De achtervolging voor de Italianen Defective DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 ÜE LEIDSE COURANT PAGINA 2 BINNENLAND. Dc heer A. J. Wijnekus, oud-ge- meentesecretaris en de heer Theo Luijsterburg, componist, beiden te Breda, hebben aan H. M. de Koningin een jubileumlied opdragen. 9e heer Wijnekus schreeft dit lied en versier de het met een pentekening. Een heraut gezeten op 'n steigeren paard, met als achtergrond de toren van Breda, Moerdijkbrug en enige fa brieksgebouwen, daarnaast het wapen van Hare Majesteit, de heer Luijster burg componeerde er een opgewekte melodie op, en mochten daarvoor on derstaande dankbetuiging van Hare Majesteit ontvangen. „Secretarie van Hare Majesteit de Koningin, 's Gra- venhage 18 Augustus 1948. In op dracht van Hare Majesteit de Konin- ging betuig ik U haar dank voor de toezending van het door U beiden vervaardigde jubileumlied. De Konin gin gevoelde zich bijzonder getroffen door de gevoelens .waaraan U in dit lied en in Uw brief jegens Haar uit drukking hebt gegeven. De particu liere Secretaris van H. M. de Konin gin. get. M. Kohnstam". BUITENLAND. Een auto met een diplomatiek nummerbord, welke werd aangehou den in het Franse district Boven Marne, had voor. een waarde van vierhonderdduizend gulden aan goud bij zich. De douane aan de Frans- Zwitserse grens had de politie ge waarschuwd de auto te onderzoeken. De nationaliteit van de gearresteerde inzittenden is niet bekend gemaakt. Het laatste georganiseerde ver zet van de guerilla's in het Gram- mos-gebied gebroken. Laatste groe pen opstandelingen zouden zich op Albanees grondgebied hebben terug getrokken. Het aantal inwoners van Ber lijn bedroeg op 1 Augustus 3 mil- lioen 270.272. Van hen wonen in de Russische sector één millioen 191.505 Duitsers; in de Amerikaanse één millioen 5364; in de Britse 633.339; in de Franse 440.064. VIJFTIENJARIG MEISJE TREKT ER MET EEN VRIEND TUSSENUIT De politie uit Nieuwer Amstel is op zoek naar de vijftienjarige Jo hanna P. Moleman, die sedert 19 Augustus wordt vermist. Men ver moedt, dat zij verdwenen is in ge zelschap van een ongeveer 20-jarige jongeman met wie zij had kennis gemaakt. De jongen, die had verteld dat hij Amerikaan was en nu eens Eddy Brooklyn en dan weer Frank Baudife heette, deed allerlei fantas tische verhalen in een taaltje, dat van Nederlands niet veel weg had en vertelde dat hij over erg veel geld beschikte. Dat maakte de nodi ge indruk. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; Gymn. 7.30 Qr.pl. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws Gr.pl. 9.00 Ziekenbez. 9.30 Werken William Walton. 10.00 Chr. congres tegen alcoholisme. 11.40 Gr.pl. 12.00 Gr.pl. 12*10 Weerpr.; Trio. 13.00 Nieuws; Orgelconc. 15.00 Sopraan m. piano. 15.30 Kamerork. 16.15 Jeugdprogr. 17.30 Strijkork. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws; Weerpr.; Kostelanetz. 19.55 Bach-Koraal. 20.00 Nieuws; Progr. Prol.; Wijdingsuur: Bond v. Chr. Oranjeverenigingen. 21.30 Kon. Mil. Kapel. 22.15 6 strijkkwartetten v. Beethoven, Sweelinck-kwartet. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; Gr.pl. 8.00 Nieuws; Gr.pl. 9.00 Strijkkwartet Mozart. 9.30 Waterst.; Schumann. 10.00 Mor- genw. ds. H. A. Enklaar, N.P.B. La ren. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gr.- pl. 12.00 Tango. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws. 13.20 Ensemble. 14.00 Ge- spr. portretten: Pablo Casals. 14.15 Suite v. Milhaud, Strijktrio van Schrr.'itt, Triostukken v. Ibert. 15.00 Jane Eyre, hoorsp. 15.30 Ziekenpro- gramma. 16.15 Jeugdprogr. 17.15 Gr. pl. 18.00 Nieuws. 18.20 Operette. 18.45 Wereldkamp. wielrennen. 19.00 Alcoholische dranken. 19.30 Jeugd progr. 