Defective MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Benoemingen in het Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Rector van het Sint Jans-Gasthuis te Hoorn de Weleerw. Heer J. N. M. Sm'ulders, die Kapelaan was te Hoorn. Tot Hoofdinspecteur van het R.K. Lager Onderwijs in het bisdom Haarlem de Zeereerw. Heer A. C. J. van Houten; tot kapelaan te Rotter dam (H. Joseph) de Weleerw. Heer A. A. M. Wentholt; te Overveen de Weleerw. Heer J. de Bouvère; t-e Wormerveer de Weleerw. Heer W. A. Brans; te 't Veld de Weleerw. Heer C. A. Rijk, neomist. Vervolgens tot kapelaan te Lisse (H.H. Engelbew.) de Weleerw. Heer N. G. Pronk: te 's-Gravenhage (H. Jacobus) de Weleerw. Heer C. C. v. d. Sman; te Amsterdam -(H. Gerar- dus Maj.) de Weleerw. Heer P. L. M. Plouvier; te Bergen de Weleerw. Heer Th. J. M. H. Wanna; te Dui- vendrecht de Weleerw. Heer P. H. I. Genemans, neomist. Tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Mart. van Gore.) de Weleerw. Heer J. C. v. d. Meer; te Amsterdam (O. L. Vr. O. O.) de Weleerw. Heer H. J. J. Danckaarts; te Wateringen de Weleerw. Heer J. W. M. de Jong; te Rinnegom de Weleerw. Heer P. J. L. van Reisen, neomist. Tot kapelaan te Amsterdam (H. Agnes) de Weleerw. Heer C. Kem pen; te Amsterdam (H. Vincentius) de Weleerw. Heer J. C. M. Franse; te Dordrecht (H. Antonius v. Pad.) de Weleerw. Heer B. M. v. d. Brink te Den Hoorn de Weleerw. Heer A. L M. Herm'us, neomist. Tot kapelaan te Amsterdam (H. Bonifatius) de Weleerw. Heer N. J. de Ruyter; te 's-Gravenhage (H. Ge- rardus Maj.) de Weleerw. Heer C. Stet; te Rotterdam (H. Familie) de Welegnv. Heer C. J- M. Eelcen; te Oegstgeest de Weleerw. Heer W. G- Keijzer; te Heemskerk de Weleerw. Heer J. A. H. Buffing; te 't Zand de Weleerw. Heer A. F. J. Hansen, neo mist. Tot kapelaan te Leiden (H. Pe trus) de Weleerw. Heer C. W. Tho mas: te Rotterdam (H. Franc, van Ass.) de Weleerw. Heer M. M. Roze- straten; te Vlaardingen de Weleerw. Heer J. P. H. Kopmen; te Zoeter- woude (H. Joannes Onth.) de Wel eerw. Heer M. J. A. Huiberts; te Venhuizen de Weleerw. Heer J. A. Kerstholt, neomist. Tot kapelaan te Scheveningen (O. L. Vr. van Lourdes) de Weleerw. Heei F. J. Blommestijn; te Schoon hoven de Weleerw. Heer W. C. de Bot; te Medemblik de Weleerw. Heer W. A. de Wildt,. neomist. Tot kapelaan te Lisse (H. Aga tha) de Weleerw. Heer A. H. P. A. Wiegerinck; te Bovenkerk de Wel eerw. Heer A. Th. Groenedijk, neo mist. Tot kapelaan te Wassenaar (H. Jo seph) de Weleerw. Heer P. de Lan ge; te Monster de Weleerw. Heer P. A. Harding" neomist. Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Martha) de Weleerw. Heer B. J. Drost; te Bovenkarspel de Weleerw. Heer Th. G. P. te Mey; te Hcerhugo- waard (H. Dionysius) de Weleerw. Heer B C. Hoogeveen; te IJmuiden de Weleerw. Heer Br. J. M. van Bal- gooy, neomist. J Tot kapelaan te Oegstgeest de Weleerw. Heer P. A. v. d. Bosch; te Wassenaar (H. Willebr.) de Wel eerw, sHeer J. C. J. Sanders; te Bos koop de Weleerw. Heer W. J. de Jonge, neomist. Tot kapelaan te Naaldwijk de Weleerw. Heer A. J. Meijer; te-Lam- bertschaag de Weleerw. Heer H. J. Kaandorp, naoirrist. Tot kapelaan te Heemstede (H. Bavo) de Weleerw. Heer J. N. van Rossum; te Amstelveen de Weleerw. Heer F. E. M. Wesseling; te Middel- harnis de Weleerw. Heer F. A. Th. M. Meijer, neomist. Tot kapelaan te Goes de Weleerw. Heer W. J. A. Switzar;*te Volendam de Weleerw. Heer J. Th. J. Drost; te Wervershoof de Weleerw. Heer A. J. Hogema; te Ouderkerk a.d. Amstel de Weleerw. Heer Th- P- Wijnker, neomist. Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Liduina) de Weleerw. Heer G. H. Lagerberg; te Heiloo de Weleerw. Heer B. J. Tetteroo; te Wormer de Weleerw. Heer M. v. d. Ploeg; te Hoek van Holland de Weleerw. Heer Ch. J. Wüst, neomist. Tot kapelaan te Amsterdam (Ma ria Magd.) de Weleerw. Heer P. A. Tweehuysen; te Langeraar de Wel eerw. Heer A. Saers; te Tuitjenhorn de Weleerw. heer A. E. Auwens; te Kwadendamme de Weleerw. Heer J. Tli. Hoogervorst, neomist. Tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) de Weleerw. Heer P. W. v. Leeuwen; te Hoogkarspel de Wel eerw. Heer Th. J. M. Naastepad; te Spanbroek de Weleerw. Heer J. C. P. Plantinga, neomist. Tot kapelaan te Grootebroek de Weleerw. Heer C. F. A. Gèraets; te Achthuizen de Weleerw. Heer L. Verbeek, neomist. Tot kapelaan te Oudorp (N.H.) de Weleerw. Heer P. Th. Brinkman; te Zoetermeer de Weleerw. Heer W. J. Wortel, neomist. Tot kapelaan te Voorhout dc Wel eerw. Heer W. A. J. Kóenekoop; te Nes a. d. Amstel de Weleerw. Heer A. de Korte, neomist. Tenslotte aan de Weleerw. Heer W. J. Berger, thans kapelaan te Lisse (H. Engelbew.) opdracht ge geven zijn studies in de Psychologie voort te zetten aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen. De doolhof van de belastingwetgeving De Broederschap der Notarissen, de Broederschap der Candidaat-Nota- rissen, het Ned. Instituut van Ac countants, de Vereniging van Acade misch gevormde accountants en zes belasting-consultatiebur eaux wij zen er in een adres aan de Regering op, dat de bezettende macht onze belas tingwetgeving ingrijpend heeft gewij zigd en het te voren hier te lande on bekende systeem heeft ingevoerd van wetten, die werden aangevuld met in- en uitvoeringsbesluiten, waarop van de zijde der uitvoerende macht nog weer missives verschenen. Dit onoverzichtelijke en voor de rechts zekerheid bedenkelijke systeem is na üe bevrijding gehandhaafd. Daarbij, kwamen de vermogensaanwasbelas- ting en de heffing-ineens. De wet be lastingherziening 1947 bracht helaas1 in plaats van de vereenvoudiging weer nieuwe complicaties, meer spe ciaal ten aanzien van de belastingvrije reserves. Adressanten zijn van me ning, dat de fiscale wetten onvoldoen de rekening houden met de practi- sche uitvoeringsmogelij kheden „Dat de Vermogensaanwasbelas- tmgwet technisch een van onze meest ingewikkelde fiscale wetten is. zal ieder beamen". aldus het adres. „Voor belastingplichtigen is deze wet en de voorlopig niet minder dan 280 pagi na's tellende leidraad een doolhof, waar zij nimmer uitkomen. Maar ook voor een groot percentage van de be lastingadviseurs stelt deze wet blij kens d^1 ervaring tc zware eisen. In het bedrijfsleven hebben de meest intelligente administratieve krachten veelal maanden moeten be sleden om de gegevens voor de aan gifte te verzamelen. De aanvankelijk gestelde termijn voor inlevering toon de wel aan, dat men bii het ministe rie van Financiën de tijd, die nodig was om de aangiften behoorliik +e verzorgen^ sterk heeft onderschat. De belastingdienst ziet zich thans voor de taak gesteld de aangiften te ver werken. In de practijk blijkt wel, dat in de aangiften, mede ten gevolge van de moeilijkheden bij de interpre tatie van de wet, zoveel- onjuistheden zitten, dat vele voorlopige aanslagen niet volgens de aangiften kunnen worden opgelegd. Dit leidt weer tot tal van reclames, die de inspectie niet kan verwerken". Het adres wijst er verder op, dat de belastinginspecties dermate over belast zijn, dat voorlopig van een be handeling van de talloze reclames geen sprake kan zijn. Men is daar door wel genoodzaakt den gene, wiens reclame prima vista er niet al te on redelijk uitziet, uitstel van betaling te geven. De belastingaccountants- diens-t kan het werk evenmin af. Hij zal hebben te kiezen tussen opper vlakkige controles, die ten enenmale