeren. Om een vliegtocht je voor zijn ge noegen te maken, was schrijver Pa lings meegegaan. Om precies vijf mi nuten voor half drie had de cata strophe plaats. Van een hoogte van 2500 meter snelde de Firefly onder een hoek van zeventig graden naar de aarde, èn, reeds voor het vliegtuig voor de eerste maal de grond raakte, hadden niet alleen de boeren op het land, maar ook de militairen op het vliegveld zich bezorgd gemaakt over de manoeuvre, die weinig goeds voor spelde. Of er een technische storing is op getreden, of dat de vlieger te laat het toestel heeft willen optrekken, is niet bekend, maar tot grote schrik van verscheidene ooggetuigen raasde de K 56 zijn ondergang tegemoet. Met een vleugel schampte het vliegtuig de aarde. Na een broiekas finaal te hebben vernield, trok het een diepe voor ter lengte van enkele tientallen meters in het tuinbouwland. Een oor verdovende explosie volgde, waarbij het toestel totaal uit elkaar werd ge reten en de stukken her- en der waarts werden geslingerd. Het voorste gedeelte van het vlieg tuig kwam ongeveer honderd meter verder terecht op een schuur van de landbouwer P. Ooms aan de Broek- weg. Het dak werd in gaten geslagen en van de twee inzittenden, van wie de stoffelijke resten hier en in de naaste omgeving werden gevonden, was weinig meer te herkennen. Mevr. B. Ooms-Kromhout, die in de schuur stond te wasen, werd door een scher pe scherf aan het voorhoofd getrof fen en stortte neer. Gedeelten van de motoren kwa men enkele honderden meters verder terecht. Een ervan sloeg door het dak van een kalkfabriek waar enige scha de aan machines werd veroorzaakt, maar gelukkig geen arbeiders werden gewond. Een stuk van de propeller kapte een mansdikke boom doormid den en gierde rakelings langs twee vrouwen. Enige meters opzij hiervan werd een bejaarde man, die juist het huis uit kwam lopen, dqor de lucht druk teruggeworpen en tegen de grond gesmakt. Op vele plaatsen wer den muren en daken gehavend en sprongen tientallen 'vensters. In het huis van landbouwer Ooms kon men nog van geluk spreken» want twee kinderen, die op de bo venverdieping van het aangebouwde woonhuis lagen te slapen, enkele me ters van de plaats, waar de cockpit met groot geweld zijn vernietigingen aanrichtte, kwamen ongedeerd te voorschijn. En een twintal leden van een knapenvereniging uit Moercapel- le, dat tijdens zijn vacantie in deze omgeving in de schuur verbleef, was juist kort tevorei weggegaan. Minder prettige gevolgen van de rondspattende wrakstukken hadden de 10-jarige L. Schaap uit Valkenburg die zijn linkerbeen brak. Twee Leid- se arbeiders van de Heidemaatschap pij, die in het dorp aan het werk wa ren, werden eveneens gewond. De 57-jarige M. Blansjaar kreeg eén ern stige beenwond en de 25-jarige A. C. van Velzen bekwam een hersen schudding. De laatste werd naar zijn woning vervoerd, de andere gewon den evenals mevr. Ooms werden overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. Men ziet hier het beschadigde huis van de tuinder P. van Ooms met op de voorgrond een wrakstuk van het vliegtuig. MISSIESCHOOL VAN JONGE VROUWEN ZENDT DE EERSTE KRACHTEN NAAR INDONESIË. De Missieschool van Jonge Vrou wen, in November 1947 te Vogelen zang begonnen onder de leiding van de Vrouwen van Nazareth, en nu ge vestigd te Ubbergen, heeft haar eer ste groep leken naar Indonesië kun nen zenden. Op 9 Augustus arriveer den een Vrouwe van Nazareth en vijf verpleegsters per K.L.M. te Ba tavia. Zij reisden door naar Ban doeng. Zij zullen