Water onder de Sahara! knapt tiet op MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 STADSNIEUWS KAPELAANSBENOEMING. Tot vierde kapelaan is aan de St. Petruskerk benoemd de weleerw. heer C. W. Thomas. Kapelaan Thomas, die sedert 1942 te Rotterdam werkzaam was in de parochie St. Franciscus van Assisië, is geboren in 1908 en priester gewijd in 1934. Pater S. Terpstra C.M., die gedurende twee jaren in de St. Pe truskerk assisteerde, gaat zich vesti gen in de pastorie te Hoogmade en aldus zijn studie van Indonesische ta len voortzetten. De bakkers en ook andere leveran ciers van levensmiddelen vragen zich af, hoe het met de voorziening van brood e.d. moét gaan op de aanstaan de feestdagen en dan in het bijzon der aan het eind van deze week. Vooral onder de bakkers bestaat enige ontstemming tegenover het co mité Regeringsjubileum 1948, omdat zij in geen enkel opzicht bij de keuze der feestdagen werden gekend. Met name werden ten' aanzien van a.s> Zaterdag tal van moeilijkheden ver wacht. Men vreesde, dat aan vele deuren geen gehoor zou worden ge geven en dat daardoor ernstige stag natie zou ontstaan. Bovendien gunde men het personeel ook gaarne een vrije dag, al zouden daar de bezwaren van nog meer nachtarbeid tegenover staan. De bedrijficommissie van de bak kers, bestaande uit vertegenwoordi gers van de fabrikanten, de patroons en de gezellen, heeft thans besloten, a s. Zaterdag geen brood te bakken en af te leveren. Vrijdag wordt ge bakken en afgeleverd voor drie da gen: Vrijdag, Zaterdag en Zondag. In een annonce in de plaatselijke dagbladen zal het publiek nog wor den verzocht, in deze algehele mede werking te verlenen, door a.s. Vrijdag vpor drie dagen brood af te nemen en vooral te zorgen, dat er iemand thuis is, als de bezorger komt. De bezorgers rukken a.s. Vrijdag wat eerder dan normaal uit Niette genstaande dit. zullen zij een zware ciag hebben en de laatste klanten eerst in de namiddaguren bereiken. De arbeidsinspectie heeft er in toe gestemd, dat a.£'. Vrijdag reeds onr 8 uur vers brood mag worden afgele verd. De bakkers beginnen te midder nacht al te bakken, terwijl. Donder dagavond om 10 uur met de voorar- beid wordt begonnnen. HET BOUWBEDRIJF TIJDENS DE JUBILEUMFEESTEN Aan sluitend op de door de Be- drijfsraad van het Bouwbedrijf ge-' nomen beslissing inzake de a.s. Ju bileumfeesten, is door de Regionale Commissie van het Bouwbedrijf (rayon 29), na gepleegd overleg be sloten dat in het rayon Leiden op Zaterdag 28 Augustus en Maandag 6 September niet zal worden gewerkt. In bijzondere omstandigheden kan van deze regeling dispensatie wor den verkregen na schriftelijk ver zoek tot de Reg. Comm. Arbeiders, die deze dagen niet In halen doch als snipperdagen opne men, kunnen bons verzilveren. Zij ontvangen van hun organisatie daar omtrent bericht. Ongeorganiseerden kunnen bons inleveren op Donder dag 2 September des avonds van 79 uur. Jan Vossensteeg 17. Men dient van de werkgever een bewijs mee te nemen. GEMEENERAAD. De gemeenteraad is in buitengewo ne vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 31 Augustus te vijftien uur. Geboren: Marien Arie, zn. van W. Gravekamp