onvoldoende zijn, of het nemen van steekproeven, waarbij de talloos ve len, die dan niet gecontroleerd kun nen worden, wellicht aanmerkelijke voordelen behalen. Ten slotte vestigen de adressanten met klem de aandacht op het grote gevaar van daling der belastingmo raliteit als gevolg van deze situatie. Onder de belastingplichtigen gaat een geest van onverschilligheid heersen, welke maakt, dat zij zich van dwang bevelen en dreigende beslagen wei nig aantrekken. Grote gevaren. Het adres eindigt; „De minister van Financiën heeft onlangs verklaard, dat de belastingdienst dermate over belast is, dat hij geen krachten kon beschikbaar stellen voor de noodza kelijke herziening en vereenvoudi ging van de belastingwetten. De adressanten menen echter, dat het toch mogelijk moet kunnen zijn, ge zien de ernst van cje toestand, dat er enkele bekwame ambtenaren, even tueel terzijde gestaan door personen buiten het ambtelijk leven, zich vol- Studiedagen K.A.B. Zaterdag avond zijn in de B. N. S. de Studiedagen der K.A.B. in het bisdom Haarlem in de welbekende sfeer geopend. Tot teleurstelling van de 250 aan wezigen was de voorzitter, J. W. v. d. Akker, afwezig, zodat de vice- praeses, de heer Keesen, uit Rotter dam, de voorzittershamer hanteerde, en met enige welgekozen woorden de Studiedagen opende. Hij deelde mede, dat de voorzitter voorlopig eni ge weken rust moet houden. De plechtige Hoogmis werd tot zijn in tentie opgedragen, om te bidden voor een spoedig herstel. Er worden dit jaar minder lessen gegeven, om de stof beter te kunnen behandelen. Er heeft nu na iedere les groepsgewijze èen gedachtenwis- seling plaats, waarna gelegenheid tot discussie wordt gegeven. Als algemeen thema is gekozen: De christen in het arbeids leven. Pater Engelbertus O.F.M. Cap. was de eerste inleider met als onder werp: De arbeid in Gods plan". Spr. zet uiteen, hoe in het scheppings plan blijkt het doel van de arbeid te zijn: middels de vervolmaking van de wereld, welke God aan de men sen opdroeg, de natuurlijke en bo vennatuurlijke vervolmaking vari de mens zelf. Na zeer duidelijk deze stelling toe gelicht te hebben, komt de spreker tot deze conclusie: dat de arbeidsge- legenheden en het arbeidsmilieu zó hervormd moeten worden, dat beide" niet alléén de volle waardigheid van de menselijke persoon, die in loon dienst is erkennen, maar het hem ook gemakkelijker maken om tot volle dige ontplooiing van zijn natuurlijke en bovennatuurlijke eigenschappen te geraken. Van de arbeider persoonlijk geldt de conclusie: ,.Ik moet mijn arbe'd op de eerste plaats besohouwen als de volbrenging van de Wil van God, waardoor ik mijn eeuwig geluk be werk, een medewerken aan Gods scheppingsplan tot welzijn der men sen-gemeenschap". De mens in de techniek. Spr. gaf een 'beschouwing van de arbeidende mens tegenover de tech niek, terwijl hii uiteenzette, hoe wij leven in het technisch tijdperk, waar in de techniek een overheersende rol soeelt, en waarin de juiste verhou ding van de mens tot God, even mens en stoffelijk goed voor een groot deel verloren is geraakt; dit is echter niet een uitsluitend gevolg van de doorbraak van de techniek in het leven. De mens mag en moet de goederen dezer aarde gebruiken: echter het gebruik wat niet leidt tot een deugdzaam leven is een kwaad, aldus spreker. Voor de mens van dit tijdperk heeft het stoffelijk goed God veelal in zijn denken en handelen verdron gen. In zijn verhouding tot de naaste werd de evenwicht ook gematerial'- seerd, beschouwd als machine. In zijn verhouding tot het stoffelijk ding ging bij het makon de persoon lijke band verloren, die vroeger bii het handwerk bestond, en waardoor het ding in de meriséliike sfeer