MAANDAG 16 AUGUSTUS 1945 DE LEIDSE COliKAnr TWEEDE BLAD - PAGINA Jhr. Quarles van Ufford over het hockeytournooi Mooi resultaat na zeven moeilijke wedstrijden Het olympisch hockeytournooi is vóör ons land zeer zwaar geweest, zo verklaarde Jhr. Juarles van Uf- ford, de president van de interna tionale hockey federatie en chef d'équipe van de Oranjehemden, aan een redaoteur van het A.N.P. Men denke zich maar eens in: zeven moeilijke wedstrijden in nauwelijks 14 dagen tijd. En daarom ben ik trots op de ploeg, want de derde plaats is zeer eervol in dit sterk be zette tournooi. Vergeet niet, dat In dia en Groot Brittannië maar vijf: ontmoetingen hebben gespeeld en Pakistan en Nederland ieder zeven, d-at scheelt heel wat. En dus is het jammer, dat wij geen kans hebben gekregen tegen het Britse' elftal uit te komen. Maar het is opmerkelijk, dat het bestuur van de F.I.H. vol komen gelijk heeft gekregen met •zijn prognose, n.l. dat in deze volg orde India, Groot Brittannië, Ne derland en Pakistan aan het hoofd van een poule werden geplaatst. De einduitslag is precies zo geworden. De lichamelijke inspanning voor onze jongens, aldus ging de hockey chef d'équipe verder, was natuur lijk groot, maar cje zenuwspanning stelde nog veel hogere eisen aan de spelers. En enkele malen hebben wij, Lotsy en ik, dat moreel moe ten bijspijkeren en zo is het ook ge lukt die 4—1 zege op Pakistan te behalen, al is het Waar, dat de weersomstandigheden in ons voor deel waren. Maar laten wij niet vergeten, dat onze mensen zeer veel hebben geleerd van liun tegenstan ders, zowel in technisch als in tac tisch opzicht. Hoe ontstond die 61 nederlaag tegen Pakistan? Tech nisch waren de meeste vertegen woordigers van Pakistan natuurlijk iets beter. Maar in tactisch opzicht schoten wij volkomen tekort. De binnenspelers van Pakistan trokken zich steeds terug om onze aanval te stuiten en dan met de drie andere voorhoedespelers een tegenaanval op te zetten. Pakistan had dus twee zwoegende binnenspelers, die na tuurlijk over enorm uithoudings vermogen moesten beschikken. In die tactiek is Pakistan geslaagd. Toen Nederland dat spelletje door had, was het te laat. En kijk mi eens naar de tweede wedstrijd te gen Pakistan (11) en de derde ontmoeting. toen hadden wij het juiste tegenspel gevonden en waren wij geenszins de minderen. En met hoeveel bewondering heeft ieder een niet gesproken over onze schit POLITIEK OF GEEN POLITIEK? Drie leden van de Hongaarse wa- terpoloploeg, die aan de Olympische spelen heeft deelgenomen, hebben ge weigerd naar hun land terug te ke ren. De Britse regering heeft hun toegestaan zich in Engeland te vesti gen. In sportkringen gelooft men, dat het voorbeeld van de drie Hongaren gevolgd zou kunnen worden door an dere athleten van landen achter het ijzeren gordijn, die zich nog in Enge land bevinden. Twee leden van de Tsjechoslo- waakse ploeg hebben eveneens toe stemming gevraagd in Engeland te mogen blijven. Een official van het Hongaarse olympische team verklaarde er niets van te weten, dat enkele ploegleden het Britse ministerie van binnenland se zaken hadden verzocht in Enge land te mogen blijven. Ook op de Hongaarse legatie was hieromtrent niets bekend. Reuter meldt echter, dat de drie Hongaren, studenten van tussen de 20 en 25 jaar oud, van het Britse mi nisterie van binnenlandse zaken toe stemming hebben gekregen als poli tieke uitgewekenen in Engeland te blijven. Het Britse persbureau Reuter geeft daarna nog een andere lezing van dit geval, waarin gezegd wordt: ae voor zitter van het Hongaarse olympische comité, Gustav Sebess, heeft Zondag avond te Londen medegedeeld, dat één van de drie betrokken leden van zijn polo-team, Dezso Gyarmati, per vliegtuig naar Boedapest is vertrok ken. „De andpre twee zwemmer^ blij ven met de