en M. van Rijn; Willem James, zn. van A. den Duik en L. M. Papendrecht: Johannes, zn. van J. v. Zeist en W. Tilstra; Geertrui Ludgar- da, dr. van L. van der Reijden en G. Geuke; Helena Adriana. dr. van M. A. Oldenhof en H. A. Haasnoot. Overleden: M. A. C. van der Linden huisvr. van J. Nagtegaal, 70 jaar; A. de Mol, dochter 5 dagen. ZOETER WOUDE Kapelaansbenoeming. Tot kape laan aan de de St. Janskerk is, in plaats van kapelaan Koomen, die sinds 1944 alhier kapelaan was, be noemd de weleerw. heer M. J. A. Hui- berts. De nieuw- kapelaan is geboren in 1917, priester gewijd in 1942 en se dert 1945 kapelaan te Venhuizen (N.H.). Kapelaan Koomen is be noemd te Vlaardingen. Tentoonstelling missienaaikrans Zondagmorgen werd in het patro naatsgebouw de jaarlijkse tentoon stelling van de missienaaikrans ge opend. Deken Eont sprak bij de opening woorden van lof over de activiteit van de dames en moedigde het edele werk va.) de naaiïcrans ten zeerste aan de meisjes van de pa rochie aan. Een neef van de deken, pater Kee, verrichte de opening Bij deze opening waren ook aanwezig pastoor G. Klaverweide O.J. Cr. de heer H. Smeets, burgemeester van Zcfeterwoude, en vele genodigden als bestuursleden van diverse verenigin gen. De tentoonstelling ging traditio neel gepaard met een fancy-fair, waardoor de gehele dag vele bezoe kers getrokken werden, 's Avonds luisterde de St. Jansfanfare met een muzikaal programma het feest op Vandaag Maandag wordt de ten toonstelling voortgezet. Het bestuur verwacht ook dan een grote belang stelling voor het missiewerk. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIIN Zwem- en kanowedstrijden In het kader van de grote feest week zul len er op de Oude Rijn, nabij de Heul en 's-Molennaarsbrug, kanowed strijden gehouden worden, terwijl tevens een zwemwedstrijd gehouden zal worden over een afstand van 1 km, waaraan verbonden wordt het kampioenschap van Alphen over de ze afstand. Deelname staat open zo wel voor dames afs heren, mits in woners van Alphen. Ongeluk met stoeien Toen Zon dagmiddag enkele jongens in het Bospark aan het stoeien waren, was de 14-jarige van 't W. zo ongelukkig met zijn achterhoofd op een in het gras geplaatst ^bordje te vallen. Met een gapende h'oofdwond juist achter het oor werd hij opgenomen en nadat op het voetbalterrein van Alphen de eerste huln verleend was door trai ner v. d. Leclf, moest de knaap zich onder doktersbehandeling steUen. Een nieuwe glijbaan. Zaterdag middag knipte de wethouder van on derwijs. de heer W. Brouwer, in te genwoordigheid van het gemeente raadslid, de heer Slootjes, vele ouders en honderden kinderen, het lint van de speeltuin door waarmede de nieu we glijbaan „Bloenhof", officieel in gebruik gesteld werd. De voorzitter, de heer de Jong dankte hen, die aan deze uitbreiding van de tuin hadden bijgedragen. BOSKOOP Kapelaansbenoeming. In plaats van kapelaan Sanders is tot kapelaan alhier benoemd de weleerw. heer W. J. de Jonge, neomyst. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Transportrijwiel gestolen. De heer S. plaatste zijn zo goed als nieuw transportrijwiel voor 'n café. Toen hij het n aeen uurtje zou meenemen, was men hem reeds voor geweëst. Geboren: z. van G. de Jonge en C. E. van Rijswijk; z. van W. M. Boter bloem en F. Agterhof; z. van G. Vee- lenturf en J. M. van Lint; z. van H. Schenk en M. Heemskerk; z. van H. Tuleii en A. van Leeuwen; z. van J. F. Seijsener en H. Dunkel. Ondertrouwd: C. H. J. Dopheide en C. P. van de Reep. Getrouwd: J. A. H. Groenewoud en M. M. Imanse. Overleden: J. C. E. van Maris vr. 52 j.; C. T. M. Walraven, d 2 j.; H. M. van Lierop d. 7 m.; Wed. M. C. Bus- de Laa vr. 86 jr. DE ZILK Ongeval. De heer K., wonende aan de Zilkerduinweg, vervoerde, op zijn fiets gezeten, een geit. De geit sprong onverwachts voor de fiets, zo dat K. tegen de straat smakte en een hersenschudding en schaafwonden opliep. Waar het vervoer van dieren verboden is, als men zich per rijwiel voortbeweegt, werd dus nog een strafbaar feit gepleegd bovendien. KATWIJK Zeeprestatie. Zaterdagmiddag had de z.g. zeeprestatie plaats, waar voor 115 deelnemers waren. zwemtocht liep van de zuidpost der K.R.B. naar de uitwatering, 1500 De eerst binnengekomenen waren: D. de Lange, uit Bloemendaal, 18 minuten, B. Penning, uit Schiedam en mej. Caspers uit Noordwijk. De eerstbinnengekomen Katwijkers wa ren L. Kruyt, A. Huisman en G. van Andel. Het was een mooie prestatie, waarvoor veel belangstelling was. Personalia. De heer P. de Geus slaagde te 's-Gravenhage voor acte M.O. tekenen. LANGERAAR Kapelaansbenoeming. In plaats van kapelaan Tweehuysen is alhier, benoemd de weleerw. heer A. Saers. Kapelaan Saers werd geboren in 1918, priester gewijd in 1942. Sinds 1945 is hij werkzaam geweest te Tuitjenhorn. Kapelaan Tweehuysen, die van 1943 af, te Langeraar stond, is benoemd tot kapelaan te Amsterdam. LISSE Kapelaansbenoemingen. Tot ka pelaan aan de Engel-kerk inplaats van kapelaan Berger, die in Nijmegen gaat studeren is benoemd-de wel eerw. heer N. G. Pronk. Kapelaan Pronk is geboren in 1902, priesteï&ge- wijd in 1926 en sedert 1936 kapelaan te den Haag. Tot kapelaan aan de St. Agathakerk is benoemd de weleerw. heer A. H. P. A. Wiegerinck, die na zijn priesterwijding in 1945 kapelaan was te Bovenkerk. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Johannes Jacobus.' Maria, z. van H. Witteman-Zethof. Carla Agatha Cornelia, d. van J. Weijers- van der Vossen; Monica Helena Nar- cissa Angelico, d. van H. J. van Pa- rera-van Leeuwen; Elisabeth Petro- nella Maria Beatrix, d. van J. J. v. d.'Werf-van Schooten. Maria Petro- nella, d. van Th. J. van Veen-van der Zwet; Leonardus Wilhelmus Maria, z. van N. J. de Jong-van Dam; Helena Heidrika Maria, d. van W. J. Heemskerk-van der Meij; Gerardus Cornelis Maria, z. van W. F. v. d. Burg-Kuipers. Ondertrouwd: J. C. Salman 40 j. en A. C. N. van Duin 24 j.; J. J. Meijer 37 j. en C. J. Dijkhuizen 26 j. Gehuwd: C. J. Siebelt en C. J. de Winter. Overleden: B. Scherpenberg 38 j., echtgenote van A. J. Enders; J. A. F. Hogervorst 5 mnd.; M. N. C. Kuyper 67 j.. A. Koudijs 80 j., weduwnaar van P. Buijs. J. C. A. Noy 65 j.; G. Brou wer 84 j., weduwe van A. Brama; C. Duivenvoorden 87 j., weduwnaar van A. van Gerven. OEGSTGEEST Kapelaansbenoeming. In plaats van kapelaan Eeken, sedert 1943 