S)e £cidóe6ot44a/nt Nachtelijke bespreking te Moskou Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG V No. 11475 NOG STEEDS BESPREKINGEN TE MOSKOU WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 - Adverts 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Werkgever en werknemer ^E streving naar geld en bezit houdt iedereen in onze dagen gevangen. Dit geldt zowel voor werk gever als voor werknemer". Dit feit constateert de psycholoog dr. Th. A. Schreurs in een artikel in de „Maasbode" over „het euvel der veelvuldige personeelswisseling". En hij wijst er verder op, dat de neiging tot egocentriciteit (het zichzelf zoe ken), de grondkwaal van de mens, in de oorlogstijd een rijke voedings bodem heeft gevonden in de nood zaak tot zelfhandhaving. De na-oor- logse tijd demonstreert een algemene onverschiligheid voor het persoonlijk levenslot van de evenmens, aldus ge noemde schrijver. En iedereen zal het met hem eens moeten zijn; al louden we er aan toe willen voegen, dat er gelukkig op die algemene on verschilligheid wel wat uitzonderin gen zijn, zoals trouwens ook de schrijver zelf in een andere passage van zijn artikel terloops opmerkt. In de onderneming, zo constateert dr. Schreurs,ziet men bedoelde on verschilligheid in de houding van werknemer tegenover werkgever en omgekeerd. En vandaar, zegt hij, het euvel der veelvuldige personeelsver- wisseling. De schrijver wijst dan de weg om daarin verbetering te brengen: een andere geest in de onderneming! Wij behoeven er niet aan te herin neren, dat ons blad herhaaldelijk heeft betoogd, dat publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie (waarvan- wij de waarde geenszins onderschatten!) ons inziens niet zal brengen arbeids- vrede, niet zal brengen tevredenheid onder de arbeiders; als niet voorop gaat een goede geest in de onderne ming, waar is het persoonlijk con tact tussen werkgever en werkne mer. Het kan vriezen en het kan dooien DE WESTELIJKE VERTEGENWOORDIGERS hebben gisteravond een onderhoud gehad op het Kremlin met Stalin cn Molotof, welk onder houd 4 uur en 40 minuten heeft gedu urd. De lange duur van de vergade ring wordt als een goed teken bescho uwd. Bij het verlaten van het Krem lin verklaarde Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, niet te geloven, dat dit de laatste bijeen komst was geweest. Er komen nieuwe conferenties Op de vraag van de journalisten, of deze bespreking de laatste was ge weest, antwoordde Smith letterlijk: „Men weet het nooit, doch ik denk van niet". Hij liet hiermede verstaan, dat misschien verdere instructies uit de Westerse hoofdsteden te verwach ten waren nadat van deze jongste be spreking verslag zou zyn uitgebracht. De drie Westerse afgezanten sche nen, aldus meldt Reuters correspon dent, tevredener te zijn over deze laatste bespreking dan over de vo rige. Thee en koek. Gevraagd, of er vorderingen waren gemaakt, zeide Smith: „Ik denk, dat we een weinig vooruit zijn gekomen. Dat doen we meestal. Men hoopt al tijd het beste en verwacht het slecht ste." De Britseen de Franse afgezant, Roberts en Chctaignau, wilden over hun zevende vergadering op het Kremlin geen commentaar geven. Smith vertelde, dat hij en zijn col lega's kort na hun aankomst in het Kremlin onthaald waren op thee en koek. Na het Kremlin verlaten te hebben hielden zij een korte ochtendverga dering op de Amerikaanse ambassade. De drie afgevaardigden zouden, naar verwacht werd, Dinsdagmorgen vroeg hun rapporten naar hun respec tieve regeringen sturen en verdere instructies afwachten. Volgens