Het leven moet vreugde zijn en apostolaat Gouden Priesterfeest van Rijpweterings herder De Pastoor van Bodegraven in de bloemen De wereldomroep wil verhuizen MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 DE LEID SE UJUmu,. EERSTE BLAD PAGINA 3 Zo zagen Haarlem's Jongeren het op het zomerfeest te Leiden F VEN ALS het vorig jaar was het weer de Sleutelstad, die de gast- *-i vrouw was van de talrijke jongeren, die gisteren in het sportparjc van de „Leidse Hout" liet feest van de zomer kwamen vieren. Vanuit alle streken van ons bisdom waren zij opgetrokken, de sombere weers voorspellingen ten spijt, om elkaar in verschillende sportwedstrijden te bekampen. Reeds de voorgaande maanden vertolking, waarvan echter de ont- hadden de diverse afdelingen van K.A.J., K.J.M.V. en L.T.J, op dis tricts- en streekdagen de strijd aan gebonden, en gisteren waren het de kampioenen, die in een beslissende strijd om het diocesaan kampioen schap hun krachten met elkaar zou den meten. Op uitstekende wijze had de Stads raad van de N.K.J.B. Leiden de or ganisatie verzorgd en de Leidse ka- jotters hadden alle krachten ingezet om dit zomerfeest zo goed mogelijk te doen slagen. En het Feestelijk wapperden de vlaggen van de drie standsorganisaties rond om het eenvoudig versierde altaar, dat in de open lucht was opgeslagen Een stralende zon en de bomen en struiken vormden een wonderschone entourage van de plechtige Hoogmis, die rector H. Drost uit Amsterdam opdroeg, met assistentie van rector H. Brans uit Haarlem als diaken en rector L. Vester als subdiaken. Een schola o. 1. v. Willem Mizee zong de wisselende gezangen, terwijl de ruim 300 aanwezigen de vaste gezangen meezongen. Rector Brans schilderde in zijn predicatie de schoonheid van natuur en bovennatuur en legde er met klem de nadruk op, dat wij als ka tholieken het meeste recht hebben cp de natuur en dat er dus voor voor ons geen reden mag zijn om ons zelf beangst daaruit terug te trekken. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de heren Feiten en van Oijen van de K.A.B. en verschillende an dere vertegenwoordigers der dioce sane standsorganisaties. Onder leiding van Nol Duyndam begon men hierna met de afwerking van het uitgebreide sportprogram ma. Hierbij moesten wij helaas onze Leidse jongens missen, maar dat nam r.'et weg, dat de ongeveer duizend aanwezigen konden genieten van de strijd, die de verschillende streek- kampioenen met elkaar aanbonden. Negen ploegen namen deel aan de driekamp, welke een springestafette, kogelstoten en een loopestafette om vatte. Na een enerverende strijd wist de afdeling Stomp wijk beslag te leg gen op het kampioenschap met een totaal van 24 punten, gevolgd door Vlaardingen met 20 pnt. en Alphen I met 18 ptn. Van de zeven ploegen, die aan de handbal wedstrijden deelnamen, wa ren het Stompwijk en Rijswijk, die de finale wisten te bereiken, maar in deze eindstrijd moest Rijswijk toch het loodje leggen en was het weer Stompwijk, die het kampioenschap veroverde. Het zomerfeest vond zijn hoogte punt in een „Bonte viering" waarin spel, zang en dans elkaar afwissel den en alle aanwezigen opgenomen werden in die wonderlijke sfeer van de zomer. De Haagse speelgroep „De Bouwers" bracht de bekende brui loft van Kloris en Roosje op het groene tapijt, een ietwat langdradige knoping nog wel zulk een fleur had, dat vele paartjes zich bij het bruids paar aansloten voor een zomerse bruiloftsdans. En temidden van dit bruiloftsfeest verscheen plotseling de „dokter, in de persoon van ir. E. Nicolas, die een en ander ten beste gaf, tot „leerin- ghe ende vermaak"- „Als je trouwt, dan