al hier, is benoemd tot kapelaan de wel- v. heer W. G. Keyzer. Kapelaan Keyzer werd geboren in 1916, priester gewijd in 1942; sedert 1944 kapelaan te Heemskerk. Kapelaan Eeken is be noemd te Rotterdam. Voorts is tot ka pelaan alhier benoemd de weleerw. heer P. A. van den Bosch. Kapelaan van den Bosch werd geboren in 1912, priester gewijd in 1936 en was sinds 1939 kapelaan te Wassenaar (St. Wil- librórd). VOORHOUT Kapelaansbenoeming. Tot kape laan alhier is benoemd de weleerw. heer W. A. J. Koenekoop. De nieuwe kapelaan is geboren in 1919 en sedert zijn priesterwijding in 1945 werkzaam te Nes aan de Amstel. WASSENAAR' Lijk aangespoeld. Het lijk van J. M. Raaphorst, die vorige week in de zee aan de Wa^e- naarse Slag is verdronken, spoelde gistermiddag te 1 uur te Zandvoort aan. Kapelaansbenoeming. Tot kape laan van de St. Joseph-kerk is be noemd de weleerw. heer P. de Lange. Kapelaan de Lange werd geboren in 1915, priester gewijd in 1941. Sedert 1944 is hij kapelaan te Monster. In plaats van kapelaan Van den Bosch, die overgepl atst is naar Oegstgeest. aan de St. Willibrorduskerk be noemd de weleerw. heer J. C. J. San ders. Kapelaan Sanders is geboren in 1918, priester gewijd in 1943 en stond 4e laatste 3 jare- in Boskoop. Geboren: Jacobus Engelbert, z. van J. E. v. Beelen en J. M. Vooijs. Ma- lia. d. van P. v. d. Meide en A. Lijn zaad; Ferdinand Leonardus, z. van T. C. P. Lamboo en C. J. Verhagen; Maria Catharina, d. van A. C. Straat hof en J. A. Noordoven; Hendricui' Een meer, ter grootte van Frankrijk! schreef, zijn deze feiten ontgaan. Toch is hij dicht genoeg bij de ontdekking geweest. Vis. Bodley vertelt bijvoor beeld, dat hij eens, wonen de in een oase, bezoek kreeg van een koopman met een emmer vol vis, waarvan er sommige nog leefden. Het bleek, dat de vis gevangen was in de bron waar de oase haar bestaan aan dankte en die niets anders belfehaamde aan een scheur in de rots gesteenten. waardoor het water van een ondergrond se rivier naar boven kon komen. De vis bleek zeer dat in een waterpoel bij de oase van Touggourt een levende krokodil was ge vonden. De dichtsbijzijnde plaats, waar krokodillen hun natuurlijke verblijf plaats hebben was de Ni ger. minstens 100 mijlen verwijderd van de oase van Touggourt!De conclusie? Het monster moest die geweldige af stand langs de ondergrond se waterroute, onder de Sahara door. zwemmend hebben afgelegd! Een ondergronds meer. In de zomer van 1927 wees de Franse professor Jules Savornin voor de eerste maal op het bestaan diep ouder zand (Van onze bijzondere medewerker). Stellig kan men zeggen, dat woestijnen steeds de grootste belemmeringen zijn geweest op de weg dej- mensheid. Meer dan zeeën en oceanen, bergen en wouden zijn de woestijnen de grimmige tegenspelers geweest, aie de mensen van elkaar scheidden. In de eerste wereldoorlog was de Arabische woestijn een bijna onneembaar bolwerk en in de tweede wereldoor log waren het de bijna on overkomelijke moeilijkhe den van een woestijnoorlog, die een beslissing tegen hielden. Thans schijnt echter het ogenblik aangebroken, dat do mens de woestijn gaat overwinnen. Een der groot- i*i i i ste onbarmhartigste