bronnen, die in nauw con- uigcua uiuiuicii, uie in nauw con Maar wij laten nu verder dr. tact staan met de Westerse afgezan Schreurs aan het woord in zijn zo even genoemd artikel. Het zijn kos telijke waarheden, die hij ons voor houdt: „De band tussen werkgever en werknemer verlangt, wil deze duur zaam zijn van aard, als sterkste scha kel een oprechte en onbaatzuchtige belangstelling voor eikaars persoon lijk levenslot. En hierin moet de werk gever als leidende figuur voorgaan door het stellen1 van het voorbeeld. Zonder deze factor schiet de werkge ver tekort in zijn grootste en belang rijkste taak, in die der liefde. Deze genegenheid en toewijding valt rech tens nooit te verordenen, zij blijft een geschenk, uit vrijwilligheid ge boden. Juist in het karakter der vrij willigheid steekt haar verdienste. Op basis nu van deze hulpvaardigheid zijn ook de beste resultaten te ver wachten, wanneer zij althans niet het product is van speculatieve overwe gingen. (Men lette op deze voor waardelijke beperking! Red. L. Crt.). De werknemer van zijn kant zal zich niet onbetoond laten, wanneer hij belangstelling voor zijn persoon, zijn levenslot, zijn interne moeilijk heden, voor het product van zijn geest of van zijn handen ondervindt van de zijde van zijn opdrachtgever. Dit kan wel enige tijd vergen, falen kan een welwillende houding tegen over een mens nooit of te nifnmer. Dit behoeft evenmin een obstakel te vormen voor een krachtig en effec tief beleid, omdat genoemde belang stelling een dergelijk regiem veeleer zal versterken dan verzwakken. Op de bodem ener onbaatzuchtige belangstelling voor de persoon en het lot van de werknemer ontkiemt bij deze laatste het zo onontbeerlijke zaad van het vertrouwen. Het ver trouwen in de persoon en in de be doelingen van de werkgever als lei der en voorganger. Dit vertrouwen nu leidt, als enig middel, tot de trouw. Zonder dit ver trouwen is een stabiele band, zij dit een dienstverband, ten enenmale on mogelijk. Hier staan wij dus bij de kern van dit probleem dat onze geesten zo bij voortduring bezig houdt. Zonder dit vertrouwen in de werk nemer zal de werkgever onherroe pelijk, via teleurstelling tot onver schilligheid gedreven, steeds weer grijpen naar het vervangingsmiddel bij uitstek, het geld. Het geld, dat hém, ter compensatie van een onver schillige bejegening, genot moet ver schaffen." Om uit te knippen en te bewaren! Als een arbeider moppert over zijn patroon, of een patroon over zijn ar beiders, dan houde hij zich boven staande opmerkingen eens voor als een spiegel, waarin hij zichzelf moet zoeken. En, als hü eerlijk wil en durft zijn, dan zal hij zichzelf vaak moeten voorhouden: De toestand moet verbeterd worden, de verhouding is niet goed, niet menswaardig, niet christelijk, maar: verbeter eerst je zelf. ten, moeten nieuwe meningsverschil len gerezen zijn, waardoor de bespre kingen met het Kremlin een ander aspect gekregen zouden hebben. Men had vast geloofd, dat de bespreking van Maandagavond de laatste zou zijn en dat eén bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken in zicht was. Maandagavond, voor de bijeen komst in het Kremlin, woonde Frank Roberts, de afgezant van Bevin, een ter are..van. hem gegeven cocktail- partij bij, die betiteld werd als „af- scheidsfuifje" bij zijn, binnenkort verwacht, vertrek naar Groot-Brit- tannië. Volgens een bericht van A.F.P. heeft Roberts verklaard, dat het on derhoud van Maandagavond in het Kremlin niet het laatste was geweest en dat belangrijke vorderingen waren gemaakt. Geldkwestie