bega je óf de grootste stommiteit öf je stelt de wijste daad". Het gaat er maar om, dat je het leven zuiver ziet. Als je alles ziet in een zuivere verhouding en alles doet met een zuivere inten tie, dan is het eenvoudig om goed te zijn". Ook ir. Nicolas wees er op, dat wij ons niet mogen laten terugduwen van de vele genoegen, die anderen misbruiken. Wij moeten deze weer veroveren. Dan wordt het leven één vreugde en één apostolaat. De sensatie van de dag was ten slotte het touwtrekken. Het zal wel geen verwondering wekken, dat het de L.T.J.'ers waren, die het meest in de melk te brokkelen hadden. Krach ten werden tegen elkaar uitgemeten en het wasna deze „biceptische" krachttoeren, de afdeling Westwoud, die als overwinnaar uit de strijd kwam. Dat ook de aanwezige aal moezeniers de strijd opnamen tegen de leidersstaf, is bijna een traditie geworden, maar het was verwonder lijk, hoe weinig de leken hadden in te brengen tegen het krachtsvertoon van de eerwaarde heren. Toen Simon Klein de victorie vaantjes aan de diocesane kampioe nen uitreikte betekende dit tevens het einde van een geslaagde zomer- viering. Hij bracht dank aan wet houder Menken, die namens het ge meentebestuur van zijn belangstel ling blijk gaf en de heer J. Kaiser, van de Leidse sportstichting, die al zijn medewerking voor deze dag had gegeven. De gehele dag was de R.K. E.H.B.O. vereniging „Peerke Donders" op het terrein aanwezig, doch zij behoefde gelukkig slechts in enkele lichte ge vallen hulp te verlenen. Zo behoort ook deze zomerviering 1943 weer tot het verleden en hope lijk zullen wij volgend jaar ook onze Leidse jongeren aan het werk zien! WINKELRUIT INGEREDEN. Gistermiddag te kwart over vier is de 10-jarige J. v. S. met een bak fiets door een winkelruit gereden van de firma C. en A. B. op de Bo termarkt. De jongen had de bak fiets onbeheerd aangetroffen en was er mee aan het rijden gegaan, ter wijl vijf andere jongens op het ve hikel hadden plaats genomen. Bij het afrijden van de Korenbeursbrug kon de jongen geen stuur houden en de wagen reed het trottoir o'p om daarna de spiegelruit te torpederen. Een der inzittende jongens liep door het vallende glas een snede op aan de linker elleboog. .Ta, inderdaad! Rijpwetering had zich opgemaakt om zijn herder te verwelkomen. Bij de grens van de parochie sprak burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht het welkomstwoord, dat in' hoofdzaak hierop neer kwam, dat het hem zeer wel bekend, was, dat eerbetoon de pastoor, als mens, voor zichzelf, niet kon bekoren, maar dat hij dat zijn parochianen in de komende dagen de gelegenheid moest geven in hem het priesterschap te eren. En hoe hebben ze dat gedaan? Voor deze gelegen heid hadden zij, dank zij de geschied kundige navorsingen van de heer G. Zoetemelk, de voornaamste histori sche personen tot het leven opgeroe pen. Zij, die vroeger de heerlijkheid Alkemade bestuurden, kwamen thans om de geestelijke leider van hun burgerij een plechtig geleide te zijn bij zijn „blijde inkomste'. Wij zagen o.a.: de van Alkemade's, van Bor- selen, van Cleef, van der Marck, de van Woude's, de Duivenvoorde's, de van Wassenaers, kortom de hele reeks van baronnen, graven en rid ders, baronnessen, hertoginnen en jonkvrouwen. In de volle pracht van hun schilderachtige kleding en hoog op hun paarden gezeten, vormden zij een machtig schouwspel voor de honderden en honderden toeschou wers. Achter hen volgde een dubbele rij van verkenners voorafgaande aan het muziekkorps van Nieuwe Wete ring- Dan volgde een stoet van smet teloos witte bruidjes en matroosjes met schilden, bloemen en linten. Een lust