zich ongeveer een jaar in het Borromeus-ziekenhuis te Bandoeng inwerken, om dan naar Flores te gaan, waar zij in groepsver band de zorg voor een missiezieken huis op zich kunnen nemen. Pastoorsbenoeming In Indië. Tot heden was van geheel het Vi cariaat Soerabaja, voor zover het res sort buiten de Republiek is gelegen, alléén de stad Soerabaja als missie post bezet gebleven. Modjokerto, met zijn zo goed als onbeschadigde kerk en pastorie, werd tot heden verzorgd door de aldaar gevestigde leger-aal- moezeniers. De post kreeg opnieuw zijn eigen pastoor, en in afwachting dat de pastorie door het leger wordt vrijgegeven nam pater G. J. Boone kamp C.M. zijn intrek in de vroeger door de Zusters van Steijl bediende kliniek in de Willemstraat. Zilveren Priesterfeest van Pastoor Ruygrok in Indië. Zondag 15 Augustus vierde Pastoor C. Ruygrok SJ zijn zilveren priester feest. Door zijn vruchtbaar werk in Djokja, Solo, Batavia, in de gevan genis en kampen der voorbije jaren en door zijn arbeid voor het St. Me- laniawerk, bij velen welbekend, werd hij bij deze gelegenheid door tallozen dankbaar gehuldigd. Compléét oorlog in Indo-China Gedurende de laatste dagen heeft de strijd tussen de Franse troepen en die van Viet Minh( Indo-Chinese autonome beweging) in bepaalde districten van Noord-Indo-China het karakter van een complete oorlog aangenomen. Naar verluidt hebben troepen van Viet Minh in de provin cie Tonkin alle steden op de grote na in hun macht. Enkele Franse le gerposten zouden overmeesterd zijn, terwijl de spoorweg van Hanoi naar Haipnong door saboteurs herhaalde lijk in het ongerede is gebracht. Franse troepen hebben heftige te genaanvallen gedaan. GEEN VREDESONDERHANDELIN GEN TUSSEN ARABIEREN EN. JODEN Volgens Rahman Azzam, algemeen secretaris der Arabische Liga, mist een bericht uit New York, dat voor lopige vredesbesprekingen tussen Arabieren en Joden aan de gang zijn, elke grond. „Het is niet in het be lang van de Arabische zaak, bespre kingen achter de schermen te begin nen", aldus deze functionaris. Het plaatselijk bestuur van de com munistische partij en de communisti sche vakverenigingsleiders in Calta- nisetta, 100 km. ten Zuiden van Pa lermo, zijn gearresteerd. De toestand in en rond Caltanissetta is zeer ge spannen. Een groep agenten is uit Caltanissetta naar Palermo gezonden om de communistische afgevaardigde in het autonome Siciliaanse parle ment, Cortese, in hechtenis te nemen. Na deze arrestaties is tegen mor gen in het gebied van Caltanisetta een algemene staking uitgeroepen. Cortese wordt beschuldigd van een poging tot het vermoorden van de plaatselijke vice-commissaris van po litie verleden jaar December tijdens demonstraties tegen de kosten van het levensonderhoud. De regering vah de Afrikaanse ne gerstaat Liberia heeft een subsidie van 2000 dollars toegekend aan de katholieke scholen, uit dankbaar heid voor de diensten welke deze aan het land hebben bewezen. Liberia telt thans 16 katholieke lagere scholen met 3200 leerlingen én 52 lekenonderwijzers. Het totaal aantal leerlingen van de lagere scho len in dit land bedraagt slechts 16.600. Verder zijn er twee katholieke middelbare scholen, een voor jon gens de St. Patriokschóol en een voor' meisjes ,de H. Theresiaschool. In Liberia zijn slechts 10.000 ka tholieken op een bevolking van 1.800.000 zielen. Het vormt een Apos tolisch Vicariaat, bestuurd door Ierse priesters van het Gezelschap der Afrikaanse Missiën van Cork. De Apostolische Vicaris van Liberia is de Ier