19.40 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws; Henri de Greeve over Nat. geschenk. 20.15 Luzern:* Mozart, Pia- noconc. 2 Brahms (m. Wilhelm Back- haus-). 21.35 Hoorspel: Kruisverhoor. 22.40 Corduwener. 23.00 Nieuws. DE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN OP DE BAAN Lesueur en Bakker in de eindstrijd achter motoren Gistermiddag half drie zouden de wedstrijden om het wereldkampioen schap worden voortgezet, maar om half vier waren nog maar twee se ries van de achtste finales der pro fessionals verreden, ten dele ver oorzaakt door het feit, dat men veel te laat was begonnen en verder kwamen er talrijke lekke banden en fietsmankementen voor, waardoor zeer grote vertraging ontstond. Wan neer de rit moest worden onderbro ken, werd volgens een besluit van de wedstrijdcommissarissen beslo ten, dat de renner, die op het mo ment van de onderbreking een be paalde voorsprong had deze voor sprong na de hervatting zou mogen behouden. Dit leek een billijke re geling, doch de grote moeilijkheid was, dat er slechts 7 achtste finales werden verreden, waardoor het nood zakelijk was geworden een snelste tweede aan het zevental toe te voe gen maar door de onderbrekingen was het nooit mogelijk de juiste tij den vast te stellen. In de rit tussen Peters en Debacker (België) brak een voetriempje van onze landge noot op eeh moment, dat hij een 20 meter voorsprong had. Bij de her vatting van de rit behield hij die voorsprong dus en wist een gemak kelijke overwinning te behalen. Cop- pi won van Adriaenssens in 6 min. 41.2 sec, zijn landgenoot Bevilacqua sloeg de Fransman Landrieux en Nielsen kwam direct in de, kwart eindstrijd omdat de Zwitser L. Wei- lenmann op «medisch advies 'niet mocht starten aangezien hij een bles sure had opgelopen bij een valpar tij tijdens de training. Schulte behoefde in zijn rit tegen de Luxemburger Kemp niet alles te geven. Hij won in 6 min 57.2 sec en de tijd van zyn tegenstander be droeg 7 min 1.7 sec. Twee Nederlan ders hebben zich dus voor de eind strijden geplaatst, tezamen met twee Italianen, Coppi en Bevilacqua, de Zwitser Koblet, de Luxemburger gillen en de Deen K. Nielsen. De snelste tweede was nog niet bekend, een probleem, dat niet eenvoudig voor de wedstrijdcommissarissen mocht worden genoemd. De verdere resultaten luiden: Gillen (Lux) sloeg Rioland (Fr.) na 3 onderbrekingen. Koblet (Zwit.) haalde Bloomfield (Gr. Br.) 5 ronden in. Achtste finales achtervolging ama teurs: le rit: Dupont (Fr) won van Molina (Arg.) tijd 5.15; 2e rit: Glo- rieux (België) sloeg Adamsson (Zw) tijd 5.19.1; 3e rit: Patterson (Aust.) ^oeg Andersen (Den) tijd 5.13; 4e rit Benfenatie (It.) sloeg Gissel (Den) 5 min. 13.9 sec Op de eerste avond was de be'ang- stelling voor de wedstrijden om het wereldkampioenschap op de baan bepaald gering. Vele tribunes wa ren volkomen onbezet. Op het pro gramma stonden de kwart eind strijden achtervolging voor profes sionals en amateurs en de eerste se rie van de 100 km wedstrijd achter grote motoren. In de kwart eind strijden voor de profs kwamen te gen elkaar uit: Klobet (Zwit) tegen Landrieux (Fr) die als snelste twee de in de kwarteindstrijd was ge plaatst, Bevilacqua <It) tegen Pe ters (Ned) Coppi (It.) tegen Gitten (Lux), Schulte (Ned) tegen Nielsen (Den). In de eerste kwartfinale won Ko blet gemakkelijk van de fransman Landrieux in de tijd van 6 min 27.1 sec, terwijl de Fransman er 6 min. 42.5 sec over deed. Peters startte in de tweede rit tegen Bevilacqua, nummer twee van de wereldkam pioenschappen achtervolging te Pa rijs, voor de eretribune. De Italiaan liep onmiddellijk in op onze land genoot en op de helft van de afstand zat Peters reeds te stampen, terwijl de Italiaan met een prachtige stijl, schijnbaar zonder een ogenblik in moeilijkheden te komen na 2.5 km zeker 25 meter voorsprong had ten te verkrijgen. Het was of Peters zonder overtuiging, zonder vertrou wen reed, en met 125 meter verschil werd hij geslagen. Tijd Bevilacqua 6. 