de hoofdzaak? Reuters d plomatieke correspon dent seint uit Londen: Naar in welingelichte kringen al hier wordt aangenomen, vormde de geldkwestie te Berlijn het moeilijke punt bij de bespreking van Maandag avond. Men is van mening, dat on enigheid op dit punt de fundamen tele oorzaak zou zijn van een even tueel falen der pogingen van de Wes terse mogendheden om een basis te Berlijnse vrouwen doen beroep op alle vrouwen ter wereld „Geallieerde hulp niet toereikend" In een appèl van de Berlijnse vrou wen aan de vrouwen der gehele we reld wordt het Russisch optreden te Berlijn gekentekend als een honger- blokkade. Zij protesteren tegen maat regelen, welke „in strijd zijn met de grondbeginselen van het christendom en de eenvoudigste rechten van de mens". De oproep zegt o.m.: „De be woners van Berlyn hebben van hun beslotenheid blijk gegeven, zich ntet meer te zullen onderwerpen aan het juk van een dictatuur of een partij. Thans is een der bezettingsmachten ertoe overgegaan, Berlijn te blikke ren en maatregelen te nemen, welke het naakte bestaan van de bevolking bedreigen. Het stilleggen van het ver keer staat gelijk met een hongerblok- kade. De zièken hebben geen medi camenten, de kinderen geen verse melk. Epidemieën, honger, werkloos heid, ellende en dood zijn er de ge volgen van. De vrouwen van Berlijn protesteren tegen zulke maatregelen en roepen de hulp in van alle vrou wen ter wereld.' De grootmoedige hulpacties van de westelijke mogend heden. waarvan dankbaar gewag wordt gemaakt, zijn niet voldoende, om het leven van de Berlijnse bevol king te waarborgen". Tenslotte wordt de opheffing van de blokkade geëist, en de vrouwen van de gehele wereld wordt verzocht, zich ervoor in te spannen, dat de Ber- lijners; de hun toegezegd bestaans mogelijkheden zonder het prijsgeven vair hun persoonlijke en politieke vrij heid gewaarborgd krijgen. scheppen voor verdere Viermogend- heden-besprekingen over Duitsland. In Juni j.l. hebben de Westerse mogendheden zich bereid verklaard, de Sowjet-mark als enig betaalmid- de1 in Berlijn te erkennen. Mits dit onder controle zo staan van de vier mogendheder. De Sowj ets wezen de- Z' voorwaarde echter van de hand en stonden er op, dat de gelduitgifte al leen onder hun controle zou staan. Volgens Westerse waarnemers zouden de Sowj ets zich op dit standpunt ge steld hebben, wijl zij meenden, dat uitsluiting van de Westerse mogend heden van de Berlijnse geldregeling de eerste wezenlijke stap zou beteke nen naar hun algehele uitsluiting uit Berlijn, mogelijk onder behoud van zuiver decoratieve „militaire missies" zonder enige bevoegdheid. Om vei'schillenae redenen volhard den de Westerse mogendheden echter in hun houding. Zij wilden, zoals Be vin op 25 Juni in het Lagerhuis ver klaarde, hun rechten in Berlijn niet prijsgeven. Verder moest rekening worden gehouden met de publieke opinie in Berlijn. Men wilde ook een betrekkelijke vrijheid van handel tussen Berlijn en de rest van de we reld buiten de Sowjetzone laten be staan. THOMAS HEADEN VRIJGELATEN. Het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zone) maakt bekend, dat Thomas Headen, plaatsvervan gend directeur van een afdeling van de Amerikaanse inlichtingendienst, dié Zondag op het Berlijnse Potsdam mer-plein door politie uit de Sowj et- sector gearresteerd was, gisteren, kort na dertien uur, is vrijgelaten. Hij is een-en-twintig uur in hechtenis ge weest. Hij heeft verklaard niet slecht te zijn behandeld. De camera werd hem weer ter hand gesteld, nadat de film verwijderd was. RUSSISCHE MAJOOR IN BRITSE SECTOR GEARRESTEERD. Majoor Lapedof, een der contro lerende functionarissen van Radio- Berlijn, die zich in de Britse sector bevindt, is wegens te hard rijden ir de Britse sector aangehouden, zo mel den de Britse autoriteiten. Deze laat- sten trachten met de Russische auto riteiten terzake in contact te treden. In afwachting hiervan, zo wordt in een Brits communique verklaard, zaL majoor LapedoJ in handen van de Britse autoriteiten blijven. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN SOWJET-ZONE UITGESTELD. Het officiële Russische nieuwsbu- reu meldt, dat maarschalk Sololofsky. de Russische opperbevelhebber in Duitsland, Lasloten heeft dat de ge meenteraadsverkiezingen in de Sow- j et-zone, die in October zouden wor den gehouden, dit jaar niet zullen plaatsvinden. Deze verkiezingen zullen thans ge lijktijdig worden gehouden met de landdagverkiezingen, op een nog niet vastgestelde datum in de herfst van 1949. Dit besluit was genomen „om dat verschillende democratische or ganisaties in de Sowj et-zone om een uitstel hadden verzocht daar zij niet genoeg tijd hadden gehad zich op de verkiezingen voor te bereiden". De treinoverval op Java Alle vermisten zijn terecht. Aneta's correspondent te Ban doeng meldt, dat bij de treinoverval van Zaterdagavond geen personen zijn ontvoerd. Alle vermisten heb ben zich bij een der spoorwegposten gemeld. Een ooggetuige, lid van de civiele politie, vertelde, dat hij en drie andere leden der politie, die door de schok van de ontsporing be wusteloos waren geraakt, zich dood- hielden. De bendeleden kwamen op hen af om zich te overtuigen, dat zij werkelijk dood waren. Twee der politiemannen konden zich niet goedhouden en bewogen zich. Deze twee werden pardoes doodgeschoten.. Ringen, wapens en kleren van de zwaargewonden en doden werden door de bende meegenomen. GEESTELIJKEN TE DJOCJA TOEGELATEN. De vier geestelijken, dieverleden Vrijdag uit Djokjakarta door een ondergeschikte instantie naar Bata via zijn teruggezonden, zijn weer naar Djokja vertrokken. Zfi waren niet toegelaten omdat door een ad ministratieve vergissing het telegram, dat hun aankomst per vliegtuig aan kondigde, niet tijdig in Djokja was ontvangen. Philipstoestel voor reuzen Op de Philipsfabrie.ken te Eindhoven heeft men een toestel geconstrueerd, dat meer voor een reus geschikt lijkt dan voor een normaal mensenkind Het is een ontvangtoestel van het ty pe BX 760 A, dat voor demonstratie doeleinden op tentoonstellingen vier maal de afmetingen bezit van het standaardmodel. Ieder onderdee1: luidspreker, condénsatoren, lampen, kortom de hele constructie is door de heren W. Ullings en J. Goderie op vier maal de normale grootte ge bouwd. Op een expositie te Brussel heeft het toestel bewezen voldoende geluid te leveren voor een menigte van 1-0.000 personen. Het toestel met zijn bouwers. HET NIEUWE GELD IN CHINA. Het was als een herinnering aan „de goede oude tijd", aldus seint Reu ters correspondent uit Sjanghai, toen men vanmorgen wakker werd om tot de ontdekking te komen, dat een krant slechts 25 cent kostte inplaats van achthonderdduizend dollar De banken gingen vandaag, na se dert Donderdag j.l. in verband met de invoering van het nieuwe geld ge sloten te zijn geweest, weer open. Men verwacht grote vraag naar pas munt, welke voor het eerst sedert tien jaar weer in omloop komt. De oude dollar blijft nog enige tijd in circu latie. Vele zaken wachten nog instru- ties af van de betrokken organisaties voor het omprijzen van hun waren. De wisselkoers is: een