volledige toestemming der Hongaarse regering om posten te aanvaarden met het oog op de mo gelijkheid, dat zij professional wor den", verklaarde Sebess. „Zij zijn in het bezit van de daartoe benodigde visa en waren er verwonderd over in de ochtendbladen te lezen, dat zij als politieke uitgewekenen achterble ven". Gyarmati, voegt Reuter er aan toe, was genoemd als een der drie „uit gewekenen". Het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft mede gedeeld, zo gaat Reuter voort, dat drie Hongaren als „politieke uitge wekenen" geaccepteerd zijn. Het Hongaars olympisch comité, zo vervolgt Reuter, heeft een communi que uitgegeven, waarin vermeld staat, dat Gyarmati naar Hongarije is ver trokken, terwijl de andere twee heb ben verzocht te mogen blijven om professional te worden. „In Honga rije bestaal, géén mogelijk om zijn brood te verdienen als beroepszwem mer" aldus het communiqué „en deze twee avontuurlijke jongemannen wensen door middel van hun zwem- prestaties een bestaan te vinden. Zij dachten meer kans te hebben bij de aanvraag om in Engeland te mogen blijven, wanneer zij poseerden als po litieke vluchtelingen", aldus het com muniqué volgens Reuter. Het comité voegt er aan toe, dat het tot zijn spijt moest constateren, dat „sommige Engelse bladen de fei ten verdraaiden door een politieke geschiedenis te maken van een inci dent, terwijl diezelfde bladen geen letter schrijven over de geestdrift en de sportgeest, waarmee de Hongaarse deelnefners tien eerste prijzen bij de Olympische spelen hebbèn gewon nen." terende wedstrijd tegen India. Op het nippertje heeft India de zege behaald. Denk eens aan dat schot, dat tegen de binnenkant van de staander nog juist uit het doel ca ramboleerde. Kwestie van milli meters. De heer Quarlps vertelde ons nog, dat het met Van Heel, die een slag tegen het neusbeen had gekregen in de laatste wedstrijd tegen Pakistan, gelukkig goed ging. Hij heeft ver scheidene uren rust genomen en 'zijn toestand is, de omstandigheden in aanmerking genomen, uitstekend. En wat het hockeytournooi in zijn geheel betreft, zo besloot de heer Quarles het onderhoud, het is uit stekend geslaagd en zo denken alle deelnemende landen er over. AUSTRALISCHE UITNODIGING VOOR FANNY BLANKERS-KOEN. Een Australische groep heeft Fanny Blankers-Kocn uitgenodigd voor een toer door Australi De heer Euston Greene, de leider van deze Australische groep, verklaarde, dat indien daartoe de wens te ken nen zou worden gegeven, deze uit nodiging ook zou gelden voor de heer Blankers en de beide kinderen van het echtpaar. Hij zeide verder, dat Fanny Blan- kers-Koen medegedeeld had, dat zij gaarne naar Australië zou willen komen, maar dat men eerst m'eer bijzonderheden over de tournée zou willen vernemen. TERUG VAN DE OLYMPISCHE SPELEN. De Olympische hockeyers, de turnsters, wielrenners, boksers, scher mers, gewichtheffers en wat dies meer zij, zijn gisteravond met de „Mecklenburg" gerepatrieerd meer dan een uur te laat overigens. De grote massa passagiers te Harwich, die met enigetreinen uit Londen waren gekomen, was oorzaak ge weest van een te laat vertrek, dat de boot echter onderweg ten dele had goedgemaakt. Ook de leden van het Ned. Olym pisch Comité waren aan boord, met uitzondering van de heer Van den Houten, die te elfder ure in Enge land nog een lastig karweitje kreeg te regelen. Dé bagage van het kamp Uxbridge was nl. niet aan deboot gearriveerd en zo moest er noodge- dwingen nog een ploegje achterblij ven met de heer Van den Houten ais leider en toeziende voogd. Vele familieleden en kennissen wa ren reeds vroeg naar de Hoek ge gaan om de terugkerendeh te 'be groeten. Dit was oorzaak, dat wij Karei Lotsy nu ook eens in de rol van liefhebbend echtgenoot te zien kregen onmiddellijk nadat hij de loopplank verlaten