27.4, Peters 6.38 Coppi won na een niet gemakke lijke koers van de Luxemburger Gil len na 6 min 28.1 sec. Gillen kreeg in de laatste ronde een lekke band, maar was toen reeds geslagen. In de vierde en laatste kwart eindstrijd reed Schulte tegen de Deen Nielsen, die in de middaguren zonder strijd (Weilemann moest verstek laten gaan) zich had kunnen plaatsen. Schulte liep onmiddellijk in op zijn tegen stander en nam een voorsprong van 20 meter, welke hij geleidelijk ver grootte tot 50 meter. De tijd van Schulte, die zich geenszins had leeg- gereden was 6.34.2. De tijd van Niel sen 6.40.9. De kwarteindstrijden voor de ama teurs werden niet meer op deze avorfd gereden, maar zullen heden avond op het programma worden ge zet. Een juiste beslissing door de wedstrijdcommissarissen, aangezien de amateurs anders drie maal 4 km op één dag hadden moeten rijden, waartegen terecht bezwaar mocht worden gemaakt aangezien de be roepsrenners slechts twee maal vijf kilometer op een dag, dus een min der aantal hadden af te leggen. De strijd achter grote motoren Voor de eerste serie van het we reldkampioenschap achter grote mo toren verschenen in deze volgorde aan de start Michaux (België) Schaer (Zwit), Svoboda (Oost) Le- seur (Fr) Bakker (Ned) en Pedersen (Den). De wedstrijdcommissarissen hadden besloten van de drie series, welke Maandag-, Dinsdag-, en Woens dagavond werden verreden, de num mers 1 en 2 van elk serie in de eind strijd te plaatsen plus de winnaars van de drie repéchages. In het begin van deze eerste se rie vielen er nog al wat wijzigingen in de volgorde te noteren. Svoboda kreeg al spoedig zijn eerste lap. Daar na was Pedersen aan de beurt, maar Michaux moest toen zowel Lesuer als Bakker voorbij laten gaan, zodat na 25 km de stand was: 1. Lesueur, 2 Bakker 3 Michaux, op 450 meter Schaer en op 1 ronde en meer Pe dersen en Svoboda. Geruime tijd bleef de situatie ongewijzigd en na 50 km was het duidelijk, dat er slechts drie staerys van klasse in de baan lagen: Lesueur, de titelhouder, Bakker en Michaux, die met onder linge verschillen van ongeveer 100 meter in deze volgorde hun ronden draaiden, terwijl alle andere' con currenten toen reeds drie en meer ronden ten achter waren. In de va'gende 25 km gebeurde er weinig sentationeels meer. Alleen Michaux kon noch de aanval van Lesueur noch die van Bakker weer staan en de Belg zakte af tot op drie ronden achterstand van de leiders. Het ging er nu alleen maar om of de piachtig draaiende Lesueur, pen ideale combinatie tmet gangmaker Pasquier, er ook nog in zou slagen Bakker een ronde achterstand te berokkenen. Maar Bakker achter Kaser reed een moedige wedstrijd, zorgde er voor, dat Lesueur niet te dicht achter hem kwam te zitten teneinde een aanval te voorkomen. In de laatste tien^ ronden bleef de Fransman Bakker op geen 25 meter volgen, maar gegapt werd onze land genoot niet. De uitslag luidt: 1. Lesueur 1 uur 24 min 46 sec. 2 Bakker op 480 m. 3. Michaux op 6 ronden 4. Pedersen op 11 r. 5. Schaer op 14 r. 6. Svoboda op 18 r. Lesueur en Bakker plaatsten zich dus voor de eindstrijd. VOETBAL DE L.V.B. EN LEIDEN—GENT. Het bestuur van de Leidse Voet balbond schrijft ons: Naar aanleiding van de verschillen de berichten betreffende de wedstrijd LeidenGejit (gemeente-personeel) menen wij u van één en ander na der op de hoogte moeten stellen. Voor het organiseren van een wed strijd tegen buitenlanders is de spe ciale toestemming van de K. N. V. B. vereist. Noch op het Bondsbureau van de K.N.V.B., noch op dat van de afd. Leiden, was ook maaar iets be kend van de voorgenomen organisa tie van deze wedsrtijd. Eerst op Vrij dagavond werd dit bekend tengevol ge van een publicatie in een dag blad. De beschuldiging als zouden wij te laat geweest zijn met het uitvaardi gen van ons verbod is o.i. hiermede wel voldoende weerlegd. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren in Engeland gêspeelde voetbalwedstrij den der Engelse Football-league lui den: Eerste divisie: Blackpool—Man chester United 03. Tweede divisie: Blackburn Rovers Bradford 23; Cardiff CityLuton Town 33; Coventry CityTotten ham Hotspur 20; Sheffield Wednes dayWest Ham United 30. Onwetendheid met de bestaande bepalingen kan niet worden voorge wend, hiervoor speelden te veel men sen, die het klappen van de zweep kennen, in deze wedstrijd mede. Ofschoon het niet op onze weg lag, hebben wij des Zaterdags toch nog getracht om de vereiste toestem ming voor deze wedstrijd te verkrij gen. Dat deze poging zonder resul taat bleef is niet onze schuld en mag voor ons geen aanleiding zijn om on ze verplichtingen te negeren. Militaire selectiewedstrijd In het kader van de selectiewedstrijden, voor de wedstrijd Leids elftalMili tair elftal, op 31 Aug., wordt Dins dagavond om 6 uur een wedstrijd gespeeld op het terrein aan de Zoe- terwoftdse Singel, tussen het Reg Technische troepen uit Utrecht en de A.A.T. Leiden. Rijpwetering. Uitslagen van de nederlaag-wedstrijden te Rijpwete- ring zijn: Rijpwetering 3Meerburg 3, 20; Rijpwetering 2Meerburg 2, 33; Rijpwetering 1Meerburg 1, 1—3. ATHLETIEK. FANNY BLANKERS EN SLIJKHUIS NAAR IERLAND. De burgemeester van Edinburgh is de laatste tot dusverre, van wie Fan ny Blankers-Koen een uitnodiging heeft gekregen deel te nemen aan al daar te houden athletiekwedstrijden. Maar zoals de meeste anderen zal ook hij een afwijzend antwoord op zijn invitatie krijgen: Fanny's loopboekje is voorlopig volgeboekt. De Ieren zijn tot nu toe de enigen, wier uitnodiging succes heeft gehad. Morgen vertrekt onze viervoudige Olympische Kampioene met Slijkhuis naar Dublin om deel te nemen aan de internationale wedstrijden, die daar Donderdag worden gehouden. Ver scheidene der Britse damesathleten zullen er aan de start verschijnen, doch van een herhaling der 80 M. hordenrace tegen Maureen Gardner zal wel niets komen, aangezien deze balletdanseres een dezer dagen in het huwelijk zal treden en daarom ver stek zal laten gaan. 'Vervolgens zullen mevr. Blankers- Koen en Slijkhuis natuurlijk beiden aanwezig ziji bij de sportfantasie. die Zaterdag 4 September in het Olym pisch Stadion te Amsterdam zal wor den opgevoerd en waarin de' volledi ge Olympische ploeg zal meemarche- ren. En tenslotte zijn de beide athleten ook voor Zondag 5 Sept. bezet: dan zullen zij deelnemen aan de nationale estafetta kampioenschappen in de Leidse Hout. ZWEMMEN Opleidingscursussen voor zwemon derwijzers (essen). Het grote te kort aan goed onderlegde leerkrach ten voor het zwemonderwijs heeft het bestuur van de K.N.Z.B. genoopt, wederom opleidingscursussen in bijna alle grote steden van ons land te or ganiseren. Inlichtingen hieromtrent worden gaarne door het Bondsbu reau van de Kon. Ned. Zwembond, Gerard Doustraat 20, Utrecht, ver schaft. LAWNTENNIS. NED. TENNISPLOEG TEGEN BELGIë. In Eindhoven zal gedurende het komende weekend de internationale tenniswedstrijd tussen Nederland en België worden gespeeld. Er zullen 8 x 2 heren enkelspelen, 4x2 dames enkelspelen. 