S>e£eid6e6ou/fca/nt Het Ned. Episcopaat over de verdeeldheid onder de christenen MAANDAG 23 AUGUSTUS 39stc JAARGANG No. 11474 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef! Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0.30 p. w., 1.30 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Gisteren is in alle Kerken een Herderlijk Schrijven voorgelezen naar aanleiding van de Wereldraad van Kerken, die van 22 Aug. tot 5 Sept. te Amsterdam wordt gehouL den. Wij geven dit Schrijven hier in zijn geheel, onze lezers aanradend het met aandacht te lezen. Wij heb ben ons veroorloofd tussen de tekst enige „koppen" te plaatsen, die bij lezing de tekst overzichtelijker kun nen maken. Beminde Gelovigen, Van 22 Augustus tot 5 September a.s. zal de „Wereldraad van Kerken" in congres bijeenkomen ter behande ling van het thema: „Het Heilsplan Gods en de chaos der mensen". Dit Congres, dat gewijd zal zijn aan een zo actueel onderwerp en dat in ons eigen vaderland, n.l. te Amsterdam, zal worden gehouden, zal zeker ook bij vele katholieken hier te lande de aandacht trekken. Daarom alleen reeds hebben Wij het Onze plicht ge acht een gezamenlijk herderlijk schrijven over dit Congres tot U te richten. De wereldraad van Kerken Reeds sinds geruimen tijd veront rusten zich vele niet-katholieke chris tenen over de godsdienstige ver deeldheid, die er tussen de christenen bestaat. Zij begrijpen, dat deze ver deeldheid in strijd is met het gebod van Onze Heer Jezus Christus en noodlottige gevolgen moet hebben voor het heil der mensheid. Uit deze verontrusting is de z.g. Oecomenische Beweging ontstaan, die streeft naar een nieuwe godsdistnge eenheid van allen, die Jezus Christus als hun God en hun Heiland willen aan vaarden. Kort voor het uitbreken van de laatste wereldoorlog kreeg deze beweging meer vaste vorm door de oprichting van de z.g. Wereld raad van Kerken en het Conges, dat binnenkort te Amsterdam wordt ge houden, zal de eerste voltallige ver gadering van deze Wereldraad van Kerken zijn. Beminde Gelovigen, ook de Katho lieke Kerk en niemand meer dan zij betreurt de godsdienstige ver deeldheid. Ook zij beseft, hoe nood lottig de gevolgen van deze ver deeldheid zijn. Zij is ook bereid te erkennen, dat dit streven naar een nieuwe godsdienstige eenheid door de goede bedoelingen van velen be zield wordt. Maar ondanks dit alles ziet zij zich genoodzaakt tot afzij digheid; en zo zal er ook van een deelname der H. Katholieke Kerk aan het Congres van Amsterdam geen sprake zijn. De Kerk van Christus Deze afzijdige houding berust niet cp vrees vjpor verlies van prestige of op andere louter tactische overwe gingen. Deze houding komt uitslui tend voort uit het besef der Kerk, dat Zij onwrikbaar trouw moet blij ven aan db taak, die Jezus Christus Haar heeft opgedragen. Zij is immers de éne heilige katholieke en aposto lische Kerk, die door Jezus Christus werd gesticht, opdat Zijn Verlossings werk tot aan het einde der tijden door haar zou worden voortgezet; Zij is het mystieke Lichaam van Chris tus, de Bruid van Christus. In Haar en in Haar alleen is de eenheid, die Christus gewild heeft, te vinden: in Haar bestaat deze eenheid onvergan kelijk, Christus immers heeft be loofd, dat de poorten der hel Haar niet zullen overweldigen (Matth. 