voor de ogen. Dan kwam de landauer met de jubilaris, de burge meester en father van den Akker. In enkele volgwagens zaten de verte genwoordigers der parochianen. Na de rondrit bij de kerk gekomen vormden de bruidjes met hun bloe- menbogen een erepoort tot aan het priesterkoor, waardoor de pastoor, voorafgegaan door de misdienaars, naar het altaar schreed van zijn prachtig versierde kerk. Staande zong de parochie het welkomstlied, waarna de pastoor een' plechtig Lof celebreerde. Met een Marialied werd de dag besloten. „Wel te rusten" zei het progrdhima. Zondag 15 Augustus: practisch al gemene H. Communie der parochia nen. Solemnele Hoogmis, opgedra gen door de jubilaris, geassisteerd door zijn neef, kapelaan H. Steur uit Amsterdam en father van den Ak ker, assistent in de parochie. Gezon gen werd de „Missa Pontificalis" van Don L. Perosi. Pastoor mgr. B. van Leeuwen sprak de feespreek uit. Als tekst had hij die van de Zaaier gekozen en hij toonde aan hoeveel zaad de jubilaris wel gezaaid had in al die jaren. Hij hoopte, dat het ge vallen was en nog lang zou vallen in de volle grond, zodat het honderd voudige vruchten zou voortbrengen. Na de Hoogmis zong het zangkoor de Priester-cantate van P. J. Jos. Vran- ken. Tijdens de lunch boden de mis dienaars hun pastoor een heerlijke fruitmand aan, onder het uitbrengen van een aardig wensje. Het feestcomité bracht bij monde van de heer P. H. van der Geest na^ mens alle parochianen de gelukwen sen over en bood hierbij het paro chiecadeau aan in de vorm van een prachtige gangloper, terwijl de heer J. Verkley de pastoor, „als baas van het zangkoor" een kroonlamp aan bood namens de leden. Onder de gasten merkten wij op: Peek, burgemeester van Schiedam, de zuster van de jubilaris, mr. J. W. Antoon van Welie, pater Dooden- bier, enz. Om kwfert voor twee stonden de kleuters alweer aan de bel van de pastorie te luiden, om hun grote vriend op hun wijze hun vreugde kenbaar te maken en hem daarna zoetjes mee te tronen naar hun Schooltje, waar hij om twee uur re ceptie 2ou houden. Tijdens deze re ceptie sprak de burgemeester de pastoor voor de tweede maal toe. Hij vond het prettig als burgerlijke over-, heid zijn gelukwens eens te mogen aanbieden en liet duidelijk uitkomen, hoe door de goede harmonie van deze twee het beste bestuur hier verwe zenlijkt werd. Ongevaar 600 parochia nen tekenden de presentielijst. Daar enboven nog vele anderen. Tn het Plechtige Lof van de, vóór den pastoor ongetwijfeld, vermoeien- ce dag, dankte de pastoor de ganse parochie voor de prachtige wijze, waarou zij dit feest hadden gevierd ter ere van het priesterschap, waarbij hij dan irf dit geval min of meer per soonlijk betrokken was. Het „te Deum Laudamus" vormde hiervan een waardig slot. Na hét Lof bracht het zangkoor nog een serenade in de tuin van de pastorie en daarmee werd ook deze dag gesloten. Nog een opmerking zouden wij willen plaatsen, n.l. deze, dat het won derlijk is hoe onze pastoor op al de hem toegevoegde wensen steeds weer een antwoord- klaar had. zo volko men uiting gevend aan de geest die bwn zo bijzonder kenmerkt. BOSKOOP 30-JARIG PRIESTERFEEST VAN PASTOOR OUWENDIJK. Het was voor vele parochianen een verrassing, toen zij gisteren bij de aanvang van de Hoogmis vernamen, dat de plechtige H. Mis werd onge dragen uit dankbaarheir bij het 30- jarig priesterfeest van hun pastoor, de zeereerw. heer C. A. Öuwendijk. De feestvierende pastoor, wars van veel uiterlijk vertoon, had dit feit vrijwel geheim kunnen houden. De jubilaris werd bij het opdragen van het H. Offer geassisteerd door kap. Sanders, als diaken, en de oud-paro