4 herendubbels, 4 ge mengde dubbels en damesdubbels worden afgewerkt. Gezien de resultaten van de natio nale tenniskampioenschappen is de Nederlandse ploeg als volgt samen gesteld: Heren enkelspel: van Swol, van Meegeren. Rinkel, Krijt, Wilton, Linck, Lij sen en Borren. Reserves: Knottenbelt en van der Kruk. Dames enkelspel: mevr. Roos, mej. Hermsen, mej. Rollin Couquerque en mevr. Blaisse. Heren dubbelspel: van SwolRin kel, WiltonKnottenbelt, van Mee gerenVan der Kruk en Linck .Dehnert. Gemengd dubbelspel: mevr. Blias- seRinkel, mej. CouquerqueWil ton,mevr. Roos—Knottenbelt, mej. HermsenLinck. Motorslag in Zandvoortseduinen Niet alleen de zijspankampioenen van Zwitserland, België en Engeland zullen met de Nederlandse cracks aanstaande Zaterdag in Zandvoort de strijd aanbinden, want ook de Belg Puttemans en de Engelse zijspanrij- oer Harris zullen van de partij zijn. De start van een veld zijspancombi- r.aties, zoals men dat op het Corcuit van Zandvoort kan zien, is een zeld zaamheid en voor óns land volkomen nieuw. Het is gebleken, dat de buiten landers gaarne elkaar ontmoeten om uit te maken wie hunner de opper machtige in de zijspanklasse zal zijn. Nu we de beschikking hebben over de volledige deelnemerslijst, blijkt daaruit, dat bijna niemand uit het Ne derlandse rennerscorps ontbreekt. Dick Renooy zal het in de lichte klasse senioren tegen vijftien concur renten moeten opnemen en daar zijn er bij, die hij toch niet mag onder schatten. Oude Avenhuie, die in Tub- bergen in de junior-klasse ongenaak baar was, kan in Zandvoort tegen Re nooy knokken en Vierdag, Heinemann o,a., zullen daarbij een woordje mee spreken. Jaap de Wit laat verstek gaan, maar overigens is het hele veld, dat in Tubbergen verscheen, ook hier weer present. Dat zal ook het geval zijn in de halveliterklasse, doch nu rijden ook de snelle Rotterdammer van Dongen en Piet Knijnenburg, beiden op een D.K.W., mee. En dus zullen Lo Si mons en Henk Vink hier volop con- currentiè krijgen. De 350 cc.-klasse zal in Zandvoort veel sterker bezet zijn dan in Tubbergen het geval was. Van Rijswijk, Knijnenburg en P. Boef zullen met Sannes1, Maltha en Simons een verbitterd gevecht hebben te voe ren; het gaat immers om de kam pioenstitel. Achttien man komen in de zware klasse Senioren uit. Het puikje van de Hollandse renners zal aanwezig zijn. Drikus Veer, die in Tubbergen overtuigend won, zal het in de Zand- voortse duinen niet zo gemakkelijk hebben, want nu vindt hij onder zijn tegenstanders Knijnenburg, Lou van Rijswijk en Draayer. Dat een strijd van byna twintig motorduivels op een prachtig breed en snel circuit iets aparts moet brengen, daarvan zal ieder wel overtuigd zijn. De bezetting in de juniör-klasse is wederom overweldigend groot. Zo zelfs, dat een selectie toegepast zal moeten worden. Ook in deze categorie kan men geduchte strijd verwachten, want ook daar zijn heel wat deelne mers, die strijdlustig zijn een over snelle machines beschikken. Zater dag. de dag van de grote slag, zal Zandvoort in het middelpunt van de belangstelling staan, TAFELTENNIS De Sleutels. Bij de afd. junioren van de R.K. Tafeltenisver. „De Sleu tels" kunnen nog enige leden aange nomen worden. Zij, die interesse heb ben voor de tafeltennissport kunnen ten allen tijde, zonder enige verplich ting, op trainingsavonden komen kij- kep. Trainingsavond iedere Donder dag van 10.45 uur in het lokaal der R.K. Jongens U.L.O. aan het Vrouwenkerkhof, alhier. Op Zondag 19 September heeft in het lokaal der Sleutels een specifiek damestournooi plaats, waarbij ver- schilende nationale cracks zullen worden uitgenodigd. „De Treffers" (Roelofarendsveen). Zaterdagmiddag werd in het Vei linggebouw te R'veen de eerste vriendschappelijke wedstrijd gespeeld in het nieuwe seizoen t.w. Treffers 3 Wilskracht 1 en 2 