16, 18). Daarom kan de verdeeldheid van de christenen op één wijze wor den beëindigd: door terugkeer tot paar, door terugkeer binnen de een heid, die in Haar steeds bewaard is gebleven. Wapneer echter de Ka tholieke Kerk ging deelnemen aan het streven naar. een nieuwe gods dienstige eenheid en wel op voet van gelijkheid met de anderen, dan zoü Zij daardoor in feite toegeven, dat de door Christus gewilde eenheid in Haar niet voortbestaat en dat er dus eigenlijk nog geen Kerk van Chris tus is. Maar dat kan zij nooit toege ven; Zij is immers zelve de éne hei lige Kerk van Christus, het éne mys tieke Lichaam van. Christus, de éne Eruid van Christus. Neen, juist door Haar afzijdigheid moet Zij blijven ver kondigen, dat in Haar de door Chris tus gewilde eenheid bewaard is ge bleven en dat in Haar deze eenheid voor allen toegankelijk blijft. Eenheid van geloof Nog op een andere wijze blijkt deze plicht tot afzijdigheid. Werkelijke eenheid is niet moelijk zonder een heid van geloof; dat wordt ook door meerderen in de Oecumenische Be weging steeds duidelijker ingezien. Maar hoe wordt deze eenheid van geloof gewaarborgd?. Onze Heer Je zus Christus heeft aan Petrus en de overige Apostelen en aan hun opvol gers opgedragen de Blijde Bood schap in Zijn naam en met Zijn ge zag te verkondigen: „Wie U hoort, hoort Mij: wie U versmaadt, ver smaadt mij" (Luc. 10, 16). Hij heeft hun daartoe de bijstand van Zijn Hei lige GeesJ toegezegd. In de kracht van die Heilige Geest hebben de Pau sen en Bisschoppen als opvolgers van Petrus en de overige Apostelen de geopenbaardheid waarheid onge schonden bewaard en met onfeilbaar gezag verkondigd; en Zij zullen dit blijven doen, totdat de Heer weder komt. Wie hun woord aanvaardt, aanvaardt het woord van Christus en tréedt daardoor tegelijk binnen in de eenheid van geloof. Hoe zouden nu de Paus en de Bisschoppen met anderen samen kunnen overwegen of Zij misschien het woord van Gods Openbaring verkeerd hebben ver staan en menselijke bedenksels als goddelijke waarheid hebben verkon digd? Dat zou toch gelijk staan met ongeloof aan de belofte van Chris tus of twijfel aan de kracht van de H. Geest. Neen, Zij kunnen slechts voortgaan de leer van Christus met onfeilbaar gezag te verkondigen en zo de eenheid van geloof te bewaren Een groot en oprecht verlangen naar eenheid Van een deelname der H. Katho lieke Kerk aan het Congres van Am sterdam kan dus geen sprake zijn. Wel zullen Wij echter dit Congres met veel belangstelling volgen. Het is immers geboren uit een groot en oprecht verlangen naar de door Christus gewilde eenheid bij velen, die Hem als Hun God en Heiland willen aanvaarden. En hoe zouden Wij, die door de H.-Geest zijn aange steld om onder leiding van Petrus' Opvolger de Kerk in Haar eenheid te bewaren en uit te breiden, achte loos kunnen voorbijgaan aan een op recht verlangen naar eenheid? Ook kan het Ons niet onverschillig zijn, of dit Congres een schrede vooruit of een schrede achteruit zal beteke nen: een schrede vooruit, wanneer het er toe leidt, dat het heimwee naar de Moederkerk en de in Haar gege ven eenheid sterker wordt; een schrede achteruit, wanneer het tot re sultaat zou hebben, dat velen zich te vreden stellen met een eenheid, die nog zeer ver afstaat van de eenheid die Christus heeft gebracht. De enige weg Terug naar de Moederkerk: dat is de enige weg, Beminde Gelovigen, waarlangs de ware eenheid bereikt kan worden Maar Wij weten, dat er diepgewortelde vooroordelen be staan die deze terugkeer belemme ren. Wij weten, dat door de mistoe standen bij de aanvang der scheu ringen en door de uiteengroeiïng in vele eeuwen de afstand en de ver vreemding zo groot is geworden, dat de afgescheidenen de stem en de taal der H. Kerk niet meer verstaan. Wij weten, dat terugkeer voor velen niet mogelijk is zonder zware inwendige strijd en grcte persoonlijke offers. Wij weten, dat een oprechte terug keer nooit mogelijk is, wanneer niet God door Zijn genade het menselijk verstand verlioht en de menselijke wil beweegt. En Wij weten tenslotte, dat God om Zijn genade gevraagd wil worden. Oproep tot gebed Daarom roepen wij U