had. Zijn indrukken van de Olympische Spelen? De chef A. N. P. sport had hem gisteren al een lang interview afgenomen. Maar even later konden wij een babbeltje maken -met overste C. F. Panud de Mortanges. Hoe zijn oordeel over deze spelen was, vroegen wij. „Wij hebben de organisatie avcI eens beter meegemaakt", luidde het antwoord, „maar het meeste is toch goed verlopen. Ik vergelijk dit altijd, maar met de mobilisatie van een Ie-'" ger", vervolgde hij. Het nare is, dat je nooit tevoren eens kunt oefenen. Je moest eigenlijk op een knopje kunnen drukken waarna alles van zelf marcheerde. Maar voor ons was het fijnste de qardige stemming on der de Nederlanders. Men leefde met elkaar mee en ging bij de an dere sporten kijken om elkaar aan te moedigen, zoals b.v. bij het wa terpolo en bij de hockeywedstrijden. Ja, die hockeywedstrijden tegen Pa kistan. Fantastisch zoals de Neder landse ploeg zich geweerd heeft. De eerste ontmoeting was eenvoudig een spelletje van kat en muis, maar dat heb je van Hollanders: ze kijken de kunst af en verwerken hun indruk ken. Bij de laatste wedstrijd hadden zij het foefje door en misschien was ook wel een grote factor, dat wij Ne derlanders zo goed van volhouden weten." 1 Het gesprek kwam vervolgens op de damesgymnastiek. „Vroeger de den er maar vijf landen mee, nu twaalf. Met het gevolg, dat er nieu we scheidsrechters zijn met nieuwe opvattingen. Dan weet je niet waar je aan toe bent. Over het geheel ge nomen geloof ik wel, dat deze Olym pische Spelen voor ons zeer leerzaam zijn geweest. Bovenaan staat voor mij dat Nederland getoond heeft, dat het na de oorlog niet kapot is. Bij de meeste sporten zijn wij ter sprake gekomen en in het algemeen klassement, dat nog opgemaakt moet worden, bezetten wij ongetwij feld een eervolle plaats." Ook spraken wij. nog even de heer Sanders, een van <ie boksscheid- rechters. Deze was over de organi satie van deze tak van sport in het geheel niet te spreken. Het is waar, heel veel kans had hij onze jongens niet gegeven, met uitzondering van Quentemeijer, omdat die een „harde" jongen is. Maar de. wijze, waarop men befaamde internationale scheids rechters opzij had gezet kon zijn bewondering niet wegdragen. Er werd trouwens volgens de heer San ders bijna niet gebokst. De boksers j>hingen" b.v, maar, wat anders niet toegestaan is. Wat nu verder deze aankomst be treft, terugkerende deelnemers verlieten allen in beste stemming, maar vermoeid, de boot. Velen hun ner boften niet, omdat de eigenlijke boottrein, i. v. b. met de .aansluitin gen maar de verre plaatsen in ons land niet wachten kon tot allen de douane waren gepasseerd, maar ge lukkig stond een volgende trein ge reed en deze vertrok niet eerder voordat de vele honderden passa giers van de „Mecklenburg" in de coupés hadden plaats genomen. In de trein werd nog menige be levenis opgedist en misschien wel met een laagje vernis overgoten. VOETBAL Het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal Naai- wij vernemen heeft het be stuur van de F. I. F. A. besloten toch een ander systeem voor het tournooi om het wereldkampioenschap vast te stellen dan door het congres te Lon den is aangenomen. Naar men weet zouden 16 landen naar Brazilië, het organiserende land, komen voor het eindtournooi, nJdat diverse -voorwed- strijden zouden zijn gespeeld. Be sloten was, dat deze 16 landen over vier poules zouden-worden verdeeld en dat de winnaars van de vief poules weer ëen finale poule zouden wormen waarin dus elk land drie wedstrijden speelt. Het bestuur van de F. I. F. A. voelt, in afwijking van het besluit van het congres, voor die finale poule niet- veel, maar .is van mening, dat de vier winnaars beter kunnen loten voor twee halve eindstrijden, alsmede een finale en een ontmoeting voor de derde plaats, waardoor