werd betrokken: bij het gebruik van het ding wordt veelal macht en genot, kortom, „verlossing door de mate rie" nagejaagd. Spreker besluit zijn leerzaam be toog, met te zeggen, dat ofschoon in de moderne techniek gevaarlijke ten- denzen liggen, de techniek kan en moet ingeschakeld worden in een nieuwe christelijke maatschappij, waarbii de juiste verhoudingen weer hersteld worden. Aangezien Z.Exc. minister nrof. dr. Rutten niet beschikbaar was. hield de aalmoezenier van het Katholiek Jeugdwerk in Nederland, de wel eerw. heer Fortman, de volgende in leiding met als onderwerp: Jeugd in het bedrijfsleven. Sinds niet al te lange tijd is de verhouding van het bedrijf tot de ar beidersjeugd in een acuut stadium. Spreker schetst eerst de algemene gang van zaken, hoe de menselijke factor in de industrie beter moet ledig aan dit uiterst belangrijke werk zouden kunnen en willen wijden. Ver der uitstel brengt uiterst grote geva ren met zich". De adressanten verzoeken o.m. de voorbereiding van een hervorming en vereenvoudiging van ons belasting stelsel alsmede maatregelen om de aangiftebiljetten zoveel mogelijk te verduidelijken en in een meer lees baren vorm te. gieten. DOLLARTOEWIJZINGEN VOOR WEEK EINDIGEND JL. WOENSDAG De toewijzingen in het kader van het plan-Marshail voor de week, die Woensdag j.l. eindigde, bedroegen in totaal 81.393.807 dollar, verdeeld over 9 landen, aMus een bekend making van de ECA. Het totaal be drag aan schenkingen is nu op 1.188 millioen dollar gebracht. In boven genoemde week kreeg Nederland 2.140.965 dollar toegewezen, die be stemd zijn voor: tarwe (190.022 dol lar), tarwemeel (0943 dollar), diverse soorten vrachtauto s (1.550.000 dollar) en materiaal voor bekleding van en pijpen voor vrachtauto's en bussen (400.000 dollar). worden aangepakt. Op alle mogelij ke manieren gaat men van uit de be drijven over tot het scheppen van ontspanning, o.a. ook door 't instel len van personeelsraden. Om principiële redenen is spreker hier tegen. Als bewijs tevens, dat de bedrijven zich meer met de „mens" bezig houden, neemt het bedrijf ook vakopleiding ter hand voor jonge werkkrachten. Dit kan gezien wor den als een voordeel voor het be drijf, maar ook als sociaal gevoel van de werkgever. Het bedrijf wordt meer gezien als een werkgemeen schap. Toch moet men zich hoeden voor een mentaliteit die de werk nemer teveel aan het bedrijf bindt, aldus spreker. In verband met de personeelsverenigingen, wijst spreker er op, dat een vereniging yan ont spanning en vermaak steeds opge bouwd moet zijn op katholieke grond slag. Vervolgens spreekt inleider de wens uit, dat meisjes beneden de 16 jaar zo spoedig mogelijk uit de fa briek verwijderd worden, en toont aan „waarom". KARDINAAL DE JONG DROEG HOOGMIS OP IN KEULSE DOM. Kardinaal De Jong heeft Zondag morgen een pontificale Hoogmis op gedragen in de Dom ven Keulen, waarvan het 700-jarig bestaan de af gelopen week met grote luister is ge vierd. Bii aankomst en vertrek werd de kardinaal door meer dan 20.000 •personen met hartelijke ovaties be groet. HET BROODRANTSOEN IN NEDERLAND EN BELGIë Volgens de „Peuple" zal het Bel gische broodrantsoen in September verhoogd worden van 300 tot 350 gram per dag. Deze maatrege»1, aldus de „Peuple", is een eerste stap naar de opheffing der broodrantsoenering, die op 1 October of uiterlijk 1 Nov. zal worden afgekondigd in overleg met Nederland, dat hetzelfde be sluit zal nemen. Uit officiële kringen op het ge bied der voedselvoorziening te 's-Gravenhage verneemt het A.N.P., dat een verhoging van het broodrant soen of eventuele opheffing van de rantsoenering in Nederland uiter aard steeds onderwerpen van studie uitmaken. De mededeling, dat