De Olympische Spelen gesloten Tournooi-systeem bij voetbal niet juist Eindresultaat O. S. 1948 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 DE EEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I 1 Weemoed van het afscheid hing over de sluitingsceremonie AAN ALLES MOET EENMAAL EEN EINDE KOMEN, ook aan déze Londense spelen, die trouwens naar ieder heeft ervaren, al na de hoogtepunten en triomfen van de eerste week langzaam aan het weg kwijnen waren. Thans is het ogenblik van het afscheid daar, en schei den doet pijn, het is zelfs een weinig sterven, omdat een stukje van ons leven achterblijft ir. deze geweldige arena, waar zoveel kracht toeren zijn verricht, en zo genadeloos tot het alleruiterste is gekampt, waar zoveel lauweren zijn vergaard, en zoveel illusies ook in damp zijn vervlogen. Over de sluitingsceremonie hangt de weemoed' van het afscheid, geschiedt, met strikte inachtneming van het protocol, evenals de ope ning. Maar het verschil in sfeer en stemming is groot, er ligt de kloof tussen, die een geboorte van een sterven scheidt. Toen, op de 29ste Juli, traden ze aan in formaties van duizenden al die geestdriftige en van strijdlust popelende jonge man nen en vrouwen, vergezeld door orkanen van applaus als ze langs de enorme tribunes marcheerden. In de lucht zat de electriciteit, die aan de explosies van temperament en van spierkracht voorafgaat. Op het smetteloze grastapijt met zijn steen rode omlijsting tekenden de groepen van 59 naties een kleurig mozaïek en over alles heen welfde zich de diepblauwe midzomerhemel. Een overdadige zonneschijn gaf bijzon dere gloed en flonker aan de luister van die onvergetelijke openingsdag. Tihans heeft de sluitingsplechtig heid ook luister, maar het is de luister van het afscheid, de luister van de herfst, die aan sterven her innert, zoals het doven van de symbolische vlam in de Olympische zuil, en het neerhalen van de vlag met de vijf ringen dat ook zullen doen. In het kamp te Uxbridge was het afscheid begonnen. Daar hadden de nog in het kamp aanwezige athleten zich verzameld bij d$ ingang, waar de vlaggen der deelnemende landen aan de witte masten wapperden, met aan de hoogste top de Olym pische vlag. De chefs de mission stonden opgesteld bli de mast, waar de vlag van hun land enkele weken geleden was gehesen. En nu zou de vlag worden gestreken, als symbool,, dat het einde der spelen gekomen was, dat het afscheidsuur was aan gebroken. Karei Lotsy stond gereed bij de mast, waar de Nederlandse driekleur in de zomerwind klapper de en voor hem stonden de wiel renners,. de schermers, de hockey spelers en de nog aanwezige chefs d equipe oip de kleine plechtigheid bij te wonen. Een muziekcorps van de R.A.F. liet zioh horen, totdat de kampcommandant het sluitings woord uitsprak en de Amerikaanse chef de mission Kirby dank bracht aan de deelnemers, de organisatoren en de .kampleiding voor de hartelij ke Olympische sfeer, welke hier zo veel dagen had geheerst. Onder doodse stilte werd de Olympische vlag gestreken en terwijl het korps toepasselijke muziek speelde werden de vlaggen der naties door de chefs de mission omlaag gehaald. En me nigeen was stil van ontroering, van weemoed bij de gedachte, dat. dit grootste internationale sportfeest weer voorbij was. Van Uxbridge naar het enorme j Empirestadion. Erhing in de ochtenduren een dikke wolkenlucht boven Wembley, maar 'de zon was er doorheen ge broken en het stadion bood een op gewekte aanblik. Kijkend naar de ruiters, die meedongen naar de Prix des Nations hebben we de hoogtepunten van de spelen nog eens in gedachten doorleefd: de to meloze eindspurt van