nieuwe gouden joean tegen drie millioen oude Chi nese dollars. REGERING ONTVING DEELNEMERS WERELDRAAD VAN KERKEN. Gisteravond heeft de minister van justitie namens de Nederlandse rege ring de deelnemers aan het Wereld congres der Kerken in het Rijksmu seum te Amsterdam ontvangen. On der de talrijke genodigden merkte men op, de minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, die als gastheer op trad, de minister van Oorlog mr. W. F. Schokking, de secretaris-generaal van het departement van Buitenland se Zaken A. H. J. Lovink, de gezant van Zwitserland en de zaakgelastig den van Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Finland, Frankrijk en Oosten rijk. De Koningin had zich doen ver tegenwoordigen door haar grootmees- teresse mevr. C. M. baronesse Van Tuyll van Serooskerken. Van de ge meente Amsterdam waren aanwezig de burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly en enkele wethouders. Ook waren op deze druk bezochte receptie enkele commissarissen der Koningin tegen woordig. Minister Wijers heeft in een in het Frans uitgesproken rede de congres sisten verwelkomd namens de rege ring, die zo grote belangstelling heeft voor dit Congres van Kerken. Daar bij heeft mr. Wijers gewezen op de grote betekenis van de arbeid van dit congres, dat op een zo gewichtig moment in de geschiedenis der we reld wordt gehouden. De minister besloot met de wens, dat Gods zegen op die arbeid moge rusten. STICHTING VOOR DE LAND BOUW. Rijksbemiddelaars werken te traag. De hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw heeft in een communiqué haar ern stige ontstemming uitgesproken over de traagheid, waarmee het College van Rijksbemiddelaars de aanhangig gemaakte collectieve arbeidsover eenkomsten afwerkt. Van verschil lende collectieve contracten is sinds geruime tijd niets méér gehoord, al dus wordt in het communiqué ge zegd. Ook zijn ernstige bezwaren ge rezen tegen de werkwijze van net college, dat vergaderingen voor be trokkenen belegt, zonder dat deze betrokkenen voordien van de be zwaren van de Rijksbemiddelaars tegen de onderhavige ontwerpover eenkomsten op de hoogte zijn. De Stichting voor de Landbouw zal de tussen werkgevers en werknemers overeengekomen ontwerpovereen komsten terstond publiceren. c De bezwaren zullen ter kennjs worden gebracht van de minister van Sociale Zaken, de Stichting van de Arbeid en het College van Rijks bemiddelaars zelf. AMERIKAANSE ONDERSCHEI DINGEN VOOR VERZETSLIEDEN. De Amerikaanse ambassadeur dr. H. B Baruch reikte gistermorgen te zijnen huize drie vrijheidsmedailles met bronzen palm en achttien vrij heidsmedailles (medals of freedom) aan Nederlandse mannelijke vrouwelijke verzetslieden uit. Dr. Baruoh sprak deze verzetslieden toe en dankte hen voor de zelfopoffe' ring en moed, betoond bij de hulp aan geallieerde oorlogsvliegers, die via Néderland met hun hulp aan of uit krijgsgevangenschap ontkwamen In het bijzonder herdacht hij de heren M. A. M. Bouman uit Roer mond en pater E. A. F. Goossens uit Echt, die in de vrijheidsstrijd vie len. De hulp bij de bevrijding van Nederland en bij de strijd om de vrijheid van de wereld hebben de president der Verenigde Staten aan leiding gegeven de onderscheidingen toe te kennen, zo zeide dr. Baruch. Met enige vriendelijke woorden voor ieder der gedecoreerden speld de hij vervolgens de medailles op. Namens de gedecoreerden ver zocht pater Bertram van de missie der passionisten (J. A. L. Damen uit Echt) aan dr. Baruch aller dank over te brengen aan president Tru- rn-an. „Wij hebben