allen, pries ters en gelovigen, met aandrang op tot een vurig gebed. Bidt in deze dagen voor allen die aan het Con gres deelnemen en. voor de vele an dere niet-katholieke christenen, die met verlangen naar eenheid uitzien, die Christus in waarheid aanhangen en in Zijn liefde leven, en die, hoe wel van de kudde van Christus ge scheiden, toch opzien, zij het vaak onbewust naar de Kerk als de enige haven des heils. Bidt vooral .voor hen, die als leiders optreden bij de niet-katholieke christenen, en die zulk een grote verantwoordelijk heid hebben wijl de eenvoudige ge lovigen van hun houding afhankelijk zijn en vaak zelf niet tot het juiste inzicht kunnen komen. Bidt tot On ze Vader in de hemel, „die wil, dat alle mensen zalig worden en tot de kennis der waarheid geraken"'. (1 Tim. 2, 4). Bidt tot Hem door Jesus Christus, „die altijd leeft om onze Middelaar te zijn". (Hebr. 7 25). Bidt tot Hem in de éne Heilige Geest, die het éne mystieke Lichaam van Christus bezielt. Bidt, dat allen mo gen delen in dè ware eenheid, die niet door mensen wordt gemaakt, doch door Jesus Christus onze Heer op deze wereld is gebracht. En voorbeeld Gij moogt echter niet vergeten, Beminde Gelovigen, dat evenzeer als Uw gebed, Uw eigen voorbeeld nodig is. Eertijds heeft het onchris telijk leven van vele katholieken de afval van de Kerk bevorderd. Door een heilzame hervorming „in hoofd en leden" op het Concilie van Tren- te heeft de Kerk zelve deze afval tot stilstand gebracht. Zo zal nu de terugkeer naar de Moederkerk het meest bevorderd worden, wanneer wij de heiligheid van ons geloof zichtbaar doen worden in de heilig heid van ons leven en van onze wer ken. "B W -Tl 'S, v*. isT/Ü.&tóI->£LJ'" „De eenheid bewaren in liefde" Als. in 'het verleden bij het verde digen der Katholieke eenheid, niet altijd alle katholieken zich hebben laten leiden door de liefde, en der halve niet'indachtig waren het woord van de Apostel: „Veritatem facien- tes in caritate": „de waarheid bewa rend in liefde" (Eph. 4, 15) en bij gevolg niet vrij zijn van schuld aan de vervreemding, die tussen ons en de niet-katholieke christenen is ont staan, dan was dit voorzeker niet de geest van onza Moeder de H. Kerk. Zij zelve toch is en blijft steeds de Heilige Kerk. Zij blijft heilig in Haar eredienst, Haar Sacramenten en Haar offer en in het genadeleven, dat Zij daardoor bemiddelt.. Zij blijft heilig in Haar leer, die van God komt en naar God terugvoert. Zij blijft heilig in Haar wetgeving, die. slechts op de eer van God en het heil der mensen gericht is. Zij blijft heilig, wijl zij ten alle tijde grote heiligen voortbrengt. In deze heilig heid toont zij voortdurend Haar god delijke oorsprong. Maar Hóar leden zijn en blijven mensen; in hen kan zich het menselijke- -het soms-al-te- menselijke (Mit brennender Sorge) openbaren; en dit menselijke, dit soms-al-te-menselijke aan een bron van ergernis zijn en tevens de oor zaak, dat velen de werkelijke heilig heid van de Kerk niet vermogen ie zién. Een ernstige verantwoordelijkheid Er rust dan'ook in deze tijd op ons, katholieken, een ernstige verant woordelijkheid. Nu zich bij velen, die Christus erkennen, een sterk ver langen naar eenheid openbaar: is het zaak, dat ons leven geheel van de geest van Christus doordrongen zij en dat wij in al onfce activiteit op welk gebied dan ook, uiteindelijk niets anders zoeken dan Jesus Chris tus en de uitbreiding van Zijn Rijk. Meer dan ooit moeten wij nu gehoor geven aan de opdracht van Christus: „Uw licht moet voor de mensen schijnen, opdat zij Uwe goede wer-, ken mogen zien en Uw Vader ver heerlijken, die in de hemel is". (Mat- theus 5, 16). Meer dan ooit moeien wij nu de heiligheid der Kerk zicht baar doen