Dillard op de 100 meter, de overwinningen van Fanny Blankers-Koen, het vijfmaal gespeelde Wilhelmus, waarnaar we met trots en ontroering in het hart luisterden, de fantastische energie uitbarstingen van Zatopek op de 5000 en de 10.000 meter, de impo sante eindspurt van de geweldenaar Wint op de 400 meter en de tragi sche nederlaag van de uitgeputte Gailly in de Marathon. Al die kampioenen hebben het beste gegeven, dat ze geven kunnen de meesten hunner zuUen wel licht hun topverrichtingen niet meer kunnen herhalen, maar de heririnq- ring aan hun daden zal nog tiental len van jaren voortleven. En nu is het ogenblik van de af sluiting der spelen daar. Door de poort naast de vlam marcheren de vlaggedragers van de deelnemende landen de arena binnen, voorop Griekenland, daarna de anderen in alfabetische volgorde. Nederland j ren tot voor de eretribune en stel len zich daar op in een halve cirkel waar de president van het I.O.C. Edstroem, vergezeld van burggraaf Portal of Laverstroke, president van de spelen, Lord Burghleigh en de Lord Mayor van Londen hen tege moet treden. Het is een pleohtig momenk, want nu wordt, terwijl het Griekse volkslied weerklinkt, de Griekse vlag gehesen aan de rechter vlaggestok. Onmiddellijk daarna het God save the King: de Union Jack gaat omhoog aan de middelste stok. Dan volgt, onder het spelen van het Finse volkslied, het hijsen van de vlag van Finland, dat de volgende spelen zal organiseren. De president van het I.O.C. heeft intussen het spreekgestoelte beste gen en in doodse stilte hoort men, na zijn persoonlijke boodschap aan de jeugd van de wereld, waarin hij onderlijnt, dat de spelen aan alle mensen de gelegenheid geeft 'te ontdekken, dat zij broeders zijn, de woorden aan, welke de sluiting der 'spelen bezegelen: Uit naam van het Internatio naal Olyjmpisch Comité betuig ik aan de koning en het volk van Groot Brittannië, aan de autori teiten van de» stad Londen en aan de organisatoren der spelen onze diepste dankbaarheid. Ik proclameer de sluiting der spe len van de 14e Olympiade, en in overeenstemming met de tradi tie doe ik een beroep op de jeugd van elk land' om over vier jaar te Helsinki, bijeen te komen, teneinde daar met ons de spelen van de XVe Olympia de te vieren. Moge zij blijmoe digheid en eensgezindheid ten toon spreiden, opdat de olympi sche fakkel met steeds grotere bereidheid, moed en glorie voort gedragen moge worden voor het welzijn van de mens heid tot in lengte van dagen. En na het uitspreken van deze woorden overhandigt de heer Ed- sti'oem aan de Lord Mayor van Londen de Olympische vlag van ge borduurd satijn, die in 1920 door het Belgisch olympisch comité werd aangeboden, door de Duitsers in de bezettingstijd werd geroofd, en door Britse troepen in de kluis van een Berlijnse bank werd teruggevonden. Nu zal ze in Londen blijven tot de spelen te Helsinki. Dhn schallen de trompetten, de gele vlam in de Olympisóhe schaal dooft uit en terwijl de dreun van vijf kanonschoten door het stadion rolt, wordt de fiere Olympische vlag, die midden in de arena wapperde, langzaam neergehaald, en prachtig begeleid door de muziek van de ver schillende korpsen van de Guards zingt een vandie vele voortreffe lijke Engelse koren dan de indruk wekkende olympische hymne: „Non nobis Domine", woorden van Rud- yard Kipling: Op de muziek van de gezamenlij ke korpsen van de Guards marche ren* dan de vlaggedragers langs de eretribune en verlaten de arena. Achter de Union Jack wordt de olympische vlag gedragen. Dan zet het koor de speciaal voor de slui tingsplechtigheid geschreven hymne in „Let us be glad", die op de wijs van „Londonderry, air" meegezon gen wordt door zeer velen van de 80.000 toeschouwers, die zich van hun plaatsen hebben verheven. On middellijk daarna weerklinkt voor. de laatste maal het „God save the King" de spelen van Londen zijn geëindigd. Maar op het scoringbord staat de ze boodschap te lezen: De geest van de Olympische Spelen, die hier een wijle vertoefd heeft, zet zijn tocht voort. Dat hij moge gedijen in de gehele wereld, in de veilige hoede van allen, die zijn nobele impuls in dit grote sportgebeuren gevoeld hebben. De resultaten der Nederlanders Vijl goud, Iwee zilver en negen brons Tijdens de Olympische Spelen 1948 te Londen heeft Neder land de volgende medailles ge wonnen: Vijf gouden: Athletiek 100 m.: Fanny Blan- kersKoen. Athletiek 200 m.: Fanny Blan kereKoen. Athletiek 80 m. horden: Fanny BlankereKoen. Athletiek 4 x 100 m. estafette dames: Xenia Stadtde Jong, Nel WitziersTimmer, Gerda van der KadeKoudijs en, Fan ny BlankereKoen. Zwemmen: 200 m. schoolslag Nel van Vliet. Twee zilveren: Kano: Mevr. van den Anker Doedens in Kl-klasse 500 m. Wielrennen wegwedstrijd: Voorting. Negen bronzen: Athletiek 1500 m.: Wim Slijk huis. Athletiek 5000 m.: Wim Slijk huis. Zwemmen 100 m. borstcrawl: Marie Louise Vaessen. Zwemmen 4x100 m-. borstcrawl estafette: Irma Schumacher, Margot Marsman, Marie Louise Vaessen en Hannie Termeulen. Waterpolo: Nederland. Gewichtheffen zwaargewicht: Bram Charité. Zeilen: Startklasse Bob Maas en Eddy Stutterheim. - Zeilen Firefly: Koos de Jong. Hockey: Nederland. Olympische athleten startten te Am sterdam. In het Olympisch Sta dion te Amsterdam organiseerde de Amsterdamse Athletiek Club Zondag middag internationale atletiekwed strijden, waaraan verscheidene deel nemers aan de Olympische Spelen hun medewerking verleenden. In de finale 200 meter heren verbeterde Lloyd Babeach (Panama-rechts) het baanrecord met een tijd van 21.1 sec. en werd hiermede overwinnaar voor Mac Kenley (Jamaica), die er 0.3 sec. langer over deed. Olympische Spelen gesloten. Staande op de eretribune draagt Sir Frederick Wells tijdens de slui tingsplechtigheid van de Olympische Spelen in het Wembley-Stadion de Olympische vlag, die onder zijn hoede zal blijven tot de 15e Olympia de, die in Helsinki zal worden ge organiseerd. Naast hem de voorzitter van het Olympisch Comité, J. Sig- rid Edström, tijdens het uitspreken van de slotrede en op de voorgrond Lord Burghley, voorzitter van het Uitvoerend Comité. MEXICO WINT PRIX DES NATIONS. "De klassementen van het laatste olympische nummer, de Prix des Nations, luiden: Het individuele klassement: 1. er^ olympisch kampioen: Corton, Mexico 6,25 fouten; 2. Uriza Mexico 8 f.: 3. Chevallier d'Orgeix" 8 f.; 4. Kol. Wing jr. V.S. op ..Democrat" 8 f.; 5 en 6 Soerensen, Zweden en Comm Gruz, Spanje op „Dizaro" elk 12 f. Ritmeester Grupélaar Nederland, op „Random .Harvest" werd met nog twee andere ruiters 20e met 38,5 f. De beide andere Nederlanders: ma joor de Bruine op „Romanichel" en Rijks op „Master" werden tijdens het parcours uitgebeld. Het landenklassement: 1. en olym pisch kampioen Mexico 34.5 p.; 2. Spanje 56.25 p.; 3. Groot Brittannië 07 punten. Dit waren de enige drie teams, die de wedstrijd met 3 ruiters beëindigden. NEP. CHEF DE MISSION GEEFT ZIJN OORDEEL I TITERMATE TEVREDEN BEN IK", verklaarde de chef de mission, *"^de heer K. J. J. Lotsy, na de sluitingsplechtigheid van de Olym pische Spelen aan een redacteur van het A.N.P. „De sportieve resultaten van de Nederlandse ploeg zijn uitmuntend geweest en over de geest in het team heb ik slechts woorden van lof. Ik had een stille hóóp, dat Ne derland vijftig procent van