ook Nederland op 1 October of uiten1 ijk 1 November de broodrantsoenering zal opheffen, werd onjuist genoemd. LANDBOUWPAVILJOEN VOOR BEVORDERING VAN DE EXPORT. Te beginnen met de Duitse land bouwtentoonstelling in Frankfort, zal Nederland voortaan op belangrijke buitenlandse landbouw- en veeteelt tentoonstellingen uitkomen met een landbouwpaviljoen. een grote, licht verplaatsbare tent, die zodanig is ge construeerd, dat zij zowel in de open lucht als in een overdekte ruimte kan worden gebruikt. Dit landbouwpaviljoen is ontstaan uit de samenwerking tussen verschil lende organisaties van het agrarisch bedrijfsleven en met medewerking van het ministerie van Landbouw. De nodige financiën worden door het be drijfsleven gefourneerd. MOTORRIJDER EN FIETSER GEDOOD Zaterdagavond omstreeks kwart over tien zijn op de Middelsluisdijk te Numansdorp de 26-jarige motor rijder H. Rietveld, die kort geleden als oorlogsvrijwilliger uit Indië terug kwam en de 58-jarige wielrijder K. v. Rietschoten met elkaar in botsing gekomen. Beiden werden op slag ge dood. Daar niemand de botsing gezien heeft, is het niet mogelijk de oorzaak vast te stellen. Tragisch verdrinkings- geval op de Braassemer Deense jongeman omgekomen Zaterdagmiddag is op het Braas- semermeer een tragisch ongeluk bij het zeilen gebeurd, waarbij een Deense jongeman, die hier als gast vertoefde, door verdrinking om het leven is gekomen. De heer E., hier ter stede woon achtig, die evenals vorig jaar, dé 19- jarige Jerry Petersen uit Fallens- beck bij Kopenhagen bij zich gelo geerd had, ging Zaterdag zeilen op het Braassemermeer. De Deen had een eveneens hier gelogeerde vriend meegenomen en gedrieën maakten zij een tochtje op het meer. Op een gegeven ogenblik gleed de 19-jarige P. van het kajuitdek te water en zodra de heer E. dit gewaar werd, wierp hij hem een reddingsboei toe, maar tegelijkertijd sprong de ande re jongeman zijn vriend na. Toen bemerkte de heer E. dat de jongen de zwemkunst niet goed machtig was. Goede raad was duur. De dren kelingen naspringen was te riskant: zijn boot zou zijn afgedreven en met twee drenkelingen had ook hij een wisse dood tegemoet gegaan. Hij draaide dus bij, voer naar de plek, waar hij de muts van P. zag en greep ernaar, maar - de jongeman was in de diepte, verdwenen. Weer wendde hij het roer om ten minste de tweede drenkeling te redden en dat gelukte. Nog enige malen draaide de heer E. om de plek waar P. in het- water, was verdwenen, doch hij kwam niet meer boven, zodat hij onverrichter zake naar de wal terugkeerde, om de politie van het tragisch ongeluk in kennis te stellen. Met de waterpolitie is het ongeluk daarna gereconstrueerd om het ge beurde vast te leggen, waardoor kwam vast te staan, dat E. geen schuld had aan het ongeluk en dat dit alleen een noodlottig ongeval was. Bij het verhoog voor de politie verklaarde de vriend evenwel, dat hij noch P. voldoende kon zwemmen doch P. had hem uitdrukkelijk ge vraagd zijn gastheer hiervan niets te zeggen. Bovendien hadden beiden reeds eerder op vragen daaromtrent verklaard, wel te kunnen zwemmen. De politie heeft gisteren de gehele dag het meer afgedregd naar het lijk van de jongeman, doch zonder resultaat. Vandaag heeft men dit werk weer hervat. Een tragische omstandigheid is bovendien' dat P., die de enige zoon van een weduwe is, vandaag naar huiszou zijn teruggekeerd. BISSCHOPSWIJDING MGR. N. SCHNEIDERS. Naar de ..Msbd." verneemt, zal de bisschopswijding van mgr. N. Schnei ders, nieuw-benoemd apostolisch vi caris van Makassar, eind September geschieden in de parochiekerk van de H. Martha te Den Haag. De wijding zal worden verricht door Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. DE