worden in ons eigen leven. Geve God, dat allen deze plieh: be grijpen; en moge bij de vervulling er van de Heilige Geest, die de Geest van Christus is onze zwakheid te hulp komen. (Rom. 8, 26). Tenslotte, Beminde Gelovigen, schrijven Wij voor, dat in alle tot de Nederlandse Kerkprovincie beho rende kerken en in alle kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op Zondag 29 Augustus a.s. een plechtige of althans gezongen H. Mis zal worden opgedragen, om van God te verkrijgen, dat ailen in de een heid der H. Kerk mogen de'.en; daarvoor zal genomen worden het former -ï dip ;n h-»c hom en; Mis saal staat aangeduid als Votietmis tot opheffing van de scheuring (Mis- sa ad tollendum schisma; Wij ver trouwen, dat gij allen U zo innig mo gelijk met dit H. Off?.- zult vereni gen. En zal dit Ons herderlijk schrij ven op Zondag 22 Augustus a.s. in alle tot Onze Kerkprovincie beho rende kerken en in alle kapellen, waarover een Rector is aangesteld, onder alle vastgestelde H.H. Missen op de gebruikelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Utrecht, 31 Juli 1948. t JOH. KARD. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t Dr. J. H. G. LAMMENS, Bisschop van Roermond. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. t W. P. A. M. MUTSAERS Bisschop van 's-Hertogenbosch 1300 Militairen terug in het vader land. Met het troepenschip „De Gro te Beer" kwamen Vrijdagochtend ongeveer 1300 militairen, behorende tot verschillende onderdelen van de K.N.I.L., Kan Marine en Kon. Lucht macht in de Amsterdamse hayen aan Onder hen bevonden zich een aantal zieke en gewonde soldaten. De mi litairen verlaten het schip. Amerikaan in Berlijn ontvoerd Franz Erdmann, commandant van de criminele politie in de Oostelijke sector van Berlijn, is gistermiddag door de Duitse politie van de Britse sector gearresteerd, toen hij een boks match bijwoonde in de buurt van het Olympisch stadion. Zijn arrestatie ge schiedde op een aanklacht van dr. Stumm, de politie-president in de Westelijke sectoren, waarin werd ge zegd, dat Erdmann buiten zijn be voegdheden was gegaan. Erdmann is betrokken geweest bij de arrestatie er wegvoering van verscheidene le den van de politie der Westelijke sec toren. Thomas Headen, plaatsvervangend hoofd van de Berlijnse afdeling van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, is gistermiddag even na vier uur door Russische militaire politiemannen ge arresteerd, toen hij zich op een hoek van de Pötsdamer Platz vijf meter over de grens tussen de Britse en de Russische sector begaf. Met dit incident werd de rust ver stoord, die gisteren had geheerst na de reeksen onlusten, demonstraties en arrestaties van de vorige dagen. Enkele uren te voren was reeds een incident voorgevallen in de Britse sector, waar een gewapende Russi- soldaat twee Duitse politieagenten had gelast hem te volgen. Toen deze weigerden, schoten twee Russische officieren toe en dwongen de beide Duitsers mee te gaan naar de Russi sche sector. Een slaagde er in te ont snappen, de ander werd in een jeep weggevoerd. Volgens het met Britse vergunning verschijnende Liberaal-Democratisch blad „Montages Eöho" zouden de razzia's, die de vorige week in de Sowjet-Russische sector van Berlijn zijn gehouden, meer bedoeld zijn ge weest om deserteurs op te pakken dan om de zwarte handel uit te roeien. Volgens het blad zouden al leen reeds in het district Wittenberg meer dan vijfhonderd manschappen van het rode leger gedeserteerd zijn. Verder zegt het blad, dat de prijzen van tweedehands burger kleren in Halle-Leipzig en andere steden van de Sowjet-zone in de afgelopen we ken niet minder dan duizend procent gestegen zijn, vanwege de vraag die er naar zou bestaan van