comb. Het bleek geen toeval van Treffers 3 (die de vorige avond Treffers 2 met 63 had verslagen) dat ze in goede vorm ver keren en de Wilskrachtmannen be staande uit van Looyestein, G. v. Dam en v. d. Putten met 73 wisten te verslaan. J. en W. v. d. Zwet boekten ieder 3 en T. v. d. Wereld 1 overwin, ning. POSTDUIVEN Roelofarendsveen. Wedvlucht Quiévrain (België). Afstand 208 km. Uitslag was: Co Rietbroek 1-8; C. Vesseur 2, 3, 4, 5; J. van Harteveld 6. A. C. de Jong 7, 9 10. De „Blauwband" (Sassenheim). - Deze hield op Zaterdag 21 Augustus een wedvlucht met jonge duiven vanaf Arlon, 297 k.m. In conc. 44 duiven, welke werden gelost te 12 uur. Aankomst eerste duif 2 uur 17 min. 22 sec., snelheid 1504,8 meter per min., l'aatste punten duif 2 uur 27 min. 11 sec., snelheid 1434.5 meter per min. H. J. Krom, 1, 2, 9, 10. C. Drost 3. L. J. Drost 4, 5, 11. H. van Niekerk 6. J. van Nieuv/koop 8. WEERSVERWACHTING WELNIG VERANDERING In het Noorden van het land: matige, langs de Waddeneilan den aanvankelijk nog krachtige wind tussen West en Noord. Wis selende bewolking met enkele plaatselijke buien. Vrij koel In het Zuiden van het land: meest zwakke wind hoofdzake lijk uit Westelijke richtingen. Wisselende bewolking maar bij na overal droog weer, doch plaatselijk ochtendmist. Onge veer dezelfde temperatuur als „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Quiévrain. Afstand van de eerste prijswinnaar is 198.07 km. De duiven werden om 9 uur in vrijheid gesteld met Zuid-Westen wind. De prijzen werden als volgt ge haald: J. P. v. d. Assem 1, 15, 16, 29, 32; J. Caspers 2, 7, 8, 10, 26. 27, 34. V L. Pierlot 3, 5, 18. Th. v. Geijls- wijk 4, 13. A. van Rooijen 6, 9, 19, 2;, 25: H. H. J. v. Klaveren 11, 14, 23, 33, 35; A. Bakker 12. 17; K. I. Waasdorp 20, 21; G. J. Zwaan 24; A. W. Querre- veld 28; A. de Graaf 30: C. J. Nouwe- land 31. J. Sluiter 36. De eerste duif 11 uur 42 min. en 6 sec.; snelheid 1222.20 m. per minuut, laatste prijs winnende duif 11 uur 57 min. en 4 sec., snelheid 1123,48 m. per minuut. De Blauwband (Alphen). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Quié vrain. Gelost om 9.10 uur met Zuid- Westen wind en bewolkte lucht, af stand 202 km. Eerste duif om 11.38.38 uur, snelheid 1360.76 m. per min., laatste 11.5147, snelheid 1249.26 m. per min. Uitslag: C. Lagendijk 1; J. Vernes 2, 19, 43; J. de Wit 3, 7; P. G. Borgers 4. 18, 22, 37; P. H. Goed hart 5. 26; M. Groeneveld 6, 42; Joh. van Ofwegen 8. 10. 31; C. van Ofwe- gen 9, 21, 25, 28, 35. 40; T. Domburg 11, 12. T. Blouw 13; D. van Eijk 14; H. W. Mariens 15. 38, 39; H. v. Veg- ten 16, 20. 23. 33; A. Vernes 17; C. van Egmond 24, 29; H. v. d. Heuvel 25; H. Bauer 30, 41. D. v ,d Ham 32; K. R. Kuipers 34; G. v. d. Ham 36. HARDDRAVERIJ Kortebaandraverij te Noordwijk. Voor de grote kortebaandraverij, welke Donderdagmiddag te 2 uur wordt gehouden op de N. Boulevard alhier zijn niet minder dan 35 dér beste paarden uit Nederland inge schreven en wel: Ju Ju, Limbus, Letare A., Lu D., Lucky Fanfare, Jo- hannus, De Cleaner T., Kalumed Askit, King Spencer, Jun Wilkes, Lady Henny, Koos je Deter, Jay Mac Gregor, Henny Rolls, Intrigritty Scot, Irena Hannover, Frans. Eve ning Star, D'avid O., George Wilkes, Eduard Anvil, Fiat V., Akron B., Hollandia, G. de Mascotte, Dictator Spears, Edelman, Xiphia, Dutch Hannover, Alleouz, Gonny Abdullah Scot, Herold Mac G„ Guy Hannover, Nivellers. Verder verwijzen wij U naar èen advertentie voorkomende in dit nummer. SCHEEPSBERICHTEN BARALT, 18 Aug. van Laguaira te Curasao. CASTOR, 19 Aug. van Houston te New Orleans. HERSE- LIA, 20 Aug. van New York te La Guaira. INO, 19 Aug. van Cristobal naar Kingston. MARPESSA, 19 Aug. van Tampico