chiaan, prof. Houdijk, als sub-diaken. Door het zangkoor, met aan het orgel Bert Vleeshouwers, werd een twee-stemmige mis van Perosi ge zongen. HAZERSWOUDE (Dorp) Jubileumfeesten. De feesten zullen gehouden worden op Dinsdag 31 Augustus en Woensdag 1 Sep tember a.s. Diefstallen. Ten nadele van de boomkweker gebr. R. alhier, zijn in de nacht van Zaterdag od Zondag een 15-tal kippen ontvreema. De politie stelt een onderzoek in. Ten nadele van de winkelier M. K. alhier, zijn tijdens de zending een 4000-tal sigaren ontvreemd. ZOETERWOUDE OUDSTE INWOONSTER 95 JAAR. De oudste inwoonster, de Wed. van der Post van Dalen, wonende ten huize van haar zoon in de Wei poort vierde gisteren haar 95ste ver jaardag. Des morgens woonde zij in de St. Janskerk de plechtige ^loogmis bij, welke tot hare intentie werd opge dragen. Deken Bont sprak voor de predicatie woorden van gelukwens tot de jarige om het voorrecht zo lang te mogen leven en wel in zulk een goede gezondheid, nog zeer goed van gehoor, gezicht en vlug ter been. Des middags kreeg de ju- bilaresse bezoek van burgemeester Smeets en mevrouw. De Sint Jans fanfare bracht een serenade, waar na de burgemeester een toespraak hield en bloemen aanbood, de wens uitsprekende, dat zijn buurvrouwtje, uit de onderduikerstijd in de naast gelegen „Schuilhoeve", honderd jaar zal mogen worden. Wie Zaterdagmiddag door Bode graven trok, zal verbaasd geweest zijn over de voor-oorlogse vlaggen- parade, die vooral door de geelwitte wimpels 'n stuk Roomse blijdschap vertolkte. Het wapperende dundoek gold het 40-jarig Priesterfeest van Pastoor Janus. Om kwart over zes stelde zich bij de spoorbomen aan de Goudse Weg een stoet op, gevormd door het feestcomité, deputaties van verenigingen, verkennerij, gidsen, Esto enz. Voorop ging het muziekgé- zelschap „Soli Deo Gloria". Tegen half zes arriveerde uit Amsterdam de jubilaris. Een file auto's zette zich in beweging. Een honderdtal meters voor de kerk stapte de pastoor uit en werd verwelkomd door een dertigtal bruidjes. Te voet ging het nu het feestelijk versierde kerkgebouw in. Vrij van overdaad was hier inderdaad een keurige versiering aangebracht, verzorgd door de fa. J. S. Pannebak ker uit Boskoop. Nadat de jubilaris naar het altaar was geleid om een kort Lof te cele breren, besteeg'kap. Knook de preek stoel om een kort welkomstwoord te spreken, waarin vooral de dankge- voelens vertolkt werden, die onder de parochianen heer-sten. Zondag 9 bur werd door d% pastoor een plechtige Hoogmis opgedragen met assistentie van de weleerw. he ren G. Lemmers en A. Drost, oud kapelaans der parochie. De feestpre- dicatie werd gehouden door rector Pennock. Uitgaande van de „Pastor Bonus" verheerlijkte de predikant het priesterschap. Het verblijf van de jubilaris in Dachau tipte hij aan om te doen zien, hoe de goede herder zijn leven veil heeft voor zijn kudde. Het zangkoor voejde de meerstem mige Mis uit van Franz Witt, onder leiding van de heer Kouwenhoven. Om half twee ving de receptie aan in het Parochiehuis. De jubilaris werd geflankeerd door de burge meesters van Zwammerdam en Bo degraven en hun echtgenoten. Vele familieden, waaronder 6 broers van de pastoor, waren tegen woordig. Tal van geestelijken vulden met vele parochianen mede de zaal. We merkten op: pastoor Lühn, de voorganger van pastoor Janus, kap. W. de Lange, kap. G. Lemmers, kap. A. Drost, kap. de Graaff, e.m. Het Dameszangkoortje ving aan met een driestemmige cantate, keurig uigevoerd onder leiding van mej\' C. van Niêkerk. Dan was de beurt aan de heer A .de Vos als voorzitter van het feestcomité. Spr. begon met de NOORD