de resultaten van Berlijn 1936 zou behalen, maar als ik het goed zie hebben wij het er zelfs beter afgebracht dan toenIn Berlijn 6 gouden medailles, 3 zilveren en enkele bronzen plakken en nu vijf gouden, twee zilveren en 9 bronzen plus nog ver scheidene zeer goede vierde, vijfde en zesde plaatsen in diverse nummers De grote 3.000 meter-loop te Amster dam werd een spannend duel tus sen Zatopalv (Tsjecho-Slowakije), Ahiden (Zweden) en Slijkhuis (Ne- loopt ongeveer in het midden, de I derland). V.r.n.l.: Zatopek, Ahiden en Union Jack sluit de rij. Zij marche- Slijkhuis. i ..4 s'.' - Hebben wij ooit een zwemmer bij de Olympische Spelen in de eihd- strijd gehad, zoals nu met Bonte het geval is geweest? Zijn de derde plaatsen in het hockey-tournooi en van de waterpolospelers (wat een prachtige teamgeest heerste er bij al die spelers) niet schitterend en wat het spelpeil betreft, volkomen ver diend? Zijn de bronzen medailles van Slijkhuis niet grandioos? Werden wij niet telkens en telkens weer ge lukgewenst met Fanny Blankers Koen? Eerst was er de Zatopek- stemming, de man, die enorme in druk heeft gemaakt door zijn pres taties op het Britse publiek. Maar. Zatopek wérd uitgewist door Fanny, die door haar verrichtingen prach tige propaganda voor de sport, in het bijzonder voor de dames-ahtle- tiek heeft gemaakt. De K.N.A.U. zal daar dan ook wel de vruchten van plukken en dat gun ik die organisatie graag. Hier en daar heb ik de opmerking gehoord en gelezen, dat de prestaties van het Nederlandse voetbalelftal in verge lijking met de andere takken van sport zijn tegengevallen. Ik ben het cfcarmede niet eens. De jongens heb ben hun uiterste best gedaan, maar kwamen de wedstrijden voor athle tiek, zwemmen, waterpolo, kano en andere takken van sport op het goe de moment, voor een topperstatie van het Nederlandse elftal was het te laat, of liever gezegd, hadden de andere landen, zoals de Scandinavi sche een voorsprong. Want in Nederland was het sei zoen in Mei afgelopen, maar in Zweden en Denemarken begon men toen pas. En dat geldt ook voor Groot Brittannië. Die ploegen stonden er frisser tegenover. En verder ben ik een beslist tegenstander geworden van het knock-out systeem in dit Olympisch voetbaltournooi, zoals dat door de Engelsen wordt voorge staan. Een poulesysteem, zoals bij hockey, waterpolo, een herkansings mogelijkheid zoals bij roeien, is ab soluut beter. Bovendien krijgt men dan niet die hardheid, welke het cupsysteem bij voetbal kenmerkt. Overigens moet men het met die hardheid niet overdrijven. Zeker, de ontmoeting tussen Groot Brittannië en het Oranjeteam was hard, maar gemeen was het niet. Denk eens aan Hopper, de Britse speler, die na een botsing met Schijvenaar enkele da gen in het ziekenhuis moest worden opgenomen en nu nog bij de Neder landse officials is gekomen met de verzekering, dat er bij geen van bei de partijen van opzet sprake is ge- iemand, die in die match gewonjJ is geraakt. En hij had er aan toege voegd, dat hij de kennismaking met de Nederlanders wilde voortzetten in September met vacantie naar Holland zou komen. VRIENDSCHAP EN LERING. De vriendschap tussen de diverse onderdelen van de Nederlandse ploeg is in Londen veel groter ge worden. De hockeyspelers wisselden hun gedachten met de wielrenners uit en de schermers hadden hele de batten met de gewichtheffers. Op een gegeven ogenblik was Abe Len stra aan het hockeyspelen en.... dat ging hem goed af, tot vreugde van de hockey-internationals. En wat heb ik als chef de mission niet veel te danken aan mannen als Quarles, als Sabel, als Paulen, die altijd in de weer waren om eigen of ander