naar Nassau. NIJMEGEN, 20 Aug. van Narvik te Baltimore. OVERIJSEL, 21 Aug. v. Tacoma te San Francisco. POSEI DON, 20 Aug. van Demar Erara n. Paramaribo. PYGMALION, 21 Aug. van Mobile naar Houston. SA- ROENA, 20 Aug. van Pladjoe te Singapore. SOMMELSDIJK, 21 Aug. van New Orleans te Philadel phia. TJIBESAR, 21 Aug. van Ta- rakan naar Macassar. TJISADANE, 21 Aug. van Hongkong naar Amoy. AALSUM pass. 23 Aug. Messina; ALBIREO 23 Aug. van Santos. AÜ- CYONE 23 Aug van Amsterdam te Rotterdam. ALDABI 23 Aug. dwars van Pernambuco. AMSTELDIJK 23 Aug. van Rotterdam te Antwerpen. AMSTELKERK 24 Aug. van Monro via te Port Bouet. BACCHUS 23 Aug van Patras naar Catania. CELEBES pass. 22 Au Socotra DELFTLAND 25 Aug te Santos verw. DELFT 24 Aug van Buenaventura te Guayaquil HELDER 23 Aug. van Anto Fagasta naar Valparaiso. JAPARA (K.P.M.) 23 Aug van Pariga naar Boemboelan KEILEHAVEN pass. 23 Aug. Fini- sterre. KELBERGEN pass 23 Aug St. Vincent. LEERSUM pass. 23 Aug Scillies. LOPPERSUM 24 Aug van Calcutta te Rotterdam. LUTTER- KERK pass 23 Aug Kaap St. Vincent REMPANG pass 23 Aug Burlings TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 47) Marianne Karlsson en August Sö- derman lagen naast elkaar op de vloer van de slaapkamer. Adgust nog steeds buiten kennis het meisje bij votte bewustzijn. Zij keerde zich moeizaam op een zijde en keek naar August. De tranen sprongen haar in de ogen. Paula Kalarne zei: „Dat is een dronk waard! Anders nogal riskant, 'het meisje frank en vrij te laten lo pen toen hij kwam. Hoe licht had de boel niet verkeerd kunnen gaan. Dan had ik er natuurlijk de schuld van gekregen." „Er kon niemendal verkeerd gaan. Zij had drommels goed in de gaten, hoe Brorr haar van de keuken uit met zijn revolver bestreek. In een ander opzicht geef ik je schoon ge lijk Paula: een straffe grog zal er, op smaken. Zonder gekheid, met de dag beval je mij meer." „Jij mij niet," luidde haar vinnige repliek. „Je hebt nog altijd niet ge zegd, waar je bent geweest." „Overal en nergens.'' Zij raadpleegde de pendule. „Het is me een raadsel, waar Lars zit." „In zijn vel, als 'hij tenminste niet gestroopt werd." „Wanneer je antwoorden van dat kaliber zijn, houd dan verder maar je mond." „Zeg ik wat anders en maak ik je een compliment, dan is het ook weer niet goed." „Misschien heeft Lars het we! bij het rechte eind: dat jij geen eerlijk spel speelt." „Ik speel altijd eerlijk met lui, die het ook met mij doen. Genoeg er over. Als Lars meteen verschijnt, val hem dan alstjeblieft niet om de hals waar ik bij ben. Het zou me razend jaloers maken. En nu zou ik mijn grog wel eens willen zien." Intussen was bij August het be wustzijn weergekeerd. Hij zag de toestand nu duidelijk in. De brief, welke hem naar Bernadottestraat 43 had gedreven, omdat Marianne, zo als zij meedeelde, dringend zijn raad behoefde, was 'n valstrik geweest. Hy besefte, dat zij er toe gedwongen moest zijn, hem te schrijven. Hoe zij in de handen van deze schurken was geraakt, bleef hem vooralsnog een raadsel. Zonder enige twijfel zat Lars Folmer in het complot; hij had hem de brief ter hand gesteld. Ma rianne kon hem alles uitleggen zo zij slechts in staat was te spreken. Het meisje lag op de rug. Bran dende tranen drupten haar uit de ogen, gleden langzaam langs de wan gen af. Graag zou zij August deelge noot hebben gemaakt van haar op recht veijdriet ,daar zij zich de oor zaak van zijn ongeluk achtte. Zij ver heelde zich niet, dat zij beiden er wanhopig aan toe waren; misdadi gers deinsden voor moord niet te rug als zij daardoor de eigen huid daohten te kunnen redden. Gevaar vctor eigen leven telde zij minder nu zij het zijne zo ernstig bedreigd wist Zij had August toch