zand- KrOKOtlU ZWO UI dulZCUU Ullll yiakten, die wn kennen J iili ^wotHen omgetoverd"^ langs ondergrondse rivier, een landstreek, even vrucht baar als welke andere ter wereld ook! Geen fata-morgana. Dit is geen fata-morgana, geen ijdele luchtspiegeling, die de verdorstende woes tijnreizigers de eeuwen door koele bronnen en schaduwrijke palmen voor ogen toverde. Integendeel. We hebben hier te maken met feiten, die' bovenal verbazingwekkend zijn. om dat ze niet eerder werden ontdekt. En ze lagen toch zo voor de hand. Ze'fs aan da ir,an, die ons in de jongste tijd op zulk een bijzondere manier ver- trouwd heeft gemaakt met de Sahara en met de 600.000 bewoners van die schijnbaar onbewoonbare woestijngebieden, de Brit se oud-officier R. V. C. Bodley die jarenlang het Nomadenleven der Arabi- Palestina' scb.e woestijnbewoners De geoloogachtte deelde en zijn belevenis- waarschijnlijk, dat deze on sen in een bijzonder su'g- tiergrondse rivieren nog gestief boek: ..Wind in the steeds bestonden. En als Sahara" (uitg. Creative Age i Press, New York 1944) be smakelij k en had helemaal geen modderige smaak, zo als Bodley had verwacht. .Enige tijd later'', zo ver telt Bodley. „sprak ik met een geoloog en vertelde hem van de Sahara-vis. Hij toonde belangstelling, maar was niet verbaasd. Hij had ze nooit gegeten, ir.ear wist alle bijzonder heden; hij zei dat dezelfde soort vis werd aangetrqffen in de Niger en de Nijl. in de Congo zowel als in het meer van Galilea en in het meer Ghad". „En dit betekent", zo voegde de geoloog erbij, „dat in betrekkelijk kort geleden tijden de vis haar weg heeft kunnen vinden langs een stromende water route van de Sahara naar Centraal Afrika, Egypte en het van een ondergronds meer onder de Sahara. Hij be- een soort "heirweg weerde, dat men met be- huip van het onder de Sa hara aanwezige water dui zenden nieuv/e oasen zou kunnen sticthten. De mede delingen van de professor klonken te fantastisch, dan dat men er geloof aan kon hechten en het duurde nog tot 1937 voor een hydrolo gische expeditie de theorie van de professor bevestig de: bij Ghardia hadden boringen tot resultaat, dat men op een schijnbaar on uitputtelijke waterbron stiet Volgende boringen bevestigden niet alleen het bestaan van een onder gronds meer. maar stelden de onderzoekers, zelfs in si&at er de omvang van te bepalen. Het bleek zo groot als heel Frankrijk en het wa& gelegen tussen het At las-gebergte in het Noor den en de Lybische woes- Tijr. in het Oosten. De oor log had tot gevolg, dat de exploitatie der ontdekking tijdelijk moest worden ge staakt maar in het geheim werd gedurende de oorlog een tienjarenplan uitge werkt, dat voorziet in het scheppen van 150 nieuwe oasen, ruimte biedend voor anderhalf millioen nieuwe bewoners. Men is thans met man en macht bezig het plan te verwezenlijken. In het gebied van Mzab T§- les. aldus meldde kort ge leden een correspondent var. de Zuericher „Welt- v/oohe".borrelt het water reeds omhoog: over een oppervlakte van 300 km. lengte.en 9 kim. breedte is de irrigatie reeds begon nen. De diqpte tot-op dc vvaterlaag is hier „in deze tot nu toe waterloze hel" 200 m., op andere plaatsen ■ir.oet men tot 1-300 meter gsan om het water te be reiken. Zodra de weg is vrijgemaakt komt het wa ter op vele plaatsen van zelf naar de oppervlakte, elders blijft een pompin- srrllatie nodig. Reeds is de p'.aats bepaald van 200 met n.