Mgr. John Collins, die in 1934 werd benoemd. De Benedictijner Monniken van de Congregatie. Sanctae Mariae Montis Olivete, die zich met aanmoediging en goedkeuring van de H. Stoel wij den aan het werk voor de Hereniging, hebben aan Dom Constantinus N. Bosschaert OSB, Abt Commissarius van deze Congregatie, opdracht gege ven een studiehuis op te richten te Leuven (Leopoldstraat 10). De ope ning zal plaats hebben nog voor de aanvang van het nieuw academisch studiejaar. Protest tegen de vleesdistributie Maandagmiddag trok een optocht van Amsterdamse huisvrouwen door de straten van de hoofdstad met bor den en spandoeken, waarin zij hun ontevredenheid over de gang der vleesdistributie tot uitdrukking brachten. De groep op de Dam. Nieuw wetsontwerp wederopbouw Decentralisatie van bevoegdheden Bij het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting is in 'voorbereiding een ontwerp voor de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid. Deze wet zal staan in het teken van decen tralisatie van de bevoegdheden wel ke tot dusver door het College van Algemene commissarissen voor de Wederopbouw worden uitgeoefend. De gemeenten zullen de bevoegd heid krijgen een wederopbouwplan vast te stellen en in het algemeen belast worden met de goedkeuring van bouwwerken. Tevens zal aan de gemeenten worden toevertrouwd de voorbereiding van de onteigening in het belang van de wederopbouw. Teneinde deze door de minister gewenste decentralisatie zo snel mo gelijk te verwezenlijken, zullen dq bovengenoemde bevoegdheden reeds thans door het College van Algeme ne Commissarissen aan de gemeen ten worden gedelegeerd. De plaatse lijke- en streekbureaux voor de Wederopbouw zullen dan worden geliquideerd en hun taak zal groten deels door de gemeentenworden overgenomen. In overleg met het ministerie van Financiën wordt een regeling ont worpen volgens welke de gemeenten financieel zullen worden tegemcet gekomen in de meerdere uitgaven, welke voor hen uit deze delegatie voortvloeien, aldus de „Tijd". KONINGIN-MOEDER VAN BELGIë BIJ DE INHULDIGING. Een communiqué van het konink lijk paleis te Brussel deelt mede, dat koningin Elizabeth zich naar Neder land zal begeven, om de Prins-Re gent te vertegenwoordigen bij de in huldiging van H.K.H. Prinses Juliana. De Koningin-moeder van België zal vergezeld zijn van baron Papeians de Morchoven en prins Albert de Ligne. RESTAURATIE PALEIS NOORD- EINDE TE 'S-GRAVENHAGE. In de afgelopen weken is met man en macht gewerkt aan het herstel van het koninklijk paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage, dat door de grote brand zoveel schade heeft opgelopen. Doordat de restau ratie met het oog op de komende feestelijkheden in een kort tijdsbe stek moest geschieden, hebben de 'herstelwerkzaamheden een voorlopig karakter gekregen. Het paleis bevindt zioh dan ook nog niet in zijn vroegere staat, doch is. in zoverre gerestaureerd, dat het zijn^ rol bij de „joyeuse entree" van koningin Juliana in de residentie kan vervullen. De grote gaten in het plafond van de hal zijn gedicht en met eèn plaatijzeren dakbedek king heeft men de openingen in het dak van het paleis afgesloten. Ook de kamers van het personeel zijn weer opgebouwd. INVOER VAN NEDERLANDSE POOTAARDAPPELEN IN BELGIë. Het Belgisch ministeiye van land bouw heeft medegedeeld, dat in overleg met de Nederlandse autori teiten de contingentering op de in voer van Nederlandse pootaardappe- len-is afgeschaft, zodat alle belang hebbenden een invoervergunning kunnen krijgen. KOLENFORMULIEREN VOOR KAMERBEWONERS. Naar wij vernemen zal er binnen kort voor kamerbewoners de ge'.e- genheid bestaan formulieren voor kolen aan te vragen. Deze formulie ren zullen dan in de loop van de volgende maand ingediend kunnen worden. 