immers in het verderf gestort door de brief te schrijven, al werd zij er toe gedwon gen "daar een van de schurken zijn revoüve? tegen haar slaap hield ge drukt, terwijl zij schreef. De tranen vloeiden rijkelijker o, waarom wa# zij toch zo laf geweest?? Waarom niet zichzelf geofferd? Toen zij August de kamer zag binnentreden met die stra^nde glimlach, innig gelukkig weer in haar nabijheid te zijn toen pas had zij ten volle doorvoeld hoé laf zij zich had gedragen. Door haar toedoen zou denman die zij liefhad, in de dood worden gezonden. Had Mariannè geweten, hoe August de toestand beoordeeMe, dan zou veel van haar onzegbaar verdriet zijn gestild. Niet een seconde was het in hem opgekomen, het meisje voor zijn ellende aansprakelijk te stellen. Hij kende alleen deernis met haar, slechts haar lot woog bij hem, het eigene niet. Wanneer monden ge- noGQzaaKt zijn te zwijger dan ver mogen ogen te spreken. Terwijl de tijd langzaam verstreek en zij elkan der aanzagen, vloeide langzaam 'n weldadige vrede in Marianne's hart en ondanks de vertwijfelde situatie gevoelde August zich een gelukkig man. XIX. August zon op middelen hoe hij zich van de hinderlijke prop in zijn mond te bevrijden. Hij rukte aan z'n koorden zonder dat zij iets meegaven schudde heftig het hoofd heen en weer in de hoop aldus de zakdoek, die hem stijf voor de mond gesnoerd en achter aan de schedel vastgebon den zat, los te krijgen. Degene, die de knoop had gelegd, bleek even wel met zo'n werkje op de hoogte te zijn geweest. Eenklaps kreeg hij een ingeving. Behoedzaam kroop hij naar het ijzeren ledikant en schuurde on afgebroken tegen een spiji1. Het waa een nogal pijnlijke bezigheid, maar hij beschouwde het als zijn enige kans. Ten slotte had 'hij succes, de knoop verschoof een weinig naar onder. Een weinig, toch voldoende. Met depunt van de tong slaagde hij na heel wat vergeefse pogingen er in de prop uit de mond te duwen. De zakdoek bleef weliswaar op zijn plaats doch hij was tenminste in staat enig geluid voort te brengen. Hij keerde naar Marianne terug en fluisterde: „Draai je van me af. We zulPen trachten ons te bevrijden." Haar handen waren op de rug saamgebonden, zijn armen stevig langs de zijden bevestigd. Koord was verscheidene malen om hun enkels gewikkeld en wel zo strak, dat het in het vlees sneed. Onverwachts voel de Marianne een ruk aan haar pol sen. Het deed pijn maar moedig zet te zij zich er overheen. August had van de nood een deugd gemaakt; na veel inspanning was hij er in ge slaagd, de zakdoek van zijn mond te verwijderen, zodat hij kon beproe ven de knoop welke haar polsen samenhieM, met de tanden los te krijgen. Hij zat weliswaar zeer vast, doch zijn gebit was prima en boven dien: hfj had geen andere keus. Flotseling staakte hij zijn bezig heid. Voetstappen naderden het slaap vertrek. De deur werd geopend en het licht uit de woonkamer vloeide naar binnen. Paula Kalarne ver scheen gevqlgd door Klausen. Zij had een glas dampende grog in de hand en lachte schel. „De tortelduiven hebben ruzie ge had en ekaar de rug toegekeerd!" schaterde zij. „Op ruzie volgt in de regel ver zoening: dan is alles weer vergeven en vergeten!" spotte Klausen. „Luis ter eens goed Söderman. Jullie wordt geen haar op het hoofd gekrenkt, ten zij jullie het er naar maken. Als jij dus een stomme streek wilt uithalen boud er dan rekening mee, dat ook 't meisje er de dupe van is. Kom mee, Paula, en laat de deur open. Ju!lie zullen nog een uur of wat geduld moeten hebben." „Ik verlang naar eer. mopje mu ziek". zei Paula terwijl zij het slaap vertrek verliet. Direct daarop werd de radio aangezet. Een dansorkest speelde. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2