MISSIE IN AFRIKA. Zaterdag vertrok van het vlieg veld Welschap met een speciaal ge charterd aerc Holland-vliegtuig een 20-tal priester-missionarissen. Zij gaan naar Entebbe in Oost-Afrika. Het zijn priesters van de Orde der Kruisheren, de Witte Paters van La- xigerie, de paters van de Missie van Scheut en van de paters Asuumptio- nisten, In het gezelschap bevonden zioh Nederlandse, Engelse, Canadese en Belgische priesters. In Marseille zullen nog vijf missionarissen in stappen om naar hun missiegebied te reizen. De missionarissen werd uitgeleide gedaan door de missie-procurators, pater Van Erp, van Sparrendaal Scheut, pater Buse van de Kruishe ren, pater Pluisers van de Assump- tionisten en door familieleden. Za terdagmiddag landde het vliegtuig te Marseille, het vertrok ook Zater dagavond naar Rome, waar de rei zigers Zondag door Z. H. de Paus in audiëntie zouden worden ontvangen. Heden zou de reis over Egypte naar Entebbe worden voortgezet. Morgen hoopt het gezelschap in Entebbe te arriveren. Wij hebben, aldus het A. N. P., WEERSVERWACHTING WISSELENDE BEWOLKING. Voor het Noorden van het land: matige tot krachtige langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind, later af nemend. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Voor het Zuiden van het land: aanvankelijk zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind, later tij delijk veranderlijke tvind. Toe nemende bewolking met morgen enige regen. Weinig verandering in temperatuur. .een onderhoud gehad met enkele pa ters. Zij waren enthousiast over het missiewerk in Centraal Afrika, waar zich een zeer groot aantal personen tot het christendom bekeerden. En kele missionarissen ging reeds "voor de tweede of derde maal naar hun missiegebied. Op 28 en 29 Augustus a.s. zullen uit Entebbe met verlof gaande mis sionarissen met speciale vliegtuigen op Welschap arriveren. Op 21 September vertrekt er weer een Dakota met missionarissen naar Afrika. 13{,a>tte Cf elf, BINNENLAND. Te Hilversum is de 13-jarige wielrijder J. v. Ekeren onder een ker- misauto geraakt. Hij was vrijwel op slag dood. Een 69-jarige wielrijder werd eveneens door die auto overre den en bekwam een zware hersen schudding. „Liefdesdrama". Te Rotterdam heeft een 65-jarige havenarbeider zijn vrouw met een bijl zodanig toegeta keld, dat zij in zeer ernstige toestand m een ziekenhuis moest worden opge nomen. Er was jalouzie in het spel. Pater A. Raaymakers van de Congregatie van de Lazaristen, oud- missionaris van China, is hier te lan de op 69-jarige leeftijd overleden. De gemeente Hecmstecfe heeft gekocht.het landgoed „Meer en Berg" voor 592.000 gld., waarvan Rijk en provincie 150.000 zullen betalen. In een motorboot uit den Helder is op het IJ een explosie ontstaan. Twee kinderen van de eigenaar be kwamen ernstige brandwonden. BUITENLAND. Eén Tsjechoslowaaks legervlieg tuig is Zaterdag in het bergachtige gebied van Noord-West-Bohemen neergestort. Drie leden van de be manning .en een passagier kwamen om het leven. Twee andere passa giers werden ernstig gewond. De pas sagiers waren' vertegenwoordigers van de Tsjecho-Slowaakse machine industrie. Meer dan drieduizend Belgen, die vrijgesteld zijn van militaire dienst, zullen door speciale instan ties opnieuw getest worden in ver band met ontdekkingen terzake van vervalsing van vrijstellingscertifica ten. Bij een razzia te Milaan zijn 300 personen gearresteerd. De poli tie nam 100 handgranaten en een hoeveelheid munitie en springstof in beslag. By een proefneming met een nieuwe springstof in een kanon zijn bij Stockholm 9 personen gedood t.n 4 gewond. Een aardschok heeft in Foggia en Apulie ernstige schade