het idee van een werke lijke strijd om het wereldkampioen schap naar voren zal komen. De F. I. F. A. kan echter het congresbesluit niet wijzigen alvorens overleg te hebben gepleegd met de 16 landen, die t. z. t. voor de trip naar Brazilië zullen worden gekwalificeerd. Of Nederland aan de voorwedstrij den van het wereldkampioenschap zal deelnemen is op het ogenblik nog niet bekend, aangezien het be stuur van de K. N. V. B. zich over een eventuele inschrijving nog zal moeten beraden. De voor wedstrijden worden in 1949 gespeeld, het eindtournooi vindt in 1950 plaats. FOREHOLTE-WISSELBEKER- TOURNOOI. V.V.L.V. winnaar. Onder flinke belangstelling vond gisteren dit traditionele treffen plaats. Om 12.30 uur traden aan Foreholte 1—SJC 2 0—1. De strijd gaat voor de rust gelijk op, met de Noordwijkera iets betere combinatie, doch de gasten konden ook niet sco ren. Na de thee is het spel enkele minuten oud als SJC op wat geluk kige wijze de score opent doordat de bal via de keeper in het doel ver dwijnt (0—1). Dit succes betekent voor SJC de zege. VVLV 1Kagia 1 51. Reeds in 't begin was te zien, dat de Voorschote naren vrij gemakkelijk konden win nen. Kagia wordt steeds op eigen helft teruggedrongen. Hun verdedi ging met de keeper aan 't hoofd voor komt veel onheil. Na 15 min. scoort echter de VVLV-1.-binnen (10). Vlak daarop maakt de r.-binnen e'r 20 van, In de tweede helft is VVLV vooral in de meerderheid en .voert de stand geleidelijk op tot 40. Dan breekt plotseling Kagia door en we gens onvoldoende wegwerken door de VVLV-keeper in 't 41, gevolgd door een goed doelpunt nog van VVLV (5-— 1), waarmede het einde komt. Foreholte 1Kagia 1 10. Deze wedstrijd werd voor de verliezersron- cle gespeeld en hij gaf een wat rom melige indruk, vooral' door slecht plaatsen bij beide partijen. In de tweede helft doet Kagia enkele uit vallen, die gevaarlijk dreigen te wor den, doch de Foreholte-keeper is safe. Als even later Foreholte enkele ma len opbrengt, maakt de Kagia-back hands. De arbiter ontgaat dit niet en geeft penalty. Onhoudbaar kogelt de r.-buiten in (10). De resterende min. brengen geen verandering meer en Foreholte heeft de 3e prijs, Kagia dè 4e. VVLV 1— SJC 2 3—1. SJC pakt direct stevig aan en forceert de eer ste corners welke echter niets ople veren. De,Noordwijkers zijn iets ster ker, maar vinden in de hechte WLV- verdediging een struikelblok. Juist komen aan de andere kant doelpun ten, want VVLV, hoewel minder in de aanval, werkt deze beter af. Bin nen het kwartier is de s/tand resp. door de 1.-buiten en r.-binnen 20. SJC blijft in 't offensief en komt tel kens terug, even voor de rust heb ben ze eindelijk succes (21). In 't tweede half uur is dus nog alles mo gelijk. Afwisselend komen beide doe len in gevaar, VVLV komt steeds meer opzetten en hoe -dichter het ein de nadert, des te meer tonen sommige spelers tekenen van vermoeidheid. De SJC-keeper verricht enige safe's, maar kan toch niet verhinderen, dat de VVLV links-binnen nog eenmaal doelpunt. Met deze overwinning der Voorschotenaren werden «Je Tournooi- wedstrijden 1948 besloten. DOCOS-SUPPORTERS-BEKER DocosLugdunum 07. Het zag er in de eerste helft niet naar uit, dat de gasten met zqlke grote cijfers zouden winnen. Wel speelden zij beter, waren sneller, maar voor al ze speelden veel beter samen. Dit samenspel bracht reeds na 5 minu ten 't eerste doelpunt (01). Deze stand bleef tot aan de rust. Hét was jammer, dat 'n enkele speler aan Docós-zijde het teveel alleen wilde doen, hetgeen onnodig het spel op hield. Na de rust is 't -alleen iLugnu- num dat voetbalt en de Docos-verde- diging vooral op links wordt dan ook geregeld gepasseerd. De stand wordt binnen 15 minuten opgevoerd tot 04. Hierna laat Docos de moed zakken en er wordt opeens niet meer gevoetbald, uitgezonderd wel C. v. Schoten, die van begin tot eind gewerkt heeft. Het ergste is nog wel, dat enkele spelers in 't veld gaan zitten, zelfs de aanvoerder, en dat de keeper geen moeite meer doet om de ballen te stoppen; een zeer slech te reclame voor de sport! Lugd. voert nu gemakkelijk de stand op tot 07. A.S.C.