WIJK DE KERK AAN ZEE. Gisteren heeft deken Brinkman onder de H. Missen in de noodkerk van het Casino enige korte mede delingen gedaan inzake de bouw van een kerk te Noordwijk aan Zee. Achter in het gebouw waren de te keningen der kerk ter bezichtiging opgehangen. Hoewel er nog geen uiterlijke tekenen zijn te zien van deze bouw, blijkt toch wel dat de nieuwe kerk aan Zee niet in het ver geetboek is geraakt. Volgens mede deling van de deken zal deze kerk toegewijd worden aan de H. Maria. Geboren Franciscus J. z. v. F. H. G. Versteege en Pennings; Wïl- helmina P. d. v. J. Hoek en Vianen; Daniël P. z. v. A. v. d. Zwan en Lindhout; Leonie H. C. M. d. v. W. de Hoogervorst en v. Wetten; Geor ge J. A. z. v. H. A. Vis en v. Haas teren; Johanna M. E. d. v. F. P. Ber- bee en Streppel, Marijke A. d. v. J. Plug ,en v. d. Berg; Hubsrtus J. M. Z. v. H. J. M. Pecperkorn en v. d. Steen; Adrianus G. z. v. G. A. v. Rhijn en Verlaan; Hermanus z. v. J. Stout en v. Euren; Martinus J. A. z. v. C. P. v. d. Burg en v. d. Slot. Ondertrouwd; A. de Vink en C. M. Roemans; M. Best en E. J. Heemskerk; G. A. Geerlings en J. Zonneveld; P. H. M. v. Leeuwen en M. C. Alders; W. Plug en G. Haze- noot; W. Plug en J. Vegt; P. Weijers en C. Zonneveld. Getrouwd: F. Noteboom en A. C. H. HoVmann. Overleden: Jan Kret 71 jaar; Pie- ter Zwetsloot 88 jaar; Cornelia Hoo gervorst 81 jaar wed van Alb. Stetnvoorden. jubilaris namens de gehele parochie geluk te wensen. Hij schetste vervol gens de voorgeschiedenis van het feest en ging over tot de overreiking van het cadeau: een schitterend ameublement voor de ontvangzaal, bestaande uit een kloostertafel, 10 stoelen en 2 fauteuils. Het restant van de bijeengebrachte som werd de pas toor in couvert overhandigd. Hierna sprak mede namens zijn ambtgenoot van Bodegraven de heer Hoogeboom, burgemeester van Zwammerdam. Met grote interesse werd deze spgec' door de aanwezi gen beluisterd. Met enkele toepasse lijke Paulinische teksten bouwde spr. zijn toespraak op. Hij eindigde met de beste wensen uit te spreken voor de jubilaris en zijn werk onder de parochianen. Het zangkoor zong nu „Haec Dies" van de heer Kouwenhoven op loffe lijke wijze. Het laatste woord was aan de ju bilaris zelve. Op gemoedelijke ma nier begon de pastoor zijn danl: uit te spreken aan feestcomié en paro chianen voor al hun moeite en gaven. Hij dankte God voor deze mooie dag. Bijzonder ook richtte hij zich tot de beide burgemeesters, met wie hij steeds op de prettigste wijze samen werkte. Het was een dankwoord uit een overvol hart. Tot slot werd aan allen gelegen heid gegeven de jubilaris persoonlijk de hand te drukken. Om half vijf sloot een plechtig Lof de feestelijkheden van de Zondag. OEGSTGEEST Zwemfeest „Poelmeer". Voor de eerste maal sinds de bevrijding gaf de Oegstgeester Zwemvereniging „Poelmeer" weder een zwemfeest voor de jeugd, dat zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Er werden wedstrijden gehouden voor 25 meter vrije slag, rugzwemmen, hin- derniszwemmen ert zaklopen. voor drie leeftijdsgroepen van jongens en meisjes. Ter afwisseling gaven de badmeesters de heren Leget en Be- kooy, bijgestaan door de heer A. L. van Ingen Schenau, Frans Merkelijn en Koos Visser een komisch inter mezzo, dat hij het publiek zeer in de smaak viel. Aan het eind van de mid dag werden de examens afgenomen voor het diploma A en B De voorzit, ter van „Poelmeer", die tenslotte de prijzen en diploma's met enige toe passelijke woorden uitreikte, bedank' te allen, die hun krachten aan deze middag hadden gegeven. „Poelmeer" kan op een welgeslaagd zwemfeest terugzien. SASSENHEIM Collecte. De