aangericht. Spoorwegongeluk in» Frankrijk. Gisteravond heeft zich op het traject BesanconBelfort een ernstig spoor wegongeval voorgedaan. De sneltrein LyonStraatsburg is niet ver van het station Isle-sur-le Doubs in bot sing gekomen met een goederentrein. Er zijn vier doden en een achttal ge wonden.. Misschien bevinden zich nog andere slachtoffers onder het puin. In dc V. S. van Amerika is er een huwelijksrace. In verband met de verklaring van President Truman, dat gehuwde mannen zouden worden vrij gesteld van dienstplicht is er een drang voor verschillende bureaux van huwelijksgegadigden. In Ohama (Amerika) is een fa briek, die dagelijks- ongeveer een half millioen eierschalen tot poeder ver werkt. Dit poeder wordt gebruikt in plaats van beendermeel of kalk. Voor Voor menselijk gebruik wordt V/z gram van dat poeder, wat het cal- cium-gehtalte betreft, gelijkwaardig geacht met een halve liter melk. TEGEIN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 46) Met een kracht, waarover Söder- man zelf zich verbaa'sde, kwam zijn vuist tegen Uppström's voorhoofd terecht, precies boven de neus. De inspecteur tolde achteruit, zocht te vergeefs steun aan een lantaarnpaal en smakte in de goot. August rende wat hij rennen kon. Hij vernam kreten: „Houdt hem! Houdt de dief!" Kriskras snelde-hij door de stra ten en zijstraten. Na tien minuten, was hij- buiten adem. Hij zag om zich heen: de achtervolgers waren blijkbaar het spoor bijster geraakt. Kalmer zette hij zijn weg in Ooste lijke richting voort. De route voer de langs een standplaats van taxi's. Söderman stapte in de voorste wa gen en gaf de chauffeur order hem naar de Bernadottestraat te rijden. Zijn eerste reactie was een grin niken van voldoening: de vuistslag, die Uppptröm had gevloerd, mocht er geweest zijn! Bezorgdheid joeg echter aldra zijn pleïzier op de vlucht. Hij had een ambtenaar van politie in de rechtmatige uitoefening van zijn functie aangevallen. Daar kreeg hij een zware pijp voor te ro ken. Marianne en hij voeren nu in hetzelfde schuitje: beiden moesten zij buiten bereik van de wet zien te blijven. Achteraf gevoelde hij er spijt over, Uppström de opstopper te hebben verkocht, maar de inspec teur had hem er toe gebracht. Ma rianne Karlsson verkeerde in nood, Uppström zou hem waarschijnlijk hebben ingesloten; het betekende, dat Marianne zonder hulp bleef en hem er van zou verdenken, met goedkope woorden te schermen, maar haar in de steek laten wan neer het op daden aankwam. Neen, hij had niet anders kunnen hande len! Hij moest Marianne spreken, met haar overleggen wat zij zouden doen. Mogelijk was de beste oplos sing Svartan in vertrouwen #te ne men. Svartan zou haar zuiveren van de blaam, die op haar rustte, zo zij onschuldig bleek te zijn. Hetgeen natuurlijk het geval was. dat stond voor August als een paal boven water. De taxi hield stil voor een huis met hoge stoep^ er onder was een buiten dienst gestelde garage. Na met de chauffeur te hebben afgere kend, beklom August de treden hij telde er tien en drukte 'het schelknopje in. De deur werd ge opend, doch niemand vertoonde zich. Bezorgd informeerde hij: „Ik ben hier toch Bernadottestraat 43?" „Ja zeker," antwoordde een vrou wenstem1. Er viel hem een pak van het hart. „Wilt u zo goed zijn, juffrouw Karls son mee te delen, dat Söderman er is?" „Sluit de deur en kom hier op aan! Wacht even!" Een lucifer werd afgestreken. „Denk er om, u moet twee treden op. Er schijnt een man kement aan het ganglicht te zijn. Ziezo, u bent er!" Het was aardedonker* en August kon de vrouw, die tot hem had ge sproken, niet onderscheiden; iets in de stem kwam hem echter bekend voor. Zij wierp de deur van een ka