—L.D.W.S. 3—3. Het was een gelijk opgaande wedstrijd, met slecht voetbal, waar A.S.C. meer kansen kreeg, maar deze niet wist te benutten, terwijl L.D.W.S. voor de rust er 01 van maakte. Na de rust was L.D.W.S. het. eerste half uur agressiever en wist de stand tot 03. HOCKEY GROOT RRITTANNIë NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen is het hockey- elftal van Groot Brittannië dat d'e tweede plaats bezette in het Olym pisch tournooi, en waartegen Neder land niet heeft gespeeld, uitgenodigd deel te- nemen aan de jubileumwed strijden, welke de Kon. Ned. Hockey- bond op 16 en 17 October in het hockeystadion te Amstelveen orga niseert ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de bond. Op 16 vOctober wordt gespeeld België— Frankrijk, gevolgd'door Nederland Groot Bfrittsnnië. Op de volgende dag komen de verliezers tegen elkaar en in de laatste ontmoeting de win naars van ce wedstrijden van Za terdag. PROGRAMMA NED. HOCKEY- ELFTAL. In het aanstaand seizoen staan er vier interlandwedstrijden voor het Nederlands hockeyTelftal op het programma, nl. twee thuiswedstrij den" tegen België en Ierland en twee uitwedstrijden tegen Denemarken ^n Frankrijk. ZWEMMEN. OLYMPISCHE ZWEMSTERS WONNEN TE HEEMSTEDE. Vier Olympische zwemsters zijn gistermiddag in het zwembad Groe- nendaal te Heemstede gehuldigd bij de zwemwedstrijden van H.P.C. De burgemeester van Heemstede jkr van Doorn hield' een hartelijke toe spraak en overhandigde aan Hannie Termeulen, Dini Ekris, Tonny Hom en Ria van der Horst fraaie bloemen. In de daarop "volgende wedstrijden bleven de Olympische zwemsters meesteressen op haar afstanden. H'an- NEDERLANDS ATHLETIEKPLOEG TEGEN BELGIë. De Nederlandse athletiekploeg, welke Zondag in Den Haag tegen België zal uitkomen, is als volgt sa mengesteld: 1C0 en 200 meter: Lam- mers en Scholten. 400 meter: De Kroon en Nusse. 800 meter: Ribbens en Meijborg., 1500 meter: De Ruyter en Groen. 5000 meter: Slijkhuis en Lataster. 110 mèter horden: Jan Zwaan en Van der Hoeven. 'Hoogspringen: Keyzer en Bulder. Polsstokhoog: Lamoree en 'Verkes. Hink-stap-sprong: Van Egmopd en Lourens. Speerwerpen: Lutkeveld en Van de Poll. Discuswerpen: De Bruyn en Braser. Kogelstoten: De Bruyn en Hout zager. Verspringen: Leeuwenhoek en Wessels. 4 x 200' meter: Iyammers, Scholten, Meijer en Blok. op te voeren, waarna A.S.C. er 13 van maakte. In de laatste minuten wist A.S.C. toch nog dooi* fouten in de L.D.W.S.-verdediging gelijk te ma ken (33). Hierna werd L.D.W.S. door 't beter hemen van de straf schoppen winnaar. L.F.C.Roodenburg 3—1. Bei de elftallen verschijnen zeer onvol ledig in 't veld. L.F.C. zelfs met een 2de elftal! Bij de rust was de stand 21 in 't voordeel van L.F.C. Het ein de kwam tenslotte met 31. Door deze uitslagen is 't program ma voor de 22ste Aug. als volgt: 12 uur: Lugdunum—UVS II; 1.15 uur: LDWSLFC; 2.30 uurs finale/ 3.45 verliezersronde. De junioren wisten bij Alph. Boys de eerste prijs, een fraaie wis selbeker te winnen, ze wonnen 5 wedstrijden en speelden 1 gelijk. De adspiranten behaalden de twee de prijs, een lauwertak. NEDERI.AAG WEDSTRIJDEN TEYLINGEN. Voor de nederlaagwedstrijden was UVS 2 op bezoek, dat Teylingen pok geen nederlaag kon geven. Het spel van UVS was van goed gehalte, doch het elftal was niet opgewassen tegen Teylingen, dat een behoorlijk snel spel te zien gaf. Bij een onver wachte doorbraak van UVS slaagden de Lqidenaars erin te doelpunten. De rust brak ongewijzigd aan. 