-,lmen beplante oasen, die _.n soort heinveg zullen vormen door de woestijn. De bevloeiing en het vrucht baar maken van de Sahara is geen probleem meer. de verwezenlijking van plan nen. die enkele tientallen jaren geléden nog als fan tasieën zouden hebben ge golden. staat thans boven alle twijfel vast. .De Sahara de woestijn met haar verschrikkingen, wordt overwonnen. Niet alleen de dadelpalm, maar ook de wijnstok en ver schillende citrusvruchten zuilen hier gedijen, een rij ke subtropische vegetatie zal het aanschijn van de Noord-Afrikaanse wereld totaal veranderen. Voor cfo kinderen en kinds-kinderen van het thans in West-Europa le- ende geslacht zal de Saha ra een vacantie- en recrea tie-oord worden, dat per vliegtuig in enkele uren te bereiken zal zijn. Cornelis, z. van G. de Jong en J. M. Donders; Cornelis Hendricus, z. van G. de Jong en J. M. Donders; Sas- kia, d. van J. G. Vuist en G. U. Wend; Gerardus Johannes Franciscus, z. van T. H. v. Eeden en J. J. v. Ooyen. Fok- ko, z. van F. Tamminga en J. W. Dijk man; Cornelis, z. van G. J, v. Welie en B. v. d. Berg. Elisabeth Maria, d. van A. Oosterveer en T. J. v. d. Spek; Hubertus Cornelis, z. van H. H. Dui venvoorden en G. M. v. d. Kroft Ondertrouwd: A. J. Eykhout en M. A F. Vosse. STOMP WIJK GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Woensdag 25 Augustus a.s. hoopt het echtpaar L. C. Stijnman en A. H. Stijnman-de Groot zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De naam' Stijnman is voor Stompwijk en om liggende plaatsen geen onbekende klank. De zaak Stijnman heeft in de 120 jaren van haar bestaan ver schillende generaties gekend. Twin tig jaar geleden is het 100-jarig be staan onder grote belangstelling ge vierd. Echter niet alleen als bakker, maar ook als ouderpaar is de fami lie Stijnman bekend als een voor beeld van kath. gezinsleven. De bruidegoih is 71 jaar en de bruid 73. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Uit hun huwelijk zijn 14 kinderen geboren. Hiervan zijn thans nog 11 in leven. Zij heb ben 45 klein-kinderen. Hoewel de bruidegom zelf het zware bakkers- werk niet meer verricht gaat de zaak nu onder leiding van zijn zoons door. De andere kinderen zijn naar verschillende andere plaatsen uitge gaan, en volgen in hun gezin het voorbeeld hunner goede ouders. Ook heeft de heer Stijnman in Stompwijk een goede naam in het verenigingsleven. Reeds 37 jaren is hij bestuurslid van de Harddraverij vereniging, waarvan 36 jaren pen ningmeester. Ook is hij 23 jaren voorzitter van de Boerenleenbank en lid van de Raad van toezicht. Eveneens is hij 23 jaren Voorz. van het Wit Gele Kruis. Voorwaar een rijke staat van dienst, waarop hij met z'n bruid, wiens steun hij bij dit alles genoot, met voldoening mag terugzien. ZOETERMEER Kapclaansbcnoeming. In plaats van kapelaan Brinkman is alhier be noemd de weleerw. heer W. J. Wor tel. neomyst. Kapelaan Brikman, die