mer open en Söderman had niet langer voor iemand anders ogen of gedachten dan voor Marianne Karls son. Het meisje zat aan tafel. On middellijk sprong ze overeind. „Neem je in acht!" gilde zij. Hij draaide zich op de linkerhiel om en ontging, door bliksemsnel te bukken, de slag met een ploerten doder, die op zijn achterhoofd was gemunt. De vuist, waarmee inspec teur Uppström kennis had gemaakt, deed ook thans haar werk onberis pelijk; zij trof de laffe onverlaat in de hartstreek en de grond dreunde toen hij als een gevelde os neerviel. „Doe het beter!" bitste de vrouw in de deuropening. „Jullie worden niet voor geklungel betaald!" August keek haar aan. Zij was ge zet en grijs. Meteen herkende hij de furie mevrouw Hangö, alias me vrouw Klausen, alias Signe Hansen. De vrouw had haar doel bereikt: een moment zijn aandacht af te lei den. En dat moment besliste. Een kerel sprong hem op de nek, de sprong ging van een doffe slag ver gezeld. In zijn volle lengte tuimel de August voorover. Hij deed nog een poging op de been te komen; een tweede formidabele slag daalde op zijn schedel neqr toen werd alles nacht om hem heen. Een derde bandiet haalde een pistool te voorschijn. „Ik zal die vervloekte pottenkijker zijn vet ge ven," dreigde hij. de haan spannend. „Ja, ja, Brofr!" krijste de vrouw. „Hij mag ons geen stroobreed meer in de weg leggen!" Een vlakke stem commandeerde: „Niets daarvan! Hoe dikwijls moet. ik herhalen, dat alleen in uiterste noodzaak geschoten wordt? Doe weg die blaffer!" Klausen was binnenge komen, overjas aan, hoed op. „Er ^it een geluiddeir/per op, baas!" verzekerde de boef, die met Brorr was aangesproken. „Doet er niet toe! Ik heb jullie geen opdracht gegeven tot schieten, wel?" „Waar heb jij al die tijd gezeten?" vroeg de vrouw grimmig. „Had er nog een paar minuten aangeplakt, dan was de speurhond er geweest!" „En wij vermoedelijk er bij, Pau la," antwoordde Klausen. Hij wees naar Marianne Karlsson, die bleek als een dode, met grote verschrikte ogen, het toneel had gadegeslagen. „Bind en knevel haar!" beval hij de mannen. Vóór zij een kreet kon uiten, werd haar ruw een hand op de mond ge drukt. Terwijl twee kerels 't meisje vasthielden, wrong Paula haar een prop in de mond „en bond haar ver volgens stijf een zakdoek voor. Het baatte Marianne niet, hoe zij zich verzette; tegen zulke brute kracht was zij niet bestand. Even later lag zij op de vloer, polsen en enkels saamgebonden. Na gedane arbeid zagen de helpers hun opdrachtgever aan, wachtend op nadere orders. Klausen commandeerde: „Söder man wordt op dezelfde manier be handeld. Dan brengen jullie beiden naar de slaapkamer hiernaast!" Paula zette de grijze pruik af, knoopte de japon los en ontdeed zich van het sofakussen, dat haar de meer dan normale omvang had bezorgd. Op bezorgde toon zei ze: ,.'k Begrijp niet, waar Lars blijft. Hij kon er nu toch al lang en breed wezen." Klausen schokschouderde. „Zal opgehouden zijn." Op dat ogenblik kwam de boef bij, die door Söder man buiten gevecht was gesteld. „Zo, heb jij je dutje uit? Het is wél zo gerr/akkelijk, slapende rijk te worden, hè?" „Rijk? Van die paar armzalige kronen. Wou je daar nog op be knibbelen? Kon ik ruiken, dat die speurhond me pardoes van de sok ken zou slaan? Waar is hij? Dan zal ik hem „Je komt als het hinkende paard achteraan, man!" De beide andere helpers keerden terug uit het slaapvertrek. Eén van hen vroeg: „Valt er nog meer op te knappen, baas?" „Neen." Klausen telde ieder vijf tig kronen uit, ook de kerel, die zijn tijd onvrijwillig had verslapen. Voor zo'ji bagatel wenste hij in de onder wereld niet over de tong te gaan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2