'Na de thee was het Teylingen, welke een flinke aanval opzette tot vlak voor doel, een heen en weer getrap volg de totdat de rechtsbuiten P. Otto, de bal kreeg toegespeeld en onhoud baar inschoot (1-1). Steeds bleef Teyl. in de meerderheid en vele ge vaarlijke aanvallen wist de UVS-ach- terhoede te keren. Bij een der aan vallen miste een der backs, de kee per liep uit zijn doel om de bal te onderscheppen doch juist wist de midvoor de bal over de keeper heen te koppen in het verlaten doel (21). Kort hierop twee aanvallen van UVS, doch de Teyl. achterhoede had hier geen moeite mee. De Teyl, rechtsbuiten gaf een voorzet, de bal gaat via een UVS :been terug juist voor de opgedrongen rechtsbuiten die hard inschoot, de keeper nam een sprong, duikelde een- slag over en lag met de bal achter in het net (3>1). Gelijk hiefop bij een UVS- aanval, was het de spil van Teyl., die de bal terugspeelde naar de kee per, die meters naast zijn doel stond en moest toezien, dat de bal in het verlaten doel rolde (3—2). A.s. Zaterdag worden de wedstrij den voortgezet met Teyl.Rijnsb. Boys. Teylingen 2 speelde ook voor de nederlaagwedstrijden. nu tegen VV SB 2, welke laatste 'met 9 man ui^ kwam. Hierdor "beantwoordde deze wedstrijd niet aan het doel. De uit slag was 70 voor Teylingen. Nederlaagwedstrijden „Lisse". Door de voetbalvereniging „Lisse" worden nederlaag wedstrijden gehou den waaraan deelnemen: D.H.L., H.B.C., T.H.B. en een nog nader aan te wijzen vereniging. Deze reeks van wedstrijden werd geopend met een ontmoeting tegen D.H.L. Er werd in nie Termeulen won de 100 ni. rug- crawl in 1 min. 7.1 sec.; tweedg werd B. Zijlstra (R.D.Z.) in 1.13.3 De 200 m. schoolslag was voor Tonny Hom in precies 3 min. Tweede werd C. Broekhuizen (R.D.Z.) in 3.2. De 100 m. rugslag werd een strijd tussen Di ni Ekris en Ria van der Horst, waar bij de eerste zegevierde in 1.16.4. De tijd van Ria van der Horst was 1.20.5. De 200 m. schoolslag werd gewonnen door J. Lablans van D.W.T. in 2.57.5. Tweede was J. Sievers van de Hil- versumse Zwemclub in 2.58.5 De 100 meter borstcrawl heren was voor Tjebbes (H.P.C.) in 1.2.3 Tweede was; Bollen van Zian den Haag iri 1.3. Tenslotte werd een polowedstrijd ge speeld tussen H.P.C. en de Robben, die de Hilversummers met 10 won nen. De rust kwam met 00, maar in de tweede helft scoorde van Dam voor de Robben en dat was het enige doelpunt van de wedstrijd. LAWNTENNIS WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. Van Dalsum versloeg Karsten. De verrassing te Noordwijk«was het succes van een junior, Van Dalsum tegen Karsten. De uitslagen luiden: Heren-enkelspel, halve eindstrij den: Van Dalsum sl. W. Reidt 64 6—2; Karsten sl. Wiegers 64 62. Eindstrijd: Van Dalsum sl. Karsten 7—5 2—6 6—4. Dames-enkelspel, eindstrijd: mevr. v. Berkel-Eelzer sl. mevr. van Hae- ren-Kerckhoff 63 6—^. Heren-dubbelspel, eindstrijd: Van Swol en Manby sl. Karsten en jhr. de Roy van Zuidewijn 97 61. Gemengd-dubbelspel, eindstrij d mevr. van Berkel en Karsen sl. mevr. de«Gruyter en Fetter 62 61. Dames-dubbelspel, eindstrijd: me vrouw Koch en mej. Broese v. Groe- nou sl. mevr. van Berkel en mevr.- van Haeren 97 86. de^e wedstrijd lauw spel vertoond, waarin niet het minste verband zat. Bij de rust was de stand nog 00. In de tweede helft wisten de Delf tenaren de leiding te nemen en ge ruime tijd wisten zij hun voorsprong te behouden, maar geleidelijk aan werd Lisse sterker en door een twee tal doelpunten van Boot en Vrijburg behaalde Lisse nog een onverwachte overwinning. IDeze wedstrijd werd nog op het oude terrein gespeeld maar voor de a.s. competitie zal weer gebruik gemaakt kunnen worden van het nieuwe sportveld, dat dan geheel en al in orde zal zijn. MOTORSPORT. SPEEDWAY-RACES TE USSE. Ten aanschouwe van een talrijk publiek werden in het Gemeentelijk