mensen aan te moedigen. Als er een hockey-wedstrijd was, dan stond er een hele kolonie van niet- hockey-spelers langs de lijn en speelde de waterpoloploeg, dan barst te de athletiekploeg en de voetbal lers en de hockeyers van enthousias me als de landgenoten wónnen. Spreekkoren werden er gevormd, men steunde elkaar zoveel mogelijk dank zij ook de directeur van het N.O.C. van Zijll en ons aller vriend van Kooten zijn er bergen werk verzet, dat alles in de overtuiging, dat ons land het er zo goed mogelijk moest afbrengen. Niet dat ik geen critisch geluid zou hebben gehoord. In een dergelijke massale sportge beurtenis in een kort tijdsbestek moeten fouten worden gemaakt, ook door eigen mensen. Maar deze spe len waren de moeilijkste, welke ik ooit heb meegemaakt. Trouwens, er is geen land, dat Olympische Spelen in het tijdsbestek van ruim één jaar goed kan organiseren. Men mag be wondering hebben voor wat de En gelsen in die periode hebben gepres teerd, het heeft organisatorisch niet zo in elkaar gezeten, als het had moeten zijn. Maar de Britten hebben geleerd en wij hebben geleerd en de Finnen hebben begrepen, hoe zij het in 1952 moeten aanpakken. Want een delegatie van veertig man is hier gedurende drie weken geweest, men heeft geluisterd, geno teerd, gevraagd en begrepen. En wie de Finnen goed kent, die weet, dat dit betekent, dat Helsinki goed zal worden. INTERNATIONALE WEDSTIJDEN IN HET OLYMPISCH STADION. De Zweed Ahiden slaat Zatopek en Slijkhuis In het Olympisch Stadion te Am sterdam verbeidden gistermiddag on geveer 28.000 toeschouwers een uitzonderlijk groot aantal voou atle tiekwedstrijden in Nederland met spanning de start van de 3000 meter, waarop de Tsjech Zatopek, de Zweed Ahiden en Nederlander Slijkhuis uitkwamen. Dé Belg Gaston Reif had verstek laten gaan. Direct na de start nam Zatopek de kop, op de voet gevolgd door AJilden en Slijkhuis. Dit bleef zo tot er 1800 meter gelopen wa ren met dien verstande, dat het veld toen al een halve ronde achter lag. Bij het ingaan van de laatste 1200 meter maakte Slijkhuis een tussen- sprint en kwam op de tweede plaats achter Zatopek. Met nog 600 meter te lopen zette Slijkhuis een aanval op Zatopek in, die de Tsjech echter af sloeg. 100 meter verder wist de Ne derlander Zatopek toch te passeren, maar de Zweed, die steeds rustig op de derde plaats gebleven was, zag nu zijn kans spurtte langs Zatopek en nam de kop van Slijkhuis over. On danks verwoede aanvallen van Slijk huis ging Ahiden als eerste over de eindstreep. Zatopek werd derde met ruim 20 meter achterstand. Zoals te verwachten was, won j ringsgeschenk. Tragisch slot der Olympische Spelen Tsjechisch zwemster aan kinderverlamming overleden Op de sluitingsdag van de Olympische Spelen werd het tragische feit bekend gemaakt dat de 23-jarige Elishk Misa- kova, lid van de Tsjechische da- mes-turnploeg, des nachts in een ziekenhuis te Londen aanScin- derverlamming is overleden. Elishk Misakova, die secreta resse was in Praag, werd een dag vóór de gymnastiekwedstrij- den ernstig ziek. Met hoge koorts werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar men haar on middellijk in een ijzeren long plaatste. Ondanks alle pogingen, die de geneesheren in het werk stelden haar te redden, is zij in de nacht van Vrijdag op Zater dag nog vóór men haar kon mededelen, dat haar team de gouden medaille had gewonnen overleden. Ondanks dit tragische verlies heeft haar zuster Maria Misako va Zaterdagmorgen, ten einde de duizenden opgekomen toe schouwers niet teleur te stellen toch deelgenomen aan de turn- demonstraties, die door het Tsjechische team werd gegeven. Zoals