's MINISTERS DEUR BLEEF TOE. Een deputatie van de Nederland se Vrouwenbeweging begaf zich gis termorgen naar het domein van mi nister Mansholt: het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. De dames wilden de minis ter verzoeken, de vleesdistrihutie te verruimen. De minister was echter niet ten de- partemente, in ieder geval gelukte 't de deputatie niet, haar wensen mon deling toe te lichten. Aan de bode werd toen maar een brief voor mi nister Mansholt overhandigd, waarin wordt aangedrongen op beschikbaar stelling van vlees. GEDEELTELIJKE KWIJT SCHELDING VAN STRAF. Naar verluidt zal ter gelegenheid van de inhuldiging van H.M. Ko ningin Juliana een amnestie wor den afgekondigd van een kwart van de opgelegde straf met een mi nimum van een maand en een maximum van een jaar. WEER FRANCS VOOR REIZEN MET TOURINGCARS. Naar dc „Nieuwe Courant'* ver neemt, Zürl 500.000 francs ter beschik king gesteld voor het maken van trips naar België met touringcars. Zoals men weet was dit reizen ïinds enige dagen onmogelijk, aan gezien de voor dit doel ter beschik king gestelde francs, ten bedrage van een millioen, waren uitgeput. BENOEMING BIJ DE PATERS JEZUÏETEN. Op voordracht van Pater Kerre- mans Provinciaal der Paters Jezuie- ten, heeft Z.H. Exc. Mgr. J. p. Hui- bers, Bisschop van Haarlem* tot pas toor van de Parochie van de H The- resia van Avila aan hei Westeinde in Den Haag benoemd Pater A. M. J. Stum pel S.Jtot nog toe pastoor aan de „Krijtberg" te Amsterdam. Pastoor Stumpel bestuurde eerstge noemde parochie reeds van 1935 tot 1942. ZEVENTIG JAAR RELIGIEUSE. Op 3 Sept. a.s. zal het zeventig jaar geleden zijn, dat zuster Maria Sera- phina, (mej. Huberdina Kamp), ge boren te Raamsdonk 19 Juli 1860, als rehgieuse In het klooster te Schijn- del trad. Gedurende haar zeventigjarig kloosterleven was zij 44 jaar overste, waarvan 24 jaar in Zeelst, 6 jaar in St. Antonius, 6 jaar in Lage Mierde, 6 jaar in Berkdijk (Kaatsheuvel) en daarna overste in het weeshuis te Schijndel, Thans verblijft zij 1n de R.K. gezondheidskolonie te Eerssel. SLACHTOFFER VAN DRAMA TE BOCHOLT OVERLEDEN. De 22-jarige mejuffrouw J. P., die bij het drama, dat zich Maandag te Bocholt heeft afgespeeld, levensge vaarlijk werd gewono, is Dinsdag morgen vroeg in het St. Jozefzieken huis te Heerlen overleden. De toe stand van de 61-jarige schoonmoe der P. is nog zorgwekkend. De da der heeft een volledige bekentenis afgelegd. TWEE RECHERCHEURS VAN POLITIEKE RECHERCHE GE ARRESTEERD. Naar wij vernemen zijn twee re chercheurs van de politieke recher che te 's Gravenhage, K. cn E., ge arresteerd, omdat zij bij de .behan deling van een collaboratiezaak te gen een firma te Rotterdam hadden voorgegeven de zaak wel „in orde" te kunnen brengen, mits de firma maar geld gaf. De firma stond 10.000 af. De gedragingen van de recher cheurs kwamen echter aan het licht en op aangifte van het hoofd van de dienst werden zij gearresteerd. Zij hebben bekend. Sen PiOJiAettfe. De goe de goe gedachten. ze komen binst de Messe mij; de goe de goe gedachten. 't Is Jesus zelf, Hij zendt ze my; de goe de goe gedachten, 't is honingraat, 't is zalf voor mij, de goe, de goe gedachten. Guido Gezelle

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1