Sportpark te Lisse onder auspiciën van de K.N.M.V. Speedway-races ge houden. De Vliegende Hollanders en de „Hollandse Leeuwen" bekampten el kaar voor de speedway-competitie, waarin „De Windmolens" na 10 wed strijden de leiding hebben. Het team van „De Vliegende Hollanders" heeft evenwel een wedstrijd minder ver reden. Alvorens deze wedstrijd een aan vang nam, werd de heer Hartman, die in het Feyenoord stadion een onge lukkige val heeft gemaakt, verwel komd. en werd hem een spoedig her stel toegewenst. De wedstrijd, welke uit 14 heats bestond, was van het begin tot het einde zeer spannend, want na een aanvankelijke voorsprong van enige punten van „De Vliegende Hollan ders" wist de thuisclub haar achter stand geheel in te halen en bij de voorlaatste wedstrijd hadden de „Hollandse Leeuwen" met een stand 3938 een goede kans om te zeger vieren. Wegens motorpech van D. dè Geus werd deze laatste heat verloren, zodat het eindresultaat een zwaar, be vochte 4340 overwinning voor „De Vliegende Hollanders" opleverde. Er werd fel gereden en dank zij het snel le rijden van captain P. van Aartsen wisten „De Vliegende Hollanders" te zegevieren, door welk resultaat de spanning in de speedway-competitie is toegenomen, daar „De Windmolen" nu met de Vliegende Hollanders ge lijk staan. Ook in de sterren-race werd fel om de overwirining gestreden; in de 1ste serie deed de renner J. Carpentier uit Hilversum een ongelukkige val, maar kort hierna nam hij weer aan de vol gende wedstrijden deel. De aanvoeder van het Leeuwen- teami G. Kops plaatste zich als no. 1. De uitslagen waren: Sterren-race: se rie no. 1. 1. G- Kopa, 2. J. Iesberts; 3. G. van Dijk; 4. J. Carpenter. Serie no. 2 „Vliegende Hollanders: 1. P. van Aartsen 1.29.2; no. 2. F. Janssens; 3. Th. Bisschops; 4. J. Bosman. Overi gen race: no. 1. H. Coumanh; 2. M. Metselaar; 3. D. de Geus; 4. O. Baas. Adspirantep-race: no. 1. G. Thysse 1.43.3; no. 2. Rondema; 3. E. Houwe- ling; 4. Oudshoorn. De finale sterren-r^ce werd ge wonnen door P. van Aartsen tijd: 1.28.4, als no. 2 eindigde G. Kops; 3. J. Iesberts; 4. F. Janssens. Tenslotte werd nog een uitnodi gingswedstrijd gereden, waarin J. Bosman in de snelste tijd van deze middag 1.28.2 wist te zegevieren; 2. P. van Aartsen; 3. G. Kops en 4. J. Carpenter. De wedstrijdleiding was in goede handen van de heer E. W. Pelle uit Hillegom. Medegedeeld werd, dat op Konin ginnedag 31 Augustus op de Lisser race baan de selectie-wedstrijden zullen worden gehouden voor het Speedway-kampioenschap van Ne derland. NATIONALE MOTORRACES TE TUBBERGEN. Voor de derde maal na de bevrij ding werden op het circuit van Tub- bergen nationale motorraces gehou den. die zich kenmerkten door 'n re- coi-d aantal deelnemers met name in de juniorenklasse. Het in prachtige staat verkerende circuit in het lan delijke. Noord-Oosten van Twente, leent zich uitstekend voor de jonge motorenthousiasten, die daar in Tub- bergen een rennerscarrière denken Zweden wint het voetbaltournooi. Met een strafschop maakte het Zweedse elftal een einde aan de il lusies, die de Joego-Slavische voet ballers nog mochten koesteren van een eerste plaats in de finale van het Olympisch voetbaltournooi. Door een 31 overwinning verzekerden de Zweden zich van de gouden medaille. De Zweedse keeper Lindberg ver richt een van zijn spectaculaire safes. op te bouwen. Daarnaast waren tal van cracks uit het Westen des lands aanwezig, want het conflict met de rennersbond, dat liet vorig jaar de ze races nadelig "beïnvloedde, is uit de weg geruimd. Tal van verbete ringen zijn er aan het circuit aan gebracht en uit de sfeer van deze wedstrijden, die door vele duizen den toeschouwers werden bijge woond, sprak de gemoedelijkheid, die ook de vorige races in 1946 en 1947 kenmerkte. Die gemoedelijk heid hield echter