sinds 1945 alhier werkzaam was, is benoemd tot kapelaan te Oudorp (N.H.). Geboren: Roelof Jan Willem, z. van J. R. van Dekken en A. West hoek; Jacoba Cornelia Dirkje, d. v. H. Breijer en H. T. Maaskant; Ma ria Adriana, d. van A. J. J. Duinis- veld on M. H. Kouwenhoven; Jaco- mina Johanga, d. van G. H. Coops en G. van den Born. Gehuwd: W. van der Tas, 28 jaren en A. Geluk, 26 j.; J. H. de Bokx, 24 j. te 's-Gravqphage en L. den Braber 23 j. Overleden: M. Th. van der Lee, 38 j. weduwnaar van C. van den Bosch; A. van der Starr?, 34 j., we duwnaar van A. de Veld; G. M. Lui ten, 70 j., echtgen. van A. M. H. Reeuwijk; P. H. van der Mark, 62 j., echtgenote van J. van der Most. LAATSTE BERICHTEN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD TE AMSTERDAM. Vanmorgen om even voor twaalf uur arriveerde H. K. H. Prinses-Re gentes Juliana in het Paleis op de Dam! Korte tijd later arriveerde eveneens Z. K. H. Prins Bernhard. Om half een ontvingen zij ten pa- leize 28 gedelegeerden van de We reldraad der Kerken,, waaronder de vijf congresvoorzitters, die als gast van het Prinselijk Paar ten paleize het noenmaal gebruikten. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben het voor nemen vanmiddag een deel van het congres der kerken bij te wonen. SCHEEPSBERICHTEN LOPPERSUM. pais. 20 Aug. Oues- sant. KALABAHI, pass. 19 Aug. Gi braltar; NIEUW AMSTERDAM. 20 Aug. 13.47 te Le Havre; RIJNKERK, 19 Aug. te Adelaide. AKKRUMDIJK, 20 Aug. van Fal mouth naar Rotterdam. ALCHIRA, pass. 20 Aug. Madeira. ALDEGON- de fyeeu-aWideA 46. Onze professor Grimboud is de razernij nabij. Hij trekt aan zijn witte haren, klimt in een paal, stampt op de grond en roept tot besluit drie en twintig lelijke woorden. Dan is hij uitgeput. Hij raapt een scherf van de grond en zakt wenend op een krukje neer. „Al m'n prachtige uit vindingen.snikt hij, „De vrucht van vier eeuwen noeste arbeid en nu...." Hete tranen verstikken zijn stem en beletten hem verder te spreken. Ja, het is een zeer bekla genswaardige Grimboud die we hier zien zitten, maar laat ons niet ver geten dat dit alles zijn eigen schuld is. Wie wind zaait zal storm oogsten. En die storm zal nog aanzwellen tot een orkaan.'., iet maar op! Opeens komt er weer beweging in de versla gen neerzittende Grimboud. Zijn door de tranen dof geworden oogjes be ginnen weer het vertrek door te glu ren en dan springt hij op en rent naar een deur in de tègenovergelegen wand. En nu krijgt professor Grim boud zijn orkaan te oogstenDe deur zwaait open en onthult aan zijn van schrik verstarde ogen een klaarblijkelijk voor hem afgrijzen- wekkend toneel. Het is een grote zaal Een lége zaal, want, afgezien van overal verspreide vdetstukken van standbeelden, is er niets te zien. Al leen in een ver verwijderde hoek staat nog een opgezette beer, maar dit is dan ook werkelijk alles wat zich in de zaal bevindt. En dit is de oorzaak van de schrik van Grim boud, want toen hij die ochtend de zaal geïnspecteerd had, stond op o'k voetstuk een dier of een mens.... „Ooo....!" jammert Grim- txjud, „Zelfs de Oostenrijkse Graaf is verdwenenen ik had hem nogal zo netjes afgestoft...." DA (t) 19 Aug. van Singapore naar Bangkok. AMSTELKERK, 21 Aug. van Dakar te Freetown. BLOEM FONTEIN. 