Zaterdag alhier ge houden collecte ten bate van het On dersteuningsfonds S/A.N.T.O.S. heeft de mooie som van 200.41 opgebracht. Personalia. De heren C. van Goe- verden en C. Vliem zijn geslaagd voor het diploma vakbekwaamheid in het schildersbedrijf. WEERSVERWACHTING VERSPREIDE BUTEN Voor het Noord-Westen van het land: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enkele regen buien. Matige en aan de kust tijdelijk nog krachtige wind uit richtingen tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. Voor het Zuid-Oosten van het land: Wisselende bewolking met hier en daar enkele regen buien. Over het algemeen wei nig wind. Iets hogere tempe ratuur. WASSENAAR Grafmonument Jan Vermeulen. Vrijdagavond is op eenvoudige wijze, geheel in overeenstemming met de wensen van de familie, op het graf van de op zo noodlottige wijze om het leven gekomen trambestuurder Jan Vermeulen een gedenksteen aan de familie aangeboden. Bij het graf wa ren aanwezig de familie van de over ledene en enkele vertegenwoordigers van H.T.M.-personeel en van de vaste passagiers. Namens hen sprak de heer G. A. v. Leijenhorst een kort woord. Hij herinnerde aan de grote belangstelling. die van alle zijden werd getoond bij het HTM-ongeval en bij het overlijden van Jan Ver meulen. Uit dat spontane medeleven is ook de wens naar voren gekomen om op het graf een blijvend aanden ken te plaatsen. Zowel door collega's als door passagiers werd het hiertoe benodigde geld bijéén gebracht. Dc steen werd naar een ontwerp van ar chitect de Bruijn vervaardigd. Personalia. Geslaagd voor het examen Handtekenen L.O. in Den Haag, mej. Anca v. d. Berg. Geboren: Teunis, z. van G. Kruithof en D. J. Kers: Comelis H., z. van J. v. d Berg en J. Ravensber- Strijd over de betekenis van ultra-korte golfuitzendingen <Van onze radio-medewerker). DE VRAGEN die het Eerste Kamerlid Teulings aan de Minister van Onderwijs heeft gesteld in verband met de voorgenomen over plaatsing van de Wereldomroep van Hilversum naar het Persilhuis te Amsterdam, kwamen voor ingewijden zeker niet onverwacht. En dat juist de 'heer Teulings deze zaak in de openbaarheid moest brengen, is daarom niet vreemd, omdat hij als geen ander politicus bekend is met de omroeppolitiek van de laatste tijd. Men kent de korte inhoud van de vragen die niet mis zijn, doch men weet nog niet van een andere kwes tic, die Ongetwijfeld in het geding moet worden gebracht.» De kwestie is namelijk, of de mil- lioenen, die de Regering jaarlijks aan de wereldomroep besteedt, wel op wegen tegen de werkelijke betekenis van de ultrakorte-golf-uitzendingen. Wij hebben over deze zaak wat buitenlandse lectuur geraadpleegd, omdat ook elders een streven be staat, de Wereldomroep allengs gro ter en kostbaarder te maken. Het re sultaat schijnt omgekeerd evenredig te zijn, omdat wegens de slechte ont vangst slechts een klein percentage (drie ongeveer) luistert naar het u. k. g.-programma. Bij voorbeeld in de „Wireless World" werd gesproken van een „zinneloze verkwisting van belastinggelden, werkkracht en aetherkanalen". Dit blad heeft er aan herinnerd, dat de laatste jaren vooral in Ame rika de overtuiging is gegroeid, dat de internationale korte-golf-om- roep heeft gefaald en dat het niets anders is dan grof misbruik van waar de volle communicatiemogelijkheden, deze te monopoliseren voor dien sten, die slechts een onbeduidend deel van de luisteraars derwereld ten goede kómen. Omdat wij ervan moeten uitgaan, gerechtvaardigde critiek. te scheiden van bezwaren, die te overwinnen zijn, hebben wij de tegenpartij ge hoord, in dit geval de Wereldomroep te