bij het circuit op, want de strijd was vaak buitenge woon spannend, terwijl verschillen de ronden records werden gebroken. Reeds bij de eerste races, die van de 125 cc. juniores, waarop 34 renners deelnamen, was er een geweldig ge vecht in de kopgroep, waaraan vier renners deelnamen, nl.' H. J. Oude- av'enhuis uit Albergen Twente op DKW, H. Verhagen, Sleenwijk op' Eysink, H. R. Brands, Tubbergen op DKW en Langwerden, Winterswijk op DKW. Na de eerste twee ronden wist Oudeavenhuis met een flinke voorsprong de leiding te nemen, die hij daarna "niet meer afstond. Hij bracht het rondegemiddelde van 5 min. 33 sec op 5 rpin. 15 sec. De uitslagen zijn: 125 cc-klasse senioren: 1. Dick Re- nooy op Eysink 34 min. 4)1.4 sec. ge- inidd. 95.59 km per uu.r; 2. J. C. de Wit, Zederen 65.39,2,, gem. 93.21; 3. B. Luybregts, Valkenswaard 35.59,7, gemidd. 92.33. Snelste tijd tweede ronde Renooy: 5 min. 40.6 sec., ge midd. 97.95 km. per uur. 250 cc-klasse senioren: 1. L. Si mons, Rijswijk op Excelsior 28 min. 3d.8 sèc., gemidd. 116.46 km.; 2. Se- kuur, Groningen, op Velocétte 29.44,2 gemidd. 111.9; 3. J. Zwaai. Den Haag op Excelsior 29.43.4 .gemidd. 141.8, Simons in zesde ronde snelste tijd: 4 min. 41.4 sec. gem. 118.08 km. per uur. 350 cc-klasse: 1. B. Maltha, Rotter dam op Triumph 31 min. 14.4 sec., gemidd. 124.12 km.; 2. L. Simons, Rijswijk op Excelsior 31.19,6, gem. 123.76 3. J. Veer, Borculo op Velo- cette 31.19.8, gem. 123,72. Maltha in' vijfde ronde snelste tijd: 123,62 km. per uur. '500 cc-klasse: 1. H. Veer, Borculo, op Triumph 34 min. 45,4 sesc.. gem. 127.5 km.; 2. J. Veer, Borculo op V.e- locette 35.33.2, gem. 124.8; 3. H. Pe likaan, Den Haag op A.J.S. 36.12,4, gem. 122.4 Snelste tijd in zesde ron de Drikus Vv.er: 129.14 km. per uur. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. Jac. de Groot wint wielercriterium Den Haag. Eindelijk is het er toch van geko men. Jac. de Groot haalde zijn eer ste overwinning uit een veld van ruim 70 renners. Halverwege de koers, toen er drie yehners weg wa ren, sprongen v. Elshout, Brinkman en de Groot er naar toe en gingen gelijk door. Bij het ingaan'van de laatste ronde hadden zij op het pe loton ongeveer 3 minuten voor sprong en toen zag de Groot kans met *een prachtige spurt van de overige vijf weg te komen om met ruim 50 meter voorsprong onder groot gsjpich van de grote schare Leidenaars als 1ste over de meet te komen, 2e werd Brinkman (Maas land), 3 v. Elshout (Made). 4. v. d. Kaa (Rotterdam, 5. v. d. Voort, de bekende schaatsenrijder. Joop Riet hoven kreeg in het hoofdpeloton 30 kilometer voor het einde ketting- pech en moest de strijd staken. Jac. de Jong kreeg, evenals Ver meulen pech bij de nieuwelingen, doch Wim Vreeswijk bezette een goede 11e plaats bij de ongeveer 50 deelnemers. Een beetje meer geluk en hij had bij de eerste drie gezeten. Rijsbergen wint de 100 K.M. De eerste" wedstrijd voor de wissel beker (in memóriam P. T. de Jong) is gewonnen door Rijsbergen. In de eerste ronde waren alle renners nog bij elkaar, doch in de 2e was de Groot een halve minuut weg. In de* derde ronde kwamen Riethoven en Rijsbergen het eerst door en staakte de Groot de strijd: ook Joop Riethoven kreeg een lekke band en gaf op: B~uthoorn, de goed rijdende Vos en Kruit zetten goed door, doch konden de leiders niet meer bedrei gen, en toen ook R. Riethoven een lekke band kreeg zat 'Rijsbergen op fluweel en won onbedreigd na on geveer 40 K.M. alleen weg geweest te zijn. R. Riethoven werd nog 2de, 3. Vos, 4. Bouthoorn en 5. B. Kruit. Ook de medailles, na afloop uitge reikt, waren „in memoriam P. T. de Jong". De wisselbeker, waarvan Rijsber gen nu houder is moet driemaal achtereen of vijfmaal in het geheel door dezelfde renner gewonnen worden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6