gaarne onze plicht gedaan," zo zeide hij, meer omdat die piloten zulke goeie jengens waren, die begrepen, waar om het ging en ons in onze moeilijk heden en gevaren steunden. Het ging ons om de herwinning van de vrijheid van ons land en daarvoor hebben we graag alles over gehad." Onderscheiden met de medal of freedom met bronzen palm zijn: M. A. M. Bouman (Pósthuum) uit Roermond, Paul Kruyff uit Arnhem en Johan A. Meewis uit Amsterdam. De medal of freedom werd toege kend aan CasDer J. A. ter Galestin, Amsterdam. Arnold Baars uit Echt, Michel C. M. M. Bartels uit Maas tricht. Hilda Bergsma uit Rijswijk, Jan Arnold L. Damen (pater Ber tram) uit Echt, Adrianus de Bruin uit Beerzeveld, Cornelis den Boer uit Zwiindrecht, H. Faro uit 's-Gra- venmoer. Tonnv %F. Gielonc uit Maastricht, pater Emile A. F. Goos- eens (Posthuumï uit Echt, Servaas W. Hovens uit Maastricht .Tohann°s H. Jeurissen uit Echt. George H. Lemson uit Maastricht, He"drik"s van de Pol uit Renn'-kom. Gnrnelis van 't Land uit Ed'p. C. van Zeeland uit E'shout Giisbertie van d<m Heu vel van Curasao en aan W. A. G. Wolfendberger uit Bladel. Man slaat met een biil op zijn schoonmoeder en schoonzuster Steekt daarna de boel in brand. Gisteren heeft, aldus het „Dagblad", do mijnwerker B. te Bocholt. nadat hij zijn schoonmoeder en schoonzuster met een bijl te' lijf was gegaan, zijn huis in brand gestoken en zelfmoord willen plegen door in een tien meter diepe waterput te springen. De mijn werker woonde met zijn vrouw en twee kinderen in dezelfde woning v/aar zijn 61-jarige schoonmoeder met haar dochter en zoon de bovenste verdieping bewoonden. De laatste tiid had de 30-jarige B. vaak onenigheid met zjin vrouw en haar familie Gis termiddag echter liep de ruzie zo hoog. dat B. schier buiten zinnen raakte, een biil greep en naar boven rende, waar hii in de keuken zijn schoonmoeder en schoonzuster aan trof. Als een waanzinnige heeft hij on de vrouwen ingeslagen en bracht haar bloedige en ernstige wonden aan het hoofd toe. Daarna greep hij een kan petroleum, wierp deze over het bed uit en stak er de brand'in. Hij .snelde naar buiten en wierp zich in de tien meter diepe waterput. Zijn vrouw was tijdens de ruzie met haar kinde ren naar de in de nabijheid wonende burgemeester gelopen. Buren hebben de beide gewonde vrouwen uit het brandende huis gehaald. Beiden zijn ir. zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De rijkspolitie heeft de dader, wiens val door het water dat ongeveer an derhalve meter in de put staat, was gebroken, geheel ongedeerd naar bo ven gehaald en gearresteerd. De brandweer slaagde er in het vuur te bedwingen. Het meubilair is gered. Protestvergadering vï slagers te Utrecht Onder leiding van de heer Roosen daal uit Doorn, voorzitter van de afd. Utrecht van de Algemene Nederland se Slagershond, is gisteren in het Ge bouw K .en W. te Utrecht een protest- vergadering gehouden tegen de gang van zaken in het slagersbedrijf. De besprekingen richtten zich op het fiasco der vleesvoorziening in ons va derland, zoals de voorzitter zei, die zich sterk kantte tegen het zijns in ziens vastgelopen systeem van het mi nisterie van Landbouw: knellende banden van allerlei bepalingen als voorraadstaten, vet- en beeninleve ring, bonnenmisère en prijsbeheer- sing. Van bureau tot toonbank een en al gelegenheid tot overtredingen en de «'lagers zijn gedegradeerd van eerlijke ambachtsman tot overtreden de staatsvleesverkopers. Daarom vra gen. wij de minister, zeg de vleesdis tributie vaarwel, of willig onze mi nimum wensen