men zich herinnert heeft een dergelijk geval zich voorgedaan tijdens dé Europese zwemkampioenschappen, die verleden jaar September te Monte Carlo werden gehouden. Hier werd de Engelse zwemster Nancy Raich het slachtoffer van deze infectie-ziekte. Lloyd Labeach gemakkelijk de 100 meter voor de Australiër Treloar, de tijden waren resp. 10.5 en 10.6. Op de 200 meter startte Treloar niet wegens een verzwikte enkel. Nu had Labeach de 400-meter-man Mac Ken ley tot tegenstander. Ook in deze fi nale had de Panamees een walk-over. Op de laatste vijf meter hoefde hij zich zelfs niet ten volle te geven en verbeterde desondanks nog het baan record dat hij van 21.4 sec.-op 21.1 sec. bracht. Mac Kenley noteerde 21.4 sec. De Australische Strickland toonde zich bij afwezigheid van Fanny Blankers-Koen, die op de tribune zat de sterkste op de 80 meter horden en de 100 meter voor dames. Op de 80 meter horden moest zij nog een felle strijd leveren tegen dp Holland se Gerda van der Kade-Koudijs. die met geringe achterstand tweede werd. Bij het posstokhoog toonden de Noor Kaas en de Zweed Lindberg zich verre de meerderen boven hun Nederlandse tegenstanders, waax*bij Lamoree en Verkes echter ontbraken. Toen de Nederlanders al uitgespron gen waren 3.30 meter begonnen de Scandinaviers pas en sloegen een stukje over, want gingen meteen naar 3.80 meter en dan nog in trai ningspak. Kaas werd uiteindelijk winnaar met 4.20 meter, een sprong, hoog genoeg om de sterke Zweed nog 20 cm. achter zich te laten. Op de 400 meter stajrtten in de fi nale Mac Kenley (Jamaica), de Zwit ser Hardmeier, dc Ier Reardon en de Nederlanders de Ki'oon, Bakels en Nusse. Mac Kenley liet van te voren aankondigen, dat hij zou trachten, het baanrecord, dat sinds 1934 op op naam van Glen Hardin (U.S.A.) stond, te verbeteren. Als een pijl uit de boog schoot hij na de start weg, had zijn tegenstanders na 200 inge haald en eindigde met grote voor- i sprong in de nieuwe baanrecordtijd van 46.8 sec. Hardmeier werd tweede met 48.3, Reardon derde met 48.4 en de Kroon vierde met 49.6. Op de 1500 meter behaalde Frits de Ruyter een gemakkelijke overwin ning in 4 min. 0.1 sec., voor de Zwit ser Waldvogel, die er 2.4 sec. langer over deed. Voor de pauze werden de athleten, die op de olympische spelen prijzen hadden gewonnen, te weten Zatopek, Labeach, Mac Kenley, Slijkhuis, Miss Strickland, Fanny Blankers-Koen, Gerda van der Kade-Koudijs, Nel Witziers-Timmer en Xenia Stadt-de Jong, door de voorzitter van de Kon. Ned. Athletiekunie gehuldigd. Ieder kreeg bloemen met linten in de Ne derlandse kleuren en een herinne- "I^ANNEER EEN PUNTENTELLING wordt opgemaakt, op basis vair 6 punten voor een eerste plaats, vijf punten voor een tweede ulaata en zo voortgaande tot één punt voor de zesde plaats, krijgen wij dé vol gende tabel, waaraan tevens de gewonnen medailles per land zijn toege voegd: Punten en medail les Mexico 29 2 1 2 Zuid Afrika 28 2 1 1 pnt. goud zilver brons Jamaica 28 1 /- Zuid Slavië 17 2 Ver. Staten 480 38 27 20 Korea 15 O Zweden 268 17 12 17 Uruguay 15 1 Frankrijk 172 9 7 13 Polen 10 l Gr. Britt. 164 3 14 6 Brazilië 9 Italië 151 8 11 8 Panama 8 2 1 Hongarije 138 9 5 9 Peru 7 1 Denemarken 117 5 6 9 Cuba 6 1 Nederland 107 5 2 9 India 6 1 Finland 80.5 3 4 3 Iran 6 1 Zwitseland 71.5 3 8 4 Portugal 6 1 Australië 73 2 6 5 Spanje 6 1 Turkije 64 6 4 2 Ceylon 5 1 Noorwegen 59 1 4 2 Trinidad 5 i Argentinië 56 3 3 1 Porto Rico 4 1 België 56 2 2 3 Pakistan 3 Tsj. Slow. 42 6 2 Eire 1 Canada 38 1 2 Chili 4 Egypte 31 2 2 1 Philippijnen '1 Oostenrijk 29 1 3 Syrië 1

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5