Hilversum, zoals die onderdeel van de Nederlandse Radio-unie is. Men heeft ons daar tal' van enthou siast gestelde dankbetuigingen laten zien, afkomstig uit alle wereldde len, dankbetuigingen ook van mis sionarissen, die door de PCJ uit hun isolement zijn verlost en aldus con tact onderhouden met het vaderland. Ook kon men ons laten zien de ge tuigenissen van goede ontvangst in den vreemde. Het ja en neen staan hier dus te genover elkaar. En zolang dat nog zo is, menen wij toch, dat de stich ting Wereldomroep, ook al wegens haar tijdelijk karakter, haar afzon derlijke positie niet mag versterken op een wijze, als in de vragen van mr. Teulings werd gesuggereerd. Nog verkeert het Omroepwezen in ons land in een overgangstijdperk en dus geeft het geen pas, dat men vooruit loopt opde inrichting van het definitieve omroepbestel. Min stens behoort men de beslissing van het Parlement af te wachten. En dan nóg menen wij te moeten vasthouden aan de bewering, die wij al eens vroeger op deze plaats heb ben gedaan, namelijk, dat het ver zorgen van werelduitzendingen door de Nederlandse zenders het best kan woeden toevertrouwd aan de be staande Omroep-verenigingen, die reeds voor de oorlog met gebruik making van de Philips-zender op de goede weg waren. Ook hier had de practijk geleerd, dat particulier be- overheidsbedrijf. Het is zeker niet drijf minder kostbaar werkt dan toevallig, dat ook de heer Teulings het kostenmotief ter sprake heeft gebracht. Tenslotte veroorloven wij ons een practische vraag.» Waarom zou de Wereldomroep nu juist naar Amster dam moeten verhuizen, waar in de bestaande studio-gebouwen te Hil versum heus nog wel ruimte beschik baar is voor de uitzendingen van PCJ? De Omroep-directeuren, die wij hierover spraken, herinnerden ons aan de afspraak met de Rege ring, dat de Omroep-organisaties hun studiogebouwen gratis in bruik leen afstaan, wanneer dit wordt ge> vraagd. Om al deze overwegingen zijn wij gespannen op het antwoord, dat de opvolger van minister Gielen, vreemd en onbekend met het wel zeer inge wikkelde vraagstuk van de radio, z:.l geven. Wij hopen, dat prof. Rut ten naar goede raadgevers zal luiste ren en het verder uiteenscheuren van het Radiobedrijf, met alle nade lige gevolgen voor ons ganse Om roepwezen, alsnog zal weten te voor komen. gen; Johanna C„ d. van A. G. Mul ler ?n A. A. Gijsberse; Irene G. J. M„ d. van J. G. M. Veltmeijer en G. A. A. de Badrihaye; Maria C. d. van I. de Bruijn en C. W. Colpa; Eli sabeth M., d. van P. v. d. Berg en G. A. van Dam; Johannes G., z. van J. P. Rotteveel en A. C. Franken; Ni- colaas Amalie, d. van P. Krul en C. J. Wagner; Ronaldus L. M., z. van L. C. v. d. Hulst en M. J. Hoogeboom Ondertrouwd: N. C. Koot en A. A. Zoetemelk; A. J. van Sprundel en G. Bakker; S. M. v. d. Meij en L. G. Emmerzaal; H. J. W. Paardekooper en W, J. J. Konings. Getrouwd: A. G. Groenendijk en M. A. Coree; J. H. Schroder en M. J. Beijersbergen; C. J. Rimmel- zwaan en T. Hoogeveen. Overleden. K. F. v. d. Berg 74 j. e. van A. C. M. Geertsema; Georges J. J. G. Obers 59 jaar echtg. vgn I. W. Fiers; Frangois H. v. d. Riviere, 32 jaar ongeh.; Cornelia Kabos, 41 jaar ongehuwd. ZOETERMEER Geboren: Janna Pietertje d. van B. van der Wagt en P. F. Lokhorst; Teunis z. van G. van Vliet en T. Klos; Catharina Monicji Jacoba d. van M. E. Asm a en A. C. Metz. Ondertrouwd: P. A. M. de Koning 27 j., te Nootdorp en E. C. M. van der Helm 22 j. NOG ALTIJD 29.000 VERMISTEN. Het zijn grotendeels gedeporteerde Joden. Omtrent het lot van ongeveer 29.000 personen, die tijdens de be zetting uit ons land zijn verdwenen, bestaat nog altijd onzekerheid