de zijde van Sowj et-Russische officieren en sol daten. De Sowj et-Russische vice-consul Sjot Tsjepoernich heeft verklaard, dat de Sowj et consu1-generaal Lo- makin, wiens terugroeping is geëist door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, naar zijn mening zal blijven. Hij wilde de pers ver der niet mededelen. Een attaché van het consulaat zeide, dat Lomakin „ongeveer 2 maanden geleden" reeds passage besproken had. Hij kende Lomakins terugkeer geen bij zondere betekenis toe het was de normale gang van zaken, zo zeide hij. De behandelende geneesheer van mevr. Kasijenkina, dr Grant Penny heeft Lomakin geschreven, dat nie mand van het Russische consulaat haar zou mogen opzoeken, „op uit- drukkkelijk verzoek van mevr. Ka- syenkina zelf." Bende overvalt trein op Java VIJF BEAMBTEN WERDEN DOODGESCHOTEN Zaterdagavond heeft een uit on geveer 23 mannen bestaande bende de goederentrein van Bandoeng naar Poerwakarta nabij de laatste plaats tot ontsporing gebracht en beschoten Vijf leden van het trein- en bewa kingspersoneel werden hierbij ge dood en zeven gewond. Dertien in zittenden bleven ongedeerd; zij wor den evenwel vermist en aangenomen wordt, dat zij zijn ontvoerd. Tengevolge van de ontsporing zijn de twee locomotieven van de trein, een tender en een wagon in een ra vijn gestort. Gebleken is, dat de spoorbaan ongeveer 10 kilometer bui ten Poerwakarta over een afstand van 40 meter was opgebroken: Naar Aneta meldt, had de bende de kampongbevolking bevolen in de huizen te blijven. Na de aanslag werd een boodschap achtergelaten, waarin Neder1 andse militairen worden be dreigd. Van Nederlandse zijde zijn térstond militaire tegenmaatregelen genomen Voorts is een grote hoeveelheid hulp personeel aangevoerd voor het oprui- mings- en herstelwerk. De schade \^ordt op drie millioen gulden geschat. SMOKKELDE REPUBLIEK OPIUM NAAR MALAKKA? Het te Semarang verschijnende blad „locomotief' heeft afschriften gepubliceerd van twee brieven van Lim-Swee-Teng, vertegenwoordiger van de Singapore and Hongkon Steamship Compagny, gedateerd 26 en 29 Maart 1947, aan Soetan Sjah- rir, de toenmalige premier van de rs- puhHek, waarin Lim zegt, dat hij in October 1946 te Tegal in het motor schip „Senghwa 3" 80 kg opium heeft ingeladen, die door de repu blikeinse regering uit Djokja naar Tegal was vervoerd en door Lim naar Malakka gesmokkeld. STAGNATIE IN DE SUIKER. AANVOER UIT DE REPUBLIEK. In de afwikkeling van de ruilover eenkomst met de Republiek, waarbij de Republiek 10.000 ton suiker zou leveren tegen textiel en meststoffen, Ir, stagnatie gekomen. De aanvoeren uit Republikeins gebied zijn gestaakt. In totaal is er echter al zeventig pro cent van de overeengkomen hoeveel heid geruild. VAKCENTRALES VAN OVERHEIDSPERSONEEL IN INDONESIë RICHTEN ZICH TOT MINISTER SASSEN De „samenwerking der vakcen trales van overheidspersoneel" te Batavia heeft het aide memoire be treffende de noden onder het Indisch overheidspersoneel, dat de katho lieke onderwijzersbond enige tijd ge leden aan de minister van Overzee se gebiedsdelen heeft aangeboden, vrijwel in zijn geheel overgenomen en in copy opnieuw aan minister Sassen aangeboden. Bedevaart naar Beauraing Sedert Zaterdag hebben extra- treinen uit geheel België cn autocars uit V^anderen en Nederland dui zenden personen naar de grote be devaart van O.V. Vrouwe van Beau raing gebracht. Zaterdagavond heeft mgr. Lamy een plechtig- lof gecelebreerd. Nadat op de plaats der verschijnin gen door Z.H. Exc mgr. Huibers, bis schop van Haarlem, een Heilige Mis was opgedragen, werd te 10.30 uur door mgr. Lamy een plechtige hoogmis gecelebreerd met pontificale assistentie van mgr. Cent, apostolisch nuntius, in aanwezigheid van