in cn geef 600 gram per periode, aldus de voorzitter. Nadat het woord was gevoerd door vertegenwoordigers van slagers uit andere delen van het land. brachten 20 sprekers uit de provincie Utrecht hun grieven tegen de huidige vlees voorziening naar voren. Aan het slot van de vergadering is een telegram aan de minister gezon den, waarin instemming wordt be tuigd met de protest-moties van de vergaderingen in Deventer en Den Bosch, en voorts ..de vergadering van 400 slagers uit de provincie Utrecht verzoekt de minister nogmaals "om die maatregelen te treffen, welke op luchting brengen in .de noodtoestand in het slagersbedrijf. Zij zijn er van overtuigd, dat, wanneer de minister onmiddellijk overgaat tot zes ons vleesrantsoen per periode, de gehele zwartslachting, welke thans huns in ziens geweldige proporties- heeft ge kregen, totaal teniet wordt gedaan, als ook de overdadige huissla'chtin- gen. Zij zijn bereid deze principiële en gefundeerde motieven van dit pro test en deze motie tegenover de mi nister via de bondsleiding uit te bren gen". Een contact-commissie werd be- ncemd. In tegenspraak met het bericht in ons nummer van Woensdag j.l. moe ten we 'berichten, dat het gouden professiefeest van de broeders Sil vester en Servatius slechts in intieme kring zal worden gevierd. De in druk was gevestigd, dat er op 28 Augustus een reünie van oud-leer lingen zou zijn. Deze indfuk is on juist. HOOFDINSPECTEUR L.O. IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. mgr. Huibers heeft, zo als gemeld, als opvolger van de zeereerw. heer J. Nolet benoemd tot hoofdinspecteur van het ït.K. Lager Onderwijs in het bisdom Haarlem de zeereerw. heer A. J. C. van Houton, thans kapelaan aan de St. Josephpa- rochie te Rotterdam. De nieuwe hoofdinspecteur werd 1904 in Heemstede geboren en 1929 priester gewijd. Ditzelfde jaar volgde zijn benoeming tot kapelaan te Ob- dam en twee jaar later verwisselde hij deze standplaats met die van de parochie van Ó.L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo te Haarlem- Noord; in 1928 werd hij kapelaan te Rotterdam. RESTEN VAN HITLER'S LEGER. GEÏNTERNEERDE NEDER LANDERS NAAR HUIS. Een aantal léden van de vroegere Weihrmacht en een groep Nederlan ders, die in Duitse militaire dienst zijn geweest, samen 4281 man, zullen van Denemarken, waar zij bij het einde van de oorlog werden geïn terneerd, naar Munsterlager in de Britse zone worden overgebracht. De Britse bezettingsautoriteiten zul len hen van daaruit naar huis sturen. SPOORBRUG IN BRAND. Omstreeks half twee gistermiddag is een deel van het wegdek van de spoorbrug over de Lek bij Culem- borg in brand geraakt. Óver deze brug loopt het spoorvei'keer van Amsterdam naar 's-Hertogenbosch v.v. De brand, die over ongeveer 50 meter van het 500 meter lange weg dek woedde, was spoedig door de Culemborgse brandweer bedwongen. Het spoorwegverkeer ondervond enige vertraging. VRIJDAG A.S. EXTRA SNOEP EN ZEEP. In de bonnenlijst, die Donderdag s. wordt gepubliceerd, zullen o.m. bonnen voorkomen, die recht geven op de aankoop van de reeds aange kondigde 100 gr. versnaperingen extra ter gelegenheid van het Rege ringsjubileum en 225 gr. huishoud zeep en 180 gr. toiletzeep. Kinderen beneden 5 jaar ontvan gen een dubbel rantsoen zeep. £en koJiA&itjt,.. „Er bestaan boven de mode en haar eisen hogere en dwingender wetten, hogere en onveranderlijke beginselen, die in geen geval mogen opgeofferd v/orden aan de zucht om te behagen o£ aan een gril". Paus Pius XII.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1