cn dit blijkt uit het antwoord van minister Drees op in de Tweede Kamer ge stelde vragen. Volledige zekerheid over dit aan tal is evenwel niet te krijgen. De ge gevens zijn verstrekt door het infor matie-bureau van het Nederlandse Roode Kruis en zijn gebaseerd ge deeltelijk op schattingen en tellin gen. Van de ongeveer 29.000 vermiste personen waren 1515 tewerkgestel- den, 2273 ex-politieke gevangenen, 21.000 Joden, 23 krijgsgevangenen, 3700 vrijwilligers (S.S., Wehrmacht NSKK, enz.) 350 op dolle Dinsdag uitgeweken personen. Van de 21.000 vermiste Joien hoopt men binnenkort ongeveer 10.000 gevallen tot oplossing te bren gen door recon^ructie van de trans porten, die in de periode Augustus- December 1942 via Cassel naar Auschwitz plaats vonden. Overigens neemt de minister aan, dat van deze vermiste Joden niemand meer in le ven is. UITKERING AAN ZIEKE MINISTERS. Staatsblad I 288 bevat een besluit, waarbij met ingang van 1 Januari 1948 aan een minister, aan wie op zijn verzoek om gezondheidsredenen ont- slag wordt verleend en die om de zelfde reden niet in staat is aan stonds een andere werkkring te aan vaarden, een uitkering wegens ziekte wordt toegekend van 500 per maand met aftrek van hetgeen genoten wordt krachtens art. 53 der pensioen wet. Maximaal wordt zulk een uitke ring toegekend gedurende een jaar. SCHEEPSBERICHTEN ALCYONE, pass. 15 Aug. Ouessant; ALDABI. 14 Aug. dwars van Lissa bon; ALDEGONDA, 16 Aug. van Bangkok te Pladjoe; ALHENA, pass. 15 Aug. Wight; AMSTELKERK 15 Aug. te Dakar; ARENDSKERK 16 Aug. te Colombo; CELEBES, 15 Aug. te Safaga; CISTULA 14 Aug. van Singapore naar Pladjoe; CORYDA, pass. 15 Aug. Startpoint; COTTICA. pass. 15 Aug. Plymouth; ERINNA 16 Aug. van Singapore te Miri; GROO- TEBEER, pass. 15 Aug. Kaap Dagata; HELENA, 15 Aug. van Antwerpen; JAVA 14 Aug. van Mobile naar New Orleans; JOH AN VAN OLDENBAR- NEVELT, pass. 15 Aug. Kaap da Gata KALABAHI, pass. 15 Aug. Dunge- ness; KELBERGEN, 16 Aug. van Sa- vona te Sfax verwacht; KLIPFON TEIN, 15 Aug. van Genua; KOTA AGOENG, 15 Aug. van Makassar tc Cheribon verwacht; LAURENSKERK 15 Aug. van Hamburg naar Bremen; LIMBURG 15 Aug. van San Francis co te Manilla; LOENERKERK, 15 Aug. van Tanga te Daressalaam; LOPPERSUM, pass. 13 Aug. Gibral tar; LUTTERKERK, 15 Aug. van Ge nua; MANOERAN, 15 Aug. van Soe- rabaya te Makassar; MOLENKERK, 15 Aug. van Singapore; MUIDER- KERK, 14 Aug. van Lobito te Novo- redondo; MURENA, 15 Aug. van Sin gapore te Miri; MODJOKERTO, 15 Aug. van Aden; MIJDRECHT, 14 Aug. van New Orleans naar Liver pool; ORANJEFONTEIN 15 Aug. van Southamtpon; PARKHAVEN, pass. 15 Aug. Madeira; POELAULA UT 14 Aug. van Makassar naar Soerabaya; PRINS ALEXANDER pass. 15 Aug. Beachy Head; PRINS WILLEM 2. 15 Aug. van Amsterdam te New Or leans; RAKI '14 Aug. van Penang; ROEPAT, 16 Aug. van Batavia te Sinpapore; SALLAND, pass. 15 Aug. Guernsye; SIBAJAK, 15 Aug 2.40 uur van Port Said; STAD HAARLEM 14 Aug. van Saffi naar Nederland; STAD MAASTRICHT, pass. .15 Aug. Minorca; STUYVESANT, 14 Aug. van Curacao naar Paramaribo; TA- BIAN 15 Aug. van Batavia fe Soera- baya; TALISSE pass. 15 Aug. Gibral tar; TELAMON, 14 Aug. van Cura sao naar New York; TJIBADAX, 16 Aug. van Soerabaya te Makassar; TJIBODAS, 14 Aug. van Rio Grande naar Santos; TJIPONDOK 15 Aug. van Fremantle naar Soerabaya; UTRECHT, 15 Aug. nog te Port Eli sabeth; WESTERDAM pass. 15 Aug. nam. Prawlepoint; ZEELAND 15 Aug. te Djibouti; ZEEMAN, 15 Aug. te Suez; DELFLAND 16 Aug. te Mon tevideo; DELFT, 15 Aug. van Cura sao naar Cristobal; KERTOSONO, 14 Aug. om 0.30 uur van Port Said;

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3