de bis schop van Namen, mgr. Charue, de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers,' de bisschop van Roermond mgr. Lemmens en andere hoge geeste lijken. Alkmaarse dag op Schiphol. Schiphol heeft Zaterdagmiddag gast vrijheid verleend aan de Alkmaarse kaasdragers. Wij zien hen hier met hun gildehoeden en lange Qpudse pijpen uit de „oude tijd" wel scherp afstekend tegen het moderne vlieg- wezen op Amsterdam's vliegveld. „OSSERVATORE ROMANO" OVER JUBILEUM KONINGIN WILHELMINA. De „Osservatore Romano" wijdt een artikel aan het vijftigjarig rege ringsjubileum van Koningin Wilhel- mina der Nederlanden. Hierin wordt betoogd, dat de vorstin zich „aan het welzijn van het volk heeft gewijd en zich een ware moeder des vaderlands heeft betoond". Het blad zegt, dat de katholieken in Nederland dezelfde gevoelens van dankbaarheid hebben als de overigen en dat gedurende het bewind van Koningin Wilhelmina het katholieke leven zich in Nederland hèeft kunnen ontplooien. FRANSEN VERSLAAN LEGER VAN VIETMINH 500 opstandelingen gedood In een veldslag, die een week ge duurd heeft, heeft Frankrijk vol gens een commmuniqué van de Franse Hoge Commissaris in Indo- China, de grootste militaire over winning van het jaar behaald. In de slag, waaraan Franse vliegtuigen, infanterie en zeestri.jdkrachten deel namen, werden 500 Indo-Chinese op standelingen gedood. Het zevende le ger van de Viet Minh onder bevel van generaal Gyuan Binh werd vol ledig uiteengeslagen. Het hoofd kwartier en zes Vietnamese kampen werden veroverd. Franse kanoneer- boten brachten op de- Mekong een Vietnamees riviereonvooi tot zinken. De Fransen zouden in totaal 12 man schappen verloren hebben. NIET-COMMUNISTISCIIE FRANSE VAKBONDEN. Beëindiging samenwerking met de regering. De niet-comunistische Franse vak bonden die ongeveer 2.500.000 ar- beiders vertegenwoordigen, hebben Donderdagavond besloten hun sa menwerking met de regering te be ëindigen. In een gemeenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat „de ze regering, evenals haar voorgang sters, zich onmachtig toont, een po litiek te voeren, die rekening houdt met de belarfgén van het land, en de arbeiders geen stabiele koopkracht verzekert". De politiek der vakbonden en hun actie in de toekomst zullen bepaald worden door de afzonderlijke vak bonden tijdens bijeenkomsten, die in deze week gehouden worden. Het besluit van de niet-communisti- sche vakbonden is genomen onder invloed van de groeiende onrust or der de arbeiders. HORAK GESUSPENDEERD. Dé Slowaakse commissaris van P. T.T., Alexander Horak, Rooms-Ka- tholiek geestelijke, is, luidons mede deling in alle Slowaakse Katholieke kerken, aldus meldt het officiële Tsjecho-Slowaakse nieuwsbureau, ge suspendeerd. Deze maatregel is even als de suspendering van pater Josef Plojhar, de Tsjecho-Slowaakse minis ter van gezondheid toegepast we gens ongehoorzaamheid aan het ker kelijk voorschrift, dat door priesters niet aan politieke werkzaamheid mag worden deelgenomen. PATER RUYS IN CHINA OVERLEDEN. het Vaticaan is, aldus de „Volks krant", het bericht ontvangen, dat pater Ruys, dre met mgr. Pessers- en vier Nederlandse zusters destijds door Chinese communisten werd gevangen genomen en daarna vrijgelaten, op 14 Juni in Kiansjau is overleden. Pa ter Ruys is de gevolgen van de slechte behandeling, die hij tijdens zijn ge vangenschap heeft moeten doorstaan, niet te boven kunnen komen. £en loM£.itj,e „Ziet gij dus niet, dat er een grens is, waar geen enkele vorm van mode o.verheen mag doen stappen, dc grens buiten welke de mode ziel maakt tot oorzaak .van de ondergang van de eigen ziel en voor die var anderen." Paus Pius XII.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1