20 Aug. van Lorenzo Mar- quez. CONGOSTROOM, 21 Aug. van Duala te Point Noire. CERONIA, (t) 21 Aug. van Las Piedras te Bcr- re verwacht. CISTULA, (t) 18 Aug. van Padjoe te Eingaporc, daarna Shanghai. CALVELLA (t), 23 Aug. van Tripoli te Heysham verwacht, daarna Trinidad. CLEODORA (t) 22 Aug. van Punta Cardon te Aruba ver wacht. CORWLA (t). pass. 20 Aug. Azoren. EEMDIJK, 20 Aue. van Hor- ta. ENA (t) 18 Aug. van Shanghai te Tarakan, daarna Shanghai. ERINNA, (t) 21 Aug. van Miri tc Pladjoe. KA- MERLINGH ONNES, 20 Aug. van Singapore naar Socrabaja. KLIP FONTEIN, 20 Aug. van Suez. KFR- TOSONO, pass. 20 Aug. 12 uur Gi braltar. GOTA AGOENG, 20 Aug. van Batavia naar Rotterdam. MAAS- KERK, 20 Aufr. Tacoradi naar Port* Bouet. MARKEN. 20 Aug. te Penang. MACOMA (t) 20 Aug. van Pauillac tc Rouen, daarna Curacao. MALVI- NA (t) 20 Aug. 350 mijl Nrd. Oost v. Miri. MODJOKERTO, pass. 20 Aug. ABBBKERK. pass. 21 Aug. Gibral tar. ALBLASSERDIJK. 22 Aug. van Port Neches te Galvelston; ALCOR, 23 Apg. te Sao Francisco; ALDABI, pass. 22 Aug. Fernando Noronha; AM STELKERK. 21 Aug van Freetown naar Monrovia. ARKELDIJK. 21 Aug. van New York naar Baltimore; AXELDIJK. 21 Aug. van P'.adjoe te Simgora (Siam) BALI. 21 Aug. van New York te Alexandrië; BOSCH- FONTEIN. Amsterdam-Beira, 21 Aug. van Kaapstad; CLEODORA, 22 Aug. van Puta Cardon te Aruba; CONGO STROOM, 22 Aug. van Pointe Noire naar Bom a; ENA. 22 Au®. van. Tara kan naar Shanghai: GARCWT. 22 Aug. van Banjoewangi naar Probolin- go; HELDER. 23 Aug. van Arica te Antofagasta; KERTOSONO. pass. 22 Aug. 10 uur Finisterre, wordt 25 Aug. uur aan de Hoek van Holland ver wacht; MADOERA, 23 Aug. van Sc- marang te Soerabaya; MAPIA. pass. 22 Aug. Kaap Roca; MARKF.N. 22 Aug. van Port Swettenham; MACU- BA. 21 Aug in Golf van Oman. MAL- VINA. 22 Aug. van Hoioug te Miri; MIRZA. 21 Aug. van Pladioe naar Miri; MODJOKERTO. 21 Aug nm. van Colombo; MUIDERKERK. 22 Aug. van Novoredondo te Boma: NI- GERSTROOM. 21 Aug. van Bor- aeaux: NOORDAM. 21 Aue. 12 uur van New York naar Rotterdam; PO LYPHEMUS. pass. 21 Aug Land's End; PRINS ALEXANDER, nass. 22 Aug. Bell Isle: REMPANG. 22 Aug. Finisterre, RIDDERKERK. 21 Aug. van Rotterdam te Hamburg: ROTTI, 21 Aug. van Bombay naar Karachi; SAIDJA. 21 Aug. van Singapore te Miri; SARANOAN. 22 Aug. van Bom bay naar Cochin: STAD MAAS TRICHT, 22 Aug bii Sardinië- STAD SCHIEDAM. 21 Aug. van *Matadi naar Loanda: STUYVESANT. 22 Aug. van Trinidéd naar Amsterdam: TA MO, pass 22 Aug. Kaap Frio; TAWA- LT. 22 Aug. van Batavia. TEGEL BERG, Honekong-Bup»^ Air»". 22 Aug. te Port Elisabeth; T^RNATE. 23 Aug. van Rotterdam te aBtavia: TJI- PANAS. pais. 2? Aug. Terschelling; TJIPONDOK. 2? Aue, van Soerabaya tc Batavia; UTRECHT. 22 Aug. v^n Port Elisabeth te East Londen: VAN 'T HOFF, 21 Aue. van Hull naar Ceuta (20 uur); VEENDOM. pass 22 A.ug. 8 uur vm, Scilly; WATERMAN, 21 Aug. n.m. van Aden. WATER- LAND, 23 Aug. te Santos: WILLEM RUYS, pass. 22 Aug. 18 uur Malta; ZEEMAN. 22 Aug. 9 uur Kaap Bon; ZUIDERKRUIS, 23 Aug. van Rotter dam te Batavia.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3